Provincie Zeeland Zeehonden in de Oliegeul Eendracht bock Wegwerkzaamheden DE EENDRACHTBODE ALTIJD IN BEWEGING ■Officiële Mededelingen Donderdag 15 juni 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 24/2000 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Zeelandbrug In beroep Zeehonden in de Oosterschelde zijn geen uitzondering meer, maar hoe reageren ze als de Oliegeul weer wordt opengesteld voor de recreatievaart? Nieuwe uitgave Ontwerp-streekplan- herziening/milieu- effectrapport grootschalige locatie glastuinbouw (Nederland) Verkeer en Vervoer Bekendmaking De Eendraehtbode is nu ook op internet te vinden. Voor een nog betere communicatie met lezers en adverteerders Het nieuws in tekst en beeld Abdij Nieuws Zandkreekdam De Zandkreekbrug is al jaren aan leiding voor filevorming, vooral in de zomermaanden. Door de aan leg van een tweede brug aan de Veersemeerzijde van de sluis worden die problemen binnen énkele jaren verholpen. Het ver keer kan dan, net zoals bij de sluizen in Terneuzen, via een lus de sluis van de Zandkreekdam passeren. Voordat met het aan leggen van de brug en bijbeho rende wegen kan worden begon nen moet er heel wat voorberei dend werk worden gedaan. De filevorming is niet het enige probleem, de brug over de sluis is niet meer sterk genoeg om het zware langzaam verkeer over de parallelweg te verwerken. Deze weg loopt over de 'buitenzijde' van de brug en de constructie is niet goed genoeg meer voor de zware voertuigen van het langza me verkeer. Langzaam verkeer Rijkswaterstaat heeft een ver- keersbesluit genomen dat er al leen nog verkeer over de parallel weg mag, dat totaal niet meer weegt dan 10 ton. Het te zware langzaam verkeer is daardoor aangewezen op de hoofdrijbaan om de oversteek te maken. Voor deze voertuigen wordt een door steek gemaakt van de weg voor het langzame verkeer naar de hoofdrijbaan. Deze doorsteek wordt aan beide kanten van de brug aangelegd. Het is de bedoe ling dat ook het openbaar ver voer van deze doorsteek gebruik maakt. Nu wordt alleen in de zo mermaanden door de bus ge bruik gemaakt van de parallelweg om de files in die periode te ver mijden. Slagbomen Zo'n doorsteek zou een aantrek kelijke sluiproute kunnen worden. Om dat te voorkomen worden er slagbomen geplaatst bij de ver bindingsstroken. Het is de bedoe ling dat heel de toerit door de slagboom wordt afgesloten. De techniek maakt het mogelijk dat het openbaar vervoer wordt her kend door een selectief detectie systeem. De slagboom gaat daar automatisch voor open. Andere regelmatige gebruikers kunnen een sleutel krijgen en daarmee de slagbomen bedienen. Perso nen die heel af en toe gebruik moeten maken van de doorsteek kunnen een pincode opvragen. Op dit moment zijn de grote slag bomen nog niet leverbaar. Daarom wordt nu gewerkt met halve slagbomen die er voor moeten zorgen dat het verkeer alleen van de juiste rijrichting gebruik kan maken van de door steek. Verkeersmaatregelen De hoofdrijbaan is, door de komst van het langzame verkeer dat te zwaar is voor de parallel weg, geen autoweg meer maar een weg voor gemengd verkeer. De toegestane maximumsnelheid is aangepast op de nieuwe situ atie en vastgesteld op 70 kilome ter per uur. Sleutels en pincode Als de nieuwe slagbomen worden geïnstalleerd kunnen sleutels voor regelmatige gebruikers wor den opgevraagd bij de directie Infrastructuur en Vervoer van de provincie Zeeland, tel. 0118- 631540. Voor het opvragen van een pincode voor incidenteel gebruik moet het nummer 0113- 600283 worden gebeld. Voor fietsers en bromfietsers is de Zeelandbrug in verband met- de reconstructie afgesloten. Het fietsverkeer is sinds 1 april aan gewezen op een speciale fiets- bus en het reguliere openbaar vervoer. Na 1 november kunnen zij pas weer op eigen kracht over de brug. Tijdens de werkzaamhe den aan de brug geldt voor auto mobilisten een snelheidsbeper king van, 50 kilometer per uur en er is een inhaalverbod. Deze maatregelen zijn noodzakelijk in verband met de veiligheid van de werkers aan de weg, maar ook voor de verkeersdeelnemers. Gesloten In week 25 is de Zeelandbrug in de volgende nachten voor al het wegverkeer van 00.00 uur tot 05.00 uur gestremd: maandag 19 juni op dinsdag 20 juni dinsdag 20 juni op woensdag 21 juni woensdag 21 juni op donderdag 22 juni donderdag 22 juni op vrijdag 23 juni vrijdag 23 juni op zaterdag 24 juni Geadviseerd wordt tijdens deze stremmingen een andere route te kiezen. Bij de Zeelandbrug en de toeleidingswegen worden infor matieborden geplaatst. De omrij- route aangegeven via de storm vloedkering wordt daarop aange geven. Voor bijzondere situaties is het mogelijk ambulances te laten passeren. Noord-Beveland Van 19 juni tot en met 2 juli wor den de op- en afritten van de N255 en de N256, ter hoogte van het viaduct bij Kats, opge knapt. Ook een deel van de hoofdrijbaan valt onder het werk. Gezien de drukte op de door gaande weg Goes-Zierikzee wordt het werk aan de op- en afritten zoveel mogelijk in de nachtelijke uren uitgevoerd. Niettemin moet het verkeer wor den omgeleid. Zuid-Beveland Het fietspad langs de N671 - Kapelle/Wemeldinge - is van vrij dag 9 juni tot en met vrijdag 16 juni niet beschikbaar wegens onderhoudswerk en het opnieuw asfalteren en aanbrengen van wegmarkering. Het fietsverkeer wordt omgeleid. Afhankelijk van de weersomstandigheden kan er enige verschuiving in de data optreden. Schroebrug De Schroebrug in Middelburg wordt van 15 juni tot en met 15 augustus 2000 op werkdagen 's middags van kwart voor vijf tot acht minuten voor half zeven niet geopend. Dit is een proef en onderdeel van maatregelen die genomen zijn om de doorstro ming van het verkeer in Middelburg beter te laten verlo pen. De beperking van de ope ningstijden van de brug is niet van toepassing als er aanbod is van beroepsvaart. Als de brug toch open moet voor de beroeps vaart, mogen de pleziervaartui gen van de opening gebruik maken. De komende zomer wordt ge bruikt voor onderzoek naar de gedragingen van zeehonden in de Oosterschelde. Eerder hebben onderzoekers van ALTERRA uit Texel, een onderzoeksinstituut dat onder meer gespecialiseerd is in zeehonden, de gedragingen van de zeehonden in de Ooster schelde gevolgd en vastgelegd. Hiertoe was najaar 1998 en voor jaar/zomer 1999 een aantal die ren uitgerust met een zender. Bij het vervolgonderzoek dat 15 mei van dit jaar is gestart, vaart een aantal bij het onderzoek be trokken vaartuigen onder gecon troleerde omstandigheden door de Oliegeul. Ook nu is een aantal zeehonden van een zender voor zien. Doel van het twee jaar du rende onderzoek is het gedrag en de verspreiding van de dieren bij hoog water na te gaan. Dit om een duidelijker beeld te krijgen van de noodzaak de Oliegeul gedurende de periode 1 maart tot 1 oktober gesloten te houden voor de (recreatie)vaart. Voor de doorvaartproef wordt medewer king verleend door de Water sportvereniging Burghsluis en het Breed Overleg Deltawateren. Roggenplaat Tien jaar geleden werd, ter be scherming van de rust van de zeehonden, de Oliegeul (gelegen aan de westzijde van de Roggen- plaat) tussen 1 maart en 1 okto ber gesloten voor doorvaart. Veel watersporters, bij wie inmiddels een 'rondje Roggenplaat' tot een van de geliefde tochten behoor de, betreurden dit besluit. Voor de zeehonden bleek dit echter succesvol: er worden nu regel matig zo'n twintig dieren op de platen in het gebied geteld, ter wijl dit aantal in het begin van de jaren negentig rond de zes bleef. Rust In 1998 en 1999 is door ALTER RA onderzocht of tijdens hoogwa ter de zeehonden geen of minder gebruik van het gebied rond de Oliegeul maakten. Dit bleek niet het geval te zijn. Er werd gecon cludeerd dat de zeehonden met zender zich ook bij hoogwater regelmatig in en rond de Oliegeul bevonden. Er was op voorhand dus geen periode aan te wijzen waarbij de zeehonden niet beïn- vloed zouden kunnen worden bij doorvaart.Het Ministerie van Landbouw Natuurbeheer en Vis serij heeft ALTERRA de opdracht gegeven te onderzoeken of beperking van de doorvaart door de Oliegeul in de periode rond hoogwater echt noodzakelijk is voor de rust van de zeehonden. Dit met financiële steun van het Nationaal Park Oosterschelde. Proef Komende tijd wordt regelmatig door de Oliegeul gevaren. Hiertoe is een zo realistisch mo gelijke opzet gemaakt van.de ver wachte doorvaart in een 'opep' periode rond hoogwater. Aan de leden van WSV-Burghsluis, waar van de thuishaven op korte af stand van de Oliegeul ligt, is ge vraagd deze proefdoorvaarten uit te voeren. Hiervoor is ontheffing verleend. De deelnemende vaar tuigen zijn herkenbaar aan een speciale wimpel. Het aantal door vaarten en de doorvaart tijden voor elke dag van de proef liggen vast. ALTERRA coördineert het onderzoek vanuit de haven van Burghsluis. De provincie Zeeland is toezichthoudende instantie. Het welslagen van de proef hangt af van de zorgvuldigheid waar mee deze wordt uitgevoerd. Het spreekt voor zich dat schepen zonder bevoegdheid de resulta ten ongunstig kunnen beïnvloe den. Afhankelijk van de uitkom sten van de proef kan er in de toekomst besloten worden om de Oliegeul in de periode 1 maart tot 1 oktober beperkt toeganke lijk te maken. Naar verwachting zijn de resultaten van het onder zoek eind van dit jaar bekend. Op 20 juni 2000 is er een hoor zitting van de bezwaar- en beroepschriftencommissie. De zitting wordt gehouden in het pro vinciehuis, Abdij 6, Middelburg en is openbaar. Als er geen tussen tijdse wijzigingen meer zijn, zullen de volgende zaken worden behandeld: 14:00 uur: bezwaarschrift van de heer en mevrouw Van Dam te Kats, tegen het besluit van GS van 14 februari 2000, inzake de bodemverontreiniging Kerkstraat 16 te Kats. 14:30 uur: bezwaarschrift van de heer A.A.J. Zwegers te Oud Vossemeer, tegen het besluit van GS van 17 maart 2000, inzake het saneringsplan voor de 'bodemverontreiniging op de loca tie Zilverstraat 3 te Oud- Vossemeer. 15:00 uur: bezwaarschrift van de heer H.E.H. de Booij en de de heer F.E.J. Vervaet te Walsoorden, tegen het besluit van GS van 17 maart 2000, inza ke de bodemverontreiniging op de locatie Walsoordensestraat 34 te Walsoorden. 15:30 uur: bezwaarschrift van de heer H.L. de Jonge te Borssele, tegen het besluit van GS van 1 februari 2000, inzake de vaststel ling van een hogere grenswaarde ten behoeve van de 2e herzie ning van het bestemmingsplan "Westerschelde Oeververbinding" voor de woning aan de' Korte Noordweg 2 te Borssele. om 16:00 uur: bezwaarschrift van de heer/mevrouw H. Goedhart te Middelburg, de heer/mevrouw C. Langebeeke te Sint Laurens, mevrouw J. Pieterse-Cornelisse te Middelburg en de heer A. Lorier te Middelburg, tegen het besluit van GS van 1 februari 2000, inzake vaststelling van een hogere geluidswaarde ten behoeve van de aanleg van de Rijksweg N57 in de gemeente Middelburg. Informatie over deze zaken kunt u krijgen bij mevrouw M.J.A. de Feijter van de afdeling Kabinet, Juridische zaken en Bestuurs- ondersteuning, tel. 0118- 631274. Op 21 juni is er een zitting van de hoorcommissie bestemmings plannen. Deze openbare zitting wordt gehouden in het gebouw van de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1, Middelburg en begint om 15.00 uur. Tegen het bestemmingsplan 'Windturbinepark Anna- Mariapolder' van de gemeente Reimerswaal zijn bedenkingen ingebracht. De gemeente Reimerswaal en de indieners van de bedenkingen worden uitgeno digd voor een toelichting. In de cultuurhistorische reeks van de provincie Zeeland is de twee de druk van het boek Versterckt Zeeland, van de auteurs P. Stock man en P. Everaers, verschenen. De eerste druk verscheen in oktober 1999, in een oplage van 2000. De noodzaak tot een snel le herdruk geeft de belangstelling voor het onderwerp aan. Versterckt Zeeland behandelt de verdedigingswerken in Zeeland van de afgelopen tweeduizend jaar in een chronologische volgor de. Gedurende die tijd is het gebied dat nu de provincie Zee land vormt, inzet geweest van militaire acties. Of het nu de Romeinen betrof, de Noorman nen, rivaliserende ambachtshe ren, graven, koningen of keizers, de Zeeuwse stromen en eilanden waren voor hen van groot belang om hun machtspolitiek te verwe zenlijken. De tweede druk van Versterckt Zeeland verschijnt in een oplage van 2000 exempla ren. Deze druk is door de auteurs geheel herzien en op enkele plaatsen verbeterd en geactualiseerd. Eerder dit jaar verscheen al de tweede druk van Zilt en zoet van auteur Jan J. B. Kuipers over de geschiedenis van het waterge bruik in Zeeland. Dit jaar wordt nog gewerkt aan de herdruk van Karolingische burchten in Zeeland, van R. van Heeringen en M. P. de Bruin, dat door P. Henderikx wordt bewerkt tot een nieuwe uitgave onder de (voorlopige) titel Vikingen in Zeeland. De cultuurhistorische reeks van de provincie is te verkrijgen in de boekhandel, maar ook te bestel len bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E- mail adres: infocentrum@zee- land.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De prijs per deel is 7,50. Activiteit Gedeputeerde Staten van Zee land hebben het buitengebied van Zeeland onderzocht op de mogelijkheden voor de project matige vestiging van glastuin bouw Zij hebben daartoe een milieu-effectrapport opgesteld waarin een onderzoek inzake de mogelijkheden op 3 lokaties met elk een bruto oppervlakte van 500 tot plm .700 ha is opgeno men. De lokaties liggen in de gemeenten Reimerswaal, Sas van Gent en Borsele. Het onderzoek richt zich op de milieu-effecten die de realisering van de projectlokaties met zich mee kan brengen. Op 30 mei 2000 hebben Gedeputeerde Staten een ontwerp-streekplan- herziening vastgesteld waarin is gekozen voor de locatie Borsele (Nieuwdorp). Grensoverschrijdend: Gezien het studiegebied van de milieu effectrapportage (en mogelijke milieu-gevolgen) is besloten een grensoverschrijdende m.e.r.-pro- cedure te starten. Ter inzage De ontwerp-streekplanherziening, het milieu-effectrapport, de rich tlijnen, de adviezen en opmerkin gen inzake de startnotitie liggen ter inzage van 20 juni 2000 tot en met 17 juli 2000 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, het Groenewoud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8- 17 uuren desgevraagd buiten kantooruren en bij de gemeenten op de voor hen gebruikelijke tij den Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage liggen de stukken kunt u zich wenden tot de afdeling ro van de provin cie Zeeland tel. 0118-631794 en 0118-631934. Bedenkingen/opmerkingen Over de ontwerp-streekplanher ziening en/of het milieu-effectrap port kunnen schriftelijke beden kingen en/of opmerkingen van 20 juni 2000 tot en met 17 juli 2000 worden ingebracht. De opmerkingen inzake het milieu effectrapport kunnen op grond van de Wet milieubeheer slechts betrekking hebben op het niet voldoen van het rapport aan de wettelijke eisen dan wel onjuis theden die het rapport bevat. Openbare zitting/Gedachtenwisseling Er bestaat op dinsdag 22 augus tus 2000 om 19.30 uur tijdens een openbare zitting in het ge bouw van de Directie ruimte, milieu en water, het Groenewoud 1 te Middelburg, de gelegenheid tot een gedachtenwisseling over de ontwerp-streekplanherziening voor belanghebbenden en dege nen die tijdig hun bedenkingen hebben in gebracht. Tevens kun nen dan door een ieder monde ling opmerkingen over het milieu effectrapport worden gemaakt. Persoonlijke gegevens Indien daarom verzocht wordt, worden de persoonlijke gegevens van degene die opmerkingen heeft ingediend, niet bekendge maakt. Het verzoek wordt schrif telijk tegelijkertijd met de opmer kingen ingediend bij het bevoegd gezag. Opvragen stukken Stukken kunnen worden opge vraagd bij het provinciale infor matiecentrum 0118-631400. Het milieu-effectrapport kost fl. 15, Gedeputeerde Staten van Zee land maken bekend dat zij op 9 mei 2000 de tarieven en het vervoerbewijs van het Collec tief Vraagafhankelijk Vervoer (CW) in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben vastgesteld. Het CW Zeeuwsch-Vlaanderen is een voor een ieder toegankelijk aanvullend vervoersysteem dat op 1 juli 2000 onder verant woordelijkheid van het Samenwer kingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen wordt inge voerd. Het Samenwerkingsverband wordt gevormd door alle gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen en de pro vincie Zeeland. De doelstellingen van het CW zijn: het bieden van een vervoer- voorziening voor de inwoners en bezoekers van Zeeuwsch- Vlaanderen en met name van de kleine kernen, die niet of matig worden ontsloten door openbaar vervoer; het bieden van een vervoer- voorziening aan de gehandi capte inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen, die vallen onder de Wet voorzieningen gehandi capten (Wvg), zodat deze inwoners deel kunnen nemen aan het maatschappelijk leven en het bieden van vervoer aan nader te bepalen specifieke doelgroepen. De tarieven van het CW Zeeuwsch-Vlaanderen bedragen als volgt: zuiden van Zeeuwsch-Vlaanderen tot aan de denkbeeldige lijn Blankenberghe - Brugge - Gent - Antwerpen (secundair vervoers gebied). De tarieven zijn geldig voor het in het kader van dit CW-systeem aangeboden vervoer dat plaats vindt binnen het primair vervoers gebied of tussen het primair en het secundair vervoersgebied - tegen welke beslissing u bezwa ren maakt en waarom - uw handtekening. Gelijktijdig met of na indiening van het bezwaarschrift kunt u, bij een spoedeisend belang, een ver zoek doen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Een zodanig verzoek dient te worden gericht tot de Voorzitter van het College van Beroep voor het Reizigerstarief Gereduceerd reizigerstarief Reizigerstarief in België Opstaptarief per rit 2,50 1,75 6,65 Kosten per gereisde zone 2,50 1,75 6,65 Het gereduceerd reizigerstarief geldt voor de volgende doel groepen: kinderen van 4 tot 12 jaar; mensen van 65 jaar en ouder; mensen, die de beschikking hebben over een in het primair vervoersgebied geldig OV-abon- nement. Kinderen tot 4 jaar reizen gratis. Het Nationaal Tarief systeem (NTS) is in het CW NIET geldig. Het vervoersgebied bestaat uit het grondgebied van de gemeen ten Axel, Hontenisse, Hulst, Oostburg, Sas van Gent, Sluis- Aardenburg, Terneuzen, alsmede de NS-stations Vlissingen en Kruiningen-Yerseke (primair ver voersgebied) en het gebied ten waarbij de herkomst of de be stemmingslocatie binnen het pri mair vervoersgebied ligt. De zones in Nederland zijn gelijk aan de zones van het NTS. Op grond van de Wet personen vervoer juncto de algemene wet bestuursrecht kunnen belangheb benden tegen deze beslissing binnen zes weken na de dag waarop dit is bekend gemaakt bezwaar maken. Het bezwaarschrift moet worden gericht aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA MIDDELBURG. In het bezwaarschrift neemt u ten minste op: - uw naam - uw adres - de datum Bedrijfsleven, Postbus 20021, 2500 EA DEN HAAG. In verband met de behandeling van het ver zoek om voorlopige voorziening wordt een bedrag aan griffierecht geheven. Omtrent de hoogte daarvan, de wijze waarop en de termijn waarbinnen u dient te betalen krijgt u na indiening van het verzoek bericht van de grif fier van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de heer D.S. Tijmons, tel. 0118-631629 of de heer C. Lindenberg, tele foon 0118-631616. Het corre spondentieadres is: Provincie Zeeland, Directie Infrastructuur en Vervoer, Postbus 524, 4330 AM MIDDELBURG. http://www.tip.nl/users/ eendraehtbode e-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 15