Februari was warm, maar nat en winderig Maaksters geven merklappen vaak een persoonlijk tintje mee 'Voorzitter kiezen uit de statenleden' Onderwijs zoekt naar een route op de digitale snelweg Mevrouw Van Heusden uit Scherpenisse borduurt ijsbaan Donderdag 9 maart 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Februari is de maand waarin het behoorlijk koud kan zijn, maar de afgelopen sprokkelmaand kon het brand hout naast de kachel blijven liggen. De laatste winter maand verliep zeer zacht met op enkele dagen zelfs lent- etemperaturen. Het kwik kwam gemiddeld uit op 6 graden tegen 3,8 graden normaal. De neerslag kwam met 102,8 mm ruim twee keer zo hoog uit dan de 47 mm die voor februari normaal is. De zon was ook dik van de par tij met 96,2 uren, terwijl dat gemiddeld 68 uren zijn. Met een gemiddelde windsnelheid van 6,2 meter per seconde (tegen 5 meter normaal) was er veel wind. Denk en Zet blijft een middenmoter Betrokkenheid Bewondering voor eikaars werk en verbazing over het eigen kunnen. Dat valt te beluisteren op een bijeen komst van borduursters in het streekmuseum te Sint- Annaland. Een kleine veer tig Thoolse dames doen mee aan het Zeeuwse pro ject om de grootste mer klap ter wereld te maken. Onder hen is M. van Heus- den-Bakker uit Scherpenis se. Haar merklap toont de ijsbaan in haar woonplaats. Omleidingsbord Vier standpunten Zonder patroon Aanhoudend zacht Weinig verandering VVD praat over rol commissaris Vrienden lijken ze voorlopig niet te zullen worden. Sta tenlid mevr. H.A. Polderman-Martin uit Tholen heeft in een openbare vergadering het functioneren van de Zeeuwse commissaris van de koningin als voorzitter van provinciale staten aan de kaak gesteld. En dat neemt drs. W.T. van Gelder haar niet in dank af. „Het was niet per soonlijk bedoeld, maar in het licht van de rol van de commissaris naar de toekomst toe", legt de Thoolse uit. Dat Van Gelder in een commissievergadering liet blijken het hoog op te nemen, verraste haar. „Maar ik kreeg steun van de PvdA, die vond dat ik de enige ben die het tenminste eerlijk durft te zeggen." Nog niet veel Thoolse scholen actief op het internet Kopje H Voortgezet Januari Mevr. Van Heusden is vergevorderd met haar merklap. Denk en Zet is middenmoter geble ven in de eerste klasse van de Zeeuwse schaakcompetitie door een nipte 4,5-3,5 overwinning op Middelburg 4 en een even zo nipt verlies tegen Vlissingen 3. Tegen het derde team van Vlissingen worden normaal gesproken de pun ten gepakt. Vorig seizoen werd er bij voorbeeld nog met de duidelijke cij fers 6-2 gewonnen, maar nu pakte het anders uit, misschien mede vanwege afwezigheid van Sebastiaan Koedoot en Jan de Graaf. Toch was het begin voortvarend aangezien Dig de Graaf op het eerste bord een makkie had en zijn tegenstander na een uur spelen op de 18de zet mat zette. Tien minu ten later haalde Peter van Oevelen op het tweede bord het tweede punt bin nen, doordat hij na afwikkeling naar het eindspel duidelijk voordeel kreeg met pionnenwinst. Nadat zijn tegen stander verder in de fout ging, kon ook Van Oevelen mat geven. Theo Blonet had in de opening een onnauwkeurigheid van zijn tegen stander kunnen afstraffen. Dit lukte echter niet waarna - na verdere afruil - niet veel meer resteerde dan een re misestelling. Ook Hans Dijke speel de een prima partij met een plus-re- mise. Hij kwam op het vijfde bord goed tot ontwikkeling, maar kon de winstvoortzetting niet vinden, zodat tot puntdeling werd besloten en de tussenstand op 3-1 in het voordeel van Denk en Zet kwam. Toen bleek echter na een korte wandeling dat zo wel Eniz Kustura op het vierde bord en William de Rooij op het zesde bord verloren stonden. Beiden had den een stuk weggegeven, maar pro beerden de partij nog te rekken. Daarnaast waren de stellingen bij Jo- han Aarnoudse op het zevende bord en Corné van der Slikke op het acht ste bord gelijk opgaand. Er kon dus nog van alles gebeuren. Als eerste bleek William de Rooij aan het kortste eind te trekken. Hij moest het punt aan zijn opponent la ten. Tegelijkertijd blunderde Aarn oudse en gaf een stuk weg doordat hij te veel gericht was op een bepaald winstplannetje. En ook Corné van der Slikke gaf in de zelfde tijdfase een toren weg en beiden moesten zich gewonnen geven, waarna de stand op 4-3 in het voordeel van Vlis singen kwam. Toen speelde Eniz Ku stura alsnog in een verloren stelling gelijk na het accepteren van een re mise-aanbod, zodat de eindstand 4,5- 3,5 werd en de twee wedstrijdpunten onverwacht in Vlissingen bleven. Tegen Middelburg werden de punten behaald door Dig de Graaf, Peter van Oevelen en Ad Niederer. Remise werd gespeeld door Sebastiaan Koe doot, Eniz Kustura en Comé van der Slikke. Jan de Graaf en Hans Dijke moesten tenslotte hun meerdere er kennen in hun Middelburgse oppo nenten. De commissaris slaat weieens een vergadering over of vertrekt voortij dig. Vaker nog houdt hij zich tijdens statenvergaderingen met andere din gen bezig, maakt een afwezige in druk. Dat zei mevrouw Polderman - het laatste werd ook door de SGP opgemerkt - en niemand sprak haar tegen. D66 en PvdA konden zich in haar woorden vinden. De Thoolse plaatste haar opmerkingen in de dis cussie over 'herkenbaar bestuur', een reeks van voorstellen die beogen de politiek dichter bij de burger te brengen. De VVD vindt het goed dat de Zeeuwse staten over hun eigen functioneren discussiëren, met als doel de kwaliteit, herkenbaarheid en slagvaardigheid te vergroten. Een middel dat daaraan kan bijdragen, is ontvlechting van de verantwoorde lijkheden: gedeputeerde staten rege ren en provinciale staten controle ren. Om dat laatste goed te kunnen doen, zullen ze meer de boer op moeten en dat verkleint dan weer de afstand tot de burger. Bovendien geeft scheiding van de politieke rol len helderheid. Wat de VVD hetreft hoeven gedeputeerden niet per se uit de staten gekozen te worden. Dat kan leiden tot meer kwaliteit, hoe wel de politieke denkbeelden bij de keuze ongetwijfeld een rol zullen spelen, aldus mevrouw Polderman. De commissaris van de koningin zou op grond van een enkelvoudige voordracht vanuit provinciale staten benoemd moeten worden, vindt de VVD. Maar het voorzitterschap van die staten zou niet per se bij de com missaris hoeven berusten. „Als sta ten kunnen we prima onze voorzitter kiezen. Zijn betrokkenheid moet groot zijn", aldus het Thoolse statenlid, die in dit verband haar opmerkingen maakte over het functioneren van Van Gelder. „De voorzitter van de staten zou dan een geschikt statenlid kunnen zijn. Daarnaast kan de com missaris van de koningin 'nieuwe „Er waren al zoveel dames die ge bouwen borduurden, dat ik voor iets anders heb gekozen", vertelt me vrouw Van Heusden. Ze vond in een handwerkboek het patroon voor een drukbevolkte ijsbaan en liet daar de keus op vallen. Scherpenisse heeft op de Pluimpot immers de grootste ijsbaan in de gemeente. De merklap ziet er vrolijk en kleurig uit. „Maar niet te fel." Het patroon is door de borduurster aangepast. Ze heeft er een dijkje op gemaakt zoals dat er werkelijk omheen ligt. Linksboven prijkt het wapen van de voormalige gemeente Scherpenisse. „Daarvoor heb ik gemeentearchivaris Zuur deeg gebeld. Hij vertelde me dat de onderkant niet rond moest zijn, maar met een puntje eraan." Op het doek zijn kinderen en volwassenen te zien, die alleen of in paren schaatsen. In sportieve of gewone kleding. De baanveger, een slee, een kind achter een stoel en een bankje waarop mensen de schaatsen onder binden, ontbreken evenmin. Ook op het dijkje staan mensen. Mevr. Van Heusden wijst er één aan. „Die stond eerst onderaan, maar heb ik gewisseld om de ruimte te vullen. Op zijn oude plaats heb ik een kind geborduurd." Mevrouw Van Heusden heeft de lap bijna af en heeft dat dan vrij snel voor elkaar. „Och, ik ben maar al leen. Ik ga er gewoon voor zitten", legt ze uit. Als het licht goed is, bor duurt ze. En voor 's avonds heeft ze een hallogeenlamp. Voordeel van deze lap was, dat er geen echt grote figuren op voorkomen. „Je kon er één op een avond afkrijgen." Het is fijn en precies werk. „Het is net als bij het bouwen van een huis: zonder een goed bestek of tekening kom je nergens. En je kunt er niet mee modderen." Maar een opgedrukte voorstelling op een telpatroon vindt de inwoonster van Scherpenisse maar niks. „Ik wil zelf kunnen tel- Smash. In de tafeltenniscompetitie treft Smash uit Sint-Annaland zater dag thuis om twee uur Wanzl/Bel- crum 3. Ook Smash 3 speelt thuis. Smerdiek. Smerdiek oefende zater dag tegen DFS en klopte de derde klasser uit Haamstede met 2-1 stijl' gewoon zijn werk doen als col legelid, als rijksorgaan en met mo gelijke nieuwe taken erbij." In de statencommissie algemeen bestuur - waar het jaarverslag van de commis saris op de agenda stond - maakte ze kenbaar het plezierig te vinden om met de commissaris zelf daarover te spreken. Maar Van Gelder bleek zich aan haar eerdere uitlatingen te hebben gestoord. In zijn verdediging merkte hij op, van commissieverga deringen niet de verslagen te lezen maar slechts wat erover in de krant verschijnt. En dat verbaasde mevr. Polderman dus weer. Overigens heeft Van Gelder binnen g.s. géén politieke taken. SGP, CDA, RPF/GPV en PvZ zouden dat graag anders willen, maar VVD en PvdA zijn mordicus tegen. Landelijk liggen er voorstellen om het aantal statenleden te verkleinen. „De VVD is daar voorstander van, maar dan moeten er andere facilitei ten komen, zoals ambtenaren speci aal voor de staten", aldus mevr. Pol derman. Zij vindt dat provinciale staten veel werk heeft. De provincie krijgt steeds meer taken en verant woordelijkheden op de terreinen ruimtelijke ordening, milieu, ver keer en vervoer, en zorgvoorzienin gen. Statenleden moeten niet alleen herkenbaarder zijn voor de burger, ook zou de kwaliteit omhoog moe ten, vindt de Thoolse. Als voorbeeld van wat beter kan, noemt ze de breedvoerige algemene beschou wingen waar fracties bij zowat elk onderwerp in vergaderingen te vaak naar neigen. De gedachtewisseling over herkenbaar bestuur is het begin van een discussie, aldus mevr. Pol derman. Er zal nog veel over ge sproken moeten worden, al was het maar om op één lijn te komen. „De PvdA zit op ongeveer dezelfde lijn als de VVD, maar het CDA eigenlijk niet. En het college van g.s. heeft vier standpunten", zegt het Thoolse statenlid. len." Eef de Jonge en Mia Elmont, die het project begeleiden, vertellen dat inmiddels 260 mensen in de provin cie aan het borduren zijn. Met de 17 gemeentewapens, de gemeentena men, het provinciewapen en het Zeeuws volkslied levert dat 280 merklappen op, die aan elkaar gezet een lengte van 140 meter bestrijken. Daarmee willen de initiatiefnemers in het Guiness recordboek komen. Maar voorop staat dat er een Zeeuws tijdsdocument ontstaat dat voor het nageslacht bewaard moet blijven. Half augustus moet ieder een zijn werkstuk inleveren. In sa menspraak met de maaksters zal de volgorde bepaald worden, waarna de lappen aan elkaar worden gezet en er een voering achter wordt ge zet. De presentatie van het resultaat wil men groots en feestelijk aanpak ken, afhankelijk van het beschikba re geld. Iedere borduurster moet over haar lap het een en ander op papier zetten (wat het voorstelt, waarom iets is gekozen). Ook is ge vraagd de telpatronen te bwaren. Want een droom van de initiatiefne mers is dat er een publicatie over het doek verschijnt. In De Meestoof passeren alle mer klappen de revue. Ieder vertelt wat er op staat en waarom. En wat er nog op moet komen. De een is ver gevorderd of al klaar, de ander nog nauwelijks begonnen. Duidelijk wordt dat veel vrouwen een per soonlijk tintje aan hun werk geven. Woning of straat, bedrijf, gezin, werk en hobby's zijn thema's die in veel doeken terugkeren. Historische of markante gebouwen en gemeen tewapens eveneens. Eén mevrouw vindt de kinderopvang zó belangrijk dat ze dat als onderwerp heeft geko zen. Het logo van kinderdagverblijf Puk en Muk prijkt op haar doek. Een inwoonster van Tholen-stad borduurde, met een knipoog naar de vele opgebroken straten, een geel omleidingsbord op haar merklap. Zo wisselen traditionele en moder ne thema's elkaar af. „Ik vind dat op een merklap het alfabet thuis hoort", merkt iemand op. Eef de Jonge doet een idee aan de hand hoe van een illustratie een tel patroon gemaakt kan worden op een sheet. Ze reikt iemand plaatjes aan van schapen - nodig voor een fami liewapen - van een plattegrond van het eiland Tholen of van een Thool se muts. Iemand anders heeft de ou de Thoolse brug centraal op haar doek geborduurd. Meerdere dames hebben zonder patroon gewerkt. Ze hebben zelf een tekening of foto ge maakt - bijvoorbeeld van een bloe menveld. Een mevrouw uit Stave- nisse krijgt de handen op elkaar als ze vertelt dat ze alle gebouwen sim pelweg uit haar geheugen heeft ge borduurd. „Ik ben gewoon langs de kerk gefietst om de ramen te tel len", stelt ze nuchter. „Het is bij zonder om te ontdekken dat je meer in je hebt dan je zelf denkt", con cludeert een ander. De dames De Jonge en Elmont zijn onder de in druk van wat er is gemaakt. Niet al leen op Tholen, maar ook in andere plaatsen in de provincie, vertellen ze. Op de eerste dag van februari 2000 was het droog met een beetje zon. De thermometer gaf tien graden aan en dat is nog altijd hoog. In de avond en nacht trok een regengebied over ons heen. In de loop van woensdagmorgen klaarde het op en gingen we een aardige dag tegemoet met veel zon. Donderdag de derde begon erg zonnig, maar rond het middaguur betrok de lucht. Op en kele spatten na bleef het echter droog. Vrijdag 4 februari was het niet veel anders; veel bewolking en af en toe regen. De wind nam duide lijk in kracht toe. Op wat langere termijn was weinig verandering te verwachten. Tussen hogedruk boven Zuid-Europa en depressies noorde lijk van Schotland, kwam een zuid tot zuidwestelijke stroming op gang die zeer zachte lucht aanvoerde. Na het wegtrekken van de regen was za terdag de vijfde een mooie, zonnige dag. De temperatuur ging in de rich ting van de 11 graden. Voor zondag kwam er weer veel regen en bewol king op ons af met opnieuw een beetje regen. Voor de tweede week zag het er zeer wisselvallig uit met perioden van regen en veel wind. De depressies met de daarbij behorende storingen, volgden elkaar in snel tempo op. De temperatuur bleef hoog voor februari. Maandag de ze vende begon zonnig, maar halver wege de morgen nam de bewolking toe met later wat regen en de wind wakkerde aan tot stormachtig. Later in de middag klaarde het op en kwam de zon erbij. In de avond kre gen we te maken met buien en wind stoten van rond de 100 km per uur. Nog steeds was er boven Zuid-Euro pa hogedruk en bij IJsland lagedruk waardoor de sterke westelijke stro ming in stand bleef. Woensdag de negende kende flinke zonnige perio den. In de middag nam de bewol king toe, maar het bleef droog. De temperatuur moest wat terrein prijs geven en zakte naar zo'n acht gra den. Donderdag begon nog droog, maar al snel nam de bewolking toe en in de middag viel gestaag de re gen. Opnieuw speelde de zuid-zuid- westen wind een grote rol. Rond vijf uur passeerde het koufront en daar na klaarde het snel op. Als het in de winter niet vriest, is er geen ander weerpatroon te bedenken dan van tijd tot tijd perioden met re gen en soms veel wind. Dat was in februari dan ook niet anders. Vrijdag de elfde - na het verdwijnen van de regen - hadden we een prachtige, zonnige dag. Voor de zaterdag kwam er echter weer een nieuw re gengebied vanuit het noordwesten onze kant op. Rond het middaguur was het helemaal bewolkt en begon het te regenen. Ook de wind nam flink toe. Het was maar een smalle strook met neerslag, want tegen de avond klaarde het weer op. Zondag de dertiende bleef het droog en de zon scheen volop. Voor de nieuwe week veranderde er niet veel, behal ve dat de nachten wat kouder wer den. Maandag was het in de ochtend zonnig, 's Middags nam de bewol king toe en in de avond volgde het zoveelste regengebied. Later in de nacht droogde het weer op, zodat het er voor dinsdag een stuk beter uitzag met zonnige perioden. Het wachten was op de volgende storing die laat in de avond naderde en op nieuw voor regen zorgde. Oorzaak was een diepe depressie die langs Schotland scheerde in de richting van Noorwegen. Daarachter ruimde de wind naar het noordwesten en de komende paar dagen werd het guur en koud met winterse buien. Met zes graden was het kwik overdag uitge stegen en 's nachts kwam het dicht bij de nul graden. Woensdag 16 fe bruari waren er in de ochtend wat buien met sneeuw en hagel, 's Mid dags was er tamelijk veel zon, maar de wind maakte het wel koud. Don derdag was een mooie, droge en zonnige dag. In tegenstelling tot het noorden en midden van ons land, waar het langdurig sneeuwde wat gepaard ging met gladheid, kwamen wij er goed vanaf. Ook nu was het koud door de krachtige noordwes tenwind. Voor vrijdag de 18e stond er weer regen op het programma. Een nieuwe depressie volgde dezelf de route via Schotland en Scandina vië. Het bijbehorende regengebied bereikte ons in de nacht. Later op de dag klaarde het wat op. Zaterdag vielen in de vroege morgen nog en kele buien. Daarna werd het een stuk zonniger. Ondanks de zon maakte de krachtige wind uit noor delijke richtingen het onaangenaam. Zondag 20 februari was het wisse lend bewolkt met flinke zonnige pe rioden. Doordat de kracht van de zon elke dag groter werd, trok de temperatuur op tot ruim 9 graden. De laatste week van februari verliep wederom wisselvallig. Een hoge- drukgebied trok vanuit de Golf van Biskaje onze kant uit. Dat maakte de atmosfeer wat rustiger. Veel warmer werd het echter niet. Verder dan zes a zeven graden kwam het kwik over dag niet en tijdens opklaringen in de nacht kroop de temperatuur naar het vriespunt. Maandag 21 februari was een dag met nog wat nattigheid. Daarna volgden een paar drogere dagen waarna echter de wisselval ligheid weer toe zou slaan. Dinsdag was het lang mistig. Na de middag trok de mist wat op, maar het bleef nevelig. De zon kwam er niet meer aan te pas. Woensdag de 23e loste de mist al snel op waardoor de zon nog een tijdje tevoorschijn kon ko men. De temperatuur ging in de richting van de tien graden. Lang duurde deze opklaring echter niet, want de bewolking nam al snel toe op de nadering van een nieuwe oce aanstoring. Die bracht in de nacht van woensdag op donderdag regen. Donderdagmorgen was het ook niet helemaal droog. Hoewel er wolken bleven, was het 's middags droog. Tegen de avond werd de bewolking dikker en dat had te maken met de komst van een volgend regengebied dat later in de avond en nacht pas seerde. Daarbij viel er 19,2 mm neerslag. Na deze uitbarsting kwa men we in rustiger vaarwater te recht. Een hogedrukgebied breidde zich van de oceaan uit naar West- Europa. Vrijdag en in het weekeinde was dat goed te merken en het bleef droog. De temperatuur liep op tot voorjaarsachtige waarden van 12 a 13 graden. Zaterdag en zondag was er droog voorjaarsweer met veel zon. De wind nam toe tot kracht zes a zeven uit het zuiden. De barometer ging naar beneden en dat was alweer het teken dat er slechter weer op komst was. Maandag de 28e gaf veel bewolking te zien met af en toe wat lichte regen. De wind was krachtig uit het zuidwesten. De tem peratuur daalde eerst naar tien gra den en later naar acht graden. Tegen de avond klaarde het op en kwam de zon toch nog even tevoorschijn. Op de schrikkeldag van februari was het wachten op de volgende regensto ring met later op de dag zelfs een stormachtige wind uit het zuid-zuid- westep. Bedrijven en particulieren zijn al een hele tijd aan het pionie ren op het internet. Een groep die zich steeds meer voor de digitale snelweg gaat interes seren, het onderwijs, is nog minder goed vertegenwoor digd. In heel Nederland zijn er 996 scholen die een eigen site hebben op internet. In de ge meente Tholen zijn dat er ei genlijk maar twee: de Juliana van Stolbergschool en de Rie- burch, beide uit Sint-Maartens dijk. De Thoolse openbare basis scholen zijn vertegenwoordigd op internet via de overkoepe lende federatie openbare ba sisscholen Tholen. Via de site home.concepts.nl/~lhelmons kan men pagina's van alle openbare basisscholen van Tholen oproepen. Eén van die scholen springt er echter uit. De Rieburch uit Sint-Maartens dijk koos ervoor om helemaal zelf een pagina te ontwerpen die qua uiterlijk dan ook afwijkt van de andere. Het is een uit gebreide pagina met behoor lijk wat informatie over alles wat de schooi aangaat. In een aantal categorieën kan men kiezen uit informatie over de school zelf, de leerkrachten, wat ouders kunnen doen bin nen de schoot, maar ook uitleg over de naam en de identiteit van de Rieburch. Directeur W.J.J. Brevet van de Rieburch vindt het er allemaal bijhoren. „Vandaag de dag is dat nodig. De pagina is niet zozeer bedoeld om nieuwe leerlingen te trekken, maar als een stukje service naar de ou ders en andere belangstellen den toe. Je zet er wat uit de schoolgids in, aangevuld met actuele gegevens. We heb ben het geluk dat J. Bouten (de echtgenoot van een col lega) dit voor ons wil doen", vertelt Brevet. Het internetge bruik op zijn school beperkt zich echter niet tot de functie van uithangbord en medede lingenblad. De kinderen zijn er actief mee bezig. „Op dit mo ment draait in de bovenbouw een project over kunst. In mei is daarvan een presentatie en de leerlingen halen zelf onder meer via internet hun informa tie bij elkaar. Het is bij ons ook een doel dat alle kinderen die de school verlaten, kennis heb ben gemaakt met internet en computergebruik. Wij begelei den ze wel bij het zoeken op internet, hoewel er niet altijd permanent een leerkracht bij zit. Maar het werk gebeurt al tijd in groepjes en er is ook een zeker vertrouwen dpt de leer lingen geen sites bezoeken waarvan wij dat liever niet wil len. Bovendien is altijd achteraf te controleren waar de kinde ren op het internet zijn ge weest." Op de Rieburch staan in alle klaslokalen computers. Dat begint zelfs al in groep 1 De internetaansluiting zit ech ter op de computers in de ge meenschapsruimte. Volgens Brevet gaat er in het onderwijs nog veel meer komen op dit gebied. „Er is al 'kennisnet'. Dat is opgezet vanuit het minis terie van onderwijs. Maar het is nog niet beschikbaar voor het basisonderwijs. De ontwikkelin gen gaan echter razendsnel. Als je me drie jaar geleden had gezegd wat er nu alle maal mogelijk is, dan had ik je ongelovig aangekeken", aldus de schooldirecteur die wel er kend dat het computeronder- wijs een extra druk legt op het toch al behoorlijk zwaarbela den programma van de leer krachten, „Het hele gebeuren rondom de informatie- en communicatietechnologie betekent dat je er een taak bij krijgt. Daarvoor moeten men sen vrijgeroosterd worden. Te gelijk moet je uitkijken dat je daarin niet doordraaft en er een te grote prioriteit aan toe kent. Maar het is onvermijdelijk dat binnenkort alle scholen aan internet zullen gaan doen. Het rijk ondersteunt dat ook en de tijd dat je een fan- cyfair moest houden om een computer te kunnen kopen, is echt voorbij." Het internetadres van de Rieburch is: people.zeelandnet.nl/jbouten. Ook de Sint-Maartensdljkse Ju liana van Stolberg/Benjamin- school heeft een eigen websi te. Sindskort is die zelfs gevestigd op een eigen do mein namelijk: www.jvanstol- bergschool.org, „Dat heeft twee redenen. Ten eerste wil den we voor alle leerkrachten (en enkele bestuursleden) een ,s: JL ,JÜ Jt, Jt 4 eigen e-mailadres. Daarnaast zaten we tot voor kort bij een gratis provider. Die voldeed op zich best, maar van de een op de andere dag kregen we te maken met pop-up-screens met reclame. Ook reclames waar wij niet helemaal achter konden staan", zegt A.C. Wie- ringa, docent op de Juliana van Stolbergschool. Hij verzorgt de internetpagina's van de school en heeft zelf ook een internetbedrijfje (Wieringa's Webworld). De zogenaamde pop-up- screens (kleine schermpjes met reclameboodschappen die ongevraagd tevoorschijn komen bij het openen van be paalde sites) vormen een plaag op het internet. De schermpjes zijn vaak nog hard nekkig ook en niet zomaar weg te klikken. „De enige ma nier om te voorkomen dat zoiets ook bij jouw pagina's gebeurt, is een eigen domein hebben", vertelt A.C. Wieringa, „En wij wilden de ouders die onze site bezoeken niet met die reclames opschepen." De Juliana van Stolbergschool is de enige bijzondere basis school in de gemeente Tholen die actief op internet aanwe zig is. Mede doordat er nogal wat huivering is wat betreft de negatieve kanten van de digi tale snelweg - sex, geweld en onfrisse taal - hebben heel wat (christelijke) scholen het inter net nog niet omarmd. Experi menten met allerlei filters (de Evangelische Omroep en het Reformatorisch Dagblad zijn hier bijvoorbeeld mee bezig) zouden uitkomst moeten bren gen. Maar nu al is duidelijk dat begeleiding de enige manier is om er werkelijk voor te zor gen dat er niet te veel, maar ook niet te weinig sites te be zoeken zijn. „Wij hebben het ook tot nu toe ingevoerd als een informatiemiddel. We bie den ouders een stukje actuele 89 •jMsljU i U" k I fBkiMftwSc 1 1 fj HU HSU ■jÜBÊtfxjSfc* ML,, :üi m. liiSr' W, •»»*- '.-se ,„,v 4». ««ft fci Sx,<V. 4«o v>y^t>«> toteet ftfts-'.MN.- r,\ «MaHw. «94*tt7 ss-„ï f „4 Sw&aw iw Lt.N «X HfS 4x4 44>> «Jt fc.44 $&:«4 H x„4>xfcx, x,>xixA x,\ xtx 4,x. t;:{, 4<( 4c4 tt» ,xXI*x4Xt.>X tax* 4xo«<4,,<)x 4X4:4,, $,-<»:3«>x«i-> fxt>x»»,ox <«>$:-.:>.< ,v K-:<4x,-< ta>S *XfK< v<tx» «té* 4x 4*. Xr.f4<«x ««t, ta<4 «ax Ntt txtxtxlt >5 .v. x, SWStW «M» »»X< NCxt* »X«t 4* «4*x4 »X\f Xtx< ix Xf. Xt trfXvX« X,,, 4X4, ,Vx<X»„A v XN, 4* HÉHt' >•-.« ivf -. Reacties kunt u sturen naar: redactie@eendrachtbode.nl of Eendrachtbode, Postbus 5. 4697 ZG Sint-Annatand. informatie die we niet altijd meteen via ons contactblad 'De trompetter' kunnen bren gen. Denk maar aan de pro jecten die we houden. Nu kun nen we elke dag nieuwe informatie aanbieden en zelfs met leuke foto's erbij. In een nieuwsbrief gaat dat toch heel wat moeilijker", zegt Wie ringa die er verrassend ge noeg achter kwam dat er heel wat Tholenaren een interne taansluiting hebben. „In mijn klas hadden van de 21 kinde ren er 13 thuis een interne taansluiting. Dat is meer dan de helft en bij een collega van me lag die verhouding ook ongeveer zo. Ik merk ook dat er best wat ouders naar onze site kijken en bijvoorbeeld ook PABO-studenten." Volgens Wieringa moeten alle scholen wat aan internet en nieuwe media doen, „Dat staat in de kerndoelen. Maar hoeveel aandacht je eraan besteed, mag je zelf invullen. Het is wel zo dat in de komen de twee jaar alle scholen een kabelaansluiting kunnen krij gen van het rijk. De mogelijk heden zijn ervoor. Maar wij wachten eerst nog even af hoe de ontwikkelingen met onder meer de filters verlopen, voordat de leerlingen zelf het internet op mogen." Naast de basisscholen, telt Tholen nog twee scholen voor voortgezet onderwijs. Het Cal- vtjncollege is al geruime tijd bezig met een onderzoek naar de mogelijkheden van in ternetgebruik. Onlangs werd daarover nog een informatie avond gehouden. „De reac ties van de ouders waren zeer uiteenlopend. Van heel en thousiast tot zeer terughou dend. Er is eigenlijk nog niets van te zeggen. Er is een ITC- groep voor het hele Calvijncol- iege bezig met het onderzoek en zodra we denken verant woord iets te kunnen doen met internet, zal er een beslis sing worden genomen", zegt adjunct-directeur A.M. Verwijs. Het Schelde college in Sint- Maartensdijk is te vinden op de centrale site van alle vesti gingen van het college: ho- me.concepts.nl/~schelstm. De homepage van de Juliana van Stolbergschool. St.-Philipsland St.-Maartensdijk Temperatuur Gemiddelde temperatuur 6 6,3 Gemiddelde maximum temperatuur 8,7 8,7 Gemiddelde minimum temperatuur 3,4 3,9 Hoogste maximum temperatuur 12,5 (27) 12,6(27) Laagste maximum temperatuur 4,9 (22) 5,1 (22) Hoogste minimum temperatuur 7,9(1) 7,9(1) Laagste minimum temperatuur -0,7 (21) -1,1(21) Aantal uren zonneschijn 96,2 112 Aantal ijsdagen - - Aantal vorstdagen 2 2 Aantal vorsturen 6 5 Dagen lichte vorst (tussen 0 en-5° C) 2(20,21) 2 Matige vorst (tussen -5 en -10 0 C) - - Koudegetal van Hellmann - - Neerslag Aantal dagen met neerslag 20 21 Aantal dagen met neerslag 10 mm 4 1 Aantal dagen met hagel 1(16) - Aantal dagen met sneeuw 1(16) 3 Aantal dagen met ijzel - - Hoogste etmaalsom 19,2 (25) 23,6(25) Totaalsom 102,8 87,6 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1018 1020 Hoogste luchtdruk 1035 (3) 1036 (3) Laagste luchtdruk 994 (29) 997 (29) Laagste luchtvochtigheid 60(26) 55 Dagen met onweer - - Aantal dagen met weerlicht 1(8) - Aantal dagen met mist 2 (22,23) 1(22) Gemiddelde windsnelheid s 6,2 5,1 Hoogste windsnelheid 26,8 (8) 20,1 (29) De getallen tussen haakjes zijn de data. -imi\ v\mv.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7