Leen Geluk verruilt snoeischaar voor baan als heftruckchauffeur Thoolse bloemzaadtelers in geweer tegen teeltvrije zone en omzetheffing Bestuursdwang sloot is voorkomen door akkoord -ir NFO zwaait voorzitter uit Standerdmolen Sint-Annaland draait het vaakst DINSDAG 7 MAART A.S. Thoolse fruitteler stopt als vice-voorzitter van afdeling NFO Opbrengsten 1999 waren goed, ondanks een nat voorjaar Donderdag 2 maart 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Problemen aan Hogeweg in Sint-Philipsland Het waterschap Zeeuwse Eilanden had al bestuursdwang aangekondigd, maar is toch nog tot overeenstemming gekomen met F. Beyaerts uit Sint-Philipsland over een kavelsloot. Wanneer hij ontheffing aanvraagt voor het dempen van de sloot, en drainage aanlegt zodat de water afvoer en waterberging is gewaarborgd, is de kou uit de lucht. Volgens de eerder aanwijzing van het waterschap moest de situatie voor 15 maart hersteld zijn. Anders zou het waterschap het zelf doen op kosten van Beyaerts, die dan ook de kosten van de bestuursdwang van 1100 gul den zou moeten betalen. Meter uit de sloot Alternatieven Nabuurschap Nalatig Stikstof Ziekenhuis Lievensbera Het leven van de (Thoolse) fruittelers gaat niet over ro zen op dit moment. De prijzen voor met name appels zijn dramatisch laag. „Als je 35 cent per kilo krijgt, houdt het wel een eind op", zegt Leen Geluk uit Tholen. Hij is vice-voorzitter van de afdeling Oost Zuid-Beve- land/Tholen van de Nederlandse fruittelersorganisatie NFO. Dinsdag nam hij afscheid als bestuurslid. Eerder zei hij zijn beroep al vaarwel en verruilde hij het bestaan als zelfstandig ondernemer in de fruitteelt voor dat van uitzendkracht via een agrarisch uitzendbureau. Te veel appels Omschakeling Twee momenten waren er donderdagavond waarop de vergadering van de zaadteeltstudieclub eiland Tholen wat roeriger verliep. Het betrof de behandeling van de heffing van het productschap en een algemene maatregel van bestuur voor een teeltvrije zone langs slootkanten. De Thoolse boeren voelen zich in de wiek geschoten en tekenen protest aan. De bloemzaadtelers waren in groten getale aanwezig in de Wellevaete te Sint-Annaland. Een volle zaal was getuige van een zeer kort huishou delijk gedeelte, maar een des te uit voeriger praatje van een vertegen woordiger van het bedrijfslaborato- rium BLGG en de aansluitende vra genronde. De aftredende bestuursle den C.J. Breure (voorzitter) en A.C. Knuist werden bij acclamatie her kozen. Prominent in het jaarverslag van de studieclub staan de heffingen van het productschap tuinbouw. Die heffing gebeurde tot voor kort op basis van het areaal. Dat kwam neer op 65 gulden per hectare. Die heffing moest onder andere de kos ten dekken van het proefstation ak kerbouw en vollegrondsgroenteteelt (PAV) Zuidwest en de inzet van de medewerkers van proefboerderij De Rusthoeve. Tot voor kort vielen de bloemzaadtelers onder de volle grondsgroenteteelt. Eigenlijk wilde men liever bij de akkerbouw inge deeld worden, maar dat ging niet door. Nu zijn de zaadtelers terecht gekomen in de bloementeelt. En dat is wat men altijd wilde voorkomen, mede in verband met de toelaat baarheid van bestrijdingsmiddelen en de proeven die hiermee gehou den worden bij het PAV. Bij de nu voorgestelde heffing van het pro ductschap tuinbouw, moeten de bloemzaadtelers 1 procent van hun omzet per hectare gaan betalen (de groentezaadteelt 0,8 procent). Se cretaris L. Bijnagte uit Scherpenisse legt in het jaarverslag uit waarom dat niet gunstig is voor de bloem zaadtelers. „Als we kijken naar de opbrengsten van de kleine intensie ve (glas)teelten met veel handar beid, waar saldo's per hectare tot een enorme hoogte kunnen oplo pen, dan moet daar ook een forse heffing over betaald worden. Neem het voorbeeld van een violenteler die alle kosten voor eigen rekening neemt en zo een kilogramprijs van 175 gulden beurt. Zijn buurman laat de droog- en dorskosten voor de firma en krijgt een prijs van 110 gulden per kilo. Bij een opbrengst van 100 kilo zaad per hectare, beurt de ene boer 17.500 gulden en de an dere 11.000 gulden. De heffing is het hoogst voor degene die juist het meeste risico durft te nemen. Het scheelt dan namelijk 65 gulden per hectare", aldus Bijnagte. Op initia tief van zaadtelersverenigingen uit Walcheren en Ouddorp, is er protest aangetekend tegen deze vorm van heffing. „Wij willen het liefst bij een areaalheffing blijven", zei vice- voorzitter W.A. Boogaard uit Sint- Annaland. Een tweede aspect dat tijdens de jaarvergadering in de Wellevaete de gemoederen bezig hield, was de in stelling van een zogenaamde 'teelt en spuitvrije zone'. Er is een alge mene maatregel van bestuur vastge steld waarin wordt bepaald dat tot 2003 elk landbouwperceel tot op een bepaalde afstand vrij dient te blijven van bespuiting met onkruid bestrijdingsmiddelen of bemesting. Het gaat dan om 1,5 meter voor bij voorbeeld aardappelen, 25 cm voor graan en graszaad en 50 cm voor bloemzaadteelt. Maar na 2003 wor den de maten waarschijnlijk flink opgetrokken tot meer dan een meter en voor aardappelen zelfs meer dan twee meter uit de slootkant. „Het probleem is niet zozeer die afstand, maar wel het feit dat wij er geen en- zakelijke problemen meer aan mijn hoofd." Of het er nog van komt om op 55-jarige leeftijd te stoppen met werken? „Ach, we zien wel." Het probleem voor de fruittelers in Nederland is de concurrentie. „Toen ik begon als fruitteler, was Europa het productiegebied. En als er in het zuiden van Europa eens een keer een flinke nachtvorst was geweest, zat je hier goed. Maar te genwoordig komen de appels uit Chili, Zuid-Afrika of Nieuw-Zee- land. En tegen heel lage prijzen en andere productiefactoren", zegt Geluk. „Je ziet ook in Nederland steeds meer schaalvergroting. Fruittelers moeten groeien om het bij te kunnen houden. Voor een op koper is 25 ton appels niets. Maar als je net als Adriaan van Rossum een groot bedrijf hebt waar je in één keer 100 ton kunt aanbieden, dan pas loopt het." De Tholenaar voorziet geen verregaande samen- kele vergoeding voor krijgen. Ons wordt land afgepakt zonder dat er iets tegenover staat. En dat moeten we niet pikken", hield vice-voor- zitter Boogaard de aanwezigen voor. Hij deelde een papier uit met daarop uitleg over een actie vanuit de zaadteeltstudieclub Walcheren. „Voor 300 gulden per bedrijf kan men zich laten registreren als be zwaarmaker tegen deze algemene maatregel van bestuur. De bezwa- rentermijn loopt nog tot half maart, dus voor die tijd moet een bezwaar schrift binnen zijn", legde Boog aard uit. „De procedure wordt aan gespannen via Den Hollander advocaten uit Utrecht. Die zal na mens alle aangemelde bedrijven bezwaar aantekenen." Hoe eenslui dend de aanwezige leden ook wa ren in de afwijzing van de teeltvrije zone, toch was niet iedereen onver deeld gelukkig met deze reactie daarop. „Ik betaal al flink wat lid maatschapsgeld aan de ZLTO en ook nog eens voor een rechtsbij standverzekering. En nu moet ik dan nog eens 300 gulden gaan beta len voor deze zaak? Ik ga steeds meer betalen", merkte een teler pp. Een ander sprak cynisch over een werking tussen verschillende fruit telers en ook het aanboren van in komsten uit andere teelten lijkt er niet van te komen. „Fruittelers, ze ker op het eiland, zijn echte fruitte lers. En ze proberen als zodanig het hoofd boven water te houden. Als dat niet lukt, gaan ze tenonder. Maar bijvoorbeeld aardbeien als neventeelt gaan kweken, zoals el ders in het land wel gebeurt, zal hier niet snel voorkomen. En een soort maatschapsvorm waarbij ver schillende bedrijven productiemid delen delen, net als in de akker bouw, is niet te doen. Akker bouwers kunnen afspreken de ene dag hier te rooien en de andere dag bij een ander. In de fruitteelt zitten alle bedrijven in dezelfde paar we ken in de piek." Ook fruittelers hebben te lijden on der milieunormen waardoor er on der andere minder en met minder middelen mag worden gespoten. „We zijn wel eens gaan kijken bij zogenaamde biologisch dynami sche teelt, maar als het zo moet, hoopvol element dat er voor 300 gulden in elk geval nog een kansje op resultaat in zit. „Dat was wel an ders met die 500 gulden voor een spuitcertificaat dat we allemaal ver plicht moesten halen en waarvan we van tevoren wisten dat het weg gegooid geld was." Boo-gaard maakte duidelijk dat hij de brief niet had rond laten gaan om leden over te halen mee te doen. „Het is puur ter uwer informatie. Als we dit van de hand wijzen, dan wil ik dat we dat welbewust doen en niet om dat we niet van de actie hebben ge weten. Ik zelf ga die 300 gulden in vesteren. Ik wil wel eens weten hoe dat zit. En misschien is het zo dat degenen die nu bezwaar maken, la ter in aanmerking komen voor een vergoeding. Wie weet?" Landbouwers kunnen wel een ver goeding krijgen voor een teeltvrije zone, maar dan moet dat gebeuren in het kader van het project akker- randenbeheer. Een veel bredere strook dan de meter waarover in de spuitvrije zone wordt gesproken, moet dan echter ingezaaid worden met een kruidenmengsel of iets der gelijks. Men kan zich voorstellen dat zoiets voor bloemzaadtelers niet dan wil ik geen fruitteler meer zijn. Je hebt er veel meer werk van. En de winkels willen die producten wel kopen, maar die mogen eigen lijk niet meer kosten dan het fruit dat met reguliere methoden wordt geteeld. En dat kan gewoon niet. Bovendien zullen ook de eventuele meèrprijzen zakken als men zich massaal op de biologisch dynami sche teelt stort", denkt Geluk. Wat de gewasbeschermingsmiddelen betreft, is er voor sommige ziekten een alternatief. Bijvoorbeeld het gebruik van roofmijten tegen spint en roestmijt in appels. „Maar op peren werkt die roofmijt niet. En kon je vroeger nog een huisvrouw voor een paar gulden per uur in de boomgaard laten werken, nu kost diezelfde huisvrouw (inclusief pre mies en belasting) zo'n 23 gulden per uur. Dat is niet meer te betalen, als je dat afzet tegen die 35 cent per kilo die je krijgt. En dat er min der arbeidsuren beschikbaar zijn, heeft weer gevolgen voor de be drijfsvoering. Het opbinden, afbui- te doen is (onkruid en kruisbestui ving). Het was een redelijk goed jaar voor de bloemzaadteelt. Het voorjaar had nog te kampen met de wateroverlast uit september 1998. Het was nat en daardoor kon er pas laat worden be gonnen met inzaaien. Maar de zomer was goed met regelmatig een malse bui en meer zonurcn dan gemiddeld. Daardoor kon er in verschillende soorten nog een leuk saldo worden behaald. Toch merkte Bijnagte in het jaarverslag op dat er ook (net als ie der jaar) percelen vernietigd moesten worden. Sommige producten die bij de drogerij belandden, waren zo slecht dat ze volgens andere telers beter op het land verhakseld hadden kunnen worden. De secretaris schrijft in het jaarverslag nog een apart stukje over 'goed nabuur schap'. Daarmee refereerde hij aan het feit dat telers elkaar moeten hel pen en zeker niet dwarsliggen (met name wat betreft het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen die schadelijk zijn voor gewassen op een naburig perceel). gen en accuraat snoeien, schiet er dan bij in. Daar is geen of onvol doende tijd voor. Maar ik ben altijd iemand geweest van: het moet goed gebeuren, of niet. En dat be tekent dat we veel zelf hebben ge daan, maar ook dat kan niet altijd. Ik had met een bedrijfje van vijf hectare mijn handen vol, samen met mijn vrouw. Maar er zijn wel eenmansbedrijven die vijftien hec tare hebben. Dat moet ten koste gaan van de kwaliteit en dat is voor een fruitteler moeilijk om te aan vaarden, maar tegenwoordig wor den we wel allemaal die kant opge dreven." Wat dat betreft, is Geluk er in elk geval niet rouwig om dat hij die zorgen niet meer heeft. „Ik heb nog een klein stukje boom gaard bij mijn huis aangehouden als hobby. Want dat fruit telen blijft toch in je zitten. Ik blijf ook nog lid van de NFO en de boomgaard staat officieel nog steeds op mijn naam. Maar nu snoei ik alleen nog maar als ik er zin in heb. En dat is het verschil." De problematiek rond de gewasbe scherming treft met name de kleine re teelten. Staatssecretaris mevr. G.H. Faber van landbouw, natuurbe heer en visserij stelde een tijd gele den dat Nederland voortrekker moet zijn in het EU-beleid aangaande ge wasbeschermingsmiddelen. Dat be tekende dat er veertig middelen van de toelatingslijst afgevoerd zouden worden. Heel landbouwend Neder land kwam in opstand en de com missie Ginjaar (onder leiding van oud-staatssecretaris Ginjaar-Maas) kwam er nog aan te pas om te bezien of er 'onmisbare' middelen bij wa ren. Daaruit kwam voort dat een aan tal gewasbeschermingsmiddelen waarschijnlijk nog gebruikt mag blij ven worden, zij het met de nodige beperkingen. Mede daardoor is het proefveld dat de studieclub jaarlijks aanlegt en waarop diverse middelen worden uitgeprobeerd, aangepast. De gewasbeschermingsmiddelen (of onkruidverdelgers zo u wilt) Pire- min, Venzar, Ramrod en Arizin ko men niet meer terug in de proeven. Er zijn overigens wel positieve resul taten te verwachten met middelen die elders in de landbouw zijn toege staan. Wat planten betreft, deden lu- Het profiel van een kavelsloot en de afvoerbuis van de kavelsloot naar de sloot langs de Hogeweg waren, in strijd met de keur waterbeheer, ge wijzigd. Volgens het waterschap werd de afvoer van het polderwater hierdoor ernstig belemmerd: op de omliggende percelen ontstonden er problemen. In strijd met de wet ver ontreiniging oppervlaktewater had Beyaarts pakken hooi en dode bo men in de sloot gegooid en dat mag niet volgens de regels van het wa terschap. Zeeuwse Eilanden noemt demping van de sloot, gelet op het belang van een goede ont- en afwa tering van de daar gelegen percelen, niet acceptabel. Ondanks dat het waterschap Bey aerts daar 4 oktober al op wees, bleek er in februari nog niets veran derd te zijn. En in november was hem al bestuursdwang aangezegd dat zowel de kavelsloot als de af voerbuis in oorspronkelijke staat hersteld moest worden. Volgens Beyaerts was de aanschrij ving gebaseerd op een klacht van een buurman en niet op de zorg voor een goede waterhuishouding. Hij noemde de kavelsloot ook niet van belang voor de ont- en afwate ring van percelen omdat Beyaerts er nimmer water in had waargenomen. Beyaerts voerde verder aan, dat er geen overleg was gevoerd over de situatie, terwijl dit in het normale maatschappelijke verkeer wel de gewoonte moet zijn. Het hooi en de dode bomen zouden door derden in de sloot gegooid zijn. En toen Beya erts de kavelsloot wilde herstellen, zou hij daarin door zijn buurman te gengewerkt zijn. Onderzoek van het waterschap wees uit, dat er drainage in de sloot uit komt. Bovendien constateerden me dewerkers van Zeeuwse Eilanden meerdere malen - o.a. op 5 oktober - dat er water in de sloot aanwezig was. Het feit dat er een klacht is ge komen, noemt het waterschap niet vreemd. In juli 1999 is daar al door medewerkers van het waterschap naar gekeken en meerdere keren is pine en leeuwebek het slecht op het proefveld. De opbrengst was laag. Er zal dit jaar nog meer aandacht aan de leeuwebek besteed worden (op tijd inzaaien) en de lupine (die te kam pen heeft met krulziekte) verdwijnt. Dahlia is een nieuw gewas van de in totaal dertig soorten die op het proef veld worden ingezaaid. Het proef veld komt dit jaar weer te liggen op de hoek van de Oude Zeedijk en de Veilingweg. De spreker op de jaarvergadering was T. van Mierlo van het bedrijfs- Iaboratorium BLGG Oosterbeek. De bemestingsspeciailist ging in op het voorkomen van meststoffen in de bodem en de manier waarop de BLGG monsters neemt, analyses maakt en uiteindelijk tot een bemes tingsadvies komt. De leek die Van Mierlo zou hebben gehoord, had er weinig van kunnen volgen, tenzij hij scheikunde heeft gehad. Het be toog duurde nog lang en ging over vrij droge stof. Hier en daar dwaal de de aandacht van de aanwezigen dan ook af. Toch staat men er ver steld van welke stoffen er in de bo dem voorkomen en worden opgeno men door planten. Calcium (kalk), ijzer en water zijn bekend, maar wat te denken van stikstof, ammoniak, borium, magnesium, koper, man gaan, zwavel en kali? Van Mierlo gaf aan in welke mate deze stoffen worden opgenomen door de plant. Stoffen die overigens allemaal no dig zijn. Stikstof en kali worden het meest opgenomen, tot wel 3000 keer zoveel als bijvoorbeeld mo- lybdeen. Ook magnesium, calcium en fosfor worden in sterkere mate opgenomen. Van Mierlo legde uit dat de traditionele manier van stik stofbepaling in de grond (nodig voor bemestingsadvies) te ongenu anceerd is. Er wordt alleen gekeken naar wat er op dat moment in de grond zit. Maar je moet ook reke ning houden met gewasresten van de vorige teelt. Met stikstof die nog vrijkomt uit groenbemesting en or ganische mest en die via de neerslag erbij komt. Verder speelt uitspoe ling een belangrijke rol. Ook is er stikstof dat weliswaar in de grond zit, maar zich gebonden heeft zodat het niet direct beschikbaar is voor de planten", vertelde Van Mierlo. „Er wordt geredeneerd: er zit 40 kg stikstof per hectare in de grond, mijn gewas heeft op dit moment van de groei 80 kg nodig, dus ik mest 40 bij. Met de stikstof-plus-methode kan het advies zijn dat je helemaal niet bij hoeft te mesten omdat er via andere factoren ruim voldoende stikstof voorradig komt." Volgens Van Mierlo is bij het bepalen van het bemestingsadvies de juiste mon- stername van groot belang. „Wij ne men minimaal veertig monsters, want dan kun je van een redelijk be trouwbaar beeld uitgaan." Met een aantal vragen over de toepassing van fosfaat- en mangaangiften en de zuurtegraad van de grond (op klei grond altijd hoger) werd de bijeen komst afgerond. daar mondeling met Beyaerts con tact over geweest, waarna dat in ok tober nog eens schriftelijk bevestigd is. Zeeuwse Eilanden kan het dan ook niet rijmen, dat de aanschrij ving Beyaerts nu rauw op het dak valt. „We hebben u zowel monde ling als schriftelijk in de gelegen heid gesteld om de situatie te her stellen. Pas nadat u hierin nalatig bent gebleven, zijn wij overgegaan tot de formele procedure", aldus het dagelijks bestuur van het water schap in een brief aan Beyaerts. De kavelsloot die gedempt is, dan wel verontreinigd met hooi en dode bomen, is zijn eigendom. „U heeft het in uw macht om de demping on gedaan te maken. Het feit dat de demping wellicht in het verleden door derden is gebeurd, is voor het herstel niet van belang. Overigens blijkt uit in juli genomen foto's, dat kort daarvoor ter plaatse van onder meer de buisleiding grondaanvullin- gen zijn aangebracht." Het feit dat Beyaerts in het verleden van plan is geweest om de kavel sloot 'in oude luister te herstellen' is voor het waterschap een aanwijzing dat hij ook van mening is, dat de sloot in goede staat moet verkeren. „Aangezien de betreffende sloot ge heel bij u in eigendom is en gelet op de breedte van de sloot ook geheel vanaf uw eigendom kan worden on derhouden, zien wij niet in, waarom u de sloot niet zou kunnen herstel len. Van tegenwerking van uw buur man kan geen sprake zijn, nu deze zelf een aanmerkelijk belang heeft bij een goede ont- en afwatering van de betreffende sloot en buislei ding." Op de jaarvergadering van de afde ling Oost Zuid-Beveland/Tholen van de NFO, in paviljoen De Speel mansplaten aan de Oesterdam, nam behalve L. Geluk ook voorzitter T. Vogelaar afscheid. Hij moet er (na 25 jaar preses te zijn geweest) mee stoppen omdat hij de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, het maximum voor een bestuurslidmaatschap bij de NFO. Zijn zoon Martijn volgt hem op in het bestuur. Wie de nieu we voorzitter wordt, is nog niet be kend. Tholen wordt in het bestuur nu nog vertegenwoordigd door se cretaris P. Alkema uit Sint-Maar tensdijk en P. Roggeband uit Tho len. Alkema was aftredend en werd herkozen. Het is de bedoeling deit het nu nog uit zeven man bestaande bestuur teruggebracht wordt tot vij f, waarvan drie van Zuid-Beveland ên twee uit de gemeente Tholen. Op 23 maart is er op de Speelmans platen voor de NFO-leden een dia- lezing. Onder de titel 'Beestenboe l in de boomgaard' vertelt entomo loog J. Woets over plagen in cle boomgaard, vijanden van die plagen en over de invloed van het gebruik van middelen. Biologische landbouw. Voor de aanstelling van een coördinator bio logische landbouw voor de periode 2000-2002 stelt de provincie 80.000 gulden beschikbaar uit de pot vita al platteland. De Korenbloem in Scherpenisse is één van de zeven Zeeuwse molens die vorig jaar niet hebben gedraaid. Er wordt door de gemeente al gerui me tijd een restauratie voorbereid van de 128 jaar oude molen, die; aan één kant is verzakt en daarom recht gezet zal moeten worden. Op grond van een provinciale irege- ling krijgen draaiende molens, een draaipremie. Per 300 asomwente- lingen wordt een gulden bet:aald, met een minimum bedrag van 200 gulden en een maximum van 4000 gulden. Over 1999 betaalt Mi ddel burg voor zeven Thoolse molens elk 200 gulden. Het aantal gemaakte asomwentelingen (geregistreerd aan de hand van een teller) loopt e chter sterk uiteen: van 1300 tot 59.000. Per molen zijn de cijfers als volgt: standerdmolen Sint-Annaland 59.679 omwentelingen, De Jager Oud-Vossemeer 50.484, De Nijver heid Sint-Maartensdijk 17.622, De Hoop Sint-Philipsland 12.693, De Korenaar Poortvliet 5283, Dt: Hoop Tholen 4618 en de molen van Sta- venisse 1356 omwentelingen. Van de 66 molens in Zeeland die van een teller zijn voorzien, hebben er 29 meer dan 60.000 asomwente lingen gemaakt zodat ze voor meer dan 200 gulden premie in aanmer king komen. De enige die aan het maximum van 4000 gulden komt, is De Onderneming te Wissen kerke met ruim 1,4 miljoen asorawente lingen in een jaar tijd. In tcraai be taalt de provincie 35.313 gullden aan draaipremies uit. Muskusratten. De provincie wil het waterschap Zeeuwse Eilanden 893.137 gulden betalen voor de .muskusrattenbestrijding in het jaar 2000. zijn alle poliklinische afdelingen gesloten, mét uitzondering van de afdeling spoedeisende hulp. ir3. 4 Advertentie I.M. De 54-jarige Geluk is zijn hele le- Maar toch denk ik dat het voorde ven al bezig in de fruitteelt. Hoewel zelf woonachtig aan de Molenvliet- sedijk in Tholen, had hij zijn be drijf aan de Zwarteweg. Het is een familiebedrijf, maar eigenlijk had zijn vader er niet zoveel mee te ma ken. „Mijn vader was helemaal geen fruitkweker, maar een boertje dat allerlei andere gewassen ver bouwde. Na de ramp kwam er een grote ruilverkaveling en iedere klei ne boer die door wilde gaan, kreeg 5 hectare land. Dus mijn vader ook. Ik zei tegen hem dat ik best in het bedrijf wilde komen, als we in het fruit gingen. Want dat zag ik wel zitten", vertelt Geluk als hij in zijn stoel zit met zijn grote Berner Sen- nehond naast zich. „Zo ben ik erin gerold." Economisch gezien zat het tij niet zo mee. „We zaten toen ook in een niet zo beste periode. Maar het is gelukt en het is weer beter gegaan. Ook nu zitten we in een moeilijke tijd en het is de vraag hoe lang de fruittelers het uit kunnen zingen. Want ze zijn aan het interen op de reserves. Een rendabele be drijfsvoering is vandaag de dag ge woon erg moeilijk." De Tholenaar is sinds 1991 als be stuurslid actief geweest binnen het NFO-afdelingsbestuur. Eerst werd hij gewoon lid, maar al na drie jaar volgde hij C. v.d. Berge uit Tholen op als voorzitter van wat toen nog de afdeling Tholen van de NFO was. De laatste jaren was Geluk vi ce-voorzitter. „Ooit waren er meer, kleinere zelfstandige afdelingen van de NFO in Zeeland. Maar ook wij kunnen niet onder de schaalver groting uit. Tholen is een paar jaar geleden gefuseerd met Oost Zuid- Beveland (tot net achter Krabben- dijke). Je moet ook wel, mede door het dalende aantal leden en de stij gende kosten. Vroeger kwam een spreker gratis. Tegenwoordig moet de portemonnee getrokken worden, soms tot 300 gulden per dagdeel." En de NFO-afdeling is wat ledental betreft nog niet uit de problemen. „Er zijn heel wat fruitteeltbedrijven op Tholen en Sint-Philipsland, maar er zijn er ook redelijk veel geen lid van de NFO. De secretaris (P. Alkema uit Sint-Maartensdijk) vertelde dat in januari ook al weer heel wat kaartjes zijn binnengeko men van mensen die zich bedank ten als lid. Het is ook vrijblijvend. Je bent niet verplicht lid te worden. len oplevert. Behalve dat het gezel lig is en goed voor de contacten, staat de NFO in Den Haag wel voor je klaar als er werkelijk iets op doet", aldus Geluk. De Thoolse fruitteeltsector staat, net als collega's in den lande, onder druk. De prijzen zijn schrikbarend laag voor met name de appels. „Er is een overcapaciteit aan product, de prijzen zijn slecht en de con sumptie van appels daalt in Neder land. De peren zijn nog wel redelijk goed te verkopen. En veel telers hebben dan ook van de rooiregeling voor appels gebruik gemaakt en pe ren teruggeplant. Maar als iedereen dat gaat doen, zal de prijs van de peren ook weer kelderen. Daar ben ik wel een beetje bang voor", be kent Geluk. Na jaren zijn bedrijf te hebben ge rund, heeft Geluk nu de snoei- schaar aan de wilgen gehangen. Is hij dan niet verknocht aan de boomgaard? „Tja, het is gewoon zo gegaan. Ik heb altijd gezegd dat ik - als het kon - zou stoppen op mijn 55e. Het punt is dat ik geen opvol ger heb. Nadat in 1984 vrijwel de hele boomgaard kapot gevroren was, heb ik nog een paar jaar ander werk gedaan. Tot zelfs in de bouw. Toen de boomgaard weer in pro ductie was (want dat duurt toch wel een jaar of vier) ben ik weer volle dig op de fruitteelt overgegaan. Dat is inmiddels 15 jaar geleden en ik ben nu 54. Ik stond voor de beslis sing of ik mijn hele boomgaard nog een keer zou rooien en opnieuw in planten. Maar waarom zou ik dat doen? Voor wie zou ik moeten sla ven als ik geen opvolger heb?", vertelt Geluk. „Mijn buurman aan de Zwarteweg is kippenboer en die wilde de fruitteelt er al een tijdje graag bij doen. Daarom verhuur ik de boomgaard nu. Eerst de helft, omdat ik een beetje vangnet wilde hebben als het nieuwe werk bij agrarische bedrijfsverzorging ABS (een soort uitzendbureau) onver hoopt niet mocht lukken. Maar in middels zit ik al 1,5 jaar als hef truckchauffeur bij zaadverwer kingsbedrijf Van der Have in Ka- pelle. En ik heb het er prima naar mijn zin. Dus heb ik de hele boom gaard nu verhuurd. Het scheelt een hoop in de zorgen. Ik ben vrijwel eigen baas en als ik de deur achter me dicht trek, heb ik verder geen Leen Geluk in de 'hobbyboomgaard'hij zijn huis aan de Molenvlietsedijk. Boeren krijgen te maken met stroken langs sloten en watergangen waarop niet gespoten mag worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 9