Duizend kilo vuurwerk in voorraad in Tholen Kinderen in groep 1 en 2 leren veel meer dan kleuters vroeger Millenniumbarbecue is erg gezellig 'Het is nog te vroeg voor bestuursdwang' Van meer merken prijsopgaaf vragen De Dijk speelt in Meulvliet Naast honden- ook paarden- en kattentax Barbara Dekker kwart eeuw kleuterjuf in Anna Jacobapolder Encyclopedie klederdrachten Circus Bavaria drie keer te zien Donderdag 8 juni 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 D66 wil complete lijst gevaarlijke stoffen D66 wil een lijst van alle gevaarlijke stoffen die in Thoolse bedrijven gebruikt worden of opgeslagen lig gen. Een overzicht van de adressen waar vuurwerk ligt opgeslagen, vindt de partij onvoldoende. Uit die lijst blijkt dat er nog duizend kilo vuurwerk in voorraad is op drie plaatsen. Botsing Pupillenkamp Noad Sint-Annalanders van weleer in streekmuseum Negen maanden niet meer rijden na ongeluk met letsel De kinderen van basisschool Het Kompas te Anna Jaco bapolder vierden maandag een feestje. Juf Barbara Dek ker zit 25 jaar in het onderwijs en die hele periode was ze kleuterjuf op Sint-Philipsland. Ze heeft duidelijk het goede vak gekozen en is voorlopig nog niet van plan te stoppen. Juiste vak Meer leren Goede sfeer Opknapbeurt garages Garnalenstraat De garages aan de Garnalenstraat in Tholen zullen opge knapt worden. Wethouder W.C. van Kempen verwacht dat er 'binnen afzienbare tijd' een eind komt aan de ver paupering van de garages. Hij had maandagmiddag nog contact gehad met een van de eigenaren van de garages en die had toegezegd de zaak op te knappen, zo zei hij maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwik keling. Voor bestuursdwang is het echter nog te vroeg. D66 en CU over auto's gemeente: Het college moet bij leveranciers van verschillende mer ken offerte vragen als de gemeente haar wagenpark wil vernieuwen. Die boodschap kreeg b. en w. maandag avond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling van CU en D66. De raadsfracties was om advies gevraagd over de aanschaf van een strooier voor de vrachtwagen, en twee auto's: een voertuig voor de plantsoenendienst en een voertuig voor de algemene dienst. Totale kosten 161.000 gulden. Goedkoper Hoorzitting over dorpsvernieuwing De commissie gemeentelijke ont wikkeling kreeg van b. en w. een lijst met adressen waar vuurwerk wordt opgeslagen. J. van den Don ker vroeg onlangs om een overzicht van gevaarlijke stoffen naar aanlei ding van de vuurwerkramp in En schede. „Ik ben wel blij met dit overzicht, maar het was niet wat ik bedoelde. Ik was benieuwd naar alle gevaarlijke stoffen bij bedrijven in de gemeente Tholen. Zeker omdat er bij de ramp in Enschede bestuur ders waren die helemaal niet op de hoogte waren van de opslag. Dat wil ik met mijn vraag voorkomen", zei hij maandag in de commissie. Op de lijst van de gemeente komen tien adressen voor van bedrijven die vuurwerk verkopen. Aan zeven be drijven is vergunning verleend (voor totaal 5100 kilo). Uit de in ventarisatie blijkt dat de meesten geen voorraad hebben. Alleen in Tholen, Scherpenisse en Sint-Anna- land ligt bij elkaar nog 1000 kilo. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) en J.P. Bout (CDA) wilden weten hoe het met de controle is gesteld en aan welke voorwaarden de opslag moet voldoen. Volgens wethouder W.C. van Kem pen (die wethouder K.A. Heijboer verving) mogen de bedrijven die op de lijst voorkomen, vuurwerk op slaan. De opslag voldoet volgens hem aan de regels uit de milieuver gunning en er vindt controle plaats. Voor bedrijven die gevaarlijke stof fen gebruiken of opslaan geldt vol gens Van Kempen hetzelfde. „Er zijn regels voor en die moeten wor den nageleefd." De lijst van 18 mei over de huidige voorraden vuurwerk ziet er als volgt uit. Tholen: Dieleman b.v„ Hoogstraat 14, geen vergunning, geen voor raad. Oudelandsestraat 9, 300 kilo vergund, geen voorraad. De Bloemenhal, Edisonweg 3, 2000 kilo vergund, voorraad ongeveer 350 kilo. Scherpenisse: P. van Geloven, Weststraat 1, 300 kilo vergund, voorraad ongeveer 50 kilo. Sint-Maartensdijk: Muller Fixet, Nijverheidsweg 4, 1000 kilo ver gund, geen voorraad. Sint-Annaland: Weggemans, Ceci- liaweg 10, 1000 kilo vergund, voor raad ongeveer 600 kilo. S. Westdorp, Hoenderweg 60, geen vergunning, opgeheven. Oud-Vossemeer: P.J. de Ronde, Voorstraat 6, 300 kilo vergund, geen voorraad. Sint-Philipsland: C. Reijngoudt, Voorstraat 39, geen vergunning, geen voorraad. Voor het seizoen 2000/2001 is Reijn goudt, Nijverheidsweg 3, een nieuw bedrijf dat maximaal 200 kilo vuur werk mag opslaan. Onlangs verscheen hun nieuwste single 'Als het golft', op tweede pinksterdag staan ze in Landgraaf op het Pinkpop festival en op 30 juni treedt De Dijk op in Meulvliet in Tholen. De Nederlandstalige pop groep pakt de concerten weer op na een jaar rust te hebben gehouden. In september is de release gepland van een nieuwe c.d. Het concert in Tho len begint om half acht, met in het voorprogramma de Thoolse forma tie Stikkie Djoo. De Dijk is in 1981 gevormd en ont leent haar naam aan de Zeedijk in Amsterdam. Ze bestaat uit de broers Huub (zang) en Hans van der Lubbe (basgitaar), Nico Arzbach (gitaar), Antonie Broek (drums) en Pim Kops (toetsen/gitaar). Roland Brunt (saxofoon) en Mike Booth (trompet) - samen de Hot Haarlemmerdijk Homs - maken de laatste vijf jaar vast deel uit van De Dijk. De mu ziek is een mix van rock 'n roll, rythm and blues, en soul. 'Mag het licht uit?' was dertien jaar geleden de eerste top-40 hit van De Dijk. Twee jaar daarna belandde 'Nergens goed voor' in de top-10 en in 1994 haalde 'Als ze er niet is' nummer zes. Een jaar later werkte de groep mee aan de bevrijdingsfestivals op 5 mei en bracht 'Heb je het hart?' uit. VERVOLG VAN PAGINA 2 Op de T-splitsing van de Philipsdam en de Rijksweg ontstond maandag middag materiële schade doordat twee auto's op elkaar botsten. Een 59-jarige Belgische automobilist remde af op de wegsplitsing, maar een achter hem op de Philipsdam rijdende 29-jarige Rotterdammer had dit te laat in de gaten. Hij reed de Belg vanachter aan. Met een overnachting in een tent die aan de kantine was gebouwd, heb ben 32 D-, E- en F-pupillen van No- ad '67 van vrijdag op zaterdag het voetbalseizoen afgesloten. Na aan komst met luchtbed en slaapzak wer den eerst de slaapplaatsen in de tent ingericht. Daarna werd op het veld een circuit met tien voetbalspellen afgewerkt, waarbij van iedere deel nemer een scorelijst werd opge maakt. Bij een speurtocht die door Tonie v.d. Ree in het dorp was uitge zet, moest een woord geraden wor den. Elk van de vijf groepen vond de oplossing: feestavond. En het werd feest, want Jan Zuidweg en Jan Everaers hadden de kantine opge tuigd met discolampen en draaiden als de dj's Jean Jean veel muziek van de Vengaboys. Bij de polonaise belandde de stoet zelfs op de mid denstip van het tweede veld. Bij het kampvuur mochten alle pupillen een stuk karton op het vuur gooien en daarbij een wens doen. Inmiddels was het zaterdag geworden, dus de hoogste tijd om te gaan slapen. Maar eerst vertelde Gerard Noorthoek een spannend verhaal over twee Noad- jeugdspelers die naar Ajax en Feye- noord vertrokken. Na een uur was ie dereen onder zeil. De jeugdleiders hadden het vuur ondertussen wat op gepord en voerden nog lang een soort 'Big-Brothergesprek'. Tegen acht uur werden de eerste pupillen wakker. Het ontbijt dat Lijdie Kot in de kantine had gereedgemaakt, liet de jeugd zich prima smaken. De vol houders konden nog een partijtje voetballen, waarna de tent ingeruimd werd en het kamp ten einde was. Vanaf deze week is in De Meestoof te Sint-Annaland een nieuwe expositie te zien. Het streekmuseum speelt in op de vie ring van het 525-jarig bestaan van het dorp met een foto-expositie. Portretten en beelden van inwo ners aan het werk (in de jaren veertig) worden getoond in de schuur waarin ook het schoollo kaal is ondergebracht. De fototen toonstelling vervangt de reizende expositie van de merklappen, die naar Veere is verhuisd. In het streekmuseum is dit seizoen ook een expositie gewijd aan de aard appel en de hoofdtentoonstelling belicht het werk van Chris Lanooy. De Meestoof is geopend van dins dag tot en met zaterdag, van twee tot vijf uur. Stemmen van lezers De voorgenomen afschaffing van de hondenbelasting is toch niet door gegaan omdat volgens b. en w. de meerderheid van de gemeenteraad er niet voor was. Als bezitter van drie honden, waarvoor ik 468 gul den belasting moet betalen aan de gemeente Tholen (ter vergelijking: dat zijn dezelfde lasten als bij de onroerende zaakbelasting een huis van 225.000 gulden) moet mij toch van het hart, dat de verhoudingen van de lasten binnen de gemeente Tholen ver zoek zijn. De argumen ten van de tegenstanders van het af schaffen van de hondenbelasting slaan nergens op. Mijn honden gebruik ik voor de sport, waarvoor ik geen subsidie ontvang (ik heb er ook niet om ge vraagd), maar ik moet wel meebeta len aan de algemene middelen, die ook voor subsidiëring van andere sporten worden aangewend. Ik zou nog wat suggesties willen aandragen om de onroerende zaak belasting te verlagen, bijvoorbeeld een paardenbelasting van 600 gul den per dier, want een paard is min stens vier keer zo groot als een hond. Of een kattenbelasting van 40 gulden per kat, want die is vier keer zo klein. J.L. Goedegebuure, Annavosdijk 2, Sint-Annaland. Wegens het veroorzaken van een verkeersongeval met letsel is een 28-jarige inwoner van Sint-Maar tensdijk veroordeeld tot een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor ne gen maanden, een geldboete van 2200 gulden en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. De of ficier van justitie had één jaar ont zegging en vier weken cel geëist. De man reed vorig jaar augustus te gen middernacht in een bocht van de Kastelijnsweg in zijn woonplaats de sloot in. De man was de macht over het stuur kwijtgeraakt, reed het dijk- talud af en kwam in een ondiepe sloot tot stilstand. De brandweer moest eraan te pas komen om een toen 38-jarige vrouw die in de auto zat, uit de totaal vernielde wagen te bevrijden. Twee gebroken armen en een verbrijzelde elleboog waren het gevolg. De man had een hoofdwond. De bloedproef toonde 1,89 milli gram alcohol aan, wat zeer ruim over de schreef was. Het pleidooi van de inwoner van Sint-Maartens dijk dat hij zijn rijbewijs voor zijn werk niet kan missen, maakte geen indruk op de officier van justitie, noch op de rechter. Ze voerden aan dat de vrouw ook met een taxi ver voerd had kunnen worden. t De kinderen van groep I en 2 van Het Kompas in Anna Jacobapolder vinden de jubilerende juf Barbara Dekker zó! In de gemeenschapsruimte van Het Kompas (een van de kleinste ba sisscholen van Tholen) zijn maan dagmorgen de kinderen verzameld voor het feest ter ere van juf Bar bara. Nadat ze genoten hebben van muziek en een poppenkastspel (door leerlingen zelf uitgevoerd) zingen ze de jubilaris toe met een speciaal lied. Vervolgens is het tijd voor de cadeautjes. Enkele leerlin gen hebben zelf een cadeautje ge kocht, maar uit handen van juf Cocky Schults krijgt juf Dekker ook een gezamenlijk presentje. Het is een boek waarin alle kinde ren een foto van zichzelf hebben geplakt met daarbij een tekening. En nog is het niet klaar. Het groot ste cadeau moet nog komen. „Wat een klein doosje", zegt een leer ling als het presentje wordt over handigd. „Maar het is wel heel duur", zegt juf Schults. Er komt een ring uit te voorschijn. Een gouden ring met daarin een groen steentje. „Dat steentje heb ik ge kregen van mijn oma. Die is al overleden. De ring waarin dat steentje zat, was zo versleten dat ik wel graag een nieuwe wilde hebben", vertelt juf Dekker. „Dus u wist al wat het was", vraagt een leerling wat teleurgesteld. „Ja, ik moet verklappen dat ik het wel een beetje wist", zegt de jubilaris. Haar collega legt het uit: „We kon den die oude ring toch niet zomaar van haar nachtkastje meenemen zonder dat ze het wist? Dat moes ten we wel eerst vragen." „Maar ik zal hem denk ik bijna nooit af doen. Hij is heel mooi", vindt juf Dekker. Nadat de kinderen thuis hebben gegeten, volgt er 's mid dags nog een feest met entertainer Leo Troost. De 45-jarige Barbara Dekker kwam in 1975 direct van de kweekschool te werken op de voormalige kleuter school Prinses Marijke in Sint-Phi lipsland. „Ik werkte drie maanden in de Prinses Marijkeschool omdat Ons Dorpshuis, waar een dependan ce zou komen, nog niet klaar was", vertelt mevr. Dekker. Lange tijd bleef de kleuterklas in Anna Jacoba polder een dependance van Sint- Philipsland. Maar halverwege de ja ren tachtig ging het over naar het bestuur van de basisschool en weer later volgde de fusie waarbij ook een nieuw schoolgebouw werd be trokken. De uit Goes afkomstige mevr. Dek ker koos destijds voor de kweek school, maar niet omdat ze altijd al juf had willen worden. „Mijn vader en moeder vonden het wel een ge schikt beroep en zo ben ik naar de kweekschool gegaan. Wel heb ik di rect gekozen voor de kleuters. Maar waarom? Tja, iedereen heeft zo zijn voorkeuren. Voor mij waren dat de kleuters. Het is gewoon leuk om met die jonge kinderen te werken", zegt mevr. Dekker. Maar aangezien ze het al 25 jaar volgehouden heeft, heeft ze het goede vak wel gekozen. „Dat vind ik wel. Het is heel leuk werk, al is het wel veel in zo'n klein team." Hoewel de Goese aanvanke lijk verhuisde naar Anna Jacobapol der en daar diverse woningen heeft gehad, besloot ze om toch terug te keren naar Goes. „Het trok me toch te veel", zegt ze. Ze maakte de hele onderwijsver nieuwing door. Ten eerste de sa menvoeging van het kleuter- en la ger onderwijs tot de basisschool. „Ik denk dat het er al met al wel be ter op is geworden. Natuurlijk heeft alles zijn voor- en nadelen. In Ons Dorpshuis zaten we heerlijk. Heel zelfstandig en vrij. Maar toen we in het nieuwe gebouw kwamen, had den we ineens wel veel meer moge lijkheden", aldus de juf. Het kleu teronderwijs op zich is veel veranderd, maar toch ook weer niet. „Je blijft op een speelse manier be zig met de kinderen. Maar het is wel goed dat de kleuters al eerder in contact komen met de oudere kin deren en met de juf uit groep 3. De overstap naar de 'grote school' is op die manier niet zo groot meer. Na tuurlijk leren de kinderen nu wel veel meer dan vroeger. Toen ik be gon, was het voor kleuters die naar de lagere school moesten voldoende als ze konden knippen, plakken en een puzzel maken. Tegenwoordig krijgen ze voorbereidend rekenen en lezen en wordt er meer van ze verwacht." Toch denkt mevr. Dekker niet dat de kinderen daaronder lijden. „Het gaat allemaal steeds op een speelse manier. Natuurlijk verwacht je wel bepaalde dingen van de kinderen, maar je kunt ze niet dwingen. Ieder een laat je werken op zijn eigen ni veau. Als je gaat stempelen bijvoor beeld, zal de één al woordjes stempelen, terwijl de ander nog al leen maar bezig is met de vormen. Wat dat betreft is het ook wel een voordeel dat er combinatieklassen zijn. De jonge kinderen pikken toch snel dingen op van de oudere kleu ters. Overigens is het feit dat de kleuters meer moeten leren, niet in herent aan het samengaan van het la ger onderwijs en de kleuterschool." Wie in de klas van juf Dekker rond loopt, zal naast een aantal traditio nele leermiddelen zoals een bord, krijt, papier, kleurkrijt, scharen en lijm, ook een computer aantreffen. Zelfs op zo'n jonge leeftijd wordt er al digitaal gewerkt. „Het is nog maar heel simpel hoor. In groep 1 en 2 leren ze de vaardigheden om om te kunnen gaan met de compu ter. Het werken met een muis bij voorbeeld. We hebben daar speciale programmaatjes voor waarbij ze dingen aan moeten klikken. Maar we krijgen volgend jaar ook nieuwe computers en dan wordt er ook echt een hele lijn van gemaakt. De leer lingen in de hoogste klassen krijgen dan ook les met internet en zo", vertelt mevr. Dekker. Het feit dat het onderwijs en de me thoden vrij regelmatig veranderen, betekent dat ook de onderwijzers zich continue bij moeten scholen. „Wat dat betreft, ben je nooit uitge leerd in dit vak. Dat hebben ze me niet verteld toen ik op de kweek school zat, maar ik vind het niet erg. Het is leuk om nieuwe dingen te le ren, zeker als het betrekking heeft op je vak", zegt mevr. Dekker die zich dan ook niet hoeft te vervelen. Haar werk is haar niet tegengeval len. „Je groeit erin en het is heel leuk. Het werken op een kleine school is natuurlijk niet gemakke lijk. Je hebt een klein team en dat betekent dat je veel werk moet ver zetten. Een grote school kan de ta ken gemakkelijker verdelen. Geluk kig is de sfeer onderling hier heel goed. Want als dat niet zo zou zijn, kon je niet goed werken." Bakken, eten, drinken en gezellig bijpraten, dat kon tijdens de dorpsbarbecue in Oud-Vossemeer. Het weer was prima, het eten smaakte goed en het was gezellig 'achter durp' in Oud-Vossemeer vrijdagavond. 190 inwoners de den mee aan de millenniumbar becue van Vosmeer 2000. Bepaal de wijken in het dorp organi seren, soms al jaren, zo'n barbe cue voor de bewoners. Nu kon het hele dorp eraan meedoen. Met de kleine 200 gasten was Vosmeer 2000 niet ontevreden. Het plein voor de Vossenkuil was veranderd in een groot terras, met tafels en stoelen en daartussen vijf barbe cues. De deelnemers konden zich met een tevoren gekochte bon melden in het doprshuis en kre gen dan een schaaltje vlees mee. Er was gezorgd voor diverse sala des, sauzen en stokbrood. Drank jes konden ter plekke gekocht worden. Tegen zes uur arriveer den de eerste deelnemers en kort daarna ging het eerste vlees op de rokende barbecues. Jong en oud kwam op het evenement af. Men sen die elkaar wel kennen maar A eigenlijk nooit spreken, zaten nu samen aan tafel of stonden te bak ken. De kinderen vermaakten zich op een springkussen, teken den met krijt of lieten zich schminken. Er was muziek en toen het ging schemeren, ging de feestverlichting aan. Er hing een gezellige sfeer, waaraan nog werd bijgedragen door optredens van de dweilorkesten de Neutekrae- kers en de Lamsöören. Nadat het zonnetje achter het ambachtshe renhuis was gezakt werd het fris, l maar om een uur of tien ging de wind liggen en daardoor bleef de temperatuur aangenaam. De meeste bezoekers bleven dan ook tot kort na middernacht het eve nement werd afgesloten. Natuur lijk werden van deze millennium barbecue opnamen gemaakt voor de dorpsfilm die eind dit jaar zal verschijnen. In september organi seert Vosmeer 2000 een fotowed strijd en in oktober volgt nog een uitvoering van de plaatselijk e ko ren. Daar drong E. Frigge-Hogesteeger nog niets is verbeterd, maar Van (VVD) op aan als er niet snel wat verbetert in de slechte staat van de veertien garageboxen. Volgens haar speelt de zaak al vanaf 1998. „De buurt loop kans te verpauperen. De eigenaren moeten aangesproken woren op hun verantwoordelijk heid." Aan de garages mankeert het een en ander. De boeiboorden en de dakbe dekking zijn slecht. Bij een van de garages kan de deur niet meer dicht. M.A.H. den Haan (PvdA) noemde het een 'langdurige en vervelende kwestie'. Ook A.L. Piet (CU) en J.P. Bout (CDA) drongen aan op actie. Bout vroeg zich af wat het college gaat doen als er in twee maanden Kempen kon hen meedelen dat er schot in de zaak zit. Makkelijk is het niet, want een van de eigenaren bleek vanwege zijn gezondheid niet in staat om de zaak aan te pakken. Maar zijn medefirmant ('een oud eilandbewoner') blijkt dat volgens de wethouder wel te kunnen. Frigge en Bout drongen aan op haast. De brief over de slechte staat van de garages voor de eigenaren, was op 7 april gepost, maar bleek niet te zijn aangekomen, zo zei Van Kempen. Hij vond het voor hardere middelen te vroeg. „Het gaat om bouwkundige zaken. In dit geval om onderhoud. Het is te vroeg om bestuursdwang toe te passen." Bijna alle fracties vroegen het college of er meerdere offertes waren ge vraagd. Het was niet de eerste maal. Bijna elke keer komt het ter sprake als er nieuwe voertuigen aangekocht moeten worden. Drs. A.L. Piet (CU) wilde weten of er ook naar andere merken is gekeken. Die zouden wel eens veel goedkoper kunnen uitvallen, zo meende hij. E. Frigge-Hogesteeger (WD) wilde de offertes die uitgebracht zijn door de verschillende leveranciers in het vervolg bij de stukken kunnen inzien. J.P. Bout (CDA) herinnerde eraan dat over deze kwestie al veel is gespro ken. Volgens Bout is er afgesproken dat in dergelijke gevallen steeds rje laagste offerte aan de commissie wordt voorgelegd. Volgens wethouder W.C. van Kem pen is het gebruikelijk dat er voor één bepaald merk wordt gekozen. „Dat doen we omdat we al meerdere wa gens van dit merk hebben. En dan is het logisch datje bij dit merk blijft." Voor de gladheidbestrijding is een NIDO-machine uitgekozen, de plant soenendienst krijgt een Citroën Jum per met open laadbak en dubbele ca bine, en de algemene dienst eveneens een Citroën Jumper maar van een an der type. Ook hoofd gemeentelijke ontwikke ling L.T. Steenpoorte benadrukte nogmaals dat procedure die is ge volgd niet afwijkt van wat gebruike lijk is. Maar Piet zou voor de strooier ook graag een andere fabrikant wil len uitnodigen om prijsopgaaf te doen. Van Kempen vond dat niet nodig. „We moeten praktisch blijven. Als je een merk hebt, hebt je ook dezelfde onderdelen in huis. En ook de kennis is aanwezig. Dat werkt efficiënter. Net als in het bedrijfsleven streven we naar standaardisatie." Piet zei dat hij op deze manier geen vergelijking in prijzen kon maken. „Misschien kan het wel 20.000 gul den goedkoper." Van den Donker steunde Piet: „Ik heb dat al eerder voorgesteld toen er auto's aange schaft moesten worden." Steenpoorte herinnerde eraan dat ge bleken is dat er meer schade ontstaat aan materieel wanneer er in verschil lende merken voertuigen wordt gere den. „We hebben jarenlang met ver schillende merken vuilnisauto gere den. Dat werkt niet. Voor chauffeurs is het beter dat er in hetzelfde merk auto wordt gereden." Volgens Piet moet er om de vijf jaar bepaald worden met welk merk voer tuig de gemeente verder wil. De gemeente houdt op dinsdag 27 juni een hoorzitting over stedelijke vernieuwing en wonen. De nota die daarover is verschenen, ligt vanaf dinsdag tot 4 juli ter inzage. Maan dagavond kregen de raadsleden het stuk uitgereikt in de commissie ge meentelijke ontwikkeling. Voor de pers was er echter nog geen exem plaar beschikbaar. Gisteravond sprak de klankbord groep over de inhoud van de nota. De inspraakavond voor de bevol king vindt plaats in de raadzaal van het gemeentehuis te Sint-Maartens dijk. De commissie gemeentelijke ontwikkeling buigt zich maandag 3 juli over de materie. Voor 1 juni moet het ontwerpplan echter al naar de provincie gestuurd zijn, zo legde wethouder W.C. van Kempen uit. Het is de bedoeling dat de gemeen teraad het beleid in de oktoberver gadering definitief vaststelt. De Zeeuwse streekdrachten mogen niet verworden tot een soort 'Frau Antje'-kledij. Dat vindt de stichting De Zeeuwse streekdrachten, die on langs het licht zag. Deze organisatie vindt het de hoogste tijd worden om de persoonlijke ervaringen en gede tailleerde kennis van de laatste dra gers van deze drachten vast te leg gen voor het nageslacht. Daarbij wil men zich niet beperken tot schrifte lijke bronnen en beeldmateriaal, maar ook de kennis optekenen van goudsmeden, kleermakers, jakken- naaisters en mutsopdoensters. Op die manier wil de stichting histo risch verantwoorde en veelomvat tende informatie vergaren over de streekdrachten in de periode van 1800 tot 2000. De opzet is om hier over een boek uit te geven, een stan daardwerk dat de hele provincie be strijkt met artikelen van algemene aard en daarnaast een encyclope disch gedeelte waarin tot in detail wordt ingegaan op de materie. Bij het boek zou een cd-rom met uitvoe rig beeldmateriaal gevoegd moeten worden. Voor deze inventarisatie heeft de stichting inmiddels 20.000 gulden ontvangen, zijnde de stimu- leringsprijs van het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland. Het Vlaamse circus Bavaria doet binnenkort Tholen aan. Op 20 juni staat de circustent in de Deestraat te Poortvliet, 21 juni op het havenpla teau te Sint-Annaland en 22 juni in de Anemoonstraat te Sint-Maar tensdijk. Steeds om vier uur 's mid dags wordt een wervelende voor stelling gegeven die twee uren duurt. Het programma is gevarieerd met acrobatiek, een rijwielact, jongleurs, clown Picolina, acts met dieren (pony's, geiten, duiven, gan zen en een Zuid-Amerikaanse ezel), met wurgslangen en spinnen, en een spannende zwaard- en glas balans. VERVOLG VAN VOORPAGINA In Scherpenisse gaat het om de bouw van de nieuwe scholen en het verbeteren van de Laban Deur- loostraat (vervangende nieuwbouw). En om bedrijfsverplaatsing (Suur- land) en nieuwbouw op die plek van 5 vrijstaande woningen. In Sint-Maartensdijk gaat het onder meer om het samenvoegen van huur woningen in de Bloemenlaan, nieuw bouw aan de Hogeweg en maatrege len in de buurt om de leefbaarheid te verbeteren. Na 2005 wordt gekeken of het gebied tussen Molenstraat en Sportlaan aan verandering toe is. In Sint-Annaland worden woningen gesloopt aan de Kerkeblokstraat. Er komen nieuwe voor terug. Ook het sloopbedrijf Jeroense aan de Hoen derweg wordt verplaatst. Daar kun nen 7 tot 10 koopwoningen gebouwd worden. In Oud-Vossemeer worden 16 wo ningen aan de Raadhuisstraat en Schoolstraat gesloopt en vervangen door nieuwbouw in huur- en koop sector. Na 2005 is de Cornelis Fran- kenstraat aan de beurt. In Sint-Philipsland tenslotte wordt het bedrijf aan de Zuiddijk verplaatst en de opstallen gesloopt (na 2005). Het kruisgebouw en het voormalige postkantoor in de Wilhelminastraat gaan tegen de vlakte. Er komen nieu we koopwoningen en seniorenwo ningen. Ook worden maatregelen ge troffen tegen wateroverlast. Op dinsdag 27 juni wordt er een hoorzitting gehouden over het plan in het gemeentehuis te Sint-Maartens dijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3