Niet krampachtig met etentjes omgaan Nuis is keurige heer die verfrissend kan werken in het gemeentehuis Van Beek: Frigge eist ten onrechte de eer op Thoolse vroege aardappel op een congres in Leipzig te zien PvdA houdt tweede vestiging wel open Enquête gemeentehuis 'Hij mag de wethouders best achter de broek zitten Thoolse stand met aardappelen in Houten Ministerie laat filmen bij Johan Slager in Sint-Annaland Donderdag 15 juni 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Diner met aannemer goed voor contacten Regels zijn goed om de onkreukbaarheid van bestuur ders en ambtenaren vast te leggen, maar het moet ook weer niet te krampachtig worden. Er dient speelruimte te blijven. Een etentje van b. en w. met een aannemer bij de oplevering van een karwei, moet kunnen. Dat is goed voor de contacten. Maar vooraf gunsten aanvaarden, dat is uit den boze. Bij twijfel kun je echter beter niets aan nemen. De nieuwe burgemeester is een keurige heer die voldoet aan de profielschets. Partijpolitieke kleur en bestuurlijke achtergrond zijn minder belangrijk dan de kwaliteiten van een manager die open moet staan voor de Thoolse burger. Het college is met een RPF-er nog breder gewor den. Reacties van een wethouder en fractievoorzitters. Geen gunsten Speelruimte nodig Niks mis met RPF Opsteker Christen Unie Gezelschapsspel Geen scherpslijper Raad keek glazig bij liberaal idee nieuwbouw Dankzij de vroege aardappelen zal een stukje Tholen tij dens een congres in Leipzig te zien zijn op een filmpje. Aan de Steenblokweg bij Sint-Annaland zijn vrijdag op namen gemaakt van een ploegende Johan Slager. Het zonnetje scheen, maar de brandweer werd ingeschakeld om het te laten regenen. Met een nieuw te bouwen gemeentehuis voor de boeg, houdt de Eendrachtbode een enquête. U kunt reageren op de volgende vragen: 1. Moet er een nieuw gemeentehuis komen? 2. Vindt u 26 miljoen gulden een verantwoord bedrag voor de nieuwbouw? 3. Waar moet het nieuwe gemeentehuis komen? 4. Op welk perceel, aan welke straat of weg? D66 wil gemeentehuis op industrieterrein De PvdA schrijft het bestaande gemeentehuis in Sint- Maartensdijk niet helemaal af, zoals de ingenieursasso ciatie Van den Bós De Iongh uit Zierikzee dat wel doet. Die pleit voor nieuwbouw elders en herbestemmin gen voor het bestaande pand. Mevr. M. Velthuis wil ech ter de mogelijkheid van twee vestigingen wel meenemen in het haalbaarheidsonderzoek naar de bouw van een nieuw gemeentehuis van maximaal 26 miljoen gulden. De raads- en commissievergaderingen en huwelijksvol trekkingen zouden dan in Sint-Maartensdijk kunnen blij ven, maar het hele ambtenarenapparaat komt dan in een modern gemeentekantoor te zitten. De nieuwe burgemeester mag van de raadsleden best een beetje tucht in het college brengen. Dat werd dinsdagavond duidelijk in de raadscommissie middelen, die de nota integriteit in grote lijnen on derschreef. „Maar wat gebeurt er nu in randgevallen, want er geschiedt wel eens wat in de marge", zei P. van Belzen. „Als er nu eens 200 gulden in plaats van de toegestane 100 gulden in een enveloppe zit?", zo bracht P.K.M. Stouten naar vo ren. „Hoe ga je daar mee om? Wordt die andere 100 gulden dan in een potje gestopt? En 100 gulden winkelprijs is weer iets anders dan 100 gulden groothandelsprijs." Volgens de burgemeester kun je al gauw de waarde van een cadeau schatten. „En het beste kun je aan de veilige kant blijven. Er worden wel eens dingen gevraagd of aange boden, waarvan je op je klompen kunt aanvoelen dat het niet goed zit. Wie de grenzen niet kent, kan een collega raadplegen en het moet wel gek gaan, wil het dan doorgaan. Als je twijfelt, kun je het beter niet doen." M.A. van Beek wilde weten, wie dat controleert en hoe dat gebeurt. Van der Munnik antwoordde, dat men bij de burgemeester terecht kan. En de burgemeester zelf kan bij de loco-burgemeester en/of de secretaris te rade gaan. „De proce dure kan van geval tot geval anders zijn." M. Dijke - het langstzittende raadslid - informeerde, of de ge meenteraad bijvoorbeeld het decla ratiegedrag van de burgemeester zou kunnen onderzoeken. „U con troleert de rekening en alles moet aan u voorgelegd worden waarom u vraagt", antwoordde Van der Mun nik. De burgemeester stelde, dat de overheid integer is, maar met hon derdduizenden ambtenaren en be stuurders gebeurt er wel eens wat, zoals dat ook elders in de maat schappij het geval is. „Maar u moet de nota integriteit niet zien om op Tholen recht te zetten wat hier ver keerd is gegaan. Wij leggen nu be kende zaken vast. Een beetje integer zijn, dat kan niet, dus trekken we een duidelijke lijn. Maar we zijn niet roomser dan de paus. Wat klei nigheden in de relatione sfeer zijn toegestaan, maar overigens moeten we grote terughoudendheid betrach ten." Dijke noemde de voorbeeldfunctie van de overheid, die als Gods diena resse voor rechtvaardigheid en on omkoopbaarheid dient te staan. De overheid heeft macht en de burger is afhankelijk, zodat de SGP-verte- genwoordiger de Bijbelse normen en waarden van harte wilde aanbe velen. „De regels in de nota dekken dat praktisch volledig", zei de bur gemeester. J. van den Donker vond dat algeme- De afdeling Tholen van Woord en Daad is zaterdag a.s. met een eigen stand aanwezig in Houten, waar een landelijke markt wordt gehouden van de stichting reformatorische hulpactie. Tholen komt met nieuwe aardappelen, wat uniek is voor de ne fatsoensregels. Hij was heel erg blij met de nota. „Het beste is om niks te aanvaarden. Je moet voor zichtig zijn, zelfs met kleine zaken. Je moet geen gunsten vragen." De burgemeester was het daarmee volledig eens als het zaken vooraf betreft. „Dan zeg ik absoluut nee. Maar achteraf is het bij oplevering van werken gebruikelijk bij sommi ge aannemers dat ze het gemeente bestuur een etentje aanbieden. Dat zit versluierd dan al in de begroting en het is goed voor de contacten. En als een aannemer rond de kerst twee flesjes wijn - of bij mindere kwali teit drie - aanbiedt, dan is dat voor de goede relatie, maar heeft dat to taal niet met een werk te maken." Mevr. M. Velthuis merkte op, dat declaratiegedrag van bestuurders een actueel onderwerp is. „Transpa rantie is daarom belangrijk. We moeten elkaar recht in de ogen blij ven kijken, maar niet krampachtig met etentjes omgaan. Er is politieke speelruimte nodig, maar bestuur ders moeten verantwoording blijven afleggen", aldus de PvdA-spreek- ster. „Het beste is niks, maar zo zit het leven niet in elkaar", zei de burge meester. „Het kan niet zo zijn datje geen enkele speelruimte hebt. Een etentje mag, als je het maar kunt verantwoorden." Van Beek was het opgevallen, dat in de nota een belangentegenstelling tussen overheid en bedrijfsleven wordt geschetst wanneer geschre ven wordt over handhaven van waarden en normen in de markt.' „Ik ga ervan uit, dat zowel overheid als bedrijfsleven integer zijn. In de nota wordt nu meer de vinger naar het bedrijfsleven gewezen, dat die minder integer is." Het CDA-raads- lid vond, dat bij de genoemde be langentegenstelling het woordje ,kan' toegevoegd zou moeten wor den. De burgemeester zegde toe dat in het college te zullen bespreken. „We moeten geen voor discussie vatbare tekst in de nota opnemen." Stouten noemde de nota ,aan elkaar geplakte losse stukjes' maar de an dere raadsleden waren positief over de inhoud. Het VVD-raadslid wees ook op het feit, dat raadsleden veel minder dan collegeleden publieke verantwoording hoeven af te leggen als het om integriteit gaat. De bur gemeester gaf toe, dat individuele raadsleden moeilijker te controleren zijn, maar wanneer ze burgers of bedrijven bepaalde toezeggingen doen die niet nagekomen worden, kan dat vroeg of laat toch uitkomen. B. en w. bespreken het advies van de commissie middelen en komen dan vervolgens met een voorstel aan de gemeenteraad van Tholen, die de nota integriteit definitief vaststelt. streek. Evenals Urk komt Tholen ook nog met haring en wittebrood en verder worden er slaatjes aange boden, zoals men dat ook plaatselijk doet. Alle afdelingen, van Alphen aan den Rijn tot en met Zwolle, ko men met allerlei activiteiten in het Euretco Expo Center in Houten, aan de autoweg tussen Breda en Utrecht. Elk uur is er een optreden van een muziekgroepje en een diavoorstel ling. Om kwart voor vier is er sa menzang. De toegang is gratis. Wethouder K.A. Heijboer (SGP) noemt Nuis 'een keurige heer die echt voor dit werk geschikt is.' Par tijpolitiek of bestuurlijke achter grond hebben niet zozeer geteld, zegt Heijboer, verwijzend naar de profielschets die de raad heeft op gesteld. „De afspraak was dat we op kwaliteit zouden selecteren. Van deze persoon vonden wij dat hij de beste kwaliteit had. Hij voldeed aan het profiel." Voor PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde is de politieke kleur van de nieuwe burgemeester of diens bestuurlijke achtergrond niet doorslaggegevend. „In de profiel schets hebben we dat ook zo ge zegd. We zochten meer een eigen tijdse burgemeester, iemand die partijen binden kan. De politieke kleur is dan van minder belang." Ook dat Nuis niet uit bestuurlijke hoek komt, is voor Van der Linde geen bezwaar. „De burgemeester mocht ook iemand zijn uit het be drijfsleven. Maar iemand die offi cier js, directeur van een verbin- dingsschool van militairen kan daar ook voor doorgaan. Ik neem aan dat het in de militaire organisa tie niet meer geldt: bevel is bevel, maar dat het een kwestie van over leg plegen is met anderen. Het kan voor Tholen heel verfrissend zijn dat er iemand komt die niet de platgetreden paden heeft bewan deld." Van der Linde zegt open te staan voor de nieuwe man. „Wat mij be treft, is hij welkom. Ik ben gebeld door wethouder Moerland die in de vertrouwenscommissie zit en die heeft me verzekerd dat het een goede kandidaat is. Hij krijgt de supervisie over het gemeentelijke gebeuren." D? man met militaire achtergrond zou de discipline in het college kunnen bevorderen, denkt Van der Linde. „Hij mag de wethouders best achter de broek zitten. Er kan wel wat aan de daadkracht van het college gebeuren. Wat militaire tucht kan geen kwaad, maar dan wel in samenspraak met anderen." Voor E. Frigge-Hogesteeger (VVD) is Nuis 'echt nummer één', zegt ze. „We zijn heel blij dat hij het ge worden is. In onze ogen (die van de vertrouwenscommissie- red.) heeft hij vele kwaliteiten in huis. Daar hebben we naar gekeken, niet naar de politieke kleur." Ze vindt het wel bijzonder dat na bijna 30 jaar een einde komt aan een burgemeesterschap van CDA- huize. Maar voorop staan de per soonlijke kwaliteiten van de nieu we man. „En met de RPF is niks mis. We hebben gekeken wat Tho len nodig heeft. Een manager die Tholen op de kaart kan zetten en iemand die oog heeft voor de bur ger. Burgervaderkwaliteiten, open staan voor de burgers. Dat zal hij als commandant van de verbin- dingsschool ook wel moeten doen. Ik heb er alle vertrouwen in." Nuis was echt nummer één voor het li berale raadslid, maar ook de ande re kandidaten mochten er wezen: „Het was moeilijk kiezen. Er zaten mensen bij met onzettend goede kwaliteiten." Het CDA verliest dus een burge meester. „In mijn hart hoopte ik weer op een CDA-er, maar ik ben wel blij dat het iemand van christe lijke huize is," zegt fractievoorzit ter M.A. van Beek (die niet in de vertrouwenscommissie zat). „Toen de burgemeester bekend maakte dat hij vervroegd zou aftreden, moest ik even recht gaan zitten. Ik heb er altijd goed mee op kunnen schieten. Dat hoop ik met de nieu we man ook. Ik sta er positief te genover." De vraag of Nuis voor meer disci pline zou kunnen zorgen in het col lege, vindt Van Beek niet aan de orde. „Tot op heden treedt het college zeer gedisciplineerd op. Mochten er zaken zijn die me niet bevallen, dan zeg ik dat wel." Dat de nieuwe voorzitter van de raad geen strikt bestuurlijke achter grond heeft, ziet Van Beek eerder als een voordeel dan als een na deel. „We zijn als gemeente bezig om wat meer op bedrijfsmatige manier te gaan werken. Ook om wat vriendelijker op te treden naar de klant. Een frisse wind door het gemeentehuis laten waaien hoeft niet verkeerd te wezen." Bij de Thoolse Christen Unie heerst er vreugde over het feit dat een RPF-politicus burgemeester van Tholen wordt. „Natuurlijk zijn we er blij mee, maar van welke partij ook, hij moet boven alle partijen staan," zegt fractievoorzitter P. van Belzen. Van Belzen (lid van de vertrou wenscommissie) zei wel met span ning te hebben zitten wachten op de benoeming. Het is de kandidaat geworden die 'als nummer 1 op de voordracht stond. „Ik heb er ook sterk voor geijverd. Gelukkig domineert niet de politieke kleur. Is dat wel zo, dan hebben kandida ten van kleine politieke partijen bij voorbaat geen kans. Het is ook geen vanzelfsprekendheid dat het altijd een CDA-burgemeester moet zijn. Ik geef toe dat het voor ons een geweldige opsteker is dat het een man van de RPF is geworden." Maar wil volgens Van Belzen niet zeggen dat de Christen Unie nu meer kleur krijgt in het college. „Hij moet het collegestandpunt on derschrijven. En staat boven de partijen." Nuis was dan wel geen burgemees ter of wethouder, hij heeft volgens Van Belzen bestuurlijke ervaring, gezien zijn gemeenteraadslidmaat- Zij bracht dat maandagavond naar voren in de commissie middelen, waarbij voor het eerst in het open baar over de huisvesting van de ge meentesecretarie werd gesproken. „Er is tot nu toe een ander traject dan gebruikelijk gevolgd", zei het PvdA-raadslid, doelend op de be sloten vergaderingen van de stiiur- en projectgroep. „Alle fracties zijn echter in een vroeg stadium bij de plannen betrokken en voor ons is duidelijk, dat uitbreiding van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk een heilloze weg is." Tot die conclusie kwamen alle frac ties. In het voorstel van b. en w. stond nog, dat de oudbouw amper aan de functionele eisen voor be stuur en representatie kan voldoen - ook niet na een grondige verbou wing - maar volgens zowel Van Bel zen als Dijke kon dat woordje .am per' wel geschrapt worden. „Wij hebben altijd gezegd, dat uitbrei ding onaanvaardbaar is", zei P.K.M. Stouten. Hij verwees naar een nadere afspraak die de VVD in het collegeprogramma heeft laten opneme: De VVD houdt vast aan een extra onderzoek naar de nood zaak en de omvang van de extra uit breiding van het gemeentehuis. Vol gens Van Belzen was er toen echter nog geen sprake van nieuwbouw. Van den Donker zag uitbreiding evenmin als de VVD als een serieu ze zaak. „In de vorige raadsperiode hebben VVD en D66 voor een effi- ciëncy-onderzoek gepleit. Nieuw bouw vind ik nu de enige reëele en verstandige oplossing. Je koopt niets voor elke vijf jaar een stuk uit breiding. De burgers worden dan op kosten gejaagd. In de Ds. de Bres straat kan het nooit echt goed wor den. Jammer is wel, dat er geen effi- ciëncy-onderzoek ten grondslag ligt aan het plan voor nieuwbouw." schap en zijn lidmaatschap van de provinciale staten. „Hij zat ook in de adviescommissie van de RPF en stond een keer op de nominatie om in Meulvliet te komen spreken, maar toen is voor Middelharnis ge kozen." Behalve de partijkleur is er ook nog een andere overeenkomst tus sen Nuis en Van Belzen. Het raads lid zat ook een tijdje als militair bij de verbindingstroepen. Of Nuis de discipline aan moet halen in het college, gelooft Van Belzen niet. „Discipline is in het leger ook bij na een ander woord geworden. Maar iemand die een school leidt moet feeling hebben met perso neelszaken. Zo wil ik het opvatten. Hij voldoet het best aan het door ons zelf gekozen profiel." Voor J. van den Donker (D66) was Nuis een van de drie kandidaten die hij na de gesprekken op een lijstje zette. „Nuis kwam bij ieder een op het lijstje voor. Ik rekende hem ook tot de meest geschikte kandidaten." Wat voor Van den Donker belang rijk was in de beoordeling is het feit hoe de nieuwe burgemeester aankijkt tegen activiteiten op zon dag en toerisme (watersport) en of hij bereid is 'zichzelf' ter discussie te stellen. „Daar gaf hij voor mij zeer bevredigende antwoorden op. Hij is geen starre scherpslijper als het om principiële zaken gaat. Hij is voorstander van interactief be leid. Hij maakte een zeer capabele indruk, maar de praktijk zal het le ren." Voor D66 breekt volgens Van den- Donker een unieke situatie aan. „D66 is straks de enige partij die niet in het college zit. Er is dan nog een oppositiepartij. Het is een grappige bijkomstigheid dat ik als enige geen binding heb met het college." Het D66-raadslid wilde flink vaart zetten achter de voorbereidingen. „Bouw het gemeentehuis niet op dure woningbouwgrond, maar op industriegrond. Die plek dient goed bereikbaar te zijn met openbaar ver voer, zonder te hoeven overstappen. Er zou dus een busstation bij het ge meentehuis moeten komen. Hak snel knopen door, want ieder uitstel kan vreselijk veel geld kosten", al dus Van den Donker. Van Belzen reageerde verwonderd op die concrete uitlatingen. „Dat is nog een stap te ver. Over een plaats spreken we nog niet. Er moet eerst een haalbaarheidsonderzoek ko men." Ook de burgemeester vond, dat het D66-raadslid te hard van stapel liep. „Het is bekend, dat Van den Donker nogal wat genoemd wil hebben voor de verslaglegging, maar je moet je als raadslid niet zo vastleg gen." Van der Munnik noemde nog even de enquete die vorige week in de Eendrachtbode werd gepubliceerd over de nieuwbouw. „Buiten het ge meentehuis is een gezelschapsspel ontworpen, maar zover zijn we nog lang niet." Overigens zei de burgemeester wel spanning te willen zetten op het haal baarheidsonderzoek naar nieuwbouw van het gemeentehuis. De spanning voor schilder Hage en de huurders van de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat is vol gens Van der Munnik juist uit de lucht. De eerste hoeft niet meer te vrezen voor uitbreiding van het ge meentehuis in de Ds. de Bresstraat en de verenigingen kunnen langer in de kleuterschool blijven nu Hage daar geen nieuw pand hoeft te bou wen. De gemeenteraad van Tholen neemt, na het positieve advies van de com missie middelen, binnenkort de de finitieve beslissing over het haal baarheidsonderzoek. CDA-fractievoorzitter M.A. van Beek heeft in de commissie middelen maandagavond fikse kritiek uitgeoefend op zijn liberale collega mevr. E. Frigge-Hogesteeger. Onlangs werd ze in Den Haag uitgeroepen tot het op één na beste raadslid van Nederland, maar volgens Van Beek heeft mevr. Frigge ten onrechte geclaimd, dat zij als eerste het voorstel heeft gedaan om een nieuw gemeentehuis te bouwen. Hij gaf die eer aan burgemeester Van der Munnik, die tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst met het personeel begin 1999 mijmerde over volledige nieuwbouw in plaats van over verdere uitbreiding van het bestaande pand in de ds. De Bresstraat te Sint-Maartensdijk. De VVD, die zich altijd tegen de uit breiding van het gemeentehuis heeft verzet, zou nu de eer opeisen voor het nieuwbouwproject en dat viel helemaal verkeerd bij Van Beek. Het CDA-raadslid uitte zijn waarde ring omdat zo'n groot aantal men sen (werkgroep, projectgroep en siuurgroep) over zo'n belangrijk on derwerp constructief en in alle be slotenheid met elkaar hebben kun nen vergaderen. „Voor omroep 2eeland gaf mevr. Frigge echter te kennen, dat zij als eerste het voor stel had gedaan om een nieuw ge meentehuis te bouwen. En toen zij (jat deed, zaten ze allemaal glazig te kijken. Ik ben echter nog steeds van mening, dat onze raadsvoorzitter deze steen in de vijver heeft ge gooid. En een investering van maxi maal 26 miljoen doe je niet zomaar even uit de losse pols, maar zo kwam de uitspraak van mevr. Frig ge wel over. De meeste irritatie wekte ze echter, door te spreken uit een besloten vergadering. Dat is verboden, ook al zijn het onwaarhe denIn de nota integriteit staat, dat elke bestuurder zich bij voortduring rekenschap geeft van zijn of haar verantwoordelijkheid om de integri- teit5 te handhaven en te bevorderen. Hij of zij onthoudt zich van hande lingen of gedragingen, die de inte griteit kunnen schaden. Voor mij houdt dit o.a. in: gij zult niet lie gen!", aldus Van Beek. Mevr. Frigge maakt geen deel uit van de commissie middelen, maar J. van den Donker wist zich toch te herinneren, dat zij in de vorige raadsperiode - toen zat Van Beek nog niet in de raad - een opmerking over de nieuwbouw had gemaakt. „Maar het was een losse flodder, te gen de lijn van de VVD-fractie in." Het wel aanwezige liberale raadslid RK.M. Stouten merkte op, dat Van Beek in een bepaalde periode de raadsverslagen in de Eendrachtbode niet goed had gelezen. „Alsof dat het ultieme bewijs is", merkte de burgemeester op, nadat het VVD- raadslid eerder had gezegd, dat de burgemeester alle klippen had om zeild door niet in te gaan op ver schillende gevoelige zaken over het gemeentehuis. „Ik ga niet in op in besloten kring geuite zaken", liet Van der Munnik weten. Van Beek hield zijn kritiek over eind. „Volgens Van den Donker is het een losse flodder geweest, maar mevr. Frigge sprak voor de radio duidelijk over de discussie die we de laatste maanden in de stuurgroep over het gemeentehuis hebben ge had." Terwijl de filmers onder hun paraplu zitten, laten Sint-Annalandse brandweerlieden het regenen op de tractor van Slager In het Duitse Leipzig is komend najaar het gebruik van de bodem onderwerp van een congres. In op dracht van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer wordt een filmpje van tien minuten gemaakt waarin tal van aspecten aan de orde moeten komen. „De bodem als bron voor ons voedsel, kinderen die in de tuin spelen, de vervuiling van de bodem en we volgen een ar cheoloog", geeft Govard-Jan de Jong als voorbeeld. Hij werkt voor De Kroon, Wissenraet Associés dat het filpmje maakt. „Aan de Vrije Universiteit hebben we met behulp van microscopen en specia- allemaal in de bodem voorkomt." Nu staat hij met zijn mensen in een Thoolse polder, waar het enkele weken geleden nog veel te nat was. Volgende week komt hij terug om het rooien van aardappelen vast te leggen. „Dat is de reden dat ze hier terecht zijn gekomen. Nergens in Nederland worden nu al aardappe len gerooid, behalve op Tholen", zegt Johan Slager. Via LTO Neder land werd contact gezocht met de Sint-Annalandse veiling en die kwam bij hem terecht. Zijn groene Deutz-Fahr tractor staat te blinken op de akker. Zelf heeft hij een blauwe overall aan. „Dat moest voor de kleur." Ie lenzen gefilmd wat voor leven er Het prachtige weer ten spijt is er regen nodig. En dus hebben de filmers de brandweer ingescha keld. Vijf mensen van de blusgroep Sint-Annaland rollen slangen uit en zetten een pomp in werking om water uit een sloot te halen. Eerst is een shot nodig van tikkende water druppels. Er wordt een zeil uitge rold en Bram van Iwaarden laat de hogedrukspuit aanrukken. Binnen enkele minuten staat het erop. Dan zijn de brandweerlieden aan de beurt. Drie van hen pakken de slan gen op en posteren zich in de berm langs de sloot. „Een gebonden straal richting de zon, helemaal open", verordonneert Van Iwaar den. De hendels gaan open en een fraaie regensluier komt op de akker neer. Slager stuurt er zijn tractor doorheen en rijdt richting de came ra. De filmers vinden het zonlicht eigenlijk te fel, want daardoor be staat de kans op het zichtbaar wor den van een regenboog en dat is niet de bedoeling. Om die reden wordt er niet al te hoog gefilmd. Een keer of drie moeten de spuiten gaan, nadat Van Iwaarden op aan geven van de filmploeg nadere aan wijzingen geeft. De laatste keer worden maar twee slangen ge bruikt, praktisch steil omhoog en niet op volle kracht. Opnieuw stuurt Johan Slager - die zelf droog zit in de cabine - zijn tractor door de waternevel. Het is goed, oor deelt de filmploeg, de brandweer kan inrukken. Ongeveer anderhalf uur was men bezig en dat is best snel, zegt één van de leden van de filmcrew. „Het is weer eens iets anders om te doen", vindt Van Iwaarden. Hij laat zijn mensen de slangen oprollen. De opnamen zijn nog niet klaar, want op de akker tussen de aardap pels staat inmiddels een berege- ningsinstallatie gereed. Ook die gaat gefilmd worden. En dan komt de ploeg nog een keer terug voor het rooien. „Dat is niet hier, maar aan de Winkelzee", aldus Johan Slager. JllllS r; IIiilïililllli N Stuur uw e-mail voor vrjjdag 23 juni aan redactiet®eendrachtbode.nl of fax naar 0166-657008 of schrijf aan Eendrachtbode de Thoolse Courant, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland. De enquête is ook op onze website te vinden en daar online in te vullen. Door storingen aan de zijde van onze provider is de website van de Eendrachtbode enke le dagen onbereikbaar geweest. Dat euvel zou nu weer verholpen moeten zijn. __a__-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7