Tehenlicht 'Taal bindt mensen' Onderzoek verpauperde garages Garnalenstraat Gereformeerde Gemeente schrijft boek over kerken Uitreiking van sportprijzen weer terug naar sportzaal Recreatienota gaat nog in dit jaar op de schop Perspectief Steenbergen groeit dankzij vestigingen zet aolles in tehenlicht mae 't is nog winter Thoolse krijgt een cadeautje van provincie Ruime ton voor rooien bomen en asfalteren ©DILILICTIEM m i a. Donderdag 9 maart 2000 Zalmsnip toch ook in bejaardenhuizen EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Regels vernieuwd bewaren archief Ten bate van nieuwbouw in Tholen De Gereformeerde Gemeente uit Tholen gaat een twee delig werk uitbrengen over alle Gereformeerde Gemeen ten in de hele wereld. De boeken - met als titel 'Wanneer ik voor U kniel' - zijn bedoeld als actie om geld in te za melen voor de bouw van een nieuwe kerkzaal aan de Postweg. „Je hoeft geen Zeeuw te zijn om te zien dat taal mensen bindt. Wanneer twee mensen aan de klank van elkaar horen dat ze uit Zeeland komen, gaan ze Zeeuws met elkaar pra ten." Het Thoolse statenlid R.C. Bastiaanse (D66), hoewel zelf een geboren Utrechter, is een warm voorstander van de Euro pese erkenning van het Zeeuws als streektaal. Thools statenlid pleitbezorger van dialect Vei^aal heeft de ideeën in huis! Mooi licht is gfjfffjgj Wonen! Ook alle kampioenen gehuldigd De werkgroep Sportgala Tholen vindt het jammer dat de uitreiking van de sportprijzen maar voor een beperkt pu bliek (alleen de direct betrokkenen) kan plaatsvinden. Dit jaar zou dat anders moeten. De werkgroep heeft in elk geval meer geld nodig, in totaal zo'n 6000 gulden. Cachet De in 1993 vastgestelde nota recreatieve verkenningen gaat nog dit jaar op de schop. De nota met daarin het Thoolse beleid aangaande recreatie is door ontwikke lingen in de afgelopen zeven jaar verouderd, zeggen b. en w. Voorstellen haalbaar Helpende handen in Rehobothkerk Jantje Beton ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT De Margriet als sneeuw zo wit en koud, maar warm van binnen met een hart van goud, slechts enkele weken is haar schoonheid groot. De bloem verwelkt, het hart gaat dood. De Lathyrus vol tederheid in kleur, omgeven met een vleugje van de fijnste geur, grijpend en klimmend naar hogere sferen, moet na één zomer het leven ontberen. De Zonnebloem, de zon gelijk, straalt haar schijnsel warm en rijk. Schiet snel omhoog tot een lange luit, maar bij het gaan van de zomer gaat het leven eruit. De Ridderspoor voornaam en groot, de Sierpapaver fel vlammend rood, het Vlijtige Liesje in tuin, kas of pot: allemaal ondergaan ze hetzelfde lot. Maar Vader Cats reeds gaf ons wijze raad: 'de bloem vergaat maar 't is om 'tzaad'. Met het zaad dus treedt een nieuwe generatie aan en zo blijven de soorten immer bestaan. D.L. Koppenhol Sint-Annaland. Dit jaar zal de zogenaamde 'Zalm snip' toch weer worden toegekend aan bewoners van verpleeg- en ver zorgingshuizen op Tholen. Dat meldt vestigingsleider M. Felius van zorgcentrum Ten Anker in de huiskrant Windkracht 3 van Ten An ker, Maartenshof en De Rozeboom. De 100 gulden wordt door het rijk verstrekt om de (plaatselijke) belas tingdruk te verlichten. Bewoners van verzorgings- en verpleeghuizen in de gemeente Tholen kregen die snip echter niet, omdat ze geen di recte gemeentelijke belastingen meer beetalen. Onze buurgemeente Steenbergen is vorig jaar gegroeid met 186 inwo ners, een toename met 0,8 procent. Op 31 december telde de gemeente 23.339 inwoners (11.666 mannen en 11.673 vrouwen). In 1999 wer den er 260 kinderen geboren en overleden 241 inwoners, een ge boorteoverschot dus van slechts 19 (in Tholen was dit 143). Vorig jaar vestigden zich 1014 mensen in de gemeente Steenbergen en vertrok ken er 847 naar elders, wat een ves tigingsoverschot van 167 betekent (Tholen had juist een vertrekover- schot van 105). De groei van de ge meente is dus maar voor tien pro cent veroorzaakt door natuurlijke aanwas. Er zijn 95 huwelijken ge sloten, drie partnerschappen geregi streerd en 42 echtscheidingen inge schreven. Van de vier woonkernen in de West-Brabantse gemeente zijn er drie gegroeid. Alleen Kruisland ging acht inwoners achteruit en tel de er op 31 december 2215. In Steenbergen zelf (inclusief Wel berg) wonen 12.327 mensen, bijna 53% van de totale bevolking. De toename het afgelopen jaar was 131. Dinteloord groeide met 35 in woners en telt er nu 5820, Nieuw- Vossemeer kreeg er 24 inwoners bij en komt op 2386 en in De Heen wonen 591 mensen (een toename van vier). Meer geld Halt. Het gemeentebe stuur van Steenbergen staat positief tegenover een verhoging van de subsidie voor het bureau Halt. De instelling, die alternatieve straffen regelt voor jeugdige wetsovertre ders, kan vanaf dit jaar rekenen op 60 cent per inwoner in plaats van 44 cent. De voortschrijdende digitalisering is de voornaamste reden voor het gemeentebestuur om een nieuwe archiefverordening op te stellen. Tekst, beeld en geluid worden te genwoordig op veel meer manieren opgeslagen dan de oude definitie van 'archiefbescheiden' omvat. Het gemeentebestuur is wettelijk ver plicht om archiefbescheiden in goede staat en geordend te bewa ren. Sinds vier jaar geleden een nieuwe archiefwet van kracht werd, moet men de archieven bo vendien toegankelijk maken en en houden. Een nieuwe taak die, ge zien de snelle ontwikkelingen van hard- en software, niet eenvoudig is. Met behulp van de nieuwe wet kunnen in het beleid archief en au tomatisering op elkaar worden af gestemd. Dit wordt in de aangepaste veror dening vastgelegd, evenals enkele andere aspecten van de wet: ar chiefstukken zijn sneller openbaar, want ze moeten al na 20 in plaats van na 50 jaar naar een bewaar plaats worden overgebracht; niet langer wordt alleen een lijst ge maakt van stukken die vernietigd kunnen worden, maar wordt ook vastgelegd wat bewaard moet blij ven; het is voortaan mogelijk om bescheiden die voor bewaring in aanmerking komen, te vervangen (bijvoorbeeld digitale opslag of scannen). De archivaris moet niet alleen de archiefbewaarplaats van de gemeente (deze is in het ge meentehuis) beheren, maar houdt ook toezicht op het beheren van ar chiefbescheiden die nog niet naar de bewaarplaats zijn overgebracht. Hoofdwaterkeringen. Voor onder houd van hoofdwaterkeringen krijgt de twee waterschappen in Zeeland dit jaar 4.050.300 gulden van de provincie. Jongeren vermaken zich met voetbal bij de verwaarloosde garages aan het einde van de Garnalenstraat. Het college van burgemeester en wethouders gaat onderzoeken wat er gedaan kan worden aan de problemen bij de garages in de Garnalenstraat in Tholen. Dat zei wethouder K.A. Heijbojir van openbare werken maadag- avond in de commissie gemeen telijke ontwikkeling op een vraag van J.P. Bout (CDA). De vijftien garages verkrotten. Er wordt regelmatig brayd gesticht. B. en w. hebben ondertussen een bewoner uit de Garnalenstraat gesproken die de toestand aan de hand van foto's op het gemeente huis heeft toegelicht. Raadslid Bout, die de kwestie enkele jve- ken geleden aankaartte, vroeg maandag naar de stand van za ken. „Er komt een nader onder zoek. Een bewoner heeft de situ-- atie toegelicht," zei wethouder Heijboer. Mevr. Q. Nieuwenhuize uit Tholen krijgt van de provincie een cadeau tje voor de moeite. De Thoolse schreef een brief (aanvankelijk aan de gemeente Middelburg, maar die stuurde ze door naar gedeputeerde staten) over verkeerde verkeersbor den op de afrit van de A58 bij Nieuw- en Sint-Joosland. Mevr. Nieuwenhuize was hier bekeurd voor te snel rijden. Omdat er borden stonden die de weg als autoweg aanmerkten, reed ze te hard langs een controlepost van de politie. De provincie ging de zaak na en kwam tot de conclusie dat de borden in derdaad geen functie meer hebben. „Waarschijnlijk zijn deze borden door de vorige wegbeheerder ge plaatst op grond van inmiddels ver vallen voorschriften. Omdat de bor den kennelijk aanleiding kunnen geven tot misverstanden, zullen wij deze zo spoedig mogelijk laten ver wijderen", schrijven g.s. in een brief aan mevr. Nieuwenhuize. Het provinciebestuur betuigt ook haar spijt dat deze verwarring ertoe heeft geleid dat de Thoolse een verkeers overtreding heeft begaan. De boete komt echter toch voor haar rekening (daar had mevr. Nieuwenhuize al rekening mee gehouden), maar als 'pleister op de wonde' krijgt ze van g.s. een 'kleine attentie'. „Dit ook omdat wij het waarderen dat u de moeite hebt genomen ons van de si tuatie op de hoogte te brengen", al dus g.s. Nu maar hopen dat de klei ne attentie geen bon is, want die heeft mevr. Nieuwenhuize al. Jeugdsportweekend. Kinderen met een motorische handicap - van 8 tot 15 jaar - kunnen van 14 t/m 16 april meedoen aan een sportweekend in het Belgische Harelbeeke. Zij kun nen er kennismaken met verschil lende watersporten en zaalsporten, en meedoen aan een survivaltocht. Informatie geeft de Zeeuwse sport raad, tel. 0118-670836. Al jaren is de Rehobothkerk aan de Hoogaarsstraat in Tholen te klein voor de 1100 leden tellende Gere formeerde Gemeente. Naast de kerkdiensten zijn er wekelijks bij eenkomsten voor negen catechisa- tiesgroepen, tien jeugdgroepen en zangkoren, en meer dan tien com missies en besturen. Aan de Postweg in Tholen (aan de rand van het toe komstige uitbreidingsplan Stads- zicht) gaat een nieuwe kerk verrij zen met 1250 zitplaatsen. Het plan is door de welstandscommissie goed gekeurd en de gemeente heeft mede werking toegezegd. Maar omdat de gemeente nog steeds geen overeen stemming heeft met projectontwik kelaars die de grond voor Stadszicht in handen hebben, loopt de voorbe reiding van het bestemmingsplan vertraging op. Voor 3 april moet de voorbereidingsprocedure echter zijn gestart, omdat op die datum een nieuwe wet op de ruimtelijk orde ning van kracht wordt. Maar voor dit zeven miljoen kosten de project moet natuurlijk ook geld bij elkaar komen. Eén van de eerste acties daarvoor is het uitbrengen van 'Wanneer ik voor U kniel'. De twee boeken staan onder redactie van ds. C. de Jongste uit Tholen en de ouderlingen K. Luters en S. Mal- jaars. De boeken komen dit jaar uit (eerste deel medio en tweede eind 2000) en beslaan samen 428 pagi na's. Van alle 207 Gereformeerde Gemeenten uit Nederland, België, Verenigde Staten, Canada, Bolivia, Nigeria, Zuid-Afrika, Irian Jaya en Nieuw-Zeeland staan er foto's en gegevens in. Daarnaast hebben alle (emeritus) predikanten meditaties geleverd naar aanleiding van de Psalmen. Een werkgroep heeft de haalbaar heid onderzocht van de erkenning van het Zeeuws als streektaal vol gens het Europees handvest voor minderheidstalen. De conclusie is positief en daarom willen gedepu teerde staten het haalbaarheidson derzoek voorleggen aan een ad viesgroep (dialectologen en taalkundigen). Deze zou moeten bepalen of het betreffende onder- zoek de basis kan zijn voor een rapport over de studie van het Zeeuws. De adviesgroep zou er bovendien aanvullende artikelen bij moeten schrijven, zodat een volledig rapport ontstaat dat ge bruikt kan worden om de staatsse cretaris te verzoeken de erkenning van het Zeeuws in Brussel aan te vragen. In de statencommissie welzijn stond GroenLinks/Delta Anders alleen in de afwijzing van het aan vragen van de erkenning. De PvdA stond evenmin te trappelen, maar ging akkoord omdat de erkenning het stempel van 'boerentaaltje' kan doen verdwijnen. Tholenaar Basti aanse begreep niets van die mis kenning van de streektaal. „Taal is de belangrijkste cultuurdrager", hield hij zijn collega's voor. De D66'er noemt de terughoudend heid opvallend en begrijpt niets van de associaties als truttig en ou bollig die met dialect worden ge legd. De Europese erkenning zou een steuntje in de rug van het Zeeuws kunnen zijn, denkt hij. Dat niet alle Zeeuwen hun dialect als positief ervaren, is een publiek geheim. Ook in Tholen zijn er tal loze dialectsprekers die hun kinde ren bewust Nederlandstalig opvoe den. De oproep van commissaris van de koningin Van Gelder - en kelejaren geleden - om bij officië le gelegenheden meer dialect te spreken, kreeg maar uit één pro vincie kritiek: uit Zeeland! Op de Nederlandse dialectendag, vorig jaar in Zwolle, Jzei Van Gelder voorstander te zijn van tweetalig heid. „Ouders zouden hun kinde ren naar mijn idee, en heel wat taalkundigen denken er net zo over, overigens het best in de taal opvoeden, waarin zij zich zelf het Advertentie I.M. gemakkelijkst voelen. En voor veel, nog altijd meer dan de helft, van de Zeeuwse ouders is dat het Zeeuws", aldus de commissaris. Volgens hem wordt het tijd dat Zeeuwen zich, juist in de steden, wat meer bewust worden van de aardige kanten van hun regionale cultuur. En dat ze wat trotser wor den op hun streektaal. f 1 V V ^iiiiiiii x \i R. C. Bastiaanse van D66. Terug naar de sportzaal. Daar komt het plan van de werkgroep op neer. Men vindt de huidige uit reiking van de prijzen voor beste sportvrouw of -man, -ploeg en -ta lent niet veel uitstraling meer heb ben. De werkgroep noemt het voor de niet-direct betrokkenen oninte ressant om naar de huldiging te komen en bovendien kunnen er maar weinig mensen in de burger zaal waar de sportprijzen worden uitgereikt. Het besloten karakter van de uitreiking doet volgens de werkgroep afbreuk aan het begrip 'huldiging'. Een hoogtepunt en samenkomen van de Thoolse sportwereld is het ook niet meer sinds het afblazen van het grote sportgala zoals dat voorheen be stond. Het probleem is (zoals zo vaak) het geld. De werkgroep mag van de gemeente best een groot sport gala organiseren, maar moet daar dan zelf maar geld voor zien te vinden. Dat is tot nu toe niet ge lukt. Toch zien de werkgroepleden wel meer mogelijkheden om de uitreiking van de sportprijzen wat meer 'cachet' te geven. Dat zou onder meer moeten gebeuren door niet alleen een sportman/-vrouw, - ploeg en -talent van het jaar te kie zen, maar ook op de feestavond alle kampioenen van het afgelo pen jaar in het zonnetje te zetten. Deze nieuwe opzet betekent dat er moet worden uitgekeken naar een andere plaats om de prijzen uit te reiken. De werkgroep wil daarom weer terug naar een sporthal of - zaal zoals voorheen ook bij het sportgala het geval was (Meul- vliet, Haestinge of Wellevaete). Die uitbreiding betekent ook meer kosten. In de gemeentelijke begro ting is er 2500 gulden voor de sportprijzen uitgetrokken. Daar naast kreeg de werkgroep uit sponsoring 3500 gulden bij elkaar en dat betekent dat er met 6000 gulden gewerkt kan worden. Bur gemeester en wethouders hebben ingestemd met de nieuwe opzet. Op de begraafplaats aan de F.M. Boogaardweg in Sint-Annaland moet voor ruim 110.000 gulden on derhoud worden gepleegd. Enkele paden zijn zo slecht dat ze ver nieuwd moeten worden. Er zal steenslagasfaltbeton over de paden worden gelegd, afgedekt met parel- grind. De kosten hiervan bedragen 73.000 gulden. Daarnaast gaan de bomen op de begraafplaats sterk achteruit. Ze zijn in 1965 aange plant. Door taksterfte en laat in het blad komen, blijkt de noodzaak tot rooien. Er moeten 68 bomen verwij derd worden. De kosten hiervan worden geraamd op 36.700 gulden. De gemeenteraad wordt dan ook om een krediet van 110.000 gulden ge vraagd (was al opgenomen in de in vesteringsplanning voor dit jaar). Het college van burgemeester en wethouders wil op korte termijn be ginnen met de aanpassing van de nota. Daarvoor wil het dagelijks ge meentebestuur alle partijen die iets met de recreatie te maken hebben, uitnodigen om mee te denken. Via een brief zullen deze belangengroe peringen op de hoogte gesteld wor den van de te volgen procedure. Die groeperingen zouden volgens b. en w. moeten zijn: de vereniging van gezamenlijke campinghouders op Tholen, de Recron (recreatieonder nemers in Nederland), de VVV, jachthavens, horeca, landbouworga nisatie ZLTO en de stichting leef baar platteland Tholen. Na de gesprekken met deze belang hebbenden willen b. en w. de uit komsten hiervan onder loep gaan nemen. Bekeken zal worden of ge dane voorstellen en ingediende ver zoeken haalbaar zijn. Eventueel wordt er dan nog een keer contact opgenomen met de organisaties. Daarnaast wil het dagelijks ge meentebestuur het beleid van de huidige nota vergelijken met later vastgestelde provinciale streekplan en het provinciaal sociaal-econo misch beleidsplan. Uiteindelijk wordt dan de geactu aliseerde nota voogelegd aan de commissie gemeentelijke ontwik keling en de gemeenteraad. De planning is dat de nieuwe nota in september van dit jaar behandeld wordt door het college van b. en w„ in oktober door de commissie ge meentelijke ordening en dat de ge meenteraad in november de nota vaststelt. De afdeling Flakkee/Schouwen/ Tholen van Helpende Handen ge handicaptenzorg van de Gerefor meerde Gemeenten houdt zaterdag een zangmiddag voor en met men sen met een handicap in de Reho bothkerk aan de Hoogaarsstraat te Tholen. De middag begint om half drie en het mannenkoor Rehoboth zingt een aantal werken, onder meer samen met de gehandicapten. Ieder een is welkom. Volgende week (13 t/m 18 maart) wordt de jaarlijkse collecte voor Jantje Beton gehouden. Verenigin gen die zich inzetten voor de jeugd collecteren en mogen van de op brengst de helft zelf houden. De rest gaat naar Jantje Beton die allerlei projecten voor jeugd ondersteunt. Dat kunnen plaatselijke, maar ook landelijke projecten zijn. Pak even uw zakboekje THOLEN 9 mrt. Interkerkélijke vakantiebij- belclub, Oesterschelp 9.45 u. 11 mrt. Ontmoeting- en praise- avond Christengemeente, Oester schelp, 19.30 u. 14 mrt. Jaarvergadering Anbo, Schuttershof, 14 u. 15 mrt. Lezing schrijfster Corine Naranji, bibliotheek 20 u. 19 mrt. Samenzangavond Christen gemeente, Oesterschelp 19 u. 22 mrt. Symposium over franchis ing in de kinderopvang, Meulvliet 13.30 u. 22 mrt. Creatieve avond, Passage. 23 mrt. Bloeddonoravond Rode Kruis, Meulvliet. 28 mrt. Kaarten en sjoelen Anbo, Schuttershof, 14 u. OUD-VOSSEMEER 18 mrt. Wielerronde. 18 mrt. Blijspel 'Boerenkool met worst' door Rederijkerskamer Een dracht, Vossenkuil 19.30 u. 22 mrt. Muziektheater 'Wini-pa en Wini-moe', Vossenkuil 14.30 u. 23 en 24 mrt. Muziekfestijn basis scholen 2000, Vossenkuil. 25 mrt. Klassiek concert Pierre d'or Trio, Vossenkuil 20.15 u. SINT-ANNALAND 10 mrt. Optreden band LOZ, l'Es- perance 21.30 u. 14 mrt. Plattelandsvrouwen krijgen lezing over het schippersbestaan, De Wellevaete, 20 u. 20 mrt. Tuincursus Plattelandsvrou wen, Hotel de Gouden Leeuw, 20 u. SINT-MAARTENSDIJK 3 t/m 31 mrt. Expositie schilderijen Els Dekker, gemeentehuis. 16 mrt. Ledenavond Plattelands vrouwen met lezing over het water schap, Haestinge, 19.45 u. 18 mrt Bingo-avond jongerensoos, peuterschool R.Barnenstraat, 18.30-21 u. 21 mrt. Excursie Plattelandsvrou wen naar het Waterschap, Oude- landseweg, 14 u. BERGEN OP ZOOM 14 mrt. Komedie 'Bocht en Bum pers', De Maagd, 20.15 u. 16 mrt. Cabaretvoorstelling Seth Gaaikema, De Maagd, 20.15 u. 19 mrt. Orgelconcert St. Gertrudis- kerk, organist Janno den Engels man, 16 u. 21 mrt. Theatershow Karin Bloe men, De Maagd, 20.15 u. 23 mrt. Opera De Barbier van Sevil- la, De Maagd, 20.15 u. 25 mrt. Folkloristische show, Aca demisch Dansensemble, De Maagd, 20.25 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY I: The green mile- do,ma,di en wo 19.30 u, vr en za 20.30 u, zo 16 en 19.30 u. Toy story 2 (Ned. gespr.) - do 14 en 16.15 u, vr en za 14,16.15 en 18.30 u, zo 14 en 16.15 u, wo 14 u. ROXY II:The talented Mr. Ripley- do,zo,ma,di,wo 20 u„ vr en za 21 u„ South Park- do 14 en 16.15 u, vr en za 14, 16.15 en 18.45 u, zo en wo 14 u„ Toy Story- zo 16.15 u. CI- NEM 'ACTUEEL 1-2-3: The bone collector - vr, za en zo 21.30 u„ ma en wo 20 u. Kruimeltje (Ned. gespr.) - do, vr, za en wo 14 u„ zo 13.45 u. American pie - do, di en wo 20 u„ vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u. Toy story 2 (Ned. gespr.) - do, vr, za en wo 14 u„ zo 14 en 16.15 u., Th ree Kings- do 20 u„ vr, za en zo 18.45 en 21.30 u„ ma, di en wo 20 u. South Park- do en wo 14 u, vr en za 14 en 18.45 u, zo 16.15 en 18.45 u. Verrassingsvoorpremière: do 20 u. Cinema Paradiso: Fight Club- ma 20.30 u. Les Convoyeurs attendent- .,di 20.30 u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 15