Aarts ruimt 21 dammen op en legt zes kavelpaden aan Zoveel hoofden zoveel hoeden... Aardbei bloeit, maar is nog niet rijp; jongvee trekt jeugd Rabobank in hedendaagse jas, verbouwing binnen begroting van floute Nieuwe bedrijven Bestuur richt nu pijlen op administratief centrum in Tholen Rook in bus, reizigers BBA stappen over "Exclusief zitcomfort Donderdag 6 april 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 In ruilverkavelingsblok Poortvliet Tholen Oud-Vossemeer Sint-Maartensdijk Poortvliet Sint-Philipsland De zakenbank van Tholen p ABN'AMRO £><?bank De open dag in de kassen van Roggeband in Tholen, Weterings in Oud-Vosse meer en bij het veeteeltbe drijf van Vissers in Tholen zijn zaterdag door honder den mensen bezocht. De meeste mensen maakten een rondje langs alle vier bedrijven die hun deuren hadden opengezet. Voor kinderen bleken de jonge kalfjes bij Vissers een grote trekpleister. Bij Weterings die aarbeien kweekt, zoem den de bijen voor de be stuiving van de bloemen. Voor de rijpe aardbeien was de open dag een maand te vroeg. „We heb ben voor de vierde keer meegedaan, maar het is nog nooit zo druk ge weest," zegt Theo Rogge band van de komkommer- kas aan de Mosselhoekweg in Tholen. Kom in kas trekt honderden bezoekers in Tholen en Oud-Vossemeer Grote toeloop Kokosvezels Piekarbeid Met een tovertruc is zaterdag de nieuwe bankhal van de Rabobank Tholen in Sint-Maartensdijk geopend. Burge meester H.A. van der Munnik assisteerde goochelaar To ny Wilson buiten voor het gebouw op de Markt door met een stokje een fles champagne tevoorschijn te toveren. Het kantoor is vooral gemoderniseerd. De bankhal heeft een grote verandering ondergaan. Het aanzien van de ge vel is drastisch veranderd. En niemand hoeft langer bui ten te wachten om geld uit de automaat te halen. Zelfs pasmunt is er - mits men over het juiste pasje beschikt - verkrijgbaar. Probleemloos Bezoekers verrast Nieuw in de interStyle-coIlectie bij van Houte interieurs" interieurs 2 3-Zitscombinatie Aarts Steenbergen was met 473.000 gulden, exclusief btw, de laagste in schrijver voor het opruimen van 21 dammen in het ruilverkavelings blok Poortvliet. Het aantal mestkarren, bietenwagens e.d. dat buiten de officiële wegen om op de provinciale weg tussen Tholen en Scherpenisse kan komen, wordt daarmee drastisch beperkt. Dit in het belang van de verkeersveiligheid. Het karwei gaat 20 april beginnen en zal naar verwachting eind mei/begin juni klaar zijn. De enige in- en uitritten die overblijven, zijn die van de aan de Postweg gelegen boerderijen. Om de landbouwpercelen te ontslui ten, wordt er 1275 meter kavelpad aangelegd, alsmede 200 meter in- steekweg. Het waterschap krijgt het beheer over de insteekweg, terwijl de boeren zelf het kavelpad moeten beheren. Aan de Snabbeweg komen twee kavelpaden, aan de Bram Groenewegeweg en Kettingdijk elk één. Aan de Noordhoekseweg wordt een dijkoprit gemaakt en langs de Lageweg, tussen de Hogeweg en de Paasdijkweg bij Poortvliet, komt er bij de in aanbouw zijnde garage van Niemantsverdriet een parallelweg voor landbouwverkeer. Bij de uitvoering van de rondweg Poortvliet zijn de ontsluitingen van fruitteler C. van den Berge al ver legd naar de kruisende wegen. Hier aan is al 175.000 gulden besteed. De nu uit te voeren werken waren begroot op 507.000 gulden en inclu sief de voorbereiding en toezicht op 590.000 gulden, exclusief btw. De provincie Zeeland subsidieert het karwei. Bij de aanbesteding waren donder dag in Tholen zes gegadigden aanwe zig. Naast Aarts waren dat Oomen uit Sprundel die voor 493 mille in schreef, Krinkels uit Wouw 496.000 gulden. Scheepers uit Oud Gastel deed mee voor 526.500 gulden, Ver meer uit Moerdijk schreef in voor 547.000 gulden en gebr. Van Kessel uit Tilburg was de hoogste met 560.000 gulden, exclusief btw. Het toezicht wordt gedaan door Arcadis Heidemij. uit Goes. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint-Philipsland in de maand maart. Registratiebureau RED!, Kreeften straat 19, registratie van documen ten en abonnementen, 1 personeels lid. Goossens, Zilverstraat 3, (verplaat sing van bedrijf), tegelzettersbe- drijf, 1 personeelslid. Enterprise international Europe pro ducts, Molenstraat 67, klein- en groothandel in glas, keramiek, kunstnij verheidsartikelen, curiosa, antiek en schilderijen, 2 personeels leden. V.o.f. Liefrink partners, Dorps weg 31, (verplaatsing van bedrijf), kleinhandel in speelgoederen, by- outeriëen, mode-accessoires, da mes-, heren- en kinderkleding, oos ters hout- en snijwerk, hobbyartikelen, bloemen, planten en aanverwante artikelen, ongere gelde goederen, verkoop op jaar markten, beurzen en braderiëen, 3 personeelsleden. V.o.f. Chat, Bosdreef 10, (verplaat sing van bedrijf), het geven van fi nanciële adviezen aan particulieren en bedrijven in de ruimste zin, het geven van assurantieadviezen en het opleiden, begeleiden en coachen van assurantietussenpersonen, 4 personeelsleden. V.o.f. Nabo, Bosdreef 10, (verplaat sing van bedrijf), het exploiteren van een opleidingsinstituut op het gebied van assurantie en communi catie, 2 personeelsleden. Jaap Geuze Smerdiek b.v., Hogeweg 49, houdstermaatschappij, geen werkzame personen. Schildersbedrijf Geelhoed, Jan Ka- relsweg 2, schildersbedrijf, 1 perso neelslid. Johan Bijl Strijenham b.v., Onder de Zeedijk 8, houdstermaatschappij, geen werkzame personen. De drie uusjes, Hogeweg 15, groot-, klein- en ambulante (markt(handel in, reparatie en restauratie van ge bruikte en antieke goederen, 1 per soneelslid. Budelpack equipment enginee ring Europe b.v., Paasdijkweg 15, aankoop en exploitatie van verpak- kings- en productiemachines, 1 per soneelslid. A. van der Meer tegelwerken, Prins Hendrikstraat 33, tegelzettersbe- drijf, 1 personeelslid. The Old Windmill, Zuiddijk 2, groothandel en ambulante handel in oudheden, curiosa en gebruikte goederen. Tholen, tel. 601122 St. Maartensdijk, tel. 662150 Advertentie I.M. datnes- en hev^ Voorstraat 15 Sint-Annaland Tel. (0166) 65 24 90 Woensdagmiddag gesloten Advertentie I.M. Hoeveel bezoekers er precies ge weest zijn, durft Roggeband niet te zeggen. Hij schat dat er tegen de 700 mensen de moeite hebben genomen om onder het glas naar de teelt van komkommers aan de Mosselhoekseweg, cactussen aan de Molenvlietsedijk (A. Rogge band) en de aardbeien aan de Pa- trijzenweg te komen kijken. Bij Vissers wilden de kinderen niet meer naar huis, zo vertederd wa ren ze van het jongvee. Rogge band: „We zijn zeer tevreden. We hebben niet bijgehouden hoeveel mensen er zijn gweest, maar van half tien tot half vijf heeft het con stant gelopen. Of het er nu 1000 of 400 zijn, belangrijk is dat je meedoet. Veel mensen blijken niet te weten dat komkommers recht groeien of dat we proberen het spuiten tegen ziektes zoveel mo gelijk te beperken. Kinderen heb ben de komkommers gauw gezien, maar die waren bij Vissers niet bij de kalfjes weg te halen. Er zijn kinderen bij die niet weten dat melk uit een koe komt. Mijn kleindochtertje zag in januari een lieveheersbeestje. Het zat nog stil met de pootjes ingetrokken. Ze vroeg: kan het nog lopen of moet er een batterijtje in. Dat geeft aan hoe kinderen over die dingen den ken." Roggeband vergelijkt de open dag met de paasdrukte in woonboule vards en tuincentra. „De mensen zoeken iets om een dagje uit te zijn. Het voorziet in een behoefte. Er zijn ook nogal wat volkstuin- ders die zelf van alles kweken en eens willen kijken hoe het in een kas toegaat." Volgens Roggeband zijn acht van de tien bezoekers op alle bedrij ven geweest, onderweg geholpen door de bordjes Kom in de Kas, vanaf de Thoolse brug en de Oes- terdam. Het landelijke evenement van de stichting Innovatie, project Kom in de Kas uit Rijswijk had als motto: Onder glas groeit iets moois, maar volgens Roggeband zijn het niet alleen tuinbouwbe drijven die open huis houden. „Landelijk zie je dat zeven van de tien bedrijven die meedoen geen glastuinbouwbedrijf is, maar kaas boer, geitenfokker of veeteler, zo als Vissers in de Razernij pol der die voor de eerste keer meedeed. Het is veelal een combinatie." Door de grote toeloop was het druk op de wegen bij de bedrijven, maar volgens Roggeband zorgde het vele verkeer niet voor proble men. „De boeren zijn nu niet op het land bezig. Anders zou dat voor hen wel lastig zijn." Velen kwamen ook op de fiets want het zonnetje liet zich 's mid dags zien. Dat maakte dat het in de kas bij F. Weterings aan de Pa- trijzenweg in Oud-Vossemeer aan genaam warm was, zodanig dat menige bezoeker de jas uitdeed. Weterings kreeg veel vragen te be antwoorden. Vooral 's middags was het druk. Veel bezoekers had den gehoopt al rijpe rode aardbei en bij Weterings aan te treffen, maar daar was het nog een maand te vroeg voor. Wel zoemden er al bijen door de kas om te bloemen van de aardbeien te bestuiven en dat wees erop dat de lente in aan tocht is. Weterings komt uit Steenbergen waar hij ook aardbeien in de kas teelde. Omdat hij daar niet meer kon uitbreiden, kocht hij de kas in Oud-Vossemeer. Op een opper vlakte van 6700 m2 kweekt hij aardbeien van het ras Elsanta, een gewild ras onder telers, want 95 procent van de aardbeientelers in Nederland heeft ze in de kas. De planten groeien in baaltjes met veen dat gemengd is met kokosve zels. De vezels van de tropische vrucht zorgen ervoor dat het vocht goed verdeeld wordt in het zakje. De plantjes liggen in rijen in go ten op 1,40 meter hoogte. In juli plantte hij de aarbeien voor de na- jaarsoogst, van half september tot november. Dan overwinteren de planten op de stelling. „In ja- nuuari en februari schonen we de boel op. Dan halen we het dode blad eraf en beginnen weer met opkweken door water en kunst mest te geven. Van begin mei tot juni worden ze geplukt en dan gaan ook de planten weg en wor den de baaltjes vernieuwd." In het voorjaar geven de planten de hoogste opbrengst: 14 kilo per meter ongeveer. De vruchten zijn hoofdzakelijk voor de binnenland se markt bestemd, maar vinden ook aftrek in Duitsland, Engeland en België. Wordt er doorgaans met aardbeien geadverteerd als zomerkoninkjes, voor Weterings zijn de aardbeiden meikoninkjes. „In die maand krij gen de mensen er zin in. Ze zijn er een maand eerder dan de aarbei- den van de koude grond. Als die aardbeien rijp zijn, zijn wij de on ze al kwijt." De hoogte van 1,40 meter is vol gens Weterings ideaal. „Lager bij dé grond is het te koud, hoger naar het dak wordt het te warm." Ook voor het plukken speelt de hoogte een rol. Zijn de aardbeien rijp, dan hangen de plukklare tros sen op ongeveer 1,20 meter hoog te. Keurig ondersteund door een beugel die nu al op vele plaatsen in de kas klaar ligt om in de goten te leggen. „Op die manier voorko men we dat de planten gaan knik ken. Er komt ook een kunststof netje over waar de tros met bloe men overheen komt te hangen. Aardbeien van kniktrossen sma ken niet." Met een plukwagentje kunnen de vruchten van de plantjes gehaald worden. Het plukseizoen is kort, zegt de tuinbouwer. „Veertien da gen lang is het hoogseizoen, met een aanloopperiode van 1 week en een 1 week voor de naloop." De opbrengst van de oogst van het na jaar is lager. De aardbeien gaan dan voornamelijk naar de restau rants en de echte liefhebbers die er niet genoeg van krijgen, legt Weterings uit. „De meeste mensen hebben dan ook al volop zomer fruit gegeten, die hoeven dan niet nog eens aan de aardbeien, maar de echte liefhebbers hou je altijd." Plukkers zijn er voldoende voor handen, zegt Weterings. „We zit ten hier vlak tegen het dorp aan. Er zijn nogal wat huisvrouwen die willen plukken. Het is lekker dichtbij." Alleen voor piekarbeid schakelt hij extra arbeidskrachten in, voor het overige werkt hij sa men met zijn vrouw in de kas. Weterings maakt zoveel mogelijk gebruik van biologische bestrij ding van spint en luis bijvoor beeld. Zo worden er sluipwespen en roofmijten ingezet. Alleen voor wortelrot en schimmels wordt ge spoten. Over de plek van zijn kas is Wete rings zeer te spreken. „Ik zit hier voor wat het milieu betreft ver ge noeg van de bebouwing; voor het spuiten met bestrijdingsmiddelen moet je veertig meter uit de be bouwing zitten." De toegang tot het bedrijf van We terings was zaterdag nogal mod derig omdat er voor de kas grond werd uitgegraven voor de bouw van een schuur. Weterings die ai zeven jaar in het dorp woont, gaat ook op het terrein van zijn bedrijf wonen. Aan de Patrijzenweg zijn de paaltjes en de planken voor het huis al uitgezet. De officiële opening van de bankhal vond zaterdagochtend buiten voor het pand plaats op de Markt in Sint-Maartensdijk. De bank in de smalstad kan er weer een tijdje tegen, de pijlen van het bestuur van de Rabobank rich ten zich nu op het realiseren van een administratief centrum in Tho len, maar dat zal volgens voorzit ter J.L. van Gorsel pas door de op volger van Van der Munnik geopend kunnen worden. Van Gorsel was ingenomen met de verandering. Hij sprak over een modern kantoor dat wat vormge ving betreft, past op de Markt. Zo is bij het bepalen van de kleuren van de pui onder meer gekekeri naar de gevel van het pand naast de ingang van het gemeentehuis (wijleit bakker E. Knook) en het huis tegenover de bank van G. Westerweel. Beide panden hebben gepleisterde (grijze) gevels. Boven de oude ingang naar de geldauto maat is het logo van de bank aan gebracht. De deuropening is dicht gemetseld. De klanten kunnen nu 24 uur per dag terecht op de bank bij de auto maat. Hij is ook 24 uur beveiligd. De persoonlijke benadering is vol gens Van Gorsel verzekerd. Dat gebeurt aan een open balie. Voor andere bankzaken die wat meer tijd vergen, kan een afspraak wor den gemaakt. De voorzitter was trots op het re sultaat en bedankte de architect Archikon uit Goes. Niet in de laat ste plaats omdat de verbouwing binnen de begroting bleef. Ook de bouwcommissie met directeur/be stuurder G.J. Harmsen, kreeg een compliment voor de begeleiding en de hoofdaannemer Muller- Franke uit Sint-Maartensdijk voor de uitvoering van het werk dat eind oktober vorig jaar is begon nen. Ook volgens directeur Adriaanse van Archikon heeft de bank een 'hedendaagse uitstraling.' Hij wees erop dat er vele krachten bepalend zijn geweest voor het eindproduct, maar dat men het doel - wat wil de klant - daarbij niet uit het oog is verloren. Eerder nam Archikon de vestigin gen van de Rabobank in Tholen, Sint-Philipsland en Oud-Vosse meer onder handen. Deze samen werking met het Goese bedrijf mondde uit in de opdracht voor de verbouwing van de vestiging in de smalstad. Adriaanse bedankte de opdrachtgever daarvoor. Hij benadrukte dat het resultaat al leen bereikt kan worden door sa menwerking. „De vriendschappe lijke verstandhouding tijdens het hele proces spreekt me aan." Vol gens Adriaanse is de bouw 'nage noeg probleemloos' verlopen en is het bouwproces niet onderbroken geweest. De burgemeester mocht van de goochelaar met een toverstokje bo ven een met doek afgeschermde doos zwaaien, maar het geplande geknal uit het stokje bleef uit. Toch kwam de fles champagne en de glazen tevoorschijn en ging er vuur aan achter de doos. De burge meester verving volgens Wilson miss Zandvoort die was verhin derd. Ook maakte de goochelaar een sigaret uit in een mooie nieu we rode jas van een van de geno digden. Zonder een brandgat na tuurlijk. Volgens Van der Munnik zal de vernieuwde bank het personeel ex tra inspireren om het werk 'nog beter te doen.' Ook hij was ingeno men met de vernieuwde gevel als 'goede inpassing op de Markt'. „Maar binnen ken je het gebouw niet meer terug. De aanpassingen blijven maar doorgaan." (De laatste verbouwing vond in 1988 plaats). Tijdens de openingshandeling werd het springkussen voor de jeugd al klaargemaakt en nodigde Van Gorsel de genodigden uit om het bankgebouw van binnen te be zichtigen. Een belangrijke rol was toebedeeld aan de drie exposanten, Adrie Boxhoorn, Peter Dekker en Henny Nixon. Hun werk hangt verspreid door het gebouw. Vele bezoekers maakten van de gele genheid gebruik de schilderijen en tekeningen te bezichtigen. Volgens adjunct-directeur M. Hoek van de Rabobank reageerde het pu bliek zeer positief op de nieuwe opstelling in de hal, waar ook drie spreekkamers op uitkomen. „Men sen waren ook verrast door de ruimte boven tijdens de rondlei ding. De tentoonstelling is doorlopend bezocht. De publieke belangstel ling was boven verwachting. Het is de hele dag druk geweest. En de sfeer was goed. De goochelaar ging steeds op groepjes mensen af en ook de tekenaar, een karikaturist zocht de bezoekers steeds op. Van het springkussen buiten is heel veel gebruik gemaakt." Ook muziekvereniging Euterpe verleende medewerking. Eerst werd een rondgang door het dorp gemaakt met de Rabobankvlag als vaandel. De muzikanten eindigden voor de bank en speelden vier fees telijke nummers voor de directie, het bestuur, genodigden en pu bliek. Toen ook nog het zonnetje begon te schijnen, verhoogde dat de feeste lijke sfeer tijdens de open dag van de Rabobank in Sint-Maartensdijk. Reizigers in bus 107 van Stavenis- se-Bergen op Zoom moesten don derdagochtend tussen Poortvliet en Tholen overstappen in een an dere bus nadat hun bus door mo- torpech niet verder kon rijden. De bus van vijf voor half acht uit Stavenisse kwam al met vertra ging aan in Sint-Maartensdijk. Op de Postweg ter hoogte van Bloem hof tussen Poortvliet en Tholen werden de reizigers omstreeks tien voor acht opgeschrikt door een harde klap en er kwam rook de bus binnen. De chauffeur zette het voertuig stil op de parkeerstrook even verder op, een paar honderd meter voor de Snabbeweg. Er brak geen pa niek uit onder de reizigers, maar menig passagier was flink ge schrokken en ging hoestend de bus uit. De passagiers, voor het merendeel scholieren op weg naar Bergen op Zoom, wachtten op het fietspad op de volgende bus, van tien voor acht uit Sint-Maartensdijk, die niet lang daarna arriveerde. Alle passa giers - de bus was ongeveer voor driekwart gevuld - stapten over. Sommige reizigers dachten dat er een band was geklapt maar vol gens chef J. van de Broek van het rayon Zoomvliet van de BBA was de oorzaak een lekkage in de slang van de stuurbekrachtiging. „De olie die vrij kwam, is op de warme motor terecht gekomen. De olie verdampt en dat heeft de rook ver oorzaakt in de bus." De bus is later die ochtend naar de garage in Bergen op Zoom ge bracht voor reparatie. De bus die de gestrandde leerlingen oppikte, liep door het incident geen vertra ging op. Een combinatie die uitblinkt in kwaliteit in zitcomfort. Een lederen zitcombinatie die alleen bij ons verkrijgbaar is. Uw woonwensen worden werkelijkheid. Woon w t. n s f Worden Werkelijkheid Markt 23,4695 CG Sint-Maartensdijk. Telefoon 0166 66 23 82 Advertentie I.M. Tuinbouwer F. Weterings (links) geeft tekst en uitleg over de kweek van aardbeien onder glas in zijn kas aan de Patrijzenweg in Oud- Vossemeer. ƒ5.995,-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7