Aftreden burgemeester De Boe uit Poortvliet persoonlijke teleurstelling St.-Annaland is mij dierbaar geworden Over vogelnesten en nadenken gesproken CDA vraagt om extra aandacht kerktelefoon Bomen kappen in mei voor VVD onverteerbaar Zaterdag en op 24 juni zijn Thoolse molens open 't Meulentje is in Tholen vierde Puk-en-Muk-huis Straatspeeldag in 5 plaatsen In mei leggen alle vogels een ei Kerktelefoon Donderdag 11 mei 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Bestuurlijke verhoudingen in Ouderkerk a/d IJssel ernstig verstoord „Het is persoonlijk teleur stellend, maar het gemeen tebelang gaat als algemeen belang voor. Ik ga mijn persoonlijk belang niet na jagen." Dat zegt mr. J.A. de Boe (58) uit Poortvliet die dinsdag is opgestapt als burgemeester van Ou derkerk. De bestuurlijke verhoudingen in de Zuid- Hollandse gemeente waren ernstig verstoord. De situ atie was onwerkbaar ge worden. Ook de beide wet houders maken plaats, evenals de gemeentesecre taris. De 64-jarige J. Noor- land (VVD), oud-burge meester van Dordrecht, is benoemd tot waarnemer. Er komt ook een interim secretaris. Verhuizing Financieel zwak Gemeente lapt alles aan haar laars Het college zal de raad om extra geld vragen voor het kappen van de resterende bomen rond de algemene be graafplaats van Sint-Annaland. Op last van de algemene inspectiedienst (AID) is het rooien vorige week stilge legd omdat in het vogelbroedseizoen niet gekapt mag worden. De commissie gemeentelijke ontwikkeling vroeg maandag wethouder K.A. Heijboer van openbare werken om opheldering tijdens de rondvraag. De VVD noemde de zaak onverteerbaar. Het college wil nog dit jaar de resterende 20 van de 68 bomen rooien. Fout gemaakt Bourgondische maaltijd in één dag uitverkocht, spektakel voor de helft De 91-jarige baronesse S.C. de Casembroot-van der Feltz was op bevrijdingsdag vanuit haar woonplaats Ga- pinge op Walcheren per taxi naar Sint-Annaland geko men om de promotiewinkel ter gelegenheid van het 525- jarig bestaan van het dorp te openen. Voorzitter S. Westdorp Mzn. bood haar na een boeket bloemen een kaartje aan voor het Setallands spektakel aan. „Ik hoop daar bij te zijn", zei mevr. De Casembroot, al schrok ze wel toen Westdorp haar vertelde, dat de voorstelling pas 's avonds om tien uur begint om goed gebruik te kunnen maken van lichteffecten. Lange rij Bijzondere bijstand gemeente B. en W. van Tholen zijn bereid om extra voorlichting te geven over het aanvragen van bijzondere bijstand voor mensen die het abonnement van de kerktelefoon niet meer kunnen betalen. Dat zegde wethouder I.C. Moer land dinsdagavond toe na een vraag van M.A. van Beek (CDA). De tarieven worden door KPN op last van de rechter vervijfvoudigd. „Ik voel me niet afgebrand, noch uit geblust of opgebrand", zegt De Boe, dinsdagmorgen in een reactie. „Ik was net mijn auto aan het wassen. Dat was er de laatste tijd bij inge schoten, zoals dat met meer dingen is gebeurd. Er ontstaat nu een rustpau ze." In april 1998 trad De Boe aan als bur gemeester van Ouderkerk, zodat hij die functie maar twee jaar heeft be kleed. Even kort was hij lid van gede puteerde staten van Zeeland, van 1989 tot 1991, toen De Boe niet meer herkozen werd. De oud-leraar aan de hogeschool Zeeland en voormalige directeur van de Poortvlietse openba re basisschool De Eevliet kon het dus bestuurlijk en politiek niet lang vol houden. De rechtlijnige jurist uit Poortvliet hield niet van schipperen en wilde onder geen beding met alle winden meewaaien. Dat zorgde op verschillende fronten wel eens voor botsingen, destijds in het Zeeuwse CDA en nu in de gemeente Ouder kerk. Volgens een verklaring van de pro vincie Zuid-Holland gaat het om ver stoorde bestuurlijke verhoudingen en zowel bestuurlijke als ambtelijke pro blemen. „Het is een complex van fac toren", zegt De Boe. „Het ambtelijk apparaat was kwalitatief en kwantita tief onder de maat en dat heeft met name de verhoudingen onder druk gezet. Het proces was vastgelopen, er meente de vele problemen nauwe lijks nog alleen aan kan. Na de gespreksronde met Schrik heeft de waarnemend commissaris van Zuid-Holland, de uit Zeeland af komstige ir. D. Luteijn, de afgelopen weken zijn overleg met de diverse geledingen van het gemeentebestuur voortgezet. Alle betrokkenen hebben ingestemd met de door Luteijn nood zakelijk geachte maatregelen. De burgemeester, de wethouders en de gemeentesecretaris zijn bereid daar aan ook hun persoonlijke medewer king te verlenen. Namens de ge meenteraad hebben de fractievoorzitters de maatregelen goedgekeurd. De commissaris zegde Ouderkerk toe, waar mogelijk be hulpzaam te zijn bij de verdere uit voering van de maatregelen. Het terugtreden van burgemeester De Boe was volgens Luteijn onont koombaar. Hij besprak de problemen ook met de minister van binnenland se zaken. De 3 mei aangetreden nieu we commissaris van de koningin in Zuid-Holland, J. Franssen, benoemde de in april met pensioen vertrokken burgemeester van Dordrecht, J. Noorland, tot waarnemer. Die kreeg de opdracht mee om in Ouderkerk een bestuurlijk en ambtelijk verbete ringsproces op gang te brengen. Bo vendien moet hij voor het einde van dit jaar onderzoeken of de gemeente op langere termijn zelfstandig kan blijven of dat gemeentelijke herinde ling nodig is. Na twee jaar stapt mr. J.A. de Boe uit Poortvliet op als burgemeester van Ouderkerk. was te weinig slagkracht. Binnen het college was er verschil van inzicht over de snelheid en wijze van uitvoe ring van verbeteringen en die zakelij ke verschillen leiden dan op den duur tot irritaties." De ruim 8000 inwoners tellende ge meente Ouderkerk is in 1985 ont staan door samenvoeging van de toenmalige gemeenten Gouderak en Ouderkerk aan den IJssel. Onder meer als gevolg van de slechte bo demgesteldheid en de naweeën van de Gouderakse milieu-affaire in de vorm van omvangrijke bodemsane ring (dit jaar begint de operatie die 100 miljoen gulden vergt) is de ge meente in een financieel ongunstige situatie terecht gekomen. Ouderkerk is al jaren een zogenaamde artikel 12-gemeente en is daardoor afhanke lijk van extra uitkeringen van het rijk. Bovenlokale projecten zoals de Hol- landsche IJssel gaan eveneens de be stuurlijke en ambtelijke capaciteit van de gemeente te boven. De zwak ke financiële positie heeft de laatste jaren met name in de weg gestaan bij de noodzakelijke verbeteringen van de ambtelijke organisatie, die onvol doende is toegerust. In dit brede ka der zijn de bestuurlijke en persoonlij ke verhoudingen, met name tussen de burgemeester aan de ene kant en de wethouders, de gemeentesecretaris en het ambtelijk apparaat aan de an dere kant, steeds meer onder druk ko men te staan. Eind maart trok het college van b. en w. aan de bel bij de commissaris van de koningin in Zuid-Holland. Over leg was gewenst gezien de ernstige verstoring van de bestuurlijke vér houdingen in het college. In het over leg met de commissaris erkenden alle betrokkenen dat daarnaast sprake was van een bredere, voor een deel ook bovenlokale problematiek, die het bestuurlijke en ambtelijke draag vlak van de gemeente al langere tijd te boven ging. Op voorstel en in op dracht van de commissaris voerde mr. J. Schrik (oud-gemeentesecreta ris van Velsen en nu interim-secreta ris van het stadsdeel Amsterdam Zuid-Oost) van het adviesbureau W S uit Amstelveen gesprekken met de burgemeester, de wethouders, de gemeentesecretaris en de vier fractie voorzitters. De gesprekken bevestig den, dat er in de bestuurlijke verhou dingen in Ouderkerk een onwerkbare situatie was ontstaan en dat de ge- PvdA-wethouder E. van Dam is loco burgemeester van Ouderkerk, J.H. Hoogendoorn (VVD) is de tweede wethouder. Socialisten en liberalen bezetten 8 van de 13 zetels in de ge meenteraad; de 5 andere leden vor men geen echte oppositie. De beide wethouders hebben in principe de be reidheid uitgesproken op een nader te bepalen tijdstip in het bestuurlijke verbeterproces hun functies ter be schikking te stellen. Gemeentesecre taris J.A.M. Kleene is bereid zich te oriënteren op een andere functie, als dit nodig wordt geacht voor de nood zakelijke herstructurering van het ambtelijk apparaat. De vier fractie voorzitters willen op korte termijn een besluit nemen over de aanstelling van een interim-secretaris. In de Zuid-Hollandse pers werd mel ding gemaakt van kritiek op De Boe omdat hij niet verhuisde naar zijn ge meente, wat mede zou hebben bijge dragen tot de perikelen. „We zijn wat langer in Poortvliet gebleven dan we wilden, maar het niet wonen in Ou derkerk speelt absoluut geen rol bij deze zaak. Persoonlijke redenen ver hinderden de verhuizing en dat is door de commissaris ook gerespec teerd", aldus De Boe. Formeel is hij vanaf dinsdag 9 mei met verlof gegaan. Na overeenstem ming over een financiële regeling zal hij eervol ontslag vragen als burge meester van Ouderkerk. In mei leggen alle vogels een ei! Behalve de kwartel en de spriet, die leggen in de meimaand niet. Eén van de gezegden over de natuur die over het algemeen nog steeds op gaat. We zitten midden in de perio de dat de vogels weer volop hun legsels aan het uitbroeden zijn. De legsels van bodembroeders worden veelal langs slootkanten en bermen gelegd, meestal net op de rand, waar wegbermen overgaan in de slootkanten. Een veilige plaats zou je zo zeggen. Maar de tijd van het maaien is ook weer aangebroken. Maar op plaatsen waar het voor de verkeersveiligheid (kruisingen en bochten) niet nodig is om te maai en, is het in het belang van de bo dembroeders om zo lang mogelijk - desnoods tot half juli - te wachten om deze plaatsen te maaien. Op de ze manier zullen vele legsels ge spaard blijven, die zonder versto ring uitgebroed kunnen worden. Vandaar ons verzoek aan de belang hebbenden - boeren, waterschap, provincie - om het maaibeleid af te stemmen op het broedgedrag van de bodembroeders. Voor de legsels van de kwartel en de spriet (kwartelko ning) hoeven we niet te vrezen, want deze twee soorten komen hier zeldzaam voor en als er wel zijn, dan zeker niet om te broeden. Bestuur wilbeheereenheid Tholen/Sint-Philipsland, J. van Vossen, secretaris/jachtop zichter. In het artikel over de tariefsverho ging van de kerktelefoon stond vori ge week o.a. dat de diaconie van de Hervormde Gemeente Sint-Anna- land met provinciale staten gaat praten. Dat is onjuist. Er wordt ad vies gevraagd bij de diaconaal con sulent van dë N.H. kerk in de pro vincie Zeeland. Verder komt er in het artikel voor, dat vrijwilligers bij de kerktelefoon- bezitters in Sint-Annaland rondgaan met een busje. De opbrengst zou be stemd zijn voor de kosten van de kerktelefoon. Het is anders: iedere kerktelefoonbezitter heeft een busje thuis. Omdat kerktelefoonbezitters niet in staat zijn hun gaven te geven in de eredienst, hebben ze de moge lijkheid om dit te doen via dit col lectebusje. De opbrengst is bestemd voor de diaconie en de kerkvoogdij. Daarnaast gaan de diakenen drie keer per jaar rond om het abonne mentsgeld op te halen en tegelijk het collectebusje leeg te maken. VVD-bestuur. O. Huiskamp uit Tholen is benoemd in het bestuur van de kamercentrale Zeeland van de VVD. Huiskamp is vice-voorzit- ter van de afdeling Tholen. A.L. Piet (RPF/GPV) vroeg zich of de gemeente wel zorgvuldig genoeg geweest was en hoe het in de toe komst vermeden kan worden. Ook J.P. Bout (CDA) uitte zijn onge noegen. „Dit is nou al de tweede maal dat het kappen van bomen in het nieuws komt (hij doelde op het rooien van bomen aan de Ten Anker- weg in Tholen enkele maanden gele den wat juridisch aangevochten werd door een buurtbewoner - red.) De bo men die gekapt zijn, liggen nu nog in de sloot. Wat gaat daarmee gebeu ren?" J.C. Koopman (SGP) wilde weten wat de financiële gevolgen van de af faire zijn voor de gemeente en hoe een en ander in de toekomst is te voorkomen. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) was het felst in haar kritiek. „Soms vraag ik me af waar de gemeente mee bezig is. Wie haalt het in zijn hoofd om in het voorjaar bomen te gaan kappen?" Volgens Frigge leert men van 'jongs af aan dat in mei alle vogels een ei leggen', ('behalve de koekoek en de karekiet, die leggen in de meimaand niet', reageerden enkele raadsleden spontaan) „Ik neem aan dat de wet houder ook op school heeft gezeten." Zij vond dat het 'volkomen terecht' was dat de AID het rooien had stilge legd. Het liberale raadslid stelde dat de gemeente een voorbeeldfunctie heeft. „Burgers moeten een kapver- gunning aanvragen en aan allerlei ei sen voldoen. De gemeente zelf lapt alles aan haar laars. Ik vind dit een onverteerbare zaak. Ook wethouder Heijboer behoort de wet te kennen. U bent verantwoordelijk voor uw amb tenaren." Het aannemingsbedrijf Weijtmans uit Udenhout zal volgens haar een scha declaim indienen. Ook hangt de ge meente een verzoek om vergoeding van schade aan bloemen boven het hoofd. Volgens Heijboer was het vanzelf sprekend dat het rooien in de toe komst niet meer mag plaatsvinden in het broedseizoen. Hij legde uit dat zijn ambtenaren er juist voor gekozen hadden om zo doelmatig mogelijk te werk te gaan. „Natuurlijk, het is beter dat het in de winter gebeurt. Maar met de moderne grote machines kun nen ze in de winter het land niet op. Nu was er wel een afspraak met een agrariër om op het land te komen. Ik moet ruiterlijk toegeven dat we een fout hebben gemaakt. We moeten er goed notitie van nemen. Toch willen we dit jaar het werk nog helemaal uitvoeren, maar dan zal er aanvullend krediet voor nodig zijn." Wat er met de bomen gebeurt die nu in de sloot liggen, kon de wethouder niet zeggen. heeft. „Burgers moeten een kapver- niet zeggen. Zaterdag is het nationale molendag. vijf jaar wordt ook de omgeving vai Zaterdag is het nationale molendag. Ook op Tholen en Sint-Philipsland kan het publiek dan een kijkje nemen in de molens. En ongetwijfeld draaien de wieken als er voldoende wind is. Op 24 juni staan de molens opnieuw in de schijnwerper, tijdens een regio nale molendag van De Zeeuwse Mo len. Deze vereniging tot behoud van molens in Zeeland bestaat een kwart eeuw. Het jubileumjaar wordt zater dag geopend in Waarde, waar stan derdmolen De Hoed eigendom is van de vereniging. Maar of er aanleiding is tot een feest je, is de vraag. De vereniging beoor deelt de technische staat van de mo lens jaarlijks met een cijfer. En elke vijf jaar wordt ook de omgeving van de molen beoordeeld. Er valt aan de kwaliteit nog heel wat te verbeteren, is de conclusie. Ook in Tholen is het beeld wisselend. „De Hoop in Sint- Maartensdijk bijvoorbeeld staat er be roerd bij. En De Korenbloem in Scherpenisse wordt ook steeds slech ter", zegt bestuurslid F. Weemaes. Hij meent dat de gemeente Tholen de molens - die op de monumentenlijst staan - als een last ervaart (de meeste zijn eigendom van de gemeene). „Terwijl het een luxe is dat ze er zo rijk aan zijn. Andere gemeenten heb ben bijvoorbeeld een beleid om parti culiere eigenaren te stimuleren hun molen goed te onderhouden." Vrijdagmorgen scheen de zon vol op, toen de ambachtsvrouwe van Sint-Annaland werd ontvangen door mevr. M. Boogaard-Bolier, wier dochter de beide dames rond kwart voor tien per auto naar de Ring 14 reed voor de openingshan deling. „Een stralende dag voor een stralend moment", zei be stuurslid J. Westdorp. Aan de gevel van de voormalige kapsalon Mi randa, die naar de Voorstraat is ver huisd, wapperden Sint-Annalandse vlaggen. Aan de overkant waren de drie borden opgesteld met daarop de activiteiten voor 6, 7 en 8 juli In een korte toespraak vertelde de ambachtsvrouwe dat door haar man (de voormalige commissaris van de koningin in Zeeland) en zijn familie de verbondenheid met Sint- Annaland is ontstaan. „En in de loop der tijden is dit dorp mij ook dierbaar geworden." De openbare basisschool en een straat in de nieuwbouwwijk Stoof- weg, waarin o.a. comitévoorzitter Westdorp woont, herinneren nog aan de band met de familie De Ca sembroot. „Na Napoleon heeft de familie van mijn man bezittingen in Sint-Annaland gekregen", ver telde de ambachtsvrouwe. Onder meer behoorden schorren en slik ken daarbij en de in de jaren vijftig aangelegde nieuwe handels- en jachthaven kwam tot stand dankzij de familie De Casembroot, de laat ste in de rij van Sint-Annalandse ambachtsfamilies, zoals eerder Doubleth en Huygens. Commissa ris De Casembroot onderhield warme banden met het vereni gingsleven, in het bijzonder mu ziekvereniging Accelerando. Blazers van de koninklijke fanfare luisterden de opening van de pro motiewinkel ook op, voordat mevr.. De Casembroot de sleutel in ont vangst nam en de deur open deedj „Ik hoop dat er veel gebruik van gemaakt wordt en als ik hoor, hoe veel vrijwilligers er met de voorbe reidingen bezig zijn, zal het pro gramma ook wel slagen. Bij gedeelten daarvan hoop ik te zijn, wanneer ik dan nog leef, want ik ben al 91 geweest en dat vind ik toch wel oud", zei de ambachts vrouwe. Voorzitter Westdorp gaf in het winkeltje een toelichting bij de vlaggen, tassen, T-shirts e.d. die ge maakt zijn ter gelegenheid van het 525-jarig bestaan van Sint-Anna land. „Een T-shirt zal ik zelf niet meer kopen, maar ik hoop toch dat u veel succes hebt", aldus mevr. De Casembroot. En dat had het comité zeker, want er vormde zich om tien uur een lan ge rij voor de promotiewinkel, alsof de kaartenverkoop begon van een internationaal vermaarde artiest. Die vijfde mei was de Bourgondi sche maaltijd voor zaterdagavond 8 juli in de feesttent al uitverkocht. Dit betroffen dan de vrije kaartjes omdat alle leden van de werkgroe pen voorrang hadden gekregen, ter wijl de capaciteit beperkt is tot 500 zitplaatsen. De eerste uitvoering van het Setallands spektakel op woensdagavond 5 juli scoorde ook uitstekend met 86% of 1379 van de 1598 beschikbare plaatsen op de tribune. Het overgrote deel is voor de sponsors bestemd, maar er zijn ook vrije plaatsen. Op donderdag is dat volledig het geval en voor die zesde juli zijn 811 van de 1598 plaatsen verkocht: 51%. De feest avond van vrijdag 7 juli is in de tent, waar de capaciteit beperkt is tot 1500 mensen. Hiervoor zijn 887 kaartjes verkocht of 59%. De Bourgondische maaltijd was op be vrijdingsdag na de opening van de promotiewinkel binnen een uur uit- verkocSit. Het comité gaat zaterdag a.s. na de derde verkoopdag de tus senbalans opmaken, zo'n twee maanden voor de festiviteiten. „De Sint-Annalandse bevolking heeft dan voldoende kans gehad om kaartjes te bemachtigen", zegt co mitélid J. Westdorp. „Daarna wil len we andere belangstellenden de gelegenheid bieden, want er is ge noeg animo voor. We denken ook aan arrangementen voor perso neelsverenigingen." Er zijn tot nu toe 320 Sint-Anna landse vlaggen verkocht en enkele daarvan waren 5 mei al te zien, naast de nationale driekleur. Als klein meisje heb ik thuis en op school geleerd, respect te hebben voor al wat leeft. Ik dacht altijd, dat men op Tholen daarin een voorbeeldfunctie vervulde getuige de veelvuldig geponeerde stelling- name ten aaanzien van het ongebo ren leven. Op de voorpagina van de Eendrachtbode van 4 mei lezen we echter, dat wethouder K. A. Heij boer - en met hem het gehele colle ge van burgemeester en wethou ders - er toch wat anders tegenover staat. Toen het grootste deel van de 68 bomen rond de begraafplaats in Sint-Annaland al was gerooid, werd - mede dankzij de oplettend heid van de Natuurvereniging Tho len - op last van de Algemene In spectie Dienst (AID) dit brute ingrijpen in de natuur gestaakt. Fouten maken is menselijk en een wethouder is niets menselijks vreemd, maar ga dan niet achteraf, op vele manieren proberen je on schuld te bewijzen. Zeker niet als het om een vogelrichtlijn gaat, die al dateert van het jaar 1936. Als het voorjaar met zijn nieuwe groene kleed en geboorten van o.m. de lammetjes en met zin 'in mei leg gen ALLE VOGELTJES EEN EI' de bewustwording aankondigt van de zomer die op komst is, kan toch niemand de ogen sluiten voor het nieuwe leven. In deze tijd zou men daartoe eigenlijk niet meer de hulp van een Vogelwet anno 1936 nodig moeten hebben. Wethouder Heijboer is toch onge veer van mijn leeftijd. Welnu, wat hij precies geleerd heeft in zijn jeugd weet ik natuurlijk niet, maai het bewustzijn, dat de natuur iets wonderbaarlijks is, is mij in mijn jeugd al bijgebracht door o.m. het volgende versje, dat - als dat nog niet het geval is geweest - alsnog op de scholen zou kunnen worden ingestudeerd. Al was het maar om te voorkomen, dat er nog meerdere kleine 'wethoudertjes Heijboer' onder ons opgroeien: Jongen als je eens bij toeval hier of daar een nestje vindt 't zij in aanbouw, 't zij met eitjes, 't zij met een jong vogelkind: Denk dan even, dat dit nestje daar met liefde werd gebouwd; En door kleine vogelouders werd geploeterd en gesjouwd. Stel je voor, dat in jouw kamer eens een reuze reus kwam Een die met zijn sterke armen jou dan zomaar mede nam. Vogeltjes zijn net als moeder; heb ben net zo'n groot verdriet. Flinke ridderlijke jongens storen vogelnestjes niet Dat volwassen mensen soms an ders beslissen, is in feite om van te gruwen. Ter lering van jong en oud. Corry Meijer-Hoevenaar, Westzeedijk 5, Scherpenisse. Volgens Van Beek bestaat de kans dat mensen met een smalle beurs het abonnement stop moeten zetten en zo in een sociaal isolement drei gen te raken. Onder gebruikers van de kerktelefoon is door de enorme tariefsverhoging grote onrust ont staan. Thoolse kerkbesturen bera den zich over de zaak, maar hebben veelal wel al een gepeperde nota ontvangen. Van Beek zei te verwachten dat de gemeente zal verwijzen naar de mogelijkheid om gebruik te maken van de bijzondere bijstand voor minder draagkrachtigen. Hij vroeg het college of daarover voorlichting gegeven kan worden via de ge meentelijke informatierubriek Tho- lenderwijs. Die zou dan vooral voor ouderen duidelijk te lezen moeten zijn. Ook zou het college een ambtenaar kunnen aanwijzen die goed op de hoogte is van de materie en 'be schikbaar is om vragen te beant woorden'. Wethouder I.C. Moerland stelde dat de gemeente niets kan doen aan de tariefsverhoging omdat KPN een particuliere instantie is. Wel was hij bereid om via de rubriek te wijzen op het aanvragen van bijzonder bij stand voor dit doel. Maar pas wan neer duidelijk is dat de maatregel inderdaad wordt uitgevoerd. Over de zaak wordt immers in de Tweede Kamer nog gesproken. Sinds zaterdag is Tholen een vier de Puk-en-Muk-huis rijk. De bur gemeester opende aan de Molen straat in Sint-Maartensdijk deze voorziening voor kinderopvang, waarin Nancy Schrauwen als zelf standig onderneemster aan de slag gaat. Ze werkt momenteel nog een aantal uren per week bij de stichting kinderopvang Tho len, maar vanaf 1 juli kan ze zich volledig wijden aan 't Meulentje. In het voormalige café aan de Mo lenstraat (oud-uitbater J. Hage, 93 jaar, was zaterdag één van de men sen die een kijkje kwam nemen) is een ruimte van 35 vierkante meter beschikbaar voor de opvang van maximaal zes kinderen. Er is aller lei speelgoed voorhanden, er staat een box en er zijn een keukenblokje en een apart peutertoilet in gereali seerd. „Je stapt er zo binnen en het is volledig gescheiden van het privégedeelte. Boven is nog een slaapkamer van twaalf vierkante meter, waar drie of vier bedjes kun nen staan." De officiële opening en het aanslui tende open huis trokken zeventig tot tachtig belangstellenden. Daar bij ervoer Nancy Schrauwen dat niet iedereen met het fenomeen kinderopvang op de hoogte is. „Soms denken mensen dat ze hier hun kind zó kunnen brengen, als in een crèche. Of dat het een knutsel club is. Maar het gaat om de op vang van kinderen van werkende ouders en daarbij wordt bijvoor beeld vooraf een intake-gesprek ge voerd." Hoewel de Puk-en-Muk- huizen kinderen van nul tot veertien jaar opvangen, zal het in de praktijk tot acht of negen jaar gaan, meent de Thoolse. Ze had een speciale vlag laten drukken met het logo van de Puk- en-Muk-huizen. De burgemeester ontrolde die, waarna een sleutelbos zichtbaar werd die hij aan Nancy Schrauwen overhandigde. Onder de bezoekers waren een twintigtal kin deren die een kleurplaat kwamen inleveren die ze in het dorp had ver spreid. Elk kind mocht een prijsje uit de grabbelton pakken. Er is in Sint-Maartensdijk al een Puk-en- Muk-huis aan de Markt, de andere staan in Sint-Annaland en Oud- Vossemeer. De vrouwen die ze 'runnen', hebben een franchise- overeenkomst afgesloten met de stichting kinderopvang Tholen. Voor het eerst wordt er op vijf plaatsen in de gemeente Tholen meege daan aan de landelijke straatspeeldag, die op woensdagmiddag 24 mei gepland is. In Tholen, Poortvliet, Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Sint-Annaland zijn er tussen half twee en half vijf verschillende activi teiten. De stichting jeugd- en jongerenwerk Tholen is hiervan de initia tiefnemer met financiële steun van de twee Rabobanken. rang' verstrekt petjes en ballonnen. De stichting jeugd- en jongerenwerk had maar liefst 121 verenigingen en instellingen in de gemeente Tholen aangeschreven om mee te werken aan de straatspeeldag. „Maar een handje vol heeft daarop gereageerd, maar die mensen zijn ook heel gemotiveerd en enthousiast", zegt jeugdwerkcoördi- natort Wil Berkelaar. „In Sint-Philips- land, Oud-Vossemeer en Scherpenis se was men niet bij machte om iets op poten te zetten, maar volgend jaar zijn die er hopelijk ook bij." Symposium Vrederust Psychia trisch ziekenhuis Vredemst sluit op 30 mei met een symposium de vie ring af van het 90-jarig bestaan. Dat is gewijd aan de vraag of identiteit en levensbeschouwing werkelijk beteke nis hebben. Met het verdwijnen van de traditionele christelijke cultuur zijn wellicht ook waarden verdwenen - of dreigen te verdwijnen - die voor een instelling die psychiatrische zorg ver leent, en in het bijzonder voor de pa tiënten, van betekenis kunnen zijn. Vier jaar geleden gebeurde iets derge lijks in de Kotterstraat in Tholen en twee jaar geleden in de Bloemenlaan en op de Molendijk in Sint-Maartens dijk. Maar daar bleef het bij, behalve in Stavenisse, waar peuterspeelzaal 't Stavertje in de Voorstraat al een aantal jaren activiteiten organiseerde. Dat gebeurt ook op 24 mei weer. In Sint- Annaland is de Schoolstraat het cen trum van de straatspeeldag met o.a. een luchtkussen en ponyrijden m.m.v. de kinderclub van de ijsbaan en The Young Voices. Ook in Sint-Maartens dijk zijn er nog wat extra activiteiten, maar nog niet bekend is, wat dat gaat worden. Hier organiseren buurtbewo ners van de Rozestraat de straatspeel dag in de Rozestraat. Gymnastiekver eniging Excelsior tekent voor de organisatie in Poortvliet, waar de kin deren in de Burg. van Doornstraat en op het Jan v.d. Slikkeplein verwacht worden. In Tholen zijn er aan de Ga- reelmakersdreef Oud-Hollandse spel letjes m.m.v. Thjos. Alle genoemde straten zullen 24 mei afgesloten wor den. De stichting 'Kinderen voor- Voorzitter Westdorp van 525jaar Sint-Annaland biedt mevrouw De Casembroot een kaartje aan voor het Setallands spektakel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3