Nooit meer bang Veiling boekt winst ondanks twee extreem slechte aardappeljaren Eerst nader overleg over extra personeel {VERJflflL ~U Afname van contractteelt voor vroege aardappelen V Drie damesploegen van Ruucstoppelen met titel Ruucstopelen 2 kampioen St.-Annaland degradeert Van den Hoek start in hitte Jeugd strijdt in Tholen om Zeeuwse finale dat het koud wordt! Leden krijgen van resultaat 32.029 gulden provisie terug Donderdag 18 mei 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Teeltregistratie moet kwaliteit bewaken De contractteelt van aardappelen bij de veiling Sint-An- naland wordt dit jaar voortgezet, maar minder omvang rijk dan vorig seizoen. Nedato doet weer 100 ha en de Poortvlietse aardappelhandel Bijl 10 ha. Meijer uit Kruiningen valt af. „Wij vinden het niet erg dat er wat minder contractteelt is, want vorig jaar nam dat toch be hoorlijke vormen aan", aldus voorzitter G.H.M. Brooij- mans maandagavond tijdens de ledenvergadering. Plus- en minpunten Restitutie provisie veiling Scherpenisse Stimuleringsprijs voor streekdracht Ondanks een behoorlijk te leurstellend aardappelsei zoen heeft de veiling Sint- Annaland dankzij een goed draaiende drogerij en verhuur van de loodsen voor o.a. botenberging en houtopslag een goed jaar achter de rug. De winst bleef nagenoeg stabiel met 64.985 gulden in 1999 te genover 65.323 gulden in 1998. „In financieel op zicht gaat het gewoon goed", zei voorzitter G.H.M. Brooijmans maan dagavond tijdens de 70ste algemene jaarvergadering in de Wellevaete. Kostenbeheersing Zekerheden zwaar Gasprijs hoger Het is wethouder K.A. Heijboer niet gelukt om van de raad meteen groen licht te krijgen voor het aantrekken van extra per soneel om het gemeente lijk rioleringsplan uit te voeren. In de commissie middelen toonden de frac ties zich verrast en ze von den dat de wethouder eerst met een onderbouwd voor stel moet komen in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Dat gebeurt zo snel mogelijk, liet He ijboer weten. Want via een overeenkomst met het wa terschap heeft de gemeente zich verplicht bepaalde za ken vóór 2004 te regelen (in ruil voor een subsidie van 11 miljoen gulden) en daarvoor is extra personeel hard nodig. Zeven ton Wethouder haalt noodgedwongen bakzeil Ongeloofwaardig Venaal heeft de ideeën in huis! Mooi licht is wonen! De contractteelt gaf in het slechte De voorzitter vertelde, dat het be- aardappeljaar 1999 nog redelijke saldo's te zien, al duurde het soms weer lang voordat er partijen afge nomen werden. „Naar mijn per soonlijke mening duurde de afwik keling ook wel wat lang", zei de voorzitter. Na het natte jaar 1998 waren de verwachtingen vorig jaar erg hoog gespannen. De slechte structuur zou de opbrengst wel negatief beïnvloeden, dus er werd schaarste verwacht, maar niets bleek minder waar. Door contracten in Zuid-Eu ropa had de handel zich behoorlijk ingedekt en het grotere areaal (142 ha tegenover 108,5 ha in 1998) bleek moeilijk verkoopbaar. „Van af het begin liep de afzet verschrik kelijk moeilijk", aldus Brooij- mans. „Vanaf half juli waren er al zeer lage prijzen: 20 cent voor een kilo Doré's. Tot op dit moment zijn aardappelen onverkoopbaar bij het minste of geringste dat eraan man keert." Rond half september waren er op Tholen nog zeker zo'n 1500 ton Doré's voorhanden, die uiteindelijk tegen 7 tot 10 cent per kilo ver kocht werden. Dat was een zware teleurstelling. De Eigenheimer en Bildtstar deden het daarentegen re delijk tot goed. Ging er in 1998 nog 19.047.125 ki lo voor 8.533.572 gulden om bij de veiling, vorig jaar was dat een gro ter aantal kilo's tegen een lager be drag: 21.738.729 kilo en 7.413.502 gulden. Daarvan vormden de aard appelen' 17.564.681 kilo tegen 7.859.705 gulden in 1998 tegen over 18.691.584 kilo of 6.410.787 gulden vorig jaar. De contractteelt omvatte vorig jaar 3.013.657 kilo voor 997.692 gulden tegenover 1.451.194 kilo en 669.944 gulden in 1998. stuur tijdens die misère vorig jaar een avond de plus- en minpunten op een rij heeft gezet. „Als plus punten zagen we bijvoorbeeld het aanbieden van een volledig assorti ment aan de klanten en een vlotte betaling aan de telers. Minpunt vonden wij dat er te weinig kopers voor eigen risico in de banken ko men; er zijn teveel commissionairs. Door het ontbreken van gecontro leerde producten haken er ook klanten af. Over het al of niet hand haven van ophoudprijzen kwamen we tot de conclusie dat dit nog het enige wapen was om de prijs enigszins te beïnvloeden. Ons be stuur houdt dus wel degelijk de vinger aan de pols en we hebben deze zaken ook met het bestuur van de veiling Scherpenisse bespro ken." Als uitvloeisel van deze beraadsla gingen is voor het komende sei zoen de verplichte teeltregistratie ingevoerd. In het kader van de voedselveiligheid en HACCP certi ficering moeten de telers bij aan voer van aardappelen perceelsge- gevens melden, de grondbe werking, bemesting, onkruidbe- strijding, luizen- en phytopthora- bestrijding, loofdoding en keurin gen van de spuitmachine en kunstmeststrooier. De gegevens worden volgens de gezamenlijke Thoolse veilingen ,zeer vertrouwe lijk' behandeld. Alleen wanneer kopers ernaar vragen, kunnen ze de gegevens van de teler vanwie ze aardappelen gekocht hebben, in zien. Voorzitter Brooijmans deed ook nog een beroep op de telers om waakzaam te blijven ten aanzien van phytopthora, het kwaad in de aardappelen. „Opletten, waarne men en aanbevelingen van uw be strijdingsmiddelenhandelaar of an dere deskundigen opvolgen, dat blijft erg belangrijk." De veilingvereniging Scherpenisse heeft ondanks de lage aardappel prijzen toch een gunstig financieel resultaat geboekt. „Voor het tweede achtereenvolgende jaar hebben we kunnen besluiten tot een restitutie van de provisie van 1,5% en dat is natuurlijk gunstig. We zijn er een beetje trots op, dat onze veiling goed draait", zegt voorzitter J. Vers- luys. Hij maakt duidelijk, dat de vereniging niet alleen van provisie inkomsten van de aardappelen af hankelijk is. „We hebben vaste ren te-inkomsten, want onze veiling heeft een aardig kapitaaltje opge bouwd. Verder hebben we nog ba ten van het koelhuisbeheer en de weegbrug, dus slechte aardappel prijzen bepalen niet alleen het resul taat van onze veiling. We hebben dan ook nog goed recht van bestaan. De vroege aardappelteelt is de kurk", aldus voorzitter Versluys. Van de 80 leden tellende vereniging waren er maandagavond 13 op de jaarvergadering. De periodiek aftre dende bestuursleden M. Schot, J. op den Brouw en J. van Bemden wer den herkozen. De veiling investeer de flink in twee nieuwe heftrucks van totaal 80.000 gulden. Verder werden de achtertopgevel, goten en deuren vernieuwd. De stimuleringsprijs Prins Bernhard cultuurfonds Zeeland, groot 20.000 gulden, is toegekend aan de stichting de Zeeuwse streekdrachten voor de totstandkoming van een standaard werk over de Zeeuwse streekdrachten van 1800-2000. Voorzitter W.T. van Gelder, commissaris van de koningin in Zeeland, reikt de prijs maandag uit in de N.H. kerk te Dreischor. De prijs is ingesteld ter stimulering van het culturele leven en natuurbehoud in Zeeland. Er kunnen voorstellen wor den ingediend op het gebied van we tenschap, literatuur, beeldende kunst, audio-visuele kunst, muziek, muziek theater, dans, theater, cultuurbehoud en natuurbehoud. De prijs is bedoeld voor met name jonge vrijwilligers of amateurs, die individueel of in geor ganiseerd verband een project willen uitvoeren dat uitstijgt boven hun regu liere activiteiten. Waarderingssubsi dies zijn er voor jongeren van het be zoekerscentrum Saeftinghe van de stichting het Zeeuwse Landschap, voor de middeleeuwse dag en voor het popkoor Blaaat. In Beesel ging Kevin van den Hoek uil Sint-Maartensdijk zondag als 22ste van start in de eerste manche tijdens een wedstrijd in de 125 cc-klasse. Er waren 23 crossers. Het circuit was lang en lag er goed bij. Van den Hoek rukte op naar voren tijdens manche die 18 minuten duurt waarna nog een ronde gereden moet worden. Als negende ging hij door de finish. Het werd steeds warmer op het circuit. Terwijl de crossers al plaats hadden ge nomen achter het starthek, besloot de wedstrijdleiding om het circuit weer te gaan besproeien om het stuiven tegen te gaan. Kevin startte in de hitte van de tweede manche weer bijna als laatste man maar had conditie genoeg om zich alsnog naar een zesde plaats te rijden. Zaterdag en zondag rijdt Kevin in Schaik. Alleen de wedstrijd van zondag telt voor het klassement. Het regionale jeugdkampioenschap tennis voor Tholen en Sint-Philipsland wordt op 2 juni gehouden op de banen van Eegedi- ma in Tholen. De wedstrijden vormen een voorronde voor het Zeeuws kampioen schap van 10 tot en met 12 juni in Zierik- zee. De sterkste spelers worden direct ge plaatst en hoeven niet mee te doen aan het regionale kampioenschap. Voor Tholen zijn dat Jeroen Bakx en Ingrid Geilings van Eegedima. Tot nu toe hebben elf jon geren zich ingeschreven voor de regionale titelstrijd. In de Thoolse jeugdcompetitie kreeg Ee gedima 3 met 12-0 klop van TOV. Stan Abma won met 8-1 van Juriaan Bout en Alex Havermans boekte zelfs 10-0 tegen Merein Hoogerwerf. Melissa Schot pakte met 4-2 de zege op Maijolein Dietvorst en ook Francis van Dijke zegevierde met 8-1 tegen Samantha ten Bloemendaal. De dub- belpartij van Francis van Dijke en Melissa Schot tegen Maijolein Dietvorst en Sa mantha ten Bloemendaal werd door het eerste duo met 7-0 gewonnen. Alex Haver mans en Stan Abma hadden geen proble men tegen Juriaan Bout en Merein Hoogerwerf: 6-1. Ook het tweede team van Eegedima leed thuis een 1-11 nederlaag tegen TOV. Ro derick Schrijver werd door Bart Beurskens met 1-7 verslagen. Pepijn van Hooijdonk moest het na een half uur afleggen tegen Donna Koetsier met 3-8. Leonard van Dis pakte het enige punt voor Eegedima door met 4-4 geüjk te spelen tegen Jarco Haver mans. Martijn Geluk verloor met 0-9 van Susan Havermans. In het dubbelspel,ver loren Roderick Schrijver en Mare Pekels- ma met 1-6 van Talitha van Treijen en Niek de Winter. Leonard van Dis en Pepijn van Hooijdonk legden het met 1-8 af tegen Donna Koetsier en Jarco Havermans. Toe aan een Hoog Rendement-ketel? Vraag naar het Nefit Warmte Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 j|ji| voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFIT'i' Advertentie IJVI. Jammer noemde de voorzitter het, dat er slechts 16 van de 93 leden belangstelling toonden voor de bij eenkomst. Nu was het geen feest, hoewel de 70ste jaarvergadering dat doet vermoeden, want de vei lingvereniging werd 22 maart 1932 opgericht. „Volgend jaar willen we toch een spreker uitnodigen om het bezoeken van de ledenvergadering aantrekkelijker te maken, want dit is toch wei een klein clubje", zei Brooijmans. De aanwezigen vonden het alle maal prima wat het bestuur presen teerde aan cijfers en toelichtingen. De tevredenheid over de gang van zaken bleek groot. Alleen waar schuwde oud-voorzitter A.C. Wes- sels of het melkkoetje van de ver huur van de veilinghallen (vorig jaar 47.581 gulden tegenover 37.892 gulden in 1998) niet op droogt, nu watersportbedrijf Bus man een eigen botenberging gaat bouwen op de plaats van het aard appelkoelhuis aan de Koelhuis- dreef, vlakbij de haven in Sint-An- naland. „Het is absoluut nog niet van de baan", verzekerde directeur D.L. Hage. „Busman heeft kenbaar gemaakt, dat hij nog veel meer bo ten naar Sint-Annaland wil halen, zodat hij ook de veiling voor ber ging wil handhaven. Bovendien wordt het aan de Koelhuisdreef volledige nieuwbouw en dat is ook niet direct rond." De stijging van bijna tien mille uit de verhuur van onroerend goed kwam ook door de organisatie van een driedaagse consumentenbeurs in het voorjaar van 1999. Van no vember tot en met april stond de neerzethal en een deel van de dro gerij vol met pleziervaartuigen. De Het plastic is inmiddels van de percelen vroege aardappelen verwijderd om in juni te kunnen oogsten. sorteerhal werd van december tot en met juni gevuld met houtopslag. De drogerij zat ook meerdere ke ren vol met bloemzaden. De in komsten stegen met veertig mille van 119.169 in 1998 tot 159.138 gulden vorig jaar. Daarentegen had het slechte aardappeljaar een on gunstige invloed op de cijfers. De provisie daalde met zo'n zeventig mille van 385.396 naar 314.950 gulden. Ook de huur van kisten en pallets vertoonde een dalende lijn, evenals de uitslagkosten die de veiling aan de kopers berekende. Het veilingbestuur speelde op de negatieve ontwikkeling in door een 'behoorlijke kostenbeheer sing', vertelde voorzitter Brooij mans. Zo daalden de personeels kosten iets van 328 naar 324 mille en de algemene kosten liepen te rug van 223 naar bijna 187 mille. Het aandeel in de exploitatie van de Thoolse Fustcombinatie daalde van 104 naar 72 mille. De veiling buit de liquiditeitsoverschotten goed uit, want dat leverde ook nog 22 mille op tegenover ruim 27 mil le in 1998. Uiteindelijk bleef er na belastingen een netto winst over van 64.985 gulden, waarvan 32.029 gulden in de vorm van 3/4% retourprovisie teruggaat naar de leden. In 1998 werd er een 0,5% of 25.527 gulden terugbetaald. In dat jaar ging de kistenhuur ook te rug van 25 naar 20 cent. „In twee jaar krijgen de leden daarmee een lastenverlichting van 74.707 gul den. Ik denk dat menig groot vei lingbedrijf hier toch jaloers op is", zei Brooijmans. De voorzitter concludeerde, dat de veiling op deze manier eeh be hoorlijk steentje bijdraagt aan de ontwikkeling van het gebied. „Het opstellen van een landbouwont wikkelingsplan LOP is daar een tweede voorbeeld van. Wij praten daarin actief mee en ons bestuurs lid J. Slager zit in één van de com missies. Als we krachten kunnen bundelen, komt dat alleen maar ten goede aan de sector", aldus Brooijmans. Wessels signaleerde nog een aantal zaken uit het jaarverslag, zoals de enorme stijging van het bedrag aan vorderingen: 179.688 tegenover 86.927 gulden in 1998. Directeur Hage schreef dat voornamelijk toe aan de provisie van Nedato die net na nieuwjaar binnenkwam. Wessels vroeg zich verder af, of er nog wel een rekening-courant krediet bij de bank nodig is gezien de reserve van zeven ton en het bedrag aan liquide middelen van bijna zes ton per 31 december. Dat laatste noemde de di recteur een momentopname. En het krediet in rekening-courant van 150.000 gulden, waarvoor 1000 gul den provisie betaald wordt, wilde hij graag handhaven omdat er soms we ken zijn dat daarvan gebruik ge maakt wordt. „Wij betalen onze te lers shel en we willen dat ook van onze kopers, maar dat gaat soms niet zo vlug als we willen. Maar de ze kerheden die de Rabobank stelt, zijn nogal zwaar: er is een eerste hypo theek van 350.000 gulden, een twee de van 74.750 gulden en daarnaast zijn de roerende zaken nog ver pand", legde de directeur uit. De provisie voor de leden werd ge handhaafd op 6,5% en voor niet-le- den op 9,5%. Hoewel er twee jaar achter elkaar geld is terugbetaald, wilde het bestuur die percentages toch niet verlagen. „Als de bloem zaden behoorlijk teruglopen en de verhuur van de loods valt tegen, dan kan dat het financieel resultaat di rect beïnvloeden", zei de voorzitter. „Het komt ook beter over om provi sie retour te geven, dan verhogingen toe te passen." Voor het nieuwe aardappelseizoen koopt de Sint-Annalandse veiling 20.000 nieuwe kisten ter vervan ging van uitval. „Toch is de gemid delde levensduur van de kisten drie jaar langer dan begroot", meldde de voorzitter. Ter vervanging van de Visser transportband uit 1980 is een nieuwe transportband gekocht. Ook de IBM 36 computer uit 1988 moet nog vervangen worden omdat die te traag is na de invoering van het automatiseringssyteem bij de verlading. Vorig jaar werd er voor bijna 79 mille geïnvesteerd, o.a. in een nieuwe vorkheftruck en een hogedrukreiniger. J. Goedegebuure informeerde naar onrustbarende stijgingen van de gas prijs voor de drogerij. Directeur Ha ge antwoordde, dat er alleen nog maar sprake is van een verhoging van 11%, wat op zich al fors is, maar er hangt een mogelijke stijging van 400% in de lucht en dat moet de vei ling dan wel doorberekenen. Zeker is daarover echter nog niets. Bij de bestuursverkiezingen werden de periodiek aftredende J.L. Goede gebuure Pzn. en secretaris M. van Gorsel met respectievelijk 14 en 15 stemmen herkozen. J. Moerland en D. Bevelander kregen elk 1 stem; 1 was er blanco. In de financiële com missie maakte K. den Boer plaats voor Math, den Engelsman, die 14 stemmen kreeg. Zijn broer M. den Engelsman kreeg 1 stem evenals M. Bols. Maar liefst drie damesteams van tennisvereniging de Ruucstoppelen uit Sint-Philipsland hebben het kampioenschap in hun klasse be haald. Het tweede, derde en vierde team kunnen dus promotie tege moet zien. De eerste teams van St.- Annaiand en de Ruucstoppelen handhaafden zich in respectieve lijk de hoofdklasse en eerste klasse. In de laatste competitiewedstrijd tegen Nieuwdorp had de tweede dames dubbel- ploeg van de Ruucstoppelen aan één punt genoeg om het kampioenschap binnen te halen in de derde klasse B. Maddy Filius en Anja Koldijk haalden dat punt meteen al binnen en met groot gemak: 6-0 en 6-2. Liesbeth van Dijke en Riet Sondermeijer wonnen eveneens met 6-3 en 6-1. Maddy Filius en Rian Baauw gaven de tegen standsters in de eerste set nog wat moed (6-4), maar sloegen in de tweede genade loos toe (6-0). Anja Koldijk en Rietje Ver wijs lieten een 5-3 voorsprong glippen en verloren de eerste set met 5-7. De tweede set pakten de dames wel met 7-5, maar in de derde set kwam het Sint-Philipslandse duo er niet meer aan te pas: 0-6. Ook het derde damesteam van de Ruuc stoppelen zorgde voor een kampioenschap in de vijfde klasse. In Axel moesten de laatste vier benodigde punten worden ge pakt. Lia van Dijke en Lia Buijs troffen in hun partij onder andere een 76-jarige da me als tegenstander. Ze hadden wat moeite met haar spel, maar wonnen toch met 5-7. De tweede set ging eenvoudiger naar de Ruucstoppelen met 2-6. In de partij met Joke Bomas speelde de warmte Els v.d. Giesen parten. Het duo won de eerste set moeizaam (na een achterstand van 3-0) met 6-7. De tweede set ging met 6-0 naar Axel, maar de Sint-Philipslanders kwa men op tijd bij hun positieven en pakten de derde set met 2-6. Els v.d. Giesen en Lia Buijs wonnen met 1-6 de eerste set. In de tweede kwam het nog tot 5-5, maar ze wonnen uiteindelijk toch met 5-7. Lia van Dijke en Joke Bomas speelden een gelijk opgaande partij tegen de Zeeuws-Vlamin gen. Bij 5-5 kwam er een break en met be houd van eigen service wonnen de Sint- Philipslanders met 5-7 in de eerste set. De twee ging daarentegen veel gemakkelijker naar de Ruucstoppelen met 1-6. Door deze winst promoveert het derde team naar de vierde klasse. De dames van de Ruucstoppelen 4 waren eveneens succesvol. Met een 0-4 winst te gen Noord-Beveland bleef men heel nipt Kapelle voor. Anja Jansen en Mart Steijn wonnen hun partij met 1-6 en 3-6. Lydia v.d. Reest en Bea Verwijs hadden daar drie sets voor nodig: 6-4, 3-6 en 3-6. Anja Jan sen en Bea Verwijs wonnen met 3-6 en 4- 6, terwijl Mart Steijn en Lydia v.d. Reest op 2-6 en 4-6 uitkwamen. Door deze over winning kwam de Ruucstoppelen gelijk met Kapelle (eveneens 19 punten), maar door een beter resultaat in de onderlinge wedstrijden, werd de Ruucstoppelen kam pioen in de zesde klasse. Onder zeer warme omstandigheden trok ken de dames van St.-Annaland 1 naar Kruiningen. Hanna Moerland kon einde lijk dit seizoen vertrouwen op de slag kracht van haar vaste partner Marrie Quist. In een sterke partij wonnen ze met 6-2 en 6-3. Corrie Bazen en Willy de Rijke leken op een gemakkelijke overwinning af te gaan, maar halverwege de tweede set kreeg Bazen een terugslag die ze niet meer te boven kwam: 3-6,6-3 en 6-4. In de der de partij kwamen Conie Bazen en Marrie Quist er niet aan te pas. Met name door onnodige fouten aan de zijde van St.-An- naland liep Kruiningen gemakkelijk uit naar een 6-2 en 6-1 overwinning. Hanna Moerland en Willy de Rijke speelden ech ter een sterke partij en wonnen simpel in twee sets van 2-6. Daarmee stelden de da mes hun plaats in de hoofdklasse veilig. Het eerste damesteam van de Ruucstoppe len handhaafde zich ondanks een verlies tegen Scharendijke in de eerste klasse. Lij die Kot en Leni Verwijs gaven goed partij en kregen zeker kansen om te scoren, maar het duo verloor in twee sets van 6-7. Betsie Huijsmans en Elly van Dijke speelden een gelijkopgaand duel tegen de Schouwse op ponenten. De eerste set werd echter met 3- 6 ingeleverd en ook de tweede ging met 2- 6 naar Scharendijke. Lijdie Kot en Betsie Huijsmans speelden sterk en wonnen de eerste set met 6-3. De tweede ging echter met 4-6 verloren en in de derde set kon het Sint-Philipslandse duo (nadat het een 2-4 achterstand had weggewerkt) het niet bol werken: 4-6. De eerste set van Leni Ver wijs en Elly van Dijke ging met 4-6 verlo ren, maar met een 6-3 winst in de tweede werd er nog een driesetter uitgesleept. Na dat de Ruucstoppelen nog op voorsprong kwam, waren het toch de Schouwenaren die ook deze partij met 3-6 naar zich toe trokken.Door dit verlies zakte de Ruuc stoppelen van de derde naar de vijfde plaats in de ranglijst, maar behoud van de eerste klasse kwam niet in gevaar. De dames van Eegedima in de landelijke competitie bezetten tot nu toe de eerste plaats in de eerste klasse. Het team bestaat uit Maijet Bakx, Ria Rietkerk, Juul Zuid- weg, Frea Westerweel en Kaat Raats. Het eerste damesteam van Eegedima (dat op dinsdagmiddag speelt) doet het redelijk met enkele gelijkspelen, een incidenteel verlies en de laatste wedstrijd die werd ge wonnen met 3-1. Het gemengde team van Eegedima staat momenteel op de vijfde plaats met twaalf punten. Behalve Halsteren dat met 20 pun ten bovenaan staat, liggen de teams in de ze klasse dicht bij elkaar. De heren in het Thoolse tennis doen het iets minder dan de da mes wat titels betreft. Alleen de Ruucstoppelen 2 sleepte tot nog toe het kampioenschap in de wacht in de derde klasse waaruit St.-Annaland 2 degradeerde. Het tweede herenteam van de Ruucstop pelen uit Sint-Philipsland heeft in de der de klasse zaterdag het kampioenschap behaald. Chiel v.d. Est, Ad den Engels man, Harm-Jan van Dijke, Patrick Walpot en Peter Kole bleven ongeslagen. In het laatste duel versloegen ze concurrent Duiveland met 4-2. St.-Annaland 2 de gradeert uit deze klasse. Ondanks de afwezigheid van 'sterspeler' M. Poot hebben de heren van St.-Anna land in de landelijke tenniscompetitie flink uitgehaald tegen Jacoba van Beieren 2. De Sint-Annalanders wonnen zondag in Sint-Maartensdijk met 1-5. De eerste twee enkelspelen gingen vlot naar St.- Annaland. Jaap Dekker won zijn partij met 2-6 en 1-6, terwijl Atjan Mosselman met 1-6 en 0-6 de overwinning behaalde. Curtis Goedegebuure had weinig moeite met zijn opponent (2-6 en 0-6). Luud van Dijke daarentegen had een driesetter no dig om zijn tegenstander op de knieën te krijgen. In een tactisch sterke wedstrijd won hij met 7-6, 2-6 en 2-6. Als laatste werden de dubbelpartijen afgewerkt. Dekker en Koen van Dijke pakten over tuigen de winst met twee sets van 1 -6. De tweede dubbelpartij ging echter naar Ja coba van Beieren. Luud van Dijke en Goedegebuure verloren met 6-4 en 6-3. Zondag neemt St.-Annaland het op tegen naaste concurrent Animo uit Terneuzen. Het herenteam van Eegedima dat in de landelijke competitie uitkomt, boekte zondag een 5-1 overwinning op Steenber gen. Pieter Potter pakte de winst met 7-6 en 6-2, terwijl Marc Almekinders met 6-1 en 6-4 won. Ook Gerard Polderman zege vierde (6-3 en 7-6), net als Arie Draaijer (6-3 en 6-1). In het dubbelspel moest Ee gedima één keer de winst aan Steenber gen laten. De heren van Eegedima staan halverwege de competitie in de midden moot van de ranglijst. Op de laatste speeldag van de KNLTB herencompetitie 2000 moest het derde team van de Ruucstoppelen nog flink aan de bak tegen koploper Zierikzee 4 om verblijf in de 4e klasse veilig te stellen. Beide teams kennen elkaar van haver tot gort aangezien dit zeker de 5e keer was dat zij elkaar in competitieverband ont moetten. Gezien de resultaten tot dusver was de Ruucstoppelen niet gerust op een goede afloop. De onderlinge resultaten werden dan ook voorafgaand aan de wed strijd grondig geanalyseerd, voordat teamcaptain Everaers zijn opstelling prijs gaf. Deze opstelling bleek achteraf een goede tactische zet te zijn geweest. On danks alle goede voornemens en inzet keek het duo Jack Neele en Ed van der Kuijl al snel na de start tegen een ach terstand aan. De le set ging dan ook met 2-6 verloren. In de 2e set kwamen zij ech ter sterk terug (7-5 winst) en dwongen daarmee een 3e set af. Tot het eind bleef het spannend en een tiebreak moest de beslissing brengen. Een deceptie wachtte het sterk gemotiveerde Sint-Philipslandse duo omdat de tiebreak moeiteloos werd gewonnen door het team uit Zierikzee waardoor alle gedane arbeid niet in pun ten kon worden omgezet. In de tweede dubbel werden Bolier en Van Dijke door een zeer geroutineerd duo overtroefd. De zeer slagvaste tegenstanders konden moeiteloos doorstomen naar een 2-6 en 0-6 overwinning. Maar zoals dikwijls zat het venijn in de staart. Everaers trad in het enkelspel aan tegen Collision. Bei den hadden elkaar vorig jaar ook ont moet. De oude rot liet zich ook dit keer weer niet verrassen. Het aanvallende spel van Everaers leverde soms mooie slagen wisselingen en ook punten op, maar het behoudende spel van Collignon was meer resultaatgericht. Ook in deze partij moest een 3e set de beslissing brengen. Na een achterstand van 0-5 maakte Everaers de wedstrijd alsnog spannend door terug te komen tot 4-5. Collignon herpakte zich en serveerde de wedstrijd uit (setstanden 2-6, 6-4 en 4-6 Toen ook Bolier in zijn partij het onderspit moest delven, keek de Ruucstoppelen tegen een 0-4 achters taand aan. Het verblijf in de 4e klasse hing toen werkelijk aan een zijden draad je. De tactische opstelling moest op dit moment het voordeel gaan brengen. Nee- Ie speelt dit jaar een zeer constant sei zoen. Na een wat moeilijke start in en te gen Tholen was hij dikwijls goed voor de winst in zijn enkelpartij. Hij bleek be stand tegen de druk en pakt met 6-3 en 6- 1 de winst. Inmiddels was de eindstand bij Oud-Vos- semeer (mede-degradatiekandidaat) be kend en wist de Ruucstoppelen zich zeker van de 4e klasse voor het volgende sei zoen. Het was aan Van Der Kuijl om een extra punt te pakken om helemaal zeker van de zaak te zijn. Hij deed dit dan ook. In zeer warme omstandigheden matte hij zijn tegenstander af en won in twee afge tekende sets van 6-2. Het 35-plusteam van Eegedima is zater dag in de middenmoot geëindigd nadat het de laatste wedstrijd tegen Noord-Be veland had gewonnen. Eegedima 2 eindigde als derde in de zater dagcompetitie met als laatste een 4-2 zege op Tebo uit Heinkenszand. George Koen- ders won, net als Kees Zuidweg. Bothof en v.d. Brink verloren, maar de dubbel partijen gingenn naar Eegedima. Voor uitvoering van het gemeente lijk rioleringsplan heeft de gemeen teraad geld beschikbaar gesteld tot en met het jaar 2001. Over het ver volg zou opnieuw gediscussieerd worden. „Het dilemma is echter, dat we daardoor nu geen personeel kunnen aantrekken en daar zitten we dringend om verlegen", legde de wethouder uit. Onafhankelijk van de vraag hoe de kosten gedekt zouden moeten worden, vroeg hij de commissie om een uitspraak hierover. „Het verbaast me dat u staande deze vergadering met deze vraag komt, want de commissie ge meentelijke ontwikkeling vergadert elke veertien dagen. Zet u het daar eerst maar eens op een rij", vond M.A.J. van der Linde (PvdA). Alle andere fracties vielen hem bij. „Het advies zal niet negatief zijn", zei M.A. van Beek (CDA) al bij voor baat. En P. van Belzen (RPF/GPV) vond dat er nog ruim de tijd was vóór de begroting 2001. In feite is dit al in de commissie ge weest en al in de gemeenteraad be sloten, toen die groen licht gaven voor de bestuursovereenkomst met het waterschap, reageerde wethou der Heijboer. Als de gemeente in 2004 met bepaalde maatregelen rond is, krijgt ze 1,1 miljoen van het waterschap. Maar dan is het zaak om snel te beginnen en daar om is er extra personeel nodig. Het gaat om 800 uren op jaarbasis, zo blijkt uit een aanvullend voorstel voor de vergadering van de com missie gemeentelijke ontwikkeling van komende maandag. Het voor stel meldt verder, dat de gemeente raad twaalf weken geleden al een krediet van dik 94 mille voor die personeelskosten beschikbaar heeft gesteld. Dit en volgend jaar wordt voor het rioleringsplan zeven ton uit de al gemene middelen bijgepast omdat de opbrengst van het rioolrecht niet toereikend is. Vanaf 2002 moet de ze belasting kostendekkend zijn, wat per aansluiting een verhoging betekent met 75 gulden zodat het tarief op 475 gulden komt. Er is ook nog een egalisatiereserve voor het rioleringsplan en daaraan wil het gemeentebestuur eenmalig twee miljoen toevoegen. Binnen het college van burgemees ter en wethouders neemt wethouder Heijboer een afwijkend standpunt in. Hij gaat alleen akkoord met een kostendekkend tarief van het riool recht als dit wordt gecombineerd met een verlaging van de opbrengst van de onroerende-zaakbelasting met zeven ton. De SGP-fractie deelt de mening van haar wethou der. „Om op die manier de lasten voor de burger te verlichten", zei M. Dijke in de commissie. Hij vond D66 aan zijn zijde. Het CDA daar entegen ziet dit niet zitten. „Je lost het probleem er niet mee op. Het wordt alleen verplaatst", stelde Van Beek vast. Hij steunde het college voorstel, evenals de VVD. RPF/GPV daarentegen vindt het tempo te hoog. „Gangbaar is om ta rieven stapsgewijs te verhogen. Daar stapt u nu vanaf en doet het schoksgewijs", lichtte P. van Bel zen zijn bezwaren toe. De PvdA- fractie is verdeeld over deze zaak, liet voorzitter Van der Linde weten. Hij zag graag de mogelijkheid na der onderzocht om de opbrengst van de verkoop van aandelen Bouwfonds hiervoor te gebruiken. Omdat er nu te weinig informatie beschikbaar is, wilde de PvdA'er zich niet binden en hield daarom zijn standpunt voor. Wethouder Ravensteijn was aller minst gelukkig met de standpunten, want in zijn optiek is er geen raads- meerderheid voor het kostendek kend maken van het rioolrecht. „De zeven ton die in het rioleringsplan is opgenomen, is essentieel om het tekort te dekken. Waar haalt u dat geld vandaan?" Het hogere rioolrecht zou deels ge compenseerd moeten worden door een lagere afvalstoffenheffing, want dat hoopt het gemeentebe stuur te bereiken door de vuilnisop haaldienst te privatiseren. „Steek eerst eens uw licht op in Bergen op Zoom, alvorens dezelfde ellende over onze inwoners uit te storten", was Van Beek kritisch. Van den Donker vond ook dat je er voor-, zichtig mee moet zijn. En Van Bel zen miste de nadere uitwerking en wilde weten of er in de toekomst méér geprivatiseerd wordt. Raven steijn stelde dat b. en w. de zaak nog moeten onderzoeken. De voorgenomen jaarlijkse korting van anderhalve ton op het straten- onderhoud werd eveneens met de nodige kritiek ontvangen. „Bij onze fractie stuit dat op grote weerstand. Want een lagere onderhoudsgraad kan op den duur leiden tot grote achterstanden die slechts met grote investeringen weg te werken zijn", zei Van Belzen. „Naar onze mening is de korting onterecht. Wilt u ze ongedaan maken?" vroeg Dijke. Hij stelde dat er nu jaarlijks drie miljoen voor stratenonderhoud be schikbaar is, terwijl volgens een rapport dat de gemeente heeft laten opstellen 5,5 miljoen nodig is. „We laten als gemeente een rapport op stellen en houden ons niet aan de uitkomsten. Maken we ons dan niet ongeloofwaardig?" De PvdA had weinig moeite met de bezuiniging. „Over het algemeen krijgen we weinig klachten over de toestand van onze straten en dat zegt toch wat", aldus Van der Linde. CDA en D66 hadden evenmin problemen met dit voorstel. Wethouder Heijboer maakte duide lijk dat aan het budget jaarlijks een bedrag toegevoegd blijft worden in verband met uitbreiding van het straatoppervlak in de gemeente. En ook met de inflatie wordt rekening gehouden. „Het is een keus die je maakt", verdedigde wethouder Ra vensteijn de bezuiniging. „Vorig jaar is er structureel 320 ton toege voegd, nu halen we daar wat af." Het is een bestuurlijke beslissing om de begroting sluitend te maken, aldus Heijboer, die zelf tegen de bezuiniging van anderhalve ton is. Rotonde Steenbergen. De kruising Molenweg/Van Gaverenlaan/Oud- landsestraat te Steenbergen wordt in het kader van Duurzaam Veilig voor 398.000 gulden voorzien van een rotonde met een buitendiameter van 32 meter met bushalte en geschei den fietspaden. De provincie geeft 185 mille subsidie. mmm PP® Vrl DE VERUCHTINGS WÊÊR y Molendijk 3-4,4695 BB St. Maartensdijk, Tel. 0166 - 66 23 15 ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 15