Duitsers zijn vanmiddag van Sint-Philipsland vertrokken Vieren en herdenken De laatste oorlogsmaanden op een Zeeuws eiland Donderdag 4 mei 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Jaarlijks herdenken we het einde van de Tweede Wereldoorlog en onze bevrijding van de Duitse bezetting. Het is alweer 55 jaar geleden dat dat plaatsvond, doch ondanks deze toch wel lange periode zijn een aantal zaken opeens weer actu eel. Zo bieden staatshoofden en regeringsleiders excuses aan voor onrechtmatige daden die in een bepaald land of tegenover bepaalde groepen burgers zouden zijn gepleegd, is er een regeling getroffen voor de vergoeding van verdwenen Joodse tegoeden, is er sprake van schadever goeding voor de gedwongen in Duitsland te werkgestelde mannen en claimen bepaalde groepen nog steeds sympathie of een monu ment voor wat hen in 1940-1945 is overkomen. door J. Kempeneers Tankgeschut Ondergronds verzet Schoolschrift Dikwijls luchtalarm Geweren Armeniërs 'Dodenherdenking Tholen Sint-Annaland Sint-Philipsland Tholen Sint-Annaland Scherpenisse Poortvliet Bij de generatie die het alles heeft meegemaakt, leven nog helder de herinneringen. Ge sprekken worden erover ge voerd en steeds weer komen er onbekende zaken en ge beurtenissen boven water. Hetzij van degenen die het aan den lijve hebben onder vonden, hetzij van mensen die aantekeningen maakten in de periode zelf. Een en an der kan voor de geschiedbe oefening weer inspiratie ge ven om dit verder aan de vergetelheid te ontrukken. Over dergelijke zaken be treffende Sint-Philipsland is nog vrijwel niets geschreven en daarom wil ik dat in enkele afleveringen in dit blad doen. Daaronder wil ik rangschik ken: het ondergronds verzet in Sint-Philipsland, de ver plichte evacuatie van een aantal gezinnen naar Roosen daal en de gedwongen arbeid van mannen in Duitsland. Verreweg de meeste mensen die er bij betrokken waren, zijn niet meer in leven. Door gebrekkige berichtgeving en het ontbreken van correspon dentie zijn we aangewezen op herinnering en overleve ring. Toch kwamen er nieuwe gegevens boven water. Als belangrijkste nieuwe bron wil ik noemen: de aantekeningen van oud-inwoner de heer A. Allewijn uit Goes, die hij over de periode 1944-1945 met grote nauwkeurigheid maak te en die hij mij vriendelijk toestond om te gebruiken bij het schrijven van dit artikel. Behoudens voorbij trekkende konvooien Duitse soldaten naar Schouwen-Duiveland en de vele militaire vliegbewe gingen, merkte men in Sint- Philipsland aanvankelijk wei nig van de oorlog. Het normale werk bij de boer en elders ging gewoon door en daarnaast moest er gewerkt worden voor de Wehrmacht, aan de tankval bij de Sluis en het vliegveld bij Haamstede. Er gingen zelfs mensen naar Frankrijk voor het maken van verdedigingswerken. Daar naast was er natuurlijk een aantal onderduikers dat een redelijk veilig onderkomen in de gemeente had gevonden. Ondanks deze betrekkelijke rust was het voor de bewo ners van Sint-Philipsland en voor de vele daar aanwezige evacués een grote opluchting toen de bevrijders op 4 no vember 1944 het dorp binnen kwamen. Zonder strijd en zonder geweld leek er voor Sint-Philipsland een einde te zijn gekomen aan ruim vier jaar oorlog en bezetting. De teleurstelling was echter groot, toen bleek dat de op mars van de Canadezen en de Engelsen tot stilstand kwam in dit kleine stukje Zee land, dat sinds 1884 door de Slaakdam was verbonden met Noord-Brabant. Schou wen-Duiveland en Goeree- Overflakkee, het westelijke en noordelijke buureiland, ble ven - grotendeels geïnun deerd - nog tot 7 mei 1945 in handen van de bezetter. Zes maanden lang lag Sint- Philipsland daarom aan de frontlijn en deze periode werd voor het eiland de moeilijkste uit de Tweede Wereldoorlog. Infiltraties en beschietingen, vanaf het land en uit de lucht, kwamen regelmatig voor en bovendien was er het gevaar van de overkomende vliegen de bommen, de V-1's, waar van een enkele in de gemeen te neerkwam. Regelmatig Duitse krijgsgevangenen worden bewaakt door een eilandbewoner. Wie meer over deze foto's weet, kan hierover contact opnemen met de redactie van de Eendrachtbode. Een luchtfoto die de RAF in september 1944 nam van Sint- Philipsland dat toen geïnundeerd was. De lichte plekken op de foto, is het zonlicht dat weerkaatst op het water. In de haven liggen schepen. werd vanaf Sint-Philipsland met zwaar tankgeschut ge schoten naar de nog bezette buureilanden en binnen de kortste tijd werd dit vuur door de Duitsers beantwoord. Dit tegenvuur was uiteraard ge richt op de plaatsen waar het geschut stond opgesteld. Dat was het geval bij de waterto ren, bij Buitenlust, de Groene- weg, het Stoofje en niet te vergeten de Zuidweg in Anna Jacobapolder, van waaruit Bruinisse het zwaar te verdu ren kreeg. Over dit verzet doen veel ver halen de ronde. De één zou er al meer aan hebben meege daan dan de ander. Oud-huis arts P. Allewijn, thans woon achtig te Kapelle, is daar heel duidelijk in. Bij hem ontbreekt de lust om de Sint-Philips- landse verzetsdaden op te schroeven en nog minder om degenen die er bij waren be trokken, op te hemelen. De nu 80-jarige oud-Fluplander Piet Allewijn ging in 1939 medicij nen studeren te Leiden. De universiteit werd echter al in oktober 1940 gesloten. Zijn studie lag daardoor stil en hij kwam in contact met zijn vroegere scheikundeleraar, tevens verzetsman, Juten, van de HBS te Bergen op Zoom. Hier werden de gevoe lens om zich met verzetsacti viteiten bezig te houden ge boren. In 1942 hervatte hij zijn studie te Utrecht, maar ook daar gooiden oorlogshande lingen in 1943 roet in het eten, alle universiteiten wer den gesloten. Allewijn wei gerde de loyaliteitsverklaring te tekenen en aangezien hij zijn ouders geen risico wilde laten lopen om in zijn plaats te worden opgepakt, dook hij niet onder maar accepteerde tewerkstelling in Duitsland. Met tien medestudenten ging hij in mei 1943 in een Rooms- Katholiek ziekenhuis te Mün- chen (waar de nonnetjes nog voor een groot deel de dienst uitmaakten) aan de slag als verpleger. Tijdens hun verblijf werd het ziekenhuis enkele keren ge troffen door een bombarde ment en vooral toen konden de studenten zich verdien stelijk maken. Als beloning mochten twee van de tien jongens in november 1943 met verlof naar Nederland om kleding op te halen voor het naderende koude jaarge tijde. Hier moest echter voor worden geloot en Allewijn gaf zijn vrienden al bij voorbaat te kennen dat hij, als hij daar bij zou zijn, zou onderduiken. Inderdaad trok Allewijn een van de hoogste troeven en zo mocht hij samen met een Haagse collega met verlof. Ze verzamelden de kleding, maar de Hagenaar moest op de te rugweg het gehele pak mee torsen. Piet bleef met een 'ge broken arm' met afschuifbaar gips achter in Sint-Philips land. Hij pakte het contact met Lauw Beurkens en Jo hannes Reinhout weer op. En kele weken dook hij onder op een boerderij, maar daarna keerde hij terug naar zijn ou derlijk huis aan de Voorstraat. Als de situatie te riskant was, sleet hij zijn tijd op een zol derkamertje en zonodig in de schuilhut op de houtzolder van vader Allewijn. Papieren had hij nauwelijks en er werd ook niet gecontroleerd. De verdere periode van de oor log kon hij dan ook vrij rond lopen. Aan inlichtingenwerk werd er volgens Allewijn weinig ge daan. Toch, het verzet lokte hem weer en hij volgde Jo hannes Reinhout, die inmid dels hulpcommies in Huijber- gen was geworden, op als commandant van de Sint-Phi- lipslandse Orde Dienst (O.D.). Tevoren werkte Reinhout als arbeider bij W.C. van Nieu- wenhuijzen, wiens woning open stond voor de mannen van de O.D. Met Lauw Beur kens en de gemeenteambte naren Bas Bossers en Jo Schot vormden zij de kern van de verzetsactiviteiten. Het distributiekantoor in de oude school was hun vergader ruimte. Alie Allewijn, de broer van Piet, behoorde niet direct tot de vaste kern, maar was er wel enthousiast bij betrok ken. Van groot belang voor la ter was dat hij dagelijks aan tekeningen maakte over de gebeurtenissen. Hij deed dat in een heel klein agendaboek je, hij heeft er nu zelf soms moeite mee om zijn micro schrift van toen te ontcijferen. In een schoolschrift werden de activiteiten van de verzets groep, van de laatste zes we ken voor de bevrijding, dage lijks opgetekend. Niet alleen dat, maar hij tekende ook de exacte data op van militaire voorvallen uit de periode 1944-1945. Met enige trots kan hij nu deze documenten uit zijn dossier 1940-1945 la ten zien. In de 'dagboeken' treffen we Ds. P. Holst was zeer anti-Duits en moest met zijn gezin uit Sint-Philipsland weg. In ballingschap werd hun dochter Nelly Paulina geboren, nog net voor de bevrijding van Sint-Philipsland. Holst was Hervormd predikant in Sint-Philipsland van 1942tot 1946. ook de namen van de overige betrokkenen bij het verzet aan. Behalve P. Allewijn, de commandant van de O.D.- groep, waren dat plaatsver vangend commandant L. Beurkens, politieman C. van de Velde, M. Noorthoek, C.M. Stouten, A.M. Everaers, M. Breeman, C. Quist F. Kaas hoek, W.J. Beurkens, M. Kaas hoek, J. Goudzwaard, K. Ver wijs, ordonnans W. van Dommelen en M. Everaers. Bij de telefoondienst waren G. van der Dussen, gids C.A. van Nieuwenhuizen, C. Feleus, gids J. de Vries en J. Kaas hoek. De heren J.J. Schot en B. Bossers verzorgden de ad ministratie en zij verstrekten ook de bonkaarten voor le vensmiddelen. De organisatie was dus per fect geregeld. Bij P. Neele (Piet van Leun) werd rond de bed stede, waarin de radio zat ver stopt, vrijwel dagelijks naar het nieuws van de Engelse zender geluisterd. Dochter Leuntje van de Velde-Neele herinnert zich dat huisarts J.J. de Groot de berichten voor de luisteraars vertaalde. Bij onraad verdween de radio tussen de aardappelbedden of onder het stro in de volkstuin tjes achter de woningen van de Achterstraat. Ook van Kees Neele (Kees van de Sjap) is bekend dat hij zich met ver zetsactiviteiten bezig hield. Hij wist onder andere één van de negen bemanningsleden die per parachute uit het aange schoten vliegtuig bij de Punt- hoeve sprongen, te verber gen. De piloot, die bij de Henriëttehoeve in de bomen neerkwam, kon worden ver stopt en werkte daarna nog bij W.C. van Nieuwenhuijzen op het land. Hij werd daar schuil gehouden en bleef zodoende uit handen van de Duitsers. Nadat de woningen en boer derijen in de buurtschap de Sluis, op enkele na, waren af gebroken, werd in februari 1944 de Anna Jacobapolder geïnundeerd en werden de bewoners geëvacueerd. In die buurt zaten, volgens Allewijn, ook de meeste Duitse militai ren. Anna Jacobapolder werd 'Sperrgebiet' en was derhalve niet voor iedereen toeganke lijk. Ook de Prins Hendrikpol der werd geïnundeerd, maar in de Oude Polder, en dus in het dorp Sint-Philipsland, ver anderde er niets. In de Schoolstraat zaten slechts een gering aantal Duitsers in een huis als wachtpost. Vanuit de toren van de Hervormde kerk kon de omtrek in de gaten worden gehouden. Hier volgen enkele aanteke ningen uit de agenda van Alie Allewijn. Ze hebben meestal betrekking op Sint-Philips land, maar een enkele keer maakte hij wel eens een uit stapje. '4 juni 1944: Rome vanavond gevallen. 6 juni: Vanmorgen invasie be gonnen in Frankrijk. 5 juli: Rien getrouwd in Rot terdam. 19 juli: Vanmorgen weer zeer veel, circa 1000, vliegtuigen overgekomen, richting zuid oost Duitsland. 20 juli: Circa 1000 vliegtuigen overgekomen, richting zuid oost; 9 bemanningsleden springen boven Sint-Philips land per parachute uit een vliegtuig. Bomaanslag op Hit- Ier. 21 juli: Weer veel vliegtuigen, richting zuidoost. Burgemees ter ondergedoken. 25 juli: We moeten weer om 10 uur in huis zijn (voorheen 11 uur). 26 juli: Door de Feldwebel op^ gepakt, omdat ik na 10 uur buiten was, persoonsbewijs afgenomen. 27 juli: Na anderhalf uur pra ten in het huis van Kunst, per soonsbewijs teruggekregen. 21 aug: Schot weer leider dis tributie (was sinds 2 mei '44 geschorst). 30 aug: Ds. P. Holst opgepakt, maar nog teruggekeerd. 1 sep.: Jan de Jager (18 jaar) bij de Heense Molen door een Amerikaans vliegtuig doodge schoten. 2 sep.: Ds. P. Holst met zijn vrouw vertrokken. 3 sep.: De Duitsers zijn van middag van Sint-Philipsland vertrokken met medeneming van 10 paarden en 5 luchtban denwagens. Amerikanen Brus sel binnengetrokken. 4 sep.: 6 uur vanavond is Jan de Jager (te Sint-Philipsland) begraven. (Op het graf sprak Ds. J. Spoelstra en liet zingen Psalm 115:9. (J.K.)). 5 sep.: Vliegtuigen doen aan vallen op schepen in Mastgat- Zijpe, twee schepen bij Kar- reveld beschoten. Dikwijls luchtalarm te Sint-Philipsland, nog veel wind. 6 sep.: Het schieten in het zui den komt dichterbij. 12 sep.: Mooi weer, van voor middag zwaar bombardement in het zuiden. Het geronk van vliegtuigen is de hele dag door niet van de lucht ge weest. 14 sep.: Mooi weer, 4 jagers doen een aanval op twee wa gens met paarden bespannen, die voor de weermacht rijden; één paard dood. 17 sep.: Vanmorgen Zijpe ge- bombardeert door 18 viermo torige bommenwerpers. Het ogenblik is gekomen: trans- port- en zweefvliegtuigen en Nederlandse jachtvliegers. 18 sep.: nog meer trans- port- en zweefvliegtuigen dan gisteren (zelfde richting). En gelse krijgsgevangenen ko men in groten getale lopend over de Nieuwe Weg. 19 sep.: Mooi weer, vluchten de Duitse soldaten. 24 sep.: Is het oorlog? We merken er niets van, behalve het eten'. Nog enkele voorvallen waar de O.D. bij betrokken was, wil ik hier noemen. In het dag boekje van Piet Allewijn te kent zijn broer Alie op 20 sep tember 1944 op dat er ge regeld Duitse soldaten over de Nieuwe Weg komen, die te kennen geven dat ze hun ge weren willen afgeven als ze maar kunnen onderduiken. Alie keek 's avonds om 9 uur, dus na 'spertijd', nog even door de poort aan de Achter straat en zag dokter De Groot en Kees van Nieuwenhuizen met vijf Duitse soldaten door de straat komen. Eerst werd bij Piet de Ruijter aangebeld en daarna op het postkantoor. Uiteindelijk werden de militai ren, inmiddels waren het er zeven, ondergebracht in de woning van de weduwe Kunst, nu Schoolstraat 16. Dit huis was al een half jaar in ge bruik bij de Duitse weer macht. De Duitsers hadden er genoeg van, zodanig dat ze geen enkele motivatie meer hadden om zich nog te verzet ten. Ze werden dan ook zon der problemen door politie man Van der Poel ontwapend. Rond de Engelse zender bij Piet Neele werd dit voorval na middernacht door Piet Alle wijn, Lauw Beurkens en Jo Schot besproken. Ze vonden het jammer dat dit kluifje van tussen hun vingers was ge glipt. De volgende dag wer den de Duitsers door Piet Alle wijn en Jan Schot van brood en drinken voorzien. Ze vroe gen hen waar hun wapens waren gebleven, waarop ze vertelden dat die door de poli tie op de zolder waren ge bracht. Nader onderzoek wees uit dat ze in een kast achter slot stonden. Gewapend met een bos sleutels van vader Al lewijn begaf Piet zich 's avonds naar de zolder en hij vond een passende sleutel om de geweren te bemachtigen. Even later lagen ze onder de koolbladeren in de tuin van vader Allewijn. Piet en en Lauw brachten ze vervolgens met de meeste spoed naar de boerderij van Van Nieuwen huijzen in de Kramerspolder. Uiteraard was dit tegen de zin van Van der Poel gebeurd en deze beval de Duitsers de ko gels alleen aan de politie af te geven. Enkele witte armban den met 'politie' erop brach ten hier uitkomst. Ook de 246 kogels waarover ze nog be schikten, werden op de boer derij in de Kramerspolder on dergebracht. De volgende dag, 23 september, hadden de O.D.'ers een gesprek met poli tieman Van der Poel. Deze had er geen bezwaar tegen om voortaan onder de comman dant van de O.D. te staan, overigens niet onder zijn on dergedoken collega. De Hervormde predikant ds. P. Holst was erg anti-Duits. Hij schroomde niet om vanaf de kansel aanstootgevende uitla tingen te doen en op 31 au gustus, de verjaardag van ko ningin Wilhelmina, liet hij in de kerk enkele coupletten van het Wilhelmus zingen. Hij wei gerde ook om een N.S.B.- meisje over te trouwen in de kerk. Blijkbaar bleef een en ander niet onopgemerkt en het leid de ertoe dat het predikantsge zin, op last van de Duitsers, Sint-Philipsland moest verla ten. Het vertrok op 2 septem ber 1944 naar Asperen en kort daarop naar Reeuwijk, waar hun dochter Nelly Paulina op 2 november 1944 - twee da gen voor de bevrijding van Sint-Philipsland - in balling schap werd geboren. Kort na de bevrijding keerde het gezin weer naar Sint-Philipsland te rug en nam ds. Holst zijn werk in de Hervormde Gemeente weer op. Op Zondag 24 september werd er in de Hervormde Kerk tweemaal een leesdienst gehouden. De week die volg de, werd er door het com mando van de O.D. met enke le burgers, onder wie B.J. Quist en C.H.A. Stols en W.C. van Nieuwenhuijzen, gespro ken over het eventueel aan stellen van een nieuwe bur gemeester. Er was op 25 september ook een onder houd gepland tussen de poli tiemannen Van der Poel en de ondergedoken Van de Vel de. Schot zou bemiddelen, maar het gesprek kon niet doorgaan. Te Steenbergen sloeg de de motivatie onder de bezetters eveneens toe. Op 27 septem ber kreeg O.D.-commandant Piet Allewijn bezoek van twee collega's uit Steenbergen. Zij zochten een plaats voor 50 krijgsgevangen Armeniërs. De volgende morgen trokken Allewijn en Beurkens naar de geïnundeerde Anna Jacoba polder om een onderkomen te zoeken. De schuur van Piet Boudeling leek geschikt, maar de komst van de Armeniërs ging nog niet door. Een nieuw probleem diende zich vervolgens aan. Schilder Jan van Elsacker was bij L.J. van Nieuwenhuijzen (loco burgemeester) geweest en hij had gezegd dat de Duitsers uit het huis van zijn zuster in de Schoolstraat moesten. Als dat niet gebeurde, zou hij wel eens verder zien! Ook tegen dokter De Groot was de schil der stevig te keer gegaan. „Er zit vuiligheid in het dorp", had Jan gezegd. Het werd een roerige week. Wordt vervolgd... De omgeving van de Eendenkooi in de zomer van 1944. Het feit dat het dit jaar 55 jaar gele den is dat de Tweede Wereldoorlog tot een einde kwam, wordt in enke le plaatsen aangegrepen om dit keer op 4 of 5 mei activiteiten op touw te zetten. Een beknopt overzicht van alles wat er te doen is, treft u hierbij aan. 19.15 u. Leden Nationale Reserve betrekken dodenwacht bij monu ment in het Bosje. 19.45 u. Koraalmuziek door Con cordia, gevolgd door de Last Post. 20 u. Twee minuten stilte, gevolgd door het Wilhelmus waarna kran sen worden gelegd. Canticum zingt een aantal liederen. 18.45 u. Dienst dodenherdenking, N.H. kerk. 19.35 u. Koraalmuziek Acceleran do bij streekmuseum, gevolgd door klokgelui, trompetsignaal en twee minuten stilte. 20.02 u. Kranslegging bij Engelse graven op oude begraafplaats. 19.15 ti. Geestelijke liederen Con cordia op de muzieknis. Aanslui tend klokgelui, de Last Post, om 20 u. twee minuten stilte gevolgd door het Wilhelmus. v.a. 13.30 u. Kunstroute in de bin nenstad. 19.30 u. 'Oranje' koor- en samen- zangavond, N.H. kerk. 7-13 u. Oliebollenverkoop WIK aan de Ring. 8.15-8.30 u. Koraalmuziek. 10-12.30 u. Rommelmarkt Accele- -v- rando in de Sakofahal. 14-17.30 u. Zeskamp WHS op het sportveld. 19.30 u. Rondgang Accelerando met kinderoptocht versierde fietsen e.d. 8.30 u. Opening door de burge meester. 8.35 u. Ontbijt op de Hoge Markt (2-12 jaar). 9.45 u. Spelen voor peuters en groepen 1 t/m 4; en voor groepen 5 t/m 8, en tot 16 jr. 14.30 u. Skeelerwedstrijd op de Houwer (8-12 jr. en v.a. 13 jr.). 15.30 u. Spelen voor volwassenen (v.a. 16 jr.) op het Pluimpotter- rein. 20.30 u. Bevrijdingsbal in Hol land Huis. 14 u. Optocht met versierde wa gens en fietsen. 18 u. Zeskamp op Kerkplein en Markt. v - y

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 13