Inwoners Sint-Philipsland willen aanpak wateroverlast plan Noord College trekt voorstel voor aanlegsteiger in Staatssecretaris Verstand bewondert initiatief van Puk en Muk huizen Tholen AL 55 JAAR THOOLSE COURANT Te weinig personeel voor milieutaken Noodkreet over Garnalenstraat Donderdag 24 februari 2000 56ejaargangJlo^5 X^SEDIBL'Q^^^ >i^ODELBS$5' Pleidooi voor herstel suatiesluizen in zeedijken voor afvoer water Het waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Tho len moeten snel maatregelen treffen om wateroverlast in het plan Noord in Sint-Philipsland tegen te gaan. Vol gens J. Kempeneers uit Sint-Philipsland is dat hard no dig, maar schort het aan de samenwerking tussen de bei de instanties. Dijkgraaf W.A. Gosselaar van het waterschap bestreed dat. Hij presenteerde de maatrege len voor Sint-Philipsland en Sint-Annaland om de water overlast te bestrijden die in maart met de bewoners zul len worden besproken. Waterschap, gemeente en brandweer nemen een deel voor hun rekening. Echt onbegrijpelijk Niet rooskleurig Bushalte Haven gepasseerd station Bezwaren van bewoners tegen Frisia Bewoners van de Wal en Contr' Escarpe in Tholen maken bezwaar tegen de aanleg van een steiger voor de rond vaart- en sportvisboot De Frisia. G. Verburg en J. Deurloo vertelden dinsdagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling dat het schip ook gebruikt wordt als party boot waarop 's zomers tot diep in de nacht gefeest wordt. De levende muziek aan boord en de dieselmotoren die voor stroom moeten zorgen, geven veel overlast, zo zei den de bewoners. De raadsleden en wethouder R. Raven- steijn werden volledig verrast door de insprekers en vroe gen het college het voorstel terug te nemen. Polonaise op wal Varende horeca Uitbreiding jachthaven Deze week Toch geen subsidie voor viering 525 jaar Sint- Annaland Provincie mist boot en gemeente houdt geld achter Staatssecretaris mevr. A.E. Verstand-Bogaert van so ciale zaken en werkgelegenheid bracht maandag een werkbezoek aan Tholen. Ze sprak met de stichting Kinderopvang Tholen over het door deze stichting be dachte concept van zelfstandige ondernemers in de kinderopvang. Er moet volgens de staatssecretaris pro vinciaal meer aandacht voor dergelijke zaken komen. Volgens directrice mevr. J. Verhage hebben provincie en gemeente wat betreft de kinderopvang Tholen een steek laten vallen. Wrang Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50-per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 11-jarige Jan-Willem Kempeneers overhandigt een foto van de ondergelopen begraafplaats aan voorzitter J.M. Aarnoudse. De districtsbijeenkomst van het waterschap donderdagavond in de Wellevaete te Sint-Annaland werd goed bezocht. Met inbegrip van het bestuur en personeel van het water schap waren er ruim zeventig stoe len bezet. Volgens voorzitter J.M. Aarnoudse zat de 'volle breedte van de samenleving' in de zaal. De informatiebijeenkomst werd gedo mineerd door de naweeën van de wateroverlast in september 1998 toen een deel van Sint-Philipsland en Sint-Annaland onder water kwam te staan. Kempeneers vond dat er nog wei nig was gebeurd sinds die tijd en proberen de gemeente Tholen en het waterschap elkaar te schuld te geven van de wateroverlast in het dorp. Het steekt Kempeneers vooral dat het polderwater over de algemene begraafplaats heen de Zijpestraat kon instromen om vervolgens plan Noord tot en met de Mosselkreek- straat blank te zetten. Volgens Kempeneers zijn gemeente en wa terschap juist op elkaar aangewe zen. „Er zijn grote problemen met de afvoer van het riool- en opper vlaktewater in Sint-Philipsland. De ellende is in 1968 al begonnen. De afvoer van het rioolwater gebeurt via een persleiding met een capaci teit van 110 kubieke meter per uur. Gezien de grote hoeveelheid riool- en oppervlaktewater die bij een re genval van 10 tot 25 mm uit het dorp moet worden weggepompt, is deze capacitiet veel te laag. Dan spreken we over 3000 tot 7500 ku bieke meter, ofwel 28 tot 70 uren continu pompen." Het water dat niet snel genoeg weggevoerd kan worden, wordt volgens Kempeneers dan ongezui verd via een overstort op het pol derwater geloosd. Eerst mocht dat tien keer per jaar gebeuren, nu door strengere milieu-eisen maar driemaal. „Het zal u duidelijk zijn dat dit een onmogelijke eis is. De bewoners betalen hier het gelag voor de onvoldoende capaciteit." En mocht de capaciteit van de persleiding vergroot worden, dan zal volgens de spreker blijken dat de capaciteit van de zuiveringsin stallatie onvoldoende is. „Een ge scheiden afvoer van riool- en op pervlaktewater is hiervoor de enige oplossing," zo meende Kem peneers die in het kort de voorge schiedenis van de problemen schetste. Zo ligt de Mosselkreekstraat uit 1968 volgens hem (Kempeneers had de hoogtekaarten bij zich) 25 centimeter lager dan de School straat en de Zijpestraat zelfs 40 centimeter. „Het is onbegrijpelijk, echt onbegrijpelijk dat een bouw kundige dienst met de aanleg van een nieuwe wijk gemmiddeld 30 centimeter de diepte in duikt zon der voor een aangepaste drainage of afwatering te zorgen." Volgens Kempeneers is er wat aan te doen, maar zijn de bewoners in plan Noord, jarenlang aan het lijn tje gehouden. „Toen in september 1998 het polderwater over de be graafplaats de Zijpestraat en het dorp binnenstroomde was bij velen de maat vol. Naast de permanente wateroverlast door vochtproble- men, beschouw ik het feit dat de begraafplaats enkele dagen onder water stond, nog steeds als het erg ste dat ons kon overkomen." Zijn 11-jarige kleinzoon Jan-Willem Kempeneers overhandigde een fo to van de ondergelopen begraaf plaats aan voorzitter Aarnoudse. „Om te begraven moest uitgewe ken worden naar de oude begraaf plaats in de Henriëttepolder. Voor deze lokatie werd 130 jaar geleden gekozen 'opdat de kisten niet in het water zouden komen te staan'. Voorwaar een helder inzicht. Ze ker vergeleken met honderd jaar later toen de nieuwe begraafplaats in werkverschaffing werd aange legd op een karreveld. Zand voor ophoging was volop voorhanden, maar het werd nagelaten. Meerde re malen is het al voorgekomen dat de teraardebestelling aangepast moest gebeuren, omdat er water in het graf stond." ZIE VERDER PAGINA 9 De 3-jarige Vanessa Joy vindt al die hoge pieten (en pia's) in het Puk en Muk huis in Sint-Maartensdijk maar raar. Ze werd er heel verlegen van. Staatssecretaris mevr. A.E. Verstand-Bogaert vond het bezoek echter heel interessant. sidie zal komen. Dat is dan wat wrang voor de kinderopvang in Tho len, maar ja..." Staatssecretaris me vr. Verstand gaf aan zeker initiatie ven als die van de stichting Kinderopvang Tholen in den lande te zullen stimuleren. De stichting Kinderopvang Tholen heeft echter bepaald geen rooskleu rig financieel plaatje. Onlangs kreeg de stichting vijftig mille extra van de gemeente om tekorten te dekken. Maar mevr. Verhage is niet overge lukkig. „Het is maar de helft van wat er beschikbaar is voor kinder opvang. De gemeente krijgt geld van het rijk in het gemeentefonds voor kinderopvang, maar ze houden een groot deel achter en dat ver dwijnt in de algemene kas", zegt mevr. Verhage die zich daar wel wat boos over maakt. „We hebben ge vraagd of ze dat bij de gemeente ook niet vreemd vinden, maar ze zeggen dat het geld in het gemeen tefonds wordt gestort en dat ze het zicht erop dan kwijtraken. Het zijn geen gelabelde gelden, maar er is gewoon een simpele omrekensom voor. Die geldt landelijk en kun je gewoon opvragen. Wij weten pre cies hoeveel geld de gemeente Tho len van het rijk krijgt voor kinder opvang en ook de provincie weet het. Blijkbaar heb je er een beetje goede rekenaar voor nodig..." Vol gens mevr. Verhage is er op rijksni veau een wijziging van de situatie in voorbereiding waardoor het geld voor kinderopvang niet meer eerst naar de gemeente gaat, maar recht streeks naar de betreffende instel lingen. „Er wordt namelijk meer misbruik van gemaakt. En wij zeg gen wel eens gekscherend: Daar staat weer een lantaarnpaal die door ons 'gesponsord' is." ZIE VERDER PAGINA 5 De gemeente Tholen heeft te weinig personeel voor het uitvoeren van het gemeentelijke milieubeleid. Met het huidige aantal milieuambtenaren kan de gemeente de taken van con trole en handhaving niet aan. Het ministerie en de provincie kan de gemeente daarvoor op de vingers tikken. Wil de gemeente wél kun nen voldoen aan de taken die zijn opgedragen, dan is er meer perso neel nodig. Dat bleek dindagavond in de com missie gemeentelijke ontwikkeling toen het ontwerp milieu-programma 2000 werd besproken. Volgens M.J. Klippel (SGP) schiet de gemeente tekort en wordt er dit jaar 200 uren minder aan handha ving besteedt. Middelen en mensen ontbreken, zei J. van den Donker (D66). En E. Frigge-Hogesteeger (VVD) zei dat handhaving 'diep door dringt bij de mensen.' „Kijk maar naar de stankoverlast door de intensieve veehouderij." Wethouder K.A. Heijboer van open bare werken zei dat de lat bij de ge meente hoog lag. „We hebben de laatste jaren goed gescoord. Maar als we meer willen doen, dan zal er uitbreiding van personeel moeten komen. Wij zullen er voor zorgen dat we niet op onze vingers worden getikt." Het gaat niet goed in de Garnalen- straat in Tholen. De vijftien garages op het plein staan bijna allemaal leeg en verkrotten. Dat zei raadslid J.P. Bout (CDA) dinsdagavond in de commissie gemeentelijke ontwikke ling tijdens de rondvraag. Volgens Bout heeft de jeugd bezit genomen van de leegstaande gara ges, wordt er brand gesticht en ge bruiken de jongeren de deuren als doel bij hun voetbalspel. En als be woners daar dan iets van zeggen, worden ze volgens Bout geïntimi deerd. „Het is een verloedering van deze mooie wijk. Gewoon aanstoot gevend. Er is veel overlast." Bout vroeg het college om contact met de eigenaren van de garages op te nemen en een termijn te stellen voor het opknappen van de onder komens. „Dit is een noodkreet. De bewoners zijn bang dat er ongeval len gaan gebeuren." Van de garages zijn volgens Bout door de bewoners foto's gemaakt die het college kan gebruiken om iich op de hoogte te stellen van de problematiek. Wethouder K.A. Heij boer zegde toe er een ambtenaar van bouw- en woningtoezicht op af te sturen. De bushalte aan de Haven in Sint- Maartensdijk gaat verdwijnen. Bus reizigers moeten straks naar Onder de Linden bij het Scheldecollege. Raadslid J.C. Koopman (SGP) deed dinsdagavond in de commissie ge meentelijke ontwikkeling nog een vergeefse poging om de bushalte op de Haven te behouden. Hij vond het geen verbetering van het opoenbaar vervoer om twee bushaltes op te heffen en er eentje 'helemaal buiten het dorp' voor terug te krijgen. Maar volgens wethouder K.A. Heij boer van openbare werken is de bushalte op de Haven een 'gepas seerd station.' Door het aantal bus haltes te verminderen is de kans groter dat er een éénuursdienst blijft bestaan, zo zei hij. De provincie is bezig twee rotondes te ontwerpen voor de Nijverheids- weg/Provincialeweg en Onder de Linden/Provincialeweg. De Molen dijk wordt een weg voor eenrich tingsverkeer. Ook de Dr. Tazelaar- straat wordt opengehouden. De Kaaistraat wordt ook een weg voor eenrichtingsverkeer. Dat zal de druk van het verkeer op de Westvest (met twee scholen) doen toenemen, zei Koopman. Hetzelfde geldt voor de Sportlaan. Voor E. Frigge-Hogesteeger (VVD) en J. van den Donker (D66) waren de stukken veel te summier. Ook in spreker S. Verjaal vond dat er wei nig informatie over het plan voor handen was. Hij had ernaar gezocht maar trof ze niet aan. Van den Donker wilde voor het plan weer een inspraakbijeenkomst be leggen, maar Heijboer zei dat er nog over gesproken kan worden als het plan in fasen wordt uitgevoerd. Lezing Corine Naranji. De schrijf ster Corine Naranji (van de in 1998 verschenen roman Bittere Thee) houdt op dinsdagavond 15 maart een lezing in de bibliotheek aan de Dalemsestraat in Tholen. Naranji zal vertellen over haar roman (gro tendeels autobiografisch) die zich afspeelt in Perzië (nu Iran) waar de schrijfster zelf lange tijd heeft ge woond. Kaarten zijn (beperkt) bij dc bibliotheek te verkrijgen. Het voorstel leek een hamerstuk. Het college wilde De Frisia toe stemming verlenen om (voor eigen rekening) een steiger aan te laten leggen aan de Contr' Escarpe. Tus sen de voormalige sportvissteigers en de steiger van de mosselkotter TH48. Voor rolstoelgebruikers zou het tegelpad verbreed worden. Om dat dit pad op de wal ligt zou de ge meente de kosten daarvan, 6000 gulden, voor haar rekening nemen, maar Verburg en Deurloo staken daar een stokje voor. Verburg bracht een brief met be zwaren mee, ondertekend door zes bewoners van de Wal. Ook zijn er van vier of vijf mensen brieven naar de gemeente onderweg tegen de aanleg van de steiger. Verburg stelde dat de rondvaartboot ook als partyboot gebruikt wordt waar tot laat in de nacht live-muziek op wordt gemaakt. „Het schip heeft geen geluidsisolatie. Het heeft ook dieselmotoren voor de stroomvoor ziening. Dat geeft veel overlast. We hebben al overlast van andere hore cagelegenheden in de buurt. We wil len niet nog een horecavoorziening en zeker niet voor onze deur." Volgens Verburg is de gemeente ook helemaal niet verplicht om mee te werken aan het plan voor De Frisia voor een vervangende steiger. De boot lag sinds een aantal jaren in de zomermaanden aan een van de stei gers van rijkswaterstaat, maar na de overdracht aan de gemeente zijn de steigers nu bestemd voor water sportvereniging De Kogge. De aan legplaats van De Frisia werd vol gens Verburg al die tijd gedoogd. Verburg vond het ook bezwaarlijk dat de bewoners straks tegen een 'massale boot' moeten aankijken. Ook vanuit de nog te bouwen wo ningen aan het Waterfront zou dat volgens Verburg storend zijn. „Dat belemmert het zicht op de histori sche stadskern." Deurloo die boven zijn vishandel aan de Contr' Escarp woont, zei dat hij straks maar op 25 meter van de boot woont. „Het is voorgekomen dat er vanaf De Frisia om drie uur 's nachts een polonaise is gehouden, over de steiger de wal op en weer terug." De raadsleden schrokken van wat de insprekers te berde hadden ge bracht. Met het verbreden van het pad had men geen moeite, wel met de manier waarop De* Frisia uitge baat wordt. J.R Bout (CDA) stelde voor het voorstel terug te nemen. Ook M.J. Klippel (SGP) zag geen kans op dat moment een beslissing te nemen. „Deze bezwaren waren bij ons niet bekend. Kende het col lege de problemen?" Ook M.A.J. van der Linde (PvdA) was verrast door de bezwaren van omwonenden. Hij stelde de wethou der voor met de eigenaar van De Frisia te gaan praten. E. Frigge-Ho gesteeger (VVD) zei dat ze met de oren stond te klapperen toen ze hoorde van de geluidsoverlast door De Frisia. „Het is een drijvende ho recavoorziening, geen rondvaart boot. Dit geeft overlast voor de Wal, maar straks ook voor het Water front. De Frisia zou ook stoppen als toeristisch veer van pontje-naar- pontje (Tholen-Speelmansplaten- Bergen op Zoom v.v. red.) Neem het voorstel terug." J. van den Donker (D66) vond dat een 'varend feestje' wel kon, maar wilde op die plek ook geen horeca voorziening. Ravensteijn zei dat het college niet op de hoogte was van de bezwaren. Het leek zo eenvoudig zei hij. „Ik heb me niet gerealiseerd dat De Fri sia als zodanig in gebruik was. Dat was bij ons niet bekend. Het is ook niet verstandig van De Frisia. Ik ga eerst met de eigenaar praten en kom dan terug met een nieuw voor stel." RPF/GPV en SGP blijven tegen het plan om steigers in de haven over te dragen aan watersportvereniging De Kogge voor uitbreiding van het aantal ligplaatsen. „Deze opgeteld bij de plaatsen die gelegaliseerd worden bij de werf van Van Duiven- dijk én de plaatsen die in het be stemmingsplan Waterfront zijn op genomen, zijn het er teveel", zei A.L. Piet in de gemeenteraad. De extra druk die de uitbreiding op de Oosterschelde en de zondagsrust tot gevolg heeft, noemde P.W.J. Hoek als argumenten om tegen te stem men. Alle andere fracties gingen stilzwijgend met het voorstel ak koord. Het karwei vergt 254.000 gulden. Muziek betekent alles voor scheidend organist Job Jansens uit Tholen Thoolse ondernemers richten trouwzaal voor minder geld in B. en w. willen nu ineens wel 2 ton betalen voor ambulance Supermarkteigenaar Van Tilborg uit smalstad pleit voor gezamenlijke aanpak diefstal en overvallen Wie op zijn tenen loopt, loopt niet zo lang, meent Vlaamse professor Compernolle Zeven bedrijven te koop op Slabbecoornpolder en Welgelegen Willem Vermandere zingt voor zijn tijdgenoten en beeldhouwt voor zijn nageslacht Tholense Boys met moeite langs hekkensluiter Middelburg Regenboog uit Tholen wint schoolschaken, bij dammen School met de Bijbel uit Sint-Annaland de beste WIE IN HET BOS WOONT, STOOKT ZIJN KACHEL MET HOUT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Er komt toch geen subsidie voor het Setallands Spektakel dat op 5 en 6 juli wordt opgevoerd op het havenplateau te Sint-Annaland. Het comité 525/2000 Sint-Annaland dat de vie ring van het 525-jarig bestaan van het dorp coördineert, vroeg bij de provin cie subsidie aan voor het Spektakel. In een persbericht meldde de provincie vorige week dat er 2000 gulden naar het Setallands Spektakel zou gaan. Maar uit de gemandateerde besluiten blijkt dat de raad voor de cultuur in Zeeland (die g.s. adviseert over derge lijke aanvragen) negatief heeft be schikt op het verzoek. Dus geen geld. Er is dan ook vermoedelijk een fout gemaakt in het eerste bericht. De aan vragen van 525/2000 en van Apollo uit Domburg werden verward. De sub commissies podiumkunsten en ama teurkunst vonden het Sint-Annalandse initiatief 'redelijk ambitieus en niet on interessant', maar te plaatselijk van ka rakter om voor subsidie in aanmerking te komen. Hoewel er een stimulerende werking vanuit kan gaan, is het pro gramma artistiek niet zwaar genoeg. De stichting Kinderopvang Tholen heeft het concept van zelfstandige ondernemers in de kinderopvang zelf bedacht. Het komt erop neer dat particulieren (veelal vrouwen) een cursus volgen en hun huis aan passen zodat ze thuis een aantal kinderen (maximaal zes tegelijk) kunnen opvangen. Op die manier is kinderopvang in een plattelandsge bied rendabel te maken. Want niet overal kan een kinderdagverblijf zoals Puk en Muk in Tholen wor den gerealiseerd. Er zijn dan ook al enkele particuliere 'Puk en Muk huizen' in de gemeente Tholen op gezet, zoals bijvoorbeeld bij Lau- rette Harthoorn uit Sint-Maartens dijk. Nadat mevr. Verhage onder het genot van een lunch tekst en uitleg heeft gegeven over de gang van zaken rond de Thoolse kinder opvang, vertrekt het gezelschap, waarin ook wethouder I.C. Moer land van sociale zaken en gedepu teerde L. Coppoolse van welzijn, naar dat Puk en Muk huis in Sint- Maartensdijk. Mevr. Verstand (geboren in Oost burg, maar woonachtig in Zutphen) heeft veel waardering voor het ini tiatief van de stichting Kinderop vang Tholen. „Zoals ik overigens heel positief sta tegenover al derge lijke initiatieven. Het gaat erom, ook in de plattelandsgebieden dergelijke voorzienigen aan te bieden. Wil Zeeland onder meer hoger opgelei den aantrekken, dan zal het voor die voorzieningen moeten zorgen. In de plattelandsgebieden zit men nog steeds teveel vast aan de gedachte dat de man werkt en de vrouw thuis is om voor de kinderen te zorgen. Maar dat is niet zo. En als een man in Zeeland een goede baan kan krij gen, maar er is geen kinderopvang zodat zijn vrouw ook haar studie ten nutte kan maken, dan komt dat echt paar gewoon niet", merkt de staats secretaris op en tegen Coppoolse die naast haar staat: „De provincie zou zulke zaken structureel mee moeten nemen in de beleidsplannen. Het emancipatiebeleid zit hier aan vast." De gedeputeerde knikt, maar ziet in gedachten de uitwerking van zo'n idee nog niet voor zich. „Het is wel een taaie materie hoor", zegt hij. Directrice Verhage is over de mede werking van de provincie en de ge meente niet zo tevreden. „Wij heb ben destijds het project bedacht en we hebben het zo opgesteld dat het rendabel en levensvatbaar is. We hebben bij de provincie aangeklopt voor subsidie, maar dat is afgewe zen. Ook in Brussel kregen we geen geld, maar het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij zag het wel zitten. Nu het project goed blijkt te werken, is het concept nota bene door de provincie Groningen gekocht en daar wordt het zelfs door de provincie zelf uitgezet. Er is enorm veel belangstelling voor", al dus mevr. Verhage. De provincie Zeeland heeft dus eigenlijk de boot gemist. Maar gaat dat nu goedge maakt worden? „Je moet als over heid soms alleen maar knipoogjes geven. Niet alles moet van subsidies afhangen en het project is hier toch goed van de grond gekomen. Via Scoop hebben wij onze medewer king wel verleend. Ik sluit niet uit dat er voor dergelijke projecten op andere plaatsen in Zeeland wel sub-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1