Vader commandant, ook broers, zwager en neef bij de blusgroep Berichten komen goed over, maar spuitgasten kiezen andere route Verburgh Slaapcomfort geopend in Steenbergen Tholenaren zesde op Gibraltar Donderdag 18 mei 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De scherpte is er na bijna 26 jaar wel wat vanaf, moet Kees van Duuren toegeven, maar hij doet het vrijwilli gerswerk bij de brandweer nog steeds erg graag. Van Duuren is sinds een paar jaar hoofdbrandwacht bij de blusgroep Sint-Philipsland. Hij kwam als 18-jarige al bij het korps en trad in de voetsporen van zijn vader Jan van Duuren die brandweercommandant was. Ook zijn broers Adrie en Rien zijn lid van de blusgroep, evenals een zwager en een neef. „En zo blijf je bezig, het is bijna al lemaal familie," zegt Kees lachend. Levensgevaarlijk Kees van Duuren ruim kwart eeuw bij brandweer Sint-Philipsland Brandweer en bedrijfshulpverlening oefenen samen in Woonboulevard C.M. Kleppe sluit winkel Scherpenisse Weer blikseminslag Hulpgeroep Steeds groter iedereen kent de risico's Auto gelanceerd Lijnen korter In het reine Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat - Hi-end audio, speciale luisterruimte - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis - Eigen technische dienst en service afdeling Het lag voor de hand dat Van Duu- schuur met fruitkisten en graszaad ren bij de brandweer ging, zo legt hij uit. „We kenden het werk van kindsaf aan omdat mijn vader er bij zat. Er werd thuis veel over gespro ken. Bij de ene familie leven ze voor de voetbalsport, bij ons leven ze voor de brandweer." Toen er in 1974 een plaats vrij kwam in het korps was het logisch dat Kees zich in het brandweerpak hees. Hij volgde zijn oudere broer Theo van Duuren op die naar Kruiningen verhuisde. Zo verander de alleen de voornaam, van Theo naar Kees. Het tekent ook de band tussen de familie en de brandweer en het gemak waarmee een vacature werd vervuld. „Nu wordt er bij een vacature ook een advertentie geplaatst maar toen ging dat allemaal via de leden van het korps. Wie weet er een mannetje als die en die weggaat, werd er dan gevraagd. Zo vulden we het korps steeds aan. Dat was nooit een punt want er waren er genoeg die er bij wilden. Voor mij was het toen ook wel een uitdaging." Van Duuren werkte in het dorp bij slager Henk Bosman in de Voor straat op loopafstand van de brand weerkazerne. „Het is voor de ge meente een voordeel dat je als brandweerman in het dorp woont, maar dat is in de loop der tijd veran derd. Velen zijn vanwege hun werk uitgestroomd en het wordt steeds moeilijker om mensen te vinden die hier werken. Aan de andere kant zijn er ook nogal wat die ploegen dienst hebben, zodat er toch steeds een flink aantal overdag thuis is. En branden gebeuren meestal 's nachts." Van Duuren kwam als aspirant brandweerman bij het korps en ging in Steenbergen op cursus voor brandwacht tweede klas. Zijn eerste brand herinnert hij zich nog als de dag van gisteren. „Het was een brand in de schuur van boerderij Bouwlust van Van Dijke. Daar was 's nachts om twee uur de bliksem ingeslagen. De schuur stond in lich terlaaie, maar we hebben de woning en de garage kunnen sparen. De is tot de fundering afgebrand." Van Duuren weet nog goed dat er ook nogal wat mensen op de brand af waren gekomen die vanaf de zee dijk stonden toe te kijken. „Het bleef de hele nacht onweren en de mensen stonden boven op de dijk. Dat was levensgevaarlijk, maar ze zoeken dan toch het gevaar op ken nelijk." De brand was voor de jonge spuit gast een belevenis. „Ik was net 20 jaar. Er kon niks misgaan met men sen of levende have in de boerderij. Voor mij was het een sensatie. Zoiets vergeet je nooit meer." Het aantal uitrukken in het dorp en daarbuiten bleef beperkt, maar het korps oefende jaarlijks zo'n 25 keer. Ook werd er aan wedstrijden mee gedaan. „Vooral de laatste jaren wordt er meer geoefend. Ik denk dat we nu toch ruim dertig keer per jaar oefenen. Het wordt ook veel moei lijker. De eisen die aan de mensen en aan het materiaal gesteld wor den, zijn strenger geworden." Zo werden er bij de brand op Bouw lust nog geen persluchtmaskers ge bruikt. De eigen veiligheid van de brandweerlieden heeft ook meer aandacht gekregen. En om de twee jaar moeten brandweerlieden die de veertig gepasseerd zijn een condi tiekeuring ondergaan. Kees wordt een dezer dagen 45 jaar. Ook hij moet zijn conditie op peil zien te houden. „Het is een rijkseis, be roepsbrandweerlieden oefenen ver plicht. Ze doen dat samen en ge regeld, maar het is voor een vrijwil liger lastig om op eigen houtje je conditie bij te houden. Het zal toch moeten anders kun je niet meer mee. De helft van ons loopt elke week hard, ik fiets wel, maar hard lopen doe ik tegen de tijd dat de keuring eraan komt." Toen in 1980 de Végé in Tholen een slager zocht, ging van Van Duuren in Tholen werken. „Maar als ik weg moest voor een brand hier, dan kon dat." Vanaf die tijd werkt hij niet Kees van Duuren van de blusgroep Sint-Philipsland volgde zijn broer op bij de brandweer waarvan zijn vader commandant was. De berichten tusen de hulpverleners onderling kwamen goed over. De slachtoffers waren vrij snel gered en de brand ruim binnen de tijd be dwongen, maar bij de grootscheepse oefening die dinsdagavond in en rond de Woonboulevard in Poortvliet werd gehouden, liep niet alles op rolletjes. De overdracht van de 8-koppige bedrijfshulpverleningsdienst (BHV) verliep anders dan de brandweerleiding verwachtte. En het duur de lang voordat alle blusgroepen aan het werk gezet konden worden. Na 63 jaar sluit de winkel van C.M. Kleppe aan de Hoge Markt in Scherpenisse. Vorig jaar stopte hij zijn boekhandel al, maar nu wordt ook de kantoorboekhandel en speelgoedafdeling beëindigd. De winkel wordt na de op heffingsuitverkoop bij de woning getrokken, zodat de etalage aan de Hoge Markt verdwijnt. Kleppe (53) gaat zich volledig specialise ren op zijn boekbinderij en lijs tenmakerij, waarvoor hij zijn werkplaats aan de Noordstraat zal uitbreiden en vernieuwen. „Ik heb geen opvolger en dan neem je zo'n beslissing gemakkelijker", zegt Kleppe. „Mijn dochter die al een aantal jaren in de winkel hielp, heeft uiteindelijk een andere keuze gemaakt. Zij is naar Bouman-Potter gegaan en langzamerhand kom je dan tot de conclusie, dat je de knoop maar moet doorhakken. Dat heb ik vorig jaar al met de boekhandel ge daan, want ik deed veel verkopingen bij vrouwenverenigingen, zeven keer per jaar in Terneuzen, enz. en dat was niet meer bij te benen. De boek binderij en lijstenmakerij is steeds drukker geworden, maar als je dan geregeld klanten in de winkel krijgt of vertegenwoordigers, kun je niet rustig doorwerken. Dat kan na de va kantie wel. Hoe korter de op heffingsuitverkoop dan ook duurt, hoe liever ik het heb.' In 1937 kwam de grootmoeder, moe der en een tante van Kleppe vanuit Gorishoek naar de Hoge Markt. In de voormalige timmermanszaak van Geluk begonnen ze een winkeltje in levensmiddelen om in hun onder houd te voorzien. Als 15-jarige ging Kees Kleppe in de winkel helpen, die hij in 1970 overnam. De levensmid delen vervielen, want Kleppe voelde zich meer aangetrokken tot de kan toorboekhandel, het speelgoed en de huishoudelijke artikelen. In 1988 volgde er een verbouwing en in 1996 werd het interieur nog eens ver nieuwd. Na dertig jaar verzet Kleppe de bakens rigoureus, door de winkel te sluiten en alleen verder te gaan met de boekbinderij en lijstenmakerij. Slaapcomfort van Dijke heet de nieuwe zaak die F.J. van Dijke en zijn vrouw vrijdag hebben geopend in Steenbergen. De Thoolse onder nemers zijn gespecialiseerd in 'alles om lekker te slapen en uitgerust wakker te worden': diverse slaap- systemen, matrassen, dekbedden en bedtextiel. „Ik heb 37 jaar lang een soortgelijke zaak in Rotterdam ge had", vertelt Van Dijke die nog in Poortvliet op school heeft gezeten. Hij stopte in de Maasstad om het rustiger aan te gaan doen, maar dat beviel de ondernemer niet. In zijn nieuwe woonplaats Tholen vond hij geen geschikte plaats, maar de Kaaistraat in Steenbergen sprak hem aan. „Dat is een leuke winkel straat", aldus Van Dijke. Hij hoopt dat ook de Tholenaren en Sint-Phi- lipslanders de weg naar zijn winkel weten te vinden. Slaapcomfort van Dijke is dealer van Avek, Ubica, Norm» en Recor Bedding. Aan het eind van de oefening ble ken niet alle bezoekers uit het enor me pand gehaald. Uitgerekend de zoon van brandweercommandant J. de Feijter meldde zich zelf met de vraag of hij nog gered moest wor den. En een oefening lijkt soms net zo onvoorspelbaar als een echte ca lamiteit. De brand in het bedrijf was niet echt maar heet was het wel voor de brandweerlieden in hun zware beschermende kleding, helm op het hoofd, en persluchtmaskcr op als ze het gebouw in moesten. Burgemeester H.A. van der Munnik bezocht met een aantal raadsleden de oefening, rondgeleid door De Feijter. Officier van dienst was R. Looymans van de regionale brand weer, hij had de leiding bij het red den van de slachtoffers en het be strijden van de brand. Bij de oefening waren ongeveer 150 personen betrokken; vijf blusgroe pen van de Thoolse brandweer en zo'n 90 figuranten die tijdens een vrijdagavond winkelen, opgesloten raakten in het immens grote ge bouw op het bedrijventerrein van Poortvliet. Ook werd een beroep gedaan op de regionale brandweer uit Bergen op Zoom die onder meer voor een ladderauto en een obm- meer op Sint-Philipsland. Na ander halfjaar werd de Végé overgenomen door Albert Heijn en was er voor Van Duuren geen plaats meer bij de supermarkt. Hij verzette de bakens en ging de bouw in. Van Duuren werkt nu bij Heijmans industrie-ser vices in Hoogvliet. Het bedrijf richt zich op de bouw van fabrieken, voornamelijk in het Botlekgebied. In juni 1986 was er weer een brand in een boerenschuur. Nu betrof het Hollands Hoeve. Ook deze keer was er sprake van blikseminslag. „Het mandowagen zorgde. Er liepen in structeurs rond, leidinggevenden, veiligheidsfunctionarissen en obser- vators. Tijdens werkzaamheden aan een elektriciteitskast ontstaat er een bin nenbrand. De stroom valt uit. De twee monteurs raken gewond en on der het winkelend publiek breekt paniek uit. Bij de receptie gaat de brandmelder af (dit wordt in het echt getest door een brandende si garet bij een rookmelder te hou den). De branddeuren tussen de ver schillende afdelingen sluiten zich automatisch. Veel bezoekers weten de nooduitgang niet te vinden. Door de melding wordt ook auto matisch de alarmcentrale in Eindho ven gewaarschuwd. Die belt naar de receptie om te vragen welke hulp diensten nodig zijn. De BHV die het gebouw met showroom en magazijnen met een totale vloeroppervlakte van 220.000 vierkante meter, op zijn duimpje kent, slaagt erin een groepje bezoe kers op te sporen en naar buiten te brengen. Het zijn de leden van de jeugdbrandweer uit Sint-Philips land. Elke blusgroep is gevraagd om figuranten te leveren voor de oe fening. Zo blijkt menig oud-brand* was op een zondag. Meestal is het dan nooit druk, maar toen wel. Er kwamen veel mensen kijken. De schuur is zo goed als helemaal afge brand. We betrokken water uit de kreek die daar onder de dijk loopt. Met een kraan is toen de topgevel van de schuur naar binnen geduwd om te voorkomen dat hij op het woonhuis zou vallen. Er waren ook toen geen mensen of dieren in ge vaar. In brandweertermen was dat voor ons een mooie brand." Toch was het blussen niet zonder gevaar. „We waren met zijn tweeën de schuur ingegaan om te blussen. Toen we weer naar buiten kwamen. weerman en familielid bereid te zijn mee te doen. In het gebouw is het donker. Alleen de noodverlichting brandt. De mon teurs liggen met brandwonden aan armen en benen bij de elektriciteits kast. Overal klinkt hulpgeroep uit de banken, stoelen en vanaf de vloer in de showroom. De zware brand deuren zijn bij een echte brand ge heel gesloten, voor de oefening zijn ze op een kiertje gezet. Het vuur heeft ook de eerste verdieping be reikt en zich een weg via de meu bels naar het dak gebaand. De haard bevindt zich achterin, aan de noord zijde van het gebouw. De oefencommmissie verwacht dat de brandweer naar de achterzijde van het complex geleid zal worden omdat dat de kortste weg is om de aanval in te zetten tegen de vlam men. Dat gebeurt niet. Als de blusgroep uit Sint-Maartens dijk als eerste arriveert, stopt de brandweerploeg aan de zijkant, aan de zuidkant van het pand om daar een eerste verkenning uit te voeren via een ingang ter plekke. De bevelvoerder had volgens De Feijter in theorie 'middenbrand' moeten melden om de tweede ploeg uit Tholen te laten komen. De offi cier van dienst die wat later aan komt, zou dan 'grote brand' moeten melden, maar dat bleek de bevel voerder van de smalstad al gedaan te hebben. Hierdoor spoedden zich kwam net heel de goot van 40 meter lengte naar beneden. Die was ge woon uit de beugels gebrand. Die viel vlak voor ons. Dan schrik je en later realiseer je dat je goed bent weggekomen." Het aantal uitrukken voor ongeval len is ook bij de blusgroep Sint-Phi lipsland toegenomen. Toen de Krabbenkreek er pas lag moest de brandweer naar een ongeval midden op de nieuwe verbinding tussen Tholen en Sint-Philipsland. „Het was een frontale botsing tussen twee personenauto's. Toen we bezig waren is een van de inzittenden na ongeveer tien minuten overleden. Ik alle overige blusgroepen naar Poortvliet: Stavenisse, Sint-Anna- land en Sint-Philipsland. Dat had tot gevolg dat deze blusgroepen on geveer tegelijkertijd aankwamen terwijl toen nog niet duidelijk was waar ze het beste ingezet konden worden. Dat gaf enige wrevel bij een van de brandweerlieden van de blusgroep Sint-Annaland die daar boos zijn beklag over ging doen bij de officier van dienst. Dat was niet gespeeld. Een van de BHV'ers maande de spuitgast tot kalmte. De Feijter: „Maar in werkelijkheid gebeurt dat ook dat er meerdere wa gens tegelijkertijd aankomen. Die zijn dan als het ware te vroeg. Een bevelvoerder gaat dan niet wachten tot de officier van dienst komt. Dat blijkt ook bij oefeningen in het be strijden van bosbranden." Voor De Feijter was het logisch dat de eerste ploeg naar achter gediri geerd had moeten worden. „Ik weet nog niet hoe de overdracht is ge weest van de BHV naar de bevel voerder en wat de overweging van de bevelvoerder is geweest om voor deze langere aanvalsweg te kiezen. De BHV had precies aan kunnen geven waar de brandhaard zat, maar de bevelvoerder koos een andere route dan de route die wij in ons hoofd hadden. Het kan zijn dat bij de eerste vluchtige verkenning er slachtoffers gehoord zijn en meteen met het redden is begonnen." De Feijter is zeer te spreken over het doorgeven van berichten viable had het niet eens in de gaten. Ik had het ook nog nooit meegemaakt. Op zo'n moment ben je in de furie van het werk bezig. Later is er ook nog een kind overleden." Brandweerlieden hebben er in de loop der jaren meer taken bijgekre- gen, zo vertelt Van Duuren. „We verlenen tegenwoordig ook assis tentie aan de politie door het ver keer om te leiden en wegen af te sluiten. Wat de hulpverlening bij ongevallen betreft, is dat bij ons ook behoorlijk toegenomen. We hebben regelmatig te maken met iemand die bij een ongeval bekneld is ge raakt." mobilofoons. „Bij deze grote oefe ning zijn geen communicatieproble men opgetreden. Meestal ontstaat er een kakafonie van berichten, maar de officier van dienst heeft met de commandowagen een apart kanaal gebruikt en op een ander kanaal in contact gestaan met de vijf bevel voerders, pompbediendes en de aanvalsploeg. Er was een goede etherdiscipline. De berichten waren kort en bondig. Dit was ook een be langrijk onderdeel van de oefe ning." Voor de brandweer is het volgens De Feijter ondoenlijk om alle ruim ten in het gebouw in korte tijd te doorzoeken. „Daarom is er ook een BHV nodig. Die kan in tien minu ten bezoekers naar buiten brengen uit de ruimten die niet afgesloten zijn. Dat is belangrijk om van ont ruiming naar aanval over te kunnen gaan." Om kwart voor negen werd het sein brand meester gegeven, maar waren niet alle bezoekers getraceerd. De zoon van De Feijter meldde zich. „Hij had naast de ruimte gezeten waar een grote groep bezoekers vastzat. Hij heeft waarschijnlijk niet hard genoeg geroepen of hij was slecht te horen." Over de afwikkeling van de oefe ning is de leiding content, zegt de brandweercommandant. „We waren ook ruim op tijd klaar." Het was voor de BHV van Woon boulevard Bouman-Potter de eerste keer dat er op zo'n grote schaal ge oefend werd, legt BHV'er P. van Tiggele uit. „We oefenen gewoonlijk twee keer per jaar. Jaarlijks voeren we overleg met De Feijter. Sinds drie jaar is de BHV verplicht. Er was ook behoefte aan omdat het gebouw steeds groter wordt. Het is een service voor de consument. Als er wat gebeurt dan is de nood aan de man. Wij kunnen dan optreden. Wij hebben nu zeven man uit het magazijn gehaald; eerst twee, toen drie en toen nog eens twee." Eigen personeel speelde niet voor bezoeker. „Dat is niet interessant. We hebben gekozen voor publiek dat hier niet bekend is." Voor de oefe ning is binnen niets veranderd aan de opstelling van de kasten, bedden, banken, stoelen en lampen. Wel was 's middags al begonnen met het klaarzetten van vlammenborden en rookmachines. De BHV'ers doen aan brandbestrij ding en verlenen eerste hulp bij on gevallen. Niet iedereen is geschikt om BHV-er te worden, zegt Van Tig gele. „De mensen worden getest, en je moet het met plezier en liefde wil len doen." Advertentie I.M. Het bevrijden van een slachtoffer uit een auto is volgens Van Duuren ook veranderd. „Voorheen was het zorgen dat het slachtoffer er zo vlug mogelijk uit was. Nu moeten we er langer over doen om te voorkomen dat hij nog meer letsels oploopt. Slachtoffers kunnen de gemeente daarvoor namelijk aansprakelijk stellen. Wc werken nu veel meer op aanwijzing van het medisch perso neel van de ambulancedienst." Vorig jaar maakte de blusgroep een uitzonderlijke uitruk mee. „We kre gen een melding dat er een auto over de Oostdijk was gevlogen. Toen we aankwamen, zagen we helemaal niets. We dachten even dat we in de maling waren genomen, maar om standers zeiden dat de auto bij ie mand achter op de stoep lag. We hebben de bestuurder er toen uitge haald. Wij dachten dat hij op sterven na dood zou zijn, maar hij bleek slechts een lichte hersenschudding opgelopen te hebben." De auto was met een hoge snelheid tegen de dijk gereden en vervolgens gelanceerd, en zo over een schuurtje en een schutting op een achterplaats van een woning terechtgekomen. „De bewo ners zijn mensen die bijna altijd bui ten zitten. Toen was het ook mooi weer, maar ze waren die week net op vakantie. Die hebben geluk gehad. Zoiets hebben we nog nooit meege maakt. Je gelooft het eigenlijk niet als ze je het vertellen." Een zwarte bladzijde voor het korps was het overlijden van de 15-jarige zoon van Kees' oom tijdens een oe fening bij de Steenbergse Vliet in maart 1978. „Samen met Steenber gen hielden we een brandbestrij- dingsoefening. We stonden met de wagen vlak bij de Steenbergse Vliet om water op te pompen. Er werd toen geroepen dat er iemand in het water was gevallen. Het was stikdon ker. De brandweerlieden werden ver zameld. Van ons korps werd nie mand gemist, ook niet van het andere korps, maar wel werd de zoon van mijn oom vermist. Hij was meegegaan om te kijken en in het water gevallen. Het was een trieste zaak en het heeft nog jaren doorge werkt in het korps. Ook al omdat er zoveel familie in de brandweer zit. Je praat erover en je wordt er stil van." De herindeling heeft ook voor het Sint-Philiplandse korps de nodige veranderingen gebracht. De lijnen waren voorheen korter. „Mijn vader VERVOLG VAN VOORPAGINA Toen over de materie een interview had gestaan in het vrouwenblad Viva regende het volgens Den Boer tele foontjes bij de afdeling maatschap pelijk werk van de VBOK in Amers foort. „Vrouwen vertelden hun verhalen. Het blijkt dat er nog veel leed is bij vrouwen. Er is geen open heid. Ze vinden geen gehoor voor hun verdriet en pijn en hebben hulp nodig." Volgens Den Boer is uit onderzoek gebleken dat vrouwen na de abortus meestal opgelucht zijn en na een jaar de ingreep hebben verwerkt, maar dat er ook een groep is die na tien of vijftien jaar '.er geen goede plek in hun leven voor hebben gevonden.' „Het is dan wel goed om door het verdriet heen te gaan. We zeggen te gen hen, geef het kind een naam. Dat is een teken van respect voor het ongeboren kind. Of schrijf een brief. Bij gelovige mensen kun je praten over vergeving voor jezelf, voor het kind, maar kun je ook om vergeving aan God vragen omdat je een ver keerde keuze hebt gemaakt. Daar over praten we. Dat zijn indringende gesprekken. Als mensen zich schul- Frank Koop uit Oud-Vossemeer en Sjaak Lindhoudt uit Sint-Maartens dijk zijn met hun team van de hen gelsportvereniging De Edelkarper uit Bergen op Zoom als zesde geëindigd op het wereldkampioen schap kusthengelen voor teams in Gibraltar. Er deden veertien ploegen mee. Winnaar werd de ploeg van gast land Gibraltar (dat Brits grondge bied is), tweede het team van Duits land en derde Portugal. Lindhout verving zijn zoon Remy die vanwege zijn werk geen extra vakantiedagen kan opnemen omdat hij in september ook al naar Italië moet om deel te nemen aan een vis wedstrijd. Bij het hengelen werd een dobber gebruikt en goed gevangen. Lind houdt: „Ik heb zeven verschillende soorten bovenmaatse vis gevangen. Knorhanen, makreel maar ook de kleine octopus, een inktvis met acht armen. Die hingen aan je lood. Ook veel harders die je hier, in de Oos- terschelde, niet gevangen krijgt." De deelnemers kregen brood (om t was opzichter bij de gemeente. Hij kende iedereen. Als er wat nodig was dan regelde hij dat op het gemeente huis. Nu moet je eerst bellen en een aanvraag voor een pak handschoe nen bijvoorbeeld op papier indienen. Alles gaat via Sint-Maartensdijk. Het laatste woord heeft Tholen. Daar hebben we flink aan moeten wennen, maar op brandweercommandant Koos de Feijter kun je wel aan." Van Duuren is ook lid van de onder deelscommissie, een overlegorgaan binnen het korps waarin alle Thoolse blusgroepen vertegenwoordigd zijn. Het personeel heeft inspraak in bij voorbeeld het aanschaffen van nieuw materiaal. Ook worden we geraad pleegd bij het invullen van vacatures. „Als we weten dat er volgend jaar ie mand uit moet, dan zijn we al een jaar vantevoren bezig om naar een opvolger te zoeken zodat hij opge leid is als hij de plaats van de ander inneemt. Want anders heb je in feite een man minder." De brandweerkazerne in het dorp is na de herindeling drastisch ver bouwd. Het torentje is afgebroken en ook de zolder in het garagegedeelte is weggehaald om ruimte te kunnen maken voor de nieuwe brandweerau to die uitgerust wordt met een spe ciale trap op het dak en daardoor veel hoger wordt dan de huidige MAN-wagen. Er zijn ook een ruime kantine en een leslokaal gekomen. „Vroeger zaten we op het kleine zol dertje. We moesten via ijzeren beu gels tegen de muur naar boven klim men. Dat ging nog wel, maar als we een paar flesjes bier hadden gedron ken, viel het soms niet mee om weer beneden te komen. Later kwam er een vaste trap. Dat was wel een ge zellige tijd. Er werd toen ook nog handje contantje uitbetaald. Dat ge beurde eens per jaar in december bo ven op zolder. Dan hielden we ook een feestavond met een bingo of ver loting." De blusgroep bezoekt nu de jaarlijk se feestavond van alle korpsen maar houdt zelf ook nog een barbecue en een mosselavond. Van Duuren is nog steeds gemoti veerd. Maar erkent dat het wel een verschil uitmaakt met ruim 20 jaar geleden. „Als je zo jong bent, ga je voor 300 procent. Nu zet je je voor 100 procent in, maar alles wat er om heen bij komt, laat je aan de jonge ren over. Je doet nu gewoon meer je werk. De scherpe kantjes gaan eraf. Dat geeft niet, want de jongeren staan bij ons te trappelen." Vorig jaar mei was hij 25 jaar in dienst, maar Van Duuren werd pas op de laatste feestavond van de brandweer gehuldigd. dig voelen, probeer je ze ermee in het reine te laten komen. Er wordt ons wel eens verweten dat we schuld aanpraten, maar dat is niet zo." De VBOK heeft 24-uurs telefoni sche hulplijnen: 0800-730 en 4605070. Voorzitter H. Koopman- Goedhart van de werkgroep bedank te de spreekster. Ze vond de op komst gering, maar het was volgens haar 'absoluut geen verloren avond' geworden. Pauline Flikweert-Beve- lander van de VBOK uit Sint-Maar tensdijk overhandigde Den Boer een cheque van 1050 gulden: de op brengst van de kledingbeurs. (Vrij willigers van de organisatie die de beurs hielden, waren verhinderd) en Koopman bood haar ook via een cheque de opbrengst van de loten- verkoop aan, plus een bloemstuk. Den Boer mocht zelf uitmaken waar het geld aan besteed wordt, maar zij vroeg ter plekke de afdeling een keuze te maken. Dat werd het op vanghuis in Gouda. De spreekster bezoekt op 29 mei weer onze provincie tijdens de lan delijke manifestatie Dag voor het le ven waar ook de werkgroep Tholen aan deelneemt. Ze vertelde graag naar Zeeland te komen. Haar wor tels liggen in Sint-Philipsland, waar haar vader vandaan komt. de vis te lokken), een bolletje kaas en ongeveer 20 wormen om mee te vissen. Er waren drie officiële wed- strijdendagen, een trainingsdag ging eraan vooraf. Ook oefende De Edelkarper drie dagen vantevoren in het heldere water van de Middel landse Zee. De wedstrijden duurden steeds vijf uren en er werd vanaf de kademuur gevist, ongeveer vier meter boven het water. „Het was net of je in een aquarium keek, je zag steeds hele scholen met vissen, de kleintjes zwommen bovenin, de grotere die per," vertelt Lindhoudt. De eerste dagen was het moeilijk vissen. Lindhoudt is niet gewend met een dobber te hengelen. „We sloegen steeds te laat aan. Als je je aas liet zakken, moest je eigenlijk maar tot drie tellen en dan weer ophalen. Maar voor mij was het een fantasti sche belevenis," zegt de 58-jarige hengelaar die tot de oudste deelne mers behoorde. De andere Nederlandse ploeg De Zeenaald uit Rockanje eindigde op een vijfde plaats. Advertenti* I.M. Een gewonde monteur is door twee brandweerlieden naar buiten gebracht. Haar brandwonden worden 'nat' gehouden. De man met hesje is BHV'er van de Woonboulevard.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5