Honderden Tholenaren gedupeerd door grote prijsstijging kerktelefoon Rooien van 68 bomen is stilgelegd wegens verstoring van vogelnesten Hondenbelasting weg, dus gaat OZB omhoog Hardrijders mishandelen man en vrouw KPN is gedwongen om de tarieven te vervijfvoudigen Telescoopkraan weg bij begraafplaats Sint-Annaland Twee avonden zang in Tholen 116 boetes en een kapot mottobord Donderdag 4 mei 2000 56e jaar; KPN Telecom, exploitant van telefoonlijnen, gaat met ingang van deze week, vanaf 1 mei, het tarief voor het gebruik van de kerktelefoon vijfmaal zo duur maken. In plaats van 7,15 per maand, rekent KPN in het vervolg aan de kerkbesturen 36 gulcjen. „Niet dat we dat graag willen, maar omdat de reenter ons daartoe uit concurren- tie-overwegingen heeft verplicht", zegt woordvoerster Martine Kooreman van KPN. Stijging 168 procent Extra lastenstijgingen Thoolse burgers Hondenbelasting is niet meer van deze tijd en wordt in Tholen volgend jaar afgeschaft. Dat kondigen burge meester en wethouders aan in de 'kadernota'. Het gemis aan inkomsten wordt gecompenseerd door de onroeren- de-zaakbelasting (ozb) met 4% te verhogen. Om de be grotingen in de jaren 2001 t/m 2003 sluitend te krijgen, zal de Tholenaar extra belastingverhogingen voor de kie zen krijgen. Bouwgrond duurder Extra personeel Deze week De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft in overleg met justitie het kappen van bomen rond de begraafplaats aan de F.M. Boogaardweg in Sint-Annaland stil laten leggen. In het broedseizoen mag er volgens de vogelwet niet gerooid worden, terwijl b. en w. daarvoor toch op dracht hadden gegeven. Het onverwacht stopzetten van het karwei, dat al voor tweederde klaar was, levert de ge meente een schadepost op van enkele duizenden gul dens. De telescoopkraan, shovel, vrachtwagen en ander materiaal moesten dinsdag terug naar Udenhout. „We hebben hier lering uitgetrokken voor een volgende keer", zegt wethouder K.A. Heijboer. Volgens hem mag het restant van de bomen pas na 1 juli gerooid worden. Broedseizoen Fout gemaakt i Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 26-jarige automobilist en twee passagiers van 19 en 22 jaar (allen Tholenaren) hebben zaterdagavond omstreeks half negen het echtpaar- De Vogel uit Poortvliet zwaar mis handeld op de Bartelmeetweg te Poortvliet. De man liep samen met zijn vrouw en hun 5-jarige dochter tje te wandelen op de Bartelmeet weg, vlak bij hun huis. Even voor de boerderij De Blauwe Bloem kwam er een auto met hoge snel heid aangereden. De man gebaarde naar de bestuurder om gas terug te nemen. Daarop stopte de automobi list de wagen en mishandelde sa men met zijn twee passagiers de wandelaar en diens vrouw en gin gen er vervolgens vandoor. De poli tie en ambulance verzorgden de slachtoffers en ontfermden zich over het kind. Een toevallig passe rende inwoonster van Beverwijk (dochter van mevr. I. Bolier uit Poortvliet) werd door de politie langs de kant gezet en gesommeerd mee te helpen met de hulpverlening. Ze moest een infuus vasthouden dat aan het vrouwelijke slachtoffer werd toegediend, totdat de ambu lance de gewonde kon afvoeren. De man liep bij de mishandeling ver wondingen op aan zijn hoofd (ge zicht). Die waren zo ernstig dat hij later moest worden overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam. De vrouw liep verwondin gen aan haar arm op. Ze is inmid dels weer ontslagen uit ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. Nog dezelfde avond (tussen half tien en half elf) werden de drie da ders aangehouden nadat ze zichzelf gemeld hadden op het politiebureau in Tholen. Ze zijn vervolgens inge sloten in het politiebureau te Bergen op Zoom. In de Grote Kerk van Tholen is er twee avonden koor- en samenzang. Vrijdagavond om half acht vormen vaderlandse liederen de hoofd moot ter gelegenheid van de 55-ja- rige herdenking van de bevrijding. Jongerenkoor Hananja uit Yerseke, jongerenkoor Asarela en gemengd koor A Capelle o.l.v. Willy Egge- been verlenen hun medewerking met de organisten Rien Moerdijk en Danny Dorst, pianist Bram Bout en Bas de Jager op de pan fluit. De collecte is bestemd voor de stichting Onderdak te Hendrik Ido Ambacht die gehandicapten begeleidt. Zaterdagavond om half acht treden het christelijk mannenkoor Zee land en het 120 leden tellende christelijk jongerenkoor Matthanja uit Goes, beide o.l.v. Peter Wilde man, op in de Grote Kerk. De diri gent zorgt zelf voor de pianobege leiding. Verder werken organist Martin Weststrate en trompettist Wilhelm Groenendijk mee aan het programma. Mevr. Steketee-Geelhoed uit Tholen is erg gehecht aan de kerktelefoon waarmee ze de diensten van de Gereformeerde Kerk volgt. „Ik wil die kerktelefoon niet verliezen. Dus zal ik die verhoging wel betalen als het moet. Al moet ik er wat anders voor verkopen", aldus de Thoolse die net als vele anderen de dupe dreigt te worden van een gerechtelijke uitspraak dat KPN niet te goedkoop mag zijn. Circa 80.000 gebruikers voor wie de kerktelefoon vaak het enige middel is om tijdens de dienst rechtstreeks met de gemeente in het kerkgebouw te zijn verbonden, worden door de maatregel gedupeerd. Daarvan wo nen er enkele honderden in de ge meente Tholen. Kooreman erkent dat het vaak gaat om mensen die niet zoveel te besteden hebben en de ver hoging amper kunnen opbrengen. KPN wil zich niet achter excuses verschuilen. Ze leverde de telefoon dienst gedurende een groot aantal ja ren tegen kostprijs. Kooreman: "Omdat we weten dat het gaat om een relatief kleine groep doorgaans minder draagkrachtige ouderen, heb ben we nooit iets aan de kerktele foon willen verdienen." Tot een ander bedrijf wél brood zag in de exploitatie van de kerktelefoon. Een bedrijf dat wel wat wilde verdie nen, maar niet aan de bak kwam, omdat KPN goedkoper was. Het be drijf stapte naar de rechter en kreeg gelijk. Kooreman: "Dat bedrijf heeft roet in het eten gegooid. Als nie mand zich met de kerktelefoon had bemoeid, hadden we nog jaren tegen kostprijs geleverd. Nu heeft de rech ter bepaald dat we de wet moeten uitvoeren en de tarieven moeten aan passen." Kooreman wil het niet hardop zeggen, maar ze vermoedt dat het nieuwe bedrijf uit is op de ex ploitatie van de gehuurde lijnen. Niet om er uitsluitend de predikant op te laten horen, maar mogelijk ook re clameboodschappen. Ze beaamt dat de luisteraars van het telefonisch evangelie de dupe zijn geworden van simpele commercie. Dat neemt niet weg dat de uitspraak van de rechter moet worden gevolgd en dat het toezichthoudend orgaan voor de telecommarkt, de OPTA, de controle moet uitvoeren. Dat bete kent, zegt Kooreman, dat kerkbestu ren aan het eind van de maand een pittige rekening kunnen verwachten. Staatssecretaris J. de Vries (verkeer en waterstaat) de baas van de tele foonlijnen, toonde zich niet gelukkig met de gerechtelijke uitspraak. Ze zei zich te willen inzetten voor een goed kope kerktelefoon en wil nog deze maand met de betrokken partijen om de tafel. Woordvoerder P. Houtman van het ministerie: "Het zal niet mee vallen om de agenda's van alle partij en op één lijn te krijgen. Maar ze gaat in elk geval praten. Alleen geldt in die tussentijd wel de hogere prijs." Houtman zegt dat minister Netelen bos ook andere pijlen op haar boog heeft. "Je kunt eraan denken om iets te doen met de omroepen, via de ra dio." Hoe het ook zij, de kerk is de contractant met KPN Telecom en af hankelijk van het aantal aansluitingen wordt er een veel hogere rekening gepresenteerd. Kooreman van KPN kan er niets aan doen. "Wij hebben onze goede wil laten zien. We weten dat het gaat om een kwetsbare groep van 80.000 tot 100.000 aansluitin gen." Ook Houtman vindt het jam mer. "De kerken kunnen natuurlijk zelf bepalen of ze de hogere kosten aan de gebruiker doorberekenen." De hoogte van de nieuwe rekening is afhankelijk van een aantal factoren. Wel of geen btw, veel of weinig aan sluitingen in het buitengebied, enzo voort. J. Hage uit Poortvliet heeft de nieuwe rekening voor de Hervormde Gemeente Rehoboth in St. Maartens dijk al binnen. "Het scheelt 168 pro cent met de vorige. De rekening van januari en februari, we krijgen hem altijd voor twee maanden, was 375,93 voor 22 aansluitingen. Op de nieuwe staat een bedrag van 1010,81 voor twee maanden voor 22 aanslui tingen. Inclusief btw." Woordvoerder A. Wielaard van de Rehobothkerk 500 pastoraal ingeze tenen waarvan 300 regelmatige kerk gangers) weet nog niet wat hij voor de zes gemeenteleden in verzorgings huis Ten Anker moet betalen. "We weten nog niet of we de kosten aan de gebruikers zullen doorberekenen. Daarover moeten we in de kerken raad nog babbelen." Wielaard is bang dat wanneer er sprake is van doorberekenen, de helft van de aangeslotenen afvalt. "Ër loopt nog een beroep tegen de beslis sing en de staatssecretaris gaat nog praten. We wachten de resultaten daarvan af." ZIE VERDER PAGINA 9 Jaarlijks wordt er bij de begrotings behandeling in de gemeenteraad over de hondenbelasting gediscus sieerd. Maar dan gaat het altijd over de hoogte van het tarief. Diverse partijen - maar nooit een meerder heid - willen de belasting voor de eerste hond, uit sociaal oogpunt, niet verhogen. Afgelopen najaar waren PvdA, RPF/GPV en D66 daar voorstander Van. De VVD, die dat standpunt ook meerder jaren huldigde, steunde dit keer het colle ge omdat de 2,4% verhoging gelijk was aan de indexering. In de com missie middelen is naderhand ge sproken over een controle om te zien of iedere hondenbezitter deze belasting betaalt. Maar nu ligt er het voorstel om de belasting volledig af te schaffen omdat ze 'niet meer van deze tijd' zou zijn. Maar er is een probleem: de opbrengst, zo'n an derhalve ton per jaar, werd in de al gemene middelen gestopt en dus voor allerlei voorzieningen ge bruikt. Door de onroerende-zaakbe- lasting met 4% te verhogen, denken b. en w. dat op te vangen. Voor eige naren van onroerend goed zal de ozb in individuele gevallen in 2001 tóch al stijgen, omdat dan de nieuwe taxatiewaarde gehanteerd wordt. Omdat voor de jaren 2001 t/m 2003 wordt gerekend met tekorten van respectievelijk 110.000, 263.000 en 456.000 gulden, vinden b. en w. ex tra belastingverhogingen noodza kelijk. Dat betekent méér dan de vijf procent die men jaarlijks al wil verhogen op grond van het college programma (dat tot 2002 loopt). In 2001 zouden de belastingen in Tho len met 7% verhoogd moeten wor den, het jaar daarop met 9,5% en in 2003 tenslotte met 13%. SGP-wet- houder K.A. Heijboer wil vasthou den aan maximaal 5%, zoals zijn fractie ook bij de collegevorming twee jaar geleden deed. Het kosten dekkend maken van het rioolrecht vanaf 2002 - een verhoging van 75 gulden per aansluiting - vindt in de ogen van Heijboer alleen genade als de zeven ton die daarvoor nu jaarlijks uit de algemene middelen wordt gehaald, in mindering wordt gebracht op de opbrengst van de ozb. Evenmin kan de wethouder in stemmen met een korting, vanaf volgend jaar, van anderhalve ton op het budget voor onderhoud van straten. Tegelijkertijd wordt het met een halve ton verhoogd in verband met uitbreiding van het stratenop- pervlak. En er wordt een reserve gevormd van drie miljoen gulden. Om een fikse verhoging van het ri oolrecht in de komende jaren te voorkomen, wordt eveneens een potje van twee miljoen gevormd. En nog eens acht ton gaat in een potje voor stedelijke vernieuwing. Voordeel denkt het gemeentebe stuur te behalen uit het privatiseren van de vuilnisophaaldienst met in gang van 2002, de in maart aange kochte nieuwe vuilnisauto ten spijt. Dat zal leiden tot een lagere aan slag voor de burger, wat de verho ging van het rioolrecht deels com penseert, aldus b. en w. Het college handhaaft de 'Zalmsnip', de kor ting van 100 gulden op de afval stoffenheffing die door de rijks overheid wordt bekostigd. Om de vermogenspositie te versterken, zullen de prijzen voor bouwgrond (zowel woningen als bedrijventer rein) verhoogd worden. Al met al lijkt het leven er voor de Tholena ren de komende jaren niet goedko per op te worden. De 'kadernota' vervangt de finan ciële tussenrapportages. Het stuk moet de samenhang zichtbaar ma ken tussen beleid en financiën. Aan het financiële meerjarenperspectief liggen diverse beleidsuitgangspun ten ten grondslag. De nota zal steeds door de gemeenteraad goed gekeurd moeten worden. Het gemeentebestuur houdt reke ning met een hogere rijksbijdrage van vier ton via de algemene uitke ring. Verder denkt men een ton meer te ontvangen uit leges bouw vergunningen, terwijl de uitgaven voor de wet voorzieningen gehan dicapten en de bijzondere bijstand 80 mille meevallen. Hogere subsi diebedragen zullen nodig zijn voor de bibliotheek, de muziekschool, peuterspeelzalen en kinderopvang. Wethouder Heijboer is tegen. Ten aanzien van de bibliotheek vindt het gemeentebestuur de kwaliteit belangrijker dan een voorziening in alle woonkernen, wordt in de nota gesteld. Dit stuk geeft verder de noodzaak aan van uitbreiding van het ambtenarenapparaat. Drie ar beidsplaatsen moeten erbij komen op de afdelingen financiën, interne zaken, burgerzaken, algemene en juridische zaken en welzijn. Ook brandweercommandant De Feijter moet versterking krijgen: volgend jaar een collega erbij en in 2003 nog één. Burgemeester kapittelt provincie over afwijzing subsidie voor kunstkring Alarmering voor ouderen kan stukken beter en goedkoper Vier inwoners koninklijk onderscheiden; mevrouw Boelhouwers viert het in Caïro Impressies van de viering van koninginnedag op Tholen en Sint-Philipsland Jubilerende gangmakers Vossemeerse vrouwenbond blijven graag na afloop nog een poosje plakken Een terugblik op de laatste oorlogsmaanden in Sint-Philipsland Stichting Vrienden van Ten Anker is er voor bewoners en personeel Tholense Boys eenvoudig naar volgende ronde nacompetitie, maar winst voor Smerdiek onvoldoende Drie kampioenschappen en maar één degradant geven Smash goed gevoel ALLES IS GOED ZOALS HET UIT DE HANDEN VAN DE SCHEPPER KOMT; ALLES ONTAARDT ONDER DE HANDEN DER MENSEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Op Tholen liepen er 116 bestuur ders tegen de lamp omdat ze te hard reden. Behalve de flitspalen deed ook een onopvallende auto nog dienst, o.a. zondagmiddag op de Oesterdam. In het kader van het verkeershandhavingsproject werd er van maandag 24 tot en met zondag 30 april intensief gecontroleerd op het overtreden van de maximum snelheid. Zo werden er in West- Zeeuws-Vlaanderen maar liefst 2209 snelheidsovertredingen gecon stateerd, in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren nog eens 1312, op Walcheren was het 1733 keer raak, op het tra ject Goes-Greveningendam 1978 keer en op de route Vrouwenpolder- Serooskerke reden 582 voertuigen te hard. Op de Oud-Vossemeerse- dijk is een mottobord, dat wijst op de verkeershandhaving, vernield. De gemeente heeft na de moeilijkhe den rond de kapvergunning voor de Advertentie I.M. bomen aan de Ten Ankerweg in Tho len nu weer een probleem met bomen Het college van b. en w. kreeg een of ficiële waarschuwing van de AID. „We hebben niet zo erg opgelet", geeft wethouder Heijboer ruiterlijk toe. „Het gaat om een vogelrichtlijn uit 1936, waarover ook de aannemer behoorlijk verbaasd was dat die nu zo toegepast wordt. Wij twijfelen echter niet aan de aanwijzingen van de AID en aanvaarden het stilleggen van het rooien volkomen. Wij voeren de wet uit zoals dat van ons gevraagd wordt." Een kapvergunning moest er volgens de wethouder hiervoor niet verleend worden omdat het om een éénrijige populierenopstand ging. Vrijdag begon aannemer Weijtmans uit Udenhout, die onlangs ook de bo men aan de Parksingel in Tholen rooide, aan het karwei. Voor 26.480 gulden, exclusief btw, was dit bedrijf bij de aanbesteding de laagste in schrijver voor BTL uit Bruinisse met 28.250 en Braber uit Renesse met 29.150 gulden. Leden van de Natuur- vereniging Tholen vonden het maar niks dat de 68 bomen rond de be graafplaats gerooid werden, terwijl er in die bomen en daar vlakbij staande hagen en andere beplanting midden in het broedseizoen volop nesten zit ten. Ze schakelden de afdeling flora en fauna van de AID in en maandag kwam een inspecteur de situatie per soonlijk bekijken. „Strafbare feiten zijn er toen niet vastgesteld, maar zo wel de gemeente als de aannemer hebben we toen wel de vogelwet voorgehouden, waarin staat dat je be schermde vogels niet mag verstoren. Zeker niet in het broedseizöen", al dus een woordvoerder van de AID. Het was moeilijk om vast te stellen of er in de gerooide bomen nog vogel nesten zaten. Door het lawaai van de zagen, shovel en telescoopkraan wa ren de vogels ook gevlogen. Maan dagavond tussen zeven en negen uur kwam de AID-inspecteur terug, want toen was de rust weergekeerd. Met leden van de Natuurvereniging Tho len en andere deskundigen werden de nog overeind staande bomen en ha gen bekeken, wat dinsdagochtend tussen half zeven en acht uur werd herhaald. Toen trok de AID na over leg met justitie de conclusie, dat het rooien gestaakt moest worden, want er zaten nog verschillende nesten in de bomen die gekapt moesten worf den: merels, spechten, vinken. Volgens de woordvoerder van de AID is er geen bewijslast geleverd, dat er in de gekapte bomen vogelnes ten zaten. „We houden de komende tijd daar een oogje in het zeil, want in november mag er pas weer gekapt worden." Volgens wethouder Heij boer is dat echter al per 1 juli. „Wij hebben dat nagevraagd bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Binnenshuis hadden we de kennis niet in huis." De wethouder zegt de extra kosten die het stopzetten van het karwei te weeg zal brengen, met de aannemer te zullen bespreken. „Hij ging profes sioneel te werk, want tweederde was maandag al klaar." Aannemer Weijtmans zegt veel op drachten voor moeilijk te rooien bo men te ontvangen, maar zoiets als dinsdag in Sint-Annaland is gebeurd, was hem nog niet eerder overkomen. „Onze drie medewerkers waren 's ochtends vanuit Udenhout weer al naar Sint-Annaland gereden, toen het werk diezelfde dinsdagmorgen stil gelegd werd. Maandag zag het daar al naar uit gezien de gesprekken van de AID met de opzichter en de wet houder, maar geen van tweëen durfde toen het werk te stoppen gezien de schadeclaim die wij dan zouden in dienen. Een telescoopkraan van 200 gulden per uur die te zijner tijd weer temg moet komen, een shovel die met een dieplader vervoerd moet worden, e.d., dan kom je al gauw op Maandagmorgen werden er nog bomen gerooid bij de aula aan de F.M. Boogaardweg in Sint-Annaland. een paar duizend gulden. De ge meente heeft een fout gemaakt door dit werk pas 18 april aan te besteden, terwijl het rooien vanaf 1 maart al niet meer mocht. Het kappen had een paar maanden eerder moeten gebeu ren, in de winter. De AID, Staatsbos beheer, Natuurmonumenten, het Bra bants Landschap en dergelijke hebben daarover ook brieven gestuurd aan ge meenten, maar Tholen heeft zich er niet aan gehouden", zegt Weijtmans. „Bij ons is geen enkele brief daar over bekend", zegt wethouder Heij boer. De aannemer erkent, dat er nu voor het eerst de puntjes zo op de i gezet worden bij de oude vogelwet uit 1932. „Met negen man zitten we continue in dit vak en economisch zou het natuurlijk niet goed uitko men,wanneer we in het broedseizoen vier maanden geen bomen zouden mogen rooien. Dan hebben we lan ger vakantie, maar dat kan natuurlijk niet. Onze bond van de bosbouwaan- nemers adviseerde om een proefpro ces te beginnen wanneer er om eco nomische redenen niet gewacht zou kunnen worden. We moesten nog 20 van de 68 bomen. Maar als het om beschermde vogels gaat, helpt er geen moedertje lief aan. En volgens een Europese richtlijn mag je niet kappen in bomen waarin nesten zit ten." C.A. Luijsterburg van de vogelwerk groep van de Natuurvereniging Tho len noemt het 'belachelijk' dat de ge meente tijdens de broedtijd bomen laat kappen. „En dan nog zulke prachtige, gezonde bomen, die volop met klimop begroeid zijn. Echt een vreemde situatie, maar er zal wel economische schade ontstaan zijn aan de naastgelegen landerijen in verband met het wegnemen van zon en takken die op de gewassen val len", zegt Luijsterburg. Volgens aannemer Weijtmans wa ren de populieren echter helemaal versleten. „Ze waren erg slecht, waardoor het risico bestond, dat vallende takken op grafzerken te recht zouden komen. Van de 68 bo men zijn er 40 geschikt voor de klompenmakerij, de overige 20 gaan naar de papierfabriek van Pa- renco in Renkum", aldus Weijt mans uit Udenhout.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1