Nieuwe methode om aardbeien te kweken voor het eerst op Tholen aan de Platteweg Stamreeks van M.J. Laban Richtlijnen voor geven hulp bij rampen nodig Grondwaterprobleem 72 huizen Scherpenisse wordt dit jaar opgelost Inwoners van St.-Maartensdijk zijn tevreden over hun dorp Op zoek naar voorouders via het gemeentearchief Tholen Donderdag 11 mei 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 VVD wil een fonds voor donaties Er moeten duidelijke richtlijnen komen voor het geven van geld voor hulp bij rampen in het buitenland. Daar pleitte E. Frigge-Hogesteeger (VVD) dinsdagavond voor in de commissie algemeen bestuur en welzijn. Volgens het raadslid ontbreken nu criteria: voor de ene ramp wordt wel geld uitgetrokken, voor de andere niet. Bij de watersnoodramp in Mozambique heeft de gemeente geen geld gedoneerd, na de aardbeving in Turkije wel. Het liefst zou de VVD een fonds in het leven roepen waar voorwaarden voor hulp aan verbonden worden. door J.P.B. Zuurdeeg Waterschap vangt in gemeente Tholen 173 muskusratten Calvijncollege €«X1!CT1M Woord en daad Astmafonds Provincie en woningstichting betalen eraan mee De provincie geeft de gemeente 75.000 gulden subsidie voor bestrijding van de grondwateroverlast in Scherpe nisse. Het karwei, waarbij verhard oppervlak wordt afge koppeld van de riolering, vergt in totaal voor de gemeente Tholen 635.000 gulden. Dit is inclusief bestek en voorbe reiding van adviesbureau Tauw. De woningstichting Be ter Wonen neemt 175 mille voor haar rekening, want alle betrokken 72 huizen in de Beatrixlaan, Maria van Nas- saustraat en Schuttershof zijn huurwoningen. Voor de be woners komt er nog een voorlichtingsbijeenkomst. Innovatief Tholen heeft er sinds dit jaar een nieuw systeem bij om aarbeien te kweken. In een boomgaard langs de Platte weg in Scherpenisse teelt de familie Bolier uit de Mo lenweg deze lekkernij in een soort witte regengoot op pootjes. Geen knelpunten ingediend voor kernbezoek Willem Laban, de stamvader van dit geslacht, huwde in 1621 in Stavenisse. Deze jong gezel van Schotland woonde al voor zijn huwelijk in het nog jonge Stavenisse dat in 1599 was be dijkt. Zijn bruid woonde in Kempenshofstede, een deel van het huidige Stavenisse dat al eer der was bedijkt. De familienaam Loban, al in de 17e eeuw ver basterd in Laban, wordt door Sir Thomas Innes of Learney in The Scottisch Tartans (pag. 80) in verband gebracht met de Clan Maclennan of Lo gan. Deze clan woonde in een klein gebied te genover Iverness over de Moray Firth (inham Noordzee). Ook volgens George F. Bleek in The surnames of Scotland is de naam afkomstig uit Moray (Black Isle). Aansluiting met de Schotse familie Laban of Logan is bij oppervlakkig on derzoek niet gevonden. Gegevens van rond 1600 zijn ook daar schaars. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn op Tholen en Sint-Philips- land 173 muskusratten gevangen en 1 dat zijn er vijf minder dan in het eerste kwartaal van 1999. Op Schouwen-Duiveland troffen de rattenvangers van het waterschap 104 muskusratten aan, op Noord- Beveland 2, op Walcheren 27 en op Zuid-Beveland 579. Hoewel er op Schouwen een verzevenvoudiging plaatsvond en op Zuid-Beveland bijna een halvering, steken de aan tallen schril af bij Zeeuws-Vlaan- deren. Daar zijn liefst 12.557 mus kusratten gevangen en dat is een Wij zullen wel nooit weten hoe deze rond 1595 geboren Schot in Stavenisse terecht is gekomen. Wij kunnen slechts wijzen op de vele Schotse mi litairen die in de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) in huurle gers voor de Republiek der Zeven Verenigde Nederlan den tegen Spanje vochten. Reeds kort na de inneming van Den Briel op 1 april 1572 kwamen Schotse militairen naar Nederland. In september van dat jaar kreeg kapitein Henry Belfour, bevelhebber van circa 200 Schotse militai ren, toestemming de Prins van Oranje te gaan dienen. Tussen 1573 en 1655 waren er steeds tussen de één en drie Schotse regimenten in Neder land. De geringe bestaansmo gelijkheden in hun geboorte land was voor de Schotten veelal de reden om in krijgs dienst te gaan. Een aantal van hen vestigde zich na hun vol brachte diensttijd in Neder land. J. Maclean stelt in De huwe lijksintekeningen van Schotse militairen in Nederland, dat 70% van de in Nederland ge vestigde Schotse geslachten hier via de Schotse brigade kwam. Echter, ook Schotse kooplieden en zeelieden heb ben zich in Nederland geves tigd. In dit verband wordt op gemerkt dat het geslacht Schot, dat in Tholen veel na zaten heeft, vermoedelijk een Duitse stamvader heeft. kwart meer dan over dezelfde pe riode vorig jaar. In Zeeuws-Vlaan- deren zijn negen rattenvangers ac tief (oktober vorig jaar zijn er twee bijgekomen), in de rest van Zeeland zes. Zij zijn mede afhankelijk van meldingen van inwoners, die er jaarlijks zo'n 200 binnenkomen. Hoewel in het gebied boven de Westerschelde ten opzichte van het 1. Willem Laban geboren Schotland circa 1595 (in 1621 was hij jong gezel, dus niet eer der gehuwd). Hij huwde I Stavenisse 31 mei 1621 (ondertrouw aldaar 2 mei 1621) met Levina Dimmens, geboren Sint-Maartensdijk, overleden (Stavenisse) voor 3 november 1627. Hij huwde II Stavenisse, ondertrouw aldaar 3 november 1627, met Catelijn Tenne, geboren Kalmthout. Zij was een dochter van Tonis Ga briels en Catelina Davids (Rechterlijk archief Zeeuwse ei landen nr. 5898, fol. 77v). Uit het oudst bewaarde sche- penboek van Stavenisse blijkt dat Willem Laban niet altijd voldoende geld had om zijn schulden te betalen. Zo werd in 1628 een deel van zijn bezit ge veild; zijn 'saet' (tarwe?) voor 15 stuivers de zak, twee koeien voor 8, twee varkens en ook zijn beste bed. In totaal bracht de veiling 17 op. In 1628 werd het beste paard van Rey- nout Krijnsen, die borg stond voor Willem, geveild. Datzelfde jaar kwam Willem met de we duwe Troost het recht van overpad over zijn hof en erf overeen, zodat zij het verbouw de gewas op haar land onder de dijk makkelijk van het veld kon halen. Verder treffen we Willem Laban tussen 1624 en 1630 regelmatig aan als de huurder en borg in de akten van de verpachting van landen in Stavenisse en Oud-Kem- penshofstede (Raze 5936). In 1632 verkocht hij zijn hoefken eerste kwartaal van vorig jaar min der ratten zijn gevangen (885 tegen 1140), wil het waterschap met na me op Schouwen de vinger aan de pols houden. Muskusratten zijn bij zonder vruchtbaar, zodat er zonder bestrijding al gauw acht tot tien keer zoveel van deze dieren zijn als het voorgaande jaar. Bestrijding is van groot belang omdat deze ratten er op los graven, daarmee schade aan watergangen en oevers veroor zakend. Sloten kunnen erdoor ver stopt raken, oevers kalven af en plattelandswegen kunnen verzak ken. met de ingezaaide grond in de Oud-Kempenshofstedepolder in het 9e blok, ook wel Noord- veerblok genoemd, aan Pieter Pieterse Vermaes en Cornelis Marinuszn. Broer. Dit hoefje stond waarschijnlijk op de plaats waar nog in 1953 't Oefje aan de Kloetsedijk (Oudeland- sedijk) stond. Achter deze dijk ligt de in 1656 bedijkte Marga- rethapolder. Na de verkoop is Willem in Stavenisse gaan wo nen (1633). 2. Cornelis Willemse Laban geboren Stavenisse circa 1624, overleden (Sint-Maartensdijk) voor 15 april 1682. Hij huwde I, ondertrouw Sint- Maartensdijk 9 oktober 1655, met Leunken Crijns (Pip- pinck), geboren Sint-Maartens dijk 1621/22, overleden in het kraambed kort voor 24 juni 1663. Zij was een dochter van Crijn Cornelissen Pippinck en Maeyken Pieters. Hij huwde II tussen 6 februari en 27 mei 1664 met Digna Cornelis (Ovie- len?), weduwe van Willem Claesse, lidmaat van de Neder landse Hervormde Kerk te Sint- Maartensdijk 13 juli 1665, ingekomen met attestatie van Oud-Vossemeer, overle den (Sint-Maartensdijk) voor 23 maart 1669. Hij huwde III Sint-Maartensdijk 7 mei 1669 (ondertrouw aldaar 23 maart 1669) met Janneken Cornelis sen Schoppenboer, weduwe van Pieter Hubrechtsen, eerder weduwe van Gabriel Leuniss, geboren Colijnsplaat of Cats- hoek op Noord-Beveland circa 1625, overleden (vermoedelijk Sint-Annaland) tussen 1683 en 16 februari 1686. Volgens de genealoog A.W. Kloet was Cornelis landman te Sint-Maartensdijk op de boer derij 't Ulekot, later Broeders hof geheten, in de Uiterst Nieuwlandpolder (Groeneweg 2). Uit het eerste huwelijk is gebo ren: 3. Leunis Cornelissen Laban gedoopt Sint-Maartensdijk 24 juni 1663, landman in de Noordpolder, overleden aldaar april 1737. Hij huwde I Sint-Maartensdijk 9 april 1688 (ondertrouw aldaar 20 maart 1688) met Tanneken Mattheussen van der Daf, ge doopt Sint-Maartensdijk 30 ju ni 1669, overleden tussen 9 fe bruari 1698 en 11 november De inwoners van Sint-Maartens dijk zijn blijkbaar tevreden men sen. Tenminste als je afgaat op het feit dat er geen enkel knel- of aan dachtspunt is ingediend voor het komende kernbezoek van b. en w. op 17 mei. In andere plaatsen van Tholen werd tot nog toe het nodi ge aangedragen door de brugers. Het bezoek van b. en w. begint om negen uur op de Nijverheidsweg en Sportlaan. Met de geplande afsluiting van de Molendijk, worden deze stra ten de toegangswegen naar Sin- Maartensdijk. Ook de aan te leggen rotondes bij de Nijverheidsweg en 1699, dochter van Mattheus Jacobsen van der Daf en Cor nelia Roelands Sierveld. Hij huwde II Sint-Maartensdijk 12 april 1700 (ondertrouw aldaar 17 maart 1700) met Jacomina Lucasse Swancke, gedoopt Sint-Maartensdijk 25 december 1678, overleden aldaar mei 1737. Zij was een dochter van Lucas Jacobsen Swancke én Martijnken Jacobs. Leunis Laban bezat in 1729 in Sint-Maartensdijk meerdere hofsteden; één in de Noordpol der en één hofstede en een 'hofstedetje' in de Uiterst Nieuwlandpolder. Laatstge noemde hofstede werd be woond door Leendert Puye. Uit het tweede huwelijk is ge boren: 4. Laban Laban gedoopt Sint- Maartensdijk 11 december 1707, overleden aldaar 15 no vember 1762. Hij huwde I Sint-Maartensdijk 4 augustus 1739 (ondertrouw aldaar 16 juli 1739) met Jaco mina Braam, gedoopt Sint- Annaland 16 november 1710, be- graven Sint-Maartensdijk juli 1742. Zij was een dochter van Leendert Janse Braam en Cornelia Abels. Hij huwde II Sint-Maartensdijk 3 december 1743 (ondertrouw aldaar 15 november 1743) met Martha Ellewit, gedoopt Sint-Anna land 8 september 1720, belij denis aldaar 9 april 1739, be graven Poortvliet 16 juni 1777. Zij was een dochter van Frangois Ellewit en Elisabeth van der Weele. Laban zal zijn einde hebben voelen naderen toen hij op 3 november 1762 ziek op bed lig gend op zijn hofstede in de Noordpolder zijn testament maakte. Laban en zijn vrouw wezen elkaar aan als univer seel erfgenaam en voogd over de kinderen. Toeziend voogd werd Cornelis Voorhek die met Tanneke Ellewit was gehuwd (Raze 5352/85). Uit het tweede huwelijk is ge boren: 5. Leunis Laban geboren Sint-Maartensdijk circa 1760, overleden Kruiningen 5 juni 1805. Hij huwde Sint-Maartensdijk 20 januari 1789 (ondertrouw aldaar 2 januari 1789) met Ma ria Geluk, gedoopt Sint-Maar tensdijk 1 november 1767, overleden Kruiningen 11 janu- dan op een soort tafels. Maar het probleem daarbij was dat als er een ziekte in kwam, je die baaltjes me teen weg kon gooien. Met het nieu we systeem is dat niet meer nodig." Voor zover bekend is Bolier in de gemeente Tholen de enige die deze methode toepast. „Het is een sys teem dat pas vorig jaar is doorge broken in ons land. In West-Brabant (bijvoorbeeld rond Steenbergen) wordt het op grotere schaal ge bruikt", legt de fruitteler uit. „Het is een soort goot gemaakt van piep schuim. Het hele spul weegt bijna niets. Je moet het dan ook goed ver ankeren, anders waait het bij een storm zo weg. Er gaat eerst een folie in en vervolgens een retourleiding die overtollig water en meststoffen afvoert naar een bak. Het is dus nog milieuvriendelijk ook. Dan gaat er Onder de Linden komen aan de orde. Het zwembad en gemeenschapscen trum Haestinge (waarnaar een onder zoek naar nieuwbouw of renovatie loopt) worden bekeken en daarmee samenhangend ook het sportveld van voetbalvereniging Smerdiek. Om tien uur staat een bezoekje ge pland aan het trapveld aan de Hoge- ari 1815. Zij was een dochter van Pieter Geluk en Elisabeth Sturmesant. 6. Jacob Laban geboren Kruiningen 16 oktober 1803, boerenknecht, later winkelier in de Brugstraat te Tholen, overleden Tholen 3 december 1878. Hij huwde Tholen 17 maart 1830 met Maria Gunst, gebo ren Oud-Vossemeer 12 juni 1807, vroedvrouw, overleden Tholen 9 december 1880. Zij was een dochter van Anthonie een kokosvezel in. Dat is een neu traal materiaal dat niet zo ziektege- voelig is. De planten krijgen via een druppelbevloeiing water." Volgens Bolier is het nog een flinke investering geweest. „Maar je hoeft het materiaal veel minder vaak te vervangen. En als er een ziekte in zou komen, dan kun je alles ge woon uitspoelen." Het is de bedoe ling dat er bij het bedrijf van Bolier nog eens veertien rijen van dit sys teem worden aangelegd. „Je zou er zelfs aarbeienplanten mee kunnen kweken. Maar dat is onze opzet niet. Daar heb je toch weer andere, specifieke kennis voor nodig. Ons gaat het in eerste instantie om de oogst." En dat zal de consument in elk geval met Bolier eens zijn als hij weer een aarbei van zijn sorbet, taart of uit het vuistje snoept. weg. Er wordt over gedacht hier een jongerenontmoetingsplaats aan te leggen. Daartoe wordt momenteel een onderzoekje onder jongeren ge houden. Jeugd- en jongerenwerkster Wil Berkelaar zal toelichting geven bij de wensen. Het speelterreintje aan de Rozenstraat wordt regelmatig ver nield. Onlangs werd er nog voor Gunst, winkelier, en Hendrika Quist. 7. Leunis Laban geboren Tho len 3 maart 1834, tuinier, land bouwer en meelslijter, wonend aan de Bebouwdendam (nr. 35), overleden aldaar 2 november 1917. Hij huwde I Tholen 27 maart 1867 met Elizabeth van Strien, geboren Westkapelle 15 sep tember 1842, overleden Tholen 28 december 1867. Zij was een dochter van Hendrik van Strien, korenmolenaar, en Martina De kwestie kwam aan de orde toen de raadsleden gevraagd werd 10 cent per inwoner beschikbaar te stellen voor een bijdrage aan de wederop bouw van de Nederlandse Antillen nadat de eilanden Sint-Maarten en Saba geteisterd waren door de orkaan Lenny. Frigge steunde het voorstel niet om dat ze het beleid miste, de andere raadsfracties steunden het college wel. J. van den Donker (D66) was het eens met de VVD. Ook hij stelde dat het noodzakelijk is om voor het ver lenen van een financiële bijdrage aan slachtoffers van rampen een beleid vast te stellen. Wethouder W.C. van Kempen zag er wel wat in om over zo'n beleid te praten. Hij wees er echter op dat er nauwe banden bestaan tussen Neder land en de Nederlandse Antillen. „Wij weten wat het betekent om hulp te krijgen. Dat hebben we zelf mee gemaakt na de watersnoodramp van 1953." P. van Belzen (RPF/GPV) ging ak koord met de 'geste', maar vond de reactie aan de late kant omdat het verzoek al eind november vorig jaar was binnengekomen. Het verzoek van het Dinteloords- Thoolse comité Ditho om subsidie voor het dorpje Lopadea Noua in Roemenië werd afgewezen. Het stel de inspreker J.C. van Voorst van Di tho teleur. „Ik ben emotioneel gela den, want ik ben net terug uit Roemenië. Terug in de rijkdom uit de armoede. In Roemenië is de hulp vooral gericht op de steden, wij rich ten ons op het platteland. Daar wordt bijna niks aan gedaan. We geven hulp aan iedereen, zodat de bevolking in menswaardige omstandigheden kan leven." Van Belzen vroeg waarin het comité 25.000 gulden geïnvesteerd. Ook daar kijken de bestuurders. Verder wordt de Bloemenlaan bekeken en krijgt het gezelschap in Maartenshof uitleg over het regionaal indicatieor gaan. Om vijf over elf arriveert men bij openbare basisschool De Rie- burch waarvan het terrein erg gevoe lig is voor vandalisme. Ook de aan palende nieuwbouw van de peuterspeelzaal passeert de revue. Tot slot bespreekt men om half twaalf in de Radda Barnenstraat de problema tiek rond de gebruikers van de voor malige kleuterschool die gesloopt gaat worden. Lous. Hij huwde II Oud-Vosse- meer 26 augustus 1869 met Eli zabeth Thomina Beaufort, ge boren Oud-Vossemeer 20 no vember 1839, overleden Tholen 13 mei 1910. Zij was een doch ter van Kornelis Beaufort, met selaar, en Arendje Kievit. Uit het tweede huwelijk is ge boren: 8. Marinus Laban geboren Tholen 17 januari 1881, land bouwer, later grutter in de Da lemsestraat, in 1938 vertrokken naar Rotterdam, overleden al zich onderscheidde van andere hulp aanvragers. Hij beschouwde het co mité als een zeer menselijke organi satie. „Maar als we tegen u ja zeggen, dan staan er morgen weer twee op de stoep." Volgens van Voorst is de armoede in het gebied algemeen, mankeert het er aan goede wegen en de hygiënische omstandigheden in het medisch cen trum zijn zorgelijk. „Iedereen kan van onze hulp profiteren." Frigge steunde het standpunt van het college om geen geld te geven. Tho len steunt de zustergemeente Itawa in Tholen al op allerlei manieren, zei ze. „Probeert u via particulier initiatief geld bijeen te krijgen." Voor Van Voorst was het duidelijk. Het kwartje is gevallen, zei hij. „Het is triest dat we geen subsidie krijgen." Ook het verzoek van de stichting het Zeeuwse gezicht om 1000 gulden subsidie werd afgewezen. Hetzelfde gold voor de aanvraag van 250 gul den van E.L. Reijnhoudt-Kaland die plattelandsvrouwen bezoekt met het project Ons Zeeland. Het subsidie verzoek van de Oosterschelde thuis zorg voor de maaltijdvoorziening van 3593 gulden werd wel ingewilligd. Ook de vraag van de Vluchtheuvel, een instelling voor psychosociale hulpverlening van de gereformeerde kerken voor het instellen van een so ciaal medisch team op het Calvijn college werd gehonoreerd. Daarvoor wordt 2670 gulden beschikbaar ge steld. In de week van 28 mei tot en met 3 juni houdt Woord en daad de jaar lijkse collecte. De opbrengst is deze keer voor het onderwijsproject Gambella in Ethiopië Het Astmafonds houdt in de week van 15 t/m 20 mei haar jaarlijkse collecte. Er zijn voor Tholen-stad nog collectanten nodig. Wie 90 mi nuten over heeft voor het 'luchtge vecht', kan contact opnemen met mevr. G.A. Schot-de Wit tel. 0166- 604131. daar 26 augustus 1960. Hij huwde Tholen 12 mei 1904 met Adriana Hendrika Wilhel- mina Zachariasse, geboren Tholen 4 september 1881, in 1938 vertrokken naar Rotter dam, overleden aldaar 19 no vember 1962. Zij was een doch ter van Jacobus Marinusse Zachariasse en Gerarda Coers. De grutterij in de Dalem sestraat was tussen 1810 en 1904 eigendom van de familie Willemse. Leendert Willemse werd in 1858 eigenaar van de grutterij. Hij was de overgroot vader van Marike Willemse, de vrouw van Willem de Klerk, die in 1989 president van Zuid-Afri- ka werd. Leendert verkocht zijn grutterij in 1904 aan meelslijter Marinus Laban, die in 1924 het begin 16e eeuwse pand ver kocht. Het monumentale pand dat aan de noordzijde van de lagere school stond, is in 1938 afgebroken. 9. Jacobus Marinus Laban geboren Tholen 17 januari 1917, overleden aldaar 15 de cember 1980. Hij huwde Tholen 27 januari 1944 met Cornelia Overbeeke, geboren Tholen 8 september 1917. Zij is een dochter van Jo hannes Overbeeke en Tannetje Maria Kegge. 10. Marinus Johannes Laban geboren Tholen 28 mei 1946. Districtsopzichter in Sint-Phi- lipsland en na de gemeentelijke herindeling (1994) technisch ambtenaar van de gemeente Tholen. Hij is voorzitter van de overkoepelende provinciale postduivenvereniging Afdeling Zeeland '96 (1700 leden). Hij huwde Tholen 23 december 1970 met Jentje Schotkamp, geboren Avereest. Zij is een dochter van Lucas Schotkamp en Hendrikje Pol. Uit dit huwelijk zijn geboren: 1. Hendrikje Cornelia Laban (Corellen), geboren Tholen 8 juli 1974. Zij huwde Tholen 9 augustus 1996 met Mattheus Verkamman, geboren Sint-Phi- lipsland 26 juni 1970, binnen vaartschipper, varende op mo torschip Lena Johanna (600 ton). Domicilie Sint-Philipsland. Na huwelijk beiden varende op de Lena Johanna. 2. Jacobus Marinus Laban (Maurice), geboren Tholen 14 september 1976, student be drijfskunde aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam. Bronnen: A.J. Giljam. Tien fa milienamen op Tholen en Sint- Philipsland, dl. I, 1992. Burgerlijke stand en bevol kingsregisters gemeente Tho len. Het gemeentebestuur had vpor een ge grondwaterstanden, een slecht provinciale bijdrage gepleit omdat verschillende waterhuishoudkundi- ge problemen op een nieuwe wijze gezamenlijk worden aangepakt. Er zal voor de afvoer van het hemelwa ter van daken en wegen en voor het slecht afstromende water van het maaiveld gebruik worden gemaakt van zogenaamde wadi's. Een wadi - er komen er vijf - is een verlaging in het maaiveld waar het water naartoe stroomt met onderin grof zand. Drainages onder in de wadi's zor gen voor verbetering van de grond waterstand in Scherpenisse. Door het afkoppelen van het verhard op pervlak zal er minder water naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie gaan, wat bijdraagt aan het afvlakken van de pieken. Dit is weer gunstig voor het rendement van de zuiveringsin stallatie in Sint-Maartens- dijk. De gemeente werkt bij dit project dan ook samen met het waterschap Zeeuwse Eilanden, evenals met de woningstichting Beter Wonen. Het waterschap koopt grond aan en graaft een sloot om het water te kunnen afvoeren. Om de druk op het budget voor het oplossen van de grondwaterproblemen enigszins te verlichten, hoopte het gemeentebe stuur van Tholen op 'een flinke sub sidie.' Scherpenisse kent al jarenlang grondwater- en regenwateroverlast, wat zich manifesteert in vochtpro- blemen in 72 huizen en lange natte periodes op onverhard terrein. Dit wordt veroorzaakt door continu ho- doorlatend bodemprofiel, ongelijk matige ligging van groenstroken, bestratingen en gazons en het ont breken van een goed functionerende drainage van het gebied. Door de aanleg van wadi's wordt het regenwater van daken en onver hard terrein afgekoppeld met als gunstig neveneffect dat er minder water naar de zuivering moet wor den getransporteerd. Wegens dit voordeel is het waterschap bereid de ontvangende sloot te vergroten door aankoop van de benodigde grond. Woningstichting Beter Wo nen is bereid een bijdrage te verle nen van 175.000 gulden, waarna er nog een bedrag resteert voor de ge meente van 460.000 gulden. De provincie is blij met deze aan pak en wil 75 mille verstrekken uit de pot waterhuishoudingsplan. „Met dit project wordt een bestaand probleem op een innovatieve en in tegrale wijze opgelost, waarbij en kele gunstige neveneffecten optre den zoals een verminderde afvoer van water naar de zuivering. Ook de leefomgeving wordt aantrekkelijker gemaakt. Deze aanpak kan dienen als voorbeeld voor vergelijkbare projecten in Zeeuwse kleigebie den", concludeert het provinciaal bestuur. De effecten van de voorzieningen worden gemeten. De provincie wil die gegevens hebben en ze ook on der andere Zeeuwse gemeenten la ten verspreiden. Tegen deze achter grond hebben gedeputeerde staten dinsdag besloten om 75.000 gulden subsidie aan de gemeente Tholen te verstrekken. De piepschuim bakken in de boomgaard op de splitsing van de Platteweg en de Molenweg. Aardbeien zijn een gewilde fruit- soort. In menig Thools volkstuintje staan rijtjes van deze 'zomerkonink- jes'. In de Thoolse fruitteelt is de aarbei echter een onbekende plant. Appels, peren en bessen zijn er vo lop, maar kleinfruit zoals aarbeien wordt nog niet veel bedrijfsmatig geteeld. Bij Kom in de kas was dit jaar voor het eerst een aarbeienteler (Weterings uit Oud-Vossemeer) die de zoete lekkernij onder glas teelt. Wie een dezer dagen eens op de fiets achterlangs Scherpenisse rijdt, kan het haast niet ontgaan zijn dat er in een boomgaard op de splitsing van de Platteweg en de Molenweg zes bijzondere objecten staan opge steld. De witte goten met een flink aantal driehoekige poten eronder, bevatten planten die worden gevoed door een slang. De boomgaard is eigendom van de familie Bolier uit de Molenweg te Scherpenisse. Bo lier kweekt al langer aarbeien, maar nog nooit op deze manier. „Voor heen deden we dat op baaltjes, ge vuld met potgrond en veen", vertelt L. Bolier die samen met zijn zoon het bedrijf runt. „Die legden we De grutterswinkel van Marinus Laban (nr. 8 van deze stamreeks) in de Dalemsestraat stond op de plaats waar nu de woningen 27 en 29 staan. In de deuropening Adriana Zachariasse. Het 16e eeuwse pand is kort na het maken van de foto in 1938 afgebroken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 11