Tholen krijgt een kleiner gronddepot 'Die gasten vinden het hartstikke leuk' Tholen vermoedt vertragingstactiek in aanvechten milieuvergunningen Januari blijft zacht en bijzonder droog Snelrecht in kantoor op wielen Dirigent Adrie Lay sterburg van het leerlingenorkest van OVM: Zeeland groeit in 1999 met 1271 inwoners Overtredingen met drugs één aanpak Opnieuw stappen vier varkenshouders naar Raad van State Normaal de koudste wintermaand Donderdag 17 februari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Vergunning composteren op Tuttelhoek Tholen krijgt van de provincie vergunning om maai en plantsoenafval te composteren op de voormalige stortplaats Tüttelhoek bij Scherpenisse. Ook mag daar een gronddepot aangelegd worden, maar dat dient beperkt te blijven tot maximaal 2000 kubieke meter opgeslagen grond; slechts een kwart van wat de gemeente had gevraagd. Het samen muziek leren maken, dat is de belangrijkste doelstelling van het opleidingsorkest van Oud-Vosse- meer's muziekvereniging. Een orkest dat qua niveau en ledental de laatste tijd behoorlijk is gestegen. Sinterklaasliedjes Bij de Raad van State heeft een woordvoerder van de gemeente zich afgevraagd of de door varkenshouders telkens weer aangespannen procedures bedoeld zijn om te voorkomen dat de milieu vergunningen onherroepe lijk worden. „De kans was namelijk aanwezig dat deze vergunning weer al van rechtswege was vervallen vóórdat de bouwvergunning was verleend", zei milieu ambtenaar G.J. Hertogs-van der Gouwe vorige week in Den Haag. Daar vocht on der meer de maatschap Van Leijsen uit Poortvliet onder delen aan van de verleende vergunning voor een var kensstal aan de Pelleweg. Bodemonderzoek Brijvoer V Mestzak Tweederde van de winterperiode zit erop, maar echt koud is het nog nauwelijks geweest. Januari is normaal de koudste wintermaand met een gemiddelde tempera tuur van 3,2 graden. Dit keer bleef het gemiddelde daar een volle graad boven steken. Met maar 38,6 mm neer slag was de eerste maand van het jaar ook aanmerkelijk droger dan gewoonlijk, want de normale maandsom is 60 mm. En met 59,5 uren zon tegen anders 50 uren, was januari ook een erg zonnige maand. Diepe depressie Geen vorst Veel bewolking Luchtdruk duikelt Januari De beperkte capaciteit van de grond- opslag baseert de provincie onder meer op de mededeling van de ge meente dat er hoogstens 500 kubie ke meter grond aangevoerd zal wor den. Er mag alleen grond worden opgeslagen die vrijkomt bij werk zaamheden van de gemeente zelf, en dan nog alleen schone grond en ca tegorie- 1 grond (de lichtste mate van verontreiniging). Al met al acht de provincie de beperking daarom te recht, ook al omdat er in verband met de ligging vlakbij milieube- schermingsgebieden eigenlijk hele maal geen activiteiten op Tuttelhoek uitgevoerd kunnen worden. Dat de gemeente in een bezwaarschrift aan voert dat er ruimte moet zijn om grond van grotere werken tijdelijk op te slaan (nu al zou er 3400 m3 heen moeten), vindt de provincie in strijd met de eerdere verklaring over 500 m3. Die geringe hoeveelheid leidt er ook toe, dat er beperkt ver keer plaatsvindt (50 transporten per jaar) en dat speelt een rol. Verder wil Middelburg voorkomen dat in het depot (dat aan de westkant dient te komen) grond voor langere tijd op geslagen ligt. De regionale grond bank is daarvoor de aangewezen plaats. En de ervaring leert inmid dels, dat het kleiachtige materiaal dat in Zeeland veelal uit de bodem komt, niet gemakkelijk voor hergebruik af gezet kan worden. Maai- en plantsoenafval denkt de gemeente jaarlijks zo'n 3500 kubie ke meter te composteren op Tuttel hoek. En hoewel Tholen dat liever niet wil, is ze verplicht er soortgelijk afval (groen-, sloot- en agrarisch af val en bermmaaisel) van anderen - uitgezonderd particulieren - te ac cepteren. De gemeente is bang dat de capaciteit niet toereikend zal zijn, maar de provincie deelt die zorg niet. Elders in Zeeland blijkt zo'n tien procent van het aanbod van niet-wegbeheerders afkomstig te zijn. Vooral tuincentra en hoveniers bedrijven leveren afval aan, maar agrariërs niet. In verband met mogelijke hinder voor natuur en milieu worden de no dige voorwaarden aan het compos teren verbonden. Zo wordt een be paald Vochtgehalte voorgeschreven, maar mag voor het beregenen geen water uit de vlakbij gelegen boezem en sloten worden gehaald wegens het zoutgehalte. Het verkleinen en omzetten van de composthoop is be perkt tot maximaal zeven dagen per jaar en mag niet in het vogelbroed- seizoen gebeuren. Dagelijks mag er hoogstens twee uren met een wiella- der of mobiele kraan gewerkt wor den. Verder mogen per dag maxi maal zestien transportbewegingen voor aan- en afvoer plaatsvinden. De vergunning geldt voor een perio de van tien jaar. Na de Zeeuwse politie wordt nu ook justitie mobiel. Het openbaar minis terie heeft een rijdend kantoor in ge bruik genomen dat ingezet kan wor den bij grootschalige acties, huis zoekingen of verkeerscontroles. Ook bij de Europese kampioenschappen voetbal deze zomer en bijvoorbeeld bij popconcerten kan de bus dienst doen. Deze is naast een kantoorin richting voorzien van moderne com municatiemiddelen. Er kan direct worden ingelogd op het computer systeem van het openbaar ministerie, zodat arrestanten direct een dagvaar ding of een boete uitgereikt kan wor den. De officier van justitie en par ketsecretaris die de bus bemannen, kunnen op deze manier ter plekke snelrecht toepassen alsof ze achter hun eigen bureau zitten. Omdat ook toegang tot het computersysteem van de politie mogelijk is, kan de bus te vens als commandocentrum fungeren bij grootschalige politieacties. Het mobiele kantoor is ontwikkeld in opdracht van de parketten te Middel burg en Breda, maar zal ook elders in het land beschikbaar zijn als dat ge wenst is. Een repetitie van het leerlingenorkest betekent serieus met muziek bezig zijn. dels 25 spelende leden heeft. „Al leen op je kamertje studeren is leuk, maar met z'n allen muziek maken, is nog veel leuker", zegt Luysterburg die zelf tenorsaxofoon speelt in het hoofdorkest. „Het is heel belangrijk dat leerlingen ken nismaken met het spelen in een or kest en zo de positieve maar ook de negatieve kanten ervan leren ken nen." Het orkest bestaat uit leerlin gen die op de Zeeuwse muziek school zitten en muzikanten die intern worden opgeleid. Daarnaast is de groep aangevuld met leden van het 'groot orkest', dit is de fan fare van OVM. Luysterburg: „Het is een leuk clubje en we hebben van alle stemmen wat." Het is uiteinde lijk de bedoeling dat leerlingen kunnen doorstromen naar het hoofdorkest. Dat is ook al met drie muzikanten gebeurd. De nadruk In 1997 begon OVM-dirigent René Hendrickx met het opzetten van een orkest waarin leerlingen van de muziekschool samen konden leren spelen. Vanwege de drukke werk zaamheden van Hendrickx nam Adrie Luysterburg uit Nieuw-Vos- semeer na een maand het dirigeer stokje over met de gedachte dat hij het tijdelijk zou doen. Nu, na drie jaar, staat hij nog steeds met veel plezier voor het orkest dat inmid- ligt daarbij volgens Luysterburg op kunnen: „We laten iedereen vrij in die keuze. En als iemand alleen bij het leerlingenorkest wil spelen, dan mag dat natuurlijk." Het repertoire van het leerlingenor kest bestrijkt verschillende genres. „We zijn begonnen met een boekje waarin heel gemakkelijke nummer tjes stonden", zegt Luysterburg. „Dat was bedoeld om er een beetje in te komen." Tegenwoordig wordt er vanalles gespeeld. Van bekende popnummers als 'Go west' van de Petshop Boys tot vrij moeilijke concertwerken als 'Three times a tune' van componist Jan Hader- mann. Luysterburg: „Het zijn be slist geen eenvoudige stukken, maar de leerlingen kunnen het goed aan. Door ze dit soort werken te le ren spelen, komen de leerlingen steeds een stapje dichter bij het groot orkest." Het opleidingsorkest van OVM, dat iedere donderdagavond in het oe fenlokaal Odéon repeteert, is vol gens Luysterburg een vast clubje waar weinig verloop in zit. „We hebben jonge muzikanten die al leen op de muziekschool zitten, en blazers uit de diverse dweilbandjes van Oud-Vossemeer." Voor het leer lingenorkest moet thuis weldegelijk goed gestudeerd worden. „Als je thuis niet Studeert, kun je op een gegeven moment niet meer mee met het niveau." Het is binnenkort mogelijk voor de leden van het leerlingenorkest om het groot or kest te versterken bij rondgangen op straat. Luysterburg: „Het is voor die gasten ook hartstikke leuk om samen met 'de groten' sinterklaas liedjes te spelen op straat." In mei viert OVM het 75-jarig bestaan. Tijdens het jubileumconcert wor den het leerlingenorkest en de fan fare samengevoegd. Van toeten en blazen is een serie artikelen over diverse groepen die actief zijn binnen de Thoolse muziekverenigingen. Het inwonertal van Zeeland is het afgelopen jaar gestegen met 1271 (een toename van 0,3%). Op 1 ja nuari woonden er 184.130 mannen en 187.712 vrouwen in onze pro vincie, totaal dus 371.842 men sen. De groei is te danken aan een geboorteoverschot van 630 en een vestigingsoverschot van 641 men sen, blijkt uit de voorlopige cijfers van de gemeenten. Opvallend is dat bij het geboorteoverschot de jongens in de meerderheid zijn (410 tegen 220), terwijl voor het vestigingsoverschot meer vrou wen verantwoordelijk zijn (442 tegen 199). Van de zeventien Zeeuwse ge meenten gingen er elf in inwoner tal op vooruit. Onder de zes waar van het aantal inwoners is gedaald, zijn twee van de vier gro te steden: Vlissingen (-201) en Terneuzen (-181). Verder zagen Veere, Hulst, Oostburg en Sas van Gent de bevolking afnemen. Mid delburg groeide met 459 inwoners en Goes met 398. De Zeeuwse hoofdstad is met 44.940 inwoners de grootste gemeente in de pro vincie. Vlissingen volgt met 44.329 inwoners en dan komt Goes met 35.779 inwoners. Tho len komt op de zesde plaats (23.629 inwoners) en Sluis-Aar- denburg is met 6510 inwoners de kleinste gemeente in Zeeland. In Zeeland wordt een uniforme aanpak nagestreefd van de toepas sing van bestuursdwang door bur gemeesters in het kader van de opiumwet. Op initiatief van het bestuur van de politieregio heeft een werkgroep met daarin ook vertegenwoordigers van gemeen- ten en openbaar ministerie een concept ontwikkeld, dat via de korpsbeheerder aan alle gemeen ten zal worden aangeboden. De 'wet Damocles' geeft burge meesters ruimere bevoegdheden. In voor publiek toegankelijke lo kalen kan opgetreden worden bij overtreding van de opiumwet. Een coffeeshop kan gesloten worden als de eigenaar zich niet houdt aan de voorwaarden voor het gedogen. Ook een café dat drugs verkoopt, kan aangepakt worden. Voor de wet van kracht werd, was bestuur lijk optreden moeilijker, omdat er voor sluitingsmaatregelen per se sprake moest zijn van overlast. Overigens moeten burgemeesters kenbaar maken hoe ze hun ruime re bevoegdheden gaan gebruiken. Als beleid wordt vastgesteld, is dat voldoende. De nu gemaakte regeling zal, op datum van vast stelling, van kracht zijn in de be treffende gemeente. Er is door partijen ook in vastgelegd, wie wat doet als overtredingen van de opiumwet geconstateerd worden. Omdat een herziening van het be stemmingsplan buitengebied in voorbereiding is, houdt Tholen alle bouwaanvragen voor intensieve vee houderijen aan. Milieuaanvragen daarentegen moeten gewoon afge handeld worden. Beide vergunningen zijn nodig alvorens er gebouwd kan worden. Vier varkenshouders vochten vorige week voor de Raad van State onderdelen aan van in 1997 verleende milieuvergunningen. Het ging om W. Timmermans te Boxtel voor een stal met 4896 dieren aan de Langeweg te Poortvliet; M. van Rijsingen te Hel mond een stal met 5040 dieren aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland; me vrouw H.M.D.L. van Strien te Poort vliet een stal met 4992 dieren aan de Bitterhoekseweg; en de maatschap A.W.J, en J.S.C.F. van Leijsen te Poortvliet een stal voor 1920 varkens en 100 runderen aan de Pelleweg. Voeren zij - in de persoon van hun ge machtigde mr. J. van Groningen - de procedures wel op juiste gronden, vroeg de gemeenteambtenaar zich af. Diverse argumenten in hun be roepschriften zijn namelijk identiek aan die in de eerdere bezwaarschrif ten tegen de beslissing van het ge meentebestuur. Reacties op die be zwaarschriften of het alsnog geven van ontbrekende motiveringen wor den door de raadsman genegeerd. „Het inbrengen van bedenkingen en instellen van beroep lijkt er slechts op gericht te zijn om het onherroepelijk worden van het besluit zolang moge lijk uit te stellen. De kans was name lijk aanwezig dat de milieuvergun ning weer al van rechtswege was vervallen vóórdat de bouwvergunning was verleend", zei mevrouw Hertogs ten aanzien van de aanvragen van Van Leijsen en Van Strien. Ze liet in het midden of op die manier de wet onei genlijk wordt gebruikt, maar wierp wél de vraag op of het rechtvaardig is dat in dergelijke gevallen de gemeen te veroordeeld moet worden in het be talen van de proceskosten van de te genpartij en de zelfgemaakte kosten voor eigen rekening moet nemen. De gemeente probeerde ook de Raad van State te overtuigen van de noodzaak van een bodemonderzoek i bij de vestiging van een intensieve veehouderij. Mogelijk tegen beter weten in, want de adviseurs van het rechtscollege verwijzen naar recen te uitspraken waarin zo'n onder zoek niet in alle gevallen noodzake lijk wordt genoemd. Namens de bezwaarmakers sprak mr. J. van Groningen van een onnodig bezwa rend voorschrift, omdat in de proce dure voor de bouwvergunning ook al een bodemonderzoek is besloten. De Raad van State noemde het vo rig jaar in een andere zaak 'onnodig bezwarend' om de bodem twee keer te laten onderzoeken. Namens de gemeente voerden mevrouw Her togs en de heer Schipper aan dat het hier een ander type onderzoek be treft. Op grond van de Nederlandse Richtlijn Bodem zouden uitsluitend die plaatsen onder de loep genomen moeten worden waar mest of zuren worden opgeslagen, omdat dit po tentieel bodembedreigende activi teiten zijn. Gewezen werd op de stelling van een deskundige dat in tensieve veehouderij behoort tot de categorie bedrijven die potentieel bodembedreigend is. De onder zoekskosten vormen volgens de ge meente geen argument voor een af wijzing, omdat deze nog geen promille bedragen van de totale bouwkosten. De gemeentewoordvoerders wezen op de beweegredenen van de Raad van State, waarin sprake is van 'na leving van de voorschriften'. Dat zou volgens hen betekenen dat aan getoond moet worden dat de voor schriften niet nageleefd worden en het milieu al schade heeft opgelo pen. Op dat moment is het voor een zo genaamd 'nul-situatie onderzoek' te laat, omdat het bedrijf dan al in werking is. Het rechtscollege meen de tot nu toe dat een onderzoek ach terwege kan blijven als toereikende regels met het oog op de bodembe scherming in de vergunning zijn voorgeschreven. De gemeente be treurt dat standpunt. Van Groningen wees ook het geëiste bodemonder zoek bij bedrijfsbeëindiging van de hand. Nog afgezien van het feit dat daarvoor op diverse plaatsen door de vloer geboord zou moeten wor den, wil beëindiging van de exploi tatie volgens hem geenszins zeggen dat de gebouwen dan ook afgebro ken worden. Een ander heikel punt in de vergun ning is de bepaling dat varkenshou ders geen brijvoer mogen maken voor varkens buiten hun bedrijf. Die beperking willen ze niet omdat - zo stelt Van Groningen bij herhaling - ze de mogelijkheid willen houden een collega te helpen als die bij voorbeeld met een storing te kam pen heeft. De omvang van de instal laties waarmee het voer wordt ge maakt, is zodanig dat niet eens brijvoer voor de handel gemaakt kan worden. Dat brij voeders per se gekookt moeten zijn, wordt ook af gewezen door de varkenshouders. Nergens geeft de gemeente aan waarop ze haar mening baseert dat dit is om stankoverlast te beperken, aldus de raadsman. Hij vond dat de gemeente beter in de voorschriften had kunnen opnemen welke brij voeders absoluut niet zijn toege staan. Namens de gemeente werd hierover aangevoerd, dat de Raad van State in een eerdere zaak heeft geoordeeld dat een dergelijk voor schrift niet onrechtmatig is. De ge meente wil geen veevoederopslag en -distributiebedrijf vergunnen in plaats van een veehouderij. Ten aanzien van Timmermans ging Van Groningen uitvoerig in over het plaatsen van lekbakken onder aftap- punten, met name over de vraag wat de gemeente precies onder 'vloei stoffen' verstaat. Volgens hem zou de veehouder op grond van de gestelde eisen nu zelfs al in overtreding zijn als hij geen opvangbak heeft bij zijn koffiezet apparaat. Er zou sprake moeten zijn van schadelijke vloeistoffen. De ge meente noemde de voorschriften wenselijk vanuit milieuhygiënisch oogpunt en zag zich gesteund door de adviseur van het rechtscollege. Dat Van Rijsingen een hogedrukrei- niger alleen binnen mag gebruiken en niet om het voorterrein schoon te spuiten, werd ook aangevochten. Uit veterinair oogpunt moet de om geving van de stallen worden schoongehouden en de hogedruk- reiniger heeft daarbij juist een posi tieve in plaats van een negatieve in vloed op het milieu, aldus Van Groningen. Volgens de gemeente is vergund wat door Van Rijsingen is aangevraagd. De gemeente heeft de aanvragen van Timmermans en Van Rijsingen extra getoetst aan richtlijnen voor stankoverlast, met het oog op eerde re uitspraken van de Raad van State. De conclusie is dat de aanvragen daaraan voldoen, zodat de vergun ning verleend moest worden. Dat zelfde geldt voor de door maatschap Van Leijsen gevraagde vergunning, waartegen v.o.f. Den Engelsman be zwaar heeft gemaakt. In het geding is een mestzak, maar die ligt op vol doende afstand en voldoet aan de richtlijnen. Wél is de vergunning op grond van het ingediende bezwaar aangepast, want in plaats van één bleek het bedrijf twee mestzakken te gebruiken. Het nieuwe jaar begon vochtig en noordwesten. In de dagen daarna nevelig en er ontstond gemakkelijk mist. De temperatuur deed het met acht graden goed. Het leek meer op een verlengde herfst, en dat hartje winter. Hetzelfde weerbeeld was er voor zondag de tweede en de voor uitzichten voor de nieuwe week waren niet veel anders. De westcir culatie had de overhand en voerde regelmatig diepe depressies rich ting West-Europa. Tussen die de pressies in, betere en drogere mo menten met af en toe wat Zon. De winterkou was ver weg. Maandag de derde trok weer een depressie via Schotland naar Scandinavië. Later op de dag begon het dan ook te regenen en de wind trok aan tot krachtig uit het zuidwesten. De temperatuur bleef hoog. Ook de volgende dag was een uitgesproken regendag die 11,8 mm in de meter bracht. Tegen de avond klaarde het op en de wind nam toe tot kracht zes uit westelijke richting. Woensdag was, dankzij een uitlo per van een hogedrukgebied boven Zuid-Europa, een dag met flink wat zon. Maar donderdag was een heel ander verhaal. Een diepe depressie trok via Schotland richting Noor wegen, wat in onze omgeving veel bewolking bracht en wat regen. Doordat het al genoemde hoge- drukge- bied in de buurt bleef, was het vrijdag de zevende droog en overwegend bewolkt met af en toe een glimpje zon. Door de strakke zuid-zuidwestenwind voelde het koud aan. Een depressie die rich ting Noorwegen koerste, zorgde op zaterdag voor wat regen. Maar na de middag klaarde het op en kwam de zon nog even terug. Een hogedrukgebied boven Oost- Europa breidde zich in onze rich ting uit en zorgde vanaf zondag de negende voor temperaturen die meer in de richting gingen van waarden die voor deze tijd van het jaar normaal zijn. 's Nachts zakte ze richting het vriespunt. De lucht drukverdeling was van dien aard, dat echt winterweer er ook deze keer niet in zat. Wel gingen we een aantal droge dagen tegemoet. In de nacht ontstond er mist bij lichte vorst. Dinsdag de elfde maakt de zon plaats voor bewolking en het kwik bleef op vier graden steken. Ook de volgende dag begon be wolkt, maar later kwam de zon er goed doorheen. Het werd niet war mer dan twee graden. In de ochtend vroor het licht, maar door de krach tige zuidenwind voelde het als tien graden vorst aan. Ook de donder dag was bewolkt, terwijl de wind afnam. In de dagen daarna ontwikkelde zich een nieuw hogedrukgebied in de buurt van Schotland; de wind draaide erdoor naar noordelijke richtingen. De stand van de baro meter (1038 Hpa) deed vermoeden dat het hard zou vriezen, maar dat deed het juist niet omdat de hoge- druk niet op de daarvoor geschikte plaats lag. Vrijdag de veertiende begon met wat lichte regen, maar na de middag klaarde het op en af en toe kwam de zon door de bewol- king. De temperatuur liep op tot zes graden. Zaterdag was het zon ning, maar zondag veel bewolkter met af en toe lichte motregen. Het was zacht, waardoor de tempera tuur op zeven graden uitkwam. Maandag de zeventiende begon zonnig. Rond het middaguur be trok de lucht, het ging miezeren en begon harder te waaien uit het waren de temperaturen lager en er vielen buien die soms een winters karakter hadden. Dinsdag de acht tiende wisselden zon en wolken el kaar af. Er stroomde drogere lucht binnen. De wind kwam uit het noordwesten en dat maakte het, ondanks dat de thermometer acht graden aanwees, niet aangenaa.m. De eerstvolgende dagen verander de er niet veel, behalve dat de wind tijdelijk wat ging liggen. Tegen het einde van de week nam ze weer toe tot krachtig, nog altijd uit het noordwesten. De temperatuur liep terug en af en toe viel er een bui. De winter bleef op afstand. Woens dag, donderdag en vrijdag waren bewolkte dagen zonder zon. De temperatuur bleef'op vijf graden steken. In de nacht van 21 op 22 ja nuari werd in een noordelijke stro ming een regengebied meegevoerd. Zaterdag overdag klaarde het af en toe op, maar er vielen ook buien die gepaard gingen met flinke windstoten (75 km/u). De wind nam toe tot krachtig en hard uit het noordwesten. Het eerste gedeelte van de laatste januariweek werd het kouder. We kwamen terecht in een uitloper van een hogedrukgebied bij Ierland en de wind ging om naar het noord oosten. De atmosfeer werd een stuk rustiger en de temperatuur kwam overdag net boven nul. 's Nachts vroor het licht. De ijslief- hebbers ten spijt leek er ook deze keer geen vorstperiode van beteke nis aan te komen. Zondag de 23ste begon, na een regenachtige nacht, droog en zonnig. In de middag was er af en toe meer bewolking. Na lichte vorst in de nacht en ochtend werd maandag een prachtige zon nige winterdag. Dinsdag was de speldenprik weer voorbij. Er was veel bewolking, waaruit het af en toe licht sneeuwde. De wind draai de naar de zuidwesthoek, waar doorgaans niet de meeste kou van daan komt. Woensdag was het overwegend bewolkt, maar af en toe liet de zon zich zien. Het kwik stond rond de vier graden. Donder dagmorgen was het nog net onder nul, maar daarna werd het een prachtige zonnige dag. Na een aan tal droge en soms zonnige dagen veranderde het weer. Een diep la gedrukgebied trok tussen Schot land en IJsland door in de richting van Scandinavië. Vrijdag de 28ste was een over gangsdag naar een onstuimig weer type. Het was overwegend zwaar bewolkt en de wind trok aan uit het zuidwesten. Storingen brachten za terdag en zondag veel wind en pe rioden met regen of buien. Het werd een stuk zachter, met een len teachtige temperatuur van negen tot tien graden. Nadat de luchtdruk de hele maand januari hoog was ge weest, dook deze voor het eerst dit jaar onder de duizend Hpa, name lijk 996 Hpa. Dat leverde 's zater dags windstoten op van 24,1 m/sec ofwel ruim 86 km/u. Zondag was het iets rustiger, maar maandag de 31ste opnieuw veel wind en af en toe wat nattigheid. Terugkijkend was januari tamelijk droog, zonnig en - wat we eigenlijk elke maand constateren - te warm voor de tijd van het jaar. Februari is de laatste maand van de meteorolo gische winter. De kans op een seri euze koudeperiode wordt met de dag kleiner, maar komen kan deze altijd nog. St.-Philipsland St.-Maartensdijk Temperatuur Gemiddelde temperatuur 4,2 4,7 Gemiddelde maximum temperatuur 6,5 6,8 Gemiddelde minimum temperatuur 2,2 2,7 Hoogste maximum temperatuur 10,8 (31) 11,1(31) Laagste maximum temperatuur 1,4(25) 1,7 (25) Hoogste minimum temperatuur 8,6 (31) 8,9 (31) Laagste minimum temperatuur -4,6(24) -4,2 (24) Aantal uren zonneschijn 59,5 67 Aantal vorstdagen 10 5 Aantal vorsturen 67 36 Dagen lichte vorst, tussen 0 èn -5 °C 10 5 Koudegetal van Hellmann -1,7 -1,4 Neerslag Aantal dagen met neerslag 22 18 Aantal dagen met hagel - - Aantal dagen met sneeuw 1 1(25) Aantal dagen met ijzel - Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm 1 1 Hoogste etmaalsom 11,8 (4) 10,1 (4) Totaalsom 38,6 39,5 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1024 1025 Hoogste luchtdruk 1039(15,16) 1040(15) Laagste luchtdruk 996 (29) 996 (29) Laagste luchtvochtigheid 63 (24) 65 (24) Aantal dagen met onweer - - Aantal dagen met weerlicht - - Aantal dagen met mist 3 2 Gemiddelde windsnelheid 5,3 m/sec 4,7 m/sec Hoogste windsnelheid 24,1 (29) 23,6(29) De getallen tussen haakjes zijn de data. J 1 De bouwvergunning voor een varkensstal is geweigerd, maar maatschap Van Leijsen vecht nog onderdelen van de milieuvergunning aan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7