Serieus oefenen voor uitvoering In Groot Pesóót boeren ze goed, de een nog beter dan de ander Molenaarszoon uit de smalstad levensgenieter VRIEND TILBURG Nieuwe bedrijven Doorstart van de band LOZ Regenboog vierde bij het schooldammen De zakenbank van Tholen Koor uit Kiev en kamermuziek in twee kerken Expositie van Anna-Jacobiaan Leen Quist Dirigente jeugdorkest Concordia uit Tholen zet puntjes op de i Mart Franken wint bij enkelingen, De Rieke Boeren bij groepen Donderdag 9 maart 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Tholen Sint-Maartensdijk Poortvliet Sint-Philipsiand p ABNAMRO De bank Stichting voor schilder C.H. Dijkman Slinger met lampjes Met vijf dweilbands en 27 deelnemers zorgde de car navalsoptocht zaterdag in Oud-Vossemeer voor veel spektakel. Het motto 'me boere hoed' was door vele deelnemers op uiteenlo pende wijze uitgewerkt. Er waren aardappelen te koop voor 'priezen van vö d'n oorlog', er waren kippen die gouden eieren legden, er was de Aex-Me Boere Hoed-index, er was een boer die een boerin zocht en er waren boertjes die de klompendans uitvoerden. Uitslagen Spectaculaire groei „Effe wachten," roept dirigente Meike Warmoeskerken. „Kijk naar de noten. Zorg dat je ze ook goed speelt. Nu doen we het voor de derde keer. Alle goede dingen be staan uit drieën." De leerlingen van het jeugdorkest van de koninklijke muziekvereniging Concordia in Tholen oefenen de hele zaterdagochtend en -middag. Na de kaaremus ACCOUNTANTSKANTOOR - BELASTINGADVISEURS Begeleiding en advisering van ondernemingen en particulieren. 1 Opstellen jaarstukken, controlewerkzaamheden, verzorging administraties van ondernemingen. 1 Verzorging van aangifte inkomstenbelasting. Noordsingel 12, 4611 SE Bergen op Zoom telefoon 0164 - 24 13 52, fax 0164 - 25 75 16 Advertentie I.M. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St.-Philipsland in de maand februari. Make-up Artist Studio One, Kui- persdreef 105, make-up artist en na gelstylist, alsmede advisering op het gebied van persoonlijke verzor ging en baliepersoneel, geen perso neelsleden. Alphabet Travel, Eendrachtsweg 8, touroperator, 2 personeelsleden. Vermaas schilderwerken, Bosdreef 27, schildersbedrijf, 1 personeels lid. Remac Bergen op Zoom b.v. i.o., Onder de Linden 7, deelnemen in en (mede-)directie voeren over kan toren van registeraccountants, ac countants-administratieconsulenten, belastingconsulenten en belasting adviseurs, 1 personeelslid. Windpark de Hondtocht b.v. i.o., Kerkplein 31, het doen beheren en exploiteren van een windpark, 1 personeelslid. Hoefsmederij Wilbert Jansen, Noordweg 47, paardenhoefsmede rij, 1 personeelslid. Tholen, tel. 601122 St. Maartensdijk, tel. 662150 Advertentie I.M. Liefhebbers van koorzang en klas sieke muziek komen binnenkort aan hun trekken bij Uit op Tholen. In de Rooms-Katholieke kerk aan de Markt in Tholen treedt donder dag 23 maart het jongenskoor Dzvinochok uit Kiev op. En op 25 maart speelt het Pierre d'OrTrio in de Hervormde kerk te Oud-Vosse- meer. Dzvinochok bestaat uit jongens van 8 tot 14 jaar en heren van 18 tot 30 jaar. In de Oekraïne treedt het koor meestal op met het nationaal filhar monisch orkest. Drie keer eerder trad men in Nederland op en daar bij bleek de excellente kwaliteit van het koor dat onder leiding staat van Olena Volkova. Op het programma staat zowel westerse als oosterse kerkmuziek en volksmuziek uit de Oekraïne. Het concert in Tholen begint om kwart over zeven. Het Pierre d'Or Trio was ook vorig jaar in Oud-Vossemeer en brengt daar nu opnieuw kamermuziek ten gehore. De groep bestaat uit Huib Christiaanse (piano), Leoni Kleiss (viool) en Pieter Gouderjaan (hoorn). Zij voeren vier muziek stukken uit, van Mozart, Duvernoy, Brahms en Koechlin. Het concert begint om kwart over acht. Voor beide voorstellingen zijn kaarten verkrijgbaar bij de VVV in Sint-Maartensdijk en boekhandel Dieleman in Tholen. De uit Sint-Maartensdijk afkomstige schilder Christoffel Hendrik Dijkman was een echte levensgenieter die het molenaarsbestaan vaar wel zei om zich aan het kunstschilderen over te geven. Twee kleinkinde ren van Dijkman hebben een stichting opgericht om het werk van de oud-Tholenaar meer bekendheid te geven. Christoffel Hendrik Dijkman werd op 27 december 1879 geboren op molen De Nijverheid aan de Oude- landseweg te Sint-Maartensdijk. Hij was een zoon van korenmole naar Pieter Dijkman (geboren in Ouwerkerk op 22 augustus 1844) en Leuntje Kleppe (geboren in Scherpenisse op 20 oktober 1849). Zij kregen 16 kinderen waarvan er 5 jong zijn overleden. Pieter en zijn broer Hendrik, die was gehuwd met de weduwe van de molenaar te Scherpenisse, waren eerst molenaar op de standerdmolen Het Zeepaard te Scherpenisse. Hun vader, Willem Dijkman, liet in die plaats in 1872 De Korenbloem bouwen waar zijn zoon Hendrik molenaar werd. Pie ter was voordien al naar Sint-Maar tensdijk vertrokken. In 1868 liet molenaar Frederiks in Sint-Maar tensdijk korenmolen De Nijverheid bouwen. Op 10 december van dat jaar kocht Pieter deze molen en vestigde zich in 1869 in Sint Maar tensdijk. In 1871 stichtte hij bij de molen een woning die hij tot in 1897 heeft bewoond. Dat jaar heeft hij de molen verkocht aan de wedu we A. Polderman-Hoek en vertrok met zijn gezin naar Schiedam. Al op de lagere school werd hij aange spoord om tekenlessen te nemen. Dat ging in die tijd echter niet zo eenvoudig. Er moest immers ge werkt worden in het ouderlijk be drijf. Tekenen was voor de vrije tijd. Dijkman is derhalve een auto didact (iemand die zichzelf heeft leren schilderen), al volgde hij later wel enkele tekenlessen op de kunst academies in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Eén van zijn leer meesters daar was de bekende Wil lem de Zwart prees (volgens de stichting) Dijkman als een 'geboren schilder' en adviseerde, hem buiten te gaan schilderen. Die aanwijzing heeft indruk gemaakt op de gebo ren Smerdiekenaar en heeft wel licht invloed gehad op zijn beslis sing om in 1925 huis en haard te verlaten om in het zuiden van het land een nieuw leven te beginnen als kunstschilder. Overigens is het opvallend dat hij zich toen Henk liet noemen in plaats van Chris. Dijkman zwierf eerst met zijn gezin door het westen van het land en la ter in zijn eentje door de Maasval lei. De laatste dertien jaar van zijn leven (hij stierf in 1954) lag hij in de kost in Borgharen. Dijkman was een echte levensgenieter, aldus zijn kleinkinderen, die goed in het Lim burgse land paste en met schilderen zijn brood verdiende. Er zijn tot nu toe ruim 160 werken van de oud- Smurdiekenaar gecatalogiseerd. Diverse musea, maar nog veel meer particulieren, bezitten werken van Dijkman. Binnenkort worden nog eens 100 werken in kaart gebracht. In het museum Swaensteyn in Voorburg is een tentoonstelling in gericht met zo'n dertig schilderijen van Dijkman, zijn handgeschreven biografie, foto's, voorstudies en schetsen. De stichting Christoffel - opgericht in 1991 - presenteert in museum Swaensteyn op 26 maart een boek over Dijkman. Dit boek telt tachtig bladzijden en is voorzien van zestig afbeeldingen in kleur van schilde rijen en tekeningen van de postim- pressionisti- sche Dijkman. Het is te koop bij het museum Swaensteyn en bij de stichting Christoffel (tel. 0481 -431508) en kost 79 gulden. Na een stilte van twee jaar laat de Thoolse band LOZ (Lawaai op Zol der) voor het eerst weer wat van zich horen. Vrijdagavond treedt de formatie op in bar l'Esperance in Sint-Annaland. LOZ bestaat uit zangeres Jolanda Hoogedeure-Ba- zen en drummer Boudie Hoogedeu- re uit Nisse (afkomstig uit respec tievelijk Sint-Annaland en Tholen), gitarist Peter Geluk uit Tholen en bassist Piet van Ast uit Sint-Maar tensdijk. Na het vertrek van de tweede gitarist, viel er even een pauze in de optredens van de band. Ongeveer een jaar geleden werd de band aangevuld met gitarist Rolant Quist uit Tholen. Een nieuw reper toire werd opgezet met nummers van onder anderen Anouk, Melissa Etheridge, K's Choice, Life, Joe Cocker, Natalie Imbruglia en Alanis Morissette. En inmiddels is LOZ dus gereed voor het eerste optreden dat vrijdagavond om half tien be gint. In het Marie Tak van Poortvliet mu seum in Domburg wordt op 2 april een tentoonstelling geopend met on der meer werk van de in 1942 te An na Jacobapolder geboren Leen Quist. De nu in Middelburg wonende en werkende Quist volgde de opleiding tot docent handvaardigheid, liep sta ge bij de Deense keramiste Clara An dersen en kreeg in 1982 het lidmaat schap van de international academy of ceramics te Genève. Het werk van Quist bestaat uit porseleinen kom men, schalen en bol- en cylindervor- mige dozen. Het witte porselein is met kobaltblauwe lijnen gedecoreerd en Quist beheerst de zogenaamde in- tarsiatechniek tot in de puntjes. De expositie loopt tot en met 14 juni. De Thoolse deelnemers aan het Zeeuws kampioenschap school dammen hebben zich niet weten te plaatsen voor de nationale titel strijd. In 's-Gravenpolder was De Regenboog uit Tholen met een vier de plaats de beste streekvertegen- woordiger. Thools kampioen School met de Bijbel uit Sint-Anna land moest in 's-Gravenpolder met de zevende en voorlaatste plaats ge noegen nemen. „Dat viel tegen, de jongens zaten echt even in een dip", vertelt directeur M.D. Baaij. De Rieburch uit Sint-Maartensdijk ein digde één plaats hoger. „We zijn een ervaring rijker geworden", al dus directeur W.J.J. Brevet. Beide directeuren wijten het mindere re sultaat aan het feit dat de kinderen met een klok geconfronteerd wer den. Want daarmee was op school niet geoefend. Hoewel beide teams ruim binnen de tijd hun partijen ge speeld hadden, waren ze er wat ner veus door. Op 18 maart wordt in Meulvliet in Tholen de provinciale titelstrijd schoolschaken georganiseerd. burgemeester steeds naar Gróót Pesóót ging. ,,Z' a d'r wel 's ruzie over." Toen koningin Beatrix op be zoek was, wilde zij graag de prins van Oranje een kus geven, maar dat stond het protocol niet toe, zo legde prins Weijte uit. Nu kon mevr. Van der Munnik de prins wel zoenen, hetgeen ze spontaan deed, onder luid applaus van de vlóóien en de luusjes voor het dorpshuis. Ze kreeg een bos bloemen en de prins weer drie kussen. „Lei tat noe an m'n aftershave?" De prins bedankte de burgemeester nogmaals voor de keren dat hij de sleutel kwam brengen. Hij wist al te vertellen dat diens opvolger dat ook zal doen: „Nummer 1 op de profielschets: elk jaer de sleutel overandige an Gróót Pesóót." Met de majoretten van OVM voor op zette de stoet zich langzaam in beweging. Via de Raadhuisstraat naar de Molenstraat waar de grote prinsenwagen de draai maar net kon maken. Het jeugdnarretje Pie ter II (Pieter Laban) en prinses Vio la (Madelief Dam) mochten naast prins Weijte. hoog in de wagen, het volk toewuiven. Ze waren de avond tevoren gekozen, voor de lampion optocht. Een druk bezocht onder deel van de 'woaidaehen', zoals het carnaval in Oud-Vossemeer wordt genoemd. De hele 'stasse mispit' (het parkeerterreintje aan de Ring) stond met zo'n 150 deelnemers vol. 's Avonds was er het gemaskerde bal, 'Polderkoaitjesbal', in twee cafés, Hof van Holland en de Hoop (Daan Banaan). Beide etablisse menten waren met elkaar verbon den door een slinger met lampjes. En 's morgens bezochten de prins en zijn gevolg al peuterspeelzaal de Pluus en 's middags de Die Heen- trechtschool en Sint-Anthonius- school. Bij de optocht hadden zich op vele plaatsen mensen langs het parcours verzameld. Regelmatig werden toe schouwers uit het publiek geplukt om mee te doen aan de act van de deelnemers. Zo zocht boer Mart Franken in elke straat wel een boe rin op het trottoir uit die hij dan Deze deelnemers aan de optocht in Oud-Vossemeer goedkope oplossing voor een hangplek aan. een vroeg achter zijn rijk met spijzen gevulde tafel plaats te nemen. Zij kreeg een omslagdoek om, een mutsje op het hoofd, compleet met 'gouden' spiegels. Ook het echtpaar Dam - verkleed als agenten - was in de weer om het publiek te betrekken bij hun creatie: het bepalen van de sneiheid van een fietser. Was die te hoog dan flitste de camera onverbiddelijk in de mo biele paal en volgde er een bekeu ring. Er liep ook een grote kip met gou den eieren rond. Was die nog ver kleed als kip, een van de kinderen reed als boertje op zijn trekker met een karretje waarop een heus kip penhok stond met een echte kip er in. Met zachtroze vleugels een beet je aangepast aan het carnaval. Na de optocht kon de jeugd zich op warmen op het 'vlóöiecircus' in de Vossenkuil. Tijdens dit evenement werden de prijswinnaars bekendge maakt. De jury bestöhd uit zes le den. Enkelingen (vier deelnemers): 1 Mart Franken 96 p, 2 Lars Geluk 78 P- Kleine groepen (14 deelnerhers): 1 Rozemarijn en Madelief Dam 92 p, 2 Zwangere vrouwen 87 p, 3 De Dammetjes 86 p, 4 De Klompjes 85 p, 5 Rosalinde Goedegebuure 83 p. Grote groepen (4 deelnemers): 1 De Rieke Boeren 92 p, 2 B.C. het Polderkoaitje 85 p, 3 Boudeling, Laben en de Klerk 83 p. Wagens (5 deelnemers): 1 De Lamsóóren 87 p, 2 De Neutekrae- kers 84 p. Jeugdprijzen: de prins Weijtepries (uitwerking motto) voor Nick en Amber Hommel, de nar Bap- tistpries (originaliteit) voor De Goudboertjes, de pliesie Wittepries (publiek erbij betrekken) voor De Klompjes, de Boer de Riekepries (meest carnavaleske) voor Boude ling, Laban en de Klerk. De Lamsóórenbokaal voor de meest caravaleske inzending ging naar De Rieke Boeren. De jurypries (publiek erbij betrekken) naar Mart Franken die vorig jaar ook al eerste werd bij de enkelingen. delen dat er een nieuwe dweilband was geformeerd die uitsluitend uit vrouwen bestaat: de Meerieërs, die op de Prinsenwagen de optocht van muzikale noten voorzag. Waren er wat meer deelnemers dan De leerlingen van het jeugdorkest houden een extra studiedag in het lokaal van peuterspeelzaal de Fabeltuin. Maar ook Thoolse actuele onder werpen werden op de korrel geno men; het 'flitsen' van automobilis ten op de Oud-Vossemeersedijk en de daaruit voortvloeiende boetes werd op carnavaleske wijze ver beeld. En de wagen van de Lamsóóren getrokken door Zeeuw se paarden uit de stal van Brooij- mans oogstte alom bewondering. De stoet kwam wat moeizaam op gang. Het wachten in de koude wind duurde even. Bovendien ging het sneeuwen. „Da's witte confetti, dae en ons vö gezurgd," bazuinde pliesie Witte rond op zijn fiets. Dat Gróót Pesóót meedeint op de internationale hoogconjunctuur bleek ook bij aankomst van prins Weijte, nar Baptist, boer De Rieke en pliesie Witte in een grote patse rige slee, voorafgegaan door twee man op zware motoren. Alle vier droegen ze een geldkoffer met het Euro-teken erop en het gezelschap rookte dikke sigaren. De rode loper was er zelfs voor uitgelegd. In acht jaar is er veel bereikt door de carnavalsvereniging De Vlóóientrappers van Gróót Pesóót. Dat wilde ze laten zien. Dat memo reerde ook de voorzitter P. Potap- pel op het balkon van de Vossen kuil dat dit jaar voor het eerst versierd was met vaandels aan de gevel. Zo kon Pot-appel ook mee- De prins, nar, pliesie en grööste boer arriveerden per limousine. Winnaar bij de enkelingen en winnaar van de juryprijs was Mart Franken, de een boer speelde die een boerin zocht. Hier in de Molenstraat slaagt hij erin. rinetten heb je nooit genoeg. Ze vormen een melodiegroep. Daar kun je een hele batterij van heb ben." De dirigente uit Bergen op Zoom studeert aan het conservatorium in Tilburg. Hoofdrichting schoolmu ziek, bijvak zang. Ze is pas vanaf 1 januari bezig bij Concordia en ligt goed bij de leerlingen. Behalve Sandpaper Ballet speelt het orkest ook Steady Beat van L. Gistel, Mood Romantic van J. Nijs en een Medley van Abba nummers. Hoe ze de keuze bepaalt? „In over leg met de hoofddirigent. En je moet weten wat de leden leuk vin den. Je merkt wel of ze het leuk vinden of niet." Als de leerlingen de Steady Beat moeten oefenen, verzucht een van de meisjes: „Oh, nee. We kunnen, beter wachten tot na de pauze." Het is een lange dag, maar zo'n ex tra studiedag is nodig, vindt Meike. „Over een paar weken moet het er staan. Ik ben pas begonnen, vlak voor een uitvoering, maar er zit een goede klank in het orkest." Door het orkest te splitsen kan ze de puntjes op de i zetten. „Sommigen struikelen nog over bepaalde stuk ken. Dat halen we er nu uit." Begeleider van het jeugdorkest Hans Bruins speelt zelf bariton saxofoon in het orkest dat hij bege leidt. Er zitten relatief veel meisjes in het 25-koppige jeugdorkest. „Jongens doen op deze leeftijd meer aan actieve sporten. Ze doen aan voetbal. Nu zijn niet alle jon gens er. Die moeten voetballen, maar het is de kunst ze erbij te krij gen." Concordia heeft niet te klagen over de aanwas van leden. In 1997 wa ren het er 6, in 1998 12 en vorig jaar zelfs 21. Een spectaculaire groei. „De helft van het jeugdor kest zit in de harmonie. Volgend jaar wordt het jeugdorkest groter, maar we zeggen niet gauw dat we genoeg muzikanten hebben. Hoe hoger het niveau bij de jeugd, des te sneller zitten de nieuwe leden ook op dat niveau. Bovendien neemt het plezier dan ook eerder toe." Na de studiedag eten de leden sa men en 's avonds is er muziek. Dis co. Even niet zelf spelen. vorig jaar, ook weten volgens de voorzitter steeds meer mensen de homepage van de vereniging via internet te vinden. Boer De Rieke was enigszins ver traagd, maar dat had een reden. Hij was op het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk geweest om zijn vis- akte op te halen, zo vertelde hij. Omdat het vrijdagmiddag was, was het stadhuis gesloten. Alleen bur gemeester H.A. van der Munnik was er, 'omdat hij overwerkt'. De Rieke greep de gelegenheid aan om de burgemeester te gijzelen zo dat hij de kluis met de akte van de erfenis voor Gróót Pesóót van me vr. Van 't Hof-Quist open kon ma ken. Daarvoor moesten ze echter naar notaris Schot in Tholen. Nar Baptist had de akte van de notaris gekregen en las hem voor: 4 ons garnalen ongepeld, 2 gerookte ma krelen en een pot mossels in het zuur. Het was de verkeerde akte. De vrouw van Baptist bleek met de echte akte bij visboer Schot te staan in de veronderstelling dat ze een boodschappen- briefje bij zich had. De Rieke was even bang dat het Het Sandpaper Ballet van L. An derson hebben ze bijna onder de knie, maar bij maat 85 en 86 gaan de saxofoons te snel: „Hé, hé, niet gaan rennen. Kijk naar mij. Ik zit hier niet voor niks. Hoop ik." De leerlingen lachen. Ze zitten in het lokaal van peuterspeelzaal de Fa beltuin te oefenen onder een grote afbeelding van Nijntje, zittend op een halve maan. De leerlingen zijn die leeftijd al lang ontgroeid. Twaalf, dertien, veertien, vijftien jaar zijn de klarinettisten, saxofo nisten en fluitisten en serieus bezig voor de uitvoering op 18 maart. Bijna allemaal meisjes. In het oefenlokaal van Concordia aan de andere kant van de gang zit het koper met het slagwerk, een kleiner clubje met voorzitter Piet Geuze aan de tuba. Allemaal jon gens en mannen. Aan het eind van de dag zullen ze samen spelen. „Als het slagwerk erbij zit, wordt het rennen minder," zegt de diri gente van het jeugdorkest." Om het orkest echt goed te laten klinken, heeft ze eigenlijk nog trombones en hoorns nodig. „Nu maak je mu ziek met een rafelig randje. Trom bones en hoorns zorgen voor de af ronding. Maar een hoorn is een lastig instrument. Het is onbekend. Dat maakt het ook onbemind. Kla- feest niet door kon gaan. De burge meester was evenwel nog niet in het dorp gearriveerd. Onderweg had De Rieke hem afgezet bij de Wêêle zodat het nog wel even kon duren voordat hij op Gróót Pesóót zou aankomen. Eenmaal gearriveerd om de sleutel aan de prins te overhandigen, bleek alles toch goed te komen. Het mot to 'Me boere hoed' was volgens Van der Munnik de vlóóien en luusjes 'op 't lief heschreve'. Het ging zo goed in het carnavalsdorp dat er in 2002 zelfs een partij mee zal doen aan de verkiezingen: de GPLP, de Gróót Pesóótse leutpar- tij. „Een partij die ernaar streeft om nog meer vrolijkheid te bren gen." Ook de kleinsten deden van zich spreken in Oud-Vossemeer. Prins Weijte bedankte de burge meester voor al die jaren dat hij de sleutel van het dorp over heeft ge dragen en het gezag over het dorp aan de Vlóóientrappers overliet. Omdat op Oud-Vossemeer 'aolles vo mekoare' is, kan de burgemees ter volgens de prins met een gerust hart afscheid nemen. Als Van der Munnik op 1 juli vertrekt, gebeurt dat op 'hêên mooier oagtepunt, na- emeluk recht nae de kaaremus.' Toch was het volgens de prins voor mevrouw Van der Munnik niet al tijd gemakkelijk geweest als de Landschap met bomenrij van C.H. Dijkman.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 11