Voortaan 'Als lid heb je invloed, net als klanten op de winkelsector' 'Heel het eiland heeft meegeleefd' onbezorgd in bad! C. Meertens: 'We zijn tot faillissement gedwongen' AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Ds. Balk gaat Immanuël in juni verlaten Geld gestolen bij de thuiszorg Donderdag 11 mei 2000 Onderzoek opslag bouwmaterialen en borden bij winkels Bestuur Delta Noord heeft geen adem meer Het bestuur van ambulancedienst Delta Noord heeft maandagavond besloten om het faillissement aan te vra gen. „We zagen geen openingen meer", zegt het enige nog overgebleven Thoolse bestuurslid in de stichting, C. Meertens uit Poortvliet. „De ambulancedienst heeft nu al een poos zo doorgesudderd, maar het lukt gewoon niet meer om de financiering rond te krijgen." Drie chauffeurs uit Sint-Maartensdijk stonden nog op de loonlijst van Delta Noord en deden via een detacherings contract dienst bij ambulancedienst Bevelanden, die sinds eind vorig jaar de ambulancediensten op Tholen en Sint-Philipsland uitvoert. Bevelanden heeft - uit vrees voor juridische en financiële gevolgen - de detacherings overeenkomst dinsdag opgezegd. Er wordt nu met twee andere chauffeurs gereden. Zwak maar enthousiast Plicht Deze week Ster songfestival zingt in Haestinge Bibliotheekdirecteur Niederer secretaris middenstandsvereniging Directeur A. Niederer van de stichting gemeenschappelij ke openbare bibliotheek Tholen is secretaris/penning meester van de middenstandvereniging Smalstad in Sint- Maartensdijk. Een bibliothecaris lid van de middenstand? Het lijkt een vreemde combinatie. Voor Niederer niet. Als het gaat om het behouden van de leefbaarheid van een dorp, wil hij daaraan bijdragen. En omdat een dorp winkels nodig heeft om leefbaar te blijven, meldde hij zich drie jaar geleden aan bij de middenstands vereniging van zijn woonplaats Sint-Maartensdijk. Scherpenisse „Je ziet het wel eens, twee tweelingen in een gezin, maar dan zitten er meestal enkelingen tussen. Bij ons zijn het alledrie tweelingen." Veertien jaar geleden werden bij Marco en Corina Hage-Uyl in Sint-Maartensdijk twee meisjes geboren, Janita en Jacqueline. Vijf jaar geleden kwamen Henriëtte en Jacco ter wereld en vorige week zagen Mark en Corné het levenslicht. Drie tweelingen op rij in één gezin. Het is heel zeldzaam. Het echtpaar kent geen ander gezin in hun omgeving waar dat bij is voor gekomen. Ook bij de huisarts en de gynaecoloog was het niet bekend. Derde tweeling op rij bij echtpaar Hage-Uyl in Sint-Maartensdijk Dolle boel J '9' - Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. ZIE VERDER PAGINA 7 AIWA KLEUREN "TV SE-211 EN H F VIDEORECORDER HV-Fx5210 BIJ AANKOOP VAN EEN COMPLETE KEUKEN V.A. ƒ8900- VRAAG NAAR, DE. VOORWAARDEN IN DE SHOWROOM - NIÉT IN COMBINATIE MET ANDERE AANBIEDINGEN Toe aan een Hoog Rendement-ketel?Vraag naar het Nefit Warmte Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFIT '^'j Hans Verkerk viert het EK-voetbal met een spectaculaire actie. Bij aankoop van een complete keuken krijgt u een AIWA kleuren-TV en HiFi-videorecorder cadeau*. Kom dus snel naar onze EK-keukenshow, en scoor met dit winnende aanbod. Met een Hans Verkerk keuken is iedere GOES; RINGBAAN WEST Sb - 0113-316451 HULST: INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 oranjefan een winnaar! U HOEFT GEEN MINUUT VAN HET EK TE Ds. C. Balk (68) neemt zondagmid dag 4 juni afscheid van de Hervorm de Gemeente Immanuël in Tholen. Hij vindt dat zijn tijd gekomen' is om het pastoraat in Tholen heer te leg gen. Ds. Balk deed in juni 1991 intre de als eerste zelfstandige predikant van Immanuël. Tot dan toe hadden Immanuël Tholen en Rehoboth Sint- Maartensdijk samen een predikant gehad. Ds. Balk werd bevestigd door oud-Tholenaar prof. dr. K.A. Deur- loo. Het afscheid op 4 juni gebeurt wegens de beperkte ruimte in de de Gasthuiskapel, waar Immanuël de zondagse erediensten houdt, om half drie in de Gereformeerde Kerk aan de Doelweg in Tholen. Ds. J. de Goei van de Hervormde Gemeente Reho both uit Sint-Maartensdijk zal in de vacaturetijd als consulent optreden. De kerkenraad van Immanuël is met een concept-beleidsplan en een pro fielschets bezig om de vacature te vervullen. Er wordt uitgekeken naar een predikant die twee dagen per week bijstand in het pastoraat kan verzorgen voor de 480 leden tellende Hervormde Gemeente Immanuël. De gemeente Tholen wil een onder zoek instellen om precariorechten in te voeren. Wie nu de openbare weg in beslag neemt voor bijvoorbeeld de opslag van stenen voor een verbou wing of een reclamebord bij een winkel, betaalt daar niets voor. In veel gemeenten gelden precariorech ten en volgens de gemeentewet vor men die een deel van de inkomsten van gemeenten. B. en w. willen in 2001 laten onderzoeken, of die baten ook voor Tholen wenselijk zijn. Er gaan tachtig arbeidsuren in het on derzoek zitten. Het gaat bij precario rechten om gebruik van de straat of andere gemeentelijke eigendommen voor opslagdoeleinden door particu lieren en aannemingsbedrijven. Ook een heffing voor het plaaten van re clameborden langs wegen valt onder een precarioverordening, die een bij drage kan leveren aan het verhogen van de inkomsten van de gemeente. De gemeente Tholen berekent voor terrassen bij horecabedrijven nu wel kosten wanneer er tafels en stoelen staan op gemeentelijk eigendom. Dal wordt via een privaatrechtelijke over eenkomst geregeld in plaats van via de precarioverordening. In het centrum thuiszorg te Sint- Maartensdijk is bij een inbraak pa piergeld gestolen. De munten liet men liggen.Waarschijnlijk is er sprake ge weest van insluiting. Donderdag 4 mei moet de inbreker tijdens de ope ningsuren van het wijkgebouw bin nengekomen zijn, waarna hij of zij zich verborgen heeft gehouden in de w.c. of in een kast. Toen de medewer kers het pand hadden verlaten, sloeg de inbreker toe. Met een schroeven draaier werden de binnendeuren en sloten geforceerd, waardoor er schade is ontstaan. Leidster Bets Gaakeer ontdekte de inbraak op bevrijdings dag, toen zij toevallig nog in het wijk gebouw moest zijn. Want op 5 mei was dat gesloten. Het geld is afkom stig van de verkoop van hulpmiddelen voor zieken thuis. Mevr. Gaakeer laat iij het midden hoeveel geld er gesto len is. Er zijn sporen gevonden, maar die hebben nog niet naar de dader ge leid. „We gaan nu wel zo spoedig mo gelijk een alarminstallatie laten aan brengen", zegt mevr. Gaakeer. Delta Noord is na een hardnekki ge strijd tenslotte toch gesneu veld. De uitmergelingstactiek van de ziektekostenverzekeraars en overheden, /oafs de toenmalige vice-voorzitter J.D. de Korte uit Scherpenisse de situatie vaak be stempelde, heeft gezegevierd. Ze kwamen niet met extra geld over de brug in afwachting van de pro cedures over de vergunning, ter wijl juridische en andere adviezen handenvol geld vergden. Nadat eerst dokter Panis uit Sint-Maar tensdijk als bestuurslid was opge stapt, gaf op een gegeven moment ook De Korte de pijp aan Maarten. De vacatures werden niet opge vuld. „In zo'n probleemsituatie was dat niet mogelijk, want watje ook ondernam om de situatie te verbeteren, het was altijd depri merend", zegt Meertens. „Uitein delijk kwamen we maandagavond tot de conclusie dat het geen zin meer had om aan een dood paard te trekken. Het lukte gewoon niet om de zaak financieel met de ziektekostenverzekeraars rond te krijgen. Als kleine dienst ben je dan een keer op je eind. We heb ben geen adem meer. Dit faillis sement is ons afgedwongen." Meertens maakt zich zorgen over de toekomst van de ambulance hulpverlening op Tholen. „Delta Noord mocht dan organisatorisch zwak genoemd worden, we had den enthousiaste mensen uit het eigen gebied - Tholen en Flakkee - die met bezieling werkten. En Delta Noord bood service aan de inwoners en draaide goedkoop, zonder gemeentelijke subsidie. Maar men wil grotere diensten, dat is duidelijk." Dat het bij de (oud-)medewerkers van Delta Noord onderling ging rommelen, vindt Meertens niet vreemd. „Onze mensen hebben veel extra bereikbaarheidsdiensten moeten draaien en dat heeft tot ir ritaties geleid. Maar hun inzet en enthousiasme was groot en ze hebben service geboden." Het personeel van Delta Noord op Goeree-Overflakkee leverde dins dagavond om zes uur de ambulan ces in bij de Rabobank in Stellen dam en staakte de diensten. Directeur N. Verstraten van de nieuwe ambulancedienst boven de Westerschelde, waaronder ook de nu gefuseerde dienst Bevelanden valt, laat weten dat de continuïteit van de ambulancehulpverlening op Tholen en Sint-Philipsland zijn primaire belang is. „Dat is ook onze plicht, maar dat er hier een knelpunt is, dat is duidelijk. Op advies van deskundigen hebben wij de detacheringsovereenkomst met Delta Noord voor inzet van de drie chauffeurs uit Sint-Maartens dijk met onmiddellijke ingang op gezegd. Dat was geen leuk bericht voor ze, maar de betrokkenen had den begrip voor ons standpunt. Wij zijn namelijk bang voor de gevolgen en daarom zetten we de drie Thoolse chauffeurs even niet in. Volgende week is er meer dui delijkheid over het al of niet fail liet zijn van Delta Noord, want formeel weten wij daarover nog niets." De Rotterdamse rechtbank zal het faillissement eerst moeten uitspre ken en dan zal er een curator wor den benoemd die de zaken afhan delt, inclusief ontslag van het personeel, e.d. „Wij zijn overvallen door deze nieuwe ontwikkeling", zegt Ver straten. „Er is al jaren onrust bij het personeel en we hebben al meer commotie gehad bij de am bulancedienst. Maar nu het om een faillissement zou gaan, weten we toch niet waar de gevolgen eindigen. Volgende week hebben we een gesprek met de gemeente Tholen en we willen dan de ambu lancehulpverlening hier zo snel mogelijk weer op de rails zetten. Intussen zetten we twee andere chauffeurs in, die hier in de regio wel bekend zijn. Dat is duurder omdat die permanent aanwezig zijn, maar de kosten zien we later wel. Het gaat ons nu om de conti nuïteit van de ambulancehulpver lening op Tholen", aldus directeur Verstraten. Opvallend veel jongeren bij dodenherdenking Poortvliet, Scherpenisse en Sint-Annaland vieren 55 jaar bevrijding uitbundig Mensen moeten in het verkeer vaker hun gezonde verstand gebruiken, vindt gemeente-ambtenaar Poortvlietse burgemeester De Boe stapt op in Ouderkerk VVV wil recreatief Tholen landelijk op de kaart zetten Kunstkring hoort niets dan lof over de kunstroute Thoolse visbranche enthousiast over invoeren van keurmerk Bomen kappen in mei is voor VVD onverteerbaar Sint-Annalandse tweeling doet mee aan N.K. rolstoelhockey OVERWINNEN ZONDER GEVAAR IS TRIOMFEREN ZONDER GLORIE Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Op uitnodiging van het jeugdkoor Clarity komt de Finse gospelzange res Nina Estrom vrijdag 6 oktober zingen in Haestinge te Sint-Maar tensdijk. „Er is één voorbehoud", zegt voorzitter Frans Lindhout van Clarity. „Als ze hoog eindigt bij het songfestival, dan gaat het feest niet door.'Nina Astrom doet namelijk op 13 mei mee aan het songfestival in Stockholm, dat over de hele we reld via de televisie wordt gevolgd, met het nummer 'A little bit'. In het EO-tijdschrift Eva zegt de christelij ke zangeres over haar verwachtin gen: „God heeft de weg bereid en ik voig. En wat er ook gaat gebeuren, Hij heeft de controle. Ik zal zo goed mogelijk, samen met de rest van de ploeg, het liedje vertolken. Dat is het enige wat ik kan doen. Voor de rest laat ik het aan God over. En winnen? Als het niet in Gods plan is, zou er geen haar op mijn hoofd aan denken om zelfs maar te willen winnen!" 'A Friend' is de titel van een cd die met haar liedjes is ver schenen. Frans Lindhout legde con tacten met de gospelzangeres via dirigent Martin de Jong uit Rotter dam, bekend van het EO-program- ma Nederland zingt. Martin de Jong vestigt zich binnenkort in de nieuwbouwwijk Muijepolder in Sint-Maartensdijk. Nina Astrom wordt begeleid door een aantal Ne derlandse musici waaronder de in gospelkringen bekende Ralph van Manen. Directeur A. Niederer (rechts) van de openbare bibliotheek bezocht als secretaris van de middenstandsvereniging Smalstad samen met bakker S. Schot (links) een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel vorig jaar in Meulvliet in Tholen. Sinds een jaar is hij zelfs bestuurslid en vervult hij de functie van secreta ris/penningmeester. „Ik voel me zelf ook ondernemer. Als bibliotheek rich ten we ons ook op een publiek, de le zer. Maar we moeten ook naar andere vormen van dienstverlening zoeken. En waken voor de leefbaarheid in het dorp. Er verdwijnen steeds meer win kels. De vraag is hoe de middenstand kan overleven. Daar hou ik me mee bezig omdat het ook over de leefbaar heid van de woonkern gaat. Die is niet in geld uit te drukken." Vooropgesteld, Niederer is lid van de middenstandsvereniging van Sint- Maartensdijk, maar als hij in Poort vliet of Sint-Annaland had gewoond was hij daar lid geworden, zo zegt hij. „Het gaat erom hoe te overleven in een tijd waarin alleen grote getallen worden gemeten. Voor een leefbaar dorp heb je een basisschool nodig, winkels, een verenigingsleven, open baar groen, veiligheid en een biblio theek. Alleen als je lid bent van een vereniging heb je invloed, net zoals een consument invloed heeft op de winkelsector." Volgens Niederer wordt het voor de plaatselijke middenstand steeds moei lijker om op te boksen tegen de groot winkelbedrijven buiten het eiland. „Van een artikel kunnen ze 10 of 15 soorten aanbieden, er is een grotere omzetsnelheid. Soms gaan ze onder de prijs zitten die hier wordt bere kend. De middenstand moet concur reren tegen de grote jongens en ik denk dat het voor de winkeliers hier steeds moeilijker wordt." Niederer haalt er het boek Hoe God verdween uit Jorwerd van Geert Mak bij. Daarin verhaalt de schrijver over het teloorgaan van een klein agrarisch dorp op het Friese platteland tussen 1945 en 1995 waar door de mechani satie van de landbouw de beroepsbe volking drastisch verandert, boeren bedrijven en middenstanders verdwij nen, maar ook het sociale netwerk ge leidelijk aan verpulvert. „Ieder dorp daar in de buurt probeert zich aan te prijzen bij een projectontwikkelaar. Een afgedamd kanaaltje dat niet meer is dap een vervallen goot, wordt ge bruikt om te adverteren met de kreet: Wonen aan het water. Er komt meer import dan eigen aanwas. Ik heb me afgevraagd wat ik kan bijdragen om de leefbaarheid in een plattelandskern te behouden. Dat is dezelfde drijfveer om me in te zetten voor de uitleen- posten in de kleine kernen." Dit punt speelt ten aanzien van de post in Scherpenisse. In de kadernota die vanavond in de commissie midde len wordt behandeld, staat dat het col lege kwaliteit belangrijker vindt dan een voorziening in alle woonkernen. Volgens Niederer is het onjuist van de bestuurders om zich alleen te richten op het verbeteren van de kwaliteit. „Je kan een perfecte bibliotheek bou wen in De Sluis bij Anna Jacobapol- der, maar daar is onvoldoende markt voor het product van de bibliotheek. De markt is onderdeel van de kwali teit. Bij kwaliteit denkt men erg aan productgerichtheid; wat vraagt de markt? Maar als je een enquête onder de bijna 24.000 Tholenaren zou hou den met de vraag of ze superkwaliteit op 12 kilometer afstand willen heb ben of genoegen willen nemen met een iets mindere kwaliteit naast de deur, dan zal de meerderheid kiezen voor het laatste." En hier ligt volgens Niederer de ver binding tussen de bibliotheek en de middenstand. Een uitleenpost en een winkel om de hoek. Dicht bij huis. „Hier in het dorp hebben we gelukkig nog een postagentschap, twee super markten, bakkers en slagers, een fiet senmaker, een bank en een elektrici- Met de komst van Mark en Corné is het geslacht in het gezin Hage in evenwicht: drie om drie. Eerst twee meisjes, toen een jongen en een meisje en nu twee jongens. Marinus en Cornelis zoals de bore lingen officieel heten, werden op maandag 1 mei in het Fransciscus- ziekenhuis in Roosendaal geboren. Kwamen de eerste twee tweelingen op natuurlijke wijze, deze keer was er een keizersnede voor nodig om het tweetal ter wereld te brengen. Het herstel na de operatie verliep voorspoedig. Moeder en kroost mochten vrijdag al naar huis. Bij de geboorte wogen Mark en Corné 6,5 pond en 7 pond. Ook dat is bijzon der, want het is zo ongeveer het ge middelde gewicht van een baby die negen maanden lang geen concur rentie heeft te duchten in de moe derbuik en alleen ter wereld wordt gebracht. In de huiskamer bij de familie Hage hangen honderden gelukwensen en een rij met babykleertjes aan de kast; shirtjes, truitjes en broekjes. Allemaal gekregen van .familie, vrienden en kennissen. Marco: „Toen mijn vrouw een week over tijd was, gingen de mensen al bel len. We hebben veel medeleven ont vangen. Heel het eiland heeft mee geleefd," zegt de schilder. Bij de afdeling burgerlijke zaken van de gemeente Tholen kan chef L. den Braber zich niet herinneren ooit Advertentie I.M. een derde tweeling uit een gezin te hebben ingeschreven: „Nee, ik zou het echt niet weten. Het is zolang ik hier zit, en dat is nu 24 jaar, nog nooit voorgekomen. Wel twee keer tweelingen uit een gezin, maar niet een derde tweeling." Het krijgen van tweelingen zit wel in de familie van moeders kant. Zo zijn de oudste broers van Corina tweelingen. En bij Hage is het in een 'heel ver verleden' ook wel eens voorgekomen, zegt hij. Het echtpaar wist al vrij snel dat er weer een tweeling op komst was. Hage: „Ook dat het twee jongens waren. Dat kunnen ze bij een echo al snel zien." Ze waren in zekere zin al gewend om er twee kinderen in één keer bij te krijgen, maar volgens Hage is er wel een verschil. „Toen de meiden werden geboren, was het makkelij ker. Toen woonden we nog op de Molendijk en hadden we de schil derswinkel er nog niet bij. Dat was een stuk rustiger." Het gezin woont boven de winkel in de Ds. de Bresstraat en om meer ruimte voor de nakomelingen en het hele gezin te scheppen, vergrootte Hage de bijkeuken en bouwde hij er nog twee extra kamers bij. Het broertje en de zusjes zijn heel blij met de baby's in huis. Het De drie tweelingen Hage thuis op de bank, vlnr: Jacco, Janita met Corné, Jacqueline met Mark en Henriëtte. liefst zouden ze alle vier tegelijk Mark en Corné in de armen ne men. Ze kunnen de broertjes ge makkelijk uit elkaar houden. Corné heeft donker haar, Mark heeft licht haar. Henriëtte vertelt enthousiast dat ze op school be schuit met (blauwe) muisjes heeft rondgedeeld. „Leuk, hè," zegt een van de oudste zusjes. Was het Jac queline of Janita? Corina: „Huisarts Janssen had het nog nooit zo meegemaakt, ook de gynaecoloog niet. Ze vonden het ook heel leuk. Met drie tweelingen is het hier nu wel een dolle boel, hoor," zegt ze lachenj. De geboorte van een tweeling be tekent niet automatisch dat de kraamzuster twee keer zo lang komt. Er staat een aantal dagen voorgeschreven, maar op advies van de dokter kan ze wel een aan tal dagen langer blijven. Hoewel er veel belangstelling is voor de jongste telgen uit het gezin Hage, wordt het bezoek gevraagd alleen te komen als het kraamtijd is. Maar om mensen die dan niet kun nen gelegenheid te geven om de borelingen te zien, houdt het gezin op 10 juni zelfs een kraamdag. teitswinkel om er maar een paar te noemen, maar het wordt minder." Voor Niederer is het van belang dat de winkelvoorzieningen niet verder ach teruitgaan. In de smalstad verdwenen in de Kaaistraat alleen al de laatste ja ren twee kledingwinkels en een win kel in artikelen afkomstig uit grote nartijen. Naast de deur van de bieb sloot de viswinkel. De Iijstenzaak in de Molenstraat concentreerde zich in Bergen op Zoom en volgens Niederer is het einde nog niet in zicht. Het was voor Niederer 'een oude wens' om als bibliotheek iets te doen voor het bedrijfsleven. Hij had het ge zien in de bibliotheek van Apeldoorn waar voldoende personeel was om vragen van ondernemers te beant woorden. „Je hebt natuurlijk de Ka mer van Koophandel. Die moetje niet gaan beconcurreren, maar ten aanzien van informatie over personeelsbeleid, sociaal beleid van organisaties en in ternationale communicatiettechnolo- gie kunnen wij wel wat bieden." Als voorbeeld noemt hij een vraag van een lokaal bedrijf over een milieu kwestie. „We kwamen erachter waar het bedrijf moest zijn om daarover meer te weten te komen. Dat was op de landbouwuniversiteit van Wage- ningen. De ondernemer is er recht streeks naar toe gereden. Wij hebben als bibliotheek een sterk netwerk." Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1