'Weer overschrijding begroting, burger begrijpt het niet meer' 57 belangstellenden voor zeven kavels in de Muyepolder Huurdersvereniging Samen Sterk en Beter Wonen gaan samenwerken Vlaggen is niet verplicht AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT SGP is tegen een reclamevliegtuig boven carnaval Twee verdachten mishandeling St.-Maartensdijk aangehouden Twee gewonden Nieuwe Postweg Woningcorporatie maakt plannen in een vroeg stadium bekend Donderdag 16 maart 2000 56e jaargang no. 18 -"Winn Niet nog meer kosten dan 50 mille extra voor opknappen De Wimpel De uitbreiding en verbouw van De Wimpel in Sint-Phi- lipsland moet snel ter hand worden genomen. Daarover waren de raadsfracties het dinsdagavond eens met het college van burgemeester en wethouders in de commis sie algemeen bestuur en welzijn. Wel moest er eerst goedkerujng worden verleend voor een extra krediet van 50 mille voor het werk. De aanbesteding viel namelijk 225.000 gulden hoger uit dan de 1,7 miljoen die was be groot. Na veel kunst en vliegwerk kon er voor 175.000 gulden bezuinigd worden op het plan dat als sober was ingediend. Restte nog 50.000 gulden. Over de gang van zaken waren de meeste partijen niet te spreken. Alweer een begrotingsoverschrijding, zei M.J. Klippel (SGP). Uitgekleed plan Van Belzen alleen Achttien aannemers loten voor woningbouw Zeven particulieren en drie aannemers krijgen als eersten de keus voor een bouwkavel in de Muyepolder in Sint- Maartensdijk. Notaris Knook trok donderdagmorgen in het gemeentehuis de namen van de gelukkigen. C. Koop man uit de smalstad en Kleinbouw Techniek uit Sint- Philipsland kwamen als eerste uit de bus. Er hadden zich 57 particulieren en 18 aannemers gemeld. Zij die buiten de boot vielen, komen op een wachtlijst die uitsluitend voor dit project geldt. Koopman Niet overdraagbaar Deze week De huurdersvereniging Samen Sterk met 350 leden en de woningstichting Beter Wonen met 2600 woningen gaan meer samenwerken. Beter Wonen zal voortaan de vereni ging op de hoogte stellen van haar plannen en advies vragen over haar beleid zoals voor het onderhoud van woningen, voor de sloop van woningen, de toewijzing en de verhuur, voor de voorwaarden bij een huurovereen komst, de hoogte van de huur en de verkoop van wonin gen door de stichting. Dinsdagmiddag tekenden voorzit ter W. Quak van Samen Sterk en directeur J. Kloet van de woningcorporatie de overeenkomst voor samenwer king in het kantoor aan de Haven in Sint-Maartensdijk. Geschillen BEW. EX. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers f 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De SGP vindt het laten vliegen van een reclamevliegtuigje onlangs bo ven de carnavalsstoet in Bergen op Zoom 'weggegooid geld.' Raadslid M.A. Dijke van de staatkundig ge reformeerde partij zei dat dinsdag avond tijdens de rondvraag in de commissie algemeen bestuur en welzijn. Hij had over de stunt van de ge meente Tholen om Tholen te pro moten als woon- werk- en recreatie gebied gelezen in deze krant en vroeg zich af wanneer het college tot deze actie had besloten. „Wij zijn tegen dergelijke vluchten want. daar kun je geen enkel resultaat van verwachten. Mensen die op straat lopen, denken wel aan iets anders dan wonen en werken op Tholen. Het is weggegooid geld." Burgemeester H.A. van de Munnik legde uit dat het geld voor de recla mestunt uit het fonds komt voor de acquisitie van nieuwe bedrijven. „Het college heeft het mandaat ge kregen van de raad om het geld te besteden." Het laten rondvliegen van een recla metoestel wordt volgens de burge- meeester wel vaker gedaan. „En niet alleen tijdens het carnaval." De tekst luidde: 'In Tholen witte wel wagge ziet', als variant op het motto 'Ge wit nie wagge ziet' van het Bergse carnaval. Met de aanhouding van twee man nen heeft de politie de verdachten te pakken, die 27 februari de 84-jarige mevr. De Jonge aan de Hogeweg in Sint-Maartensdijk tijdens een wo ninginbraak hebben mishandeld. Donderdag werd een 21-jarige Tho- lenaar aangehouden en maandag volgde de arrestatie van een 20-jari- ge man uit Vlissingen. Het zijn twee kennissen uit het uitgaansleven. Mevr. De Jonge werd die 27ste fe bruari - de nacht van zaterdag op zondag - wakker van gestommel en trof in de keuken een inbreker aan. Toen ze een man aansprak, sloeg hij haar in het gezicht en ging er van door. Mevr. De Jonge achterlatend met een gezwollen jukbeen, alsme de een gezwollen lip en kin. Een huisarts behandelde haar daarvoor.. Er werd destijds een speurhond in gezet en aan de hand van sporen werd duidelijk, dat het om twee mensen ging. Van de man die de al leenwonende mevr. De Jonge had gezien, was het signalement gege ven van een blanke man van 1,80 meter met een normaal postuur. De toegang tot de woning bleek gefor ceerd te zijn, maar bij de inbraak werd niets weggenomen. Symposium kinderopvang. Woens dag wordt in gemeenschapscentrum Meulvliet te Tholen een symposium gehouden over franchising in de kin deropvang. De bijeenkomst begint om half twee. 's Morgens om half elf kan men een Puk en Muk huis be zoeken in Sint-Annaland, Sint-Maar tensdijk of Oud-Vossemeer. Binnen kort start er zo'n huis in Sint- Philipsland. De leden van de commissie algemeen bestuur en welzijn voelen zich zo langzamerhand alleen maar geldschieters voor tekorten in de begroting voor de renovatie van dorpshuis de Wimpel te Sint-Philipsland. Het plan om het dorpshuis te ver- van de begroting geconfronteerd. Feit is dat er 225.000 gulden tekort is. Dat vinden wij jammer. Is er voor de aan besteding wel goed naar het bestek en de begroting gekeken?" Ook E. Frigge-Hogesteeger (VVD) betreurde de gang van zaken. „Is de offerte te laag ingeschat? We hebben geen inzicht in de inschrijving. We weten helemaal niets. Alleen dat we geld op moeten hoesten. Het lijkt dat we 50 mille bij moeten dragen, maar in werkelijkheid is het bedrag veel hoger." Ze verbaasde zich over de bezuini ging in het bestek. „Een praatje met de aannemer levert zomaar 25 mille op. We hebben geen inzicht in de tot standkoming van de offerte. Het is een zeer slechte zaak dat we weer worden geconfronteerd met een over schrijding." J. van den Donker (D66) keek niet meer op van een overschrijding, zo zei hij. „Bij elke voorstel denk je, nieuwen, is al vijf jaar oud. Er is ge wikt en gewogen over nieuwbouw en vernieuwen. Besloten is om De Wimpel op te knappen en uit te brei den met de peuterspeelzaal, een uit- leenpost van de bibliotheek en het consultatiebureau voor zuigelingen en peuters. De aannemer kon na overleg 25 mil le in het bestek schrappen. Door de post leges en onvoorzien en een extra lening af te sluiten, kon de stichting Dorpsbelangen nog eens 65.000 gul den besparen. De rente die deze geldlening oplevert, is goed voor 20.000 gulden waardoor er een gat van 50.000 gulden overbleef. „Dit is weer een geval waar een gat in de begroting zit," zo reageerde Klippel op het voorstel. „Dit keer niet bij het gemeentebestuur, maar bij het bestuur van De Wimpel. De bur ger begrijpt dit niet meer. Iedere keer worden we met een overschrijding wanneer komt de tegenvaller?" Voor hem was ook nog veel onduidelijk. De manier waarop er 175.000 gulden was bespaard, noemde hij een vorm van 'creatief boekhouden.' P. van Belzen (RPF/GPV) begreep niet dat er nog eens 25 mille kon worden bezuinigd op een plan dat al 'uitgekleed' was. „We hebben eerst een ton bezuinigd tijdens de voorbe reiding. En toch kan er nu 25.000 gulden af. Als het straks weer mis gaat, komt het weer terug naar de raad. Daar pas ik voor. We moeten nog beginnen." Hij wilde de 25 mille niet bezuinigen. „Als het over is, kan het naar de post onvoorzien. Ik wil niet dat het nog eens terugkomt." M.A. van Beek (CDA) stelde dat de berekening van de architect niet over eenstemde met wat op de 'markt' ge woon is. „De aanbesteding was ho ger. Dit kunnen we niet langer laten liggen. We moeten van start, maar ik vraag me wel af hoe we nu een en an der af kunnen grendelen." Volgens wethouder I.C. Moerland is er voor de aanbesteding ambtelijk overleg gepleegd met de stichting en heeft er ook een werkbespreking plaatsgevonden over de begroting en het bestek. De post onvoorzien was volgens hem wat aan de lage kant. Of de kosten nu begrensd kunnen wor den, zoals Van Beek voorstelde, kon Moerland niet zeggen. „We kunnen de bevolking van Sint- Philipsland niet langer laten wachten. Er zijn vijf aannemers die hebben in geschreven. De laagste krijgt het. Dat is des stichtings." Van Belzen zocht bij de andere frac ties steun voor zijn voorstel om de 25 mille eruit te halen. „Er is nu weer bezuinigd terwijl eerst geconstateerd was dat het niet mogelijk was." Maar Van Belzen stond alleen. Klip pel zei er 'niets voor te voelen.' Ook de PvdA zag niets in het voorstel. M.A.E. Velthuis zei af te gaan op de aannemer. „Het is in overleg ge beurd. Daaruit blijkt dat het kan." Maar net als Van Belzen vond ze dat er niet nog een keer een beroep op de raad gedaan kan worden voor een ex tra krediet. Ook D66 en CDA gingen niet met hem mee. Van Belzen bleef zijn twijfels houden: „Eerst kon er niet op bezuinig worden. Nu wel. Maar het mag toch niet ten koste gaan van de kwaliteit?" Van Beek vond dat het werk maar snel moest beginnen én begeleid moet worden om te zorgen dat de kosten van eventueel meerwerk in de hand worden gehouden. Aannemer Soffers uit Hoogerheide was met 1.114.000 gulden, exclusief btw, de laagste inschrijver bij de aan besteding. Het bestuur van de stich ting Dorpsbelangen had zes bedrij ven uitgenodigd om een prijsopgave te doen. Vijf reageerden. Na Soffers kwam Kleinbouw Techniek uit Sint- Philipsland met 1.143.000 gulden. Voor het installatiewerk was Maasair uit Halsteren de laagste inschrijver met 223.000 gulden, exclusief btw. In de omgeving van de Westpoort en Meerkoetlaan aan de zuidkant van de smalstad wordt het laatste deel van plan Muyepolder voor woningbouw uitgegeven. Aan F. Lindhout te Stave- nisse - die een deel van de grond in ei gendom had - zijn inmiddels dertien kavels voor vrijstaande en acht voor halfvrijstaande woningen verkocht. Via loting, zoals eerder gebeurde voor Buitenzorg III in Tholen, bepaalde de gemeente de volgorde voor verkoop van de resterende grond. Zeven ka vels - variërend in oppervlakte van 540 tot 916 vierkante meter - zijn be schikbaar voor de bouw van een vrij staande woning door een particulier, tegen een grondprijs van 200 gulden per vierkante meter (exclusief omzet belasting). Daarnaast zijn er drie bouwblokken waar Thoolse aanne mers aan de slag kunnen (één voor vier vrijstaande huizen, één voor vier halfvrijstaande en één voor vier half vrijstaande en één vrijstaande wo ning). Voor de zeven kavels meldden zich 57 belangstellenden. Ten overstaan van een 25-tal van hen - en onder het toeziend oog van wethouder K.A. Heijboer en enkele ambtenaren - deed mr. P.C. Knook donderdag in de raad zaal de gelijkvormige enveloppen in een houten bus, haalde ze er één voor één weer uit, maakte ze open en las de namen voor. Wie er als eerste uit kwam, krijgt als eerste de keus voor een stuk grond. Vanaf nummer acht komen de mensen op een wachtlijst die alleen voor de betreffende zeven kavels geldt. Als eerste las de notaris de naam voor van C. Koopman uit Sint-Maartensdijk. Ook de nummer twee was een inwoner van de smal stad en de nummer vier woont in Tholen. De resterende vier komen van buiten de gemeente, waarvan er twee oud-inwoners zijn die terugke ren. Van de 57 gegadigden wonen er 32 in de gemeente Tholen (acht zelfs in vrij recent gebouwde huizen): 20 Sint-Maartensdijk, 5 Oud-Vossemeer, 2 Scherpenisse, Tholen en Sint-Phi lipsland en één uit Stavenisse. De rest komt uit een groot aantal verschillen de plaatsen: Bergen op Zoom (3), Steenbergen (2), Oosterhout (2), Rot terdam (2), Bruinisse, Kapelle, Goes, Etten-Leur, Zundert, Uden, Helle- voetsluis, Nieuw-Beijerland, Ridder kerk, Papendrecht, Hendrik-Ido-Am- bacht, Strijen, Westmaas, Zevenhui zen, De Lier en het Belgische Bras- schaat. De uitslag van de loting: 1. C. Koop man, Sint-Maartensdijk; 2. D. Rie- dijk, Sint-Maartensdijk; 3. N.M. de Viet, Uden; 4. M. v.d. Male, Tholen; 5. P. Mijnster, Bruinisse; 6. J. Bout, Etten-Leur; 7. J.G. van der Steen, Hellevoetsluis. Reserves: 8. G. Luitwieler, Nieuw- Beijerland; 9. I. Kwaak, Ridderkerk; 10. G. van der Graaf, Sint-Maartens dijk; 11. A. Mijnster, Oud-Vosse- meer; 12. A.M.J. Priem, Sint-Maar tensdijk; 13. J. Aarnoudse, Oud- Vossemeer; 14. L.J. Havermans, Oud- Vossemeer; 15. L.J. Otte, Sint-Phi lipsland. Voor de deelnemende aannemers gold dat ze bij de kamer van koop handel ingeschreven moeten staan met een vestigingsplaats binnen de gemeente Tholen. Ieder kon maar één keer inschrijven en deze inschrijving is niet overdraagbaar. Er meldden zich achttien kandidaten. Van hen heeft Kleinbouw Techniek uit Sint- Philipsland de eerste keus. Als tweede kwam P.J.J. Deurloo te Tholen uit de bus en als derde Muller-Franke te Sint-Maartensdijk. De reservelijst is verder als volgt: 4. J.K., Anna Jacoba- polder; 5. A. de Korte, Tholen; 6. J.K. Krijger Zn., Poortvliet; 7. Van Ber gen Henegouwen, Tholen; 8. A. Rijn berg, Sint-Annaland; 9. Van Houte, Sint-Maartensdijk; 10. C.J. Geluk, Sint-Maartensdijk; 11M. van Prooij- en, Stavenisse; 12. P.A.S., Oud-Vos semeer; 13. DJ. Letzer, Stavenisse; 14. J.M. van de Velde, Tholen; 15. A. van de Reest, Sint-Philipsland; 16. A. Bogert, Tholen; 17. M. Bolier, Oud- Vossemeer; 18. Hans Weggemans, Sint-Annaland. Twee inzittenden van een auto die vrijdagavond langs de Nieuwe Post weg bij Tholen in de sloot reed, zijn voor onderzoek naar ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom ge bracht. Het betrof een 29-jarige auto mobilist uit Den Haag en een medepassagier uit Enschede. De Ha genaar reed in de richting Poortvliet en wilde op de 80 km weg een voer tuig inhalen, terwijl er uit tegenover gestelde richting een auto naderde. Die kon hij ternauwernood ontwijken en door deze manoeuvre kwam de au tomobilist in de berm terecht, waarna hij in de sloot tot stilstand kwam. De geheel vernielde auto werd wegge sleept. De tegenligger bleek doorge reden te zijn. Het ongeluk gebeurde vrijdagavond even na half zeven. Fruitteler P. Alkema in organisatie van Floriade Marcel van Beveren in balans met combinatie verpleeghuis en feestelijke make-up Tilanuspenning voor A. Scherpenisse-Eerland die EHBO-lid werd voor huis-, tuin- en keukenongelukjes Wereldwinkel maakt bescheiden winst Patiënten klagen vooral over foute diagnose en gebrek aan informatie BBA zoekt vrijwilligers voor buurtbus Anna Jacobapolder Dochters van hoeve Bleijendaal spelen rol in toaverkot Setalland Smerdiek met hakken over de sloot in derby tegen Stavenisse Streekrenners verwachten geen prijzen in ronde van Oud-Vossemeer WEES BEMINNELIJK TOT TIEN UUR IN DE OCHTEND, DAN ZAL DE REST VAN DE DAG VOOR Zichzelf zorgen Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Gemeenten zijn niet verplicht om op 31 januari, de verjaardag van ko ningin Beatrix te vlaggen. Dat bleek uit de stukken die het college ter in zage heeft gelegd voor de commis sie algemeen bestuur en welzijn. De SGP had om uitleg van het college gevraagd naar aanleiding van het feit dat er op de bewuste dag geen vlag was uitgestoken op de toren in Stavenisse. M.J. Klippel zei dinsdagavond dat zijn fractie het op prijs stelt dat de driekleur wel overal op de gemeen telijke torens wappert op de verjaar dag van Hare Majesteit. „Maar dat strookt niet helemaal met de stuk ken. Het vlagvoorschrift van het mi nisterie zegt dat het niet overal hoeft." De SGP vindt dat het wel verplicht zou moeten zijn. Burgemeester H.A. van der Munnik zei dat de gemeente de richtlijn volgt. „Het is geen verplichting. We doen het al jaren zo. Als er van af geweken is, is dat een vergissing ge weest." Klippel wilde van de andere fracties horen of zij ook vonden dat er van alle gemeentelijke torens gevlagd moet worden op 31 januari. De re acties waren lauw. Alleen E. Frjgge- Hogesteeger (VVD) zei. „Ach ik heb er geen bezwaar tegen. Als er gevlagd wordt, is dat alleen maar feestelijker." volgens Quak van groot belang. „Vorig jaar hebben we ervoor ge zorgd dat de huurverhoging met een half procent omlaag ging. Beter Wonen stelde 3 procent voor. Dat is naar 2,5 procent gegaan. Dat is een succes van het overleg." Dat overleg is nu vastgelegd in een overeenkomst, met rechten en plichten. Een groot voordeel vindt Kloet. „Als we nu groot onderhoud willen plegen aan woningen, gaan we daar eerst over overleggen met Samen Sterk. Zo'n plan zullen we in een vroeg stadium bekend ma ken. Voorheen werden alleen de mensen benaderd van de huizen waarvoor het groot onderhoud be stemd was. Nu kan de huurdersver Beter Wonen erkent hiermee ook Samen Sterk als enige huurdersor ganisatie en zal alleen deze veréni- ging als geprekspartner voor alle huurders erkennen. Behalve als Sa men Sterk een eventuele nieuwe huurdersvereniging naast zich er kent. „Maar zo'n vaart zal het niet lopen," zegt Quak, „het is voor ons al een hele opgave om huurders bij het werk van onze vereniging te be trekken. Het bijhouden van ons le denbestand is al moeilijk genoeg." Dat schommelt door verhuizingen en overlijdens. Niet altijd wordt dat doorgegeven. „En elk jaar moeten we langs de deur om een tientje contributie op te halen." Lid worden van de vereniging is eniging ons advies geven over de renovatie, bijvoorbeeld." De woningstichting overlegt al vier jaar met de huurdersvereniging, maar dat ging volgens Kloet met horten en stoten. „Meestal naar aan leiding van klachten en stekelighe den. De aandacht voor klachten blij ven we natuurlijk houden, maar de huurders kunnen zich nu meer rich ten op het beleid. Op zich is dat prettig." Beide partijen zijn het erover eens dat het voor het beleid van de cor poratie beter is dat Beter Wonen aansluiting zoekt bij de wensen van de huurders. 'Intensief contact en betrokkenheid van de bewoners is noodzakelijk,' zo staat in de over eenkomst te lezen. Het overleg tus sen beide partijen moet op gezette tijden plaatsvinden. Tenminste twee maal per jaar. Bij de samenwerking staat respect voor elkaar standpun ten en wederzijdse doelstellingen voorop. Quak: „Het overleg gaat behoorlijk. We hoeven geen vrien den te worden, maar ook geen vij anden. We zitten hier als twee par tijen. Zij komen op voor hun belangen en wij komen op voor on ze belangen." Beter Wonen verplicht zich Samen Sterk in te lichten wanneer zij wijzi gingen in het beleid wil doorvoeren (onderhoud, sloop, toewijzing en verhuur, huurprijs, verkoop van wo ningen). Er kan overleg over ge voerd worden, de vereniging kan daarover een advies uitbrengen. Plannen kunnen daardoor aangepast worden. De verhuurder moet schrif telijk kenbaar maken waarom het advies van Samen Sterk niet wordt opgevolgd. Beter Wonen vergoedt de directe kosten die Samen Sterk maakt (pa pier telefoonkosten, aanschaf lite ratuur, drukkosten, scholing, reis kosten). Ook betaalt de corporatie de helft van de kosten van de zaal- huur als de leden geraadpleegd moeten worden. Samen Sterk moet echter wel een bergroting indienen bij Beter Wonen. En bij geschillen kan er een geschillencommissie in het leven worden geroepen. De huurdersvereniging maakt gebruik van het kantoor van Beter Wonen om te vegaderen. Ook kan kopiër en faxapparatuur worden gebruikt. De overeenkomst is door beide partijen opgesteld. Het ministerie van volkshuisvesting is voorstan der van een dergelijke overeen komst. Het convenant voor samen werking sluit ook aan op de wet Voorzitter W. Quak links) en directeur J. Kloet van de woningstichting geven elkaar de hand na de ondertekening van de overeenkomst in het kantoor van Beter Wonen overleg huurders/verhuurders. „We hopen dat het vruchten af zal wer pen," zei Quak na de onderteke ning. Volgens Kloet is met de on dertekening een stap in de goede richting gezet. „We hebben in het begin een moeilijke fase doorge maakt. We zitten met onze wonin gen in negen woonkernen ver spreid. Bij renovatieplannen ston den er groepjes huurders op waar we mee overleg voerden. Na zo'n renovatie hield het op. Nu wordt het overleg na vier jaar, structu reel." Behalve Quak en Kloet waren ook hoofd woonbeheer J. Droogendijk van Beter Wonen en drie bestuurs leden van Samen Sterk aanwezig bij de ondertekening, L. de Korte (secretaris) uit Tholen, D. van Riet (penningmeester) en M. van Leent (ledenadministratie) uit Sint-Maar tensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1