'Ik ga geen puzzels uitschrijven' Warme rondjes over de Spuidam u College reageert te traag op klachten Nooit meer bang Bonte vijf-meistoet in Poortvliet Deurzetters beste kelners St.-Annaland li Thools elftal treft Feijenoord Verjaal De multimedia specialist in de regio SGP verontrust over ongevallen dat het koud wordt! Donderdag 11 mei 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Kinderen roefelen 21 en 24 juni in gemeente Tholen Centrale bieb Zaterdag is ramp Bevrijdingsdag werd in Sint-Annaland gevierd met een goede rommelmarkt en oliebollenverkoop, een zonnige zeskamp en veel deelnemers aan de optocht met versier de fietsen 's avonds. Op koninginnedag waren er dit keer geen activiteiten. Alles was op 5 mei geconcentreerd en wegens de vakantie van de basisscholen ontbrak de tra ditionele aubade, 's Ochtends kondigde een blazersgroep van Accelerando vanuit de toren de festiviteiten aan. Laatbloeiers Overlast vrachtwagens in woonkernen De gemeente reageert te traag op klachten van burgers. Dat was de strekking van de kritiek die de VVD maan dag in de commissie gemeentelijke ontwikkeling had op het college van b. en w. Aanleiding was de klacht van be woners uit de Marehoekstraat in Oud-Vossemeer die op 13 januari een brief stuurden aan het college over over last door geparkeerde vrachtwagens in de straat. Flauw en onterecht h in zijn voorwoord van het pro grammaboekje van de zeskamp in Sint-Annaland geschreven. Toch won de meest krachtige ploeg - de Deurzetters, met allemaal volwas senen - voor de zesde achtereen volgende keer de Oranjecup, die dit keer op bevrijdingsdag 5 mei op het sportveld werd gehouden. De activiteitencommissie van WHS zal dus nog creatiever moeten zijn om de ploeg van Kees van Dijke van de overwinning af te houden. Zelf had hij er tussentijds een hard hoofd in, maar uiteindelijk bleken de Deurzetters met 84 punten toch royaal de sterkste vóór de Laat bloeiers met 66 p. en de Deurzak kers met 63 p. Het waterspel, kel- ner-gedender geheten, trok de meeste aandacht. Tegenstanders mochten de zich op een balk over het waterbassin voortbewegende deelnemer - met een dienblad met bekertjes water - proberen uit ba lans te brengen door met twee ge vulde balen te gooien. Verschillen de leden van de Deurzetters pakten de balen vast cn voorkwamen zo averij; ze hadden er zelfs nog steun aan. Het overgrote deel van de 96 deelnemers had echter een nat pak, tot groot vermaak van het publiek. Kou leden de 'zwemmers' niet, want het was deze vijfde mei prachtig weer. Evenredig met de zonnestralen waren de decibellen van een oorverdovende drive-in- discotheek die de organisatoren hadden gehuurd. Op een gegeven moment temperde het geluid op aanwijzingen van de organisatie en na vijf uur hield het op, omdat de geluidsman 's avonds nog een an dere opdracht had. De Deurzetters vierden toch wel feest. Herman Ridderhof van de EHBO, verkleed als Arabier, was de leukste coach. De Zwervers vormden het leukste team en Marianne Verkerke was als echte laatbloeier de leukste joker. De uitslag luidt: 1De Deurzetters o.l.v. Kees van Dijke 84 p 2. De Laatbloeiers o.l.v. Chris van 't Hof 66 p 3. De Deurzakkers o.l.v. Jacco Goedegebuure 63 p 4. WHS-iei- ders o.l.v. Wim Pleune 56 p 5. EH BO o.l.v. Sjaak Schouten 40 p 6. Smithstraat jong o.l.v. Evelien Moerland 39,5 p 7. Hippies o.l.v. Anja v.d. Repe 38 p 8. Smash o.l.v. Henny Westerlaken 37 p 9. Lesbest o.l.v. Sjaak van Vossen 35,5 p 10. De Zwervers o.l.v. Hans Vroegop 30 p 11. WHS-B o.l.v. Han van Vossen 23 p. Een optocht met versierde fietsen sloot 's avonds de festiviteiten op bevrijdingsdag af. Vanaf de Ring sloten meer dan honderd versierde fietsen aan bij de koninklijke fan fare Accelerando die via de Curee- straat een flinke rondgang maakte. Op verschillende plaatsen onder weg werd gestopt om enkele num mers uit te voeren. Via de Voor straat kwam men na ruim een uur weer terug op de Ring, waar het Wilhelmus de finale vormde. Het comité 525 jaar Sint-Annaland tracteerde alle kinderen met eén versierde fiets op een ijsje.' In de periode van 21 tot en met 28 juni organiseert 'Ideëel organise ren' de roefeldag die de vorige ze ven keer werd georganiseerd door Jantje Beton. De stichting jeugd- en jongerenwerk zet de roefeldag in Tholen op. Daarvoor zijn woensdag 21 en zaterdag 24 juni uitgekozen. Kinderen van zes tot en met veertien jaar kunnen zich opgeven om bij een aantal bedrij ven, instellingen of verenigingen een kijkje achter de schermen te nemen. In een 45 minuten durend bezoek kunnen de kinderen zelf de gang van zaken meemaken en ook actief meedoen. Elk groepje mag drie roefelplaatsen bezoeken. Be drijven die hun deuren op willen stellen, kunnen contact opnemen met het jeugd- en jongerenwerk in Sint-Maartensdijk. Mini-mariniers en andere soldaten reden en liepen mee in de optocht in Poortvliet. Net als een hoer die 'hoert in vrijheid'. VERVOLG VAN VOORPAGINA Toén hij zich aanmeldde bij de mid denstandsvereniging werd er volgens Niederer niet vreemd opgekeken. „Het was geen enkel punt. Waarom zou het ook niet kunnen? Wat is een middenstander? Dat is moeilijk te omschrijven. Je denkt aan een winkel, maar ook aan een houthandel die een winkel heeft, een bank en andere in stellingen die diensten leveren." Om te weten te komen hoe de plaatse lijke middenstanders denken over de vereniging, verspreidde het bestuur 45 enquêteformulieren. De vereni ging telt dertig leden, 25 vragenlijsten kwamen ingevuld terug. „Het bleek dat er grote verschillen zijn en dat ie der lid zo zijn eigen verwachtingen heeft van de vereniging. Ook bleek dat een aantal alleen contributie wil betalen en verder niks." In het begin overschatte Niederer de rol die de bieb kan spelen voor de middenstand. „We hadden samen met een bank een avond belegd over de invoering van de Euro, maar daar kwam niemand voor opdagen. Mij werd duidelijk dat de banken en de brancheorganisaties de onderne mers daarover rechtstreeks benade- ren. Maar aan de andere kant is me ook gebleken dat een individuele winkelier vragen heeft waar de bran cheorganisatie geen antwoord op kan geven. De rol van de bieb is beschei den en beperkt", lacht Niederer die zijn enthousiasme echter wel heeft behouden. „Toen ze me vorig jaar vroegen bestuurslid te worden, zei ik meteen ja. Het leek me erg leuk, maar ik heb wel gezegd dat ik geen moe derdagacties ga organiseren of een puzzel ga uitschrijven. Waar het mij om gaat, is te kijken wat ik kan doen om de middenstand te versterken." Weer duikt het boek op van Geert Mak over Jorwerd. „Daar is de ziel uit het dorp. De identiteit is verloren, ook de collectieve identiteit. Dat is het eindstation van het dorp. Met alle ten- denzen naar schaalvergroting is het moeizaam knokken om het dorp nog dorp te laten zijn. We moeten kijken naar de kwaliteit van de leefbaarheid. Je bent beter met twee of drie bakkers dan met een. Concurrentie houdt ze scherp. De verhouding kwaliteit-prijs blijft in evenwicht. Houd je er maar een over dan bestaat de kans dat klan ten ook de laatste bakker de rug toe keren. Het is kortzichtig om te denken dat alle klanten van de een naar de an der zullen gaan. Het is geen simpel rekensommetje. Het zal ook het ge drag van de consumenten veranderen. Die gaan andere wegen bewandelen. Andere winkels krijgen daar ook last van. Gaan de klanten naar elders om brood te halen, dan kopen ze daar ook een bloemetje. Elke bestuurder zou het boek over Jorwerd moeten lezen." De 'politiek' speelt volgens Niederer ook een rol. Bestuurders moeten vol gens hem omzichtig omgaan met voorzieningen in een woonkern en impulsen geven. Dat kan volgens Niederer onder meer met geld voor stedelijke vernieuwing dat door de provincie wordt verdeeld. Het sluiten van een uitleenpost in Scherpenisse is vanuit dit oogpunt uit den boze, zegt hij. En druist in tegen het kleine kernenbeleid dat de ge meenteraad heeft afgesproken. „Er worden maatregelen genomen die niet stroken met het kleine kernenbe leid. Er wordt geen nieuw beleid ont wikkeld. Neem dan de moed om van dat beleid af te stappen, maar waar leg je dan de grens? Met het sluiten van een uitleenpost heb je een jaar geen meerkosten. Daarna houdt het op. De kosten stijgen dan weer, omdat we als collectieve sector meemoeten met de CAO-lonen." Een echt alternatief zou volgens Nie derer zijn om één centrale bibliotheek te stichten met minder personeel. „Dat zou zoden aan de dijk zetten, maar dan heb je de bieb niet meer naast de deur. En als je dan als klant moet gaan reizen voor 'een boek, waarom zou je dan niet meteen lid worden van de bibliotheek in Bergen op Zoom. De vrijwilligers worden hier dan met een schouderklopje be dankt. Alleen al in Sint-Philipsland zijn er acht die aan de bieb sleuren. Die inzet help je dan om zeep." Vol gens de secretaris vormen de midden standers in de smalstad geen homoge ne club. „Er zijn winkeliers die het moeten hebben van hun omzet en er zijn winkeliers die het erbij doen. De man werkt elders, de vrouw runt de winkel. Maar om te overleven, heb ben we elkaar wel allemaal nodig. Dat betekent dat ze bereid moeten zijn om wat voor elkaar te doen. Daar wordt nu aan gewerkt. Een aantal on dernemers gaat samen reclame voe ren en we proberen een website op te bouwen." Wat wel werkt, blijkt uit de actie van de smalstadzegels die deze week dub bel zoveel waard zijn. „Dat is een groot succes. Een Nederlander plakt nu eenmaal graag. Het is een manier om de omzet te verbeteren, maar we zouden willen dat alle dertig onderne mers eraan meedoen. Het zijn er nu maar acht." Nog belangrijker is volgens Niederer om overeenstemming te bereiken over de sluitingsuren van de winkels. „Dat proberen we met feestdagen al te kanaliseren." Streven naar eendui digheid blijkt echter moeilijk. „Op zaterdagmiddag is het een ramp. Ook de middagsluiting is een probleem: de één sluit om half een, de ander om kwart voor een, weer een ander om een uur. Hier ligt een kans. Een schot voor open doel, maar niemand die wil schieten. Er zijn veel verschillen tus sen de middenstanders. Het is moei lijk om verder te kijken dan de eigen cirkel. Niemand hoeft zijn identiteit op te geven, maar door samenwer king zijn er meer overlevingskansen." Het bestuur van de middenstandsver eniging Smalstad bestaat verder uit voorzitter C. van Koeveringe (juwe lier/kantoorboekhandel/postagent schap,) bakker S. Schot, slager D. Slager, S. Hollebrands-van Houte (ca deauwinkel) en R. van Tilborg van de Spar. Ondanks het warme weer sprinten de jongste deelnemers aan de skeelerwedstrijd weg aan de Spuidamstraat. Een Thoolse selectie neemt het za terdag 3 juni op tegen de amateurs van sportclub Feijenoord, die uitko men in de hoofdklasse A. De wed strijd begint om zes uur op sportpark de Vossenberg in Oud-Vossemeer en is onderdeel van de voetbalpromo- tiedag van de Thoolse voetbalfede ratie. De zeven Thoolse voetbal clubs strijden 's middags vanaf half twaalf om de Tholencup. Om vijf uur staat de penaltybokaal gepro grammeerd, waarbij geselecteerde jeugdspelers van de clubs straf schoppen nemen. Als doelman hier voor heeft organisator Vosmeer het oog laten vallen op Jorg van Nieu- wenhuijzen uit Tholen. Maar dat is nog onzeker omdat diens club RBC in de nacompetitie speelt van de eer ste divisie. De Thoolse selectie staat onder lei ding van trainer Jan Verreijen uit Oud-Vossemeer, de verzorging is in handen van Miranda Stouten van WHS. Het duel zal geleid worden door het arbitrale trio Koopman, Van Haaften en Bruinooge. Scherpenisse had een uitgebreid programma voor 5 mei opge steld. Oranjevereniging Prins Willem Alexander en de Dorps gemeenschap Scherpenisse hiel den het publiek van 's morgens tot 's avonds bezig. Na de laatste opening van een Thools oranje feest door burgemeester H.A. van der Munnik, mochten de kinderen van twee tot twaalf jaar ontbijten in de buitenlucht, op de Markt. Daar werd meer gebruik van gemaakt dan ge dacht. Er kwamen zo'n vijftig kinderen opdagen, terwijl er zich minder hadden aangemeld. Dat leverde echter geen proble men op. Aansluitend waren er spelen voor de kinderen. Die werden verdeeld in twee catego rieën (tot groep 4 van de basis school en vanaf groep 5). De spe len werden door het hele dorp gehouden, zodat de inwoners overal de verrichtingen van de jeugd konden volgen, 's Middags kon de jeugd zich uitleven op de skeelers. Rond Chinees restau rant Eiland Tholen werd een parcours uitgezet waarover de deelnemers in verschillende leef tijdscategorieën tien minuten en één ronde moesten rijden. Het zonnetje scheen lustig en de skee leraars kregen het dan ook al snel behoorlijk warm. De ver moeidheid sloeg bij sommigen ook al vlug toe. Gelukkig hoefden ze niet op het verkeer te letten, want de aansluitende wegen wa ren afgezet. Daardoor moest on der andere de lijnbus een extra rondje rotonde doen. Eén deelne mer moest door middel van wat water worden afgekoeld. Vanaf half vier konden de ouderen (vanaf zestien jaar) zich uitleven met spelen op het Pluimpotter- rein. Er hadden zich slechts twee teams opgegeven: de Bakkertjes en de Heksenketel. Er werd ge kostumeerd voetbal gespeeld en 'schoofgooien'. Aanvankelijk zou dat gebeuren met takkenbossen, maar de hooivorken (met twee tanden) beschadigden hierdoor en daarom werd er met zakken hooi van zo'n 8 kilo geworpen. Tenslotte was er ook nog een wedstrijd touwtrekken. Omdat de deelnemers om vijf uur geen pap meer konden zeggen, werd het onderdeel pap eten ge schrapt. De Bakkertjes wonnen uiteindelijk de wisselbeker. In het Holland Huis werd 's avonds de viering afgesloten met een 'Bevrijdingsbal'. „Al met al een zeer geslaagde dag", concludeert mevr. A. Duinhouwer van de or ganisatie. „We hadden wel gere kend op meer deelname bij de spelen voor volwassenen, maar de twee teams die kwamen, wa ren best groot. Een leuke dag." De specialist voor de particuliere en klein zakelijke markt Computers, netwerken, printers, faxen. Zaktelefoons, telefoon centrales. Beeld en geluid. DE ELEKTRO Molendijk 3-4,4695 BB St. Maartensdijk, Tel. 0166 - 66 23 15 ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Advertentie I.M. Ondanks het ontbreken van de au bade, was er voor de de oliebollen verkoop van WIK aan de Ring veel animo. Verliep de verkoop andere jaren veel geleidelijker, nu stond er een hele rij wachtenden en de lief hebbers van deze lekkernij moesten flink wat geduld hebben voordat ze hun zak met oliebollen te pakken hadden. Oud-bakker C.P. van Ben- degom was er zelfs voor opgetrom meld om in de bakkerij van W.C. Slager het beslag te maken. Het tempo bleek niet bij te benen, maar het publiek bleef rustig wachten. De gymnastiekvereniging verkocht to taal 2900 oliebollen tegenover vorig jaar 3200. „Voor 5 mei en zonder aubade stemt dat tot tevredenheid", zegt WIK-voorzitter P. Moerland. Ook de rommelmarkt van Accele rando deed het goed. „Het was voor ons op een wat vreemde dag, omdat we traditioneel op koninginnedag de rommelmarkt houden, maar voor 5 mei hebben we goed gedraaid", zegt voorzitter C. Vroegop. „Het was niet overvol in de Sakofahal, maar geregeld was er aanloop en het was gezellig." De enveloppen waren op en bij het rad van avon tuur beproefde menigeen zijn of haar geluk om een taart, fles wijn e.d. te winnen. De verkoop bij op bod - jarenlang verzorgd door A.L. van Iwaarden, die eind vorig jaar overleed - werd nu geleid door W. Maasland. Hij bracht een 1 pits oliestel aan de man voor 95 gulden. De hele serie boeken van dr. L. de Jong over het koninkrijk der Neder landen in de Tweede Wereldoorlog ging voor 75 gulden weg. Een klok bracht 50 gulden op en het sluitstuk vormden drie Delftsblauwe vazen, die 110 gulden in het laadje van Ac celerando brachten. „Het aanbod was wat minder dan vorig jaar, maar de animo was er niet minder om", aldus voorzitter Vroegop. De rom melmarkt bracht bruto 4538 gulden op en dat was wat minder dan de ruim 4900 gulden vorig jaar op ko ninginnedag. 'Het gaat niet zozeer om kracht, maar meer om behendigheid' had WHS-voorzitter S. Westdorp Mzn. De SGP-fractie wil dat het college bij de provincie aandacht vraagt voor de verkeerssituatie bij de af slag naar de Philipsdam aan de Rijksweg in Sint-Philipsland en de kruising Hogeweg/Rijkebuurt- seweg/Roolandsweg te Oud-Vos semeer. Volgens raadslid J.C. Koopman gebeuren er te vaak on gelukken, zo zei hij maandag avond in de commissie gemeente lijke ontwikkeling. Maar volgens wethouder K.A. Heij- boer van openbare werken zijn vaak menselijke fouten de oorzaak van de ongevallen op deze plekken, omdat 'mensen regels over het hoofd zien.' Hij wees erop dat de wegen geen eigendom van de gemeente zijn, maar was wel bereid in het over leg met het waterschap en de pro vincie de zaak te bespreken. Voor de kruising onder Oud-Vos semeer lag overigens een plan van de landinrichtingscommissie om deze aan te passen, maar provincie en waterschap zagen er de nood zaak niet van in, zo zei voorzitter J.L van Gorsel van de landinrich tingscommissie vorige week tegen deze krant. Volgens het liberale raadslid E. Frigge-Hogesteeger hebben de be woners nog geen reactie gehad, be halve een ontvangstbriefje. „We zijn inmiddels vier maanden verder. Het gaat om een situatie die duide lijk overlast geeft. Midden in de woonkernen worden vrachtwagens geparkeerd die 's morgens vroeg om vier uur met veel lawaai worden op gestart. De motor wordt langdurig gedraaid om de kachel warm te la ten worden." Frigge wil dat het college 'binnen een redelijke termijn' de bewoners antwoord geeft en ook voor een op lossing zorgt. „Daar bent u als be stuur verantwoordelijk voor. Vracht wagens horen niet in de woonkernen thuis." Wethouder K.A. Heijboer van open bare werken hoorde met stijgende verbazing de kritiek aan. Volgens de wethouder is het juist het college dat er vorig jaar voor gepleit heeft om de vrachtwagens uit de woon kernen te weren. En heeft de com missie het college daar tot twee keer toe voor teruggefloten. „Wat u nu zegt, verrast mij zeer." Maar volgens AT- Piet (RPF/GPV) was dat niet het geval. „Dit is een flauw en onterecht verwijt. Uw plan was precies hetzelfde, maar wij wil den het parkeren op de havenpla- teau's toestaan." Volgens Frigge wordt het tijd om het plan weer uit de kast te halen, maar wethouder Heijboer kon daar geen toezegging over doen. Pro bleem is dat de ambtenaar die hier mee belast is, tot over zijn oren in het werk zit, zo zei hij. Toe aan een Hoog Rendement-ketel? Vraag naar het Nefit Warmte Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFIT 'H1' Advertentie I.M. Drie dorpen in Tholen vierden dit jaar niet op de gebruikelijke ma nier koninginnedag, maar beslo ten de festiviteiten te verplaatsen naar 5 mei. Eén daarvan is Poort vliet. Dit dorp was van plan flink uit te pakken. Slechts twee evene menten stonden er op het pro gramma, maar daar werd dan ook hard aan gewerkt. Om twee uur stond er een optocht van ver sierde fietsen en wagens op het programma. Onder een stralende zon (wat dat betreft was het beter dan op koninginnedag) stelde muziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk zich op voor de stoet aan de Paasdijkweg. Na het Wilhelmus zette de optocht zich in beweging en trok eerst door de Molenstraat en daarna weer terug voor een ronde door het hele dorp. Na de kinderen met hun versierde fietsen, volg den er nog meer bijzondere cre aties. Een jonge marinier, com pleet met uniform en geweer, al even jeugdige soldaten in jeeps en tanks en tafereeltjes van weleer. Ook de volwassenen hadden zich echter niet onbetuigd gelaten. Er waren diverse wagens gemaakt. Zo was er een legertruck van landbouwvereniging Ons Voor deel en een wagen van bewoners van de Molenstraat met daarop een spandoek met de tekst 'Ook dit millennium zonder molen geen straat'. De jeugd deelde vanaf de wagen foldertjes uit waarop een gedichtje stond dat verwees naar de perikelen die de straat heeft gekend met garage Niemantsverdriet. „Nu de mu ziektent nog terug in de bocht. Die grond is toch al aangekocht", geven de 'molenstraatjes' als sug gestie. Ook werd men aangemoe digd de website 'www.mill- street.poortvliet.altijdwat.nl' te bezoeken.Verder reed er in de op tocht een geheel zilvergrijs gespo ten cabriolet mee met daarin drie al even zilverkleurige mannen en op de wagen waren een raket, computerschermen en een scho telantenne gemonteerd. Het ge heel werd afgemaakt met een beeldscherm waarop 'I love you' te lezen stond. Daarmee werd heel actueel ingespeeld op het ge lijknamige virus dat de afgelopen week vele computers in de hele wereld schade heeft toegebracht. In het kader van bevrijdingsdag reed er ook een wagen van basis school De Eevliet mee met als motto 'de vrijheid om te spelen'. Op de wagen (geflankeerd door geschminkte dames) waren kin deren dan ook druk aan het spe len geslagen. De plattelandsvrou wen hadden een wagen gemaakt met daarop het heden en verle den in de vorm van een oud echt paar in klederdracht aan de keu kentafel, tegenover een moeder en kind achter de computer. Gymvereniging Excelsior bood letterlijk een blik in het verleden en op het heden en de toekomst. Voorop liepen oudere dames die met knotsen enkele oefeningen lieten zien. Daarachter kwam de jeugd van Excelsior en tot slot hadden enkele jongeren zich kleurrijk uitgedost en begeleid door moderne muziek lieten ze het toekomstbeeld zien. 's Mid dags werd er op het Kerkplein en op de Markt nog een zeskamp ge organiseerd. Het waterspel van de zeskamp trok de meeste belangstelling en menigeen behaalde dan ook een nat pak.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7