'Alarmering voor ouderen kan stukken beter en goedkoper' Partners eerst niet, dan toch wel welkom op reünie lintjesdragers Meisje en twee bestuurders gewond bij zoveelste aanrijding op Hoge weg Stavenisse huldigt Hoek Bijeenkomst gedecoreerden in Vossenkuil druk bezocht Omwonenden zijn vele ongelukken op kruising meer dan zat Donderdag 4 mei 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De maatschappij wordt harder. Steeds meer mensen heb ben steeds minder voor elkaar over. Als gevolg daarvan mist een groeiend aantal ouderen de boot als het gaat om snelle alarmering. Ouderen die via een alarmeringssys teem willen voorkomen dat ze dagenlang op de grond liggen zonder dat iemand het weet, moeten twee of drie telefoonnummers van buurtgenoten opgeven om het sys teem te laten slagen. Juist die twee of drie buurtgenoten zijn nauwelijks meer te vinden. Gevaarlijk Traditioneel waarschuwingssysteem dreigt te falen door gebrek aan relaties Vrijwilligers Vrijwilligers achilleshiel Spraakherkenning Het was druk en bovenal ook behoorlijk warm in de Vos senkuil te Oud-Vossemeer waar vrijdagmiddag de reünie plaatsvond van Tholenaren die koninklijk onderscheiden zijn. Behalve de gedecoreerden waren ook hun partners aanwezig. Dat lijkt vanzelfsprekend, maar eerst was de gemeente dat niet van plan. Eigen verdienste Doe maar gewoon Drie mensen zijn donderdagmiddag naar het ziekenhuis gebracht na een aanrijding tussen twee auto's. Dat ge beurde rond kwart voor vijf op de kruising van de Hoge- weg met de Rijkebuurtseweg en Roolandseweg te Oud- Vossemeer. De brandweer kwam eraan te pas om de inzittenden te bevrijden van één auto die in de sloot lag. Ook de traumahelikopter werd ingezet. Thoolse werkgroep van Dorkas Hulp n a Dat zegt Ank Verschoor, bestuurslid van het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO), de stichting die op Tholen onder meer onderzoekt wie er voor een alarmeringssysteem in aanmer king komt. "Straks heb je die twee of drie buurtgenoten niet meer nodig. Een computer gaat net zo lang voor je aan de slag tot er hulp is gevonden." Dat zegt Aad van Keulen uit Sint- Annaland, directeur van TNO/Uni- call het bedrijf op Sint-Philipsland dat een computergestuurd alarmsys teem heeft ontwikkeld en daar bin nenkort bij 350 instellingen de boer mee opgaat. Zelfs verzekerings maatschappijen zijn zo van het sys teem overtuigd, dat de kosten in het verzekeringspakket worden meege nomen. Voor Verschoor is elke verbetering welkom. "Het eiland kent hele hechte gemeenschappen waar het normaal is dat je voor elkaar zorgt. Maar zelfs op Tholen moet steeds vaker een aanvraag voor een alar meringssysteem worden afgewezen omdat de aanvrager onvoldoende adressen kan opgeven waarheen kan worden gebeld als er iets mis is. Oudere mensen wonen doorgaans in wat oudere wijken. Daar is spra ke van vergrijzing. Buren hebben vaak geen zin om als tweede of der de gebeld te worden als er iets met een omwonende zou zijn. Kinderen wonen vaak te ver weg en als je een half uur moet rijden voordat je bij vader of moeder bent, ben je te laat." Het zal volgens Verschoor niet de eerste keer zijn dat een oudere uit bed valt en urenlang op de grond ligt voordat iemand in de gaten heeft dat er iets mis is. "De alarm centrale heeft minstens twee adres sen nodig van mensen die kunnen worden gealarmeerd als de abonnee de telefoon niet beantwoordt. Twee adressen zijn nodig omdat er ie mand met vakantie is, of ziek kan zijn. Vroeger zocht de stichting Welzijn voor Ouderen Tholen en Sint-Philipsland zelf twee of drie relaties voor de alarmaanvrager. Dat werd steeds moeilijker en nu moe ten de mensen het zelf doen." Al lukt het niet altijd om twee of drie reserveadressen te vinden, toch blijven we proberen, zegt Joke Kloet. Zij werkt bij de stichting en heeft ervaren dat het gevaarlijk is ouderen alleen te laten wonen. "Zodra wij een aanvraag binnen hebben, wordt er gekeken of de be trokkene voor een subsidie in aan merking komt. De subsidie wordt door de gemeente betaald en kan soms oplopen tot vijftig procent van het totaalbedrag." Joke kan niet zeggen om hoeveel geld het gaat, omdat dat niet voor iedereen gelijk is. Wie voor een alarmeringssysteem in aanmerking komt, passeert eerst het Regionaal Indicatie Orgaan RIO. Het RIO geeft de gemeente advies al dan niet te subsidiëren. Directeur A. Pinxte- ren: "We zijn pas anderhalf jaar be zig. In die tijd hebben we in Tholen ongeveer 25 mensen aan een alar meringssysteem geholpen en zijn er bij mijn weten twee die geen buren, familieleden of vrienden hebben ge vonden om als tweede of derde man te fungeren als de telefoon niet wordt opgenomen. Die vielen dus af." Waar het allemaal om draait, zegt F. Bakker, sedert tien jaar vrijwilliger bij de Stichting Personen Alarme ring Nederland (SPAN), is het lan ger zelfstandig blijven wonen door ouderen. De stichting stelde in Zee land 1700 alarmeringsinstallaties ter beschikking. Een alarminstalla tie, zo groot als een telefoonboek dat in een huiskamer, keuken, of slaapkamer wordt opgehangen. De installatie heeft een luidspreker en microfoon en de gebruiker heeft een alarmknop ter grootte van een luci fersdoosje om de nek hangen. Zodra er iets aan de hand is, is een druk op de knop voldoende om contact te krijgen met een alarmcentrale van bijvoorbeeld een verzorgingshuis. De dienstdoende verpleegkundige reageert op het alarm en vraagt via de luidspreker wat er aan de hand is. De gebruiker roept dat hij uit zijn bed is gevallen en niet meer kan op staan. De verpleegkundige heeft en kele adressen die vervolgens op volgorde gewaarschuwd worden, zodat er hulp wordt geboden. Bakker: "Als er niemand is die kan helpen, hebben we een probleem. Onze centrale staat in Koudekerke. We gaan net zolang door tot we ie mand hebben gevonden die kan gaan kijken wat er aan de hand is. Lukt dat niet, dan bellen we de poli tie." De gemeente Tholen is een van de weinigen die de aanschaf van de ap paratuur subsidieert. Bakker: „Nieuw kost een apparaat ons 1400 gulden. De gebruiker betaalt eenmalig aan sluitkosten van honderd gulden en per maand zeventien gulden abonne mentskosten. Verder niets. We wer ken in Zeeland met 35 vrijwilligers. Ze plaatsen de apparaten, doen de ad ministratie en bemannen de centra le." Bakker heeft vorig jaar met zijn vrijwilligers ruim 2000 alarmerende gebruikers kunnen helpen. "De re den om op de alarmknop te drukken is heel verschillend. Vaak omdat ie mand is gevallen en niet meer over eind kan komen. Ik denk dat we tenminste 200 ouderen na een ern stige valpartij hebben geholpen." Zonder vrijwilligers is zo'n centrale alarmering niet in actie te houden, ervaart Bakker. Wegvallen van de dienst kan ook niet. "We zijn in 1983 opgericht toen het een aantal malen voorkwam dat ouderen da genlang dood in huis op de grond la gen. Dat mag niet meer gebeuren en is ook niet nodig." De organisatie van Bakker heeft echter te maken met concurrentie. "Steeds meer verzorgings- en ver pleeghuizen trekken aanleunwonin gen of huisjes die in de buurt van het verzorgingshuis staan, bij hun eigen alarmering. Daardoor raken wij minder toestellen kwijt. Daarnaast raakt de markt verzadigd. Toch is het aantal abonnees dit jaar al weer met circa veertig gegroeid. Die groei is nodig om de dienst betaalbaar te houden." Die vrijwilligers en de menskracht die er aan te pas komt, zijn volgens Aad van Keulen uit Sint-Annaland de achilleshiel van het alarmsys teem. "En lig je dan onder je bed, dan hangt er in het gunstigste geval een soort hondenpenning om je nek. Die moet je dan dag en nacht met je meedragen terwijl het veel eenvou diger is je een paar maal per dag door een computer te laten opbellen. Een gemeenschappelijk alarmsys teem kost veel minder omdat er minder mensen aan te pas komen en als er iets aan de hand is, hoef je ook niet gelijk je hele hebben en houden te vertellen." Van Keulen is directeur van Unicall in Sint-Philipsland, het bedrijf dat, samen met TNO in Leiden, bezig is met het samenstellen van een water dicht, landelijk netwerk van alarm installaties. Hij legt de vinger op de zere plek. De vrijwilligers. De noodzakelijke burenhulp. Verschoor: "Daarom zijn in Tholen telefooncirkels niet van de grond gekomen. Zo'n clubje men sen dat elkaar elke dag belt en als er iets mis is, gelijk alarm slaat. Dat willen de mensen hier niet. Die zeg gen: mijn dochter kijkt wel. Ik heb er geen zin in gelijk te vertellen dat je met een beetje griep op bed ligt." Van Keulen, die samen met zijn col lega F. van den Berge complete alarminstallaties aan verzorgings huizen en verpleeghuizen aanbiedt, kent die gevoelens van de Zeeuwen. "Die gaan niet met de pet in de hand naar de gemeente voor een subsidie. Wij komen straks met een landelijk dekkend netwerk van alarmsyste men. Beter en goedkoper dan het nu gaat", is zijn overtuiging. Binnenkort krijgen 350 instellingen een brief van TNO/Unicall waarin wordt uitgelegd wat er op het gebied van alarmering intussen is verbe terd. "Ook om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven. Gewoon met je zaktelefoontje. Daar kunnen we ook Albert Heijn aan koppelen. Dan geef je je boodschappen op en hoef je de deur niet uit. Speciaal ontwik keld voor mensen die niet de hele dag met zo'n hondenpenning om hun nek willen lopen. Wij bedoelen een GSM. Zonodig voorzien van enorme letters", geeft hij het letter type van menig reclamefolder aan. Bakker weet dat er de komende ja ren nogal wat op het gebied van alarmering en gekoppelde systemen op de oudere afkomt. "Maar een GSM weegt zwaarder dan onze knop. En wat gebeurt er als je met je GSM belt en er neemt niemand op?" Volgens Van Keulen geen probleem. "Het systeem zit zo in elkaar dat de computer blijft zoeken naar iemand die wel kan helpen. In laatste instan tie is dat de plaatselijke huisarts of de politie." Het aardige daarbij is, verwacht Van den Berge, dat het systeem van TNO/Unicall in het verzekerings pakket wordt opgenomen. "De Zwolsche en het Zilveren Kruis heb ben toegezegd de kosten te vergoe den. Als er één schaap over de dam is, volgen er meer." Het aardige van de techneuten uit Sint-Philipsland is, dat de alarme ring met alle mogelijke diensten kan worden gekoppeld. De bediening blijft kinderlijk eenvoudig en de kosten laag. Van Keulen voorspelt, dat de tijd niet ver meer is dat de computer be grijpt watje zegt. "Dus geen knop pen meer indrukken, maar er tegen praten. Dat heet spraakherkenning. Daarmee zijn we hier in Sint-Phi lipsland al heel erg ver." TNO/Unicall gebruikt de spraakher kenning voor het doen van onder zoeken. In Harlingen en Sneek belt de computer inwoners met de vraag of ze de afgelopen maand een onge luk hebben gehad. De computer vraagt de juistheid van de naam. Antwoord de ondervraagde met ja, dan komt de vraag over het ongeluk. Is het antwoord nee, dan bedankt de wat metalige stem luid en duidelijk voor de medewerking en gaat naar de volgende. Zegt iemand dat er sprake is van een ongeluk, dan wordt de computer vervangen door een menselijke stem en wordt uitge breid gevraagd wat er dan aan de hand was. Van Keulen: "Dat kan een snee in je vinger zijn, maar ook een gebroken been." Het onderzoek staat onder leiding van Gert-Jan Wijlhuizen en is be stemd voor TNO Preventie en Ge zondheid. De gegevens worden uit eindelijk gebruikt om te zien of er en op welke gebieden maatregelen moeten worden genomen om onge lukken te voorkomen. De eerste uitnodiging die de deur uitging, was uitsluitend bedoeld voor de lintjesdragers zelf. „De zaal in ge meenschapscentrum Meulvliet in Tholen was bezet. En Haestinge is niet zo gezellig, dus zaten we met een probleem. We konden eigenlijk alleen maar in de Vossenkuil terecht. Maar we waren bang dat daar niet ie dereen in zou kunnen. Daarom heb ben we in eerste instantie alleen de gedecoreerden uitgenodigd", legt gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx uit. „Daar kwam echter zoveel pro test op, dat we een hernieuwde in schrijving hebben gehouden, ditmaal mét partners. Het is een fout geweest en die moetje ruiterlijk toegeven." Die kleine vergissing vooraf, kon de pret van de middag echter niet druk ken. De zaal van de Vossenkuil zat vol (ongeveer de helft van de gede coreerden die bij de gemeente be kend zijn, was aanwezig) en het ge sprek was al in volle gang toen burgemeester H.A. van der Munnik het spreekgestoelte beklom om voor de tweede (en voor hem laatste) keer de bijeenkomst voor gedecoreerden te openen. „Driejaar geleden was de eerste keer. Sommigen wilden er destijds een jaarlijks gebeuren van maken. Het gemeentebestuur besloot echter dat een volgende reünie in 2000 zou plaatsvinden en dat ge beurt nu vandaag", aldus de burger vader die nog een keer de onder scheidenen van deze dag opsomde (W.C. van Kempen uit Poortvliet, A.A. Nieuwkerk uit Tholen, M.C. den Engelsman uit Sint-Annaland en mevr. G. Boelhouwers uit Tholen. Van der Munnik ging even in op het systeem van het uitreiken van lintjes. „Het systeem van deze onderschei dingen kent criteria op grond waar van de verdiensten worden beoor deeld. Natuurlijk is er op dat systeem altijd wel iets aan te merken. Óók op dat, welk geldt sinds 1996. Maar er is geen politieke meerderheid te vin den voor het afschaffen ervan. De mensen, althans de meesten, hebben er geen enkele moeite mee en waar deren de onderscheidingen." Volgens de burgemeester weten de ontvangers van een koninklijke on derscheiding ook wel dat ze die niet alleen aan eigen verdiensten te dan ken hebben. „Ik noem hier het be langrijkste werk van het thuisfront, van de echtgenoot of echtgenote. Zij maakten vaak ruimte voor hun man of vrouw om hen te kunnen laten functioneren. Ik noem ook de werk nemers en andere collega's, de me debestuursleden en ga zo maar even door", aldus Van der Munnik die de activiteiten waarvoor de aanwezigen hun lintje hebben gekregen, bestem pelde als 'het cement van de samen leving'. „Hetzij door een dienstbaar beroep, hetzij door dienstbaar vrij willigerswerk." Volgens de burge meester worden samen met degenen die een lintje krijgen óók degenen die niet aan de criteria voldeden, ge waardeerd om hun werk. Als vermaak was deze middag ge kozen voor een man van 'over de dam'. De Zuid-Bevelandse trouba dour Engel Reinhoudt bracht enkele van zijn liedjes ten gehore. Aanvan kelijk had hij weinig licht en - zoals hij zelf memoreerde - kent hij zijn liedjes nog steeds niet uit zijn hoofd. Natuurlijk werd 'een bolus bie de koffie' gezongen, waarbij de aanwe zigen een klein beetje meezongen. „Als dat morgen bij de aubade net zo gaat, hoeft de burgemeester zijn oren niet dicht te houden", grapte Reinhoudt. Hij speelde ook in op de gelegenheid waarvoor hij naar Öud- Vossemeer was gekomen. „Het is natuurlijk prachtig als je een onder scheiding krijgt en de meesten ver dienen die ook wel. Maar er zijn er toch wel een paar (en nu kijk ik maar omhoog om niemand te be schuldigen) die wat met hun borst vooruit staan. En dat is niet zo best. Want mijn moeder zij altijd 'doe maar gewoon'. En dat betekent niet dat je je altijd gewoon moet gedra gen. Je mag gerust gek doen. Maar dat je gewoon moet zijn. Je bent niets meer of minder dan een an der", zie Reinhoudt die opmerkte dat discriminatie niet goed is, behal ve als het positieve discriminatie is. „Iemand positief onderscheiden van de rest. Dat is met jullie ook ge beurt. Jullie zijn in feite positief ge discrimineerd." Reinhoudt zong hierna ook een lied met als titel 'Wees mè heweun'. De aanwezige gedecoreerden en hun aanhang konden de middag wel waarderen. „Het is voor mij de eer ste keer, maar het is heel gezellig. En je ziet zo een heleboel mensen die je niet kent of waarvan je niet wist dat ze een koninklijke onder scheiding hadden", zegt J.W. van Popering die vorig jaar lid werd in de orde van Oranje-Nassau. „En het is natuurlijk wel veel gezelliger met partners erbij." Aan een andere tafel zit A. van den Hoek uit Scherpenis- se. De voormalig bankdirecteur werd twaalf jaar geleden, bij zijn pensionering, onderscheiden als rid der in de orde van Oranje-Nassau. Hij vindt de bijeenkomst ook heel gezellig en vindt het tevens belang rijk dat de partners mee mochten naar de reünie. „Want het thuisfront heeft er inderdaad net zo goed voor gezorgd dat je zo'n onderscheiding kon krijgen. Het werk is per slot van rekening allemaal gebeurd in uren dat je niet thuis was!" De Scherpe- nissenaar vermaakt zich momenteel prima met onder andere tuinieren en fietsen. Al met al hebben de aanwe zigen een geslaagde middag. „Wees maar blij dat je onderscheiden bent, want anders zat je hier niet. En als je er zat, moest je alle drankjes uit ei gen portemonnee betalen", grapte Engel Reinhoudt. Terwijl hulpverleners het gewonde meisje afvoeren, zijn brandweerlieden nog bezig met de zyvaarbeschadigde auto in de sloot. Een 42-jarige Tholenaar reed vanuit de Rijkebuurtseweg de kruising op en zag daarbij een van rechts uit de richting Oud-Vossemeer naderende auto over het hoofd, bestuurd door een 35-jarige inwoner. Door de klap belandde eerstgenoemde auto, waarin ook het zevenjarige dochter tje van de bestuurder zat, in de sloot aan de noordkant van de Hogeweg. Hoewel de inzittenden niet bekneld zaten, werd de brandweer uit Sint- Maartensdijk erbij gehaald om hen te bevrijden uit het schuin tegen het talud hangende voertuig. Inmiddels was de traumahelikopter gearri veerd, evenals twee ambulances uit Sint-Maartensdijk en Bergen op Zoom. Het meisje werd gestabili seerd en, met bebloed hoofd, uit de auto getild en op een brancard naar een ambulance gebracht. Zij is met de helikopter (die in het weiland van de familie Geuze was geland) vervoerd naar het Sophia kinderzie kenhuis in Rotterdam. Haar vader, die met een pijnlijke rug rondliep, ging ter observatie mee naar het Dijkzigt ziekenhuis. De andere auto die op de rijbaan stond met de neus richting Vossemeer, was aan de voorkant zwaar beschadigd. De 35- jarige bestuurder ging met nekletsel naar ziekenhuis Lievensberg. Het verkeer uit de richting Poortvliet werd door brandweerlieden via de Kadijk door de polder omgeleid, uit de richting Vossemeer gebeurde dat via de Roolandseweg. Op deze kruising gebeuren regel matig ongelukken, en vaak allemaal op dezelfde manier: een voorrangs- fout vanuit de Rijkebuurtseweg aan het eind van de middag. Omdat bij na altijd één of meer auto's in de sloot belanden, komt de brandweer er praktisch altijd aan te pas (sep tember vorig jaar nog). En ook de traumahelikopter landde er donder dag niet voor het eerst. Op de Hoge weg wordt vaak met hoge snelheid gereden. De bewoners van het Kraaikot - pal aan de kruising gele gen - zijn het in ieder geval meer dan zat. Ze gaan bij het waterschap aan de bel trekken om iets aan deze kruising te doen. Meerdere keren per jaar worden ze opgeschrikt en meestal zijn zij er als eersten bij. „Je kunt die mensen toch niet laten liggen. Maar de kruising zou on overzichtelijker gemaakt moeten worden", zegt mevrouw Govers. In het oorspronkelijke landinrichtings plan was erin voorzien om de krui sing aan te passen door de Rooland- se- en Rijkebuurtseweg niet langer loodrecht in elkaar te laten over gaan. Het is uit het plan geschrapt. Volgens voorzitter J.L. van Gorsel van de landinrichtingscommissie omdat waterschap en provincie - dit dit onderdeel hadden moeten beta len - de noodzaak niet zagen omdat er 'te weinig' ongelukken zouden gebeuren. Onlangs is een werkgroep Tholen op gericht van de stichting Dorkas Hulp Nederland. De groep gaat activiteiten organiseren als de nationale voedsel- actie, het inzamelen en sorteren van van kleding en goederen (men zoekt nog opslagruimte) alsmede het pre senteren en promoten van Dorkas in Tholen. De stichting verleent nood hulp in gebieden die worden geteis terd door natuurrampen, hongersnood of oorlogsgeweld. W. Andriesse uit De stichting Actief Stavenisse, voort gekomen uit de stichting 400 jaar Sta venisse, heeft Rien Hoek zaterdag avond in de Stove gehuldigd wegens zijn jarenlange inzet voor activiteiten Scherpenisse (664421), B.J. Bolier uit Sint-Philipsland (573092), J. Bolier uit Anna Jacobapolder (572937) en T. de Jong uit Stavenisse (692967) zijn de contactpersonen. op koninginnedag. Hij is vele jaren lid geweest van het inmiddels opge heven Oranjecomité. Daarnaast heeft Hoek zich vorig jaar actief bezigge houden met de organisatie van 400 jaar Stavenisse. De oprichting van de stichting Actief Stavenisse vond Rien Hoek een goed moment om te stop pen. Het was nu welletjes. Voorzitter Rip de Rijke bedankte hem en zijn vrouw voor al hun vrijwilligerswerk ten gunste van de inwoners van Sta venisse. Rien Hoek ontving als blijk van waardering een gouden, dasspeld gegraveerd met het wapen van Stave nisse. V bruidsmode Nieuwe japonnen Knippakketten Enorme collectie bruidsstoffen 241) AE Bodegraven 0172-613751 Zuiddijk 16 3244 AZ Nieuwe Tonge 0187-652134 Om u zo goed mogelijk te kunnen helpen werken wij alleen op afspraak Advertentie I.M. Ó.-V.v Unicall in Sint-Philipsland ontwikkelt samen met TNO computergestuurde alarmsystemen. Een Scherpenissens onderonsje tijdens de lintjesreünie in de Vossenkuil met links aan de tafel de gedecoreerde A. van den Hoek en naast hem de heren J.L. Noom en M.J. Giljam. Op de rug gezien J.D. de Korte.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5