Algemeen belang van fruitteelt stond voorop bij Van Kempen Eerste gesprek schoolvoorzitter met wethouder levert lintje op „Meid, je hebt een lintje gekregen!" Ridder A.A. Nieuwkerk vindt het heerlijk om met mensen om te gaan 61 lintjes in Zeeland Wethouder benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau Mevr. Boelhouwers-Stigter viert onderscheiding in Cairo Ondernemer en voorganger uit Tholen koninklijk onderscheiden M. C. den Engelsman van School met de Bijbel Sint-Annaland Donderdag 4 mei 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 'Hartstikke blij en echt 'n beetje gróös' was wethouder W.C. van Kempen (62) met zijn koninklijke onderschei ding. Met name zijn verdiensten voor de fruitteeltorgani satie NFO en andere nevenfuncties waren aanleiding voor de decoratie, zei de burgemeester vrijdagmorgen bij de uitreiking. Van Kempen is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Organist Sinds herindeling Vijf minuten later dan gepland begon vrijdagmorgen het uitreiken van de koninklijke onderscheidingen in het ge meentehuis. „Je vader is er nog niet", zei voorlichter F.A.P.M. Baxk tegen een van de kinderen van M.C. den Engelsman. Maar de Sint-Annalander zat al achterin de zaal. Hij kreeg te horen dat hij was benoemd tot lid in de orde van Oranje-Nassau, in verband met zijn verdiensten voor de School met de Bijbel, de Hervormde Gemeente, VZOS en de Gereformeerde Bijbelstichting. Burgemeester H.A. van der Munnik heeft het nog nooit meegemaakt. Iemand die voor een onderscheiding in aan merking komt in het kader van koninginnedag en die niet aanwezig is op de uitreiking. Toch gebeurde dat dit jaar. Mevr. G. Boelhouwers-Stigter werd bij koninklijk besluit benoemd tot lid in de orde van Oranje-Nassau. Het echt paar Boelhouwers wist dat natuurlijk niet en het gevolg was dat ze de afgelopen week vrolijk op vakantie waren gegaan naar Egypte. Maandagmiddag kreeg de decoranda alsnog de versierselen opgespeld door de burgemeester. Bibliotheek „Daar denk je op mijn leeftijd niet aan." Directeur A.A. Nieuwkerk van Budelpack Co-packers voelt zich onwil lekeurig ouder nu hij koninklijk is onderscheiden. Op je 52e ridder in de orde van Oranje-Nassau worden, lijkt hem wat vroeg. Maar hij is dankbaar en erkentelijk voor het huldeblijk. „Hoewel ik het daar nooit voor gedaan heb. Het hoort tot je maatschappelijke verantwoorde lijkheid om een compleet mens te zijn." De ondernemer was 25 jaar lang voorganger in een evangelische ge meente. Schuilplaats Ridder W.C. van Kempen midden met echtgenote) is 'gröós' op zijn onderscheiding. Rechts kringsecretaris M.J.H. Mol van de NFO met links diens echtgenote. Van der Munnik had zijn wethouder gevraagd om hem te assisteren bij de ontvangst van de mensen die een lin tje kregen, zodat Van Kempen zijn mooiste pak had aangetrokken. Nietsvermoedend toog de Poortvlie- tenaar naar het gemeentehuis. Toen hij daar arriveerde, viel hem de aan wezigheid op van enkele NFO-be- stuurders en daardoor ging er toch een lampje branden. Van der Munnik riep zijn wethouder als laatste naar voren en vertelde dat niet zijn raads lidmaatschap de aanleiding was voor het lintje. „Dan zou het pas bij het afscheid uitgereikt kunnen worden." Het feit dat de in Dirksland geboren Van Kempen vorig jaar zijn functies bij de NFO neerlegde, was voor de burgemeester aanleiding om hem voor een koninklijke onderscheiding voor te dragen. Binnen die organisatie was de Thole- naar van 1984 tot 1999 voorzitter van de afdeling Tholen. In 1986 trad hij toe tot het bestuur van de kring Zeeland/West-Noord-Brabant, om drie jaar later lid van het dagelijks bestuur te worden en in 1996 kring voorzitter. Kringsecretaris M.J.H. Mol schetste zijn oud-voorzitter als een enthousiast bestuurder bij wie het algemeen belang voorop stond. „Tot twee keer toe kwam je terug op je besluit om als voorzitter te stop pen, maar nadat je wethouder was geworden viel het niet langer te com bineren." Mol stelde dat Van Kem pen misschien weieens te vaak van huis was, zodat zijn bedrijf er wei eens onder leed. „Maar gelukkig ving je vrouw veel op." Hij overhan digde Van Kempen een enveloppe met inhoud en had voor diens vrouw een boeket meegebracht. Naast de fruitteelt (de Poortvliete- naar was ooit ook nog secretaris van de veilingvereniging Noord-Bra bantse Westhoek te Fijnaart) was Van Kempen bestuurlijk actief bin nen de Christelijke Boeren en Tuin ders Bond. Zeventien jaar lang (1975-1992) als hoofdbestuurslid van West-Nederland en bovendien van 1990 tot 1994 als voorzitter van de afdeling Tholen/Sint-Philipsland. Na een fusie leidde hij van 1995 tot 1 januari 1999 de WLTO-afdeling. In dit verband was hij tevens 34 jaar lang bestuurslid van de OVZ te Goes. In 1968 werd Van Kempen lid van de bedrijfsverzorgingsdienst Tholen/Sint-Philipsland. Hij trad in 1985 toe tot het bestuur en toen er in 1990 een fusie volgde, werd hij vice- voorzitter van de agrarische bedrijfs- verzorging Zeeland. Die functie be kleedt hij altijd nog. Ook binnen de Rabo-organisatie ontplooide Van Kempen zijn talenten. Van 1980 tot de fusie drie jaar later als secretaris van het bestuur van Rabobank Poort vliet, aansluitend tot 1993 van het bestuur van de bank Sint-Annaland- Poortvliet. Van september 1993 tot december 1994 was hij voorzitter van deze bank. In het verleden was hij ook nog secretaris van de School met de Bijbel in Poortvliet (1963- 1980) en ouderling in de Gerefor meerde Kerk. Al 22 jaar is hij orga nist in de Gereformeerde Kerk te Tholen en was dat daarvoor 17 jaar in Poortvliet. Behalve als fruitteler, werkt Van Kempen al twintig jaar als taxateur voor de Onderlinge Fruit teelt Hagelverzekeringsmaatschappij en sinds 1994 ook als taxateur voor de onroerende-zaakbelasting. Natuurlijk ging de burgemeester niet voorbij aan het politieke werk van de Poortvlietenaar. Hij is nog de enige die al sinds de gemeentelijke herindeling in 1971 lid is van de ge meenteraad. Dat jaar debuteerde hij als eenmansfractie voor de ARP, ze ven jaar later kwam het CDA tot stand. Sinds twee jaar is Van Kem pen wethouder, met volkshuisves ting, bouwnijverheid, monumenten zorg, ruimtelijke ordening, onder wijs en cultuur in zijn portefeuille. Uit die functie vloeien een aantal bestuurslidmaatschappen voort: van het woonwagenschap, de muziek school, het regionaal pedagogisch centrum, het bestuurlijk overleg zorgverbreding, de raad van advies van de stichting praktijkopleiding grond-, weg- en waterbouw en de bestuurscommissie van het Schelde college. „In al uw functies bent u een zeer bedrijvig en gedreven ie mand, die gewend is de handen uit de mouwen te steken en tot resulta ten te komen", zei de burgemees ter alvorens hij de medaille op speldde. „Een heleboel dingen krijgen we", verwees een dankbare wethouder naar het eerdere dankwoord van de eveneens onderscheiden M.C. den Engelsman die zei gesterkt te zijn door God. „Van mijn vader en mijn opa heb ik geleerd dat er drie din gen zijn, kerk, staat en maatschap pij, en datje daaraan naar vermogen je aandeel dient bij te dragen", al dus ridder W.C. van Kempen uit Poortvliet. „Ik sta er zelf verbaasd van dat het persoon, die de samenbindende me allemaal gelukt is. Mij is kracht en wijsheid geschonken, en God heeft ons gesterkt." Ruim 23 jaar is hij al voorzitter van de school, na tevoren vijf jaar gewoon bestuuurs- lid te zijn geweest. Daarnaast pakt hij onderhoudswerk aan de school en de tuin aan.„Een zeer innemend factor is voor ouders, leerkrachten en bestuur. En op wie nooit tever geefs een beroep wordt gedaan", aldus de burgemeester, die uitvoe rig de werkzaamheden van de voorzitter omschreef. Den Engels man was uitgenodigd voor een be spreking met onderwijswethouder Van Kempen over 'moeilijkheden'. Hij vond dat wel wat merkwaardig, want het zou het eerste gesprek zijn dat hij met deze wethouder had. Daarom ging er toch wel een lichtje branden. En toen de Sint- Annalander in de trouwzaal zijn kinderen uit Moerkapelle zag die hij een dag eerder nog bezocht had, begreep hij wel dat er iets aan de hand was. Hij vertelde dat zijn va der ook 35 jaar lang onderwijsbe- stuurder was geweest. „Want dat is de achtergrond, de kinderen iets mee willen geven van wat ze in de wereld te wachten staat. Maar vooral ook van het eeuwige leven, want dat is het allerbelangrijkste. Ik heb het werk met heel veel lief de gedaan." Ook in de Hervormde Gemeente droeg Den Engelsman zijn steentje bij in de periode 1975-1997. Drie jaar als notabel, elf jaar als kerk voogd en acht jaar als ouderling. Sinds 1972 - oprichtingsjaar van het streekcomité Tholen/Sint-Phi lipsland - is hij lid van de Gerefor meerde Bijbelstichting. Al die ja ren fungeert hij als voorzitter van het comité, daarnaast heeft hij zit ting in het districtsbestuur en is de pothouder. Dertig jaar lang 1947- 1977) zong Den Engelsman bij VZOS, waarvan hij acht jaar be stuurslid was. Deze hobby pakte de Sint-Annalander weer op toen an derhalf jaar geleden bij het 60-jarig bestaan van VZOS een gelegen heidsmannenkoor werd gevormd, wat inmiddels als DEV vaste vorm heeft gekregen. Het echtpaar Boelhouwers was op cultuurreis naar Egypte. „Geen echte vakantie", zegt mevr. Boel houwers wier man architect is. „Om zes uur opstaan (vanwege de hitte) en dan de hele dag naar gra ven en pyramiden, samen met een archeoloog. Dat is best vermoei end. Maar wel heel interessant. Niet zozeer dat je er heel nieuwe dingen ontdekt, maar wel zie je een bevestiging van dingen waar je zelf mee bezig bent. Het evenwicht in de bouwkunst van de oude Egypte- naren, de Gulden Snede en ga zo maar door." De decoranda vertelde na het op spelden van de versierselen zelf hoe merkwaardig de situatie eigen lijk was. „Het begon er al mee dat heel Tholen wist dat ik koninklijk onderscheiden was, behalve ikzelf. We kwamen vrijdagavond in het hotel en toen lag er een dringende fax voor ons bij de balie. Van de ge meente", vertelt mevr. Boelhou wers. Haar man, die de fax als eer ste in ontvangst nam, schrok aanvankelijk nogal en dacht dat er een familielid was overleden of dat zijn huis was afgebrand. „Maar het was iets anders. Het kleine gezel schap waar we mee optrokken, was heel gezellig en we hadden goed contact. Een Rotterdams vrouwtje stond over onze schouders mee te lezen en zei: 'Meid, je hebt een lin tje gekregen!' En zo was het. We hebben het in Egypte op koningin nedag met het hele gezelschap ge vierd." De uitreiking van de onderschei ding gebeurde maandagmiddag in de openbare bibliotheek in Tholen. En dat was niet toevallig. De be langrijkste reden voor het lintje, was namelijk het feit dat mevr. Boelhouwers al 26 jaar bestuurslid is van de stichting openbare biblio theek Tholen. Sinds juni 1986 is ze voorzitter van dit bestuur. De Thoolse maakte de ontwikkeling van het bibliothekensysteem zoals dat nu is, van nabij mee. Ze volgde de bouw en renovatie van de onder komens in de diverse Thoolse woonkernen met meer dan gewone belangstelling (vanwege haar inte resse voor architectuur, mede van wege het beroep van haar man), al dus burgemeester Van der Munnik. Verder is mevr. Boelhouwers afge vaardigde van het bibliotheekbe- stuur naar het bestuur van de Zeeuwse bibliotheek. „Haar grote affiniteit met het bibliotheekwezen en haar in de loop der jaren opge bouwde kennis van zaken, stelt haar in staat als voorzitter leiding te geven aan deze professionele orga nisatie. Ze doet dit overigens ge heel pro-deo", memoreerde Van der Munnik ten overstaan van fami lie en vrienden van mevr. Boelhou wers. Hij dichtte haar ook een grote liefde voor het bibliotheekwerk, ge drevenheid en een bezielende lei ding toe. „Zij ziet kans om homo geniteit en een goede -sfeer in het bestuur te creëren. Zij toont initia tief en tact waardoor ze haar rol met verve vervult. Ze kan het boeg beeld van de bibliotheek van Tho len genoemd worden", zei Van der Munnik en hij roemde ook Boel houwers' constructieve en realisti sche manier van overleggen met het gemeentebestuur als subsidiever strekker en eigenaar van de biblio theekgebouwen. Tot slot is mevr. Boelhouwers vanaf 1994 actief betrokken bij de stich ting Tholen-Itawa. Tholen heeft een stedenband met deze Poolse gemeente. Sinds 1995 is mevr. Boelhouwers voorzitter van de stichting die als doel heeft de ste denband te ontwikkelen en draag vlak te creëren in de gemeente Tho len. Inmiddels zijn er uitwis selingen geweest tussen de regiona le ziekenhuizen en op het gebied van sport, cultuur en maatschappe lijk werk, is er een rolstoelproject geweest en staat er een hulppro gramma op stapel tussen gehandi captenorganisaties. In haar korte dankwoord gaf mevr. Boelhouwers aan dat het voor haar heel bijzonder was. „Je wordt als lid in de orde van Oranje-Nassau normaal gesproken niet geacht iets terug te zeggen. Maar bij deze gele genheid kan dat wel. Ik ben er ge weldig blij mee. Het is een waarde ring en stimulans voor al het vrijwilligerswerk." De trekjes in de ogen van zijn vrouw toen hij haar 's morgens 25 gulden gaf om met haar vriendin iets bij de koffie te nemen, riepen vragen op bij Nieuwkerk. En dat een al lang geplande afspraak in Barcelona plotseling werd geannu leerd - 'dat irriteerde me' - was evenmin gewoon. Tóch toog de Thoolse ondernemer met een zware aktetas naar het gemeentehuis voor een bespreking met de burgemees ter en wethouder Van Kempen over de ontwikkelingen rond het bedrij venterrein in Poortvliet. „Hij kwam strijdbaar binnen en dacht: nu gaat het gebeuren. Maar u zult nog even moeten wachten", zei de burge meester. „Dat heb ik eerder ge hoord", reageerde Nieuwkerk ge vat. Van der Munnik noemde Budelpack economisch van belang voor niet alleen Tholen, maar re gionaal, nationaal en internationaal. Gezien de werkgelegenheid die het bedrijf biedt, is er ook een maat schappelijk belang. Het ooit uit Bu- del naar Poortvliet verplaatste be drijf is enerverend bezig met onderzoek en ontwikkeling van verpakkingsmachines en -metho den en uitbreiding van activiteiten. „Een bedrijf dat gereed wil zijn voor de eisën van morgen." Naast een vestiging in Middelharnis kocht de onderneming bedrijven in Barcelona, Madrid en Engeland. Nieuwkerk trad in 1970 aan als be drijfsleider van wat toen nog Inter nationale Banket Combinatie heet te. Zeven jaar later werd het Budelpack, waarvan hij mededirec teur en aandeelhouder werd. Vanaf 1985 nam hij gaandeweg taken over van zijn vader E.Ph. Nieuw kerk, die uiteindelijk in 1992 te rugtrad als directeur. Naast het ondernemerschap was Nieuwkerk de initiatiefnemer voor een Evangelische Gemeente - de Schuilplaats - in Bergen op Zoom. Tussen 1973 en 1998 droeg hij als voorganger bij aan de ontwikkeling ervan. Begonnen met 40 leden, telt het kerkgenootschap er momenteel 150. Nieuwkerk ging op zondag voor in de diensten, maar ook bij het inzegenen van huwelijken, bij begrafenissen en dopen. Verder gaf hij catechisatie, bezocht zieken, be geleidde de partijen bij echtschei dingen en begeleidde alcohol- en drugsverslaafden. Van 1982 tot 1997 was Nieuwkerk bestuurslid van de Evangelische Alliantie, met landelijke bijeenkomsten en eens per jaar ook wereldwijd, somde de burgemeester op alvorens hij de de coratie opspeldde. „Het is heerlijk om met mensen om te gaan, je te geven", zei de kers verse ridder in zijn dankwoord. „Er is veel meer dan het werk, want be drijven gaan voorbij. Maar we heb ben een roepende taak in het le ven." Nieuwkerk zei zowel bij Budelpack als de Schuilplaats met een fijn team samen te werken en daarvoor dankbaar te zijn. Voor het kerkewerk maakte hij bewust tijd. „Naast het zakelijke leven moet er iets anders zijn. Zaken gaan om geld, maar je moet voorkomen dat het koud wordt van binnen." Nieuwkerk senior, zelf bij zijn af scheid als lid van provinciale staten benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, was blij met deze onderscheiding voor de zoon, om dat het een mooie blijk van waarde ring is. Ter gelegenheid van koninginne dag is aan 61 Zeeuwen een lintje uitgereikt en dat is aanmerkelijk meer dan vorig jaar, toen in Zee land 48 mensen gedecoreerd wer den (waaronder tien Tholenaren). De hoogste onderscheiding, com mandeur in de orde van Oranje- Nassau, is bij bevordering uitgereikt aan mr. J.J. van der Weel te Middel burg. Hij is oud-staatsraad van de Raad van State en onder meer veje jaren bestuurlijk betrokken geweest bij het Rode Kruis. Officier in de orde van Oranje-Nassau werd diens stadgenoot prof. dr. H.L.F. Saeijs, voormalig hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat in Zeeland en bijzonder hoogleraar watermanage ment aan de Erasmusuniversiteit te Rotterdam. Hem werd de onder scheiding opgespeld door minister Netelenbos van verkeer en water staat. Vijftien Zeeuwen werden ridder en 44 lid in de orde van Oranje-Nas sau. De mannen die een lintje kre gen, waren ook nu weer veruit in de meerderheid. Want slechts negen dames, tegenover 52 heren, zijn ko ninklijk onderscheiden. Een inwo ner van Hansweert die vrijdag bij de gedecoreerden was, is maandag op 61-jarige leeftijd plotseling overle den. Het merendeel van de Zeeuwse lin tjes, namelijk 26, is in Zeeuws- Vlaanderen uitgereikt. Achttien on derscheidingen vielen aan inwoners van Walcheren ten deel, acht kwa men er in Zuid-Beveland terecht en vijf op Schouwen-Duiveland. Alleen op Noord-Beveland en op Sint-Phi- lipsland kreeg niemand een lintje. In de beide West-Brabantse buurge meenten van Tholen liep het aantal koninklijke onderscheidingen sterk uiteen. In de gemeente Steenbergen werd één lintje uitgereikt, aan een bewoonster van bejaardenhuis De Vossemeren. Maar in Bergen op Zoom had de vertrekkende burge meester A. van den Berg het druk ker, want zij moest liefst dertien in woners een onderscheiding opspel den. De kleinkinderen van decorandus M.C. den Engelsman en diens vrouw willen natuurlijk wel de doos met de versierselen bekijken. Een stralende mevr. G. Boelhouwers-Stigter met haar man en kleindochter Doortje die haar oma verrgste met een bos bloemen. A.A. Nieuwkerk heft samen met zijn vrouw het glas op zijn zojuist verkregen ridderorde, hoewel hij een lintje op zijn 52e nog wel wat vroeg vond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3