De Zeeuwse merklap Statenvergadering \A/h rr 2sSfï& Inloopavond Zone-60 Tholen-Zuid 1 4.^1^ Voorlichtingsavonden Lozingenbesluit open teelt en veehouderij Bekendmaking verkeersbesluit Schouwen-Duiveland, Tholen, Walcheren en Zuid-Beveland Officiële Mededelingen Donderdag 9 maart 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 10/2000 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Vrijdag 17 maart vergaderen Provinciale Staten (PS), Statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken de bijeenkomst, die om 10.00 uur begint, of een ditiegetrouw in de als gebruikelijk is de publieke tribune om an, bij te wonen. In beroep Milieu Bodemverontreiniging Langeweg 44 te Anna Jacobapolder EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Abdij A* Nieuws Als onderdeel van de reizende tentoonstelling 'Door mijn geda- en' wordt door ongeveer 280 borduursters en borduurders gewerkt aan de grootste merklap ter wereld. Het is de bedoeling dat de Zeeuwse merklap qua grootte het beroemde tapijt van Bayeux ruimschoots overtreft. Als dit lukt kan de Zeeuwse merklap opgenomen worden in het Guiness Book of Records. Merklap Een merklap is oorspronkelijk de benaming voor een stuk doek waarop jonge meisjes de letters van het alfabet en een rij cijfers in eenvoudige steken leerden bor duren. De overgebleven ruimte op het doek werd vol geborduurd met motieven en sierranden. Dit borduren kwam van pas als de meisjes de kleding en het linnen goed moesten merken die naar de wasserij en blekerij werd gebracht. De eerste merklappen zijn aan het eind van de vijftiende eeuw ontstaan. Het oudst beken de en gesigneerde exemplaar is van 1598. Het tapijt van Bayeux Bayeux (Normandië) heeft één van de grootste handwerken die ooit gemaakt is, ongeveer 50 centimeter hoog en maar liefst 70 meter lang. Als een gigan tisch stripverhaal verbeeldt het de befaamde Slag bij Hastings (1066) waarbij Engeland werd ingenomen door Willem de Veroveraar. Het wandkleed is gemaakt tussen 1073 en 1083. De Fransen noe men dit borduurwerk nog steeds 'Het tapijt van koningin Mathilde'. Volgens overleveringen zou Mathilde, vrouw van Willem de Veroveraar en later koningin van Engeland, zelf de ontwerpster en maakster van het tapijt geweest zijn. Hoewel voor de hand liggend toch niet erg waarschijnlijk. Vermoedelijk heeft een borduura- telier uit Canterbury (Kent) de klus geklaard. 'Tapijt' is eigenlijk niet het goede woord omdat het een met wollen garens gebor duurd linnen doek is. Zeelandbreed en daar buiten De borduursters en borduurders komen uit heel Zeeland en zelfs enkele uit Amerika. De leeftijden lopen ook sterk uiteen, van 9 tot 85 jaar. De opdracht voor de deelnemers was om in alle geval motieven te gebruiken die type rend zijn voor Zeeland. Voor de rest is iedereen vrij te borduren wat hij of zij wil. Vanzelfsprekend moet de lap voorzien zijn van een onder- en bovenrand. Het motief daarvan is voor iedereen gelijk. Voor het gebruik van kleuren zijn ook geen beperkingen opgelegd. Door het uitreiken van een bor- duurpakket is voorkomen dat gewerkt moest worden met lap pen van verschillende afmetin gen. Met enige regelmaat komen de borduurliefhebbers bij elkaar en worden ervaringen uitgewis seld. Ook worden de vorderingen gepresenteerd en kan een beroep worden gedaan op des kundigen voor de ondersteuning. Gemeentewapens Het is de bedoeling dat alle 17 gemeenten hun eigen gemeente wapen te laten borduren. Na de zomervakantie moeten de vrijwilli gers klaar zijn, maar daarmee is het doek nog niet af. Alle lapjes moeten nog aan elkaar genaaid worden, het hele doek moet nog gevoerd worden. Bovendien moet nog bedacht worden hoe de 125 meter borduurwerk vervoerd moet worden. Een plek voor de tentoonstelling van dit stuk huis vlijt is nu nog niet bekend. Er is heel veel werk te verrichten voor dat aan het eind van dit jaar het project op waardige wijze kan worden afgesloten. Dan zal ook bekend worden of de recordpo ging is gelukt en of de Zeeuwse merklap ook werkelijk de langste ter wereld is geworden. De adviescommissie voor bezwaar- en beroepschriften komt dinsdag 14 maart bijeen in een zogeheten openbare hoorzit ting. Die zitting is in het provincie huis, Abdij 6 in Middelburg. De schrijvers van de bezwaar schriften zijn uitgenodigd hun visie mondeling te komen toelich ten. ANV Nederlands-Vlaamse vereni ging voor Taal, Cultuur en Maatschappij krijgt om 14.30 uur de gelegenheid uiteen te zetten waarom ze het niet eens is met de afwijzing door GS van een subsidie. De Vereniging van Pachters van Staatsgronden en bewoners van Philippine zijn in het geweer geko men tegen het door GS vastge stelde Begrenzingenvoorstel Braakmanbossen en antwoordno ta. Zij zijn uitgenodigd om vanaf 15.00 uur hun mening toe te •komen lichten. Gedeputeerde Staten hebben zestien voorsteilen gemaakt waarvoor ze de instemming nodig hebben van Provinciale Staten. Zeggen PS "nee", dan gaat het voorstel niet door. Behalve natuurlijk-als.het gaat om zaken waarover al eerder beslui ten zijn genqmen en waarover is afgesproken dat in een later sta dium nog eens wat dieper op achterliggen informatie kan wor den ingegaan. De herinrichting van Schouwen-Oost is daarvan een voorbeeld. Schouwen-Oost De plannen voor de herinrichting van Schouwen-Oost zijn door de landinrichtingscommissie beschreven in een raamplan "Inrichtingsvisie Schouwen-Oost" en in de zogeheten "Uitvoeringsmodule 2000-2004". Deze twee stukken zijn eind vorig jaar vastgesteld. GS gaan nu schriftelijk wat dieper in op de keuzes die ze gemaakt hebben naar aanleiding van de eerder binnengekomen bedenkingen. Milieuverordening Wat GS betreffen is het zaak de Milieuverordening Zeeland aan te passen. Het gaat dan met name om de regelgeving voor besche rming van het landschap. Zo is het de bedoeling het gebruik van vlaggen en spandoeken in de ver ordening onder te brengen; de vrijstelling voor bewegwijze ring aan te passen aan de praktijk; de bewegwijzering voor tijdelijke evenementen en bouwverkeer mogelijk mogelijk te maken; de bebording van sportterreinen mogelijk te maken en GS de bevoegdheid te geven om vrijstel lingen uit te breiden. Bureau voor Toerisme Het Bureau voor Toerisme Zeeland is na een roerige periode op financieel en organisatorisch gebied weer in rustiger vaarwater gekomen. De organisatie is druk bezig met het invoeren van een herstelplan. Onderdeel daarvan is het wegwerken van een tekort van rond de negen ton en een goede financiële basis leggen voor de toekomst. Delta Nuts is bereid voor de afvloeiingskosten van personeel 250 duizend gul den beschikbaar te stellen. GS stellen voor ook 250 duizend gul den bij te dragen. Het dagelijks provinciebestuur vindt dat verant woord omdat er een duidelijk per spectief ligt voor de toekomst. De inhoudelijke plannen zijn goed en de bedrijfseconomische aan pak en vooruitzichten zien er ook goed uit. Herkenbaar bestuur Alle provinciebesturen hebben al eerder gediscussieerd over hun eigen functioneren. Dat gebeurde op grond van de nota "Herken baar Bestuur". De Zeeuwse Staten hebben met hun collega's drie uitgangspunten vastgesteld om over door te praten: ontkop pelen van het lidmaatschap van Provinciale Staten en Gedepu teerde Staten (nu kan iemand alleen gedeputeerde worden als hij of zij Statenlid is) en invoeren van het dualisme, dat komt er op neer dat een gedeputeerde geen Statenlid meer is. Wordt een Statenlid tot gedeputeerde geko zen dan wordt zijn plaats in de fractie ingenomen door de eerst volgende op de lijst; toedelen van eigen taken en bevoegdheden aan PS en GS; veranderen van de manier van aanstellen van de Commissaris van de Koningin. GS willen nu met de Staten door praten over deze onderwerpen. De CDA-gedeputeerden hebben daarbij aangegeven eigenlijk niets voor het dualisme te voelen. De PvdA-gedeputeerden willen best praten over een andere manier van aanstellen van de Commis saris van de Koningin maar geven daarbij aan het in een dualistisch systeem logisch te vinden het voorzitterschap van GS te laten doen door een gede puteerde en dat de Staten vervol gens een voorzitter uit hun mid den kiezen. Geen van de gedepu teerden voelt voor een rechtst reekse verkiezing van een com missaris of voor een verkiezing door PS. Verder voelen GS niets voor het verminderen van het aantal Statenleden en zijn ze tegen het combineren van de ver kiezingen voor provincie en gemeenten. Neeltje Jans en Oosterschelde Op een aantal wegen en gebouw de en ongebouwde onroerende zaken na, valt Neeltje Jans onder het beheersgebied van het water schap Zeeuwse Eilanden. GS stel len voor nu alles onder te bren gen bij het waterschap. Nu het Overlegorgaan Nationaal Park (in oprichting) Oosterschelde een feit is, stellen GS voor de Stuurgroep Oosterschelde op te heffen. Interprovinciaal Overleg De IPO-regeling is gewijzigd en in de vergadering van het algemeen bestuur daarvan is vastgesteld dat de bestuursorganen van de provincies hadden ingestemd met de voorgestelde wijzigingen. Daarmee is de regeling per 25 november in werking getreden. Vraagafhankelijk vervoer Provinciale Staten hebben onder voorwaarden ingestemd met deelname van de provincie aan een systeem van vraagafhankelijk vervoer (CW) in Zeeuwsch Vlaanderen. Aan de gestelde voorwaarden is voldaan zodat er geen belemmeringen zijn om deel te nemen aan het CW. Door de toetreding tot de gemeenschap pelijke regeling Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen moeten namens de provincie twee leden en een plaatsvervan ger worden aangewezen. Veiligheidsplan In de vergadering van 12 novem ber 1999 hebben Provinciale Staten een motie en een amende ment aangenomen om te komen tot een Integraal Provinciaal Veiligheidsplan. GS hebben de motie en het amendement over genomen en een voorstel gedaan dat moet leiden tot eerderge noemd veiligheidsbeleid. Voor dit project wordt een bedrag van 100.000,beschikbaar gesteld. ROC Westerschelde De werkgelegenheidsprojecten, zoals die worden uitgevoerd door het ROC Westerschelde, worden in hun voortbestaan bedreigd doordat er een nieuwe manier van aanvragen voor ESF-subsi- dies is vastgesteld door de minis ter van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. In overleg met de Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten en het ROC Westerschelde is voorgesteld dat elke partij 625.000,bij draagt om de financiële gevolgen op te vangen van het wegvallen van ESF-subsi- dies. Nadrukkelijk stellen GS dat het een eenmalige subsidievers trekking is. Startsubsidie Het plan van aanpak van het Onderwijstechnocentrum Zeeland (OCT) is onlangs goedgekeurd. Omdat er in de eerste jaren een exploitatietekort is voorzien, heeft het bestuur de provincie Zeeland om een startsubsidie gevraagd. GS stellen voor dit ver zoek te honoreren met een bedrag van 304.000,—. Dit bedrag is het geraamde tekort in de beginjaren. SEOZ De Stichting voor Economische Ontwikkeling Zeeland (SEOZ) heeft de jaarstukken over 1998 aangeboden. De jaarrekening sluit af met een positief exploita tiesaldo van ruim 132.000, De jaarrekening geeft volgens de accountants een getrouw beeld van de grootte en de samenstel ling van het vermogen alsmede voor wat betreft het resultaat over 1998. Eervol ontslag griffier De griffier der staten, mr. J.A. Lander heeft verzocht hem per 1 september 2000 ontslag te verle nen. Hij wenst gebruik te maken van de regeling Flexibel Pensioen en Uittreden. Voorgesteld wordt hem eervol ontslag te verlenen onder dankzegging voor de lang durig aan de provincie bewezen diensten. Financiën De begroting 2000 behoeft enige bijstelling. GS stellen voor de 3e, 4e en 5e begrotingswijziging vast te stellen. Ter inzage De agenda van de Statenvergadering en de stukken die daarbij horen, liggen ter inza ge in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zee and hebben onderzoek laten uit roeren naar de verontreiniging /an de bodem op de locatie .angeweg 44 te Anna Jacoba-pol- Jer. Sedeputeerde Staten zijn van olan deze verontreiniging als ern stig te beschouwen (art. 29 Wet Dodembescherming). De ontwerp-beschikking ligt van 9 naart tot en met 6 april 2000 :er inzage bij de Directie Ruim- :e, Milieu en Water, Het Groene /Voud 1 te Middelburg op werkda gen van 8-17 uur en in het gemeentehuis van Tholen, Vlarkt 1-5 te Sint Maartensdijk, Dp werkdagen 's morgens van 9- 12, 's middags of 's avonds na :elefonische afspraak (0166- 568200 tst 13). belanghebbenden kunnen in de selfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze op le ontwerp-beschikking naar /oren brengen bij Gedeputeer- Je Staten van Zeeland, Post- dus 165, 4330 AD Middelburg, :el. 0118-631072. /oor het inzien buiten kan- ooruren, mondelinge toe-lich- :ing en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen- Jen tot de heer L. van Schöll of nevrouw M. Hordijk (tel. 0118- 531072/631778). Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat een groot deel van de polderwegen inrichten als Zone-60 gebied. Dit betekent dat de maximumsnelheid in die gebieden daalt van tachtig naar zestig kilometer per uur. Deze maatregel wordt soms ondersteund door aanvullende maatregelen zoals de aanleg van plateaus op gevaarlijke kruisin gen. Het waterschap gaat het zuidelijke deel van het eiland Tholen inrichten als zo'n Zone-60 gebied. Voor het gebied Is inmiddels een plan ontwikkeld. Tijdens een inloopavond op 15 maart 2000 kun nen belangstellenden het plan bekijken. Medewerkers van het waterschap zijn aan wezig om vragen te beantwoorden Ook is er die avond mogelijkheid om te reageren op het plan. Het plein ligt vanaf heden ter inzage op steunpunt Tholen van het waterschap, Onder de Linden 5 In Sint Maartensdijk. Voor het inzien van het rap port kan een afspraak gemaakt worden met het districtskantoor, tel. (0113)241000. Op woensdag 15 maart 2000 organiseert waterschap Zeeuwse Eilanden een inloop avond over de Zone-60 maatregelen. Belangstellenden kunnen binnenlopen tus sen 19.30 en 21.00 uur in De Haestinge, Sportlaan 2 in Sint Maartensdijk. Voor meer informatie: Sandra Mlnneboo, 'tel. (0113)241422. In nauwe samenwerking met de ZLTO organiseert waterschap Zeeuwse Eilanden vier voorlichtingsbijeenkomsten over het Lozingenbesluit open teelt en veehouderij dat 1 maart 2000 van kracht is geworden. De vier avonden beginnen om 19.30 uur en hebben allemaal het zelfde programma: voorlichting door waterschap en ZLTO en daarna ruim schoots gelegenheid om vragen te stellen. U bent van harte welkomI Donderdag 16 maart: Sport- en Gemeenschapscentrum Meulvliet, Zoekweg 8 te Tholen Maandag 20 maart: De Stenge, Stengeplein 1 te Helnkenszand Woensdag 22 maart: Tonnenmagazljn, Haven Noordzijde 38 te Brouwershaven Donderdag 23 maart: Hotel Arneville, Buitenruststraat 22 te Middelburg Het dagelijks bestuur van water schap Zeeuwse Eilanden maakt bekend dat op 1 maart 2000 een verkeersbesluit is genomen. Het besluit houdt het invoeren van een maximumsnetheid van 60 kilometer per uur in, door de plaatsing van de verkeerstekens E10 (Al) en El 1 (Al) Vein bijlage 1 van het RW 1990. Het besluit geldt voor onder staande wegen: Schouwen-Duiveland: Klerksweg, Boerenweg, Levensstrijdweg, Eerste Weegje, Lange Slikweg, Straalweg, Platteweg, Havenweg en de Steenovenseweg; Tholen: Zeedijk, Voormalige Zeedijk, Broeksedijk, Vrijbergsedijk, Hikseweg, Zeedijk en de Zeedijk; Walcheren: Zanddijkseweg, Poppenkinderenburgseweg, Vloskeweg, Oude Kleverkerkseweg, Oude Veerseweg, Kleverkerksepad en de Oostperkweg; Zuid-Beveland: Oude Zeedijk, Kureweg, dreef Zuidweg, Reljmerswegje, Zouteweg, Steldljk, Kokuitseweg, Ruisweg, Oude Ruisweg, Llndemansweg, De Aanwas, Oudepolderweg, Hoogeweg, Kortstraatje, Kerkweg, Moolweg, Blauwhuisweg, Lampewegje, Hogepad, Plasweg, Weg door de J. Boomgaard, jan Dommisseweg, Weg met nr. 4644, Braaijenhoeksewegeling, Binnendijk, oprit Nieuwendijk, Reepweg, Paardewegje, Zwaakseweg, De Lerke, Biezewegje, Klapweg, Weelmeetsewegeling, Spaartweg, Weelmeet, Lurpseweg, Krommewegeling, Bredeweg, Zwaakhoek, Oude wegje, Moerweg, Akkerseweg, Breedsendijk, Smalleweg, Akkerseweg, Kan aal weg, Kaarsweg Hovijweg, Hilweg, Schelvrijwegellng, weg met nr. 4748, Steeweg, Breeweg, Schelvrijwegeling, Reeweg, Everseweg, Dankerseweg, Voornseweg, Vlaakseweg, Vlakeweg, Zweedijkseweg, Maartenswegeling, Zoutewegeling, Grintweg, Kamperweg, Parallelweg Molendijk en de Parallelweg Zanddijk; Ter inzage Het verkeersbesluit en de bijbeho rende stukken liggen vanaf 6 maart 2000 tot en met 16 april 2000 ter inzage op: - het kantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden, Piet Heinstraat 77 te Goes, elke werkdag van 9.00 tot 16.00 uur en na telefonische afspraak (tel. 0113-241000) op: - het districtskantoor Walcheren/Noord-Beveland, Baayenhovenseweg 4 te Grijpskerke en - het districtskantoor Schouwen- Duiveland/Tholen, Wevershoek 2 te Zierikzee. Een mondelinge toelichting op de stukken is mogelijk. U kunt telefo nisch een afspraak maken, tel. (0113)-241000. Bezwaar maken Op grond van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) kan iedere belanghebbende van 6 maart 2000 tot en met 16 april 2000 tegen dit besluit bezwaar maken. Het bezwaarschrift moet in leder geval voorzien zijn van datum en motive ring en moet gezonden worden aan waterschap Zeeuwse Eilanden, postbus 114, 4460 AC Goes. Als een bezwaarschrift Is ingediend, kan de bezwaarmaker ook een ver zoek indienen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Zo'n verzoek dient te worden gericht cian de president van de Arrondissementsrechtbank, sector bestuursrecht, postbus 5015, 4330 KA Middelburg. Het besluit is van kracht vanaf 17 april 2000, tenzij met toepassing van artikel 8:81 Awb een verzoek is gedaan tot het treffen van een voorlopige voorziening en hierop positief is beschikt. Goes, 4 maart 2000. Het dagelijks bestuur, W.A. Gosselaar, dijkgraaf mr.drs. J.A. de Visser, secretaris IHB:aiBSB

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 17