ut Thoolse visbranche enthousiast over invoering van keurmerk VVV wil recreatief Tholen landelijk op de kaart zetten Zon valt tegen, maar april is warme maand L'Van 'Soms wordt vis erg duur betaald' Recreatiewethouder betrekt alle organisaties bij nieuwe nota Donderdag 11 mei 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De werkwijze in de vis- branche staat ter discussie. Er worden vraagtekens ge zet bij het opleidingsni veau en de kwaliteit van het werk is voor verbete ring vatbaar. Wat nog meer zorgen baart, is het ontbre ken van controle op de ma nier waarop.de visserij, de visgroothandel en de vis- detailhandel aan kwaliteit werken. En dat terwijl de consumptie van vis toe neemt. Werknemersorgani satie CNV wil een kwali teitskeurmerk voor ieder een die in vis handelt. Overdrijven Ruiken Optimist Spugen v v Vaarrouteplan Aprilletje zoet heeft nog weieens een witte hoed, luidt een spreuk uit de volksweerkunde. Zover is het echter niet gekomen. Het eerste gedeelte van de maand verliep koeltjes, maar de temperatuur kwam niet meer onder het vriespunt. De tweede helft maakte veel goed met fraai lenteweer. De gemiddelde maandtemperatuur lag op 10,3 graden en dat is ver boven de normale waarde: ne gen graden. Wisselvallig Pasen grillig April Tholen telt ongeveer twintig bedrij ven die zich bezighouden met vis. Zo als Chiel Bijl (35). Hij vangt ze. Ver van huis, boven Engeland in het wes telijke deel van de Noordzee, gaan de netten van de Tholen 43 te water. Chiel gaat zestien uur op en acht uur af, de rest van de zeskoppige beman ning houdt het op acht uur op, vier uur af. Vijf dagen lang. Bijl zou het prima vinden, zo'n keurmerk. Zoals bijvoorbeeld de slagers al hebben. De Keurslager. De Keurvis. „Wij vissen op schol en tong met netten met grote mazen. Daardoor kan er veel vis ont snappen, krijg je geen stenen in de netten en blijft de vis heel. De Britten gebruiken zware matten. Dan vang je meer, maar ook meer stenen, en be schadigt de vis." De mannen van de vakbond zeggen dat niet alleen Britten beschadigde vis naar de veiling brengen. Ook Neder landse vissers kunnen daar wat van. Volgens het CNV wordt er door de branche te weinig gedaan aan de kwaliteitsbeheersing van de gehele keten. De werkgeversorganisatie telt vijf schakels in die keten. De vangst, de veiling, de groothandel, de detail handel en de consument. Elke schakel doet zijn best, relativeert het CNV zijn kritiek, maar controle ontbreekt. Het Productschap Vis is tegen een kwaliteitskeurmerk. Volgens woord voerder R. Carp kost het veel te veel geld en zijn niet alle schakels in de keten controleerbaar. Het product schap telt zes schakels. „De enige schakel die we niet in de hand heb ben, is de zee. Dat is ook een kwali- teitsbepalend element, maar echt stu ren kunnen we dat niet." Hij is tegen een keurmerk. „Zo' n ap paraat kost tientallen miljoenen gul dens. Dat wordt uiteraard doorbere kend aan de consument. Die zal de vis dan duur moeten gaan betalen. Je kunt je afvragen wat zo'n investering de branche dan oplevert. Inderdaad, vis is kwetsbaar. Maar als iedere schakel in de keten gewoon elk mo ment goed oplet bij wat hij doet, krijgt de consument een prachtpro- duct op tafel." Toch is Carp het wel met het CNV eens. Nu gebeuren er volgens hem 'dingen die je niet ziet'. Dingen die er voor zorgen dat de kwaliteit van de vis, voor hij bij de consument op tafel ligt, achteruit holt. Carp zegt dat dat vooral door de gebrekkige koeling komt. Het productschap hamert de mm De TH 43 (Maria) is de grootste viskotter van de Thoolse vloot. komende maanden op verbetering daarvan, alsmede een snellere visaf- handeling. Het komt er op neer dat de vis veel sneller op het aanrecht van de consu ment moet liggen dan nu het geval is. Koos Deurloo uit Tholen en visser in loondienst, vindt de invoering van een kwaliteitskeurmerk prima, maar zegt dat zowel het CNV als het product schap niet moeten overdrijven. Hij vist op de Noordzee op tong en schol en maakt gebruik van de veiling in Scheveningen. Ook hij signaleert een sterk toenemende vraag naar vis. Dus vaart hij met zijn collega's na vier da gen vissen zo snel als 1400 pk's van de Zeearend GO 40 het toelaten naar de veiling. „Dat betekent dat zodra de vis uit het water is, de ingewanden er uit gaan en de vis vervolgens in het ijs gaat." Prima, vindt Carp, maar het zegt nog niet alles. „Vissers zitten vier dagen achtereen op zee. Vis die je de eerste dag vangt, is na vier dagen anders van kwaliteit dan de vis die je op de vier de visdag naar de veiling brengt." Ook de manier van vissen en verwer ken speelt een rol. Vis die aan boord wordt bewerkt en gekoeld, smaakt an ders dan vis die in bulk gelijk wordt ingevroren en later wordt ontdooid. Dat verklaart volgens hem ook het prijsverschil tussen de ene visboer en de andere. Carp zegt niet dat de vis boer op de markt mindere kwaliteit levert dan de visboer in de winkel. „Maar voor de fijnproever is er ver schil." Koeling en snelheid blijven voor Carp de toverwoorden voor de viskwaliteit. „Vis is een koudbloedig dier. Daarom bederft vis bij een stijging van de temperatuur sneller dan vlees." De consument moet bij de aankoop vooral zijn neus en ogen gebruiken, zegt Carp: „Een stukje vis moet fris ruiken. Iets ziltig. Vis moet naar de zee ruiken. Doet ze dat niet, dan hoeft het nog niet slecht te zijn. Maar als je zeewater ruikt, zitje goed." Van groot belang is het vertrouwen tussen handelaar en consument. Carp: „Een vishandelaar die steeds minder klanten in de winkel ziet, moet zich achter de oren krabben en zich afvra gen wat hij verkeerd doet. Klanten zeggen niet zo vaak dat ze een slecht product hebben gekregen. Die blijven gewoon weg." Frans Bout van de gelijknamige vis winkel in Tholen is het daar volledig mee eens. Hij ziet het keurmerk voor visdetaillisten al aan de muur hangen. )rIe moet eens komen kijken wat wij er aan doen om de vis op een goede kwaliteit te houden. Met zo'n keur merk kun je je onderscheiden van de collega's", ziet hij als voordeel. „En voor de klanten is het een bewijs dat je een goed product levert", vindt de winnaar van de BN/DeStem-haring- test 1999. „Elke ondernemer denkt op de juiste manier te werken, maar de voorwaarden die aan zo'n keurmerk worden gesteld, zorgen er voor dat je net iets beter bent dan een ander." Binnenkort is het weer vlaggetjesdag. Bout neemt bij de inkoop van de ha ring geen enkel risico. „Ik werk met een groothandelaar die op de veiling van Scheveningen alleen haring koopt die op zee is gekaakt en ingevroren. Sommigen werken met plaatharing. Die wordt per bulk gevangen, niet ge kaakt, maar gelijk ingevroren en bij de vishandel ontdooid en in een pe- kelbad gedaan. Die haring is de helft goedkoper, maar die verkoop ik niet." Bout zag in 1999 zijn omzet, vergele ken met 1998, met twintig procent toenemen. Volgens hem niet alleen omdat de mensen uit gezondheids overwegingen meer vis gaan eten, maar ook vanwege de gekke koeien ziekte en de problemen met de dioxi- nekippen. „Daar schrikken de mensen van en nemen dan liever vis." Het Nederlands Visbureau (promotor van visconsumptie) spreekt liever van een 'herontdekking' van vis door de huisvrouw. Vorig jaar zette ze 9,3 maal per jaar vis op het menu, in 1998 was dat nog 8,3 keer. Het bureau ver moedt dat de markt voor vlees en kip verzadigd is. De omzetten van paling en zalm stegen in een jaar respectie velijk met 18 en 19 procent. Mosselen kwamen 29 procent meer op tafel en garnalen waren in trek met een stij ging van 14 procent. Dat heeft ook de supermarkt ontdekt. Bout houdt de concurrentie scherp in de gaten en ziet vooral in de randstad steeds meer supermarkten vis gaan verkopen. Tijdens een cursus in Utrecht leerde hij dat het aantal super markten dat vis verkocht met 58 pro cent is toegenomen. Hij heeft echter geen angst dat de Cl000 in zijn woonplaats plotseling op grote schaal in de verse vis zal dui ken. „Ook de verkoop van voorver pakte vis bij de supermarkt zie ik eer der als een stimulans dan als bedreiging. Veel mensen hebben toch liever verse vis. Daarnaast is er een onderzoek geweest van de Consu mentenbond waarin nogal wat kritiek stond te lezen over de kwaliteit van vis bij supermarkten." Ook de markthandel kan Bout geen schrik aanjagen. „Gerookte vis koop ik bij een bedrijf dat al meer dan hon derd jaar ervaring heeft in het roken van paling, makreel en dergelijke. Ik ken markthandelaren die zelf een rookkastje hebben. Maar de consu ment krijgt dan wel een andere kwali teit." Bout is optimistisch over de toe komst van de Thoolse viswinkels. „We zijn op Tholen maar met z'n tweeën. Zelf zoek ik het in uitbrei ding van het assortiment met meer kant-en-klare zaken. En we verwach ten weer veel van de haring", grin nikt hij. Bevreesd voor bedrijven als Albert Heijn die de haring voor een heel zacht prijsje verkoopt, is hij niet. „Heijn koopt elk jaar zo'n twee mil joen haringen op en verkoopt ze dan met een kwartje winst. Ten eerste is die vis aanmerkelijk minder van smaak en ten tweede kan ik het voor die marge niet doen. Bij Heijn staat de haring uren kant en klaar in de bakken, hier worden ze vers uit het emmertje schoongemaakt. Traan- smaak, ook als ze uit een emmertje komen? Dat kan. Dan heeft de haring te lang in het emmertje gezeten. Dat gebeurt bij bedrijven die weinig om- zetsnelheid hebben." De Thoolse visboeren letten goed op hun spullen en zijn zorgvuldig bij het uitkiezen van hun leveranciers. Bout laat tong en schol inkopen bij kleine vissers. Vissers die de vangst per dag op de Scheveningse veiling afleveren. Daarmee voorkomt hij het probleem van de vangst die na vier dagen aan de wal komt. „Mijn vis komt van kleine kotters met weinig pk's. Gro tere pk's zorgen voor kalere vis. Vis die beschadigd is. Mijn vis ziet er mooier uit." Bout kent collega's die in staat zijn vier kilo wijting te leveren voor vijf gulden. „Bij mij kost wijting vijf gul den per kilo. Dat proef je niet direct. Dat zie je. Dat is een kwestie van uit straling van je bedrijf. Hier krijgt vis een speciale vochtbehandeling. Om het half uur wordt er vocht geneveld. Bij een constante koele temperatuur. Op de markt zie je soms dat de vis niet eens in het ijs staat. Het is maar net waar de consument op let." Koos Deurloo kan zich in het adagi um van het productschap 'goede koe ling en snel naar de wal' prima vin den. Maar een betere vis van de laatste dan van de eerste trek, daar zet hij vraagtekens bij. „Je moet de vis ook de tijd geven af te sterven. Een beetje steviger te worden. Soms vind ik een visje twee dagen na de vangst lekkerder." Ook zonder het CNV-kwaliteitskeur- merk is hij te spreken over de manier waarop in Scheveningen de vis wordt behandeld. „De afslag is prima ge koeld. Er wordt erg op hygiëne gelet. Vreemden mogen de vishallen niet in. Je mag er niet roken, geen koffie drinken en niet op de grond spugen." Deurloo weet precies waar de consu ment op moet letten als hij naar de visboer gaat. „Een dooie vis moet toch helder uit zijn ogen kijken. De huid moet glimmen en de kieuwtjes moeten rood zijn. Aan de rode kieuwtjes zie je dat de vis nog leefde toen hij uit het water werd gehaald. Het komt uiteraard ook voor dat je dode vis ophaalt. Die is een natuurlij ke dood gestorven óf is eerder aan ons net ontsnapt, maar door de aanra king toch doodgegaan. Sommige vissers gooien die vis, die heel bleke kieuwen heeft, toch in de bakken voor de veiling." Carp van het pro ductschap: „De ontvangende partij moet de kwaliteit beoordelen. Dus niet alleen de groothandel of de de taillist, maar ook de consument. Vooral de detaillist wordt op het eind resultaat afgerekend." De landelijke persreis volgende maand moet worden gevolgd door een landelijke advertentiecam pagne. Tholen als Zeeuwse spil waar het aankomt op duiken en vissen in Zuid-Nederland. VVV Tholen en Zuid-Beveland, sedert kort de recreatiecombinatie die de toerist naar het eiland moet halen, is er van overtuigd dat het lukt. Mits de gemeente Tholen met een investering van 30.000 tot 40.000 gulden over de brug komt en de bewegwijzering verbetert. Inves teringen die zich volgens Lilian Ausems, de nieuwe directeur van de samengevoegde VVV's, terug verdient in landelijke bekendheid. Meer duikers, meer vissers, meer recreanten, dus meer besteders bij de plaatselijke middenstand. De Thoolse wethouder R. Ravenste- ijn, die zowel economie als recreatie in zijn portefeuille heeft, krabt zich even achter de oren. Hij kan een heel eind met Ausems meegaan, maar heeft de centjes even niet op de plank liggen. „U verrast me wel. We zitten regelmatig met elkaar om de tafel, maar over het op de landelijke kaart zetten van de Thoolse mogelijkheden voor de toerist, daarover heb ik het nog met niemand gehad. Zo'n bedrag staat ook nergens in de begroting." Ravensteijn realiseert zich dat het va kantieseizoen voor de deur staat. Hij heeft zijn ambtenaren gevraagd een recreatienota op te stellen. De jongste is van 1993 en niet meer van deze tijd. .Achterhaald. Het gaat zo snel in die sector." De nieuwe recreatienota, zo laat ambtenaar Kievit weten, is niet klaar voor het komende seizoen. „Dat wordt niet eerder dan aan het einde van dit jaar. Er komt nogal wat voor kijken", verontschuldigt hij zich. Ravensteijn wacht daar niet op. Bin nen veertien dagen kunnen alle orga nisaties die iets met het toerisme op Tholen te maken hebben een brief verwachten. In die brief worden ze uitgenodigd te komen praten over de manier waarop de recreatiezaken op Tholen moeten worden geregeld. „Die brief gaat naar de recreatieorga nisatie Recron, de horeca, de VVV, het platform leefbaar platteland Tho len, de ZLTO, vertegenwoordigers van de jachthavens en de milieubewe ging. De bedoeling is met elkaar te praten hoe over we de recreatie op de beste manier kunnen aanpakken." Lilian Ausems licht nu al een stukje De watersport, zoals het duiken in de Oosterschelde, wil de VVV voor Tholen beter uitbuiten. van de sluier op. De verwachtingen voor het nieuwe seizoen zijn hoog ge spannen. „Het aantal voorboekingen is bovengemiddeld", zegt ze blij. Na tuurlijk heeft ze een wensenlijstje. „De infrastructuur kan beter. Zoals de bewegwijzering. De toevoerwegen naar de campings zijn vaak moeilijk te ontdekken. Dat kan worden opge lost door meer bordjes te plaatsen naar voorzieningen zoals jachthavens, campings, hotels en dergelijke." Over de beschikbaarheid van hotel bedden heeft ze zo haar twijfels. „Veel te weinig", is zij van oordeel. Zeker als haar promotiecampagne voor het eiland lukt. „Tholen heeft heel veel recreatiepotentieel. Je moet er alleen veel meer lawaai voor ma ken. Landelijk moet je laten zien wat we kunnen. Er moet budget komen voor het maken van folders, het ma ken van brochures en het uitvoeren van een landelijke promotiecampag ne. Landelijk adverteren en Tholen echt op de kaart zetten", wil ze. De kosten daarvan bedragen naar schat ting 30.000 tot 40.000 gulden, maar daar heb je dan ook wat voor, is haar overtuiging. Zeker als die campagne aansluit bij de landelijke persdag die ze in juni wil organiseren. „Dan varen we met het schip 'De Avontuur' naar Tholen en Zuid-Beveland. We laten de nationale journalistiek en ook de Belgen zien wat hier te koop is. We halen de journalisten zelfs uit Gronin gen en Friesland en leggen de nadruk op de mogelijkheden tot vissen en duiken. We hopen op wat gratis publi citeit. Met name de Belgische toerist is de vijver waarin we vissen." Meer verwijzingen naar jachthavens, duikplaatsen en visstekken voorko men dat de verwende toerist moet zoeken en maakt het gemakkelijk om Tholen als uitvalsbasis voor zijn ver diende vakantie te kiezen. Wat Ausems wil voorkomen, is de toerist met veel tamtam naar Tholen krijgen en vervolgens moeten consta teren dat er amper kan worden over nacht. „De hotelaccommodatie is ei genlijk onvoldoende. Maar ruimte voor een nieuw hotel?" Ze plaatst er vraagtekens bij. Ravensteijn doet hetzelfde. Met de beschikbare campings, hotels en an dere overnachtingsvoorzieningen moet Tholen het de komende jaren gewoon doen. „We zoeken het in ver betering van de kwaliteit van het ech te recreatieaanbod", klinkt het. Wat hij daarmee precies bedoelt, kan nog niet worden aangegeven. Eerst moet met de instellingen en verenigingen die iets met recreatie te maken hebben een nota worden opgesteld. „Ik wil inventariseren wat er is en vervolgens kijken of we iets tekort komen of dat er iets moet verbeteren." Ravensteijn realiseert zich dat Neder landers steeds meer vrije tijd krijgen. En om die te besteden neemt Tholen in Zeeland een qua prijskaartje unieke plaats in. „Kijk maar eens watje kwijt bent als je in Domburg, Burgh-Haam- stede of Renesse gaat logeren." Wat hij in elk geval wil voorkomen, is grootschalige recreatie. „Geen Ef- teling op Tholen", is zijn overtuiging. Wel zeventig vakantiebungalows in Sint-Annaland, in de Suzannapolder. „Laag pitje? Er komt juist schot in de zaak. De projectontwikkelaar - nee, ik kan nog geen naam noemen - zet er vaart achter. Het project is bestemd voor watersporters en rustzoekers. Als het project doorgaat, betekent het een enorme economische impuls voor het eiland. Er komen geen kantines, geen winkels en zo. De bewoners van de bungalows zullen hun inkopen elders moeten doen." Ravensteijn is overtuigd van de posi tieve invloed van het toerisme op de plaatselijke economie. Hij is er tevens zeker van dat een florerende midden stand goed is voor de gemeente. Meer inkomsten betekent immers lagere lasten voor de inwoners. Tegelijkertijd weet hij dat hij niet alle handen voor uitbreiding van de recre atiesector op elkaar krijgt. „De SGP is fel anti. RPF/GPV is terughoudend. Die maken al problemen bij de uit breiding van een jachthaven met elf ligplaatsen." VVD, PvdA, CDA en D66 steunen hem in zijn opvattingen. „Als alles maar binnen proporties blijft." Of dat ook geldt voor die 30.000 tot 40.000 gulden, is voor Ravensteijn nog maar de vraag. ,Jk zou eerst het plan moeten lezen en de onderliggen de cijfers moet zien. Daarnaast wil ik weten wat andere gemeenten doen en of er gepraat moet worden met andere partijen zoals het waterschap, rijks waterstaat en de provincie. Het gaat uiteindelijk om de centjes." Wat weinig hoeft te kosten, is deelna me van Tholen in het Vaarrouteplan West-Brabant. Een boekje met de mooiste routes voor de pleziervaart met stekken, uitspanningen en be zienswaardigheden. ,Jk heb daarover al met de vertegenwoordiger van de Hiswa gesproken en als alles goed gaat, staan we er volgend jaar in." Jammer van die Vietnamese kokkel eters, grapt Ravensteijn. „Die zijn door allerlei inspanningen van politie, boswachters en inspectiediensten ver dwenen. Maar nu zitten we volgens een landelijk dagblad met duizenden kilo's overschot." Dat de VVV inzet op duikers en vis sers in plaats van wandelaars en fiet sers waarover de folderdisplays van de VVV in Sint-Maartensdijk vol staan, heeft zijn zegen. „We laten bij Gorishoek speciale duikgangen aan leggen. Dan kunnen de duikers ge makkelijk het water in. Langs de Oes- terdam komen toiletten en afval bakken en tussen duikers en beroeps vissers is afgesproken dat ze elkaar met rust laten." Toch vraagt Ravensteijn zich af of het nog wel nodig is het duiken op Tho len te promoten. ,3elgen komen soms met groepen van dertig auto's naar Tholen om te duiken. Je zou den ken dat promotie dan niet nodig is. Maar we zullen daarover graag met de VVV van gedachten wisselen." Ook het verdwijnen van het pontje van Sint-Annaland naar Bruinisse vraagt volgens Ravensteijn om een oplossing. De vaart staat nog in de al manak 2000 van de Zeeuwse pontjes, maar de schipper die de reis verzorg de zag er geen brood meer in. Raven steijn: „We hebben afspraken ge maakt met schipper Elsakker in Bruinisse. Die heeft iemand die voor het komende seizoen de overtocht wil verzorgen." Als fervent paardenliefhebber is Ra vensteijn voorstander van het aanleg gen van ruiterpaden op Tholen. Er zijn besprekingen met diverse instan ties, zoals het waterschap, maar die staan niet te dringen om paarden met ruiters op de dijken toe te laten. Ra vensteijn: „Je hebt niet alleen met het waterschap te maken, maar ook met rijkswaterstaat, gemeenten, Zeeuws Landschap, de provincie en met de verkeersveiligheid. Het is niet een voudig een goede ruiterroute samen te stellen. Maar we zijn wel in voor bereiding om iets dergelijks te doen." Ravensteijn spreekt van een 35 kilo meter lange route met pleisterplaat sen. Waar, hoe en wanneer, daarover moet nog vanalles worden besproken. Intussen zitten de campings op Tho len redelijk vol. C. Menheere, secreta ris van de samenwerkende camping houders Tholen, is tevreden. „Wat we willen, is uitbreiding van de bestaan de campings met in totaal circa 250 plaatsen. Dan kunnen we ook een mogelijke groei opvangen." Hij wijst op de toenemende belang stelling van klanten die voorheen aan de kust stonden. „Wij zijn ongeveer 35 procent goedkoper. En als mensen willen, zitten ze met een half uurtje autorijden op het strand." Menheere zag graag op de kop van Stavenisse (hij zit daar met een cam ping) verbetering van de waterrecre- atiemogelijkheden. „Het is leuk bij hoog water. Maar bij laag water moe ten de mensen meters sjouwen over gladde keien. Dat levert om de haver klap schaafwonden en kneuzingen op. We hebben zelf een goede EH- BO-afdeling op de camping. Maar dat die in actie moet komen, is natuurlijk niet de bedoeling." Afgezien van de milieuheffingen zien de campinghouders de toekomst van Tholen als vakantie-eiland met ver trouwen tegemoet. Menheere: ,Je kunt er een goede boterham in verdie nen als de lasten de komende jaren worden beperkt. De kosten om van je afval af te komen rijzen zo langza merhand de pan uit. De campinghou ders hebben daardoor dit seizoen hun prijzen met tien procent moeten ver hogen." De neerslag was met 39,8 mm een fractie minder dan de 44 mm die voor april normaal is. De zon schijnt gemiddeld 168 uren, maar liet zich nu slechts 158,2 uren zien. Met 4 meter per seconde was de wind niet krachtig, want 5 m/sec is normaal voor de aprilmaand. April begon in de eerste morgenuren met wat motregen. Daarna klaarde het op en 's middags kwam de zon nog af en toe. Wat de temperatuur betreft, kwamen we uit het dal waar in we de laatste dagen van maart wa ren beland. Zondag 2 april was dat al goed te merken; het werd ruin 15 graden met regelmatig zon. Ook maandag profiteerden we van zeer zacht voorjaarsweer. Met een zuid oostenwind werd warmere lucht aan gevoerd, waardoor de temperatuur op 18 graden uitkwam. Naarmate de dag vorderde, nam de bewolking toe. Oorzaak was een lagedrukgebied dat vanuit Zuid-Frankrijk naar midden- Europa koerste. Op de oceaan ont wikkelde zich een sterk hogedrukge- bied dat later in de buurt van Schotland kwam te liggen. Deze luchtdrukverdeling komt vaak voor in het voorjaar en kan wekenlang aanhouden. Jammer genoeg beteken de dit het einde van het warme voor jaarsweer. Dinsdag 4 april was dat al te merken met een toenemende zui denwind. Toch waren er nog enkele opklaringen en liet de zon zich nog wat zien. Eerst was de temperatuur nog 12 graden, maar met de draaiing van de wind zakte deze verder weg, naar 6 graden. We kwamen in een guur weertype terecht en hadden daar ook woensdag de vijfde toen er een straffe noordenwind stond, last van. 's Nachts en in de dagen daarna daalde de temperatuur sterk bij helder weer, maar tot vorst in de weerhut is het niet gekomen. We gingen een aantal mooie dagen tegemoet. Overdag veel zon, terwijl de wind een stuk minder werd en een paar dagen in de oosthoek te recht kwam. De middagtemperatuur steeg naar 12 tot 15 graden. Vrijdag de zevende was een fraaie lentedag met veel zon. De wind was zwak omdat het hogedrukgebied dichtbij lag. Voor het weekeinde zag het er goed uit. Zaterdag was er meer be wolking, maar regelmatig brak de zon daar doorheen. Zondag en maandag waren vrijwel wolkenloos. Doordat zich in het Middellandse- Zeegebied een lagedrukgebied had gevormd, stak een vrij krachtige noordoostenwind op. Maar met tem peraturen van 15 tot 16 graden was het aangenaam lenteweer. De eerste decade (tien dagen) van april is het met 69 uren zeer zonnig geweest; gemiddeld per dag 6,9 uren zon is niet gering. De hogedruk verdween en een com plex van lagedrukgebieden kreeg greep op West-Europa. De komende dagen werd het daardoor een stuk wisselvalliger. Dinsdag de elfde was tot de middag nog zonnig, maar langzaam nam de bewolking toe. De wind draaide naar het zuiden, waar door het wat minder koud aanvoel de. Doordat oceaanstoringen West- Europa konden bereiken, namen de neerslagkansen toe. In de nacht van 11 op 12 april viel er wat regen en overdag was het - met van tijd tot tijd regen - heel ander weer dan we de laatste tijd gewend waren. Er stond een krachtige zuidenwind. De temperatuur bleef flink onder de maat, met zes graden was het ge daan. Donderdag de dertiende drong vroeg in de morgen een nieuw re- gengebied binnen, met een stevige zuidwestenwind. De atmosfeer bleef flink in de weer. Vrijdag was een droge dag met flinke zonnige perio den. De temperatuur boekte met 11 graden weer wat winst. Zaterdag (15) veel bewolking met regen. La ter op de dag klaarde het op, maar de namiddag en avond gaven op nieuw buien te zien en een flink aan wakkerende zuidenwind. Het was in één woord guur. Zondag was een veel betere dag, met geregeld zon. Toch was het wachten op een nieuw regengebied. Er viel wat in de nacht van zondag op maandag, daarna wa ren er perioden met zon maar ook nog enkele buien met onweer. Vanaf dinsdag de achttiende gingen we naar beter en droger weer. Rond om een groot gedeelte van Europa lag een vijftal hogedrukgebieden. Wij profiteerden van een zwak ho gedrukgebied, waardoor met een zuidenwind warme lucht werd aan gevoerd. De temperatuur kwam op 16 a 17 graden. Aansluitend op de regen van de voorgaande dagen werd het groeizaam weer. Woensdag was behoorlijk zonnig, maar later in de middag drong vanuit het zuiden een gebied met bewolking binnen van een zwak koufront dat passeer de. In de avond klaarde het op. De zonneschijn donderdagmorgen duurde niet langer dan een uur. Be wolking en regen kwamen eraan. Naar het weekeinde toe werd het nog een tikje wisselvalliger. Vrijdag viel erg mee, zonnige perioden had den de overhand. Zaterdagmorgen eerst regen, waarna het droog werd. Maar de zon liet zich niet zien. De paasdagen hadden een grillig ver loop. Zondag was regenachtig met nauwelijks wind en temperaturen aan de lage kant (12 graden). Twee de paasdag was het een stuk beter. Het was droog, de zon scheen regel matig en de temperatuur liep tot 18 graden op. In de resterende dagen van april steeg het kwik tot boven de 20 graden. De atmosfeer bleef on stabiel, zodat een bui tot de moge lijkheden bleef behoren. Toch kreeg ook de zon elke dag wat ruimte. Dinsdag (25) begon tamelijk zonnig. Later kwam er meer bewolking, met soms een paar spatten regen. De wind, uit het zuiden, was matig tot vrij krachtig. Voor het eerst dit sei zoen overschreed de temperatuur de 20 graden. Dat gebeurde woensdag morgen opnieuw, maar 's middags kwam er meer bewolking en daaruit vielen enkele buien. Bij Engeland was een lagedrukgebied actief, wat de wind in het westen bracht. Hier door werd koelere lucht aangevoerd, de temperatuur daalde van 21 naar 13 graden. Onze streek bleef de da gen daarna gevoelig voor bewolking met kans op buien. Donderdag (27) was een dag met weinig wind, wis selende bewolking en tussendoor perioden met zon. 's Middags nam de bewolking toe en viel er wat lich te regen. In de late avond passeerde nog een actief onweersgebied. Vrij dag was overwegend bewolkt, de zon kon er slechts sporadisch door heen prikken. Pas 's avonds kreeg die meer kans. Koninginnedag werd een grauwe en grijze dag. De tempe ratuur viel met 12 graden behoorlijk tegen. Pas rond zeven uur 's avonds kwam de zon nog tevoorschijn. Op de laatste aprildag profiteerden we van een klein hogedrukgebied. Dat gaf wel wat beter weer, maar met de zon viel het opnieuw tegen. St.-Philipsland St.-Maartensdijk Temperatuur Gemiddelde temperatuur 10,3 10,0 Gemiddelde maximum temperatuur 15,0 14,2 Gemiddelde minimum temperatuur 6,3 6,8 Hoogste maximum temperatuur 21,2 (26) 20,4 (26) Laagste maximum temperatuur 7,8(5) 7,4(5) Hoogste minimum temperatuur 11,6 (26) 12,4 (26) Laagste minimum temperatuur 0,1(11) 0,4(11) Warme dagen v.a. 20 °C 3 2 Aantal uren v.a. 18°C 16 11 Aantal uren zonneschijn 158,2 216 Neerslag Aantal dagen met neerslag 19 20 Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm - - Hoogste etmaalsom 6,6(22) 6,6 (22) Totaalsom 39,8 44,7 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1007 1009 Hoogste luchtdruk 1035 (7) 1036 (7) Laagste luchtdruk 984(12) 987(12) Laagste luchtvochtigheid 39(10) Aantal dagen met onweer 2 1(27) Aantal dagen met weerlicht - Aantal dagen met mist 1(15) - Gemiddelde windsnelheid 4,0 m/sec 4,0 m/sec Hoogste windsnelheid 20,1 (5) 23(18) De getallen tussen haakjes zijn de data. KEUKENCENTRUM Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 13