Thoolse ondernemers richten trouwzaal voor minder geld in Bouw woningen op oude ijsbaan in Oud-Vossemeer Gevaarlijke situaties bij werk aan rotonde Boekenverkoop voor 1150 gulden van Betrokkenen incident Tulpstraat doen aangifte SGP: geen schoonheidsprijs voor gevolgde procedure De historie herhaalt zich ti/zenieouve voorjcLcurscollectle zet der tookv Burgerwacht Schoolstraat Prijsvraag en drankverbod in Sint-Annaland Donderdag 24 februari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Rode loper Voor de herinrichting van de trouwzaal in het gemeente huis is alsnog offerte gevraagd bij enkele Thoolse bedrij ven. „Deze zijn aanmerkelijk lager en daarom zijn we blij dat u ons advies hebt opgevolgd", zei SGP-fractie voorzitter M. Dijke maandag in de gemeenteraad. Hij bracht het balletje enkele weken geleden aan het rollen in de commissie middelen. „Maar al vóór die commis sievergadering lag er een offerte van een Thools bedrijf, dat wil ik hier toch duidelijk stellen", probeerde P.K.M. Stouten de rol van de SGP af te zwakken. De burgemees ter beaamde de opmerking van de VVD'er. De raad stel de unaniem 85.000 gulden beschikbaar voor het karwei, waarmee inmiddels is begonnen. Gemeenteraad vraagt opschorten weigering A.L. Piet: Drama Tholen-stad is verergerd De wegwerkzaamheden aan de Molenvlietsedijk en de Ten Ankerweg in Tholen veroorzaken regelmatig gevaar lijke situaties voor schoolgaande kinderen. Volgens raadslid A.L. Piet (RPF/GPV) is er dinsdag bijna een kind onder een tractor gekomen en zou het bijna tot een handgemeen zijn gekomen tussen ouders en werklieden. In de commissie gemeentelijke ontwikkeling noemde hij de situatie onacceptabel. Wethouder K.A. Heijboer van openbare werken wees op de verantwoordelijkheid van de ouders en stelde dat de gemeente goede afpraken heeft gemaakt met de uitvoerders en de scholen. Uitgelachen Symposium Openlijke geweldpleging en poging tot doodslag De politie heeft in Sint-Maartensdijk een man en twee jongens aangehouden die worden verdacht van openlijke geweldpleging. De man op zijn beurt heeft weer aangifte gedaan van poging tot doodslag door een door hen later mishandelde man. Een en ander vloeit voort uit het inci dent in de Tulpstraat op zaterdagavond 29 januari om- st- reeks kwart over acht. Een 33-jarige inwoner van Sint- Maartensdijk werd toen uit zijn au to getrokken en mishandeld door een 26-jarige man en twee 17-jari- ge jongens uit Sint-Maartensdijk. Aanleiding voor de schermutseling was een aanrijding, even daarvoor op de minirotonde bij de Hogeweg. Twee auto's naderden elkaar uit te genovergestelde richting. De 33-ja- rige man reed - zo concludeert de politie uit het onderzoek - op de verkeerde weghelft. De 26-jarige moest uitwijken, maar desondanks werd de spiegel van zijn auto nog beschadigd. Daarover maakte hij zich zo kwaad, dat hij achter de 33- jarige aanging die was doorgere den. In de Tulpstraat ontstond een woordenwisseling. De 33-jarige VERVOLG VAN VOORPAGINA Staatssecretaris Verstand merkt, al lopend door het Puk en Muk huis van mevr. Harthoorn op: 'Wat een ongekende mogelijkheden zijn er toch...' Tegenover Coppoolse zegt ze nog, dat wat haar betreft een con centratie van dergelijke voorzienin gen zou moeten kunnen. „Kleine gebouwen waar dergelijke initiatie ven in kunnen worden ontplooid. Dan zijn die verbouwingen van woonhuizen ook niet meer nodig." Mevr. Verstand wil zorg en arbeid beter op elkaar afstemmen. Zij vindt dat de tijd van één kostwinner en één zorgende ouder voorbij is. Volgens de D66'er is het zaak om ervoor te zorgen dat man en vrouw beiden kunnen blijven werken, om zo de welvaart vast te houden. Om die ontwikkelingen te ondersteunen, houdt de politica de maatschappij een worst voor in de vorm van ze stig miljoen gulden subsidie voor onder meer experimenten met kin deropvang. Die worst kreeg als the ma 'Dagbesteding' mee. Inmiddels zijn er echter al twee subsidie-ron des geweest en is er nog maar twin tig miljoen over voor de volgende twee. Tot nu toe heeft Zeeland nog geen enkel project ingediend. Ove rigens heeft meer dan de helft van de Zeeuwse vrouwen geen betaalde baan. En zowel de provincie als het rijk vinden dat dat aantal omlaag moet. Nico Rijstenbil van woninginrichting Van Houte is al begonnen met het vervangen van de stoffering op de 83 stoelen van de trouwzaal. De oude bekleding dateert volgens hem uit 1979, dus ruim twintig jaar geleden. Woninginrichter Van Houte uit Sint- Maartensdijk werkt momenteel aan het opnieuw bekleden van de stoe len en maakt onder andere de gor dijnen. En schilder Hage uit de smalstad zal het schilderwerk voor zijn rekening nemen. Voor de ver lichting zijn drie offertes gevraagd, waarvan één van een Thoolse on dernemer. Die is nog niet binnen, maar zal te zijner tijd voor de raads leden ter inzage zijn, kreeg Dijke desgevraagd van de burgemeester te horen. De SGP'er had in de com missie middelen het feit bekriti seerd dat niet eerst bij bedrijven in de eigen gemeente prijs was ge vraagd. In de praktijk zouden deze bijna altijd goedkoper zijn, stelde Dijke in de commissie. De burge meester reageerde toen dat voor die stelling geen enkel bewijs te vinden was. Maar nu liggen er dan de - la gere - Thoolse offertes en zijn in ie der geval twee onderdelen aan on dernemers uit de eigen gemeente gegund. Al met al deed het Dijke in de gemeenteraad opmerken dat de gevolgde procedure niet de schoon heidsprijs verdient. De burgemees ter was het daar niet mee eens. En waar Dijke vraagtekens plaatste bij de hoogte van het gevraagde kre diet, antwoordde Van der Munnik dat een eventuele meevaller - zoals altijd - terugvloeit naar de algemene middelen. Bij monde van M.A. van Beek betuigde ook het CDA instem ming met het uitnodigen van Thool se bedrijven. Met de geplande metamorfose van de trouwzaal - die tussen 6 en 16 maart zijn beslag moet krijgen - ging de raad akkoord. Wine Design Interior heeft een ontwerp gemaakt dat ook de entreehal omvat. Het ge heel moet sfeervoller worden. Daar om zullen de wanden crèmekleurig worden geschilderd en krijgt het meubilair een zand- of bruin/beige kleur. Verder wordt donkere vitrage aangebracht, afgewisseld met lich tere gordijnen in de doorgang tus sen trouwzaal en hal. Er komt ac centverlichting, andere beplanting en een nieuwe katheder. De deur die de hal scheidt van het kantoorge deelte van het gemeentehuis krijgt een gordijn dat tijdens huwelijks sluitingen dichtgeschoven wordt. En er wordt een vloerkleed aange schaft dat tijdens huwelijksplechtig heden tussen de ambtenaar en het bruidspaar wordt gelegd. Het 21 jaar oude geborduurde doek (een geschenk van plattelandsvrouwen, industrie, campings, middenstand en ZLM bij de heropening van het gemeentehuis) moet wijken voor een geschilderd paneel. Dat wordt gemaakt door mevrouw Van Meer van atelier De Grebbe in Tholen. CDA en VVD drongen erop aan om voor het geborduurde doek, dat een bepaalde emotionele waarde heeft, een goede plaats te zoeken. „Daar een bestemming voor vinden vergt langer dan het inrichten van de trouwzaal", aldus de burgemeester. Mevrouw E. Frigge-Hogesteeger zei het persoonlijk jammer te vin den dat er geen rode loper komt. Ze had die graag uitgerold voor toe komstige bruidsparen én voor de nieuwe burgemeester, probeerde ze Van der Munnik uit de tent te lok ken. Die had dat in de gaten, maar kon niet nalaten op te merken dat men de loper misschien ook wel voor de vertrekkende burgemeester zou willen uitrollen. Met de gang van zaken rond de inrichting van de trouwzaal herhaalt zich in feite de geschiedenis. In oktober 1975 wilden b. en w. voor 25.100 gulden bij Goosen meubelen in Bergen op Zoom 10 armstoe len en 3 tafels voor de raadzaal aanschaffen. De Thoolse raad stak daar op initiatief van de heren Dijke en Van Schetsen een stokje voor. Die gaven het college de opdracht om ook de drie Thoolse woninginrich ters om prijs te vragen. De fa. W. Pleune en Zn. was met 14.795 gul den de laagste en leverde de stoelen en tafels daarmee tien mille goed koper. Pleune wilde ook voor de nu aan de orde zijnde inrichting van de trouwzaal meedoen. Hij leverde zo'n 20 jaar geleden ook de 83 stoe len. Juli vorig jaar schreef hij een brief aan de gemeente om offerte te mogen uitbrengen, maar verder dan een ontvangstbevestiging van die brief kwam het niet. Van Houte is nu de gelukkige. „We vinden het hartstikke leuk dat we deze opdracht kregen, maar we hebben goede contacten met de ont werper", zegt Erik van Houte, die 26 januari offerte uitbracht. Dat was dus nog voor de commissievergadering van 2 februari waarin Dijke pleitte om Thoolse bedrijven in te schakelen, waarover de burgemees ter toen schamperde, waar het raadslid het vandaan haalde dat bedrij ven uit de eigen gemeente goedkoper zouden zijn. Dat werd evenals in 1975 opnieuw werkelijkheid. „Vorig jaar hadden we al een kleurenplan gemaakt, maar toen vond de gemeente het te duur'", zegt Erik van Houte. „Ze hebben nu gewacht totdat er meer geld beschikbaar is. De overgordijnen zijn inmiddels besteld en we zijn volop bezig met het bekleden van de stoelen." Pikant detail is verder, dat buurman Hage de trouwzaal van een nieuw verfje mag voorzien. De gemeente ligt immers met het schildersbedrijf in de clinch over de uitbreiding van het gemeentehuis. „Privézaken moetje gescheiden kunnen houden", vindt mevr. Hage. „Het schilde ren van de trouwzaal staat geheel los van de besprekingen over de aan koop van ons bedrijf. Wij werken wel meer voor de gemeente, zowel in het gemeentehuis zelf als in andere gebouwen van de gemeente", zegt mevr. Hage. Ve> nieuwt> voor- jaarscoUectUs wui 'dert Enjeünuav m tmt Driel'stro- mznbUuwv. Kont daarom HM/ al lawtlsmah°Jt met de> lett±&. HarteUjk tvelkom T dimes- en Voorstraat 15, 4697 EH Sint-Annaland Tel. (0166) 65 24 90, Fax (0166) 65 24 90 Advertentie I.M. De gemeente is nu bezig aan de her- Volgens Piet zou er bij het ingaan en inrichting van de Molenvlietsedijk en het aanleggen van een rotonde op de kruising Ten Ankerweg/Parksin- gel/Molenvlietsedijk. Ouders die vanuit het centrum of de wijk Buiten zorg/Molenhoek komen, brengen hun kinderen via deze route naar een van de vier scholen aan de Molenvlietse dijk en Zoekweg. Door de overlast die dat veroorzaakt, regent het klachten bij de schooldi recteuren van ouders over gevaarlijke situaties bij het brengen en halen van de kinderen. Nadat de scholen een brandbrief hadden geschreven naar de gemeente zijn er bij de scholen dranghekken geplaatst om het werk verkeer te scheiden van het voetpad voor de kinderen, maar bij het werk voor het aanleggen van de rotonde ging het volgens Piet deze week bijna fout. „Het is wachten op een onge luk. Hoe lang zal het nog duren voor dat ouders de gemeente voor de rech ter slepen?" Volgens Piet hebben ouders al vi deopnamen gemaakt en is het 'drama Tholen-stad verergerd'. Ook E. Frigge-Hogesteeger (VVD) wees op de onoverzichtelijke situatie. Ook zij noemde de verkeerstoestand gevaarlijk en was benieuwd hoe lang het werk nog duurt. J. van den Don ker (D66) vond dat het helemaal niet opschoot. „Ik zie af en toe een man met een schop lopen. Het loopt echt de spuigaten uit. In andere gemeen ten is dit soort werk in een paar we ken klaar." Volgens Heijboer is er veelvuldig overleg met de scholen. Hij reageer de wat verbaasd op de klachten van de ouders. Na de brief is er een oplos sing gevonden door dranghekken te plaatsen. „Maar nu is het druk op de rotonde. Het vraagt nog enige dagen extra aandacht van de ouders. Don derdag hopen we de rotonde te kun nen asfalteren." uitgaan van de scholen extra begelei ding moeten zijn. „De ouders zijn zó kwaad." Heijboer stoorde zich aan het feit dat ouders de raadsleden aanspreken en niet rechtstreeks naar de gemeente komen met hun klachten. „We ontlo pen onze verantwoordelijkheid niet. Als er een telefoontje komt, onderne men we actie. Wat is de verantwoor delijkheid van de ouders dan Nu kun je zien hoe gemakkelijk ouders soms zijn." Maar volgens Piet wordt niet elk kind door een ouder naar school gebracht. M.A.J. van der Linde (PvdA) nam aan dat er - zoafs bij andere werk zaamheden gebruikelijk is - afspra ken zijn gemaakt tussen de aannemer en de gemeente. J.P. Bout (CDA) stelde dat ook de aannemer verant woordelijk is voor het in goede banen leiden van de werkzaamheden. Vol gens Piet worden ouders die over de situatie gaan praten met de werklie den uitgelachen. De wethouder benadrukte dat de werkzaamheden elke dag anders zijn. „Ik ben er zelf ook een keer geweest en toen was er niks aan de hand." Het kind waar Piet op doelde, was op de fiets. Ze zou net op tijd zijn weg gesprongen voor de trekker met grij per die achteruit kwam gereden. Na het incident is een aantal moeders van De Regenboog hun beklag gaan doen bij de directeur van de school. Ouders zouden eerder al ook recht streeks met de uitvoerder hebben ge sproken en gevraagd hebben maatre gelen te treffen om kinderen veilig over te laten steken. Zo is ook voor gesteld om het werk stil te leggen als de scholen beginnen en uitgaan. Pro bleem daarbij is echter dat de scholen op verschillende tijdstippen uitgaan. Het gaat de gemeenteraad te ver om de bouw van twee woningen aan de Veerstraat in Oud-Vossemeer zonder meer af te wijzen, zoals burge meester en wethouders willen. Voor de vergadering maandagmiddag overhandigde VVD-fractievoorzitter mevr. E. Frigge-Hogesteeger een door alle fracties ondertekend verzoek aan b. en w. om nu geen beslis sing te nemen en het plan te betrekken bij de herziening van het be stemmingsplan Kom. P.J.C.M. Uijtdewilligen, die de huizen wil bou wen, is blij met deze steun en wacht verder af. Bewoners van School- en Raadhuis straat in Oud-Vossemeer gaan wachtlopen (en camera's inzetten) om te proberen de vandalen te be trappen die regelmatig ruiten in gooien van de leegstaande wonin gen in hun straten. De maat is voor de bewoners vol nadat zaterdag avond een voordeurruit werd inge trapt bij één van hen. Ook werd een brandende stapel folders en kranten geblust, die door de harde wind alle kanten opwaaide en zo voor brand gevaar zorgde. Er is aangifte gedaan bij de politie, die de zaak in onder zoek heeft (zowel bij de bewoners als de politie zijn de daders be kend). De bewoners van beide straten heb ben hun ongenoegen over het leeg laten staan van de dik 50 jaar oude huurwoningen (er staan er nu zeven leeg) al meerdere keren kenbaar ge maakt bij de woningcorporatie. De leegstand leidt tot verpaupering en onveiligheid in hun buurt, vinden ze. Dat tast hun woongenot aan. En omdat ze nog gewoon de volledige huur moeten betalen, hebben ze het gemeentebestuur gevraagd hen in hun woongenot te herstellen. Beter Wonen is gevraagd maatregelen te treffen om de verpaupering te stop pen. In Sint-Annaland is het voortaan tus sen acht uur 's avonds en vier uur 's morgens - op vrijdag, zaterdag en zondag - verboden om op straat aan gebroken flessen of blikjes met alco holhoudende drank bij zich te heb ben, of om op straat alcoholhoudende drank te nuttigen. Het door het ge meentebestuur uitgevaardigde ver bod geldt in heel de bebouwde kom, alsmede in het gebied rond de haven, en zal in het concept-convenant dat met horeca-ondernemers wordt ge sloten, worden opgenomen. Het be sluit maakt onderdeel uit van het pro ject Veilig uitgaan Sint-Annaland. In het kader van hetzelfde project schrijft de gemeente ook een prijs vraag uit. Zowel de jongeren die in het dorp uitgaan als de bewoners kunnen een slogan bedenken voor de zogenaamde menuborden, de borden waarop de overtredingen met bijbe horend prijskaartje vermeld staan. Millenniumbomen. Bij b. en w. van Tholen ving raadslid E. Frigge destijds bot, maar gedeputeerde sta ten gaan wel in op een verzoek van de stichting nationale boomfeestdag om voor 2000,- twee millennium- bomen aan te schaffen. De landelijke belangstelling voor het project particuliere ondernemers in de kinderopvang is zo groot dat mevr. Verhage het er te druk mee kreeg. „We kunnen wel constant aan de telefoon zitten om vragen te beantwoorden. Maar dat gaat ge woon teveel tijd kosten. We hebben gezegd dat men ons concept kan ko pen. Het is compleet uitgewerkt in een draaiboek, met opleidingen en al. Daarnaast kunnen wij wel advies geven, maar dan tegen een uurtarief. Anders is het voor ons niet te beko stigen. En er is veel belangstelling. Daarom hebben we ook besloten om op 22 maart een symposium te organiseren in Meulvliet", aldus di rectrice J. Verhage van de stichting Kinderopvang Tholen. Verschillen de mensen geven hun visie op het project 'Vrouwen als zelfstandig ondernemer op het platteland' dat met dit symposium ook officieel af gesloten wordt. In het verenigingsgebouw De Hoeksteen in Scherpenisse werden de boeken gesorteerd aangeboden. De tweedehands boekenverkoop van de Hervormde Gemeente te Scherpenisse heeft zaterdag 1150 gulden opgebracht. Het geld is bestemd voor het onder houd van de kerk. In het verenigingsgebouw De Hoeksteen werden alle boeken gesorteerd aangeboden. Romans van a tot z, studieboeken, theo logie en kerkgeschiedenis, recht en economie, reisboeken, medi sche uitgaven, leerboeken en woordenboeken, kookboeken en vrijetijdsboeken, politiek, tijd schriften en kinderboeken. Zo'n 3500 boeken lagen keurig uitgestald op 25 tafels. Voor de kinderen was er een aparte tafel met kinderboeken en puzzels. Daar kon ook snoep worden ge kocht. Het publiek was zeer ge varieerd. Sommigen zochten al leen maar leesboeken, anderen speurden naar specifieke uitga ven. Ook die kwamen aan hun trekken. Een bezoeker kocht twee delen van Herodotus' His- toriae in klassiek Grieks van het tafeltje met de wat duurdere boeken. De Concordantie op het Oude en Nieuwe Testament was met tien gulden het duurste boek, de meeste boeken kostten slechts een gulden. Wie 's mid dags terugkwam, kon de boeken voor de halve prijs meenemen. Het laatste half uur werd voor een volle fruitdoos met boeken een tientje gerekend. Daar maakten slechts twee bezoekers gebruik van. Op zaterdag 22 maart verkoopt de Hervormde Gemeente olie bollen. En op 6 mei vindt een ge combineerde verkoping plaats. Er zijn dan bloemen en planten, bloempotten, levensmiddelen, boeken en tweedehands spullen te koop. Voor de jeugd is er een grabbelton en een kleurwed- strijd. Aan het einde van de Veerstraat ligt, tegenover clubgebouw Odéon van de muziekvereniging, een terrein dat al enkele tientallen jaren nauwelijks wordt gebruikt. Vroeger werden er in het najaar bieten opgeslagen en ernaast stond de in 1903 tot wonin gen verbouwde meestoof. In de ja ren zestig was het terrein 's winters in gebruik als ijsbaan. Het is particu lier eigendom. Uijtdewilligen wil er graag bouwen en heeft bouwkundig adviesbureau Hommel een schetsplan laten ma ken. De eerste contacten met de ge meente dateren van oktober 1998. Probleem is dat de bestemming van het perceel geen woningbouw toe laat. Het verharde terrein heeft nog altijd de bestemming 'bedrijven' en als subbestemming 'geen gebouwen toegestaan'. Aan de noordkant ervan is een jaar of tien geleden een wo ning gebouwd op de plaats van een schuur. Procedureel is het mogelijk dat de gemeente vrijstelling verleent van een bestemmingsplan, maar in dit geval willen b. en w. dat niet doen. Het verzoek zou in strijd zijn met de huidige planologische in zichten. Dat de bouw van de wonin gen qua aanzicht en uit stedebouw kundig oogpunt een verbetering van het straatbeeld oplevert - zoals de aanvragers aanvoeren - is voor de gemeente geen aanleiding om een uitzondering te maken. Struikelblok vormt het beleid met betrekking tot lintbebouwing. Vol gens het gemeentebestuur kunnen op grond daarvan, binnen de be bouwde kom, gaten in de bebou wing opgevuld worden tot maxi maal 15 meter breed. Overige open ruimten mogen niet voor woonbe bouwing gebruikt worden. Het be treffende terrein is 50 tot 60 meter breed en mag dus niet met woningen volgebouwd worden. Het lintbebou- wingsbeleid stamt uit het begin van de jaren negentig. Dat verklaart waarom in 1990 wél vergunning is verleend voor de bouw van de wo ning aan de noordkant van het ter rein. Uijtdewilligen heeft de raadsleden over deze problematiek benaderd en dat leidde tot het verzoek dat nu - raadsbreed - is gedaan. De komende jaren worden alle komplannen - vaak al enige tientallen jaren oud - vernieuwd en aangepast aan de hui dige tijd. In dat kader zou de bouw- aanvraag voor Vossemeer bekeken moeten worden. Overigens duurt het ook dan nog wel enkele jaren voor er duidelijkheid is. De opzet is om alle komplannen vóór 2005 geactu aliseerd te hebben (de gemeenteraad moet zich hierover nog uitspreken), maar dat zal afhangen van de be schikbare financiën en menskracht. Griffier stopt. Griffier mr. J.A. Lander van de staten van Zeeland houdt er mee op. Hij wil per 1 sep tember vervroegd uittreden via de FPU-regeling. G.s. willen hem eer vol ontslag verlenen. probeerde daarna de 26-jarige om ver te rijden. Daarop kwamen de 26-jarige man en de twee jongens in actie. De bestuurder werd gesla gen en uit zijn auto getrokken. Toen de man op straat lag, werd hij in zijn zij en heup getrapt. Zijn bril en halsketting werden daarbij ver nield. De daders gingen er vandoor met de sleutelbos van de auto. De gewonde 33-jarige man heeft nog een tijdje op straat gelegen, voor dat hij met een taxi naar een huis arts werd gebracht. De dokter stel de vast dat de man inwendig letsel had. Zijn nieren waren gekneusd. Ook had hij diverse schrammen en schaafwonden aan zijn hoofd en in zijn nek. De auto van het slacht offer werd weggesleept door ber gingsbedrijf Faasen uit Steenber gen. De 26-jarige deed aangifte van poging tot doodslag omdat de 33-jarige geprobeerd zou hebben hem omver te rijden. De drie aan gehoudenen mochten na verhoor weer naar huis, voorzien van een proces-verbaal.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5