Tholen zingt aubade uit volle borst Spellenspektakel Philipsland succes Fanatiek spelen in Oud-Vossemeer Enthousiast bij spellen in Poortvliet Hindernisbaan op trapveld in Polder Donderdag 4 mei 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Met oranje papieren in de hand staat de jeugd vlak voor de kiosk op de Markt in Tholen. Achter hen zijn de muzikanten van Con cordia opgesteld, een oranje strik je op de groene uniformjas gesto ken. Traditiegetrouw is de publie ke belangstelling groot voor de au bade. Zes nummers worden uit volle borst gezongen. Overbeken de vaderlandse liederen, maar ook het populaire 'Een bolus bie de koffie', toch wel een schril con trast. Bij het ontbreken van de di rigent wegens vakantie heeft mu zikant Arnold van Bavel de lei ding. Hij laat beginnen met het Zeeuwse volkslied en eindigt met het Wilhelmus. Namens het ge meentebestuur neemt wethouder K.A. Heijboer, vergezeld van zijn vrouw, de aubade in ontvangst. In een korte toespraak onderstreept hij het belang van koninginnedag en de monarchie. Tholen Stad Ac tief, dat deze dag organiseert, vindt dat eigenlijk de burgemees ter zijn laatste Thoolse koningin nedag in de grootste woonkern van de gemeente had moeten zijn. Concordia-voorzitter Geuze laat het 'Lang zal ze leven' spelen voor de inwoners die een dag eerder koninklijk zijn onderscheiden, en dan met name voor wethouder Van Kempen. „Want wat is een muziekvereniging zonder wethou der van cultuur en wat is een wet houder van cultuur zonder mu ziekvereniging." Ruim 260 kinderen doen aanslui tend op de voormalige oesterput ten mee aan de spelletjes die daar worden georganiseerd in samen werking met de basisscholen Ter Tolne, De Regenboog en De Kraal en de verenigingen Tholense Boys, Olympia en Batho. On danks het tegenvallende weer (met regen tegen het einde) zijn de kinderen enthousiast. Ze wor den beloond met een medaille, li monade en snoep. Ondertussen is op de Markt de rommelmarkt aan de gang van de stichting christelijk jeugdwerk en de scou ting. Zoals altijd trekt die volop belangstelling, hoewel ook hier de regen spelbreker is. Een aantal zaken wordt bij opbod verkocht en daarbij wordt voor een oud fo totoestel 100 gulden neergeteld. Na afloop pakt de organisatie de restanten zelf in en voert ze af naar de milieustraat, wat aan merkelijk voordeliger is dan het bestellen van een container. Thjos schotelt de jeugd vanaf 12 jaar 's middags een hindernisrace voor. Met zo'n dertig deelnemers valt de opkomst voor dit nieuwe initiatief niet tegen. Met touw trekken, krattenrace, zeepskippy e.d. wordt een leuk parcours afge werkt. De winnaars doen er 4 mi nuten en één seconde over, de nummers twee elf seconden lan ger. Alle deelnemers kunnen smullen van een 'Beatrix-koek' die door de moeder van één van hen is geschonken. Na afloop wordt spontaan een touwtrek wedstrijd gehouden tussen de jonge deelnemers en de 'oude garde', die door laatstgenoemden wordt gewonnen. Flinke animo is er voor de vis wedstrijd in de Vest, met 44 deel nemers en vele toeschouwers. Het weer werkt prima mee, de zon komt door en voor het eerst in ja ren wordt er weer eens flink ge vangen. De totale lengte bedraagt meer dan tien meter vis. Er zijn 25 prijzen te verdelen. Winnaar is Hans Quist met 200 cm. Ook Jo- han Bout en Lauren Bogert van gen met respectievelijk 162 en 159 cm behoorlijk vis. De vierde prijs is voor Anita Schot met 73 cm en met 66 cm wordt Thijs de Jong vijfde. Al met al kijkt Tholen Stad Actief terug op een bijzonder ge slaagde koninginnedag. Het is toch wel gemakkelijk dat de teksten van de liedjes op papier staan. „Het was de moeite van het orga niseren waard." Mieke Kot van jeugdsoos De Kelder in Sint-Phi- lipsland kijkt tevreden terug op de viering van koninginnedag. Voor het eerst zette de soos een aantal activiteiten op en de be langstelling daarvoor was prima. Vrijdagavond was de Wimpel bomvol bij het Oranjebal met de drive-inshow van Ko Jeroense. „Er waren ongeveer 180 aanwezi gen", vertelt Mieke Kot. Ook de kinderrommelmarkt zaterdag morgen trok heel wat deelnemers die, zittend op een deken, spulle tjes aan de man probeerden te brengen. En het spellenspektakel aan het eind van de middag was een doorslaand succes. De keuze voor een binnenactiviteit bleek een gelukkige, want hoewel het droog bleef was het de hele dag bewolkt en fris buiten. „Tüssen vier en vijf uur waren er wel hon derd kinderen. En het was te mer ken dat iedereen het prima naar de zin had." De verkoper van sui kerspinnen deed prima zaken en natuurlijk was het springkussen in trek. De Kelder had een orga nisatiebureau in de arm genomen, dat spellen en enkele begeleiders verzorgde. Het thema was 'zie kenhuis op stelten'. De mensen bij de spellen hadden dan ook al lemaal een witte doktersjas aan. In de kleine zaal van het dorps huis werd een brancardrace ge daan. Verder was er bijvoorbeeld een kop-van-jut. Wie dat wilde, kon meedoen aan een competitie langs de zeven spellen. In de groep 6 tot 10 jaar leverde dat Re- nate Hagenaars een prijsje op. En in de categorie 10 tot 14 jaar won nen Jeroen van Starkenburg en Dennis Arkesteijn. Dankzij het resultaat van een flessenactie en de nodige sponsors kon De Kelder het allemaal gratis aanbieden. „We hebben gemerkt dat iedereen achter ons initiatief stond", aldus Mieke Kot. Volgend jaar zal de jeugdsoos zeker weer bekijken of er iets te organiseren valt, maar dat zal van de financiën afhangen. „En mogelijk kunnen we het sa men doen met andere verenigin gen." Het Oranjecomité laat in Sint-Philipsland al enkele jaren verstek gaan omdat er in het dorp onvoldoende animo bestond om activiteiten op touw te zetten. Achter muziekvereniging Con cordia maakten de peuters van Tum-Tum 's morgens een rond wandeling door het dorp. En de leerlingen van de Koningin Julia- naschool deden spelletjes op het eigen plein. De Luyster deed dit keer vanwege de vakantie niet mee. De traditionele demonstra tie van de jeugdbrandweer bleef achterwege. Het blussen van een brandende auto op het havenpla teau - altijd spectaculair en een trekpleister - mag niet meer als gevolg van strengere milieure gels. Daarom werd nu meege werkt aan de spellen op de school. Het zonnetje brak door, toen za terdagavond VZOS vaderlandse liederen zong vanuit de muziek- nis aan de Kerkring. Er was aar dig publiek op de been voor deze sfeervolle afsluiting van koning innedag. „Het zingt er ontzettend leuk, ook vijf jaar geleden heeft ons koor daar gestaan", zegt een tevreden secretaris Anja Neele. VZOS nam zelf het initiatief voor dit optreden en de leden hielden er een voldaan gevoel aan over. De eigenaar van de nis, het be drijf Unicall dat in het voormali ge gemeentehuis is gevestigd, had ter verfraaiing wat bloemstukjes neergezet. VZOS vertolkte wer ken uit Valerius' Nederlantsche Gedenckclanck, het Zeeuwse volkslied en tot besluit het Wil helmus. Snap jij iets van dit spel, lijken deze kinderen tegen elkaar te zeggen. Het sportveld in Oud-Vossemeer was vrijdagmorgen het domein van de peuters en de kinderen uit de onderbouw van de basisscho len. Het was fris op de wei, maar daardoor lieten zij zich niet weer houden. Fanatiek werden allerlei spelletjes gedaan, zoals skippybal len, blokken verplaatsen, doel- schieten, kegelen, vlaggetjes over dragen en zaklopen. De leerlingen van de bovenbouw deden onder tussen enthousiast mee aan een vossenjacht door het dorp. Zo'n 200 kinderen gaven acte de pre sence deze koninginnedag, die be gon met de traditionele aubade bij de Vossenkuil. Wethouder W.C. van Kempen nam die namens het gemeentebestuur in ontvangst, waarna ballonnen werden opgela ten. OVM begeleidde de kinderen naar het sportveld, waar een num mer werd gespeeld en de majoret- ten nog een showtje weggaven. Inmiddels werd ook alles in ge reedheid gebracht voor de fancy- fair van peuterspeelzaal de Pluus, die 's middags op het programma stond. „We hadden wat extra din gen voor de kinderen, zoals blik- gooien en sjoelen. En dat trok", vertelt Jacqueline Hommel. „Zelf stond ik bij de wafels. Je kreeg er geen een op het bord, zo grif gin gen ze van de hand." De op brengst was, ondanks het koude weer wat mogelijk mensen ervan weerhield een kijkje te komen ne men, gelijk aan die van vorig jaar en dat stemde tot tevredenheid. Negentien teams (minimaal drie mannen en één vrouw) leefden zich uit bij het volleybal, waar voor een aantal velden waren uit gezet. Waar het ene team fanatiek streed voor de winst, zagen ande re het puur als een gezellige beste ding van de vrije dag. Het toer nooi verliep vlot. Uiteindelijk won Molenstraat 1, voor Kalisbuurt 1, Molenstraat 2, Leguitsedijk 1 en Boaherd 4. In de Vossenkuil had een 65-tal inwoners een plezierige middag met de bingo voor ouderen en gasten van de Zonnebloem. Er werden drie ronden gespeeld. Om zes uur trok achter muziekvereni ging OVM een flinke stoet kinde- Zo snel mogelijk een bekertje rijst naar achteren doorgeven is niet zo simpel als het lijkt. Zeventien groepjes kinderen trok ken zaterdagmiddag door Poort vliet om mee te doen aan een spel- lencircuit. Verspreid door het dorp stonden dertien spelletjes waaraan ze mee konden doen. Bij voorbeeld spekhappen, een beker rijst doorgeven en rijden op een (oranje) fiets die uit balans was gebracht. „We hebben veel posi tieve reacties gekregen", vertelt Ina Bolier van het Evenementen comité Poortvliet. Dat besloot iets op koninginnedag te organiseren nadat duidelijk was dat het Oran jecomité de activiteiten op 5 mei wilde concentreren. Beide organi saties hadden daar nog overleg over. „We hebben er veel werk aan gehad. We moesten de kinde ren in laten schrijven en groepen samenstellen, wat anders de scho len doen als het geen vakantie is." Met meer dan honderd deelne mende kinderen is men bijzonder tevreden. Bij elk spel kregen de groepen een letter, waaruit ze twee woorden moesten vormen. De oplossing: hare majesteit. Alle kinderen ontvingen een ijsje en een balpen met opdruk van het comité. Mevrouw Bolier fietste door het dorp om de mensen die bij de spelletjes stonden, van kof fie te voorzien. De kinderen kre gen onderweg limonade. Samen met café 't Centrum werd een bierfietswedstrijd georgani seerd en ook dat was bijzonder ge slaagd. „Om ook de jongere jeugd een kans te geven mee te doen, werd dit spel ook nog met cola in plaats van bier gespeeld." De lam pionoptocht 's avonds, waarbij dweilorkest 't Kliekske uit Lepel straat voor de muziek zorgde, trok héél veel mensen, meldt me vrouw Bolier. Het dorp maakte een feestelijke indruk, want in veel straten waren spontaan oran je en rood-wit-blauwe puntvlag- gen neergehangen. En in het Zuidplantsoen bloeiden de oranje tulpen volop. „Voor zowel groot als klein was het een leuke dag. En het bleef in ieder geval droog, hoe wel het geen mooi weer was." Het comité hield terdege rekening met een begrafenis die dezelfde mid dag plaatsvond. Tevoren was met de betreffende familie contact ge zocht. „Het is immers een kleine gemeenschap", zegt Ina Bolier. Spellen die in de Lange- en de Mo lenstraat gepland waren, werden naar andere straten verplaatst en de lampionoptocht trok niet door de Burgemeet. Wat houdt zo'n touwnet op als je snel wilt zijn. Op het trapveld in Anna Jacoba- polder probeert Huib van Westen van het Oranjecomité zaterdag morgen even na elven nog een aantal jongelui te strikken voor de volksspelen. Uiteindelijk doen er een 25-tal mee en dat is minder dan voorgaande jaren. „Mis schien komt dat doordat er niet eerst kinderspelen waren, of speelde het matige weer een rol", zoekt Van Westen naar een ver klaring. Er is weer een fraaie hin dernisbaan bedacht, die traditie getrouw door tweetallen moet worden genomen. Met tussen hen in een zak zand rennen ze tegen een helling op, springen eraf en kruipen dan onder een net door. Al die tijd mogen beiden de zak niet loslaten. Na enkele meters over een balk te hebben gelopen, is het eindpunt bereikt. De snelste tijd telt. De capriolen van de deel nemers werken regelmatig op de lachspieren van het publiek, ter wijl ook sommige deelnemers bij tijd en wijle last hebben van de slappe lach. Vooral het touwnet draagt daaraan bij. Na een span nende strijd komen Gerben v.d. Velde en Jos Boudeling als sterk ste duo uit de bus. In de finale kloppen ze het jeugdige tweetal Maarten van Willigen en Jan Zuidweg, dat het gebrek aan kracht goed compenseert met be hendigheid. Koninginnedag in de Polder be gon met de aubade bij Ons Dorpshuis, waarvoor redelijke belangstelling bestond. Aanslui tend maakte Concordia een muzi kale rondwandeling door het dorp. De schooljeugd beleefde een komische middag met de Ton La- ros' lachen is oké show. Een klei ne 150 bezoekers vulden Ons Dorpshuis en genoten van onder meer goochel- en buikspreekacts. In hetzelfde gebouw sloot 's avonds een gezellig koninginnebal m.m.v. Flash, waar ook jeugd uit Sint-Philipsland op af kwam, de festiviteiten af. „Ondanks alle po litieke discussie bleek weer eens overduidelijk dat een gemeen schap zoals Anna Jacobapolder absoluut niet zonder een voorzie ning als Ons Dorpshuis kan", al dus Van Westen. De feestvreugde in het dorp kreeg nog een zwart randje doordat 's nachts door onbekenden vernie lingen werden gepleegd. In de te lefooncel aan de Langeweg werd de hoorn van het toestel getrok ken. En op het trapveld gingen de nylon doelnetten en het grote vangnet in vlammen op. „Ze zijn volledig verbrand, tot boven in de doelpalen. Nu is de jeugd gedu peerd die hier altijd een balletje trapt, en er is al zo weinig in het dorp", meldt een verontwaardig de inwoner. ren met feestelijk versierde fiets jes en wagentjes door het dorp. 's Avonds was er ook nog een rede lijke belangstelling voor het Oranjebal met de band Cheers. Op heel Tholen en Sint-Philips land gaven mensen een eigen in vulling aan deze koninginnedag. Velen volgden op de televisie het bezoek van de koningin aan Kat wijk en Leiden. Boeren waren her en der in de polder op het land bezig. Anderen benutten de vrije dag voor een verbouwing of karweitjes aan het huis. Ook toerfietsers waren massaal op pad. Zo reden er 's morgens tien tallen in groepen over de Krab- benkreekweg richting Sint-Phi lipsland. Samenwerking is belangrijk om een goed resultaat te behalen. V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7