College bang voor aantasting van leefbaarheid rond Bloemenlaan Tien jaar Vrouwen wordt geleerd om met kind zelfstandig te functioneren Bewogen man vervangt de olifant bij omroep Tholen eloos douchen! zorg AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Driedubbele stroomstoring in en rond Tholen Jeugdbrandweer collecteert voor ramp Enschede tempo-team Donderdag 18 mei 2000 56e jaargang no. 26 Statenfractie PvdA komt naar Tholen Vervangende huisvesting voor gebruikers oude kleuterschool smalstad A. Bahnert nieuwe, sociale voorzitter Deze week Weinig boetes De werkgroep VBOK Laat Leven afdeling Tholen steunt het opvanghuis voor jonge moeders in Gouda. Donder dagavond werd een cheque van 1050 gulden en de op brengst van de loterij van 100 gulden overhandigd aan de directrice drs. M. den Boer-Neele in de Schuilplaats te Stavenisse. De opkomst was laag, slecht twintig vrou wen bezochten de openbare avond. Bel 0900 - 20.20.990 voor de beste banen in Zeeland Zwanger op havo VBOK Tholen steunt opvanghuis jonge moeders Gouda met 1150 gulden V D C V Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Tholen-stad, Oud-Vossemeer en klein deel van Poortvliet hebben maandag middag ruim drie uren zonder stroom gezeten. Oorzaak waren drie defecten in de elektriciteitskabels van Delta Nutsbedrijven. Het begon allemaal omstreeks kwart voor elf. De ge noemde gebieden kwamen op dat moment zonder stroom te staan. Dat had groot ongemak tot gevolg bij met name bedrijven. Op de industrieter reinen van Tholen lag het werk gro tendeels stil. Verder moest in Oud- Vossemeer de supermarkt de deuren sluiten evenals de benzinepomp. Ook in Tholen moesten diverse winkels de verkoop staken omdat kassa's en elektronische weegschalen het niet meer deden. Zorgcentrum Ten Anker werd door Delta van noodstroom voorzien om de verpleging niet in ge vaar te brengen. Het keukenpersoneel was overrichter zake naar huis ge gaan, maar keerde 's middags terug om toch de warme maaltijden voor de bewoners én voor de warme-maaltijd- voorziening klaar te maken. Veel mensen spraken hierover tegen de be zorgers hun waardering uit. Om twee uur had iedereen weer stroom. Over de exacte oorzaak van het probleem kan Delta nog niets zeg gen. Woordvoerder Hoornweg van het districtskantoor in Zierikzee weet echter wel dat er op drie plaatsen iets mis is gegaan. „Het belangrijkste de fect aan de kabel die van de Hogeweg te Poortvliet via Oud-Vossemeer naar het industrieterrein van Tholen loopt, hebben we eerst verholpen. Verder is er een probleem geweest bij de voor malige watertoren te Scherpenisse en bij de rotonde aan de Ten Anker- weg/Grindweg. We vermoeden dat er eerst op één plek een probleem is ont staan (beschadiging van de kabel) waardoor er op de twee andere plaat sen overbelasting is opgetreden", al dus Hoornweg. Delta was dinsdag nog aan het graven bij de voormalige watertoren van Scherpenisse, één van de punten waar het mis ging. „We gaan kijken of daar een beschadiging is opgetreden. Als dat niet het geval is, gaan we in Tholen zoeken." Het duurde zo lang voordat de stroom weer hersteld was, omdat er drie keer handmatig een omleiding moest wor den gemaakt, aldus Hoornweg „Als je drie storingspunten hebt, duurt dat ook drie keer zo lang." De PvdA-fractie uit provinciale staten brengt morgen een werkbezoek aan Tholen. Dat begint om tien uur in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk, waar met burgemeester en wethouders van gedachten wordt gewisseld. On der meer over het pilotproject nieuwe economische dragers, de toekomst van brandweer en ambulancevervoer, ontwikkelingen rond de Oesterdam en Tuttelhoek. Vervolgens praten de sta tenleden bij de woningcorporatie Be ter Wonen over de ontwikkelingen in Tholen (inbreidingslocaties en inves teringsbudget stedelijke vernieuwing), bezoeken Puk-en-Muk-huis 't Meu- lentje en nemen een kijkje bij het na tuurontwikkelingsgebied in de Van Haaftenpolder bij Oud-Vossemeer. Advertentie I.M. Bij Verjaal hing gisterochtend voor de winkel aan de Molendijk de firmavlag half stok tijdens het bezoek van het gemeentebestuur aan Sint- Maartensdijk. Verjaal is het niet eens met het gedeeltelijk afsluiten van de straat. B. en w. zorgen voor vervangende huisvesting voor de verenigingen en andere gebruikers van de voormalige kleuterschool in Sint-Maartens dijk. En het college wil samen met de stichting Beter Wonen bekijken of het mogelijk is de wijk rond de Bloemenlaan op te krikken, zo bleek gi steren na het kernbezoek van het gemeentebestuur aan de smalstad. Enkele bewoners maakten bezwaar tegen het gedeeltelijk afsluiten van de Molendijk. De Sportlaan zal daarom verkeersveiliger moeten wor den, zo vindt het college. En het project duurzaam veilig moet kritisch bekeken worden, zo stelde r. vonrrs R. Weggemans en S. Verjaal. Het gemeentebestuur liep ruim twee bewust gedaan, maar ging het meer uur door het dorp. Bewoners hadden voor dit bezoek geen knelpunten aan gedragen, maar er zijn onderwerpen zat waar de inwoners van Sint-Maar tensdijk zich zorgen over kunnen ma ken, zo zei burgemeester H.A. van der Munnik. Wel werden de bestuurders onderweg bijgepraat. Onder meer door de jeugd-en jongerenwerkster, door de directeur van het regionaal indicatie orgaan en door de directeur van de openbare basisschool De Rieburch. Het programma van de wandelroute vermeldde ook dat er een bezoek aan de voormalige kleuterschool zou wor den gebracht, maar daar kwamen de bestuurders niet. Tot ongenoegen van voorzitter T. Steketee en penning meester J. Knuist van muziekvereni ging Euterpe, voorzitter L. Verduit van volksdansvereniging Ivanicia en beheerster N. van Gorsel die vergeefs op het gezelschap stonden te wachten. Volgens de burgemeester was dat niet om even stil te staan bij 'de problema tiek' die daar speelt. Bovendien was er al geruime tijd overleg met de ge bruikers over een oplossing voor de huisvesting als op 1 juli het huurcon tract afgelopen is. Wel betreurde hij het dat de gebruikers er voor niks hadden staan wachten. „Mensen krijgen onderdak," zei wet houder l.C. Moerland, maar meer wilde hij er niet over zeggen. Met de gebruikers wordt daar nog over ge sproken. Steketee had nog graag wil len toelichten dat de noodvoorzie ning voldoende groot moet zijn om de muziekvereniging er te kunnen la ten oefenen. Dat er geen knelpunten aangedragen zijn voor het kernbe zoek kon Steketee wel begrijpen. „Als gebruikers zijn we al langdurig met de gemeente in overleg. Ons is ook toegezegd dat we er niet onver hoeds uit moeten op 1 juli." De toekomst van Haestinge is nog steeds niet duidelijk, maar uit de toe lichting van Van der Munnik en Moerland bleek dat het gebouw van ruim dertig jaar oud niet meer vol doet aan de eisen van deze tijd. Ver bouwen zou veel geld kosten en daar door blijft nieuwbouw een reële mogelijkheid. Wel zal er dan met de sportverenigingen gesproken worden omdat een nieuw gebouw niet pre cies op dezelfde plaats terugkomt. Een besluit is echter nog niet geno men. Het zwembad ligt bij eventuele nieuwbouw niet in de weg, zo zei Moerland. De burgemeester was onaangenaam verrast door de vernielde toestellen in het speeltuintje aan de Rozenstraat. Er was voor 25 mille opgeknapt. „Jammer om te zien dat je als ge meente je best doet en dat er speel toestellen vernield worden en dat er met brommers over een bank wordt gereden." Bovendien zou er op die plek ook drugs worden gebruikt en verhandeld, zo vertelde hij. „Wij ho ren dat vaak, maar als we de mensen dan vragen wie het doet, dan zeggen ze niets." Volgens Van der Munnik is het een lastige materie die niet alleen in Sint- Maartensdijk speelt. Door de wijk lo pend naar het woonzorgcentrum via de achterpaden kreeg de burgemees ter geen opwekkend beeld. Overal schuttingen en dichte poorten. Het woord problematisch vond hij wat te sterk uitgedrukt, maar 'dat geslotene nodigt uit tot aantasting van de leef baarheid.' Om de wijk op te krikken zou er samen met de woningcorpora tie gekeken moeten worden naar op lossingen, zo zei hij. „Nu zou je wij ken opener bouwen dan dertig jaar geleden." R. Weggemans en S. Verjaal, beiden bewoners van de Molendijk maakten bezwaar tegen de maatregelen die ge nomen worden om de Molendijk vanaf de Provincialeweg niet meer in te rijden. Tussen de twee rotondes (Onder de Linden en de Nijverheids- weg) mag straks echter niet harder dan zestig worden gereden. Daarmee verviel volgens hen ook het argument dat de afslag naar de Molendijk ge vaarlijk is. Het plan gaat echter toch door, zei wethouder K.A. Heijboer, alleen bij de uitvoering 'overweegt' b. en w. nog een 'inloopavond' te houden. Weggemans bood de burgemeester een videoband aan van Omroep Zee land TV waarop een wethouder van Oostburg de voor- en nadelen van duurzaam veilig opsomt. Zo zal het plaatsen van de centrale bushalte aan de Provincialeweg bij het Schelde college volgens Veijaal een averechts effect hebben op de verkeersveilig heid. Sinds dinsdagmiddag heeft omroep Tholen een nieuwe voorzitter. E.E.A. Kooijman uit Scherpenisse gaat definitief met pensioen en maakt plaats voor A. Bahnerth uit Oud-Vossemeer. En daarmee maakt de 'oli fant in de proceleinkast' plaats voor de 'sociaal bewogen man' zoals Kooijman het zelf typeert. Met een vernieuwde studio, splinternieuwe apparatuur en in het vooruitzicht 24 uur uitzenden en verbetering van de kwaliteit, is het aan Bahnerth om de puntjes op de i te gaan zetten. Bahnerth - die een administratiekan toor heeft - kwam bij de lokale om roep terecht doordat zijn dochter daar een programma presenteerde. „Ik werd gevraagd om een financieel jaarverslag te maken, want de vorige penningmeester - Jaap Bout - werd raadslid en had geen tijd meer. Ik dacht dat het daarbij zou blijven, maar het is uit de hand gelopen", schetst Bahnerth. Kooijman zei bij zijn aantreden als voorzitter in februari 1997 dat hij die positie slechts vier jaar zou vervul len. „Ik was vutter, maar nu ga ik echt met pensioen. Ik word 65 en dan wil ik met mijn vrouw gaan genieten van het leven. In die vier jaar moest ik de organisatie op poten hebben zo als het mij toen voor ogen stond. En dat is me gelukt ook. Ik zei destijds dat we een ton nodig zouden hebben. Ik werd uitgelachen, maar het is er dan toch allemaal maar van geko men", legt Kooijman uit. „Daarnaast overwinteren we in Portugal. En in een goede organisatie kan een voor zitter niet zomaar een paar maanden ertussenuit. Alles bij elkaar moest er dus een ander komen." Kooijman is degene geweest die in de afgelopen vier jaar met soms harde methoden en devuist op tafel het clubje Sloth waar iedereen deed wat hij wilde, om moest toveren in een hechte groep waar discipline in zat. Dat zorgde soms voor strubbelingen. „Maar altijd positief. Men zag dat het werkte. Nu dat een beetje op de rails staat, is het tijd voor een sociaal be wogen man zoals Bahnerth. Als ik een vuil koffiekopje zag, zei ik: 'Waarom is dat nog niet afgewassen?' Bahnerth zegt dan: 'Zullen we even samen afwassen'. Dat is het verschil." Onder Kooijman werd ook de inkom stenbron van advertenties ontdekt. „Eerst was ons budget 20.000 tot 25.000 gulden. Met opcenten erbij zo'n 30.000. Maar door het werk van het bestuur om reclame-inkomsten te krijgen, is dat meer dan verdubbeld. Want vorig jaar hebben we 35.000 gulden aan reclame-inkomsten ge had." Dat geld is ook nodig om de appara tuur die via een lening (met gemeen tegarantie) is aangeschaft, terug te kunnen betalen. Dat moet in maxi maal 2 jaar gebeuren. Daarna moet er meer financiële armslag komen om de kwaliteit van de medewerkers op het gebied van radiomaken te vergro ten (via cursussen). „Volgend jaar is er weer een luister onderzoek. We zien daar met belang stelling naar uit. De vorige keer kre gen we een waardering van 5,6. Die willen we naar een zeven hebben en de luisterdichtheid van 11 procent is (ook landelijk gezien) zeker niet slecht, maar zou naar 17 procent moeten", zegt Kooijman die daar alle vertrouwen in heeft, net als Bahnerth overigens. De nieuwe voorzitter vertelt wat er al lemaal nog op stapel staat. „We zijn begonnen met het digitaliseren van al onze muziek. We hebben nu een com puter waar 900 uur muziek op kan worden gezet. Daamit kan dan ge makkelijk worden geput voor de uit zendingen. Verder willen we 24 uur per dag gaan uitzenden. Als het goed is, gaat dat in september gebeuren. Wellicht ook al even tijdens de brade rie in Tholen, want dan hebben we een feestweek in verband met het 15- jarig bestaan", aldus Bahnerth. „Ver der gaan we ook op de hele uren het NOS-nieuws uitzenden." Tot slot roert de nieuwe voorzitter nog even aan dat in de toekomst een kabelkrant en teletekst worden onderzocht. Hoe wel de 'kraker' Kooijman de patiënt dus overdraagt aan de 'masseur' Bah nerth, heeft die laatste zeker nog wel de nodige noten te kraken. A.A. Douw na 60 jaar door RAF onderscheiden voor redden piloot in WO II Kees van Duuren uit Sint-Philipsland ruim kwart eeuw bij de brandweer Wilde taferelen bij de milieustraat Sint-Maartensdijk Zuneha na 30 jaar terug op Tholen Muziekvereniging OVM viert 75-jarig bestaan met nieuwe uniformen Duits echtpaar brengt Thoolse hengst weer in originele staat Veiling boekt winst ondanks twee extreem slechte aardappeljaren Pentekening Thoolse molens voor open dag Johan van de Repe neemt na 20 seizoenen afscheid van WHS 1 met brok in de keel WIE EETS TEN HALVE DOET, DOET NIETS Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Bij twee snelheidscontroles op de Broekseweg te Tholen en de Poort- vlietsedijk te Scherpenisse konden de agenten maandag maar weinig bekeuringen uitdelen. Van twaalf tot twee uur werden er in de Broekse weg 285 voertuigen gecontroleerd waarvan er elf te hard reden. De snelste klokte 113 km per uur. Op de Poortvlietsedijk stond de radar wagen van twee uur tot half vier. Van de 340 gepasseerde bestuurders reden er slechts twee te hard. De snelste reed 92 km per uur. De jeugdbrandweer collecteert van avond (donderdag) vanaf half zeven in Sint-Philipsland en Anna Jacoba- polder voor de slachtoffers van de ontploffing in Enschede. Met de brandweerauto trekken de jongelui door de straten om huis-aan-huis zo veel mogelijk geld in te zamelen. Dit zal gestort worden op giro 777 van het Nationaal Rampenfonds. In de Twentse stad zijn zaterdag zo'n 400 huizen verwoest (dat is het halve dorp Sint-Philipsland), 600 mensen ge wond geraakt en een nog onbekend aantal overleden (gisteren waren zes tien lichamen geborgen) nadat een vuurwerkopslagplaats in brand vloog en ontplofte. „We zien het als onze plicht om iets te doen en niet van afstand toe te kij ken", zegt hoofdleider Arco Kunst. Hij hoopt dat andere verenigingen en instellingen het voorbeeld van de jeugdbrandweer zullen volgen. „Tij dens de wateroverlast in het dorp, in september 1998, is hier een dompel- pomp met complete bemanning uit Enschede ingezet. Op deze manier hopen we iets terug te kunnen doen." De jeugdbrandweer betreurt het dat vier Enschedes brandweerlieden bij hun werk om het leven zijn gekomen. „We leven intens mee met de families van alle slachtoffers." Het centraal bureau fondsenwerving staat bij uit zondering toe dat er twee collecten in één week plaatsvinden, want er wordt momenteel ook gecollecteerd voor het Astmafonds. „We hopen dat de in woners met gulle hand geven voor de getroffenen, maar willen natuurlijk ook de collecte voor het Astmafonds bij hen aanbevelen", zegt Arco Kunst. Vijf jaar geleden voerde de jeugd brandweer een soortgelijke actie voor de wateroverlast in Limburg. Toen werd bijna 8800 gulden ingezameld. De vijf Thoolse brandweerkorpsen die maandagavond een oefening hiel den, zullen hun onkostenvergoeding - een totaalbedrag van ongeveer 2000 gulden - overmaken naar het Felix- fonds dat zich inzet voor nabestaan den van omgekomen brandweerlie den. Gedeputeerde staten van Zeeland be sloten dinsdag om 150.000 gulden naar het Rampenfonds over te ma ken. De ruim duizend gulden is afkomstig van de kledingbeurs die begin april in Tholen is gehouden ten bate van de vereniging ter bescherming van het ongeboren kind. Met het geld kan volgens Den Boer een van de vrou wen weer een aantal maanden bege leid worden. In het huis worden jonge alleenstaan de zwangere vrouwen tussen de 18 en 25 jaar opgevangen. Meestal bevallen ze in het opvanghuis. Ze worden ge leerd om zelfstandig te functioneren, vertelde Den Boer: „Ze blijven 9 7 dagen per week tussen 9 en 21 uur Advertentie I.M. Toe aan een Hoog Rendement-ketel? Vraag naar het Nefit Warmte Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFIT Advertentie I.M. maanden tot een jaar en wordt geleerd hoe ze zich als alleenstaande met hun kind kunnen handhaven in de samen leving." Daarbij wordt aandacht geschonken aan de praktische zorg voor het kind, wordt structuur aangebracht in hun leven, leren ze koken en met geld om gaan en wordt ze een aantal sociale vaardigheden bijgebracht. Ook wordt gekeken of de vrouwen hun opleiding af kunnen maken, waarbij iemand an ders gedeeltelijk de zorg voor het kind op zich neemt. „Vroeger waren er wel gastgezinnen voor jonge meisjes, maar de meesten passen niet meer zomaar in een gezin. Dat is veel moeilijker geworden. Daar kwamen steeds meer problemen mee. In bestaande opvanghuizen was on voldoende plaats, sinds 1998 pas zijn we in Gouda begonnen met een op vanghuis." Tot nu toe verbleven zo'n 15 vrouwen in het tehuis. „Heel vaak is de vader afwezig. Soms kan het nog wel eens goedkomen, sommigen gaan alsnog samenwonen met hun vriend, maar de meesten blijven zelfstandig." De VBOK is in 1971 opgericht als vrijwilligersorganisatie om hulp te bieden aan moeder en kind bij een niet gewenste zwangerschap. Het was onder meer een reactie op de abortusklinieken waarvan de eerste in 1970 werd geopend. „We wilden een andere manier van hulpgeven, waarbij de bescherming van het on geboren kind vanaf de conceptie voorop staat." Volgens Den Boer is de VBOK een algemene vereniging, maar zijn de meeste actieve vrijwilli gers kerkelijk gebonden. Driekwart van de cliënten zijn echter niet-kerke- lijk en is op dit mement 23 procent allochtoon. Werkte de VBOK eerst alleen met vrijwilligers, later zijn er ook maatschappelijk werkers aange trokken. Kernbegrippen in de hulp verlening zijn volgens Den Boer ge heimhouding, vertrouwelijkheid, respect, openheid en het het samen zoeken naar een oplossing. Er werd ook een video vertoond over Femmy, een alleenstaande moeder van 18 jaar die door de VBOK was begeleid. Uit de film van de Evangeli sche Omroep blijkt dat het voor Fem my, die de relatie met de verwekker van het kind heeft verbroken, heel moeilijk is om vader en moeder te willen zijn. En dat het ondanks de steun die ze krijgt (haar moeder helpt haar en ze heeft regelmatig een op pas) heel lastig is om zich staande te houden. Maar dat ze andere kant ook heel intens geniet van haar kind. Fem my rondde als hoogzwangere de havo af en volgt nu een hbo-opleiding, maar is en blijft bovenal moeder. De film maakte veel indruk op de aanwe zigen. Iedereen was er even stil van. Na de pauze beantwoordde pen Boer vragen vanuit het publiek. De laatste jaren krijgt de VBOK vaker vrouwen die moeite hebben met de verwerking van een abortus provo- catus. Vrouwen die een kind hebben laten wegnemen, krijgen echter geen nazorg van de VBOK. „Omdat abor tus tegen onze doelstelling indruist. We geven wel nazorg aan moeders die hun kind willen houden. We be geleiden ook vrouwen die bij ons aankloppen nadat ze bijvoorbeeld 20 tot 30 jaar geleden een abortus hebben ondergaan en daar moeite mee hebben. Sommigen hebben spijt, het gevoel dat ze een verlies hebben geleden, terwijl ze toen dachten dat het nog geen kind was. Jaren later realiseren ze zich dat ze een kind hebben verloren, maar dur ven het aan niemand in hun omge ving te zeggen." ZIE VERDER PAGINA 5 P. Flikweert (links) overhandigt een cheque aan de directrice drs. M. den Boer-Neele in de Schuilplaats te Stavenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1