Ongewone prediker C. Balk kwam als vreemdeling naar Thoolse land Verburgh Ruim 500 gulden skeelertocht voor project Woord en Daad Bodemonderzoek niet langer heilig voor de gemeente „Naomi zo aangenaam als Claudia Schiffer" Nestkastjes Sint-Annaland Hervormde Gemeente Immanuël neemt afscheid van predikant Donderdag 8 juni 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Ds. Balk: Ruth is voorsignaal van Pinksteren Met een kerkdienst in de Gereformeerde Ichthuskerk in Tholen heeft de Hervormde Gemeente Immanuël zondag afscheid genomen van de eerste zelfstandige predikant die de gemeente heeft gehad. Ds. C. Balk legt na negen jaar zijn werk in Tholen neer. Geld Bouwfonds voor opknappen van dorpen Patattenrapers Bemoedigend Liturgie Als vreemdeling is hij gekomen en eigenlijk ook als yreemdeling weer weggegaan. Hervormde Gemeente Immanuël uit Tholen nam zondag afscheid van ds. C. Balk. Na bijna negen jaar verlaat hij de Thoolse gemeen te. In zijn afscheidspreek over Ruth, sprak hij over de Vreemdelingen die deel uitmaken van de bevrijding van God. Ook in de afscheidswoorden die werden gespro ken, kwam naar voren dat Balk op z'n zachtst gezegd geen gewone prediker was. Reisleider Zegel cadeau Soapseries Chaotishe geest b.if. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, (speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Voorschrift in vergunning lijkt onhoudbaar Geen sla I Het kwam wat ludiek over maar hij bedoelde het wel serieus. A.L. Piet (RPF/GPV) stelde onlangs voor om een bijdrage te geven aan de Vogelbescherming Nederland of nestkastjes op te hangen als compensatie voor de schade die vogels hebben geleden bij het rooien van bomen langs de open bare begraafplaats in Sint-Anna- land. Maandagavond kwam hij in de commissie gemeentelijke ontwik keling terug met het voorstel. Nieuw was zijn voorstel om extra bomen aan te planten. Weer werd De gemeente gaat de anderhalf mil joen gulden uit de verkoop van aan delen Bouwfonds gebruiken voor dorpsvernieuwing. Het geld blijft in eigen beheer en gaat niet naar het stimuleringsfonds volkshuisvesting. Maandagavond kreeg het college van burgemeester en wethouders daar de steun voor van alle raads fracties. De gemeente zou het in dit fonds kunnen stoppen, maar ziet daar wei nig voordelen in. De ABN/AMRO Trt* 4 er wat lacherig op gereageerd. Piet zou de nestkastjes zelf maar moe ten timmeren, maar wethouder W.C. van Kempen zou hem daar dan wel bij helpen. Piet vroeg zich ook af waarom de Engelaarsdijk bij Scherpenisse ont daan is van bomen. Hij betreurde het dat de houtopstand' verdwenen is en er een kale weg is overgeble ven. Hij wilde weten wat het alge mene beleid in deze is. Hem werd erop gewezen dat er ja ren geleden door de raad een kap en beplantingsplan is vastgesteld waarin onder meer de gemeente en het waterschap hebben bepaald wanneer welke bomen gerooid worden en wat er voor in de plaats komt. zou er met een renteloze lening ook aan meebetalen. Het bedrag zou voor twaalf jaar worden vastgezet, maar dat levert volgens het college te weinig rendement op. Door het in eigen beheer te houden, kan het volgens wethouder W.C. van Kempen ook op elk moment aangewend worden. Het geld kan gebruikt worden voor het budget stedelijke vernieuwing. Het voorstel werd in de commissie gemeentelijke ontwikkeling una niem gesteund. E. Frigge-Hogestee- ger (VVD) reageerde enthousiast. „Dat geld kunnen we goed gebrui ken voor een facelift van Tholen. Er zijn talloze punten waar wat aan ge daan moet worden." Advertentie L$»<f. De skeelertocht die vrijdagavond voor de tweede maal is gehouden door het comité Woord en Daad Tholen heeft 521 gulden opge bracht. Dat geld is - na aftrek van kosten - bestemd voor het onder wijsproject Gambella in Ethiopië. Er waren 68 deelnemers en dat waren er aanzienlijk minder dan vorig jaar toen ruim honderd vol wassenen en kinderen de skeelers aantrokken voor een tocht vanaf de Oesterdam over het fietspad langs de Oosterschelde. De tocht was twee weken geleden uitgesteld vanwege het slechte weer. Vrijdagavond scheen de zon en was de temperatuur aangec naam om te skeeleren. Evenals vorig jaar waren er weer drie af standen; routes van vijf en acht kilometer voor de recreanten en van 18 kilometer voor wedstrijd rijders. In die laatste categorie won Teun van Dijke uit Tholen in 37 minu ten, tweede en derde werden Wim Aarnoudse uit Stavenisse en J. Bout uit Tholen met 48 minuten. De meeste deelnemers kozen voor de vijf kilometer. Ze gingen alleen of in kleine groepjes van start. Vooral de helling van de start naar het begin van het fietspad bovenop de dijk, blijkt een lastig stuk. Niet zozeer vanwege het klimmen, maar door de kleine steentjes die de ondergrond stroef maken. Eenmaal op het betonnen pad, kwam de gang erin en reed men met de wind op kop richting Strijenham. Bij de camping De Striene namen de korte afstand rijders de Van der Slikkeweg, de deelnemers op de acht kilometer reden richting Schelphoek. Woord en Daad steunt het onder wijsprogramma voor kinderen in Gambella, een arme streek in het zuidwesten van Ethiopië. Veel kinderen gaan niet naar school. Geld voor onderwijs is er nauwe lijks. Woord en Daad steunt op dit moment 280 kinderen op een gouvernementsschool door het schoolgeld, schoolspullen en me dische zorg te betalen. Ook ou ders krijgen een kleine ondersteu ning. Elke zaterdag is er een bijeen komst waar de kinderen begelei ding en bijbelles krijgen. Het is de bedoeling dat er een christelijke school gesticht wordt. Het gaat om een kleuterschool met twee groepen voor 80 kinderen en een deel van de basisschool (groepen 1 tot en hiet 4) met 160 leerlingen. Nog deze zomer kan dit deel van de school gereed zijn. Later wordt de' school uitgebreid met nog vier klassen. Vanwege het aantal belangstellen den en de beperkte ruimte in de Gasthuiskapel waarin Immanuël haar erediensten normaal gesproken houdt, werd uitgeweken naar de Ge reformeerde Ichthuskerk. Enkele ambtsgenoten waren aanwezig, evenals vertegenwoordigers van di verse kerkenraden. Behalve ds. J. de Goei uit Sint-Maartensdijk waren ook de Hervormde predikanten J.C. Klein uit Sint-Philipsland en M.J. Kommers uit Stavenisse aanwezig. De eerste schriftlezing was het tweede hoofdstuk uit het bijbelboek Ruth. Ruth is daar als weduwe met haar schoonmoeder Naomi (even eens weduwe) teruggekeerd uit Mo- ab en ontmoet de rijke boer Boaz, een verwant van Naomi's man. Bo az wordt verliefd op Ruth en laat haar bij het aren lezen door de knechten extra graan geven. De tweede lezing betrof Johannes 17; 1 lb-19, het hogepriesterlijk ge bed van Jezus. „Ruth is een jonge weduwe. Maar zeker geen 'lustige Witwe' zoals men in het land van Jörg Haider zingt. Ze is kwetsbaar. En ze komt terug naar Israël samen met de nog kwetsbaardere Naomi. Naömi is een naam die eigenlijk 'zeer aangenaam' betekent. Als u in Israël aan iemand voorgesteld wordt, dan zegt u 'naïm' en dat be tekent aangenaam. Net als bij ons dus eigenlijk", begon ds. Balk zijn schriftuitlegging. „Ooit was Naömi zo naïm als Claudia Schiffer of Na omi Campbell op de Parijse cat walks. Als ze langskwam, vielen de luiken uit hun hengsels. Maar nu niet meer. Ze is zo veranderd dat de mensen zeggen: Is dat Naömi? En dan Ruth. Zij is een Moabitische. Een Moabiet is voor een Israëliet wat een Albanees is voor een Ser viër. Maar God denkt er anders over. Ruth zou als Moabitische in- trouwen in Israël." Ruth gaat aren lezen op een akker van Boaz. Ook nu nog zijn er men sen die na de oogst resten gaan ver zamelen op het land. „Boeren zijn blij met die lezers. Dan heb je bij de wisseling van teelt veel minder last van restgewassen. Wij kennen dat nog van de aardappelen. Elk jaar zijn ze er weer. De patattenrapers. Hun auto staat dan op het dammetje. Vaak een Mercedes met Belgisch kente ken. Nee, in Ruths tijd was dat heel anders. Ruth zat niet veel thuis, staat er. Dat was toen nog een goed teken. Tijden veranderen zoals u merkt", merkte Balk op. De predikant wees de gemeente op de begroeting van Boaz richting zijn arbeiders. „De boer begroet de maai ers op een verheven manier. 'De Heer zij met u', zegt hij. En de arbei ders groeten terug: 'De Heer zegene u'. Tegenwoordig zouden we ver wachten dat ze er achter zijn rug ach teraan zouden zeggen: 'Dat de duivel je hale'Maar dat doen ze niet. Het zijn de verhoudingen in een correcte maatschappij." „Ruth vindt genade in de ogen van Boaz en er volgt een huwelijk. Daar uit zal een zoon geboren worden, Obed. Die is de vader van Isaï die weer vader is van David en zo gaat dat door tot aan Lucas 2. Het verhaal van Ruth is een voorsignaal van Pinksteren. Want wat klinkt er in Handelingen? Als het Pinksteren is, zijn er veel vreemdelingen in Jeruza lem. Parten, Meden enzovoort. Nor maal zouden die elkaar misschien met het zwaard te lijf gaan, maar nu horen ze allemaal van Gods grote da den." Zoals op de liturgie stond aangege ven, heet de afgelopen zondag offi cieel 'zondag exaudi'. De zondag voor Pinksteren. „Wij verwachten de Geest van God. En dan niet net als de politie zegt dat ze gereed is voor het E.K. Daarbij hopen we dan maar het beste voor de politie. Maar voor de kerk is dat niet nodig. Het hangt namelijk niet van ons af, maar God zoekt ons zelf. Het is als met een verliefdheid. Eerst ben je zelf ver liefd, maar dan merk je dat ook een ander op jou verliefd kan zijn. En dat is een soort kwadratuur die alles te boven gaat", hield Balk de gemeente voor. Ook op het hogepriesterlijk gebed ging Balk nog in. „Jezus spreekt er in het geheim met God voor ons. En toch is het opgeschreven om in het geheim van de gemeente te worden verteld en te werken. Jezus vraagt hier aan God niet om ons uit de we reld te halen. Wij moeten in de we reld zijn, maar niet van de wereld", aldus Balk die de voorbede van de Heer vergeleek met de stem van Wil- helmina over de radio in de Tweede Wereldoorlog. „De meeste mensen tijdens de Tweede Wereldoorlog wa ren lafaards. Toen de Duitsers zeiden dat ze hun radio's in moesten leve ren, deden ze dat ook. Maar niet ie dereen. Sommigen luisterden in een alkoof naar die stem van Wilhelmi- na. Dat gaf hen moed. De stem van Godswege is ook een bemoediging en Pinksteren is onze bevrijding tot een nieuw bestaan. Maar een bevrij ding mét de vreemdelingen. En zijn wij niet zelf vreemdelingen en bij- woners op deze aarde. Dat mag ons stemmen tot dankbaarheid, ruimte en royaliteit", aldus Balk die hiermee zijn korte schriftuitleg besloot. Aan de afscheidsdienst van ds. C. Balk werkte de Cantorij van Immanuël mee, onder leiding van dirigent C. van Dis. Het or gel werd bespeeld door W.C. van Kempten. De Cantorij, maar ook de kinderen van de kindemevendienst, zongen een speciaal afscheidslied. De Can torij zong verder nog een canta- torium over Psalm 63, lied 350 en een cantatorium over Psalm 145 in wisselzang met de ge meente. De lezingen waren uit Ruth 2 en Johannes 17:1 lb-19. De samenzang was: Psalm 27: 1 en 2; Gezang 407:4; Gezang 302; Gezang 448: 1, 3 en 4 en Gezang 232. was zeker niet onomstreden. Voor zijn kennis geroemd, maar door zijn moderne, eigenzinnige en vaak met humor doorspekte preken aok weer niet overal even geliefd. 6at was ook binnen de ring van Servormde Gemeenten in Tholen ^o, maakte ds. J. de Goei uit Sint- Maartensdijk duidelijk. Hij sprak èalk toe namens die ring en de (Jlassis. De Goei (naast Balk de eni ge Thoolse predikant van een Her vormde Gemeente die niet tot de Gereformeerde Bond behoort) Haalde kort de carrière van Balk ^oor het voetlicht. „U bent geboren op 28 juli 1931. In 1958 werd u kandidaat en op 3 mei 1959 werd u 4ls predikant verbonden aan de ge beente te Cadzand, Retranche- ment, Sint-Anna ter Muiden en Sluis. Daar bleef u tot 1991 toen u (Je overstap maakte naar Tholen. Toen ik die datum 3 mei 1959 las, schrok ik. Dat betekent dat u vorig jaar veertig jaar in het ambt was. IJn noch vanuit de classis, noch Vanuit de ring is daar enige aan dacht voor geweest. Een blamage", aldus De Goei. ,JAls vreemdeling kwam u naar het Thoolse land. De schriftlezing van deze middag was aangegeven, maar tf>ch. Er zit meer in, ook wat u per- sjoonlijk betreft. U kende Tholen niet. Al spoedig na uw komst ging u met emeritaat, maar u bleef wer ken als bijstand in het pastoraat." Zijn Sint-Maartensdijkse collega jjaf aan dat de vergaderingen met zijn Hervormde mede-predikanten rfiet altijd gemakkelijk waren. „De ölassisvergaderingen waren voor u wat gemakkelijker. Die zijn driem aal per jaar en daar kon u uw in breng geven op uw eigen wijze. In de ring Tholen ging dat wat moei lijker. De collega's hadden de nei ging vergaderingen te plannen op cje dagen dat u er niet was. Maar als u er was, dan gaf u uw inbreng op de manier die u eigen is. Met aan de ene kant de humor door uitspra ken die ons aan het lachen maak ten. Aan de andere kant was er de énorme hoeveelheid parate kennis cjie u heeft. Die is formidabel en Wat dat betreft is er geen van ons in de ring die uws gelijke is. Een vreemdeling was u, maar u hebt uw vingerafdrukken achtergelaten op de vele stukken die u bestudeerde en raadpleegde en waar u ons soms wat in hebt laten delen. Een vreem deling en een dienstknecht van God. Daar bent u overigens nog riiet van ontslagen. U neemt wel af scheid van de gemeente Immanuël, rpaar u blijft 'verbi divini minister', dienaar van het Woord. U zult daar mee bezig blijven." Al bij zijn intrede bleek dat de op vattingen van Balk niet altijd strookten met die van zijn collega predikanten. Consulent ds. D.A. Snijder uit Oud-Vossemeer ging destijds nog even kritisch in op het feit dat Balk (en overigens ook prof. dr. K.A. Deurloo die hem be vestigde) Jezus Christus als 'onze broeder' betitelde. G.J. de Klerck, scriba van Imma nuël, sprak Balk zondag na de dienst toe namens de kerkenraad. „Op 23 juni 1991 waren we op de zelfde plaats bijeen (in de Gerefor meerde Ichthuskerk, omdat de Gast huiskapel te klein is - red.). Dat was het begin van een hechte samen werking", aldus De Klerck. „U was het Zeeuwse al gewend, maar het Zeeuwse van de 'overkant'. En Zeeland heeft vele eilandjes met elk hun eigenaardigheden. Dat merkte u al snel, maar u sprak spoedig onze taal. Ook de Gast huiskapel had uw belangstelling. U ontwierp speciaal voor onze ge meente een zegel met daarin ver werkt de beeltenis van Sint Laurens (de heilige waaraan de kapel oor spronkelijk was gewijd - red.), het gebouw zelf en het wapen van de stad Tholen. Het randschrift luidt: 'sigillum ecclesiae Immanuël', of wel zegel van de gemeente Imma nuël. Het is een zegel in de oude traditie dat velen nu herkennen als teken van onze gemeente." De Klerck roemde het pastorale werk van Balk. „U wist ons te be reiken op ons eigen gebied. U had er altijd wel een verhaal bij. Uw schriftlezingen en preken (die u al tijd schriftuitlegging noemt) waren in één woord een ontdekkingstocht. Als reisleider en 'eye-opener' nam u ons mee door de Bijbel en leerde ons oog voor detail te hebben. U heeft eens gezegd dat een preek is als een boeket, ze blijft een week goed", aldus De Klerck die zich echter diverse boeketten herinnerde die bij hem in elk geval nog heel fris staan. „De preek over de tekst 'Ziet hoe God met mensen omgaat' over Saulus' tocht naar Damascus. Vanuit het camerastandpunt van de hagedissen op de rotsen langs de weg, mochten we het meebeleven. Ook de uitlegging over 'Uit Oer is hij getogen, aartsvader Abraham' was zo'n boeket. U nam ons mee op een reis die zo beeldend was, dat we aan het eind als het ware het woestijnzand nog tussen de tanden voelden knarsen. Tot slot nog 'Waar God de Heer zijn schreden zet'. Daarin nam u ons mee op een treinreis door onze jaartelling. Be ginnend bij het jaar nul. We deel den coupés met velen. Van eerste klasse tot het balkon. En het ver haal van een passagier die geen gel dig kaartje had, maar die opkwam voor de mensen op houten banken in de derde klasse. En hoe hij uit eindelijk bij kilometerpaal 33 uit de trein werd gezet (sommigen zeiden gegooid)." De Klerck noemde ds. Balk litur gisch strak en helder. „Ook over de liederen wist u altijd meer te vertel len dan het liedboek aangaf. De sa menwerking met de kinderneven- dienst was ontwapenend. En de cantorij voelde zich menigmaal ge vleid als u tijdens de repetities bin nenkwam en zei dat u zich in de 'St. Paul's Cathedral' waande. Na mens Immanuël dank voor alles wat u voor en met ons deed. De Al lerhoogste geve u tijd, ruimte en Nadat de heer Theuntssen (rechts) ds. Balk namens de hele gemeente had toegesproken, overhandigde hij de predikant een glas-in-lood uitvoering van het zegel dat Balk voor Immanuël ontwierp. gezondheid om alles te doen waar u nog niet aan toe bent gekomen, en dat is nog heel wat. Om met uw ei gen woorden af te sluiten: Het ga u wel, zeer wel." De kinderen van de kindemevendienst hadden tijdens de kerkdienst nog een afscheidslied in petto voor de scheidende predi kant. Ze overhandigden hem ook een boek waarin ze met verf alle maal hun handdruk hadden gezet, vergezeld van goede wensen en een pasfoto. „Vingerafdrukken. Nou, als jullie nog eens op het verkeerde pad terechtkomen, hebben we die alvast. Dan hoeven we niet ver te zoeken", reageerde Balk met de voor hem typische kwinkslag. Na de kerkdienst waarin de Canto rij diverse liederen ten gehore bracht, gingen de genodigden en gemeenteleden naar de Gasthuiska pel waar nóg enkele toespraakjes volgden. Als eerste kreeg ouder ling-kerkvoogd A. van Westen het woord. „U kwam iedere week van ver naar ons mooie eiland (Balk hield gijn huis in Zeeuws-Vlaande ren aan)", begon Van Westen. „We kunnen wel zeggen dat er geen preek is geweest waar we niets van mee konden nemen. U hebt ons zo doende veel meegeven. Leeftocht voor onderweg. Daarom bieden wij u nu een bedrag aan waarmee u het Kanaal kunt oversteken in plaats van de Schelde. Want het is altijd al uw wens geweest om eens naar En geland te gaan." Van C. Theunissen kreeg Balk een cadeau namens de hele gemeente. „Vier maanden geleden is er voor een kerkdienst gevraagd of er men sen waren die in een cadeaucom missie wilden zitten. Die groep is er uiteindelijk gekomen, maar toen zaten we met de vraag: Wat geef je een man als ds. Balk voor cadeau? We vroegen de gemeenteleden om een kleine bijdrage, maar daar kwam zoveel uit, dat we nog geld overhielden", aldus Theunissen die de predikant het door hem zelf ont worpen zegel van Immanuël in glas-in-lood aanbood. Balk was er zichtbaar erg door verrast. Van de kindemevendienst (Balk werd deze dag herhaaldelijk als grote kindervriend bestempeld) kreeg de scheidende prediker een aquarel van de tuin van de Gast huiskapel met daarop ook de con sistorie, ofwel de 'artiesteningang' zoals Balk het zelf noemde. Een gevouwen vliegtuigje was het cadeau van de catechesegroep. Aan het vliegtuigje (dat iedere jongere wel eens van Balk heeft gekregen) hingen wolkjes met daarop goede wensen. De dominee kon het weer niet laten en grapte hierover: „Als dit honderd jaar geleden was ge beurd, zou ik hebben gezegd: Nu heb ik ene wolk der getuigen om mij heen." Tot slot sprak G. Ouwersloot na mens de kerkenraad nog een woordje. „U zei wel eens dat van het werk in de kerkenraad nog nooit iemand minder is geworden. Wij hebben dan ook veel van u ge leerd. Onder uw leiding werden standpunten bepaald in theologi sche, maar ook maatschappelijke kwesties. Uw analyses van de soap series 'Goede tijden, slechte tijden' en 'The Bold en the beautiful' zul len ons altijd bijblijven. U raadde ons aan die programma's op de voet te volgen. Maar ik begrijp nog niet wat we van uw vergadertech niek kunnen leren. Op de kerken raadsvergaderingen werd er op één of andere manier nooit gestemd, terwijl er op een gegeven moment toch een kennelijk genomen besluit lag. Dat werd dan weer teruggeno men, nog eens overwogen en uit eindelijk werd het dan meegeno men naar het moderamen", zei Ouwersloot. „Het heeft denk ik te maken met de tactieken van de Spaanse veldheer Parma. Die ging nooit rechtstreeks op zijn doel af, maar isoleerde zijn vijand eerst." Ouwersloot memoreerde dat in de tijd van Parma er een fort in Taiwan was, genaamd Zeelandica. „Een klein stukje christelijke beschaving in een ver land. Ook u moet zich wel eens zo gevoeld hebben, een ver vooruitgeschoven post in Zee land. Soms bijna geïsoleerd. Het is het isolement van de eenmanspost van predikant in een gemeente. Maar ook het isolement van de christelijke kerk. We hebben van u geleerd een lichte verwarring te verdragen en staande te blijven", aldus Ouwersloot die Balk namens de kerkenraad de 'Dagregisters van Taiwan' overhandigde. Het is een verslag van de gebeurtenissen in het bewuste fort Zeelandica. Ds. Balk - die eigenlijk het liefst niet zoveel ophef had gemaakt van zijn afscheid - was toch wat verlegen met de cadeaus en naar eigen zeggen wat 'duizelig'. Toch sprak hij het geïm proviseerde dankwoord weer op zijn eigen manier uit. „Als de gemeente de film is die van het boek is ge maakt, dan ben ik onder de indruk, ondanks de neiging die ik altijd heb om te zeggen: het boek is beter", al dus Balk die Ouwersloot bedankte voor het doorgronden van zijn chao tische geest. „Maar ja, u bent psy choloog, dus dat is niet zo moeilijk. Inderdaad is het mijn grootste pro bleem hier op aarde, mijn chaotische geest." De predikant wist echter ook wel dat het niet altijd koek en ei is geweest. „We hebben ook veel con flicten gehad over hoe we verder moesten. Ik zal u eerlijk zeggen dat toen ik hier binnenkwam, dacht ik net als Jacob met Rachel getrouwd te zijn. Jacob kwam er na een nacht al achter dat het Lea was, maar bij mij heeft dat twee jaar geduurd. Eerst Rachel, maar later toch een beetje Lea. En toen herinnerde ik me wat er stond geschreven: Gij zult nog zeven jaren dienen om deze. Maar daarbij moet ik opmerken dat er ook stond: Maar zij waren als enkele dagen, omdat hij haar liefhad." Balk houdt voorlopig zijn huis in Tholen nog aan, maar gaat zich in derdaad wijden aan zaken waarvoor hij tot dusver geen tijd heeft gehad. Wellicht het schrijven van een boek. De gemeente legt er zich bij neer dat in de milieuvergunning geen extra bodemonderzoek geëist kan worden bij het bouwen van grote varkens stallen. Overbodig omdat voor de bouwvergunning al een onderzoek plaatsvindt, vinden de varkensboeren. Nodig om vast te stellen of de bodem verontreinigd is en wie daarvoor aansprakelijk gesteld kan wor den, was tot nu toe het argument van de gemeente voor de Raad van State. Want zover laten de varkensboeren het komen. Ook namens A.P.J. Geluk, die een stal voor 5769 varkens wil bouwen aan de Matheusweg te Sint-Maar tensdijk, maakte mr. J. van Gronin gen bezwaar tegen het betreffende voorschrift in de milieuvergunning. Maar op de zitting bij de Raad van State achtte hij het niet nodig er nog maals op in te gaan. Ook de gemeen te Tholen liet dat na. Tien keer eerder in de afgelopen vijf maanden was dit punt tijdens zittingen onderwerp van gesprek en de teneur ervan was dui delijk, hoewel er nog geen uitspraak ligt, zei ambtenaar G.J. Hertogs-v.d. Gouwe. „Zo duidelijk, dat ik in deze zaak geen aanleiding zie om de ge wraakte bodemonderzoekvoorschrif ten thans nog te vuur en te zwaard te verdedigen." Van Groningen gaat er- vanuit dat hij in het gelijk wordt ge steld - hij heeft gevraagd de vergun ning in stand te laten met uitzon dering van de bepalingen omtrent het bodemonderzoek - en dat de gemeen te aan zijn cliënten de proceskosten zal moeten vergoeden. A. Pot daarentegen wil juist dat de vergunning wordt vernietigd. Na mens hem voerde J. Mieras diverse argumenten aan. Ze hadden betrek king op schade aan bloemdijken, stankoverlast, geluidhinder, verkeers veiligheid, schade voor de bodem door rondpompen van koelwatef en beperking van de eigen mogelijkhe den, Mevrouw Hertogs weerlegde de meeste bezwaren namens de ge- mècnte. In twee gevallen onder schreef ze de mening van de adviseur in het ambtsbericht voor de Raad van State. Namelijk dat aanvullende voorschriften voor de opslag van brij voeders nodig kunnen zijn. En dat toetsing van de stankoverlast aan de jongste richtlijn zou leiden tot een hogere bescherming voor woningen in de omgeving. Bezwaren van Pot ten aanzien van bloemdijken en een deel van de geluidhinder moeten vol gens de gemeente ongegrond worden verklaard omdat ze eerder in de pro cedure niet zijn aangevoerd. Volgens Van Groningen zijn de bezwaren van Pot ten aanzien van stankhinder te vaag geformuleerd, zodat alleen met zijn eigen belang rekening gehouden dient te worden en dan is er op dit punt geen probleem. Dat de agrariër zegt belemmerd te worden omdat hij geen sla kan telen zonder schade door de ammoniakuitstoot van de ge- plande varkensstal, wijzen zowel Van Groningen als de gemeente van de hand. „Er ligt daar nu geen akker met sla. Bovendien is alle omliggende grond van mijn cliënt Geluk", aldus de raadsman. Ook mevr. Hertogs wees erop dat in een straal van 500 meter nu geen sla wordt geteeld. Het valt Van Groningen overigens op dat de gemeente haar positie niet kent. „Ze verdedigt bij de Raad van State haar eigen besluit, namelijk het afgeven van een vergunning. Maar wanneer ik dan die vergunning in stand wil laten, word ik op bepaalde punten aangevallen. Zo lijkt het erop dat de gemeente eigenlijk niets liever wil dan de vergunning onderuit te ha- (en die ze zelf heeft verleend." Bij de start moesten de skeelerrijders meteen een lastige helling nemen om bij het fietspad te komen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5