Tien jaar Met man en macht werd de bres in de Slaakdam gedicht RPF/GPV voortaan in de staten Christenunie Constructie onroerend goed zeer aantrekkelijk zorgeloos douchen! De laatste oorlogmaanden op een Zeeuws eiland Donderdag 11 mei 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Jaarlijks herdenken we het einde van de Tweede Wereldoorlog en onze bevrijding van de Duitse bezetting. Het is alweer 55 jaar geleden dat dat plaatsvond, doch ondanks deze toch wel lange periode zijn een aantal zaken opeens weer actu eel. Zo bieden staatshoofden en regeringslei ders excuses aan voor onrechtmatige daden die in een bepaald land of tegenover bepaalde groepen burgers zouden zijn gepleegd, is er een regeling getroffen voor de vergoeding van verd wenen Joodse tegoeden, is er sprake van scha devergoeding voor de gedwongen in Duitsland tewerkgestelde mannen en claimen bepaalde groepen nog steeds sympathie of een monu ment voor wat hen in 1940-1945 is overkomen. door J. Kempeneers Schepen beschoten Kiemschuur Klompe Slijtlagen op 13 km polderwegen Waterschap verkoopt kantoor met boekverlies Voor 15,5 miljoen gulden heeft het waterschap Zeeuwse Eilanden het gro te kantorencomplex aan de Piet Heinstraat in Goes verkocht. Hoewel daarop een boekverlies van 2 mil joen gulden wordt geleden, heerste er onlangs tijdens de algemene vergadering toch grote tevredenheid over deze transactie. Het waterschap, dat bij het NS- station in Middelburg een nieuw hoofdkantoor gaat bouwen, kan het pand in Goes blijven huren voor 1.350.000 gulden. Sluis dichtgedraaid Bres in Slaakdam Politiek onbetrouwbaar Er had zich nog een Oostenrij ker gevoegd bij de zeven ge vangen militairen (die vanaf 20 september in het huis van de weduwe Kunst aan de School straat ondergebracht waren) en dat klikte niet. De zeven ble ken overigens twee Duitsers, één Joegoslaaf en vier Polen te zijn. De Oostenrijker werd bij Kees Neele (van de Sjap) af geleverd en de overige gevan genen werden in de late avond van 27 september via de Hoge- weg naar de Noordweg in An na Jacobapoider gebracht om te worden gehuisvest in een arbeiderswoning van landbou wer J. Klompe. Ze werden be geleid door Piet Allewijn en Lauw Beurkens. Lauw was al wat vooruit gegaan en kwam tot de ontdekking dat Heintje Geelhoed van 'Hof Kramers polder' buiten stond. Hem werd gevraagd zich te verwij deren, maar wat men ook deed en ondernam om hem naar binnen te krijgen, hij bleef tegen de paal staan. Zelfs een schot in de lucht kon Heintje niet tot andere gedachten brengen. Tenslotte zei hij te gen één van de Duitsers: „Ga maar gerust slapen, ik zal niks zeggen." Verder konden de ge vangenen met hun begelei ders ongehinderd het huisje van Klompe bereiken. Toen op 2 oktober 1944 voor het Karreveld twee schepen met meel en levensmiddelen werden beschoten, was Piet juist bij Van Gastel in de 'Nieu we Polder', schreef Alie in zijn dagboek. (Blijkbaar werden daar nogal wat 'inlichtingen' uitgewisseld, want in juli 1999 werd het 50-jarig huwelijk tus sen de vroegere O.D.-com mandant Piet Allewijn en dochter Willy van Gastel ge vierd!) De dag daarop kwamen Rinus van Dijke en Jo Verlinde vertellen dat ze een Hollands geweer met vijf patronen van het gezonken schip hadden ge haald, Het werd door Piet Alle wijn opgehaald en opgebor gen. De gevangen genomen militai ren werden nog steeds vanuit Sint-Philipsland van eten en drinken voorzien. Toen de mannen die dat deden op 6 ok tober bij Van der Moere (Noordhoeve) reden, werd ter hoogte van de Noordweg een schip beschoten door wel 16 jagers. Het bleek een Duits Ro- de-Kruisschip te zijn. Alie schreef in het dagboek: 'Toen ze bij Klompe op de dijk ston den, kwam het nog aanvaren, maar het stond in brand. Even daarna is het op die plaats aan de grond gezet'. Vervolgens: 'Vijf matrozen van een marine schip hebben nog stil gestaan voor het huis waarin de gevan gen Duitsers zaten'. Op 7 oktober hielpen na het fourageren van de gevange nen de O.D.'ers bij de schip pers Piet Aarnoudse en Jo den Braber nog om een dode van het gezonken Duitse Rode- Kruisschip te halen. Het was de 35-jarige J.l. Massee uit Goes. Tijdens het begraven van deze persoon in Sint-Phi- lipsland deed zich op de be graafplaats nog een incident voor. Juist had een zekere heer Van Leeuwen bij het graf van Massee gesproken, toen huis arts J. de Groot de begraaf plaats op kwam. Hij vroeg of het lijk wel was geschouwd. Er werd ontkennend geantwoord, waarop dokter De Groot ver langde dat de kist werd geo pend. Alle belangstellenden werden van de begraafplaats verwijderd, waarop een twist gesprek met scheldwoorden tussen Van Leeuwen en dokter De Groot volgde. Een begrafe nis, die dus niet al te stichtelijk verliep! Op zondag 8 oktober preekte om half vijf Ds. Batelaan uit Jozua 3:9-einde. Psalm 66 vers 3 werd tijdens die predikatie staande gezongen. Dagelijks werden de berichten bij Piet van Leun via de Engelse zen der nauwlettend gevolgd; op enkele incidentjes na bleef het op Sint-Philipsland vrij rustig. Op woensdag 11 oktober schreef Alie in zijn dagboek: De sluis, met sluiskreek, aan de Zuiddijk die door de O.D. werd dichtgedraaid zodat inundatie van de Oude Polder werd voorkomen. Aannemer Van Dijck Petit gaat in op dracht van het waterschap Zeeuwse Eilanden zo'n 13 km polderwegen op Tholen van nieuwe slijtlagen voor zien. Het grootste karwei betreft 2343 meter Langeweg bij Oud-Vossemeer, aansluitend op het industrieterrein Welgelegen, gevolgd door 2001 m Leguitsedijk, 1597 m Zoetwaterweg bij Sint-Annaland, 1348 m Turkse- weg, 1283 m Kleine Dijk, 1267 m Kruisweg, 1075 m Wiebesweg, 612 m Zuidweg bij Anna Jacobapoider, 363 m opritten van de Broeksedijk, 602 m Gankelweg, 455 m Bruijnzeel- dreef, 294 m Oude Bakenweg en 217 m Leguitsedreef. De oppervlakte be draagt totaal bijna 49.000 m2. Daarin zitten ook 1020 m2 Westhavendam bij Stavenisse en dijkovergangen van de Eerstedijk, Gemaal weg en de Muijepolder. Het opfrissen van weg markeringen gebeurt op de Plaatweg, Vierdedijk, Oude Sint-Annalands- weg, Smaalzijweg, Oudelandseweg, Veerdijkseweg, Krokke- en Bitter- hoekseweg bij Scherpenisse, Stoof- weg en Zoetwaterweg bij Sint-Anna land, Anna Vosdijk, Oudelandsedijk, Langeweg, Bram Groenewegeweg, Paasdijkweg en 200 meter gele stre pen bij Gorishoek. Toe aan een Hoog Rendement-ketel? Vraag naar het Nefit Warmte Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFIT''*'1 Advertentie I.M. De fractie van RPF en GPV in provinciale staten van Zeeland gaat sinds 28 april door het leven onder de naam ChristenUnie. In mei of juni zal, naar verwachting, de fractie in de Thoolse gemeente raad dit voorbeeld volgen. „Dat kan omdat we hier een raads fractie van RPF/GPV hebben", zegt fractievoorzitter P. van Belzen. „We zijn er volop mee bezig en hopen het in mei of juni rond te krijgen. In ieder geval vóór de nieuwe gemeen- tegids verschijnt, zodat daarin alles goed vermeld kan worden." Drs. A.L. Piet completeert de Thoolse raadsfractie. De landelijke vergaderingen van het GPV en de RPF besloten in januari om te komen tot een unie van poli tieke partijen onder de naam Chris tenUnie. Alle extern gerichte poli tieke activiteiten zullen daarin zoveel mogelijk worden samenge bracht. Raads- en statenfracties waarin beide politieke partijen al samenwerken, mogen de nieuwe naam voeren na goedkeuring van haar partijorganen. „In het Zeeuwse blijven beide par tijbesturen nog afzonderlijk be staan", zegt Van Belzen, die voor zitter is van RPF Zeeland. „We vergaderen al jaren samen én ook apart." In de praktische politiek werken RPF en GPV in Zeeland nauw samen en sinds 1982 vormen ze één fractie in provinciale staten. Politiek, maar ook qua uitgangs punten en cultuur groeiden beide partijen steeds meer naar elkaar toe en dat resulteerde in de unie. „We zijn er blij mee", aldus voor zitter J.J. van Ginkel van de staten fractie in een verklaring. „De ge zichten erachter veranderen nu niet, de politiek kan mee veranderen met de behoeften van de maatschappij. Maar de grond daarvoor blijft de zelfde; de boodschap van de Bijbel als norm voor het dagelijks leven én voor het bestuurlijk bezig zijn. Tot eer van God en gericht op het wel zijn van de medemensen." Naast Van Ginkel bestaat de fractie van de ChristenUnie uit J.J. van Oosten en oud-Tholenaar politie man D.P. Visser. Het financieel adviesbureau Heijloo Molkenboer heeft samen met Kie- wiet Schulting makelaars een con structie bedacht, waarbij een b.v. uit beleggingsoogpunt het kantoor koopt. In de vorm van een maatschap onroe rend goed (mavago) worden beleg gers aangetrokken om via participa ties gedurende zeven jaar rendement te behalen. De b.v. heeft daarnaast ook nog een geldlening nodig en die verstrekt het waterschap zelf: 11,95 miljoen gulden tegen een rente van 5,6%. Tegen dit percentage kan het waterschap zelf geld lenen. De loop tijd is zeven jaar en jaarlijks wordt er drie ton afgelost. Als eerste en enige hypotheeknemer heeft het waterschap zekerheid. Het risico ligt in feite al leen bij de 20 participanten,, die elk 250.000 gulden betalen. Eerder was er sprake van 42 participanten die 125 mille per persoon inzetten. Het water schap heeft over zeven jaar een res tantvordering op de b.v. van 9,85 mil joen gulden (11,95 miljoen minus zeven keer de aflossing van drie ton) met daarbij als onderpand het kan toorgebouw. De accountant van het waterschap heeft geen bedenkingen geuit tegen deze constructie, waar voor overigens goedkeuring van de Nederlandsche Bank is vereist. Zeeuwse Eilanden blijft het pand hu ren totdat de nieuwbouw in Middel burg klaar is. De huur wordt voor vijf jaar vastgelegd, maar met het recht op vervroegde opzegging. Daarvoor moet wel een opzegperiode van twee jaar in acht genomen worden met als eerste datum 31 december 2001. Fei telijk vertrekt het waterschap dan 31 december 2003. De huur wordt geïndexeerd. De commissies algemene bestuurlijke zaken en middelen waren unaniem met het dagelijks bestuur van mening, dat het om een 'zeer aantrekkelijk aanbod' voor het waterschap ging. Aan de ene kant is het budgetneutraal: Zeeuwse Eilanden is geen cent meer kwijt dan wanneer het kantoor nog tot en met 2003 in eigendom zou worden behouden. De huidige jaarlast is 1,9 miljoen: 1,5 miljoen kapitaallasten, 3 ton groot onderhoud en 1 ton vaste lasten. De huursom is ƒ1.350.000,- en daarbij komt nog 550 mille, het over vier jaar uitgesmeerde boekverlies van 2 miljoen gulden. Aan de andere kant heeft het waterschap de nodige flexibiliteit met betrekking 'tot de huurperiode. Hoofdingeland mevr. J. Wisse-Franc- ke uit Meliskerke zei benieuwd te zijn, wat er met de 3,5 miljoen gulden gaat gebeuren die het waterschap aan deze transactie volgens haar over houdt. Gezworene J. Hoekman legde uit, dat het zo niet in elkaar zat. „Het is ook een beetje lastige materie." Hij wees er nog op, dat het boekverlies van 2 miljoen gulden opgevangen wordt door de lage huur die het wa terschap aan de beleggings b.v. moet betalen, al is dat dan een fors bedrag met 1.350.000 gulden. Maar daarvoor heeft Zeeuwse Eilanden ook een enorm kantorencomplex. Er was nóg een onroerend-goedtrans- actie in de algemene vergadering van het waterschap, maar dat ging om slechts 225.000 gulden. De vrijstaan de dienstwoning bij het gemaal in Ouwerkerk werd verkocht aan huur der L.L. van de Velde. Via een ket- tingbeding is er de voorwaarde aan verbonden dat hij, of toekomstige be woners, nooit mogen klagen over hinder van het gemaal. De Sint-An- nalandse hoofdingeland M.A. van Beek had in de commissie middelen gewezen op schadeclaims in de toe komst. Dergelijke situaties zullen weinig meer voorkomen, want er zijn bijna geen te verkopen dienstwonin gen meer, zei dijkgraaf W.A. Gosse- laar. Sint-Philipslandse verzetsstrijders verstrekken inlichtingen aan de gearriveerde Canadese bevrijders. W.A. Ogilvie van het Lake Superior Regiment maakte er destijds een tekening van. 'Vandaag was het kerk, biddag voor de nood der tijden, van morgen Ds. Spoelstra, van middag Ds. Batelaan, ver schrikkelijk druk. Piet kon geen van beide diensten bijwonen'. De volgende dag bleek waar mee de O.D.'ers Allewijn en Beurkens druk in de weer wa ren geweest, namelijk met en kele Duitsers, waaronder een Feldwebel. Veel verzet boden ze niet, maar ze moesten ont wapend worden. Het leverde ook nog een Belgische fiets op, die de Feldwebel bij Van Gastel had achtergelaten. In de voormiddag zijn we die op gaan halen, tekende Alie op. Op hetzelfde moment deed een aantal jagers een aanval op een boot in het Zijpe. Een aantal rustige dagen volg de. Zondag 15 oktober was er om half tien leesdienst en om drie uur ds. Van den Brink uit Steenbergen. 'Deze heeft mooi gepreekt', staat er in het dag boek. Na de kerkdienst was er weer werk aan de winkel. Een ordonnans uit Steenbergen (een broer van Koos Veraart), kwam bij Piet Allewijn vragen of de Sint-Philipslandse O.D. plaats had voor zes Armeniërs, twee Duitsers en drie Holland se NSB-meiden. Voor bewa king en voeding zou worden gezorgd. Aanvankelijk ging de plaatsing van de gevangenen niet door, maar op 20 oktober was er een hernieuwd verzoek. Er kwam een groep van twin tig personen, waaronder ook de eerder genoemde vrouwen. In de namiddag werd de poot- aardappelbewaarplaats (kiem schuur) bij Klompe in orde ge bracht voor behuizing. Op zondag 22 oktober was het rustig. Alie tekent op: '22 okto ber: Vanmorgen komt een sleepboot met 30 Duitsers op het slik bij Karreveld vast te zit ten tussen de Eerste hoek en Adriaan van Dijke. 's Middags preekte Ds. Batelaan'. De dag daarop kwam er iemand van de O.D. uit Steenbergen met een bakfiets vol levensmidde len, bestemd voor de gevange nen in de poterbewaarplaats. Hij werd door de Sint-Philips landse O.D.'ers begeleid naar Anna Jacobapoider. De verzor ging van deze groep werd daarna vanuit Steenbergen ge regeld en dit liep, met enige bemiddeling van de Flupland- se O.D., goed. Op 26 oktober kwam het be richt dat Sint-Philipsland on der water moest. Het ging ei genlijk om de Oude Polder, omdat alleen deze polder nog niet was geïnundeerd, 's Avonds was er een bespreking van de O.D. bij 'Kees van de Sjap'. De inundatie van dit laatste droge stukje Sint-Phi lipsland was blijkbaar niet meer tegen te houden. De sluis moest open en terwijl de Luijsterkreek al buiten haar oe vers trad, ging de mannelijke bevolking van Sint-Philipsland aan de slag om een 'kae', van af de Zuiddijk kort bij Bouwlust tot de Oostdijk net voorbij Bui- tenlust, op te werpen. Direct na het inundatiebevel werd hiermee begonnen. Ook op zondag 29 oktober werd er de gehele dag aan gewerkt. De Oud Geref. predikant ds. W.H. Blaak gaf zijn leden de gele genheid orr) daar aanwezig te zijn en hij preekte die zondag niet zoals gewoonlijk drie keer, maar tweemaal. Tot 30 oktpber werd aan deze kade gewerkt. Ook de boerderijen werden be schermd door het opwerpen van kleidammen. In Sint-Philipsland werd het onrustig en verward. Kort bij de Tweede weg in de Prins Hendrikpolder werd op dezelf de namiddag door de Duitsers de Slaakdam opgeblazen, 's Avonds werden op de Oostdijk door de O.D. nog twee Duitse soldaten gevangen genomen, ontwapend en in de kiem schuur van Klompe onder be waking ondergebracht. In de namiddag van 31 oktober kvyam Adriaan van Dijke jr. en even later ook Piet Boudeling bij O.D.-commandant Allewijn om het dichtdraaien van de sluis aan de Zuiddijk te bespre ken. Zij wisten niet dat Jo Ver linde, Rinus van Dijke en een onderduiker, Johan de Ron, al plannen hadden om dat te doen. Jo Verlinde had daartoe de slinger van de slijpmachine uit zijn vaders smidse meege nomen. Ondanks hun inspan ningen lukte het ze niet om de sluis dicht te draaien en terwijl ze bezig waren, werden ze bo vendien nog gestoord (Eén van hen was er vast van over tuigd dat een Duitser zijn hoofd boven de dijk stak. Als hazen sloegen ze op de vlucht en kropen achter een haag bij een arbeiderswoning van boerderij de Zwarte Schouw. Toen ze later sluipende langs de slootkant terugkeerden, bleek het Rinus' broer Adriaan geweest te zijn die over de dijk had gekeken). Johannes Reinhout, die sinds 19 oktober wegens beschietin gen in zijn woonplaats Huijber- gen weer op Sint-Philipsland was, ging met Piet Allewijn, Lauw Beurkens en Adriaan van Dijke jr. nog dezelfde avond naar de sluis. De zwen gel van de sluis had de O.D. te voren al weggehaald. Terwijl ze bij sluiswachter J. Wolse binnen waren, kwamen er twee personen op de fiets voorbij en even later met de fiets aan de hand terug. Toen de de O.D.'ers hen in het Duits waarschuwden en enkele ke ren in de lucht schoten, maak ten ze zich uit de voeten. Later bleek dat één van hen Adriaan van Ko de Braber was. De sluis werd dichtgedraaid en voor de veiligheid werd sluiswachter Wolse met zijn vrouw en hun evacués per schip naar het al bevrijde Sint-Annaland geëva cueerd. De sluis werd toen door de O.D. bezet. Ook de Sint-Philipslandse schippers werd door de onder grondse aangeraden om zich richting Sint-Annaland te be geven. Hieraan werd gevolg gegeven en de gehele vloot verliet gezamenlijk de thuisha ven. Op de eerste november dag kwam er nog een zestigtal Duitsers op Sint-Philipsland. Met ambtenaar Anker bespra ken de O.D.'ers wat ze hier mee aan moesten, maar eer tot actie kon worden overge gaan, waren de Duiters alweer vertrokken. Johannes Reinhout en Jo Schot gingen op 1 november via Tholen (per boot) naar Ber gen op Zoom en zij brachten op de terugweg uit Steenber gen nog bewaking voor de Ar- menen mee. Tevens hadden ze een aantal handgranaten, een automatisch pistool en de eer ste Engelse sigaretten bij zich. Piet Allewijn lag die avond am per op bed toen Lauw Beur kens kwam zeggen dat de krijgsgevangenen uit Anna Ja cobapoider weg moesten. Kort daarop gingen ze samen met Kees van de Velde (politie). Marien Noorthoek, Kommer Verwijs, Johannes Reinhout, Jo Schot en Alie Allewijn naar de Noordweg. Vervolgens gin gen ze met de gevangenen, de NSB-meiden en de bewakers via de zeedijk naar de Zuid westhoek, vanwaar ze bij maanlicht in roeiboten werden overgezet naar Sint-Annaland. 's Avonds om 9 uur kwamen de eerste Engelse granaten dicht bij het dorp neer, maar schade werd niet aangericht. Het werd steeds spannender. De bevrijders kwamen nader bij, maar toch doken nog steeds hier en daar bezetters op. Zo liepen op 3 november nog drie Duitse soldaten met de revolver in de hand door het dorp, vragend naar terro risten. Dezelfde avond ging de leiding van het verzet - Piet Al lewijn, Lauw Beurkens en Jo hannes Reinhout - via Tholen naar de Canadese comman dant in Moerstraten; zij kwa men die nacht niet thuis. De andere morgen, dus op 4 no vember, bereikten Sint-Philips land berichten dat de Canade zen al in Steenbergen waren. Met man en macht werd daar om gewerkt om de bres in de Slaakdam te dichtën. Dat lukte en toen om circa 5 uur de Ca nadezen met de gevechtswa gens van The Lake Superior Regement onder luitenant Henderson kwamen aanrijden, konden ze regelrecht doortuf- fen met een heleboel Sint-Phi- lipslanders erop als meerij ders. Twee gidsen, Jan de Vries en Kees van Nieuwen- huizen met armbanden van 'Guide', begeleidden de Cana dezen zegevierend over de Oostdijk. De leiding van de verzetsgroep had tot haar spijt Sint-Philipsland nog niet be reikt toen de Canadezen het dorp inkwamen. Een dag later volgden de zware tanks, die oprukten naar de veerhaven Anna Jacobapoider waar van daan zij Zijpe beschoten. Op 6 november tekent Alie Al lewijn op: 'Kees Boet (den Bra ber), Johannes van der Vliet en Kees Schot gaan met twee schepen Canadezen een lan ding doen op Schouwen. Niets meer te zien. Van voormiddag doet een tweemotorig vlieg tuig een aanval op burgers, vier worden er naar het hospi taal gebracht'. Mogelijk kwam bij deze beschieting de 67-jari- ge Lieven Cornelisse, die bij de familie Sorber was geëva cueerd, om het leven. De bevrijding van Sint-Philips land was nu een feit, maar het gevaar was niet geweken. Het zou nog een half jaar duren voordat het overige deel van Nederland van het Duitse juk werd bevrijd. Sint-Philipsland lag daardoor van november tot mei aan de frontlinie. Be schietingen en het gevaar van de neerkomende V-1's maak ten deze periode voor onze streek tot de gevaarlijkste in de gehele oorlog. (In tegenstel ling tot het buureiland Tholen vielen bij het Fluplandse ver zet, ondanks de gevaarlijke si tuaties waarin men zich soms begaf, gelukkig geen slacht offers. Uiteraard gaan onze ge dachten jaarlijks in de eerste week van mei weer uit naar de slachtoffers die in de Tweede Wereldoorlog vielen, en dan met name die in ons eiland waarvan de kinderen nog in le ven zijn). Zoals reeds eerder vermeld, was burgemeester H.P. Kleppe sinds 25 juli ondergedoken. De beide wethouders, L. J. van Nieuwenhuijzen (loco) en P.J. de Ruijter, werden als politiek onbetrouwbaar geschorst. Di rect na de bevrijding werd W.C. van Nieuwenhuijzen door de O.D.-commandant P. Alle wijn als waarnemend burge meester geïnstalleerd. Hij bleef deze functie vervullen tot 1 mei 1945, toen waarnemend burgemeester H.D. Trimpe werd aangesteld. Een aantal leden van de verzetsgroep sloot zich aan bij de Stoottoe- pen, een onderdeel van het nieuwe Nederlandse leger waërin aanvankelijk uitsluitend verzetsmensen werden opge nomen. Sint-Philipsland was nu geluk kig bevrijd, maar teleurstel lend was dat onder de bevol king onderling nog een aantal problemen bleek te bestaan. Een commissie werd opge richt om de zogenaamde poli tiek onbetrouwbare inwoners te lokaliseren. Het aantal NSB- stemmers was in 1937 te Sint- Philipsland met 11 vrijwel te verwaarlozen. De SGP daar entegen vertegenwoordigde met 532 stemmen een zeer groot deel van de bevolking, doch ook deze partij werd er op aangekeken dat haar leden de bezetting door Duitsland lijdelijk hadden aangezien en ondergaan. In het boek Zee land 1940-1945 deel 2 door Gijs van der Ham wordt in dit verband gesproken over de houding van de 'zwartekou- senkerken' (In de Oud Geref. Gemeente was het lange tijd gewoonte dat de voorzanger het eerste vers naar eigen keuze mocht opgeven. Dinge- man Verwijs - Diengemantje - destijds voorlezer en voorzan ger, gaf nadat er op 10 sep tember 1942 een bommen werper bij de Steenepoort was neergestort, die zondag morgen als eerste vers op: psalm 66:5 (Datheen), wat ein digt met de regels: En hebt ons, Heer! op onze lenden, Met grooten last zwaarlijk be- laan).Het voert te ver om daar in dit artikel verder op in te gaan, maar gesteld kan wor den dat er met (vaak te) scher pe gevoelens, direct na de be vrijding een jacht begon op mensen die ervan werden ver dacht te hebben gesympathi seerd met de Duitsers. En, wat nog moeilijker was, op men sen die politiek onbetrouw baar waren. Het is overduide lijk dat daarbij ook verkeerde conclusies werden getrokken en fouten zijn gemaakt. Daar om kan het ook zeer op prijs gesteld worden dat oud-bur gemeester A.A. Rijstenbil van Nieuw-Vossemeer, tevens oud Sint-Philipslander, in zijn in terview met de Eendrachtbo- de van 30 maart j.l. hierover zegt dat sommige dingen niet hadden mogen gebeuren. De ze uitspraak van Rijstenbil kan mijns inziens door velen ge zien worden als een bepaalde genoegdoening voor de 82 Sint-Philipslanders, die op 2 februari 1945, naar later bleek bijna allemaal onschuldig, naar Roosendaal waren weg gevoerd. Met een aantal van hen die er bij betrokken wa ren, heb ik gesproken. „Er zul len fouten gemaakt zijn, van beide kanten, maar gelukkig heb ik het kunnen vergeven en vergeten", zei een vrouw op hoge leeftijd tegen mij. Daarover een volgende keer. Op 2 november zijn krijgsgevangen Duitsers vanuit Anna Jacobapoider naar Sint-Anna land gebracht. Graag komt de redactie in contact met mensen die meer over deze foto kunnen vertellen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 15