College b. en w. krijgt de macht niet cadeau Tholenaren eisen maatregelen tegen horeca en klanten Franchising maakt kinderopvang haalbare voorziening op platteland Kinderen planten bomen en haag aan voor dorpsbos in Poortvliet Vanavond bloed geven ^del5 AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Duizend gulden Mozambique Meer dan 400 automobilisten op bon gezet Klok vooruit 43 Walnoten en 340 elzen op vijf hectare bij de Deestraat Symposium besluit experimentele fase Thoolse vinding Donderdag 23 maart 2000 56e jaargang ihkJÜ BEW. EX. Onderzoek of er een erkende opleiding kan komen voor franchising in de kinderopvang. En breid het aantal kinderen per leidster in de gastouderopvang uit. Dat zijn de aanbevelingen die voortvloeien uit het Thoolse project 'vrouwen als zelfstandig onderneemster in de kinderopvang'. Een rapport daarover is gisteren door de stichting Kinderopvang Tholen overhandigd aan een vertegenwoordiger van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Dat gebeurde in Meulvliet, waar een symposium aan deze vorm van kinderopvang werd gewijd. Startsubsidie Raad wil vinger in de pap houden Pas bij agendapunt zes werd het maandagavond spannend in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Heel span nend. Een voorstel van het college om belissingen aan gaande artikel 19 procedures (ontheffing voor bouwen in strijd met het geldende bestemmingsplan) aan b. en w. te laten, stuitte op een muur van verzet bij de commissiele den. Twee schorsingen en twee keer overleg met ambtena ren leidden aan geen van beide zijden tot verandering van inzicht. Alleen CDA-raadslid J. P. Bout steunde zijn wet houder W.C. van Kempen in dit gevecht om een principe. Aanval Burgemeester zet caféhouders buiten deur Frustrerend Naar Tholen Deze week 32b, Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaiand Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een zestigtal mensen uit Zeeland, West-Brabant en andere delen van het land bezocht 's morgens de Puk-en-Muk-huizen die inmiddels in Tholen gerealiseerd zijn: De Markt in Sint-Maartensdijk, 't Hoefje in Sint-Annaland en Villa Fantasia in Oud-Vossemeer. In busjes werden ze erheen gebracht voor korte bezoekjes van een mi nuut of tien (telkens groepjes van vier kregen een rondleiding; elk busje bezocht twee huizen). In Oud-Vossemeer zijn onlangs Anja de Klerk en Caroline Krijgh aan de slag gegaan in Anja's woning aan de F.D. Rooseveltstraat. Beiden werken ze daarnaast nog één dag per week in een kinderdagverblijf in Willemstad. De bezoekers stel den heel gerichte vragen: wanneer er is begonnen, wat de opvang kost, hoeveel kinderen er opgevan gen worden en of er controle plaatsvindt door de GGD.' In de smalstad komt nog een tweede Puk-en-Muk-huis en ook in Sint- Philipsland zal er binnenkort een de deuren openen. 's Middags verwelkomde burge meester H.A. van der Munnik de ongeveer zeventig deelnemers aan het symposium. Naast het al ge noemde rapport werd de videofilm 'Vrouwen gevraagd - zelfstandig ondernemen in de kinderopvang' gepresenteerd. Een film over de Thoolse situatie bedoeld om het project te promoten in Groningen. Directeur mevrouw J. Verhage van kinderopvang Tholen gaf een toe lichting. Daarna gaven wethouder I.C. Moerland, een accountant en vertegenwoordigers van het minis terie van landbouw (dat het Thool se project subsidieerde), de werk geversorganisatie VOG en het Ned. instituut voor zorg en welzijn hun visie op het project. Met hen kon na de pauze over de materie gedis cussieerd worden, evenals met de franchiseneemsters en projectcoör dinator mevrouw R. de Feijter. Di recteur D. van den Bout van Scoop trad op als gespreksleider. Het project van de Puk-en-Muk- huizen, zo genoemd naar het kin derdagverblijf van de kinderop vang in Tholen, is vanuit Tholen opgezet als experiment. Aanleiding was onder meer het gegeven dat kinderopvang op het platteland moeilijker te realiseren is dan in de stad. De werving van gastouders verloopt elders bijvoorbeeld pro blematischer (in 1998 stonden er in Tholen 35 ingeschreven, tegenover 23 vraagouders waarvan er 19 fei telijke opvang ontvingen; er werd voor 5149 uren gastouderopvang bemiddeld). Tóch is er op het plat teland wel degelijk behoefte aan kinderopvang van goede kwaliteit en dicht bij huis, en dan ook nog flexibele opvang. Andere aspecten die meespeelden waren de interes se onder vrouwen om een particu lier kinderdagverblijf op te zetten en de leefbaarheid, die gediend is met zoveel mogelijk voorzienin gen. Dat leefbaarheidsaspect voor het platteland leidde er toe dat het ministerie van landbouw een start subsidie voor twee jaar (1998 en 1999) toekende. Het idee van de franchiseonderne- ming was voor de kinderopvang helemaal nieuw. Het komt erop neer dat vrouwen als zelfstandig ondernemer in de kinderopvang aan de slag gaan onder de paraplu van stichting kinderopvang Tholen. Er is een samenwerking op basis van wederzijds vertrouwen en dienstverlening, en een efficiënte taakverdeling. De onderneemster kiest zelf welke diensten ze wil le veren en op welke tijdstippen (va riërend van een klein kinderdag verblijf tot huiskameropvang). Ze kan gebruik maken van de kennis en ervaring die er bij de stichting is. De franchiseneemster is con tractueel verplicht een stuk dienst verlening af te nemen van de stich ting, waarbinnen kwaliteit en controle gewaarborgd worden. Bij opleiding, voorbereiding en start krijgt fhen persoonlijke ondersteu ning en begeleiding. De Thoolse Puk-en-Muk-huizen zijn bedoeld voor opvang van kinderen van 0 tot 14 jaar. ZIE VERDER PAGINA 13 Waar gaat het nu eigenlijk om? Op 3 ten in de procedure waar u als raad april treedt de gewijzigde wet op de ruimtelijke ordening in werking. De belangrijkste wijziging gaat over de mogelijkheid van vrijstelling van het bestemmingsplan door middel van een zogenaamde 'zelfstandige pro jectprocedure' (ZPP), vermeld in arti kel 19 van de wet. Daarmee wil de rijksoverheid inspelen op de wens van gemeenten om snel te kunnen beslissen inzake bouwplannen die af wijken van het bestemmingsplan, maar waaraan men toch medewer king wil verlenen. Een voorberei- dingsbesluit is onder de nieuwe wet niet meer nodig en ook het critirium dat er een noodzaak tot bouw moet zijn, vervalt. Er spelen een aantal problemen mee. Ten eerste bepalen de provinciebesturen welke projecten vallen onder lid 1 van artikel 19 (de ZPP). De provincie Zeeland heeft volgens gemeenteambtenaar A. van der Lee de drempel zo laag gehouden dat ook heel gewone uitbreidinkjes zoals bijvoorbeeld keukens, erkers en serres onder deze procedure vallen. Dat betekent een toename van ZPP procedures. Ten tweede lag in de ou de situatie de beslissingsbevoegdheid bij het college van b. en w. die de raadsleden van elke aanvraag via een briefje op de hoogte stelde. Als een vijfde of meer van de raad dat wilde, werd de aanvraag in de gemeenteraad behandeld. Anders werkten b. en w. de zaak af. Onder de nieuwe wet is de gemeenteraad in eerste plaats be slissingsbevoegd. Maar die bevoegd heid mag volgens de wet geheel óf gedeeltelijk worden gedelegeerd aan het college van b. en w. Van Kempen verdedigde het voor stel van b. en w. om de hele proce dure te delegeren aan het college. „Om zo snel en efficiënt mogelijk te kunnen werken willen wij volledige delegatie. Ik realiseer me dat ik u nu heel wat vraag, maar de tijd die we extra kwijt zijn als de raad de beslis singsbevoegdheid aan zichzelf houd, liegt er niet om", aldus Van Kem pen. Ondersteund door Van der Lee voerde Van Kempen aan dat er maanden extra nodig zouden zijn als de raad een vinger aan de pols wil houdt. „Als er niets tegenzit in de procedure zal het een verschil van ruim vier maanden betekenen ten opzichte van de situatie als b. en w. de zaken volledig af mogen hande len. Want er zijn vier beslismomen- dan telkens over zult moeten oorde len", aldus Van der Lee. J.P. Bout van het CDA had zoiets van 'nou ja, als het moet, dan moet het'. „De raad verliest bevoegdheden en aanvankelijk was ik er niet zo voor. Maar als ik alles hier vanavond aan hoor, dan ga ik voor de snelheid van werken voor de burger akkoord." Maar de christen-democraat stond alleen in zijn steun aan het college. SGP-woordvoerder P.W.J. Hoek leek aanvankelijk ook schoorvoetend ak koord te gaan, maar draaide later bij. Daarbij speelde de aanval die de PvdA inzette, een grote rol. „Effi ciënt en snel werken is een goede zaak. Delegeren aan het college speelt in op de huidige praktijk. Nu al werken we met het systeem dat de raadsleden via een briefje op de hoogte gesteld worden van de aan vragen en als er niet gereageerd wordt, dan handelen b. en w. het ver der af. Dat is anticipatie. Het pro bleem zit hem echter in de bevoegd heid. Als het college zelfstandig beslissingen over artikel 19 procedu res kan nemen, kan dat wel leiden tot een koerswijziging in het beleid van de gemeente op dit gebied. En dat vind ik principieel een zaak die bij de gemeenteraad hoort. Natuurlijk moeten we de burgers geen maanden laten wachten op een beschikking. Maar dat hoeft ook niet", aldus Pv- dA-raadslid M.A.J. van der Linde die voorstelde om de huidige situatie te handhaven. De gemeenteraad wordt dan via brieljes op de hoogte gesteld en als een vijfde (vier raads leden) dat wil, wordt de aanvraag alsnog in de raad behandeld. „Dat mag wettelijk en ik vraag het college dan ook om het voorstel te wijzi gen." D66-raadslid J. van den Donker sloot zich aan bij Van der Linde. Hij wilde eerst nog proberen of de com missie G.O. niet kon beslissen of een aanvraag naar de raad moest, maar dat bleek niet mogelijk te zijn. „Dan sluit ik me aan bij Van der Linde", zei Van den Donker. A.L. Piet (RPF/GPV) vond het voor stel maar niets. „Ik ben zeer huiverig voor het delegeren aan b. en w. omdat je dan als raad de grip op de zaken kwijt raakt. Wat is de formele positie van de raad en commissie nog als we delegeren? Ik steun de PvdA en an ders onthoud ik mijn steun aan het collegevoorstel", aldus Piet. ZIE VERDER PAGINA 7 Zo'n negentig kinderen van de twee basisscholen in Poortvliet plantten gisterochtend 43 walnotenbomen en 340 elzenstruikjes voor het dorpsbos aan de Deestraat en Langeweg. De kinderen konden de toespraakjes van de genodigden nauwelijks afwachten even na half tien toen ze zich met spade of schep op het perceel hadden verzameld. Sommige kinderen ga ven de boom die ze plantten een naam, vaak een afkorting van hun eigen voornamen. In het dorpsbos kan gewandeld en gespeeld worden. Het kleedt het dorp aan en geeft zuurstof. Volgend jaar is Tholen aan de beurt. Voor de bewoners van het centrum van het stadje Tholen is de maat nu echt vol. Hun leefgenot wordt aangetast door de plaatselijke horeca en hun klanten. Er is onder hen sprake van een toenemend gevoel van on veiligheid. Op een hoorzitting in de Gasthuiskapel eisten zij dinsdag avond maatregelen van burgemeester H. van der Munnik. De bijeen komst was broodnodig, aldus woordvoerder L. Bout die eerder het initiatief nam tot een handtekeningactie om het probleem bij het colle ge van b. en w. en de gemeenteraad aan de orde te stellen. „We hebben lang gewacht om aan de bel te trekken, en misschien wel te lang. Maar we zijn nu in een stadium gekomen dat we het niet meer accepteren. Ons stadje wordt geterroriseerd door een aantal gasten", aldus Bout. Voorafgaande aan de hoorzitting vond overigens ook nog een incident plaats. Burgemeester Van der Mun nik eiste dat een drietal vertegen woordigers van de plaatselijke hore ca het gebouw zouden veriaten. Zij waren niet uitgenodigd en komen in een latere fase van het overleg aan de beurt. Dat was hen ook vooraf te lefonisch medegedeeld, aldus Van der Munnik. Hij betreurde het dat zij desondanks gekomen waren. „Dat maakt me boos en verdrietig." On der protest verlieten de exploitanten het pand. Van der Munnik stelde hun aanwezigheid echter niet op prijs. „Anders krijgen we een welles-niet- tes spelletje tussen u en de bewoners en daar heb ik niet veel trek in." Na het vertrek van de horecaonder nemers konden de bewoners hun grieven kwijt. Daarbij was ook in specteur H. Radojewski van de poli tie Reimerswaal/Tholen aanwezig. Radojewski was niet voor niets ge komen. Veel van de tientallen aan wezige bewoners vonden dat de po litie op uitgaansavonden te voet door het uitgaanscentrum zou moe ten patrouilleren. Wanneer er nu ge klaagd wordt, duurt het veel te lang voor de politie aanwezig is. Vaak komen de agenten helemaal niet, al dus een inwoonster uit de Brug straat. „Het is heel erg frustrerend als je de politie belt en geen gehoor krijgt" Een flink deel van de kritiek spitst zich toe op café Old Friends aan de Hoogstraat. Maar ook de café's van Hof van Holland en The Sixties aan de Kaaij hebben het bij de bewoners verbruid. Met name na sluitingstijd, tussen twee en vier uur 's nachts, wordt overlast ervaren. Een echt pa troon lijkt niet aanwezig. Vaak is het echter met name op donderdag- en vooral vrijdagavond raak. De zater dag is relatief rustig. ZIE VERDER PAGINA 13 Het stukje groen dat Poortvliet sinds gisteren rijk is, oogt nog kaal. De bo men en struiken zijn nog jong en bladloos, de aarde is nog niet zo lang geleden geploegd en lijkt nog op een akker. Toch is er al een wandelpaadje zichtbaar dat bij de dam aan de Dee straat begint en zich door het gebied naar het noorden slingert. Het dorpsbos bestaat uit twee stukken land, in totaal zo'n vijf hectare. Een hoog blok waar L. Hoek tot 1993 fruitbomen hield en een lager gelegen stuk land van J. Vroegop. Zij verruil den dit stuk land voor percelen die dichter bij hun bedrijven liggen bij de ruilverkaveling Poortvliet. De stuk ken zijn gescheiden door een sloot, maar het is de bedoeling dat er twee dammen gelegd worden zodat de be zoekers via de boomgaard met walno ten langs het dichte bosje naar de open wei aan de noordkant kunnen lopen of omgekeerd. Ook via de Lan geweg is het bosje bereikbaar. Langs de Deestraat liggen nog vier volkstuintjes. Die zijn in het plan ge handhaafd. De volkstuinders hadden bij de presentatie van het plan vorig jaar augustus gevraagd om er te mo gen blijven. De landinrichtingscom missie Poortvliet ging akkoord. De voorzitter van deze commissie, M. Geuze opende de boomfeestdag met het hijsen van een vlag. De vlag van de dienst landelijk gebied uit Goes. Daarnaast hing een vlag van staats bosbeheer, de gemeente Tholen, het waterschap Zeeuwse eilanden en Ar- cadis Heidemij. Zij werkten allemaal samen met de stichting platform leef baar Tholen die nu voor de vierde maal de boomfeestdag verzorgt. Vol gens Geuze zal het groen het dorp Poortvliet en het landschap verfraai en. „Met andere woorden het dorp gaat er op vooruit. Het zorgt ook voor ontspanning want je kunt er in wan delen. Bomen zorgen voor zuurstof en schaduw, ze helpen tegen erosie en tegen de wind, ze geven hout, kurk en medicijnen." Geuze vroeg de kinderen (47 van De Eevliet en 43 van de School met de Bijbel) naar de betekenis van uitdruk kingen waarin een boom of bomen voorkomen: De kat uit de boom kij ken. Je kunt de boom in. Door de bo men het bos niet meer zien. Hij kondigde in dezelfde trant burge meester H.A. van der Munnik aan: „Het is een boom van een kerel, maar ook een van de hoge bomen die veel wind vangen." Ook de burgemeester ging in op de betekenis van het dorpsbos en van bo men in het algemeen. Het bos om in te spelen, het bos als aankleding van het dorp en bomen als leveranciers van zuurstof. „Jullie ademen 20.000 keer per dag," zei hij tegen de kinde ren, „De bomen zorgen voor de zuur stof. Kom nog maar eens kijken over 20 of 25 jaar, als je hier nog woont, hoe dit bos is geworden." Samen met wethouder K.A. Heijboer plantte Van der Munnik met hulp van een kluwen kinderen die allemaal stonden te popelen de eerste boom. Daarna stoven de leerlingen uiteen naar de plantgaten om zelf aan de slag te kunnen gaan. De aarde was lekker droog en de zon scheen. In een uur was het karwei geklaard. De stichting platform leefbaar Tholen richt haar pijlen nu op Tholen waar in 2001 een dorpsbos wordt aangelegd. Scheidend voorzitter J. Leune van Philadelphia moest huilen bij eerste kennismaking met verstandelijk gehandicapten Voorzitter mevr. J. Aalbrechtse van Thoolse middenstanders laat een gezonde club achter A. Kosten verlaat na elf jaar trouwe dienst bestuur van Rode Kruis Sint-Philipsland Er staat Tholen heel wat te wachten, zegt helderziende G. Lambrechts Stagiaires uit Doetinchem in schaapskooi Gorishoek Schrijfster Corine Naranji boeit Thools publiek met roman over Perzië Volgens ZLTO-voorzitter L. Hage ervaren agrariërs nieuwe regels als bedreigend Bondsspeld voor 3 jubilarissen van Concordia Tholen John Leijs sterke winnaar van ronde Oud-Vossemeer, Leontien van Moorsel is een klasse apart bij de dames SPRING NIET VERDER DAN UW POLS LANG IS Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Het Thoolse Rode Kruis organi seert vanavond in Meulvliet een bloedafname. Gezien de recon structie van de Ten Ankerweg/Mo- lerivlietsedijk kunnen donors elders van het eiland de Ten Ankerweg het beste mijden. De Vossemeer- ders kunnen via de Molenweg/ Nieuwlandsedijk rijden, de overige eilandbewoners vanaf Poortvliet, via het Stenen Kruis en de Eeweg en dan vervolgens naar de Zoek weg. De bloedafname is tussen zes en negen uur. Iedereen vanaf acht tien jaar die gezond is, kan een hal ve liter bloed geven. Vooraf wordt de bloeddruk gemeten en wordt het bloed en de temperatuur gecontro leerd. Het Thoolse Rode Kruis hoopt dat vele inwoners vanavond naar Meulvliet komen omdat bloed voor operaties e.d. hard nodig blijft. De afdeling Tholen/Sint-Philips- land van het Nederlandse Rode Kruis geeft duizend gulden voor de hulp aan de slachtoffers van de wa tersnoodramp in Mozambique. Donderdagavond gingen de leden tijdens de algemene ledenvergade ring akkoord met het voorstel van het bestuur om dit bedrag over te maken aan de SHO, de samenwer kende hulpverlenende organisaties, waar het Rode Kruis in is vertegen woordigd. Voorzitter H.A. Moerenhout van de afdeling vroeg in het Rode Kruisge- bouw aan de Radda Barnenstraat tijdens zijn openingswoord aan dacht voor de watersnoodrampen in Venezuela en Mozambique. „Wij weten, hier in Zeeland, maar al te goed wat dit betekent. En daar mee voelen we ons bondgenoten wanneer wij horen van deze ver schrikkelijke situatie. De SHO toont zijn daadkracht en biedt hulp waar dat nodig is. Directe hulp in de vorm van voedsel, tenten en dekens. En zonodig medische teams om de inwoners van een land te helpen. Duizend gulden is maar een minus cuul druppeltje op de gloeiende plaat, want de regering van Mozam bique heeft om 200 tot 300 miljoen gulden gevraagd." De ruim twintig leden stemden met handopsteken in overgrote meerderheid in met de gift aan Mozambique. Het aantal verkeersovertredingen is vorige week op Tholen sterk geste gen doordat er in de flitspaal bij het Stenen Kruis op de splitsing van de Nieuwe Postweg/Reimerswaalse- weg een camera in werking was. Maar liefst 390 voertuigen werden voor een snelheids- en/of roodlicht- overtreding geregistreerd. Daar naast werden nog 29 auto's op een andere plaats geflitst voor een snel heidsovertreding. Voorts werden 22 bekeuringen gegeven voor het niet dragen van een gordel en 7 voor an dere verkeersovertredingen. Overi gens werd in de gehele provincie Zeeland intensief gecontroleerd in de periode van maandag 13 tot en met zondag 19 maart. In de omge ving van de horecabeurs in Goes werden twee avonden alcoholcon troles gehouden, maar van de 919 blaastests mondden er maar drie uit in een proces-verbaal. In de nacht van zaterdag op zondag gaat de zomertijd in. Om twee uur wordt de klok een uur vooruitgezet, waardoor het 's avonds langer licht zal zijn. De zomertijd duurt tot 29 oktober. In 2001 zal de zomertijd, volgens een richtlijn van de Europe se Unie, duren van 25 maart tot 28 oktober. Voor de jaren daarna wordt een nieuwe richtlijn vastgesteld, na dat eerst een onderzoek heeft plaatsgevonden naar de zomertijd. De kinderen planten met vereende krachten naast bomen ook struikjes voor een elzenhaag die evenwijdig loopt aan de Langeweg. Symposiumdeelnemers bezoeken het Puk-en-Muk-huis van Caroline Krijgh (midden links) en Anja de Klerk (midden rechts) in Oud-Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1