32b i Q- 'Tholen-stad toont te weinig power' OPRUIMING Brandweercommandant J. de Feijter optimistisch over invullen vacatures Eben-Haëzerschool presenteert cd ter gelegenheid van 75-jarig bestaan AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT gemeente en Indiëgangers Patstelling blijft tussen GRATIS TV EN VIDEO Open dag Thoolse brandweer trekt veel bekijks Boete dreigt voor Thoolse brandweer Overleg over toekomst van de bibliotheek Opbrengst bestemd voor onderwijsproject in Ethiopië Braderie in St.-Philipsland met 80 kramen VOORALLE Donderdag 22 juni 200^-""^ BIBLIOT/y^N 56e jaargang no. 31 <5/f Recreatieve en culturele potentie uitbuiten „De bevolking van het stadje Tholen zou meer power moeten hebben. Er zit veel meer potentie in die woon kern, maar elke open discussie wordt tegengehouden door de ondernemersvereniging." Dat zegt de vertrek kende burgemeester H.A. van der Munnik in zijn af- scheidsinterview met de redactie van de Eendrachtbode. Deze week K /AA T A.JA IAIV Vy A ORTINGEN IOïB^^^Vo/ KORTEMEESTRAAT 25 BERGEN OP ZOOM KOK TINGEN TOT Wellicht was het mede dankzij het prachtige weer, maar zaterdagmiddag zag het zwart van de mensen op het ha venplateau te Stavenisse. De Thoolse brandweer hield er een open dag. Deels om de burgers te laten zien wat de brandweer allemaal doet, maar zeker niet in de laatste plaats om vrijwilligers te werven. Die opzet lijkt ge slaagd, want zeventien mensen namen een informatie mapje mee naar huis. Brandweercommandant J. de Feij ter is nu positief over de invulling van de acht vacatures die het Thoolse korps heeft. Burgemeester spuitgast Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode. nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. r. ZIE VERDER PAGINA 3 Hij mijmerde tijdens een nieuw jaarsbijeenkomst met het gemeen- tepersoneel in januari 1999 over nieuwbouw van het gemeentehuis en die droom lijkt werkelijkheid te worden. Wanneer hij verder mij mert, komt ook het historische hart van de grootste woonkern in de ge meente aan de orde. „Ik vind het verkeerscirculatieplan dat voor Tholen gemaakt is, niet voldoende. Het 650 jaar oude stratenpatroon in de stadskern biedt veel meer moge lijkheden in de recreatieve en cultu rele sfeer. Dat zou verder uitgebuit moeten worden, want iedereen vindt het stadje Tholen mooi en er zit ook veel meer potentie in, maar het wordt niet opgepakt. Er zou een open discussie moeten plaatsvin den, maar de ondernemersvereni ging houdt dat tegen." De winkeliers vreesden bij het ma ken van het verkeerscirculatieplan al voor terugloop van klandizie wanneer er geen auto's meer in de stadskern zouden mogen komen. Bovendien zouden ze met verplaat- Het overleg tussen de Vereniging Oud Militairen Indiëgangers Zeeland (VOMI) en de gemeente Tholen over de plaats van een herinneringsplaquette zit muur vast. Ook dinsdagavond in de commissie algemeen bestuur en welzijn kwam er geen oplossing. De commissie schaarde zich una niem achter het collegestandpunt dat een herdenkingsplaquette niet bij het bestaande 4 mei mo nument kan worden geplaatst. Wel maakten de leden van de com missie zich collectief sterk voor een andere plaats in de gemeente, om een monument ter herinnering van de in Indië gesneuvelde solda ten op te richten. VOMI bleef ech ter bij monde van haar voorzitter F.J.F. Smoorenburg bij haar stand punt: de herinneringsplaquette moet bij het officiële 4 mei monu ment komen en nergens anders. „Hier is sprake van een complete patstelling", constateerde commis sielid M. Velthuis (PVDA) teleur gesteld. Tijdens het spreekrecht had Smoorenburg er bij de commissie leden al op aangedrongen om een beslissing over de herinneringspla quette uit te stellen. De VOMI was volgens Smoorenburg te laat op de sing van supermarkt Cl000 van de Eendrachtsweg naar het Slachtveld een trekpleister kwijtraken. Voor Van der Munnik hoeft de auto niet direct uit de stadskern te ver dwijnen, maar op termijn zal er toch wat moeten gebeuren, wil Tholen de recreatieve en culturele potentie ten volle benutten. „Het verkeerscirculatieplan is een lap middel, wantje houdt nu toch over al auto's. Om het potentieel aan winkels te houden, zou je een on derzoek moeten instellen en een tienjarenplan moeten maken. De horeca in Tholen moet ook veel sterker worden. Er zijn in die bran che teveel wisselingen. Gelukkig zijn er onlangs hotelbedden bijge komen. En naast de al bestaande verlichting van een aantal monu menten, zou daar zeker ook de to ren van de Grote Kerk bij moeten komen. Maar daarvoor is meer po wer nodig uit de bevolking van het stadje Tholen", zegt burgemeester Van der Munnik. Zie verder pagina 5. hoogte gesteld van de plannen van de gemeente. Correspondentie hier over had de vereniging pas bereikt, nadat het voornemen van de ge meente al in de media was gepubli ceerd. Door de late berichtgeving was er geen tijd geweest om de achterban te raadplegen, aldus Smoorenburg. „We dreigen slacht offer te worden van het geharrewar ,van gemeentezijde." Commissievoorzitter M. van der Linde bestreed de zienswijze van Smoorenburg. De agenda en de uit nodiging voor de commissieverga dering was volgens hem tijdig openbaar gemaakt. De commissie leden maakten zich vervolgens sterk voor een eigen plek voor een Indië-monument in de gemeente. M. Klippel (SGP) wees er op dat op de algemene begraafplaats in Stavenisse al een bescheiden herin neringssteen voor de Indiëgangers is. Volgens de SGP zou het monu ment op die plaats kunnen worden uitgebreid. Uit vooroverleg met de VOMI was Klippel echter al geble ken dat de Indië-veteranen daar niet aan willen meewerken. „We zitten op een dood spoor", stelde Klippel vast. ZIE VERDER PAGINA 7 Vertrekkende burgemeester Van der Munnik bezorgd over verstening en versnippering Toekomst pas geopend CWI in Sint-Maartensdijk onzeker Ichtuskerk Tholen neemt vernieuwde ruimte in gebruik Gerrie Vis eerste erelid van scouting Heenetrecht Maand niet rijden en 1000 gul den boete voor dramatisch ongeval bij Scherpenisse Areaal van Thoolse bloemzaadtelers door overproductie gehalveerd 72 Geslaagden Schelde college kiezen vaker voor vervolg in andere richting Ard Burgers in Spaanse Ronda ciclista Eerste herenteam tennisclub Sint-Annaiand kampioen Hitte, meer blaren en minder wandelaars in Tholen en Sint-Maartensdijk EEN MEESTER LEERT ONAFGEBROKEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het Thoolse brandweerkorps hangt nog altijd een boete boven het hoofd. Voor 1 september wil de Arbeidsin spectie duidelijkheid over een aantal zaken die geregeld moeten worden in een zogeheten risico-inventarisatie en- evaluatie (RIE). Een aantal AR- BO-onderdelen is door het korps te laat of helemaal niet doorgevoerd. De brandweer heeft inmiddels een officiële waarschuwing ontvangen van de inspectie. „Bij een nieuwe controle moet aan alles voldaan zijn. Anders volgt een boete', erkende burgemeester H.A. van der Munnik dinsdagavond in de commissie alge meen bestuur en welzijn. Het was met name P. van Belzen (Christen Unie) die informeerde naar de stand van zaken. Volgens Van der Munnik wordt er hard gewerkt om de achterstand in te halen. De oor zaak voor de vertraging zocht de burgemeester in het project verster king brandweer. Daardoor komt er nogal wat op het korps af, aldus de burgemeester. „De ene maatregel valt over de andere heen. Hierdoor is achterstand ontstaan." n 5U Gimbrère Advertentie I.M. 50 KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Hans Verkerk viert het EK-voetbal met een spectaculaire actie. Bij aankoop van een complete keuken krijgt u een AIWA kleuren-TV en HiFi-videorecorder cadeau Kom dus snel naar onze EK-keukenshow, en scoor met dit winnende aanbod. Met een Hans Verkerk keuken is iedere oranjefan een winnaar! tt HOEFT GEEN MINUUT VAN HET EK TE GOES: RINGBAAN WEST 9b - 0113-91*451 HULST: INDUSTRIEWEG 3a - 0114-317179 Wethouder W.C. van Kempen wil nog voor de zomervakantie om de ta fel zitten met het bestuur van de Stichting Gemeenschappelijke Bibli otheek Tholen. Eerst wil Van Kem pen de resultaten afwachten van een provinciale bijeenkomst op maandag 3 juli. Tijdens dat overleg spreken al le Zeeuwse portefeuillehouders over de toekomst van plaatselijke bibliot heken. Kwaliteitsverbetering van de vestigingen staat hoog op de agenda, waarbij mede aandacht wordt gege ven aan de financiële (onmogelijk heden. Van Kempen antwoordde daarmee deze week in de commis sie algemeen bestuur en welzijn op vragen van J. van den Donker. De vertegenwoordiger van D66 wilde duidelijkheid over het overleg dat de gemeente voert met het biblio- theekbestuur. Volgens de wethou der heeft de bibliotheek zijn priori teit. Nog deze week stelt het college een stappenplan op van za ken die nog voor de vakantie gere geld moeten zijn. Het overleg met de bibliotheek hoort daarbij. Het college wil volgend jaar de subsidie aan de bibliotheek bevriezen op het huidige niveau. Samen met het be stuur moet een plan worden opge steld over het toekomstige voorzie ningniveau. In Sint-Philipsland wordt zaterdag de jaarlijkse braderie georganiseerd. Er staan dit jaar 80 kramen opge steld op een licht gewijzigd par cours. De Voorstraat en Kerkring zijn als vanouds in gebruik, maar omdat de Schoolstraat is opgebro ken, moet de organisatie uitwijken naar de Achterstraat. De braderie duurt van tien tot negen uur en tot één uur mogen de kinderen op de Kerkring (tussen de Voorstraat en het voormalige gemeentehuis) een plekje kiezen om zelf spulletjes te verkopen. Op de braderie verzorgt voetbalvereniging Noad zoals ge woonlijk weer de rommelmarkt. Het jeugd- en jongerenwerk stelt een springkussen op en de kleintjes mogen op het stoomlocomotiefje Kobus een rondritje maken. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de reformatorische basis school Eben-Haëzer uit Tholen, heeft deze school een cd uitgebracht. Gisteren werd de geluidsdrager gepresenteerd in een afgeladen ge meenschapsruimte. Het eerste exemplaar werd door de kleuters Chris tian Bazen en Edith Priem aangeboden aan mevr. Van Alphen-Bout, één van de eerste leerlingen van de Eben-Haëzerschool. De cd heeft als titel 'Als ik de regen- aanschouw' is van de hand van mees- boog aanschouw'. Men kwam daarop ter Johan Geuze. De cd gaat 25 gul door het kunstwerk van glas-in-lood dat in het dak van de gemeenschaps ruimte is aangebracht. Dat heeft het verhaal van Noach als thema. De zondvloed, de redding van Noach en zijn gezin en de regenboog als teken van Gods belofte. Alle kinderen (van groep l tot en met 8) hebben hun steentje bijgedragen aan de cd. Op 28 april hebben ze de liederen ervoor op genomen in de Nederlandse Her vormde kerk te Tholen. De begelei ding op orgel werd verzorgd door Bram Bout en Henk Quist, terwijl Paul Heijboer de vleugel bespeelde. Jaco Heijboer speelde trompet en Martijn Kole Annelies Nouwen en Adriënne van der Welle leverden een bijdrage op dwarsfluit. Het jeugdkoor Sjaloom onder leiding van Willy Eg- gebeen en met Mariëlle Klavers ach ter het orgel, zong eveneens een aan tal liederen. Paul Heijboer (vleugel) en Marleen Verkamman (viool) zorg den voor een muzikaal intermezzo en ter afsluiting zongen Piet Bout, Paul Heijboer en Johan Melse nog een lied. Groep 8 van de Eben-Haëzer school is zeer muzikaal en verzorgde op blokfluiten, dwarsfluiten, viool en trompet ook nog het een en ander. Al le medewerkers aan de cd zijn (oud-) leerlingen of leerkrachten van de Thoolse basisschool. De netto-opbrengst van de geluids drager gaat naar een onderwijsproject van Woord en Daad in de Ethiopische provincie Gambella. De reformatori sche hulporganisatie bouwt daar een christelijke school die deze zomer ge reed moet komen. De nieuwe cd telt in totaal 24 num mers waaronder diverse Psalmen (68, 93, 65, 107, 75 en 72), liederen van Hanna Lam en andere geestelijke lie deren zoals 'Groot is uw trouw, o Heer' en 'Dankt, dankt nu allen God'. Het titellied 'Als ik de regenboog den kosten en is te bestellen bij de school. Gisteren werd de cd officieel gepresenteerd. Directeur A.J. Neder- lof opende de bijeenkomst waarin na tuurlijk het nodige gezongen werd (allemaal liederen die ook op de cd staan). Nadat juf Janet Dingemanse het bijbelverhaal over Noach en de zondvloed had gelezen, was het tijd om de cd te presenteren. Christian Bazen en Edith Priem gaven als leer lingen het eerste exemplaar aan mevr. Van Alphen-Bout die in de jaren '20 (toen de school werd opgericht) op de Eben-Haëzerschool zat en nog steeds in Tholen woont (aan de Kaay). De 80-jarige Mientje van Alphen-Bout bedankte de kinderen voor de cd. Zij vertelde hoe zijn op 5-jarige leeftijd op l september naar school ging. Óp witgeschuurde klompjes. Haar vader had er met een gloeiende pook (verhit op eierkolen) haar initialen in ge brand: M.B. In de winter als het koud was, trokken de kinderen leren sokjes over hun kousen aan. Kwamen ze op school aan dan was het met al die klompen een leven van jewelste. Binnen moest het schoeisel opgehangen worden. Ie der had zijn eigen kapstok. „Als je dat niet deed, zou het een chaos worden om 12 uur als de school uitging." De kinderen gingen alleen naar school. Zonder moeder en helemaal zonder vader. „Moeder moest wer ken, vader was weg om te werken. We liepen met broertje, zusje of buur kinderen naar school." Halen kinderen van nu een strikdiplo- ma om te bewijzen dat ze veters kun nen strikken of een verkeersdiploma, toen Mientje Bout naar school ging, was daar helemaal nog geen sprake van. Klompen hadden geen veters en in Tholen reden toen drie auto's. Ze heeft de schooltijd als heel fijn erva ren, vertelde de oud-leerlinge. „We De 80-jarige Mientje van Alphen-Bout krijgt de cd uit handen van Christian Bazen uit groep 2 en Edith Priem uit groep 8. Christian zou ook nog iets zeggen, maar was zo onder de indruk dat het hem niet lukte. kregen nooit huiswerk, dat kreeg je alleen thuis van je moeder. Emmers met bonen moesten we repen of met je zusje gaan wandelen." Ze was een braaf meisje, zo blijkt uit de rapport cijfers die bewaard zijn gebleven. Een 9,5 voor gedrag en een 9,5 voor vlijt kreeg ze. „Wel wat hoog uitgevallen hoor, misschien heeft de meester het rapport wel ondersteboven ingevuld." Een andere bijzondere gebeurtenis die met de school te maken heeft, was haar huwelijk in 1944. De kerkelijke bevestiging werd gedaan door het toenmalige hoofd, de heer Geluk, die ook ouderling was van de kerk. „Er reden geen treinen. De dominee die ons zou trouwen kon niet 'komen. Toen heeft meester Geluk het gedaan. We trouwden in de kerk toen we de bommen bij Woensdrecht hoorden vallen." Ze raadde de kinderen aan goed hun best te doen. „De school is de mooiste en onbezorgdste tijd van je leven. Dank jullie wel," zei ze te gen de 330 kinderen in de zaal. De bijeenkomst werd afgesloten met een instrumentaal optreden van groep 8. Het duurt lang voordat een vrouw uit het publiek de brandweerjas en beginnen, is het publiek in groten getale toegestroomd. Gedurende de hele middag zullen er zo'n 200 mensen aanwezig zijn op het ha venplateau. Begonnen wordt met een demonstratie brandbestrijdings- inzet door de blusgroep Stavenisse. Daarbij mag ook het publiek zelf eens proberen met een blusslang te spuiten. Vooral de jeugd vermaakt zich kostelijk met het opgestelde blusbord (spuiten door een gat en als de achterliggende emmer vol is, gaat er een vlag omhoog) en de kinderen vinden het geweldig als het plateau onder een dikke laag schuim komt te zitten als onder deel van de 'inzet gevaarlijke stof fen' die gedemonstreerd wordt door de blusgroepen Sint-Maar tensdijk en Sint-Philipsland. Daar bij moet een tank met daarin een Het is heel warm en zonnig als de brandweerlieden de spullen klaar zetten voor de open dag. Nog een geluk dat er een flink briesje waait dat nog enige verkoeling brengt. Als om half twee de demonstraties gevaarlijke stof, worden veiligge steld. De blusgroepen Sint-Annaland en Stavenisse demonsteren de hulp- verleningsinzet. Daarvoor is een autowrak gecharterd waarin iemand bekneld is geraakt na een ongeval. Met hydraulische scharen en ande re hulpmiddelen, wordt het slacht offer bevrijd. Het is inmiddels echt warm geworden en je vraagt je dan ook af of de brandweerlieden het niet afpikken in die zware, bescher mende kleding. „Nou dat valt wel mee hoor. Het is een heel isolerend pak en dus blijft de warmte buiten. Tenminste, zolang je je niet al te veel hoeft in te spannen. Je krijgt het pas warm als je zelf veel licha melijke inspanning moet verrich ten", zegt één van de brandweerlie den van blusgroep Sint-Annaland die de kleine blusmiddelen demon streert. Eerst wordt er een speciaal karretje gebruikt. In die aanhanger (zonder dak, maar met stalen wan den) is een speciale bak gemaakt die gevuld is met water. Daar gooi en de brandweerlieden vloeibare brandstof op, of laten er van onder uit gas door stromen. Dat wordt dan met een brander aangestoken waarna een fikse brand ontstaat. Het publiek mag vervolgens met pak aan en helm op proberen het vuur te blussen met een C02-blus- ser. Deze tankjes zijn gevuld met koolstofdioxide (ook wel koolzuur gas of kooldioxide genoemd) dat het vuur verstikt. Het gas is onder hoge druk in de cylinder geperst. Als het bij het blussen naar buiten komt, passeert het de spuitmond die de vorm van een soort afgeplat te trechter heeft. Daardoor zet het vloeibare gas snel uit en koelt het aanvankelijk af tot zo'n 80 graden onder nul. Dat is ook de reden waarom het gas 'rookt' als men er mee blust en dat er vlokken kool- zuursneeuw meekomen. Via de me gafoon van de brandweerwagen wordt commentaar gegeven bij de demonstraties. Menigeen uit het publiek hijst zich in het brandweerpak om zelf eens te proberen de brand te blussen. Ook burgemeester H.A. van der Munnik - uit hoofde van zijn ambt 'baas' van de brandweer - is aanwe zig in Stavenisse. Hij laat zich ook verleiden zelf eens het blusmiddel ter hand te nemen. De burgervader heeft geen moeite met de vlammen en dooft ze vakkundig. Advertentie I.M. Advertentie I.M. een vlam in de pan te blussen. -handschoenen aan durft te trekken om

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1