'Tijd om hand aan de ploeg te slaan' Zeven bedrijven te koop in Tholen Je bent heel afhankelijk van elkaar Zorgen bij boeren over opvang water Superpomp van het waterschap getest Koelkast Foutje Varkensboer moet calamiteit meteen melden bij gemeente Robert Lupker van koperkwintet C 'est me t 'egale: Donderdag 24 februari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Plan St-Philipsland Flinke donderbui Plan St-Annaland Welgelegen en Slabbecoornpolder Maar liefst zeven - veelal nog nieuwe - bedrijven zijn te koop op de Thoolse industrieterreinen Welgelegen en Slabbecoorn. Drie ondernemingen verlaten het eiland (East Star, Greyhound en Westo), terwijl P en P cars de activiteiten inmiddels heeft gestaakt. Interpak in de Slab becoornpolder is te koop, maar die wil in Welgelegen een veel groter bedrijfspand terugbouwen. Kermispand Geen volk Vestigingspremie 'Het maakt me niet uit'. Dat is vrij vertaald de betekenis van de naam C'est me t'egale, het koperkwintet van mu ziekvereniging Accelerando uit Sint-Annaland. Een mu ziekgroep opgericht door trompettist Robert Lupker uit Sint-Maartensdijk. Lichte muziek Moeilijkheidsgraad Anna Jacobapolder is buffergebied Landbouwers maken zich zorgen over het gebruik van laaggelegen weide- en akkerbouwpercelen en boomgaar den als bergingsgebied bij wateroverlast. De percelen zijn nodig om extreme neerslag op te vangen zoals in september 1998 op Tholen en Sint-Philipsland. Het wa terschap Zeeuwse Eilanden is bezig het waterbeheer in de 21 ste eeuw handen en voeten te geven. Naast concrete maatregelen wordt er ook voor de lange termijn een visie ontwikkeld over de waterhuishouding. Boeren die scha de ondervinden aan hun gewassen doordat hun land ge bruikt wordt voor waterberging krijgen daarvoor een vergoeding. Tolerantie afgenomen Regenmeter bij gemaal Loohoek De resultaten van de noodpomp van het waterschap Zeeuwse Eilanden die ingezet kan worden bij waterover last, zijn bemoedigend. Dat zei dijkgraaf W.A. Gosselaar donderdagavond op de districtsbijeenkomst van het water schap in De Wellevaete in Sint-Annaland. De pomp maakt deel uit van de maatregelen die het waterschap heeft geno men na de wateroverlast in september 1998. De schade aan oevers, stuwen, gemalen en meetapparatuur bedroeg 1,5 miljoen gulden. Tholen en Sint-Philipsland kende met 560.000 gulden de grootste schadepost in het district. Regenmeter Loohoek Verjaal heeft de ideeën in huis! Mooi licht is wonen! VERVOLG VAN VOORPAGINA Kempeneers wees er nog eens op dat het water via de begraafplaats het dorp bereikte en dat dit niet al leen 'gevoelsmatig maar ook voor wat betreft de volksgezondheid onaanvaardbaar was.' „Overmacht en defecte stuwen, het kan alle maal waar zijn, maar het lijkt mij nu tijd om de hand aan de ploeg te slaan." Kempeneers nodigde de technische dienst van het water schap uit om naar de knelpunten te komen kijken en riep het bestuur op ook met de gemeente rond de tafel te gaan om de situatie te be spreken. „Nergens op Tholen is er zo'n groot bebouwd areaal waar binnen problemen zijn met water overlast." Ook kreeg de dijkgraaf nog een fo to van de kleinzoon van de onder gelopen polder bij boerderij Hol lands Hoeve. Jan-Willem was in het dorp ook al actief geweest door huis-aan-huis briefjes te bezorgen met een oproep naar de districts vergadering te komen. In het plan van het waterschap voor Sint-Philipsland gaat het om tien maatregelen die genomen kunnen worden om laag gelegen percelen in de woonkern bij een calamitiet te beschermen tegen wateroverlast. Het aanbrengen van eén tijdelijke dam bij de kruising Rijksweg/Luysterlaan (1) en ten westen van de woningen Boserf (2). Bij de Berkenpad/Plataan straat (3) en de overstort Oostdijk (4) zou de brandweer pompen moeten plaatsen. In de polder zal met behulp van stuwen in de dijken het polderwa ter worden weggeleid of tegenge houden. De noordzijde van het voormalige eiland kan met nood- pompen apart worden bemalen. Op die manier kan 5000 kubieke meter water per uur worden ver werkt. De duiker bij de Westdijk wordt volgens dit plan dan afge- J. Kempeneers legt met kaarten en foto's aan belangstellenden uit wat de problemen in Sint-Philipsland zijn. sloten (5). De stuwen in de Hen- riëttepolder worden bij de Groene- weg/Oostdijk (6) en Henriëtte- dijk/Slaakweg (7) gebruikt om het water in een andere richting te stu ren. Aan de Slaakweg ter hoogte van de Hogeweg (8) wordt dan een pomp geplaatst die 2000 kubieke meter per uur op de Rumoirtschor- ren kan pompen en aan de Del Campoweg ter hoogte van de Abraham Wisseweg komt een Boeren krijgen regelmatig baggerspecie op hun land. Als de sloten wor den uitgediept door het waterschap wordt de modder op de randen van de akker gelegd om later ondergeploegd te worden, maar soms komt er niet alleen slik naar boven. Uit de sloten en watergangen worden ook wasmaschines, autobanden en brommers opgevist die vervolgens op het land belanden. „Het zijn excessen, maar hoe gaan we er mee om?" wilde bestuurslid J. de Jager van de ZLTO- afdeling Tholen weten. „Moeten we het ver plicht opruimen of melden aan het waterschap? Zelf mogen we geen banden afleveren aan de milieustraat." Volgens gebiedsgezworene J.L.C. Mol kan een boer in dergelijke gevallen contact opnemen met de dis trictsopzichter van het waterschap. pomp die 3000 tot 3600 kubieke meter per uur in de Krabbenkreek pompt (9). Gemaal de Luyster kan voor het verdubbelen van de capa citeit zorgen voor de afvoer van water uit het zuidelijke deel (10). Kempeneers reageerde op het plan door te stellen dat hij liever af sluitbare coupures zag dan het aanbrengen van dammen. Het plan wordt eind maart gepresenteerd en de bevolking kan er dan zijn zegje over doen, zei Aarnoudse. Gosselaar vond niet dat de ge meente en het waterschap onvol doende met elkaar samenwerken, zoals Kempeneers beweerde. „Wa terschap en gemeente zijn geen ge scheiden werelden. We werken sa men. Dat is ook zeker gebeurd tijdens de wateroverlast. We heb ben ook samen aan dit plan ge werkt. We zijn ook bezig om ge scheiden systemen te maken voor oppervlaktewater en rioolwater. In nieuwbouwplannen gaan we dat ook doen. Ik ben het met u eens dat we overal een gescheiden stel sel zouden moeten hebben, maar om dat in bestaande gebieden te doen is onbetaalbaar." Dat er in laaggelegen gebieden be bouwing is en wordt toegestaan is volgens de dijkgraaf - 'bij een stij gende zeespiegel- een probleem crm in de toekomst aan te werken.' De bewering van Kempeneers dat het natuurgebied Bruintjeskreek ook is afgesloten van het overige oppervlaktewater werd tegenge sproken door J. Dees van het wa terschap. Tijdens de wateroverlast is het gebied gebruikt voor extra opvang en die functie zal het blij ven houden. In de ogen van Kempeneers zijn het verdwijnen van het 16 ha. ber- gingsgebied in 1985 (langs de Luisterkreek werd weidegrond om gezet in landbouwgrond), de capa citeit van gemaal de Luyster (zon der deze waterberging) en de pers leiding de oorzaken van de vocht en waterproblemen. „Bij K. Mol aan de Zuiddijk is wateroverlast schering en inslag, sinds de pers leiding er in 1987 is gelegd. Hij zit met een schot voor de deur." Mol was het eens met Kempeneers. „De capaciteit is te klein. Bij een flinke donderbui staat bij mij alles blank. Voorheen heb ik daar nooit last van gehad." Volgens Mol moet een dergelijke leiding aangepast worden aan het aantal huizen. Aarnoudse beloofde dat het bestuur naar de capaciteit van de persleiding zal kijken." Volgens de heer Timmers uit Sint- Philipsland is het zaak om regel matig de capaciteit van de (pers)gemalen te meten, 'ook on der ongunstige omstandigheden.' Gosselaar was het daar mee eens. Hij wees erop dat er zich door de hoge waterstand in de Ooster- schelde problemen hebben voorge daan bij het wegpompen van het polderwater. „Die problemen wor den groter door het rijzen van de zeespiegel. De laatste 25 jaren is het peil met 25 centimeter geste gen. De gemalen krijgen daardoor meer problemen." Het plan voor Sint-Annaland be staat uit vijf maatregelen. Het af sluiten van een duiker onder de Stoofweg en het plaatsen van een pomp op die plek (1), het afsluiten van de duiker onder de Veilingweg (2), het verbeteren van de klep op de overstort achter de Burg. Smith- straat (door de gemeente) (3), het plaatsen van een pomp aan het eind van de waterloop achter de Hoen- derweg (4) en het aanbrengen van een tijdelijke dam langs de Stoof weg (na het uitbreidingsplan) (5). De oud-waterschapsbestuurder J.C. Kooijman uit Sint-Annaland pleitte voor het in ere herstellen van de suatiesluizen, waarbij het polder water onder vrij verval in de Oos- terschelde wordt geloosd. „Bij zo veel water zouden suatiesluizen dienstig kunnen zijn." Mol wees erop dat er nog twee suatiesluizen zijn bij Stavenisse maar dat ze de eerste twee dagen na de hevige re genval niet gebruikt konden wor den omdat er te veel water in de haven stond. Kooijman vroeg of het waterschap zijn voorstel eens wilde onderzoeken. Hij kreeg steun van Kempeneers. Aan de Lageweg in de Uiterst NieuwJandpolder zijn onlangs boom pjes geplant. Op zich niets bijzonders maar volgens akkerbouwer A.C. Geluk uit Sint-Maartensdijk gebeurde dat niet erg doelmatig, zo merkte hij op. „Er waren palen gezet en plantgaten geslagen, maar ze stonden nogal kort aan de sloot, dacht ik. Veertien dagen geleden hebben ze boompjes geplant. Deze week zijn ze weer ver zet. Een foutje. Werkt het waterschap Zeeuwse Elanden altijd zo?" Volgens Dalebout van het waterschap stonden de palen niet goed en waren ook de plantgaten op een verkeerde plek gemaakt. De fout van de onderaannemer werd ontdekt en hersteld voordat de boompjes werden geplant, legde hij uit. Bevrachtingskantoor East Star opende in september 1998 aan de Ondernemersweg in Tholen het be vrachtingskantoor met bedrijfswo ning. Op een perceel van 3778 m2 staat een bedrijfsgebouw van 530 m2 inclusief 130 m2 kantoorruimte. Daarbij komt dan nog de woning met vier slaapkamers en een garage. „We gaan terug naar Hoogerheide", zegt mevr. Ista, maar over de rede nen van het snelle vertrek (zo'n an derhalfjaar) wil zij niets kwijt. In de Slabbecoornpolder gaat Grey hound per 1 juni uit Tholen ver dwijnen. De sneltransportdienst, die zich in november 1993 aan de Slab- becoornweg vestigde, verzorgde het vervoer van allerhande materialen tot 3000 kilo in heel Europa. De on derneming begon met 8 medewer kers en 8 oproepkrachten en dat zijn er inmiddels 12 en 8 geworden. „Mijn vader is 58 en doet het rusti ger aan. We stoppen met de distri butie en houden alleen het snel- transport over en dat kun je vanuit de woning doen", zo legt de doch ter van P. Klapwijk de verandering uit. De afdeling distributie is ver kocht aan De Keijzer uit Rilland, die ook een aantal van de twaalf au to's met chauffeur heeft overgeno men. Het sneltransport is minder ar beidsintensief en rendabeler te maken. Greyhound verhuist naar Bergen op Zoom omdat het echt paar Klapwijk van Tholen naar de markiezenstad vertrekt. Het be drijfspand is verkocht aan Bagro vastgoed dat een koper zocht. De kermisexploitanten F. Stuy en S.W. Roulaux kregen in maart 1997 van de gemeente respectievelijk 2000 en 1500 m2 grond aan de On dernemersweg (Welgelegen) in erf pacht. Er werd een loods van 800 m2 op gebouwd voor de opslag, re paratie en het onderhoud van ker- mistoestellen. Het pand is nu te huur voor 48.000 gulden per jaar omdat het veel te groot is geworden. „Het is voor ons een erg duur pak huis", zegt mevr. Stuij. „We kunnen met een kleiner pand toe en daarom gaan we links naast ons bestaande pand een nieuwe loods bouwen. Door verkoop van een aantal attrac ties die anders opgeslagen werden, hebben we ruimte over. De bots- autobaan die we erbij gekregen heb ben, zit op een wagen. Die is veel compacter dan de andere attracties. Daarom willen we onze loods ver huren, maar we gaan niet weg uit Tholen", zegt mevr. Stuij. Ook aan de Ambachtsweg is bij Eu ropoort bedrijfshuisvesting al gerui me tijd ruimte te huur in een klein bedrijfsverzamelgebouw waar auto bedrijf Klein Molenbeek en Allied Mineral Products gevestigd zijn. Aan dezelfde weg is aannemingsbe drijf Franken met bedrijfswoning al een hele tijd te koop en op de hoek van de Ondernemersweg/Am- bachtsweg wacht het inmiddels lege pand van P en P cars op een nieuwe bestemming. Aan de Slabbecoorn weg verlaat Westo straalbedrijf (gevelreiniging en betonreparatie) het huurpand om in Bergen op Zoom op 1500 m2 een eigen pand te bouwen. „Wij willen een maatpand en de gemeente Tho len had ons daarvoor eerst grond toegezegd, maar nu weer niet omdat we als eenmansbedrijf de werkgele genheid onvoldoende ondersteunen. Maar men vergeet dan de indirecte werkgelegenheid: wij tanken op Tholen en laten onze compressoren er onderhouden. En bovendien: als je dat zou willen, er is op het eiland geen volk te krijgen!", zegt dhr. Sturris. Ondanks de 1 loket-functie die de gemeente voor bedrijven propa geert, voelt hij zich niet goed be handeld. „Ik heb al drie verschillen de ambtenaren meegemaakt. Wan neer er echter een wisseling van de wacht is, dan moet men afspraken van voorgangers nakomen. Ik krijg nu te horen, dat er van de vorige ge sprekken niets op papier staat, maar mijn conclusie is: ik heb geen ver trouwen meer in de gemeente Tho len. Daarom ga ik naar Bergen op Zoom", aldus Sturris, die een een mansbedrijf heeft. Zo is er heel wat handel in bedrijfs panden. Zowel op het oudere indus trieterrein Slabbecoorn bij Tholen als op het nieuwe industrieterrein Welgelegen, waar de gemeente meer dan een miljoen gulden op heeft toe gelegd omdat de lage grondprijsop brengsten de kosten lang niet dek ken. Maar bedrijven die nu hun panden met flinke winst kunnen ver kopen, zijn daar helemaal vrij in. De gemeente heeft in de verkoopcon tracten geen beperkingen daarover opgenomen. Ook de vestigingspre mie die betaald is, hoeven de bedrij ven niet terug te betalen, ook al gaan ze Tholen verlaten. Het aantal vier kante meters was daarvoor de basis en het aantal werknemers de tweede pijler. Maximaal twee jaar na de bouwkundige oplevering moest een onderneming aan de voorwaarden voldaan hebben om 100% vestigings premie te kunnen binnenhalen van de gemeente. De premie is per 1 januari 2000 helemaal afgeschaft, zodat er wat dat betreft geen problemen meer zijn. De gemeente Tholen heeft nog geen verslag gekregen van het ongeval in de varkensstal aan de Noormansweg in Poortvliet van A. van Genugten uit Best. Daar kwamen eind januari 2115 varkens om door verstikking nadat bij een van de stallen de stroom was uitgevallen. Het bedrijf is verplicht om bij de ge meente melding te doen van een cala miteit, maar dit is volgens hoofd L.T. Steenpoorte van de afdeling gemeen telijke ontwikkeling na twee verzoe- ken van de gemeente nog niet ge beurd. Hij beantwoordde daarmee dinsdag avond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling vragen van J. van den Donker (D66). Die wilde weten of er in de milieuvergunning eisen zijn op genomen voor noodvoorzieningen in het geval de stroom uitvalt. Ook wilde hij weten of de gemeente dat onder zocht heeft en of het juist is dat er geen noodvoorziening aanwezig was. Volgens wethouder K.A. Heijboer van milieuzaken moet het bedrijf de calamiteit bij de gemeente melden. „We hebben de eigenaar daarop geat tendeerd." Steenpoorte bevestigde dat maar voegde daar aan toe dat er weer een brief naar de eigenaar was gestuurd omdat de melding van het ongeval nog niet bij de gemeente was binnengekomen. „Wij hebben het ongeval wel bij de algemene inspectiedienst gemeld. Betrokkene moet reageren over de schade. Aan dc hand van de informa tie die wij krijgen moeten we kijken of dc milieuvergunning aangepast moet worden." Robert Lupker, oprichter van C'est me t' egale, speelt zelf trompet. trompetten, één f-hoorn, één trom bone en één bes-bas. Lupker: „Er kan niet zomaar iemand uitstap pen, dan ben je gelijk je samen stelling kwijt. Voorai met zo een kleine groep moet je heel goed op elkaar ingespeeld zijn en dat vergt toch wel even tijd." Het ensemble begon drie jaar ge leden met repetities om tijdens de jaaruitvoering van de muziekver eniging voor het eerst op te tre den. „Op een gegeven moment hadden we deze bezetting in de fanfare zitten en werd het idee ge boren", vertelt Lupker die muzi kaal leider van de groep is. Het had ook een kwartet kunnen wor den, maar Lupker vindt de klank van een kwintet persoonlijk mooi er. „Je hoort ergens anders zo'n groep spelen en denkt: 'Dat zou ik „We traden voor het eerst op tij dens de Franse avond die de fanfa re twee jaar geleden hield. Omdat het kwintet nog geen naam had, was het wel zo leuk om er een Franse naam aan te geven", vertelt Robert Lupker. Hij vervolgt: „Na veel denkwerk zei iemand dat het hem eigenlijk niets uitmaakte wat de naam zou worden, met als ge volg dat we niet lang meer hoef den na te denken." Het koper kwintet bestaat, zoals de naam al aangeeft, uit vijf leden. Twee ook wel willen'. Toen die samen stelling eenmaal in huis was, heb ik ook niet lang getwijfeld." Er wordt vooral oude barokmuziek gespeeld omdat Lupker daar meer in thuis is dan in de lichte muziek. Met de komst van de nieuwe trombonist Jeroen Figé komt daar volgens hem verandering in. Lup ker: „We willen ook wat meer lichte muziek gaan spelen, en on ze nieuwe trombonist weet van deze muziekstijl meer dan ik." Volgens de Smurdiekenaar hoort lichte muziek ook echt bij een koperensemble. Op de vraag of het kwintet leuker is dan het fanfareorkest, blijft het even stil. „Je kunt het eigenlijk niet met elkaar vergelijken. Met het kwintet kunnen veel dingen die met de fanfare niet kunnen", aldus Lupker die aangeeft dat men daarnaast ook de moeilijkheids graad zelf kan bepalen. Lupker: „In het fanfareorkest moet je met ieders niveau rekening houden, wat bij een kleine groep gemakke lijker ligt." Daarnaast is, volgens Lupker, een ensemble heel anders met muziek bezig dan een orkest. De blazers zijn meer op elkaar aangewezen. „Als er één een fout maakt, hoor je dat meteen." Het ensemble heeft vorig jaar voor het eerst ook meegedaan aan het KNF- concours. Ze speelden zoals alle nieuwkomers in de introductie-af deling en werden door de jury in de tweede afdeling geplaatst. „We willen dat toch wel om de twee jaar gaan doen." Repeteren doet het ensemble niet iedere week, maar toch minstens één keer per maand. „Binnen de groep werken een aantal mensen in ploegendienst en je moet de re petities daarop afstemmen." Veel muziekwerken die het ensemble speelt, zijn door Lupker zelf gear rangeerd. „Er is voor koperkwin tetten niet zo heel veel muziek, dus moet je soms zelf aan de slag. Het is overigens wel veel leuker om je eigen muziek te spelen", sluit Lupker af. Van toeten en blazen is een serie artikelen over diverse groepen die actief zijn binnen de Thoolse mu ziekverenigingen. Dat werd donderdagavond duidelijk op de districtsbijeenkomst van het waterschap in de Wellevaete in Sint- Annaland. Bestuurslid J. de Jager van de ZLTO-afdeling Tholen zei geschrokken te zijn van de plannen waarin overloopgebieden in het bui tengebied worden aangewezen om het teveel aan water op te vangen. Door de opvang kunnen de woon kernen beschermd worden tegen het water. Vooral het feit dat de landbouwper- celen 1 keer in vijf jaar of 1 keer in de tien jaar de kans lopen hiervoor gebruikt te worden, baarde De Jager zorgen. Hij wilde weten of boeren schadeloos gesteld worden. De Ja ger had ook kritiek op het water schap. De gebieden die als buffer in aanmerking komen, waren al inge tekend. Zo is bijna de hele Anna Ja cobapolder aangewezen. „Er is over ons beslist." Volgens voorzitter J.M. Aarnoudse is het aanwijzen van gebieden een gevolg van de discussie in de com missie waterbeheer 21ste eeuw. „Er is gekeken naar het leiden van het water naar bepaalde gebieden in het district om schade in de bebouwing te voorkomen. Maar boeren worden wel schadeloos gesteld." Volgens dijkgraaf W.A. Gosselaar kan het niet zo zijn dat er alleen maar overstromingsgebieden aange wezen worden, zonder dat er rege lingen worden gemaakt voor scha devergoeding. Bij het vaststellen van de gebieden zijn volgens hem hoogtekaarten gebruikt. De gebie den die aangewezen worden als buffer moeten als zondanig volgens de dijkgraaf ook opgenomen wor den in het bestemmingsplan buiten gebied en in het streekplan van de provincie. Fruitteler A. Wisse uit Anna Jacoba polder wilde zeker weten of de fruittelers ook een vergoeding krij gen voor de schade die zij oplopen als de appel- en perenbomen enkele dagen in het water hebben gestaan. Gosselaar bevestigde dat nogmaals en legde uit dat de provincie de be grenzing van de aangewezen gebie den zal overnemen. Bij het aanwij zen van dergelijke gebieden wordt gekeken naar de gevoeligheid voor schade bij wateroverlast. Weide gronden komen in deze visie het eerst in aanmerking om water te ontvangen, maar ook laaggelegen akkerbouwgebieden kunnen er voor aangewezen worden. Daardoor kun nen andere kwetsbare gebieden ge spaard worden (industrie, woning bouw). De kans op schade is groter gewor den omdat er bij vlagen meer regen valt en de grond intensiever wordt gebruikt. Volgens Gosselaar is de inrichting van ons land steeds meer gericht op het snel afvoeren van wa ter en het optimaal benutten van land voor agrarische doeleinden, bebouwing en infrastructuur. Dat kan potentiëel meer schade opleve ren. Aan de andere kant is de tole rantie voor wateroverlast volgens hem afgenomen. „We moeten ech ter beseffen dat ondanks ons tech nisch vernuft er geen garanties gegeven kunnen worden dat water overlast en de schade die daaruit voortvloeit, te allen tijde voorko men kan worden." Onlangs werd de superpomp getest de nieuwe pomp al gebruikt om een bij het gemaal Glerum in Kruinin- gen. Met deze pomp is het water schap in staat 3600 kubieke meter water per uur over een dijk van 10 meter hoogte te pompen. Dergelijke pompen waren niet voorhanden. Bij de wateroverlast in september 1998 stuitte het waterschap op dit probleem. De pomp kost 250.000 gulden en staat gelijk aan anderhalf maal de capaciteit van het gemaal aan de Poortvlietsedijk of 15 brand weerkorpsen (in Sint-Annaland wa ren er 7 ingezet). Het waterschap werkt nog aan het verbeteren van de leidingen en de koppelingen van de pomp. Op die manier moeten het verlies van water door lekken en het aantasten van het dijklichaam verminderd worden. De pomp wordt bekostigd uit het budget van 2 miljoen gulden dat in juni vorig jaar is vastgesteld voor maatregelen als gevolg van de wa teroverlast. Gosselaar hoopt met deze pomp snel ter plaatse te kunnen zijn. De leidingen zijn van een licht materi aal gemaakt. Het waterschap vond dat de aanvoer van noodpompen door aannemers niet snel genoeg verliep. Soms ontbraken onderdelen zoals ringen waardoor er vertraging werd opgelopen. Het waterschap wil binnenkort nog zo'n pomp aanschaffen. Beide ap paraten kunnen als een eenheid worden ingezet, maar ook apart. De dijkgraaf verwacht dat de nieu we pomp sneller ingezet kan wor den dan de pompen die vorige keer werden aangevoerd. Volgens Gosselaar hoeven de nieu we pompen 'niet onder het stof te staan.' Ze kunnen ook voor andere doeleinden gebruikt worden. Zo is bassin op een zuiveringsinstallatie droog te zetten waardoor het onder houd snel kon worden uitgevoerd. Gewoonlijk duurt dat twee dagen, nu maar één dag, aldus de dijkgraaf. Als de twee pompen voldoen aan de eisen, is het de bedoeling dat er in totaal vier worden aangekocht. Waar de pompen komen te staan, is evenwel nog niet duidelijk. Centraal opbergen lijkt geen haalbare kaart. Aan de vijf kleinere bestaande pom pen (voor bescherming van water- staatwerken in oorlogstijd) is gesleu teld. Er zijn nieuwe leidingen voor gekocht om ze sneller in te kunnen zetten. Ze kunnen 1800 kubieke me ter per uur verwerken maar zijn niet in staat om het water zo hoog op te voeren zoals de nieuwe grote pomp. Daarom zullen ze vooral ingezet worden bij onderbemaling. Verder heeft het waterschap de ge malen en stuwen bekeken. Door ex tra ventilatie aan te brengen in de gemalen is volgens Gosselaar de bedrijfszekerheid verhoogd. De be wegende delen in de stuwen worden verbeterd en ook aan de methode voor het meten van het waterpeil wordt gewerkt. Om in te kunnen spelen op de neer slagverwachtingen zijn ook vijf re genmeters in het waterschapsgebied geplaatst. Eentje staat er bij gemaal De Loohoek in Poortvliet. De gege vens over de neerslag kunnen nu di rect opgevraagd worden op het hoofdkantoor en de districtskanto ren. In september 1998 kwamen de gegevens via het KNMI en dat was meestal ruim een dag later. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 9