Stamreeks van Bart Steijn Op zoek naar voorouders via het gemeentearchief Tholen Donderdag 17 februari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Samen met de familie Meijer, die zich ongeveer gelijktijdig op het nieuwe eiland vestigde, be hoort de familie Steijn tot de langst op Sint-Phi- lipsland wonende families waarvan nu nog nako melingen op het eiland gevestigd zijn. De families werden ook verschillende keren door een huwe lijk met elkaar verbonden. Bij het doorlezen van deze stamreeks zal dat duidelijk worden. door J. Kempeneers Abraham Maarten Steijn met zijn vrouw Lena Verhage en de kinderen, v.l.n.r. Corrie, Sjaak, Jopie en Annie. Een stukje land in het water, meer was Sint-Philipsland ei genlijk niet toen het in 1645 voor de tweede keer op het wa ter werd veroverd. Na de eer ste bedijking in 1487 was het land nauwelijks in cultuur ge bracht, of het werd in korte tijd geteisterd door wel drie storm vloeden. Na de eerste in 1511 kon het eiland weer spoedig worden drooggemaakt. De tweede stormvloed, in 1530, overspoelde grote delen van Zeeland en ook Sint-Philips- lands dijken bezweken. De schade was zeer groot, maar de eilanders raapten de moed bij een om de zaak te herstellen. Het lukte, maar slechts twee jaar later, op 2 november 1532, werden de dijken zo zwaar be schadigd dat herstel onmoge lijk bleek. Eb en vloed namen het stukje Zeeland opnieuw in bezit. Ruim een eeuw lang waren de schorren en slikken dankzij de stellen - opgeworpen hoogten met een gegraven put of na tuurlijke bron voor drinkwater voorziening - het domein van herders met hun schapen. In 1645 werd het gebied - ruim 1360 gemeten - opnieuw inge dijkt. In het zuidoostelijke deel van het eiland werden 10 ge meten bestemd voor het dorp en het kerkhof. In 1653 waren al een aantal woningen in de Voorstraat gebouwd en in 1668 werd aan het einde van deze straat de bouw van de kerk vol tooid. Drie jaar hierna gingen Arent Rochusse Stein, jonge man van Kapelle, en Janneken Ael- brechts, jonge dochter van Bie- zelinge, in ondertrouw. Het ker kelijk huwelijk vond plaats op zondag 7 februari 1672, juist in de korte periode tussen ds. Vin cent Bolle en ds. Pontiaan van Hattem dat de predikantsplaats vacant was. Arent werd de stamvader van de familie Stein in Sint-Philipsland en zelfs ook, via zijn oudste zoon Rokus, van de tak in Sint-Annaland. In tegenstelling tot enkele ande re Sint-Philiplandse families zo als Den Braber, Quist, Verwijs en ook Meijer, is de Sint-Philips- landse tak Steijn van beschei den omvang gebleven. Van meet af aan telden ze echter mee als bestuurders op kerke lijk en maatschappelijk terrein. We komen ze tegen als ouder ling en diaken, maar ook als schepen en gezworene. Gabriël Steijn was in 1753 waarnemend dijkgraaf totdat Marijnus Reijn- goudt deze functie in 1754 over nam. Van ca. 1761 tot 1766 was Izak Steijn dorpelwachter (kos ter) van de kerk. Verder komen we ook de beëdigde bierbrou wer Johannis Steijn in deze af levering tegen. Over de oorsprong van de naam Steijn bestaat geen dui delijkheid. Naast Steijn komen we de naam ook tegen als Steijns en Van Steijn. De naam zou dus afgeleid kunnen zijn van een geografische naam of een plaatsnaam. In het Aard rijkskundig Woordenboek van Van der Aa is de naam driemaal genoemd: 1. Stein, palende aan de gemeente Sluipwijk; 2. Stein, ofwel het land van Stein bij Gouda, in 1130 toebehoren de aan de bisschop van Utrecht; 3. Het Stein of Steyn in het Land van Valkenburg. Van Dale's etymologisch woorden boek geeft aan het woord 'stein' dezelfde betekenis als steen. De naam zou daarom ook van een gebouw of wederom van een plaats afgeleid kunnen zijn. Dan kan gedacht worden aan bijvoorbeeld het Gravensteen en aan IJsselstein. Tenslotte P.J. Meertens in zijn boekwerkje 'Zeeuwse Familie namen'. Hij is van mening dat de naam Steijn een patroniem is en afgeleid van de voornaam Stein of Stijn. Ook deze moge lijkheid is niet ondenkbaar, ie dereen kent die namen wel, evenals de afgeleide namen Stijntje, Stien en Christina. Hoe het ook moge zijn, toen Napole on in 1811 bij decreet verordon neerde dat elke Nederlander een familienaam moest heb ben, was de naam Steijn vol gens mijn onderzoek al bijna twee eeuwen oud. Bij de volkstelling van 1947 kwam de familienaam Steijn 91 keer in Zeeland voor. Er woon den 24 naamdragers in Hoede- kenskerke, 17 in Sint-Philips land, twaalf in Domburg en tien in Yerseke. De naam kwam toen in Sint-Annaland al niet meer voor. 1. Rocus Arents Steijn ge boorteplaats en -datum onbe kend, overleden Kapelle (Zuid- Beveland) vóór 8 mei 1651. Rocus was gehuwd met Adri- aenken Geerts Nieuwstee, over leden te Sint-Philipsland na 4 februari 1698, doch voor 1704. Zij hertrouwde in Kapelle in 1651 met Willem Willemse Mei jer, ouderling, schepen te Sint- Philipsland 1662 (1677), gebo ren ca. 1625, overleden ca. 1694, zoon van Willem Meijer. Uit het gezin van Rocus Steijn zijn drie kinderen bekend: Din- geken, geb. te Kapelle 1641/42, Agen (=Aagje), geb. te Kapelle 1644/45 en Arent, geb. te Kapel le 1648/49. [Bron: Van Zeeuwse Stam 47 (1984) pag. 238/239; Fr. Inniger, Middelburg, aanvullin gen kwartierstaat Frylink). Vol gens inventarisnummer 3006 van Rechterlijk Archief Zeeuw se Eilanden (Raze; weeskamer Kapelle, fol. 44v) werden de kin deren van wijlen Rochus Arent- se Steijn, met name Dingeken 9 jaar, Agen 6 jaar en Arent 2 jaar oud, op 8 mei 1651 onder voog dij geplaatst. Moeder Adriaen- ken Geerts werd voogdes, Ja cob Arentse Steijn, oom, wedervoogd en Cornelis Janzn. Spaerte, neef van moederskant, toeziend voogd. Uit deze akte blijkt dat Rocus Steijn een broer Jacob had; mogelijk is er van hem ook nageslacht. Een bijzonder verrassend gegeven is, dat Willem Willemse Meijer, de stamvader van de Sint-Phi- lipslandse Meijers, trouwde de weduwe van Rocus Steijn, de stamvader van het Sint-Philips- landse geslacht Steijn. Raze nr. 5879C fol. 26,4 februari 1698: Adriaentje Geerts, wedu we van Willem Willemse Mei jer en haar zoon Marinus Meijer verschijnen voor Nicolaes Gee- rinck en Cornelis Albrechtsen van de Luijster, schepenen, en Johannis van de Luijster, secre taris van de heerlijkheid Sint- Philipsland, om openstaande huur en diensten te vereffenen. Adriaantje verklaarde haar zoon hiervoor de som van 25 ponden Vlaams schuldig te zijn. Ook haar verdere kinderen ontvan gen, ingevolge haar testament dat gemaakt is door notaris Wallenburg te Tholen, elk 25 ponden Vlaams. Zoon Marinus beloofde zijn moeder haar le ven lang behoorlijk te onder houden: 'Belovende dat dese sijnne beloofte te sullen naco- men'. Marinus Meijer was pachter van de Noorthoeve, nu is dat de boerderij Broedershof. Drie generaties lang werd deze boerderij door de familie Meijer gepacht. Abraham Steijn (nr. 8) om streeks 1925. In september 1997 publiceerde archivaris J.P.B. Zuurdeeg de stamreeks Meijer. Het is grap pig om nu in deze stamreeks te kunnen vermelden dat Adriaen tje Geerts Nieustee in haar tes tament zowel de kinderen Steijn als de kinderen Meijer tot haar erfgenamen legateert. Een gedeelte van haar testament (Raze 5234 fol. 106v) volgt hier: 'In den Name Godes Amen Compareerde voor mij Cornelis Wallenburgh, openbaar notaris bij de Edele heeren Staten van Zeelandt gecreeert bij den Ede le hove provintiael in holland geadmitteert, binnen de stadt Tholen in Zeelant residerende, ende getuijge naergenoemt A- driaentie Nieustee wed: wijlen Wilhelm Meijer woonagtich op philipslant, mij notaris bekent, welcke testatrice gesont sijnde gaende en staende, haere me morie, sinnen en verstant vol- comen magtigh als mij notaris en getuijgen is gebleken, edogh aenmerckende de broosheijt en onstantvastigheijt des men- schens levens de sekerheijt van eens te moeten sterven, en d'onsekere uijre van dien ver- claerde derhalven te willen ma ken en door mij notaris te doen beschrijven haere uijtterste wil le en testament, om daer bij te disponeren van haere tijdelijke goederen haar van Godt Al- magtigh op dese werelt ver leent in manieren hier na vol gende, bevelende eerst en alvorens hare ziele wanneer die uijt haer sterffelijck lighaem sal coomen te scheijden in de ge nadige handen van God Al mag tigh onder de verdiensten haers zaligmakers Jesu Christi, en haer doot lighaem ter Christelij ker begraeffenis, en comende tot haere testamentaire disposi tie, soo ist, dat sij testatrice wilt en begeert dat haere sonen Wil lem en Marinus Meijer in consi deratie van haere groote dien sten aen den boedel gedaen sullen profiteren en voor uijt trecken van haer twintich jaeren vijftigh gulden jaerlijx, als na- mentlijck aen Willem Meijer op 17 jaeren (17 jaar lang f 50) 850 gulden, en aen Marinus op 16 jaeren den huijsraet en huiscie- raet, kisten en kassen linnen en wollen geen uijtgesondert die ten sterfhuijse sullen bevonden werden voor sijne diensten tot heden, verder legateert sij tes tatrice aen gemelde haeren soon Marinus Meijer voor en in voldoeninge van sijn vaderlijke successie alle de paerden koeij- en, wagens ploegen egen etc: en alt gene tot de bouwneringe behoort niets gereserveert, en sal hij Marinus Meijer in toeco- mende, soo langh hij ongetrout ofte bij de testatrice woont, jaerlijcx profiteren en voor uijt- trecken vijftien ponden Vlaams en in de verdere resterende goederen, die sij testatrice met de doot sal comen te ontruij- men en nalaten, verclaert sij testatrice te institueren tot hae re erfgenamen, haere kinderen Dingentje, Aegje, Aerent Steijn en Wilhem en Geertje Meijer ij- der in een summa van vijfen- twintich ponden Vlaams te be talen drij maenden na des testatrices doot, en dat voor haer legitime portie en verclaer- de sij testatrice dat sij selfs in hare contigente portie niet en sijn vercort, verclarende de ver der resterende goederen te in stitueren tot haer erfgenamen en boedelhouder Marinus Mei jer haar soon sonder gehouden te sijn aen ijemant eenigen in ventaris ofte staet over te leve ren. Altwelck voorseid is vercla- erde sij testatrice te wesen haere uijtterste wille en testa ment, willende en begerende dat hetselve na haer doot volco- men effect sorteren en stant grijpen sal t sij als testament co- dicille gifte onder de levende ofte om oorsake des doots ofte soo ijemants testementaire de positie in bester forme na regte bestaen can, actum philipsland den 8e september 1693 in pre sentie van Jan Janse van Bom- bel en Guiljaem Aernoutse als getuijgen hiertoe versogt die deser minute beneffens de te statrice en mij notaris behoor lijk hebben ondertekent quod testor'. 2. Arent Rochusse Steijn ge boren te Kapelle ca. 1649, be graven te Sint-Philipsland op 23 mei 1722. Arent was landbou wer, schepen van Sint-Philips land 1681-1683 en 1691-1717 en gezworene van de Oude Polder aldaar 1699-1717. Hij ondertrouwde te Sint-Phi lipsland op 20 december 1671 en trouwde aldaar op 7 februari 1672 met Janneken Aalbrechts, jonge dochter van Biezelinge, geboren ca. 1650 en waar schijnlijk begraven te Sint-Phi lipsland op 30 november 1720. (Dit gegeven kan echter ook betrekking hebben op Janne ken Aalbrechts, de vrouw/we duwe van Jan van Heemschut). Raze nr. 5879A: 15 augustus 1676: Na het overlijden van dijk graaf Huybrecht Lambrechtsen, pachter van het 'Klein Hoefken', groot 66 gemet en 129,5 roe, nam Aernout Rocussen Steyn deze hoeve tegen de zin van de weduwe in gebruik. Zij meende dat haar pachttermijn nog door liep. De hoeve was daarvoor 19 jaar in pacht bij Huybrecht Lam- brechtssen. Nadat hij was over leden bleek hij aan achterstalli ge pacht over twee hoeven - De Noorthoeve en de Kleine Hoeve ruim 460 ponden Vlaams schul dig te zijn. De Kleine Hoeve werd in 1695 met ander land sa mengevoegd tot wat in de 19e eeuw de Reephoeve ging he ten. 3. Johannis Aarnoutse Ste ijn (ook genaamd Jannis) brou wer, gedoopt te Sint-Philipsland op 28 mei 1684 [bron: Zeeuws Archief, collectie handschriften, nr. 51 V.d. Luyster], begraven al daar op 13 januari 1763. Johannis is ondertrouwd te Sint-Philipsland op 10 mei 1704 en getrouwd aldaar op 25 mei 1704 met Geertruijd Domus, geboren te Stavenisse, gedoopt aldaar op 26 december 1677, belijdenis gedaan aldaar op 27 maart 1698, begraven te Sint- Philipsland op 13 december 1732, dochter van Domus Cor- nelissen (de Stamper) en Lena Geerts Manneke. Johannis is opnieuw ondertrouwd te Sint- Philipsland op 31 juli 1733 en daar, voor de tweede keer, ge trouwd op 16 augustus 1733 met Petronella Jacobusse Grampo ook genaamd Garam- po, geboren te Sint-Philipsland ca. 1690, begraven aldaar op 17 februari 1749, dochter van Ja kob Jansen Grampo en Dinge tje Reiniers. (Petronella was eerder ondertrouwd te Sint-Phi lipsland op 4 april 1710 en daar getrouwd op 4 mei 1710, met Roeland van Ziereveld, geboren te Sint-Philipsland ca. 1685, be graven aldaar op 15 december 1753 (Roelandt Zierveldt), zoon van Pieter Roelandse van Sier- veld en Maria Cornelisse van der Heijde). Raze nr. 5879C, nr. 27, 10 mei 1704; Johan Steijn heeft aange geven dat hij met Gertruit Do mus in ondertrouw is gegaan en voor haar beiden het regt heeft betaald van één pond Vlaams. Raze 5879C, nr. 228, 2 april 1708: Johannes Steijn, ge zworen brouwer, legt een ver klaring af op verzoek van Joos Francke, pachter van 92 geme ten en 258,5 roeden land (dit is de huidige Reephoeve). Johan nes wordt ervan verdacht dat hij als gezworen brouwer in de bierbrouwerij onrechtmatig zou hebben gehandeld. In het bijzijn van schout Fransoijs de Klerck en de schepenen Marijnus Mei jer en Gabriël Mouwe legt hij een verklaring af dat hij on schuldig is aan verdachte han delingen: daartoe versoght zijnde soo heb ick dese getuij- genisse gegeven en beloove deselve getuijgenisse met ee- den te versterken aldus gedaan present Schepenen hier onder tekend binnen St. Philippuslant 2 april 1708'. N.B. De bierbrou werij was gebouwd op het land van de huidige Reephoeve, ten westen van de dreef aan de Ou de Weg. Nu is de plaats nog herkenbaar aan de geslechte heuvel en heet de kavel nog 'Brouwerijblok'. In de onmid dellijke nabijheid van de brou werij was een stelle met een zoetwaterbron.. Dit water kon worden gebruikt voor de berei ding van het bier. Mogelijk loonde de productie niet, want reeds vanaf 1784 was de brou werij in gebruik als woonhuis. Later woonden er meerdere ge zinnen in de brouwerij. [Bron: o.m. Kadastrale atlas Sint-Phi lipsland, historisch kadaster 1645-1832], Begraven te Sint-Philipsland in 1710: Johannes Stein, zijn kind. Raze 5879C, nr. 93, 1 juli 1714: Johannis Steijn leent van Leen- dert Stoffelse 33-6-8. Hij on dertekende als Johannijs Steijn. Zie voor Johannis Steijn ook fol. 144, 5 april 1718 en fol. 150, 21 april 1718. Raze 5886B, 5 augustus 1733: Staat van goederen van Johan nes Steijn bij het overlijden van zijn vrouw Geertruijd Domus. Het was een eenvoudige boe del. In de kamer werd het meu bilair getaxeerd op 7-0-0, in het opperkamertje op 5-0-0 en in het achterhuisje op 1-0-0, al het linnen en de kleren in de kaste bevonden: 5-4-0. De waarde van het huis bedroeg £33-6-8. Het totale bezit had een waarde van 63-4-0 en na af trek van de lasten bleek er een tekort te zijn van 4-4-0, circa 25 gulden. Raze 5886B, nr. 25, 6 april 1734: Jan Steijn verklaart voor de schepenen Michael Mol en Meester Noorthoek schuldig te zijn aan Adriaen Leendertse, de som van 25 ponden Vlaams voor zijn huis staande in den dorpe St. Philipsland op cijns bare erve. 4. Rokus Steijn geboren te Sint-Philipsland, belijdenis ge daan aldaar op 12 april 1743, Zijn overlijden staat te Sint-Phi lipsland niet opgetekend. Rokus is drie keer getrouwd, voor de eerste keer in Sint-Phi lipsland op 18 juli 1734 met Geertje Meijer. Zij deed op 3 april 1732 belijdenis in Sint-Phi lipsland en werd daar begraven op 2 juni 1750. Rokus ging voor de, tweede keer in ondertrouw, in Sint-Philipsland, op 26 okto ber 1753 en trouwde daar (trouwdatum niet bekend) met Maatje Wale, geboren te Sint- Philipsland en begraven aldaar op 27 april 1758. Zij was een dochter van Cornelis Frans Wa le en Jannetje Vincents en zij was eerder gehuwd geweest met Willem Meijer (onder trouwd te Sint-Philipsland op 26 januari 1720 en daar ge trouwd op 11 februari 1720). Rokus trouwde, voor de derde keer, met Catolientje Pikkaarts, ondertrouw te Sint Annaland op 18 april 1760, zij trouwden te Sint-Philipsland (trouwdadum niet bekend). Catolientje was geboren te Sint Annaland en werd begraven te Sint-Philips land op 23 februari 1771. Zij was een dochter van Cornelis Joosts Pickaart en Lisabeth Gil lis van Beveren en eerder ge trouwd in Sint-Philipsland op 19 mei 1743 met Jan Mol, zoon van Pieter Janse Mol en Alber- dina Aarnouts Steijn. Volgens de lidmatenlijsten van de Hervormde Kerk zijn Rocus Steijn en Geertje Meijer in 1750 bewoners van het pand nu Voorstraat 19. In 1758 zijn dat Rokus Steijn en Maatje Wale. In de periode 1748-1832 zijn Ro chus, zijn zoon Marinus en zijn kleinzoon Johannes Steijn eige naren van dit pand. 5. Marinus Steijn geboren te Sint-Philipsland ca. 1745, over leden aldaar op 4 maart 1823. Marinus trouwde ca. 1782 (hu welijksdatum en -plaats niet ge vonden) met Jacomina Geense, geboren te Sint-Philipsland ca. 1761 (Raze 5887, fol. 41, 26 mrt. 1787, Raze 5888, fol. 42, 26 mrt 1787). Zij deed daar belijdenis op 9 april 1812 en overleed daar op 8 maart 1822. Zij was doch ter van Paulus Geense en Ad rians Brouwer. Hun eerste kind, Rocus, werd geboren in den Bommel en te Sint-Philipsland gedoopt op 23 februari 1783. Mogelijk was Marinus als seizoenarbeider werkzaam op een meestoof. Ook de vrouwen van de arbei ders reisden dan mee naar de tijdelijke woonplaats. Ze woon den te Sint-Philipsland in huis nummer 15, nu Voorstraat 19. Raze nr. 5885E, nr. 68: Leendert Nelisse en Gabriël Steijn verko pen, namens de kerkenraad, op 5 april 1748 een huis met erf aan Rochus Steijn voor 300 Ca- rolusguldens. Daarna werd de ze woning tot ca. 1870 aan één stuk door bewoond door de fa milie Steijn. De laatste bewoon ster van deze familie was Rozet- ta, ook genaamd Roosje Steijn, de weduwe van schipper Leen dert van Ree. In 1939 werd op deze plaats en op die van het pand zuidelijk ervan, de kerk ge bouwd van de Gereformeerde Gemeente. 6. Johannes Steijn dagloner, geboren te Sint-Philipsland op 8 maart 1788, daar gedoopt op 16 maart 1788 en overleden op 18 augustus 1847. Johannes trouwde te Sint-Phi lipsland op 22 januari 1816 met Jacomina Reijngoudt, geboren te Oosterland op 17 september 1787 (bron: bijlagen huwelijks akte), belijdenis gedaan te Sint- Philipsland op 9 april 1812, overleden aldaar op 8 decem ber 1822, dochter van Pieter Reijngoudt en Kaatje den Bra ber. Getuigen bij het huwelijk: Jan Engelvaart, timmerman, vriend van de man. Marinus Dorst, landbouwer, vriend van de man. Adriaan Kunst, winke lier, vriend van de vrouw en A- driaan Verspoor, herbergier, vriend van de vrouw. 7. Marinus Steijn landarbei der, geboren te Sint-Philipsland op 12 juli 1817, overleden al daar op 5 december 1875. Marinus trouwde te Sint-Phi lipsland op 11 maart 1843 met Tannetje Verwijs, arbeidster, ge boren te Sint-Philipsland op 26 september 1821 en daar overle den op 15 januari 1854. Zij was een dochter van Abraham Ver wijs en Adriana Wagemaker. Getuigen bij het huwelijk: Adri aan Mol, landman. Jacob Mol Mar.zn., landman. Cornelis den Engelschen, boereknecht en Cornelis de Ruijter, schippers knecht, aanbehuwd broeder. Tannetje Verwijs en Johannes Steijn konden niet tekenen 'vanwege het schrijven niet ge leerd te hebben'. Nadat Tannetje Verwijs in 1854 was overleden, kwam Jannetje den Braber (J.L. Braber, 1971, nr. 336), toen 17 jaar oud, tot mei 1855 bij dit gezin, waarin zeven kinderen waren, inwo nen. Daarna zal mogelijk de oudste dochter Jacomina voor het gezin hebben gezorgd. Zij stierf echter al op 26 januari 1862, op 18-jarige leeftijd! 8. Abraham Steijn landarbei der, geboren te Sint-Philipsland op 21 februari 1850, overleden aldaar op 6 juni 1935. Abraham trouwde te Sint-Phi lipsland op 14 september 1883 met Janna van der Ree, gebo ren te Sint-Philipsland op 23 september 1861, overleden al daar op 9 september 1925, dochter van Adriaan van der Ree en Willemina Hooglander. Getuigen bij het huwelijk: Abra ham de Ruijter, bakker, neef. Jan van Moort, arbeider, neef, Hermanus Marinus van Nieu- wenhuizen, landman en Lou- rens Johannes Kempeneers, landbouwersknecht. De moe der van de bruid kon niet teke nen, omdat ze het schrijven niet had geleerd. Bart Steijn is de elfde gene ratie Steijn die op Sint-Phi lipsland woont. Toen Abraham trouwde, was hij inwonend knecht bij Joris van Strien in wijk C nr. 27. Dit was de boerderij de Stelberg. Na hun trouwen woonden ze in wijk C nr. 25. Dit was een arbei derswoning bij deze boerderij. Hun kinderen Tannetje, Adriaan Marinus, Tannetje Willemina en Marinus Willem werden daar geboren. Tannetje overleed er op 29 april 1886, 20 maanden oud. Van daar verhuisde het ge zin naar wijk C nr. 65, een wo ning aan de Noordweg te Anna Jacobapolder. Ca. 1890 verhuis den ze naar wijk B nr. 8b. De Stel hoeve was toen pas ge bouwd en kreeg nr. B 8a. Blijk baar werd de arbeiderswoning gelijktijdig gebouwd. Hier wer den drie kinderen geboren, in 1892 en in 1894 een dochter, in 1902 een zoon. De dochters werden allebei Willemina Cor nelia genoemd. De eerste stierf al 21 april 1893, ruim één jaar oud, en de tweede op 29 juli 1911 op 17-jarige leeftijd. Ook hun dochter Tannetje Willemina werd vanuit deze woning in 1908 begraven, zij was 20 jaar oud. Op 21 juli 1902 zag een zoon, Johannes, hier het eerste levenslicht. Tussen 1914 en 1920 woonde de familie in een gedeelte van een woning in de Achterstraat (nu nf. 42). In 1920 vestigde het gezin zich in de Achterstraat A 105 (In dit pand woonde eerder Leendert van den Bos, gehuwd met Adriaan tje de Kok). Zoon Marinus Steijn bleef bij zijn ouders wonen. Zijn weduwe Lena Adriana Steijn woonde hier tot 1 feb. 1953. Het huis werd toen met de grond gelijk gemaakt door de waters noodramp. Nu staat hier de Ko ningin Julianaschool. 9. Adriaan Marinus Steijn landbouwersknecht (1914) en later landarbeider op boerderij Bouwlust, geboren te Sint-Phi lipsland op 24 september 1886, overleden aldaar op 24 decem ber 1957. Adriaan is getrouwd in Sint-Phi lipsland op 27 november 1914 met Jozina den Braber, arbeid ster, geboren te Sint-Philipsland op 31 maart 1893, overleden te Bergen op Zoom op 17 maart 1956, dochter van Maarten den Braber en Maria Kempeneers. Getuigen bij het huwelijk: Mari nus Willem Steijn, broej; van de bruidegom en Dingenus Corne lis den Braber, oom van de bruid. De moeder van de bruid kon niet tekenen, omdat ze het schrijven niet had geleerd. Het echtpaar Steijn woonde aanvankelijk in bij vader Maar ten den Braber. Circa 1918 ver huisden ze naar een arbeiders woning bij de boerderij de Zwarte Schouw. Ca. 1925 be trok het gezin één van de drie nieuw gebouwde woningen op de Lange Weide. Met de storm vloed van 1953 gingen deze woningen verloren. Adriaan van Dijke, de eigenaar van het land, verkocht na 1925 geen grond meer naast deze wonin gen voor woningbouw. Men begon daarna met bouwen in de Wilhelminastraat (medede ling A.M. Steijn jr.). 10. Abraham Maarten Steijn timmerman, plaatselijk verte genwoordiger van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (S.F.B.), bestuurslid kleuterschool Prin ses Marijke, kerkmeester Oud Gereformeerde Gemeente, no tulist mansledenvergaderingen O.G.G. en leider Jeugd Rode Kruis Sint-Philipsland, geboren te Sint-Philipsland op 21 maart 1915, overleden te Steenbergen (verpleeghuis De Lindenburgh) op 10 augustus 1995, begraven te Sint-Philipsland 14 augustus. Abraham trouwde te Sint-Phi lipsland op 6 maart 1942 met Lena Verhage, geboren aldaar op 19 september 1916, overle den te Sint-Philipsland (gem. Tholen) op 18 april 1995, doch ter van Jacob Marinus Verhage en Cornelia Margaretha den Braber. Getuigen bij het huwe lijk: Maarten Pieter Steijn, broer van de bruidegom, en Cornelis Neele, zwager van de bruid. Bram was actief op kerkelijk ter rein en heeft zich daarnaast bij zonder ingezet voor de plaatse lijke gemeenschap. Vooral na 1953 kreeg hij als plaatselijk vertegenwoordiger van het S.F.B. veel bouwvakarbeiders over de vloer, die regelmatig vakantiebonnen bij hem kwa men verzilveren. Ook voor an dere werknemerszaken was hij de vraagbaak van deze bedrijfs tak. Daarnaast zette hij zich met onderwijzer Adriaan Labruyère in om leiding te geven aan het Jeugd Rode Kruis. Toen in 1952 de vierstemmige zangvereni ging Oefening Baart Kunst ter ziele ging en daarmee ook de jaarlijkse uitstapjes, ging Bram op eigen initiatief jaarlijks een busreis organiseren. Tenslotte zal het duidelijk zijn dat het ge zin niet op een gunstig moment zijn woning bij de 'hoek van Pietje Sloot' moest verlaten om te evacueren. Dochter Annie werd namelijk in de nacht van vrijdag op zaterdag 31 januari 1953 geboren! 11a. Jozina Cornelia (Jopie) Steijn monteuse, geboren te Sint-Philipsland op 7 januari 1943. Jozina is getrouwd te Sint-Philipsland op 17 juli 1965 met Willem Cornelis (Wim) Neele, ondernemer (dit huwe lijk is in 1988 ontbonden door echtscheiding), geboren te Sint- Philipsland 26 februari 1937, zoon van Pieter Neele en Maria Reijngoudt. 11b. Cornelia Margaretha (Corrie) Steijn monteuse (1965), geboren te Sint-Philips land op 29 januari 1944, overle den te Dinteloord op 26 april 1994. Cornelia trouwde te Sint- Philipsland op 3 december 1965 met Hendrik de Frel, vrachtwa genchauffeur, geboren te Din teloord 29 december 1942, zoon van Cornelis de Frel en Wilhelmina Bierings. Hendrik hertrouwde te Dinteloord op 4 oktober 1996 met Hendrika Ver- weij, geboren te 's-Gravenhage 28 maart 1940, dochter van Thomas Verweij en Cornelia Hol. 11c. Janna Maria (Annie) Steijn ambtenaar Ministerie van Financiën, geboren te Sint- Philipsland op 31 januari 1953. Zij trouwde te Sint-Philipsland op 3 oktober 1991 met Alfons Petrus Adrianus (Fons) Vleg- hels, ambtenaar Ministerie van Financiën, geboren te Bergen op Zoom op 16 september 1947, zoon van Henricus Adria nus Vleghels en Petronella Ma ria van Nispen. lid. Jacob Marinus (Sjaak) Steijn hoofdagent van politie, centralist, geboren te Sint-Phi lipsland 6 mei 1957, getrouwd te Sint-Philipsland 5 maart 1982 met Neeltje (Elly) van Duuren, geboren te Sint-Philipsland 13 januari 1962, dochter van Jan van Duuren en Geertruida Ad riana Verwijs. 12. Abraham Maarten (Bart) Steijn leerling v.b.o. elektro techniek, geboren te Arnemui- den 16 juni 1983 (zoon van 11 d). Bronnen: Gemeentearchief Tholen, Raze-nrs. (oud-rech terlijke archieven), doop-, trouw- en begraafregisters en akten burgerlijke stand van de voormalige gemeente Sint- Philipsland. Kadastrale Atlas van Zeeland, deel Sint-Phi lipsland, waarin opgenomen het historisch huizenkadaster 1645-1832 (Middelburg, 1992). Belijdenis en attestaties Sint- Philipsland, waarin opgeno men een lijst van ouderlingen en diakenen en lijst van func tionarissen 1647-1810 (H. Uil, 1990). Tevens dank ik mevr. A.J. Giljam te Dreischor, die mij een aantal ontbrekende en relevante gegevens vrien delijk toereikte. Adriaan Marinus Steijn (nr. 9), zijn vrouw Jozina den Braber en zoon Abraham Maarten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 9