Receptie weerhoudt muziek niet van inhalen deelnemers wandelvierdaagse Duits echtpaar brengt Thoolse hengst weer in originele staat Voortaan onbezonrd m bad! Imabo adviseert Vriens-De Schelde als üw j bouvïspecialist *k!J 1 imabo i i 13 0 D! S 1 E B 13 11 1 E E E i D E B 1 De voormalige TH 5 bleek 'zo rot as een mispel Jubilerend OVM Oud-Vossemeer mix van jeugd en trouwe kern L m wm Donderdag 18 mei 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De deelname aan het landelijk topconcours, negen jaar geleden, was absoluut een hoogtepunt. Daar zijn Mariet- je Quist en Hans Vroegop het over eens. Ook nu, bij het 75-jarig bestaan, is Oud-Vossemeer's Muziekvereniging nog altijd een bloeiende club, zeggen beide bestuursle den. Het jubileum wordt van 25 t/m 27 mei gevierd en ter gelegenheid van de mijlpaal wordt heel de vereniging in het nieuw gestoken. „Men zal ervan opkijken, het wordt een hele ommezwaai", licht Vroegop een tipje van de sluier op. Zwaar koper probleem Odéon te klein Muziektent In de lift Aan het begin van deze eeuw zag het rond Tholen nog zwart van de houten schepen. Met name hengsten en hoogaarzen waren in groten getale aanwezig en werden gebruikt voor transport of als vissersvaartuig. Met de mechanisatie en overige 'zegeningen' van de moderne techniek, verdwenen de houten schepen uit het dagelijk se beeld van de havens en nu zijn er nog maar een hand jevol van over. De meeste in bar slechte staat. Maar het Duitse echtpaar Rolf en Angelika Bringmann hebben daar een beetje verandering in gebracht. De twee - die al jaren in Stavenisse een huis hebben - lieten de hengst Jan Korneel (voormalig TH 5) geheel restaureren en de boot ligt nu weer in de haven van Stavenisse. Oesterbroed dood Op zondag werken Ligplaats weg Het gaat goed met Oud-Vosse meer's Muziekvereniging, kortweg OVM. De vereniging telt een fanfa re met 30 leden, een tamboerkorps met 16 en een majorettenpeloton met 32 leden. Daarnaast zijn der tien muzikanten in opleiding. „Van onze 101 leden zijn er vijftig jonger dan 18 jaar", meldt Vroegop. „Bo vendien schrik je van het aantal ja ren dat de vaste kern al lid is." In derdaad zijn dit en komende jaren de nodige lustrums te vieren van OVM'ers die 20, 25 of 30 jaar lid zijn. Rien Vos loopt met bijna 48 jaren momenteel het langst mee, op de voet gevolgd door oud-voorzit ter André Geertse die 47 jaar bij OVM is. Verloop kent de club nau welijks en dat is van invloed op de continuïteit en het niveau van de fanfare. Aan dat niveau is sinds de komst van dirigent René Hendrickx flink getrokken. „In tien jaar tijd bracht hij OVM van de derde naar de eerste afdeling. De eerste pro motie kregen we het erediploma met onderscheiding van de jury en mochten we naar het landelijk top concours van de KNF in Arnhem; in 1996 promoveerden we zonder erediploma", aldus mevr. Quist. Volgend jaar staat voor de fanfare opnieuw concoursdeelname op het programma. Eens in de vijf jaar is dat verplicht om het bereikte niveau te behouden. „Nu al zijn we met muziekstukken bezig die eventueel op het concours zouden kunnen." Overigens wil de dirigent uitslui tend naar concoursen in Middel burg. „De klank van een klein or kest als het onze komt in die zaal het beste tot zijn recht", legt Vroegop uit. Beide bestuurders roe men de kwaliteiten van de dirigent, die inmiddels elf jaar aan OVM is verbonden. „Hij weet wat we kun nen en probeert er dat ook uit te ha len, legt het niveau steeds een stuk je hoger. Soms ligt er een stuk op de lessenaar waar je tegenaan hikt, maar drie kwartier later speel je het tot je eigen verbazing", zegt Vroegop. „En verdwijnt een stuk omdat het niet lukt, dan komt het gegarandeerd later weer een keer terug op een repetitie." Hendrickx gaat voor 200 procent, heeft een ab soluut gehoor en blijft altijd rustig. OVM speelt een breed scala aan muziek. „Populaire muziek, die herkenbaar is voor de mensen en die interessant is voor onze jaarlijk se taptoe. En serieuze muziek om te werken aan het niveau", aldus Vroegop, die benadrukt dat ook populaire muziek niet altijd een voudig is om te spelen. OVM heeft een muziekcommissie die in over leg met de dirigent de muziek uit zoekt voor de fanfare. Over belangstelling heeft de mu ziekvereniging niet te klagen. Voor de majoretten geldt momenteel zelfs een ledenstop. En de dertien muzikanten in opleiding bieden perspectief voor de toekomst. Con currentie van de dweilorkesten in het dorp? „Nee, eerder plezier er van. Want er zijn al diverse leden naar OVM overgestapt", zegt Vroegop. Het bestuur doet op het moment dan ook niet actief aan le denwerving. „Wél is er sinds vijf jaar de blokfluitgroep van de basis scholen, die Corina van Driel onder haar hoede heeft. Daaruit komen af en toe nieuwe leden." OVM heeft bij de Zeeuwse muziekschool der tien opleidingsplaatsen: twaalf voor blazers en één voor concertslag werk. „Minimaal tot en met het B- diploma blijft men leerling, daarna stroomt men door naar het hoofdor kest." Als er meer leerlingen zijn dan beschikbare plaatsen, leidt de vereniging ze zelf op. „Dan doen Marc en Paul Droogers dat. Mo menteel zitten er een stuk of vijf bij hen." Mare Droogers is bestuurslid en hoofd opleidingen van OVM; hij speelt euphonium en is sinds kort toegelaten tot de drumfanfare van de luchtmacht. Worden muzikanten in de dop individueel opgeleid, ver volgens is er het opleidingsorkest waarin ze leren samen te spelen. En tenslotte leren ze lopend te musice ren. „We willen ze zo snel mogelijk in het straatorkest krijgen", zegt Vroegop. Het blijkt voor nieuwe le den het lastigste onderdeel te zijn. „Het is heel iets anders of je staat of zit te spelen, óf je loopt. Want dan beweegt je lichaam en dus ook je instrument/' Vroegop neemt dit aspect, de exercitie, zelf voor zijn rekening. Hij legt uit hoe het werkt: „Je zet de blazers bij de tamboers en laat ze - zonder te spelen - in de maat meelopen. Dan laat je ze het instrument aan de mond zetten ter wijl ze lopen. En tenslotte laatje ze spelen." Het lopend musiceren is voor OVM een belangrijk onder deel, want de vereniging komt vaak op straat. „Dat moet wel, voor onze drumband en de majoretten. Bo vendien doe je het voor de bevol king en onze rond de 300 dona teurs." Is het ledental geen probleem, de OVM heeft een groot aantal jongeren in de gelederen. Dat komt met name door het majoretten- en minirettenkorps dat geen enkele andere muziekvereniging in Tholen rijk is. bezetting van de instrumenten be gint dat wél te worden. Het 'zwaar koper' dreigt onderbezet te raken. Tuba, bariton, schuiftrombone en bas zijn instrumenten waarvoor weinig wordt gekozen, een pro bleem dat overigens overal speelt. „Saxofoon en trompet bespeelt men liever. Daar speel je melodieën op, terwijl de andere - ook bijvoor beeld de corhoorn - meer begelei dend zijn." OVM heeft vijf trom petten in het hoofdorkest en nog eens vier in opleiding, ook saxo foons komen er voldoende aan. „Natuurlijk probeer je nieuwko mers te sturen. We zullen de ko mende tijd aan dit probleem moe ten werken." De bezetting is van belang voor de repertoirekeuze. Qua instrumentarium zit OVM op peil. „Met de blaasinstrumenten zijn we nagenoeg rond, er moeten er nog twee of drie vervangen worden. Maar eigenlijk is dat een continu proces", geeft Vroegop aan. Vorig jaar is een stel pauken aangeschaft en daar leert hij zelf op spelen, want hij is slagwerker en tamboer-maïtre. Tienduizenden guldens vergt de aanschaf van in strumenten en daarom is men blij met de gift, onlangs, van het VSB- fonds. Sinds het najaar van 1983 beschikt OVM over een eigen onderkomen, zaal Odéon in de Veerstraat. Eigen lijk voldoet dat gebouw niet meer, met name voor de majoretten (het is te laag). Maar ook voor het hoofd orkest begint het te klein te worden. Bovendien moeten er, als gevolg van nieuwe milieuregels, dure voor zieningen getroffen worden. „Er ligt een niet-géïsoleerd dak op dat bovendien asbest bevat. Ook de mu ren zouden geïsoleerd moeten wor den. Maar al die eisen kunnen wij niet betalen." Vroegop meldt dat het bestuur in gesprek is met de ge meente om een oplossing te vinden. „Ik denk dat we er de langste tijd hebben gezeten." Van het gebouw wordt intensief gebruik gemaakt. „Het is iedere avond bezet. Op maandag zit de muziekschool erin, dinsdag de majoretten, woensdag het tamboerkorps, donderdag het opleidingsorkest en 's winters komt Oemommenoe daar nog achter, en op vrijdag verzorgen Marc en Paul Droogers er de opleidingen. Zater dagmiddag tenslotte repeteert het orkest", somt Vroegop op. Hij maakt elk kwartaal een schema om alles in goede banen te leiden en is dan ook duidelijk over het gebruik door derden (de linedance-groep overweegt dit): daar is simpelweg geen ruimte voor. „Het is al meer malen gebeurd dat het bestuur noodgedwongen in de Vossenkuil vergaderde", meldt Marietje Quist. Het gebouw fungeert bij rondgan gen altijd als vertrekpunt en daarom zijn ook de uniformen en het instru mentarium er opgeslagen. Dat je als lid van de vereniging ook verantwoordelijkheden hebt naast het muziek maken, ondervinden de leden van OVM aan den lijve. De dames (vanaf de leeftijd voortgezet onderwijs) maken op zaterdagmor gen bij toerbeurt zaal Odéon schoon. De heren staan om beurten bij de papiercontainer, op zaterdag morgen tussen 10 en 11 uur. De in zameling van oud papier is al tien tallen jaren een bron van inkomsten voor de vereniging en ooit opgezet voor het uniformenfonds. „Na af trek van de kosten van de container houden we vijf cent per kilo over", meldt Vroegop, die vindt dat er ei genlijk teveel tijd ingestoken moet worden. „Iedere veertien dagen hebben we een container vol. Het record staat op 5300 kilo, meestal zit er tussen de drie en vier ton in." Een nieuw initiatief dat momenteel wordt ontwikkeld, is het opbouwen van een groep vaste sponsors. 'Vriend van de muziekvereniging' word je wanneer je jaarlijks een vast bedrag stort. „Dat loopt goed, we hebben inmiddels 35 toezeggingen en daar zijn veel bedrijven bij", meldt mevr. Quist. Hans Vroegop heeft zich de afgelo pen tijd intensief bezig gehouden met het jubileum. Zaterdag 27 mei wordt een muzikale dag in het dorp, maar twee dagen eerder al is de offi ciële receptie. Vroegop wil dan in de Vossenkuil een expositie inrich ten die een beeld geeft van het ver leden van de vereniging. Hij heeft volop materiaal, zoals alle voor gaande jubileumprogramma's, stuk ken over de dorpsfilms die OVM in 1949 en 1962 liet maken, kranten knipsels en foto's, maar ook een lot uit 1938 (kosten een kwartje en eer ste prijs een fiets) en een kennisge ving van een contributieverlaging uit de crisisjaren (de jaren dertig). De rol die OVM in de gemeenschap van Oud-Vossemeer vervult, kan niet treffender geïllustreerd worden dan op de avond van de jubileumre ceptie. Dat is namelijk ook de slot- avond van de avondwandelvier daagse in het dorp. Al zolang die bestaat, haalt OVM de deelnemers binnen. „En dat doen we ook nu weer", zegt Vroegop. „Wij hebben iets geschoven met het tijdstip van de receptie en de wandelclub heeft de starttijd ook wat vervroegd. Zo kun je elkaar vinden." Over de officiële oprichtingsdatum van Oud-Vossemeer's Muziekver eniging is al het nodige te doen ge weest, maar 19 juni 1925 is als zo danig notarieel vastgelegd. Die datum staat ook in het nieuwe logo dat Vroegop ontworpen heeft. Het is de datum van de eerste ledenver gadering, waarop een bestuur werd gekozen: voorzitter E.M. Verhees, secretaris G.W.J. de Graaff, pen ningmeester D.J. Ampt, H.H. Rid derhof, J.C. de Klerk, H.C. Ridder hof en J.A. Duboius (die tevens optrad als directeur). Onderwijzer F.W.O. Wiskerke, die het initiatief tot de oprichting nam en daarvoor op 16 februari een bijeenkomst had belegd, bleef buiten het bestuur. De vereniging nam de kas en de in strumenten (zes stuks) over van een muziek- en zangvereniging uit 1885, die begin twintigste eeuw ter ziele was gegaan. Er werden voor 640 gulden 24 tweedehands instru menten bijgekocht, zodat dertig muzikanten vanaf april konden gaan oefenen. Ze deden dat in een lokaal van de openbare lagere school aan de Molenstraat. Al op koninginnedag (31 augustus) trad de vereniging voor het eerst op in het openbaar, eind mei 1926 volg de het eerste concert in de open lucht en datzelfde jaar deed OVM in Halsteren mee aan een festival. In 1927 werd een muziektent ge bouwd aan de Raadhuisstraat, die daar tot 1965 stond. De tweede prijs in de derde afdeling was het eerste concoursresultaat van de vereniging, in 1929 in Dinteloord. Het vaandel van de vereniging was in de tweede helft van de jaren vijf tig aan vervanging toe (het huidige dateert uit 1980). In 1960 werden de eerste uniformen aangeschaft (lichtblauw, met blauwe platte pet) en vijf jaar later het complete in strumentarium vernieuwd. Inmid dels had dirigent Dubois na 27 jaar het dirigeerstokje doorgegeven aan J.J. Visser, maar die hield het al na een jaar voor gezien. De nieuwe man Oomes bleef acht jaar, waarna Delhez uit Steenbergen een vaste waarde voor de vereniging werd. Toen hij in 1980 na 21 jaar vertrok, werd hij benoemd tot lid van ver dienste. De fanfare (een orkest zonder hou ten instrumenten) was in 1972 uit gebreid met een drumband, na een geslaagde ledenwerfactie op de scholen. Dit tamboerkorps, dat in 1991 promoveerde naar de tweede divisie, bestaat nog altijd. De oplei ding wordt al vele jaren verzorgd door instructeur Sjaan van den Boom. Een jaar vóór de drumband was op initiatief van Toon van Driel een blaasorkest opgericht, dat in de loop der jaren verschillende namen had: de Ploetertoeters, Vosmeers blaaskapel en de Voskes. Het tegen woordige dweilorkest Oemom menoe is er een voortzetting van. In 1983 kwamen de majoretten erbij. Het ledental was nooit zo groot ge weest, maar kende tiep jaar later een terugval door verloop bij juist de 'dansmeriekes'. De laatste jaren is er flink aan getrokken, zodat in- structrice Lian Vroegop inmiddels weer voor een flinke groep staat. Gerepeteerd werd door de muziek inmiddels op de zolder van het (voormalige) gemeentehuis, maar klachten over geluidsoverlast deden het bestuur besluiten naar een eigen onderkomen uit te zien. Dat was 17 jaar geleden, toen Ko van Driel diri gent was. OVM organiseerde sinds enkele jaren een taptoe en dit evene ment is inmiddels uitgegroeid tot een muzikaal spektakel en een echte publiekstrekker. Ieder jaar weer een hoogtepunt voor de Vossemeerse muziekvereniging. In 1989 nam René Hendrickx de dirigeerstok over als zesde in de rij. (Het oplei dingsorkest dat OVM inmiddels heeft, wordt geleid door Adrie Luijsterburg). Muzikaal zit de fan fare in de lift. In juni 1996 werd promotie bereikt naar de eerste af deling. Dat was een vreugdevol mo ment tussen twee dieptepunten in. Heel de vereniging leefde mee toen een aantal maanden tevoren secreta ris Rien Quist overleed, en opnieuw toen in juli taltentvol trompettiste Marjolijn Droogers bij de ramp met het Herculesvliegtuig in Eindhoven om het leven kwam. De taptoe ging dat najaar niet door. Het illustreert de hechte band die er, ook nu nog, onder de leden van OVM bestaat. Aan de vooravond van de viering van driekwart eeuw muziekvereni ging, wordt het bestuur van OVM gevormd door voorzitter Bram Hommel (hij stopt er dit jaar mee), vice-voorzitter Ad Verhees, secreta ris Marietje Quist-Rijstenbil, pen ningmeester Leo Hartman, Jan Hommel (tamboers en beheer Odéon), Marina Geuze-Brouwer (majoretten), Marleen van Treijen- Heijboer (uniformen), Mare Droogers (opleidingen) en Hans Vroegop (activiteiten, taptoe, oud papier). In de haven van Stavenisse ligt - aan Het schip werd in 1931 verkocht aan een passantensteiger - de Jan Komeel. Het is mooi weer en met een lichte deining gaat het houten schip traag op en neer. Het is bepaald niet splinter nieuw en het ziet er ook niet zo uit, ondanks het feit dat het onlangs voor het overgrote deel is vernieuwd. Al leen de kajuit komt nog aan de beurt, maar dat komt volgend jaar pas. Eerst moet het spreekwoordelijke schip met geld weer binnenkomen, want de res tauratie van de Jan Korneel was met zo'n 200.000 gulden bepaald geen si necure. Er was dan ook nogal het no dige mis met het schip dat samen met de Zeeleeuw de enige nog bestaande van zijn soort is die ooit onder Thool- se vlag voeren. Grappig detail is dat het echtpaar Bringmann voorheen al mede-eigenaar was van de Zeeleeuw (voormalig TH 49 en nu in handen van de stichting Behoud Hoogaars). Deze Duitse Stavenissenaren hebben de gemeente Tholen verzocht om de Jan Komeel te subsidiëren in de vorm van een gratis ligplaats in Stavenisse. De geschiedenis van de Jan Komeel begint in 1908. Het 11,25 meter lange schip loopt dan van stapel op de werf 'Moed en Trouw' van Petrus Verras in het Zeeuws-Vlaamse De Paal. Het schip werd 'De Twee Gebroeders' ge doopt en voer aanvankelijk als HON 3 (Hontenisse) met vrachten bieten en mosselen tot tien ton. Schipper was ene Van Ombergen. Later wordt de hengst omgenummerd naar CLN 15 (Clinge) met achtereenvolgens P. T. Vermeersen, ene Praet en F.A.E. Ver meersen als schipper. Veel Zeeuws- Vlaamse vissers verkasten van de Westerschelde naar de Oosterschelde (door het verzanden van Saeftinge en het afsluiten van de Braakman). Ook de Twee Gebroeders ging deze weg. schipper Sinke in Tholen en voer sindsdien als de TH 5. Vervolgens werd het vaartuig door de familie Schot gekocht voor de oestervisserij. In die periode is ook de 'Kromhout 13 motor' ingebouwd. In de strenge winter van 1958 vriest het overgrote deel van het oester- broed dood. Daarmee komt een einde aan de inzet van De Twee Gebroe ders als werkschip. De maatschap van Arie en Johannes Schot kan geen droog brood meer verdienen in de oestervisserij en biedt het schip te koop aan. Johannes Schot verkoopt het in 1964 (Arie is dan al overleden) aan Johannes Comelis Sitsen uit Ber gen op Zoom (voor 7500 gulden in clusief de oesterpercelen, netten, res tanten van het visgerei, een stuk steiger, een viskotje in de Thoolse ha ven en een visvergunning). Sitsen gaf aan het schip de naam Jan Komeel. De fruitkweker moet wegens stads uitbreiding met zijn bedrijf wijken. Hij krijgt 'binnenwerk' en zijn twee tienerzoons Cees en Wim gaan een technische opleiding volgen. Het ge zin is op zoek naar een betaalbaar schip en krijgt dat dus ook. Het inge blikte schip is een samenraapsel van oud en nieuw. De mast heeft welis waar de oorspronkelijke lengte, maar de zwaarden ontbreken. Er is een berg vistuig aan boord en ook de au thentieke, ovale drinkwatervaten zijn er nog. De Sitsens willen het schip in de oude vissermansstaat restaureren en gaan aan de slag. Met schepjes en caustic soda werd het schip te lijf ge gaan, want de afgewerkte olie uit de motor bleek jarenlang gewoon in het ruim opgevangen te zijn. Enige voor deel daarvan was wel dat het zoge naamde 'vlak' goed geconserveerd werd, want dat was nog het beste deel van het schip. Tijdens de inten sieve schoonmaakbeurt bleek er van Rolf en Angelika Bringmann aan boord van hun gerestaureerde Jan Korneel in de haven van Stavenisse. in 5 cm dik eiken met 18 liggers. Twee zwaardpollen, de achtersteven, een boeiing en dubbeling boven de huid werden nieuw aangebracht. De kajuit werd in verband met de restau ratic aangepast en de gereviseerde motor werd ingebouwd. Daarmee is de Jan Komeel weer in goede staat te ruggebracht en onlangs keerde het echtpaar Bringmann met het schip te rug naar Stavenisse. Voor volgend jaar staat de laatste fase van de restau ratie op het schema. Dc kajuit wordt dan gesloopt en er wordt een authen tieke achterkajuit teruggebouwd. Ook de zeilen worden op ouderwetse ma nier aangepast door zeilmaker Anne Willem Bosma van het Zuiderzeemu seum in Enkhuizen. De totale kosten voor de restauratie belopen tot nu toe twee ton. Maar bij terugkomst in Stavenisse kreeg het echtpaar Bringmann een probleem. Doordat het schip twee jaar uit de roulatie is geweest in ver band met de restauratie, werd de lig plaats in Stavenisse opgezegd om geld te sparen. Maar de wachtlijsten voor een plaatsje in een Thoolse jachthaven zijn groot en dc box van de TH 5 werd dan ook vergeven. De gemeentelijk ambtenaar die over de havens ging, is inmiddels overleden en toen de Bringmanns terugkwa men, was het leed al geschied. „Wij willen heel graag dat de Jan Komeel hier in Stavenisse blijft. Het schip hoort op Tholen en Stavenisse is voor ons de meest geschikte haven. De jachthaven van Tholen is minder goed, want dat is zoet water. En zo'n houten schip, is net als een haring. Die moet in de pekel liggen, anders gaat hij rotten", vertelt Rolf Bring mann. Hij klopte bij het college van b. en w. aan voor hulp. „Wij hebben het gemeentebestuur gevraagd om dit varende monument (wij zijn ook aan gesloten bij de stichting Behoud Hoogaars en de landelijke vereniging tot behoud van het zeilend bedrijfs- vaartuig) te subsidiëren in de vorm van een ligplaats in de haven van Sta venisse. Nu is er een tijdelijke oplos sing, want we liggen aan het passan tensteiger. Al sinds 1981 ligt de Jan Komeel in Stavenisse en dat willen we ook zo houden." Rolf Bringmann richtte zijn verzoek al in oktober vorig jaar aan b. en w. Nog steeds is er geen antwoord geko men. „Onlangs heb ik weer contact gehad en men zei toen dat b. en w. binnenkort een belissing zullen ne men. Wat er moet gebeuren als de ge meente de ligplaats niet wil subsidië ren, weet Bringmann nog niet. „Het zou heel jammer zijn. Want dan kun nen we hier niet blijven liggen. Het allermooiste zou zijn als ze hier in de haven (op de kop, vlakbij de Stoof- dijk) een apart steigertje zouden ma ken voor de vijf oude houten schepen die hier nog in de haven aanwezig zijn. Dat zou een mooi zicht vor men", droomt Bringmann. Maar die kans is niet zo groot. Want al zou de gemeente dat willen, een uitbreiding van de haven van Stavenisse met vijf ligplaatsen zou bij de Stuurgroep Oosterschelde waarschijnlijk op be zwaren stuiten. Toe aan een Hoog Rendement-ketel? Vraag naar het Nefit Warmte Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 il!l' voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFIT '"''j Advertentie I.M. de spanten weinig of niets meer heel te zijn. Uit de bossen van de Wouwse Plantage werden kromme eikenbo men gekocht om nieuwe spanten van te maken. Uiteindelijk wordt de hulp ingeroe pen van scheepstimmerman Bart Kristelijn en soms ook van de werf van Van Duivendijk. Gedurende een jaar of drie wordt alle vrije tijd in het schip gestoken. Omdat zowel Sitsen als Kristelijn katholiek zijn, wordt er vooral op zondag aan het schip ge werkt. En dat leverde op het Calvinis tische Tholen wel eens problemen op. Zo kwamen dominee en ouderlingen wel eens op de dijk kijken of er toch geen Tholenaren meehielpen aan de zondagsarbeid, zo gaat het verhaal. De situatie bij Van Duivendijk werd onhoudbaar en toen Kristelijn ook nog ziek werd, was de maat vol. De Sitsens zagen in dat op deze manier nooit aan varen toe zouden komen. Bij de firma Meerman in Arnemuiden wordt er meer vaart achter de afbouw gezet. Nieuwe zwaarden worden ge maakt en een laag teervilt moet de ou de huid beschermen voordat er een laag hechthout over wordt aange bracht ter versteviging van het boei- sel. Tien jaar geniet de familie Sitsen van onbezorgd varen. Maar bij een vooijaarsinspectie wordt zo'n beetje een complete 'champignonkwekerij' aangetroffen in het schip. Rondom de tafel bij Van Duivendijk werd vastge steld dat het schip 'zo rot is as een mispel' en dat goede raad (en daad) heel duur zou zijn. In zeven maanden vervangt Van Duivendijk het hele boeisel, het berghout, het grootste ge deelte van het dek en verschillende spanten. Dat werk werd zo goed uit gevoerd dat de Jan Komeel in 1972 de W.H. de Vos-prijs kreeg toebe deeld. De stichting ronde- en platbo- demjachten verleent deze wisselprijs (in de vorm van een lemmeraak) jaar lijks aan het meest verdienstelijk ge restaureerde schip. Nadat vader Jan Sitsen is overleden, wordt in 1981 het schip verkocht aan het Duitse echtpaar Chris Walter en Manfred Brucker uit Dü^scldorf die al jaren een vakantiehuis in Oud-Vos- semeer hadden. Zij brengen het schip terug naar Tholen met als nieuwe thuishaven Stavenisse. Kort daarna overlijdt Brucker door een verkeers ongeval. Chris Walter vaart voortaan vaak met het echtpaar Rolf en Angeli ka Bringmann uit Keulen op de Jan Komeel. Dit echtpaar komt al sinds de jaren '70 in Stavenisse en heeft daar ook een huis. Ze hebben ervaring met het scheepstype hengst, want op het moment dat ze meevaren met Walter, zijn ze nog mede-eigenaar van de Zeeleeuw (ex TH 49), de tweede hengst met een voormalige Thools registratienummer die nog be houden is. Met de platbodems op reis naar Berlijn, komen de vrienden over een dat de Jan Komeel over zal gaan in handen van het echtpaar Bring mann, omdat de onderhoudskosten te zwaar zijn voor Chris Walter. In de daaropvolgende jaren doen de Bring manns er alles aan om de Jan Komeel 'boven water' te houden. De mast, mastkoker, het ankerspil, een deel van de voorsteven, het voordek en het roer worden vervangen. In 1997 vaart de Thoolse hengst voor het laatst de Wil lem Hendrik van Loon race te Veere en de Mosseltocht naar Antwerpen. Op de Westerschelde voelt het schip zich in zijn element, maar de lens- pompen draaien van begin tot het ein de van de tocht. Een kwart eeuw na de laatste grote opknapbeurt, wordt duidelijk dat de Jan Komeel de hel ling op moet voor een grondige repa ratie van het onderschip. Op de werf van Cees Droste in Hoorn luidt de conclusie van deskundigen: totaal res taureren of weggooien. De familie Bringmann wilde het schip geheel in oude staat terugbren gen. Alleen de motor (die er ergens tussen de jaren 1935 en 1945 werd in gebracht) wordt aangehouden. Bijna alle inhouten, de gangen van het on derwaterschip en het vlak waren ver rot. Er werden tekeningen en model len van authentieke hengsten bekeken en er werd contact gezocht met des kundigen van musea, behoudsorgani- saties, scheepswerven en met schip pers. De eerder genoemde werf van Droste voerde de restauratie uit. De noodzakelijke revisie van de motor, keerkoppeling, schroef en schroefas werden uitgevoerd door Drinkwaard uit Sliedrecht. Er werden 66 inhouten vernieuwd plus de beide boegen. Het totale vlak werd opnieuw uitgevoerd w J ifeifc s ëpsppw 2 v Wot* - Sateücmiit En als één van de grootste inkoop organisaties kan ^X. V \V Imabo het weten. Een showroom- bezoek bij Vriens-De Schelde is gegarandeerd 7 een succes Bergen op zoom Zeelandhaven 7 1 Telefoon: (0164) 271500 Fax (0164) 245370 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 13