Willem Nuis (52) uit Ede wordt de nieuwe burgemeester van Tholen 'Tholen leuk plaatsje' Bewoners trekken brandende wagen hooi weg bij tractor 32i K- >3 AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Nuis verslaat 7 burgemeesters Demonstraties van brandweer in Stavenisse Hoge militair, raads- en statenlid voor de RPF en Baptist Sterke indruk T\iinen open op vrij dag/zaterdag Politie gaat er van uit dat vuur is aangestoken op Pluimpotterrein Donderdag 15 juni 2000 56e jaargang ntLjSfl. Brandweer dicht gaslek Schoolstraat Sint-Philipsland De 52-jarige Willem Nuis uit Ede wordt per 1 juli de nieuwe burgemeester van Tholen. De luitenant-kolonel bij de verbindingsdienst is fractievoorzitter van de vijf leden tellende RPF/GPV-fractie in de gemeenteraad van Ede en lid van provinciale staten van Gelderland. Nuis noemt het zelf bijzonder om uit de reeks van sollicitan ten - met daarbij verschillende burgemeesters en wet houders - uitverkoren te zijn. Volgens de raadsverslagge- ver van Stad Ede is Nuis één van de meest kundige raadsleden: „Hij valt op door zijn grondige kennis en is sterk in het maken van compromissen. Nuis kan de ver schillende stromingen in de raad goed bij elkaar houden. Hij zoekt als politicus in hart en nieren altijd de samen werking. Het is geen man van losse flodders. Nuis houdt van duidelijke lijnen en een goede voorbereiding. Het moet gestroomlijnd lopen." Gedrevenheid Potentie toerisme Zondag/carnaval Alleen travaille op Markt kende ik nog Voor de nieuwe burgemeestersvrouw is Tholen niet on bekend. „Mijn ouders hadden er vrienden wonen en tij dens mijn lagere schooltijd speelde ik er regelmatig", vertelt Hanneke Muis-Nobel (49). Met het oog op de sol licitatie was ze er onlangs met haar man. „Even de sfeer proeven, maar we voelden ons net spionnen. Ik herkende niet veel meer, behalve de travaille op de Markt. Maar Tholen is echt een leuk plaatsje." Top vijf Installatie Leider muziekgroep Deze week Een brand in een wagen met hooi op het Pluimpotterrein in Scherpenisse richtte tweede pinksterdag voor onge veer 400 gulden schade aan. Bewoners van de Weststraat en Westzeedijk wisten te voorkomen dat een tractor en een andere hooiwagen vlam vatten. De politie van Tho len vermoedt dat de brand is ontstaan doordat kinderen met vuur speelden. Handboogschieten Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voor het burgemeesterschap van Tholen waren 20 sollicitanten: 18 mannen en 2 vrouwen. In leeftijd va rieerden ze van 39 tot 58 jaar. RPF'er W. Nuis is uitverkoren boven zeven burgemeesters die ook graag naar Tholen wilden komen. De inwoner van Ede behoorde zelf tot de vier kandidaten die bij de overheid werk ten. Drie kwamen uit het bedrijfsle ven, twee uit het onderwijs. Wat poli tieke kleur betreft, waren er van het CDA en de VVD elk zes gegadigden, Nuis was 1 van de 3 RPF'ers, daar naast waren er van de PvdA en het GPV elk twee leden en tenslotte was er 1 SGP'er bij de sollicitanten. Sinds de gemeentelijke herindeling in 1971 heeft Tholen altijd een CDA- burgemeester gehad. Nuis is niet al leen de eerste RPF-burgemeester van Tholen, maar ook de enige in Zee land, nadat de gemeente Arnemuiden bij Middelburg werd gevoegd. De Sint-Philipslandse brandweer heeft op tweede pinksterdag 's avonds rond acht uur een gaslek gedicht in de Schoolstraat. Ter plaatse zijn riole ringswerkzaamheden aan de gang, waardoor de straat open ligt. Kinde ren hadden in het gat gespeeld en daarbij een huisaansluiting ter hoogte van het voormalige gemeentehuis los gemaakt. Aan het flinke gesis hoor den omstanders dat er iets mis was en het rook ook naar gas. De brandweer rukte uit en zorgde vrij vlot dat het lek verholpen werd. De explosiemeter van de brandweer kwam niet in alarm, waardoor het geen zware con centratie gas was dat ontsnapte. Me dewerkers van Delta Nutsbedrijven werden opgeroepen om de zaak te controleren. De eveneens gewaar schuwde brandweer Sint-Maartens dijk mocht bij Scherpenisse al terug keren naar de kazerne. Belangstellenden kunnen zaterdag middag aan de haven in Stavenisse de Thoolse brandweer in actie zien. Alle blusgroepen geven tussen half twee en vier uur demonstraties. De achterliggende gedachte van dit op treden is het werven van acht nieu we vrijwilligers voor de gemeente lijke brandweer. De demonstraties - elk van een half uur - geven een beeld van het geva rieerde takenpakket van de brand weer. De blusgroep Stavenisse toont als eerste de inzet bij brandbestrij ding. Daarna zijn Sint-Maartensdijk en Sint-Philipsland aan bod die la ten zien hoe er met 'gevaarlijke stoffen' wordt omgegaan. Sint-An- naland en Stavenisse tonen vervol gens de hulpverlening en aanslui tend laat Sint-Annaland zien hoe met kleine blusmiddelen een 'vlam in de pan' te lijf wordt gegaan. Het sluitstuk is de inzet bij een ongeval op het water, waarbij het nieuwge vormde duikteam van de blusgroep Tholen de vuurdoop ondergaat. Naast alles wat er te zien is, kunnen geïnteresseerden zich laten infor meren, vragen stellen of een sollici tatieformulier invullen. Willem Nuis is 16 september 1947 in Rotterdam geboren en bracht zijn jeugd door in Etten-Leur, toen het bedrijf waar zijn vader werkte naar die West-Brabantse gemeente ver huisde. Hij werd beroepsofficier bij de Koninklijke Landmacht, bracht een hele tijd door in West-Duits- land, werkte bij het ministerie van defensie in Den Haag en had toen de gelegenheid om zich actief met de politiek te gaan bezighouden. Nuis werd in 1982 adviseur defen siezaken van de Tweede Kamerfrac tie van de RPF. In 1971 vestigde hij zich in Ede, waar hij commandant is van de school verbindingsdienst met 200 man vaste personeelsleden en 7000 tot 8000 leerlingen per jaar. Daarnaast is hij commandant van het regiment verbindingstroepen, waarónder 5000 tot 6000 mensen vallen. „Dit is meer een ambassa deursfunctie met vele representatie ve taken", vertelt Nuis. Hij maakt duidelijk dat Tholen geen burgemeester krijgt die de disci pline voorop zet. „De Koninklijke Landmacht is anno 2000 een ge woon bedrijf met beleidsvisies en begrotingen, waarbij je mensen moet zien te overtuigen in plaats van alleen met discipline werken." Nuis is door zijn partij benaderd m te solliciteren naar de burgem s- tersvacature Tholen. Over drie juai zou hij de militaire dienst op 55-ja- rige leeftijd kunnen verlaten, maar hij koos voor een nieuwe uitdaging. „Als je gezond mag zijn, wil ik op die leeftijd nog niet achter de gera niums gaan zitten. De gedrevenheid om nog iets te doen, is dermate groot dat mijn sollcitatie een wel overwogen keuze is. Mijn politiek engagement was dermate groot, dat ik naast mijn fractievoorzitterschap in de gemeenteraad van Ede vorig jaar statenlid geworden ben. Een behoorlijk pittige belasting naast mijn werk, maar ik deed dat al met het oog op mijn periode na het ver laten van de landmacht. En ik had de ambitie om burgemeester te wor den en Tholen was een gemeente waar die wens vervuld kon worden. Ik meende prima in de profielschets te passen en dat is door de vertrou wenscommissie bewaarheid. Toen ik echter het aantal sollicitanten on der ogen kreeg en ook de huidige functies zag - nogal wat burgemees ters en wethouders - was het even afwachten. De profielschets en mijn persoon hadden echter ontzettend veel overeenkomsten en het inten sieve gesprek met de Thoolse ver trouwenscommissie in Gorkum ver liep buitengewoon plezierig. We begrepen elkaar goed. Ik heb de commissie ook een compliment ge maakt voor de volstrekte helderheid die geboden werd." Wat hem in Tholen aantrok, was de kijk op de toekomst. „Uit de schrif telijke informatie en het gesprek met de vertrouwenscommissie heb ik sterk het gevoel gekregen, dat Tholen op een aantal punten naar de burgers toe wil vernieuwen. En dat in het tempo dat men zelf wil. Tho len is een gemeente die best dyna miek heeft, maar ook rust uitstraalt en dat is heel aantrekkelijk. Het ge bied heeft de potentie om het toeris me te profileren en ruimte te bieden aan recreatie." In zijn woonplaats Ede is Nuis ook bekend met de agrarische sector. „Ede telt 101.000 inwoners en heeft een gigantisch groot buitengebied met veel agrarische bedrijven. De varkens- en mestproblematiek is niet vreemd voor me, evenmin als De nieuwe Thoolse burgemeestersfamilie Nuis. Behalve W. Nuis en zijn vrouw J. Nuis-Nobel v.l.n.r. zoon Jan Willem, schoondochter Mirelle Nuis- van der Laan afkomstig uit Middelharnis), schoonzoon Eric Bruinekreeft uit Barneveld met kleinzoon Thom, en dochter Marijke. Foto J. Visser. het stoppen van diverse landbouw bedrijven wegens het ontbreken van opvolgers." Nuis - geen familie van de vroegere staatssecretaris van cultuur - is ook geïnteresseerd in het verenigingsle ven van Tholen. „Het verenigings leven is een samenbindend element voor inwoners van een gemeente. Ik wil zo snel mogelijk kennis maken met en me verdiepen in alle be stuurlijke en culturele aspecten van Tholen. En me ook zo snel mogelijk bekend maken in de gemeente." Een RPF'er staat anders tegenover activiteiten op zondag dan een CDA'er. Dat aspect is ook met de vertrouwenscommissie besproken. „Een burgemeester is er voor elke inwoner, niemand uitgezonderd", zegt Nuis. „Een burgemeester heeft ook een andere taak dan een politicus. Verbieden van activitei ten op zondag, voor zover dat wet telijk al zou kunnen, is heel erg kort door de bocht. Ik ken de situ atie op Tholen. Er zijn verschillen de stromingen. Je moet respect op brengen en vragen en verzoeken serieus in overweging nemen. Ik ga niet voor deze problematiek uit de weg en wil er open over communi ceren." Als hij nu gevraagd zou worden om prins carnaval in Oud-Vosse- meer te ontvangen, zoals zijn voor ganger Van der Munnik steeds Mevr. Nuis ziet de verhuizing van de 101.000 inwoners tellende stad Ede naar de bijna 24.000 inwoners tellende plattelandsgemeente Tho len wel zitten. „Het lijkt ons een hele leuke uitdaging." Haar zoon Jan Willem (24) is onlangs ge trouwd en dochter Marijke (28) trad al eerder in het huwelijk en heeft het nieuwe burgemeesters- paar van Tholen het eerste klein kind bezorgd: Thom (2). „Zeeland heeft altijd al een beetje ons hart gehad. Toen ik in Rotter dam woonde, gingen we regelma tig een dagje naar Zeeland. En het stadje Tholen heeft indruk op me gemaakt wegens de traditie van het rommelpotten en de tonnetjes die opgehaald werden. Daar had me nigeen toen nog een echte plee en dat vond je als kind uit Rotterdam, waar je al gewone w.c.'s had, toen heel bijzonder. We hebben bij ons bezoek aan Tholen ook een rondje over het eiland gereden en dat was tenkerk. „Ik werk daar in het pas heerlijk. Het was net mooi weer, dus dat kwam goed uit." Mevr. Nuis is altijd verpleegkundi ge geweest. Tot voor kort heeft zij dat vak ook praktisch uitgeoefend: op de operatie-afdeling van een ziekenhuis en bij de pijnbestrij ding. Ze is nu actief in de Baptis- toraat eh daar voel ik me erg in thuis." De nieuwe burgemeestersvrouw van Tholen ziet er niet tegenop om straks veel meer representatieve ta ken te krijgen. „Mijn man is regi mentscommandant van de verbin dingstroepen en in de uitoefening daarvan moest ik nogal eens gast vrouw zijn. Daar zaten nogal wat representatieve taken bij." Het echtpaar Nuis heeft nu een koopwoning in Ede en wil op zoek gaan naar een woning in Tholen. De woonwensen van de echtgenote zullen daarbij een belangrijke rol spelen, laat de nieuwe burgemees ter weten. „Ik zie er ook naar uit om in Tholen te beginnen. In mijn huidige vak ben ik redelijk mobiel, want als officier bij de Koninklijke Landmacht verwissel je nogal eens van standplaats en van functie. Het burgemeesterschap vind ik een bui tengewoon grote uitdaging. Tholen heb ik een aantal malen als toerist bezocht en je vindt er hele karakte ristieke plaatsjes." Het Koninklijk Besluit waarmee Willem Nuis tot burgemeester van Tholen is benoemd, is dinsdag 13 juni getekend door koningin Bea trix onder nummer 3634. deed? „Ik zou dat in serieus beraad nemen. Ik heb zelf jaren in Brabant gewoond, maar persoonlijk krijg ik de handen niet op elkaar voor car naval, maar een verzoek aan een burgemeester dient serieus afgewo gen te worden. Inwilliging moet wel of niet kunnen, maar als je nee zegt, moet dat gemotiveerd zijn en dat dient dan ook gerespecteerd te worden. Als persoon heb ik een be paalde overtuiging die je niet altijd terzijde kunt schuiven. Dat mag je ook niet verlangen, maar je moet steeds argumenteren", zegt Nuis. Een ambtenaar van de gemeente Ede noemt de nieuwe burgemees ter van Tholen ,zeer betrokken.' „Hij spreekt met overtuiging en kennis van zaken. Hij is heel pre cies, prettig in de omgang en een zeer rechtvaardig persoon. De bur gemeesterfunctie is een heel leuk begin voor hem." (In Ede is dhr. Blanken burgemeester, die vroeger burgemeester van Goes is ge weest.) De raadsverslaggever van Ede Stad karakteriseert Nuis als een ade quaat bestuurder. „Vooral door zijn ervaring. Bij de jaarlijkse persver kiezing staat hij doorgaans in de top vijf. Echt negatieve punten heeft hij niet. In de representatie - toch belangrijk voor een burge meester - heeft hij weinig ervaring. De RPF/GPV-fractie (5 leden van de totaal 39 leden tellende gemeen teraad van Ede) heeft wel een wet houder, maar Nuis is de fractie voorzitter. Hij is lid van drie raadscommissies: algemene zaken, economische zaken/grondzaken/ ruimtelijke ordening stedelijk ge bied en volkshuisvesting/ ruimte lijke ordening buitengebied/sport. Nuis valt daarin op door zijn gron dige kennis en minder door zijn de- batteerkunst en uitstraling." De nieuwe burgemeester wordt op 3 juli al geïnstalleerd, waarschijn lijk in de middag. De vier Thoolse wethouders en de gemeentesecreta ris reden gisteren naar Ede om Nuis te feliciteren met zijn benoeming. Meteen werden nog wat zaken be sproken aangaande de installatie. Zie ook pagina 7. De nieuwe burgemeester van Tholen is leider van de mu ziekgroep van de Baptistenge meente Ede, waaraan hij zo'n drie uren per week besteedt. Het is zijn enige vrije tijdsbe steding naast zijn drukke baan in het leger en in de politiek. W. Nuis werd in 1994 lid van de gemeenteraad van Ede na geruime tijd deel te hebben uitgemaakt van de steunfractie van de RPF/GPV-combinatie. Sinds 1998 is hij voorzitter van de vijf leden tellende frac tie. Oktober vorig jaar werd Nuis bovendien nog lid van provinciale staten van Gelder land. Hij is verder adviseur van de provinciale contactraad Gelderland van de Reformato rische Politieke Federatie en adviseur defensiezaken van de Tweede Kamerfractie van de tegenwoordige Christen Unie. Directeur Meloen van Schelde college na 22 jaar smalstad in de vut De vlag kan uit bij tientallen geslaagde scholieren in de streek Oud-Tholenaar brengt de balans terug in molen De Hoop Thoolse brug decor bij presentatie cd vijf jongerenkoren Vroege aardappel gefilmd voor internationaal congres in Leipzig Vlag voor boogschutters Cloveniersgilde vergt bijna 200 uren werk Wim van Vossen erelid WHS voor bijna veertig jaar inzet Jacoba van Beieren bouwt grotere kantine op tennispark GELIJKGESTEMDHEID IS DE MOEDER VAN DE LIEFDE; ZIJ VERENIGT HARMONIËRENDE ZIELEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Tien van de negentien Thoolse raads leden gaven de voorkeur aan een bur gemeester met een protestants-chris telijke levensovertuiging en die krijgen ze ook met de benoeming van W. Nuis. Maar het kerkgenootschap - Baptistengemeente - is op zich heel bijzonder en komt in de gemeente niet voor. Uitzonderlijk is ook de poli tieke kleur van de nieuwe Thoolse burgemeester: RPF. En als heel bij zonder wordt verder ervaren, dat een militair is benoemd, buiten het beken de gemeentecircuit van burgemees ters, wethouders en ambtenaren om. Volgens ingewijden was de voor dracht van de vertrouwenscommissie unaniem, zodat Nuis een hele sterke indruk moet hebben gemaakt. Dat hij bij alle zes raadsfracties boven is ko men drijven als de beste kandidaat, kan toegeschreven worden aan zijn leidinggevende kwaliteiten. Iemand ook die voor een frisse wind kan zor gen. Bij het opstellen van de profiel schets vroeg de Thoolse raad een ei gentijdse burgemeester. Niet op donderdag en vrijdag, maar op vrijdag 23 en zaterdag 24 juni zijn de open tuinen op Tholen. In Poortvliet kan men terecht bij J. Balk aan het Zuidplantsoen en me vr. C.A. van der Zwan aan de Schelphoekseweg, in Scherpenisse bij L.D. Kok aan de Langeweg en in Sint-Maartensdijk bij mevr. H.G. van Gurp aan het Stenenpad. Vrij dag 23 juni kan men er tussen 13.00 en 21.00 uur terecht en zaterdag 24 juni van 10.00 tot 17.00 uur. De brandweer bestrijdt het vuur van verschillende kanten en trekt de balen hooi van de wagen op het Pluimpotterrein. Even na zes uur zagen L. Andries- se en W. van Vossen van de West straat dat er witte rookwolken overdreven. Door de zuidwesten wind waaide de rook over de struiken en bomen van het terrein de Westzeedijk op waar de achter tuinen van de bewoners van de Weststraat op uitkomen. Toen ze op het terrein gingen kijken bleek de voorste wagen met hooibalen al in lichterlaaie te staan. Van Vossen belde de alarmcentrale waarop de blusgroep uit Sint- Maartensdijk uitrukte. Ondertussen werd samen met an dere buurtbewoners gepoogd om de tractor en de andere wagen met hooibalen te redden. De sleutel van de tractor was echter niet voorhan den, maar het lukte wel om de ach- terste wagen los te koppelen en weg te trekken. Ook de brandende wagen werd achteruit getrokken waardoor verhinderd werd dat de tractor in de hens ging. De bewoners bevestigden een touw aan de wagen waardoor ze afstand konden houden van het De eigenaar van de tractor en de hooiwagens, J. de Wilde werd ge waarschuwd maar hij zat samen met zijn vrouw aan een barbecue in Putte. De blusgroep bestreed het vuur van verschillende kanten en kon water betrekken van de Westzeedijk, op ongeveer 100 meter van de brandhaard. De slangen werden langs de ingang van de ijsclub naar het terrein ge legd. Bij het loskoppelen van een van de wagens raakte Andriesse licht gewond. Hij liep een snee op aan een arm. Een van de brandweer lieden legde er een verbandje op. De brandweer bestreed het vuur door de balen van de wagen te trekken en het hooi uit te sprei den. Steeds laaide het vuur weer even op waardoor er grote rook wolken ontstonden maar na ver loop van tijd werden de vlammen kleiner. Rond 19.00 uur arriveerde De Wilde om poolshoogte te komen nemen. Zijn vrouw reed daarna naar huis om de sleutel van de tractor op te halen. Op de wagens lagen 20 balen hooi van elk 100 kilo. Maandagavond schatte De Wilde de schade op zo'n 400 gul den, maar toen kon hij nog niet zien of er wat aan de wagen zelf mankeerde. Met de tractor voor zien van een knijper, haalde hij de resterende balen van de wagen. De pakken hooi waren zaterdag gebruikt bij het handboogschieten van de schuttersvereniging die het eerste lustrum vierden met een demonstratie. Ze dienden als wanden op de vier banen die wa ren uitgezet. Na afloop werden de balen op de wagens geladen. De Wilde zou dinsdagochtend de vracht ophalen. De politie, die omstreeks 18.40 arriveerde (ze waren in Yerseke toen ze de melding kregen en na men de binnenwegen omdat er op de A58 een file stond) vermoedt dat het hooi is aangestoken. Wie het gedaan heeft is niet bekend. Advertentie I,M. i.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1