In Tholen elk jaar 85 in Stavenisse 6 huizen Nieuwe burgemeester op 3 juli geïnstalleerd Gemeente bevrijdt zich van knellend keurslijf in smalstad EHBO-onderscheiding voor eerste kaderlid Corrie van Leeuwen Rini Scherpenisse slaagt cum laude in Sint-Annaland 1(V 13 Bestaand pand heeft star bouwkundig concept met lage efficiency Bedrijventerrein weiland Deurloo Poortvliet gaat niet meer door Fietsdag vanaf zeven plaatsen Donderdag 8 juni2000 Sloop en nieuwbouw serviceflats Tholen Ongeveer 100 Thoolse woningen moeten de komende vijf jaar worden gesloopt of verbeterd. Tussen nu en 2010 zouden er 1482 nieuwe woningen gebouwd moe ten worden, waarvan 850 in Tholen. Het aandeel koop woningen van de Thoolse woningvoorraad moet stijgen. Van 64 procent in 1999 tot 70 procent in 2010. Vooral in Sint-Maartensdijk moeten huurwoningen omgezet wor den in koopwoningen. In Sint-Philipsland en Poortvliet moeten meer woningen komen voor senioren. In Tholen moeten de servicefats tegen de grond om plaats te maken voor nieuwbouw. Er zou op de plaats van de Vijfhoek een gezondheidscentrum moeten komen. Gedempte haven Deze week Openheid en flexibiliteit zijn troef in het nieuwe, multi functionele gemeentehuis dat volgens ingenieursassocia tie Van den Bos en De Iongh uit Zierikzee de beste keuze is voor de gemeente Tholen. Het bestaande pand in de Ds. de Bresstraat in Sint-Maartensdijk - dat een star bouwkundig concept heeft en een lage efficiency - uit breiden, zou weggegooid geld zijn. Het publieksgedeelte ligt verscholen achter een gesloten front; er is geen openheid. Met nieuwbouw kan de gemeente Tholen zich bevrijden van het knellende keurslijf van het huidige ge bouw. Compensatie van de meerprijs is o.a. te vinden in passende herbestemmingen voor het bestaande complex en in een kostenbesparende exploitatie bij duurzame en flexibele nieuwbouw. Het nieuwe gemeentehuis moet 130 werkplekken krijgen tegenover nu 117. Niet verstandig Publieke functie ondergewaardeerd Corrie van Leeuwen-Wessels, één van de steunpilaren van de EHBO-afdeling Sint-Annaland, is maandag avond onderscheiden omdat ze een kwart eeuw een be langrijke rol speelt in de vereniging. Ze was het eerste gediplomeerde kaderlid en geeft les aan kinderen en volwassenen. Zeldzame waardering BEW. EX. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dat zijn enkele doelen van het colle- Noord in Tholen aan de beurt en het ge in de beleidsnota over stedelijke vernieuwing en wonen die maandag aan de raadsleden is uitgereikt in de commissie gemeentelijke ontwikke ling. De rijksoverheid wil met het zoge naamde investeringsbudget stedelijke vernieuwing (1SV) gemeenten stimu leren en ondersteunen. Het ISV bun delt bestaande regelingen en subsi diestromen op het gebied van 'wonen, ruimte en milieu'. Voor Zee land is 40 miljoen gulden beschik baar voor 5 jaar. Tholen kan rekenen op 1,2 miljoen. Dat lijkt heel wat, maar het is 35 pro cent minder dan de gemeente de af gelopen jaren heeft ontvangen aan stads- en dorpsvernieuwingsgelden. De gemeente moet voor 1 juli een plan indienen bij de provincie. In het plan is de gemeentelijke beleidsvisie Wonen opgenomen en bijgewerkt. Ook het woningbehoefte onderzoek uit 1998/1999 en het woningbouw programma van de provincie maken deel uit van het beleidsstuk. Om de plannen uit te voeren zal de gemeente zelf 6,7 miljoen gulden op tafel moeten leggen. De woningstich ting Beter Wonen 35 miljoen, andere 'marktpartijen' 28,5 miljoen en van het budget ISV en stads- en dorpsver nieuwing 3,2 miljoen gulden. Wat het wonen betreft zou er een ex periment moeten worden opgezet voor nieuwbouw waar de bewoner zelf kan bepalen waar zijn binnenmu ren komen te staan. De woningen moeten flexibel zijn en een leven lang meegaan. Ook moeten er meer wo ningen komen voor senioren, onge veer 100 in vijf jaar. Vooral in Sint- Philipsland en Poortvliet is hier behoefte aan. Maar ook in de koop sector zouden meer woningen voor ouderen moeten komen. In het woningbouwprogramma tot 2010 is Tholen 'dragende kern', d.w.z. dat er meer gebouwd mag worden dan in de andere woonker nen. Gemiddeld zouden er elk jaar 85 woningen bij moeten komen. In Poortvliet 64 in tien jaar, jaarlijks 6, in Scherpenisse 61, jaarlijks 6, in Sint-Maartensdijk 141, jaarlijks 14, in Stavenisse 57, jaarlijks 6, in Sint- Annaland 123, jaarlijks 12, in Oud- Vossemeer en Sint-Philipsland 93, jaarlijks 9. In de komende vijf jaar wordt het be drijventerrein bij Poortvliet aange pakt. Daarna is het bedrijventerrein westelijk deel van het industrieter rein in Sint-Maartensdijk (omgeving Sportlaan). Ook moet het bedrijven terrein op de gedempte haven in Sint- Annaland worden opgeknapt. Verder wordt de Thoolse bodem op een aantal plaatsen aangepakt. Er wordt verontreinigde grond ver wijderd zoals aan in de Molen straat in Poortvliet, gemeentewerk plaats Scher-penisse, sloopbedrijf Jeroense in Sint-Annaland en Suur- land-Weggemans in Scherpenisse. Per woonkern wordt opgesomd wat er moet gebeuren. In Tholen gaat het vooral om de noordkant van de stads kern, Slachtveld (supermarkten, plus tien koopwoningen), Ten Anker (sloop en nieuwbouw) en de Vijfhoek (gezondheidscentrum). In Poortvliet wordt de Molenstraat en de Paasdijkstraat onder de loep genomen. Het transportbedrijf van De Groen moet verplaatst worden, oude woningen gesloopt. Er komen 12 seniorenwoningen. De plannen zijn voor een deel al uit te voeren. Het bestaande bedrijventerrein moet voor 2005 verbeterd worden, enkele bedrijven worden na 2005 verplaatst naar een nieuw terrein. ZIE VERDER PAGINA 3 Enquête vestigingsplaats nieuw gemeentehuis Barbara Dekker een kwart eeuw kleuterjuf in Anna Jacobapolder Verwijs leerlingen niet te laat naar speciaal onderwijs, zegt vestigingsleidster De Veste Hervormde Gemeente Immanuël neemt afscheid van ongewone prediker C. Balk Ambtenaren en bestuurders dienen onkreukbaar en onpartijdig te zijn Vuile aardappelen schrikken de handel af; prijs daalt op tweede veilingdag met een derde Doelsaldo bezorgt Tholense Boys de eilandcup ten koste van verrassend sterk Stavenisse Sint-Annalandse tweeling wint nationale titel rolstoelhockey Toerfietser Piet Weijers maakt bij de Bidon 50.000 km vol 'BLUF NOG' IS EEN BEKOORLIJKE UITDRUKKING IN DE WOORDENSCHAT VAN EEN VRIEND Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Het gemeentebestuur van Tholen treft voorbereidingen om de nieuwe burgemeester maandag middag 3 juli in Haestinge te Sint-Maartensdijk te installeren. „Dat heeft puur een praktische re den", zegt voorlichter F.A.P.M. Bakx uit. „De zaal die we vrijdag 30 juni voor het afscheid van bur gemeester Van der Munnik hebben opgebouwd, kunnen we dan laten staan. De eerste dag van de school vakantie zullen er ook nog niet zo veel mensen weg zijn, hoewel er bijvoorbeeld verschillende ambte naren op vakantie zijn. Maar over de zomervakantie heen tillen, dat kan natuurlijk niet, want dan is de nieuwe burgemeester al zeven we ken in functie. Overigens is de in stallatie niet wettelijk voorgeschre ven, maar voor de vorm wordt het altijd wel gedaan. De beëdiging door de commissaris is in feite vol doende. Maar tijdens de bijzondere raadsvergadering op maandagmid dag 3 juli kan wethouder Moerland de ambtsketen overdragen aan de nieuwe burgemeester. Aansluitend is er dan een receptie. De uitnodi gingen hebben we in concept ge reed, maar we weten nog niet wel ke man of vrouw het betreft en wanneer de benoeming precies be kend wordt", aldus Bakx. Koningin Beatrix buigt zich mo menteel over de benoeming van de nieuwe burgemeester van Tholen. De beoogde man is al ontvangen door minister De Vries van binnen landse zaken, zodat de procedure in het laatste stadium verkeert. Na Pinksteren krijgt Tholen te horen wie de opvolger wordt van H.A. van der Munnik, die vrijdag 30 juni afscheid neemt in Haestinge. Hij was hier 14 jaar werkzaam na eer der 8 jaar burgemeester van Bier- urn en 't Zandt te zijn geweest. Na 36 jaar overheidsdienst treedt de 62-jarige Van der Munnik ver vroegd uit. Het gemeentelijk complex in de Ds. De Bresstraat te Sint-Maartensdijk met linksboven het historische deel, gaat in de uitverkoop. Rechts de aanbouw en daarachter de semi-permanente kantoren. Rechtsvooraan woonhuis, winkel en werkplaats van schilder Hage. De ingenieursassociatie uit Zierik- meente verleent. De hedendaagse zee, die adviezen uitbrengt bij be leidsvorming, planvorming en pro cesbeheersing voor historische bin nensteden en cultureel erfgoed, weet hoe het moet. Geen geld meer naar de zee dragen in de Ds. de Bres straat, maar een modern en toe komstgericht gemeentehuis bouwen, dat eenvoudig aan veranderende ei sen kan voldoen. De democratie krijgt op gemeenteniveau steeds meer inhoud met hoorzittingen en openbare vergaderingen met spreek recht. Het gemeentehuis moet daar voor open en toegankelijk zijn. De burgers zijn niet alleen actief betrok ken bij de besluitvorming van het gemeentebestuur, maar zij zijn ook de klant van de diensten die de ge- gemeente verandert van een pro- ductgerichte naar een klantgerichte organisatie. De ambtenaar gaat naar de burger, zodat die niet meer zijn weg hoeft te zoeken door het ge meentehuis. Dat stelt ook nieuwe ei sen aan het gebouw: de centrale ba lie in een multifunctionele publieks ruimte is daarvan de duidelijke uit werking. Het gemeerltehuis moet duurzaam zijn en lage exploitatie kosten hebben. Het moet kortom een doelmatig gebouw zijn, aldus Van den Bos en De Iongh. De commissie middelen van de Thoolse gemeenteraad is dinsdag avond aan zet. En voor de actieve burger is er dan spreekrecht. In het bestaande gemeentehuis kun nen de inwoners vanaf half acht zeggen, of er inderdaad een onder zoek moet komen naar de haal baarheid van een nieuw gemeente huis van maximaal 26 miljoen gulden, prijspeil 2000. Bij dat on derzoek moeten ook de financie ring, dekking als de mogelijke vestigingsplaats(en) worden mee genomen. B. en w. zetten het meervoud in hun voorstel aan de commissie tussen haakjes. De commissie wordt tevens ge vraagd om advies uit te brengen over het stoppen van de onderhan delingen met schilder Hage tot aankoop van de percelen Ds. de Bresstraat 11 en 13. Na verwer ving van die panden zou het ge meentehuis 600 m2 uitgebreid kunnen worden, maar de kosten daarvan zullen aanzienlijk hoger zijn dan de oorspronkelijk ge raamde 5 miljoen gulden. De stuurgroep gemeentehuis, waarin alle raadsfracties zitting hebben, heeft al geconcludeerd, dat het niet verstandig is om het gemeen tehuis uit te breiden. In de com missie middelen, waarvan SGP- raadslid M.J. Klippel voorzitter is, zitten al vier leden van die stuur groep: P. van Belzen, M. Dijke, J. van den Donker en M.A. van Beek. De anderen zijn mevr. M.A.E. Velthuis en A.P. Kornaat van de PvdA, P.W.J. Hoek van de SGP en P.K.M. Stouten van de VVD. Het adviesbureau uit Zierikzee on derscheidt drie hoofdfuncties in het gemeentehuis: 1. bestuur en repre sentatie 2. publieke zaken: dienst verlening 3. gemeentekantoor. Voor al de publieke functie is nu in het oude gemeentehuis ondergewaar deerd en versnipperd in de kantoren ondergebracht. Bij het bekendmaken van de conclu sies van de stuurgroep zei burge meester Van der Munnik, dat de be staande trouw- en raadzaal in Sint-Maartensdijk gebruikt zullen blijven worden. In het rapport van Van den Bos staat echter onomwon den, dat de oudbouw niet aan de functionele eisen voor bestuur en re presentatie kan voldoen, ook niet na grondige verbouwing. (Overigens heeft de trouwzaal nog onlangs een totale metamorfose ondergaan.) Een nadeel van zo'n verbouwing is ook, dat de dagelijkse gang van za ken er zeer onder te lijden zal heb ben. Bovendien is er veel tijdelijke kantoorruimte nodig, naast de al be staande noodbehuizing. Van het be staande pand is volgens de adviseurs gewoon geen doelmatig en intelli gent gemeentekantoor te maken. ZIE VERDER PAGINA 7 GOES: RINGBAAN WEST Sb HULST: INDUSTRIEWEG 3b - - 0113-216451 0114-317179 Advertentie fcM. Hans Verkerk viert het EK-voetbal met De aanleg van een bedrijventerrein in het weiland van K.M. Deurloo aan de Paasdijkweg in Poortvliet gaat niet meer door. Het gemeente bestuur ziet er vanaf gezien de be zwaren van o.a. de maatschap Deur loo. „Er zijn geen mogelijkheden aanwezig om de grond om een fat soenlijke manier te verwerven", zegt chef ruimtelijke ordening F. Buermans. „Financieel moet zoiets ook marktconform zijn en dit ge bied blijkt geen oplossing te zijn. In overleg met de provincie zijn we destijds op de overkant van de Paas dijkweg uitgekomen en we moeten nu weer bij de provincie aanklop pen om een alternatieve plaats te vinden. Er is al eerder gekeken naar de variant voorbij Bouman-Potter, maar daar is de provincie niet voor. Tegenover aardappelhandel Bijl ligt pr tussen de Lageweg en de nieuwe rondweg een stuk bouwland, maar de landinrichtingscommissie heeft in het ruilverkavelingsplan aange geven, dat dit gebied open moet blijven om het silhouet op Poort vliet te behouden. En de provincie vindt de bedrijfsgroei in Poortvliet al fors genoeg gezien de ontwikke ling van Budelpack en Bouman- Potter", aldus Buermans. Carrosseriebedrijf Elenbaas wilde aan de overkant van de Paasdijkweg wel uitbreiden, maar die mogelijk heid is nu van de baan. Ook trans portbedrijf De Groen had zijn oog op het weiland laten vallen, maar de geluidsnormen zouden een vesti ging daar onmogelijk maken. De Groen is optie verleend op een per ceel in Welgelegen Tholen, maar vooralsnog is de Poortvlietse onder neming niet bereid gebleken om de bakermat te verlaten. B. en w. ver wachten niet eerder dan in het vier de kwartaal een voorstel aan de commissie gemeentelijke ontwikke ling te kunnen toesturen over het sa neringsplan voor de bestaande ge bouwen van De Groen in de Paas dijkstraat. Zaterdag 17 juni kan men bij de achttiende Thoolse fietsdag tussen negen uur 's morgens en één uur 's middags op zeven plaatsen star ten. Men kan kiezen tussen 40 of 85 km. Langs de route worden verschillende bedrijven aangedaan en winkeliers zorgen voor tracta- ties. Rijwielhandelaren helpen pechvogels. De VVV heeft vier routes uitgestippeld voor de fiet sers, die voor vijf uur binnen die nen te zijn. De startplaatsen zijn: Tholen: The Pub op de Markt Poortvliet: Tolrust, Stoofstraat Scherpenisse: Gouden Leeuw, Hoge Markt Sint-Maartensdijk: café Smerdiek, Markt Stavenisse: 't Packhuys, Stoofdijk Sint-Annaland: de Gouden Leeuw, Voorstraat Oud-Vossemeer: Aarnoudse, Veer- straat 22. een spectaculaire actie. Bij aankoop van een complete keuken krijgt u een AIWA kleuren-TV en HiFi-videorecorder cadeau*. Kom dus snel naar onze EK-keukenshow, en scoor met dit winnende aanbod. Met een Hans Verkerk keuken is iedere oranjefan een winnaar! U HOEH GEEN MINUUT VAN HET EK TE „Je verdient het om in het zonnetje gezet te worden", zei dhr. A. Koole, lid van het districts- en het hoofdbestuur, in de Wellevaete. „U bent immers niet zomaar een lid, maar een actief lid, die na het beha len van haar jeugddiploma in 1974 lid werd. In 1975 volgde het EH- BO-diploma, waarna je jaren aan wedstrijden meedeed. In 1986 werd je de eerste kaderdocent van de ver eniging, maar naast je lessen had je ook nog tijd voor het fungeren als EHBO-post bij evenementen, de organisatie van buitenoefeningen en het jurylidmaatschap bij dis trictswedstrijden. Alles bij elkaar bijzonder genoeg om namens het hoofdbestuur deze onderscheiding te mogen opspelden", aldus Koole. Voorzitter Tj. Heijboer sprak over ,een mooi moment voor de vereni ging.' Hij herinnerde zich nog de uitreiking van het jeugddiploma, in 1972 in het Groene Kruisgebouw, waar Corrie van Leeuwen de eerste stappen zette op het EHBO-pad. „Je verdween vier jaar uit het ge zichtsveld in verband met je werk in het ABG te Bergen op Zoom en je verhuizing naar Tholen, waar je lid werd van de EHBO-afdeling. Maar je kwam terug naar Sint-An naland, waar het (verenigings)leven goed is. Het klikte gelijk en na wat gesprekken begon je aan de kader opleiding. Je werd bij ons het eerste gediplomeerde kaderlid en dat is een heel groot goed voor een ver eniging omdat we daarmee een gro te stap voorwaarts konden zetten. Vanaf 1985 gaf je les op beide ba sisscholen in Sint-Annaland. We hadden een goede band met de scholen en met de cursisten. Inmid dels geef je ook al veertien jaar les aan volwassenen. Het doet ons heel veel genoegen, dat je vanavond bent onderscheiden. Hopelijk mag je nog vele jaren met zin en ge zondheid les geven." Voorzitter Heijboer onderstreepte zijn waar derende woorden met een strijkij zer en bloemen. u „Ik hoop het nog 25 jaar te doen in gezondheid en met veel plezier", zei Corrie van Leeuwen. Het andere kaderlid, Marjan Bruijn- zeel, reikte aan veertien cursisten een EHBO-diploma uit, waarbij ze in dichtvorm de deelnemers de re vue liet passeren: Petra den Engels man uit Poortvliet, Corina Menhee- re, Rini Scherpenisse, Anita Bevelander, Corné van Iwaarden, Michel Maasland, Dirk Wessels en Mirelle van Holstein uit Sint-Anna land, Mieke Duine uit Oud-Vosse- meer, Pauline Flikweert, Anne-Ma- rie Poot, Erik Prins en Jeanet den Boer uit Sint-Maartensdijk, alsme de Serge van Homoet uit Tholen. Een pluimpje was er voor Rini Scherpenisse, die cum laude slaag de. „Het is zeldzaam wanneer je die waardering krijgt, maar deze cursist weet ook alles", zei Marjan Bruijn- zeel. Voorzitter Heijboer noemde hem ,een EHBO'er met hart en ziel.' „Tijdens een oefening in de Schutse hebben we je bezig gezien en je deed dat met zoveel overgave, dat de douche overliep, maar het slachtoffer werd wel gekoeld." Scherpenisse ontving een attentie voor zijn bijzondere prestatie. De kaderleden en lotusleden (die voor slachtoffer spelen) werden in de bloemen gezet voor liun mede Hoofdbestuurder Koole feliciteert Corrie van Leeuwen met haar EHBO-onderscheiding. Rechts Rini Scherpenisse die cum laude slaagde. In het midden een glunderende afdelingsvoorzitter Tj. Heijboer. werking aan de cursus. Tot in den treure hadden de deelnemers de sta biele zijligging geoefend, flink ge kneed en geduwd. Alle blauwe plekken werden nu goedgemaakt met een bloemetje. „Het was een ontzettend gezellige groep en we hebben veel gelachen", zei Corina Menheere in haar dankwoord na mens de cursisten. Voor twee zwan gere deelnemers - één kon er zelfs geen examen doen omdat de baby te vroeg kwam - was er ook nog een cadeautje. Ook voorzitter Heij boer kwam voor de lotus- en kader leden en de zeskampploeg op be vrijdingsdag nog met bloemen. Hij noemde het EHBO-diploma een geboortekaartje. „Dan begin je eigenlijk pas om te leren men sen in nood te helpen. Wil je het diploma geldig houden, dan wil len we jullie gezichten vaker te rugzien. Een aantal keren op een jaar, inclusief de reanimatie. Tij dens de herhalingslessen kunnen jullie verder en aangezien wé op maandagavond met twee groepen willen beginnen, is er uitbreiding ncllig van de twee kader- en vier lotusleden. Met zovel steunpilaren zijn we de rijkste EHBO-vereni- ging, maar we willen er toch graag kader- en lotusleden bij hebben. Zo'n opleiding is heel in tensief, maar je hebt er veel profijt en plezier van", zei voorzitter Heijboer maandagavond in de Wellevaete. Na de pauze was er \L1bg bingo en een verloting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1