Provincie Zeeland Wind in de wieken Culturele subsidies 2000 Hoorzitting over rotondes waterschap Tulp Keukens I Goes I Nobelweg 2-26 I (0113) 21 62 30 KOOPAVONDEN Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 9/2000 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Het dagelijks bestuur van de provincie heeft bijna 390.000 gulden subsidie toe gekend aan culturele activiteiten in de culturele sector. Inloopavonden Dertig kilometer Abdij Nieuws Windstilte is het niet geweest, maar de wind was wel zwak. De toename van het aantal windmo lens in Zeeland, en daarmee het vermogen aan windenergie, ver liep uiterst traag. In een bestuurs overeenkomst tussen Rijk en zeven windrijke provincies is in 1991 afgesproken dat Zeeland rond 2000 voor 250 MW aan windenergievermogen zou heb ben staan. Het verhaal is bekend: eind vorig jaar was het ongeveer 45 MW. Maar nu lijkt de weer kaart gunstiger. Het ziet er naar uit dat windenergie de komende vijf jaar de wind in de wieken krijgt. Omslag Voor die omslag zijn verschillen de redenen. In de bestuursover eenkomst van 1991 waren de gemeenten niet betrokken. Dat bleek achteraf niet verstandig, want het zijn de gemeenten die de bouw van windmolens in bestemmingsplannen mogelijk moeten maken; die ook de bouw en milieuvergunningen moeten afgeven en die te maken krijgen met bezwaren van burgers. Die bezwaren werden niet zo ver wacht, maar ze kwamen wel: men vreesde voor aantasting van het landschap, voor verwonding van vogels, voor geluidsoverlast enzovoort. De gemeenten waren niet erg happig om mee te wer ken en dat zorgde voor vertra ging- Streekplanuitwerking In 1994 bracht de provincie een streekplanuitwerking windenergie ,uit. Daarin werden een paar plek ken aangegeven die mogelijkhe den boden voor middelgrote windparken. Maar in die tijd had den noch projectontwikkelaars noch de landbouw veel belang stelling voor windenergie. Ook werd een onderzoek (milieu effectrapport windenergie, MER) aangekondigd naar mogelijke plekken in Zeeland voor groot schalige windenergie. In 1996 is daarmee begonnen. En bij deze rapportage werden de gemeen ten wel betrokken. Het regionaal windoverleg (RWO) speelde op de achtergrond een belangrijke rol als adviseur. In dit overleg wer ken Delta Nutsbedrijven, gemeen ten, provincie, landbouworganisa ties, milieufederatie, Nederlandse onderneming voor energie en milieu (Novem) en de Stichting Zeeuwind samen. Dat het lang heeft geduurd voordat de MER op tafel lag, heeft alles te maken met de complexiteit van de mate rie en met de nodige zorg vuldigheid die is vereist bij het aanwijzen van elf locaties. De locaties die uiteindelijk geschikt werden bevonden, zijn aangedra gen door de gemeenten en ver volgens opgenomen in de Uitwerking wind van het streek plan. Initiatiefnemers lijken nu ook te staan trappelen van ongeduld om te gaan beginnen en ook grondeigenaren zien voordelen. Duidelijkheid Het is nu aan de gemeenten om een beleidsvisie windenergie op te stellen. Een belangrijk element zal zijn het wegnemen van de angst bij burgers dat er overal maar windmolens kunnen komen. Gemeenten kunnen er voor kie zen om op verschillende plaatsen op kleine schaal windmolens toe te staan. Minder dan drie wind molens sluit het streekplan eigen lijk uit om versnippering te voor komen. In een aantal gevallen zal vergroting van het opgestelde vermogen simpel een kwestie kunnen zijn van het vervangen van oude door nieuwe molens. Zo zijn in Bath drie molens met een gezamenlijk vermogen van 225 kilowatt vervangen door twee molens die 1220 kilowatt leveren. Milieutijdingen Dit artikel is ontleend aan Milieu tijdingen van februari. Daarin staan verder artikelen over: op hogen camping schept mogelijk heden voor natuur; Scheldeatlas; Omgevingsbeleid; verdrogingsbe- strijding; aanpak lozingen recre atievaart en natuurontwikkelings project laaggelegen weilanden aan Oosterschelde. Milieutijdingen is verkrijgbaar bij het Informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. De subsidies zijn verdeeld over negen sectoren. Het hoogst toe gekende bedrag is 77.500 gul den; het laagste bedraagt 500 gulden. Cultuureducatie In de cultuureducatie werd totaal 87.500 gulden besteed. Daarvan is onder meer 20.000 gulden bestemd voor Nehalennia stedelij ke scholengemeenschap in Middelburg voor een workshop- week, waarin leerlingen kennis maken met diverse disciplines in de kunst. Voor Kunstbende 2000 is eveneens 20.000 gulden uitge trokken en voor 1900-2000/het project van de eeuw is 40.000 gulden beschikbaar. Beide pro jecten vallen onder de hoede van Scoop. De stichting Behoud Hoogaars krijgt 1.000 gulden voor het maken van een lespak ket over haar diverse scheepsty- pen. Literatuur In de categorie literaire activitei ten was 2.500 gulden te beste den; de aanvragen in de sector beliepen een totaalbedrag van bijna 23.000 gulden. Bedragen van elk 1.000 gulden zijn voor boekhandel De Koperen Tuin in Goes en Stichting Lurv voor acti viteiten ter bevordering van het lezen door jongeren en 500 gul den voor COS-Zeeland voor het project de fiets in de literatuur. GS zullen zich in een apart voor stel beraden op het verzoek van de vereniging voor protestants- christelijk onderwijs Veere/Noord- Beveland voor een project lees bevordering op het platteland, waarvoor 20.800 gulden provinci aal geld is gevraagd. Cultureel erfgoed Ook in de sector cultureel erf goed overtrof het bedrag van alle aanvragen het te besteden bedrag van 7.200 gulden. Overigens besloten GS in totaal 11.000 gulden subsidie te verle nen. Daarvan is 2.500 gulden voor de Zeeuwse Molen voor een fotoproject, 2.000 gulden voor de stichting Historisch onderzoek en beleid, 1.000 gulden voor De Piek voor een boek over het 30- jarig bestaan van het cultureel jongerencentrum in Vlissingen en 2.500 gulden voor de stichting Zuudwest 7 voor het tijdschrift Noe. Een aparte beslissing wordt nog genomen op het verzoek van de Zeeuwse Vereeniging voor Dialectonderzoek voor het maken van een Zeeuwse taalatlas; daar voor wordt 2 ton gevraagd. Over een subsidieaanvraag van 30.000 gulden voor de stichting Fotomonument 2000 voor een project foto's uit het dagelijks leven wordt ook een aparte beslissing genomen. Tentoonstellingen beeldende kunst Onder de noemer tentoonstellin gen/manifestaties beeldende kunst wordt drie keer 10.000 gulden toegekend, waarmee het budget in de sector is opge bruikt. Het geld gaat naar de Culturele raad Goes voor een zomertentoonstelling, Stichting Plus-Min in Renesse en de stich ting Zonnemaire buitengewoon voor het project Animal Farm. De aanvragen beliepen een totaalbedrag van ruim 4,2 ton. Voor een aantal verzoeken wordt een apart voorstel aan GS gedaan, zoals dat van de Zeeuwse ringrijdersvereniging voor een standbeeld van een ringrijder in Middelburg. De gemeente Borsele krijgt 7.500 gulden subsidie bij de ver lening van kunstopdrachten; dezelfde bedragen worden toege kend aan de stichting Kunstuitleen Zeeland en de gemeente Tholen. Producties De Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen krijgt 15.000 gulden in de categorie stimulering produc tieklimaat 2000. Amateurkunst De bijna 18.000 gulden voor ondersteuning van bijzondere projecten amateurkunst wordt onder meer besteed aan het pro ject High five van de stichting Popmuziek Zeeland (3.750 gul den), de muziekworkshop De Doorbraak (2.000 gulden), de stichting Volksdansfestival Borsele (1.500 gulden), het pop koor Blaaat voor een muziek- en theaterspektakel (2.500 gulden), het comité 525/2000 Sint Annaland voor het Stallands Spektakel (2.000 gulden) en de vereniging Zeeuws Koper-ensem ble voor het project muziek en literatuur "Zoekt, maar zult gij vin den?" Bijzonder theateraanbod Voor stimulering van bijzonder theateraanbod was bijna een ton subsidie te besteden, waarvan 25.000 gulden is toegekend aan de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen. De stichting Blues promotions krijgt 10.000 gulden en de stichting Kamermuziek Zeeland 15.000 gulden. Stichting De Klomp in Borsele krijgt 7.500 voor een straatfestival en de stichting Waterland cultuurland 3.000 gulden voor een kleinscha lig festival. De stichting Theater Kwark krijgt 5.000 gulden toebe deeld voor De Les, een productie speciaal bedoeld voor school voorstellingen. De stichting Nomade krijgt voor de productie Deshima 7.500 gulden. Risicovol theateraanbod Het Zuidlandtheater in Terneuzen krijgt 50 mille voor risicovol schouwburgaanbod. In dezelfde categorie krijgt de stichting Stadsschouwburg en Concertzalen Middelburg 27.000 gulden. Het resterende bedrag van 77.000 gulden wordt gere serveerd voor Middelburg. Begeleiding orkesten In de categorie orkestbegeleiding gaat het hoogste bedrag naar de Koninklijke oratoriumvereniging Tot oefening en uitspanning in Middelburg: 15.000 gulden. De Vlissingse oratoriumvereniging ontvangt 11.700 gulden en de Christelijke oratoriumvereniging Goes 4.250 gulden. Het Hulster gemengd koor krijgt 6.000 gul den en de stichting Zeeuws- Vlaamse operette- en musicalver eniging 6.100 gulden. Advies Er werden in totaal 104 subsidie verzoeken ingediend; dat gebeur de aan de hand van een adver tentie in de regionale kranten. Alle aanvragen zijn beoordeeld door de Raad voor de cultuur. De raad heeft aan zijn advies toege voegd dat voor de categorieën cultureel erfgoed en literaire acti viteiten eigenlijk te weinig geld beschikbaar is om interessante en waardevolle projecten te kun nen ondersteunen. Het gaat om respectievelijk 7.200 gulden en 2.500 gulden. GS hebben zich over dit onderdeel van het advies nog niet uitgesproken. Verder constateert de Raad dat de gemeenten niet steeds voldoende financieel bijspringen in de ama teurkunst. Tulp-winter-< -weken I s Wie dit jaar nog een beetje winter wil beleven in Nederland gaat naar Tulp. Want alléén tijdens de wintermaanden hebben wij onze showrooms in winterse sferen gebracht en is er een grandioze gratis* koelkast aktie! Voor iedereen die een offerte laat maken ligt in ieder geval al een leuke attentie klaar. K E U K wwnsdaj donderdag en vrijdag tot 214» uur Tiilp Keukens vindt u ook in Bameveld Wattstraat 19 (0342)493013 Boxtel Keukenboulevafd Nederland, industrieweg 6, Industrieterrein Ladonk (0411)688588 Drachten Dt. NUJGngsingel 44 (0512)541144 Goes Nobelweg 2-26 C (0113)216230 Heerhugowaard JJP. Oudweg 4-6 8 (072)5760333 Rijssen Ambachtsstraat 2 (0548) 530600 Rotterdam Alexandrium lil. Watermanweg 223 C (010)2205633 Sliedrecht Leeghwaterstraat 107 0 (0184)410344 Veenendaal Inpandig in Keukenfabriek Rijnveid Industrieterrein 'Het Ambachf, Smalle Zijde 60 (0318)529944 Veendam (Naast Gamma) Inpandig in Keukenboulevard Nederland Transportweg 3 C (0598)632363 Velserbniek Zeilmakerstraat 10 (023)5390681 Woerden Jaap Bijzerweg 25 C (0348)462500 Open ma t/m vr 10.00-18.00 u, za 9.00-1700 u Koopavonden wo, do, vr tot 21.00 u (m.u.v. Rotterdam ma 13.00-18.00 u, dl t/m vr 10.00-18.00 u za 10.00-1700 u vr koopavond tot 21.00 u) VERVOLG VANVOOR PAGINA De aanleg daarvan zal in 2001 plaatsvinden. Ook wil de provincie werk maken van de aanleg van het ontbrekende stukje fietspad tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse. „Er is geld voor gereserveerd. Dit jaar hopen we de benodigde grond te verwerven." Volgens de gedepu teerde zijn er nog een 'paar knel punten' bij het aankopen van gron den. Het betreft grond bij woningen langs de Provincialeweg die de ei genaren niet willen afstaan voor de aanleg van het fietspad. Om Tholen verkeersveiliger te kun nen maken, is volgens wethouder K.A. Heijboer van openbare werken samenwerking tussen de wegbe- heerders en het ROVZ noodzake lijk. „Voor duurzaam veilig is geko zen omdat met het bestaande verkeersbeleid terugdringen van het aantal verkeersslachtoffers onhaal baar dreigde te worden." De gemeente Tholen heeft het ini tiatief genomen om een verkeers- veiligheidsplan voor te bereiden waarin het hele grondgebied van Tholen is opgenomen. Het advies bureau Grontmij is in de arm geno men om de plannen uit te werken. In deze aanpak gaat het om het aan wijzen van de functies van de we gen en ze dienovereenkomstig in te richten, en om het beïnvloeden van de weggebruiker. Om een draagvlak voor het plan voor Tholen te vinden zijn verschil lende organisaties geraadpleegd: de dienst landelijk gebied (DLG), de land- en tuinbouworganisatie ZLTO, het openbaar vervoer (BBA), het Ondernemers Overleg Tholen (OOT), recreatieondernemers (Re- cron), de politie. Veilig Verkeer Ne derland en vertegenwoordigers uit het onderwijs. Al deze organisaties waren vertegenwoordigd bij de on dertekening. Er komt een stuurgroep (met porte feuillehouders van de wegbeheer- ders en ROVZ) en een projectgroep verkeersveiligheid Tholen (met amb telijke vertegenwoordigers van de clubs die in de stuurgroep zitten). „De projectgroep bereidt de verga deringen voor en adviseert. Ook rondt ze de planvorming af en be reidt ze de maatregelen voor. Om dit zo doelmatig mogelijk te laten verlopen, zal DLG, ZLTO, BBA, OOT, VVN en het onderwijs om ad vies worden gevraagd." Volgens de wethouder is het ondertekenen van de intentieverklaring niet het einde, maar het begin van een proces. Gedeputeerde staten hebben dins- dag het subsidieprogramma 2000 vastgesteld met daarbij twee Thool- se projecten. Een bijdrage van 112.000 gulden gaat naar het water schap Zeeuwse Eilanden voor de twee rotondes in de Bram Groene- wegeweg, die 524.000 gulden gaan kosten. Daarnaast gaat er 71.830 gulden naar de provincie zelf voor reconstructie van de Provinciale weg bij Sint-Maartensdijk. Ook hier gaat het om twee rotondes: bij de Nijverheidsweg en Onder de Linden. De provincie raamt de kos ten op 1,9 miljoen gulden. Het kar wei zal in het najaar uitgevoerd worden. Het waterschap belegt dinsdag avond 21 maart om half acht een bijeenkomst in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet over de aanleg van de twee rotondes bij het kruispunt En- gelaarsdijk en de splitsing Bitter- hoekseweg. Een week eerder, woensdag 15 maart, is er om half acht in Haestin- ge te Sint-Maartensdijk een inloop avond van het waterschap over de invoering van de 60 km snelheid op de polderwegen in het zuidwesten van het eiland Tholen. Zeeuwse Ei landen heeft hiervoor een brochure samengesteld 'Met 60haal je de 80 wel!' Hierin wordt weergegeven welke maatregelen er allemaal ge nomen worden bij de verlaging van de maximumsnelheid van 80 naar 60 km. Behalve beperking van de snelheid worden er soms ook nog plateaus aangelegd op gevaarlijke kruispunten. Dit alles om de ver keersveiligheid te verbeteren. In het najaar wordt een dergelijke inloop avond voor Sint-Philipsland geor ganiseerd, want ook daar komt een 60 km-zone. De commissie gemeentelijke ont wikkeling bespreekt maandag avond het voorstel van b. en w. om 4 ton uit te trekken ten behoeve van de invoering van 30 km-gebieden in alle woonkernen van de gemeen te. Het college wil hiervoor de bud getten 1999 en 2000 samenvoegen. Fase I omvat tot 2002 het ontwik kelen van een samenhangend pak ket voor gebiedsgerichte verkeers- aanpak van Tholen in het kader van Duurzaam Veilig Verkeer. Bij fase II gaat het daadwerkelijk om de in voering en daarvoor is de periode tot 2010 uitgetrokken. De invoering van de 30 km-gebieden wordt ge combineerd met onderhoudswerk. B. en w. willen hiervoor een werk- budget van 400.000 gulden, waar van 203.500 gulden terugontvan gen zal worden in de vorm van rijkssubsidie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7