Twee besturen streven naar één natuurvereniging in gemeente In atlas zweefvliegen is Tholen witte vlek Vroonstede moet allure geven aan Sint-Annaland Gemeente krijgt geldkist van wijlen molenaar W.G. Robbe Akkerranden wegens succes 100 ha meer Tholen weinig bijzondere boomsoorten Leden van Natuurvrienden Sint-Philipsland kunnen naar Tholen Onderzoek naar bedr ij venter rein langs Zoom-as Haardhout voor hulp aan dorp in Roemenië Donderdag 17 februari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De Natuurvereniging Tho- len en de Natuurvrienden Sint-Philipsland streven naar één natuurvereniging in de gemeente Tholen. De besturen hebben bekeken of ze zouden fuseren, maar kiezen voor het opheffen van de Sint-Philiplandse club. De leden van de Na tuurvrienden kunnen zich vervolgens aanmelden bij de Natuurvereniging Tho len. Ze krijgen vooraf al het Thoolse verenigings blad toegestuurd. Maar voor dat het zover is, zal de Natuurvrienden eerst moe ten beslissen wat ze met hun tegoeden doen. Dat zei voorzitter G. Westerweel van de Natuurvereniging Tholen maandagavond tij dens de ledenvergadering in Meulvliet in Tholen. Buiten het bestuur waren er veertien leden. Foute contributie Auvergnepolder Bloemdijken Naar bijen en libellen wordt niet gekeken Het is bedroevend gesteld met de studie naar insekten op Tholen en Sint-Philipsland. In de Nederlandse atlas voor zweefvliegen staat geen enkel gegeven vermeld over on ze streek. De belangstelling gaat vooral uit naar vogels, maar voor het tellen van bijensoorten, libellen en andere insekten is geen belangstelling. Dat zei R. Brouwer van Staatsbosbeheer uit Sint-Philipsland maandagavond in zijn inleiding op de ledenvergadering van de Natuurver eniging Tholen in Meulvliet. Paardenbijter Verjaal multimedia pecialist de regio School m.d. Bijbel en Regenboog winnen Plan voor 129 huizen tegenover sportveld en tennisbaan De Dorpsweg/Bierensstraat in Sint-Annaland krijgt door de nieuwbouwwijk Vroonstede als dorpsentree enige al lure door het weidse profiel met bomen en watergang. De vrijstaande villabebouwing wordt met bruggetjes ontsloten. Over het totaal 129 huizen omvattende be stemmingsplan vindt maandag 29 februari om half acht in de Wellevaete een inspraakavond plaats. Het perceel van 9 ha. wordt omsloten door de Zoetwaterweg, Dorps- weg/Bierensstraat, F.M. Boogaardweg en de algemene begraafplaats. Snelheid 30 km Parkeren Groen en water Molenbescherming Smalle straatjes De natuurvereniging Tholen telt momenteel 104 leden, de Natuur vrienden 34, plus 18 donateurs. Westerweel hoopt dat er actieve le den overkomen die deel willen uit maken van een van de werkgroepen binnen de Thoolse vereniging (vo gelwerkgroep, plantenwerkgroep, landschapsbeheer en planologie werkgroep). De besturen hebben overwogen om een fusie aan te gaan, maar vrezen voor de kosten die daar aan kleven: opheffen van de kleinste vereniging lijkt het voordeligst. „Op deze ma nier kan het zonder veel kosten, maar als het eenmaal is voltooid, dan zullen we moeten kijken of we de naam aan moeten passen. Dan wordt het Natuurvereniging Tholen en Sint-Philipsland. Ook dan moe ten we naar de kosten kijken, maar die zijn te overzien." Volgens de voorzitter is elk lid wel kom en is er op Sint-Philipsland ('bijna overbedeeld met natuur') heel veel moois te zien en werk te doen, zoals het tellen van vogels, het inventariseren van planten en het verzamelen van gegevens over insekten. De leden stelden, voor de Thoolse vereniging, het huishoudelijk regle ment vast. Daarin staat onder meer hoe de verschillende vergaderingen dienen te verlopen, hoe de voorzit ter van de werkgroepen wordt ge kozen en hoe er met de leden ge communiceerd wordt. In het bestuur werd Kees Luyster- burg (vogelwerkgroep) bij accla matie herkozen. Voor de herverkie zing van Westerweel (planologie werkgroep) kwamen de papiertjes op tafel voor een schriftelijke stem- Het begrazen van dijken op Tholen door schapen zorgt ervoor dat de dijken vrij worden gehouden van opslag waardoor bijzondere planten (zoals aardaker en ruige anjer) een kans krijgen. Deze schapen op de Mallandsedijk in Poortvliet zijn met hun oogvlekken en zwarte oren ook een bijzondere verschijning. Alsof ze beschilderd zijn. ming. Hij werd unaniem herkozen. Door een fout in de heffing van de contributie is de vereniging inkom sten misgelopen. In plaats van 35 gulden te vragen voor een gezin, werd 27,50 gulden geheven. Voor het lidmaatschap van een volwasse ne 15 gulden in plaats van 25 gul den en voor een kind 7,50 gulden, in plaats van 17,50 gulden. A. Vroegop uit Tholen, redactrice van het verenigingsblad ontdekte de fout. Met instemming van de verga dering werd de contributie weer op het oude peil gebracht. M.A.J. van der Linde uit Tholen vond dat er een apart briefje naar de leden moet om de kwestie uit te leggen. „Dit is erg slordig. Zo ga je niet met de leden om." Met het contributiegeld en de in komsten uit het knotten van wilgen (waar de vereniging nu 23 gulden per boom voor krijgt) wil het be stuur middelen aanschaffen en de reserve vergroten. Zo is er voor de werkgroep landschapsbeheer een kettingzaag nodig om dikke stam men in kleine stukken te zagen voor het vervoer. „Dat is bittere noödzaak," zei Westerweel. J. de Wilde van de werkgroep land schapsbeheer legde uit dat twee le den van deze groep een cursus vol gen om met het apparaat overweg te kunnen. De kettingzaag verplicht de vereni ging ook om helmen, overalls, handschoenen en beenkappen aan te schaffen, plus een mobiele tele foon. Als er tien personen bezig zijn met knotten moeten er (volgens de arbowetgeving) twee EHBO'ers in de buurt zijn die in kunnen grij pen bij een ongeval. Voor het inkopen van deze spullen zal het bestuur een beroep doen op de stichting landschapsbeheer Zeeland en de provincie, zo zei de voorzitter. Voor het vervoer van het hout (dat als open haardhout kan worden gebruikt) wil de ver eniging een aanhangwagen aan schaffen, maar daar ontbreekt het geld voor. De planologiewerkgroep bekijkt met enige zorg de laatste ontwik kelingen in de Auvergnepolder. Met de afspraken tussen Brabant en Zeeland om geen 200 ha indus trieterrein te ontwikkelen, maar 65 ha tot 2010 en geen insteekhaven, lijkt de kou uit de lucht. Maar vol gens Westerweel is het zaak de ontwikkelingen scherp in de gaten te houden. De aandacht is nu ge richt op de uitkomst van de onder handelingen tussen de gemeente Bergen op Zoom en General Elec tric om bedrijfsterrein van de fa briek op Noordland over te nemen in ruil voor een deel van de Auver gnepolder tussen de Tholenseweg, Lange Water en Nieuw-Beijmoer- seweg. „Wat wil General Electric daarmee? We zijn niet van de pro blemen af. We kunnen daar te ma ken krijgen met zware industrie." De plantenwerkgroep is bezig met het inventariseren van planten. Steeds wordt een vierkante kilo meter in kaart gebracht. De gege vens van de planten worden op een lijst ingevuld en verstuurd naar het Floran die voor het rijks herbarium werkt in Leiden en Utrecht. Het stedebouwkundig bureau RBOI uit Middelburg doet onder zoek naar het voorkomen van bloemdijken op Tholen. Dat ge beurt in opdracht van de gemeente Tholen. Ook Staatsbosbeheer doet onderzoek naar de soorten die hier voorkomen. Westerweel riep de leden op mee te doen met het ver zamelen van floragegevens. Wie geen of nog onvoldoende kennis heeft, kan leren determineren op de cursus algemene botanie die de werkgroep verzorgt. De vogelwerkgroep is bezig met het afronden van de cursus roof vogels herkennen. Het aanbod van cursisten overtrof alle verwachtin gen. Van Heinkenszand tot Ou denbosch meldden zich belang stellenden aan. De werkgroep kon dertig cursisten inschrijven en moest tien personen teleurstellen. Volgens Brouwer valt er nog veel te ontdekken. „Vogeltellers zijn er genoeg, maar het tellen van insek- tensoorten staat nog in de kinder schoenen. Van libellen bestaan er in Nederland zo'n 60 soorten, van bijen 300. Daarover is nog weinig bekend, terwijl bijen hier meer worden bedreigd dan vlinders." De opzichter van de eendenkooi in Anna Jacobapolder legde uit dat bijvoorbeeld hommels zich op Tholen en Sint-Philipsland heel goed thuis voelen omdat ze van open terreinen houden. Ze komen veel voor in weilanden en op dij ken en sommige soorten zijn vol gens Brouwer heel zeldzaam. Aan de hand van lichtbeelden pro beerde hij de leden van de vereni ging in een half uur te laten zien hoe de insekten zijn te herkennen. De meeste diaopnamen had hij ge maakt in en rond de eendenkooi. Van het bekende koolwitje tot de zeldzame gehakkelde orelia die zich in bosranden en op brandne tels ophoudt. Het brandnetelmotje ('een van de 1000 soorten micro vlindertjes') komt volgens Brou wer ook veel voor op de schorren rond Tholen en Sint-Philipsland. Het beschikt over een vast cocon netje waarin een luchtbelletje zit. Het vlindertje verschuilt zich in het coconnetje tijdens de vloed en kan dankzij het luchtbelletje blijven ademen. De zweefvliegen zijn te herkennen aan de zogenoemde valse ader in de vleugels, een ader die niet ver bonden is aan de vleugelranden en het lijf. „Ze kunnen stil hangen in de lucht. Ze trillen met de vleugels maar de wetenschap weet nog niet hoe ze dat kunnen." Sommige zweefvliegen komen al leen in Zeeland voor omdat ze baat hebben bij brak water. De vliegen worden tegenwoordig ook vaak in gezet in kassen om andere insekten te bestrijden. Het lantaarntje, de libel met het blauwe bandje op het negende seg ment, is veel voorkomend en bij de meeste mensen wel bekend. De paardenbijter of ogennaaier voor speldt niet veel goeds, maar vol gens Brouwer is dezé libel on schuldig, al ziet het diertje er vervaarlijk uit. Op zijn rug heeft de paardenbijter ook nog een geel te kentje dat op een spijker lijkt. De ogennaaier komt hier veel voor omdat de omstandigheden (met brak water) zich uitstekend lenen voor de voortplanting. Van de zestig soorten libellen zijn er op Tholen en Sint-Philipsland volgens Brouwer zo'n twintig te zien. De spec: en klein za de particuliere markt Computers, netwerken, printers, faxen. Zaktelefoons, telefoon centrales. Beeld en geluid. Molendijk 3-4,4695 BB St. Maartensdijk, Tel. 0166 - 66 23 15 ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Advertentie I.M. Om de lange wachtlijst met belang stellenden in te korten, komt de pro vincie Zeeland met 100 ha extra ak kerranden. Voor vaste, kruidenrijke akkerranden met een breedte tussen de 6 en 12 meter wordt een vaste ver goeding van 5600 gulden per ha. per jaar betaald. Coordinator van het plan is Scherpenissenaar P. van der Reest, die via telefoon 0118-631730 nadere informatie geeft. Belanghebbenden kunnen tot en met 26 maart bij de provincie reageren op het ontwerp- beheersgebiedplan. De belangstelling voor het akkerrandenbeheer onder de Zeeuwse boeren is groot. Gedepu teerde staten vonden verruiming van het aantal hectares gewenst om de continuïteit te kunnen waarborgen. In aansluiting op het al bestaande be heersgebied van 300 ha kan nu op 100 ha akkerranden de verscheiden heid van fauna en flora vergroot wor den. De aandacht gaat in het bijzon der uit naar akker(broed)vogels, zeldzame kustbroedvogels, foerage- rende roofvogels en zangvogels, klei ne zoogdieren, amfibieën, dagvlin ders en roofinsecten. Er is sprake van drie zoekgebieden: akkerranden gele gen langs een natuurgebied, akkerran den gelegen in een bestaand akkervo- gelgebied en akkerranden gelegen in een potentieel akkervogelgebied. Op het schooldam- en -schaaktoer nooi is gisteren De Regenboog uit Tholen winnaar geworden bij het schaken, terwijl de School met de Bijbel uit Sint-Annaland bij het dammen eerste werd. De provincie Zeeland trekt 75.000 gulden uit voor een onderzoek naar de kansen voor het ontwikke len van multimodale bedrijventer reinen langs de Zoom-as. De pro vincie Noord-Brabant legt een zelfde bedrag op tafel. Er is inzicht nodig in de kwaliteit van het lan delijk gebid, zoals de natuur- en landschapswaarden, het watersys teem en de cultuurhistorische waarden. De bedrijventerreinen zouden in de Kreekrakpolder en de Auvergnepolder moeten komen, dus vlakbij Tholen. Of een derge lijke ontwikkeling gewenst is, hangt af van de effecten op het vlak van verstedelijking, verkeers- en vervoersstromen en milieu. Alle Vroonstede is een plan met een hele lange adem. Prioriteit heeft het nooit gehad, ook al vlogen de kavels in plan Stoofweg weg, waardoor de gemeen te op een gegeven moment nee moest verkopen. Nu noemt het college de bouw van 135 woningen in Sint-An naland voor de periode tot en met 2009 noodzakelijk en urgent.' Naast Vroonstede is er dan nog een plan voor vervangende nieuwbouw aan de Hoenderweg, waar slopersbedrijf Je- roense nog gevestigd is. Die is echter al bezig met verplaatsing naar de Bronsgeestweg. In 1996 werd een voorontwerp gepre senteerd voor Vroonstede, maar in 1998 besloten b. en w. tot ingrijpende wijzigingen in verband met ander be leid van rijk en provincie. Het water schap stelde stringente eisen aan de waterhuishouding en over het verkeer werd anders gedacht. Vroonstede an no 2000 staat voor ,een duurzame en kwalitatief hoogwaardige woon- en leefomgeving met een hoog ambitie niveau voor de waterhuishouding.' Wat dat laatste onderdeel betreft: vijf procent van het gebied van 9 ha. is voor berging van regenwater gereser veerd. Tegenover het sportveld komt de centrale bushalte voor heel Sint- Annaland met een fietsenstalling en parkeerruimte voor afhaalverkeer. De huidige bushalte bij de Wellevaete ligt op 850 meter van Vroonstede, terwijl 450-500 meter maximaal aanvaard baar wordt geacht. Fietsers en voet gangers krijgen voorrang in Vroon stede. Het autogebruik wordt beperkt. In de nieuwbouwwijk wordt 30 km het maximum en dat gaat ook voor de Dorpsweg/ Bierensstraat gelden, waar bovendien verkeersremmers (asver- springen en een plateau) komen. De rijsnelheden daar staan al geruime tijd ter discussie, evenals op de Zoetwa terweg, waar nogal eens mensen hun hond uitlaten of gewoon wandelen. Op de Zoetwaterweg wordt de snel heid teruggebracht van 80 naar 60 km. In de F.M. Boogaardweg wordt in 2005 de snelheid verminderd van 50 naar 30 km. Tijdens een eerdere bijeenkomst over plan Vroonstede kregen b. en w. klachten over de te verwachten par keerproblemen gezien de al aanwezi ge drukte bij de sportvelden. In het schetsplan wordt uitgegaan van 1,2 tot 1,3 parkeerplaats per woning. Het parkeerterrein tussen het sportveld en de tennisbanen wordt heringedeeld, waardoor de capaciteit wordt ver groot. B. en w. noemen het parkeren van voetbalsupporters in de nieuw bouwwijk ,geen acceptabele oplos sing.' Daardoor zal het parkeerpro bleem blijven bestaan. „Alle maatregelen ten spijt, kan parkeero- verloop naar de Dorpsweg/Bierens- straat niet worden uitgesloten", con cludeert het college. Er komen wel parkeerstroken voor bussen. B. en w. hebben met het bestuur van zowel de voetbal- als de tennisvereniging al overleg gevoerd over het parkeren in de Dorpsweg/Bierensstraat. WHS moet door afscherming of een verbeterde afstelling een directe stra ling van de lichtmasten ten opzichte van de nieuwe woningen voorkomen. De huizen moeten op 30 m. van de ar maturen blijven gezien eventuele lichthinder. Overigens blijven de wo ningen 14 m. uit de as van de Bierens straat. Ten aanzien van de begraaf plaats gelden geen wettelijke af standsnormen. Dat is wel het geval bij de zaadhandel Sahin aan de Zoetwa terweg: pas op 100 meter afstand van dat bedrijf mogen er huizen gebouwd worden. Sint-Annaland heeft relatief weinig openbaar groen ten opzichte van de overige kernen, stellen b. en w. vast. Daarom vindt het college aanvullende groenvoorzieningen van redelijke omvang gewenst in plan Vroonstede. De Bierensstraat dient een stevige bo menrij te krijgen om het laankarakter te accentueren. Aan de buitenrand, langs de Zoetwaterweg, is eveneens laanbeplanting gepland. Verder zijn er ook veel waterpartijen, waarvan het accent ligt op het wijkge- deelte tegenover het huidige parkeer terrein en de tennisbanen. De diversi teit aan woonmilieus en woningtypes in relatie tot de water-/groenstructuur draagt bij aan de kleinschaligheid en het dorpse karakter van het woonge bied. Er is vooral uitgegaan van vrij staande en geschakelde huizen gezien de te verwachten vraag. Het schets plan omvat 129 woningen waarvan 49 vrijstaand, 55 twee-aan-één, al dan niet via uitbouwen of garages, 17 één aanéén geschakeld en 8 rijenbouw. Naar verwachting zal de totale capa citeit van 129 eerder dalen dan stij gen. De gronduitgifte zal in kleinere fasen geschieden. De woningdifferen tiatie en de capaciteit heeft een zekere bandbreedte om flexibel in te kunnen spelen op de marktbehoefte. Het noordoostelijke deel bevat 50 huizen, het zuidwestelijke telt 79 woningen. Speelvoorzieningen zijn geconcen treerd langs de brede en flauwe oevers van de vijvers met kindvriendelijke oevers. Voorts liggen er kleine speel plekken. En b. en w. hebben de moge lijkheid om een hangplek voor jonge ren (een j.o.p.) van 15 m2 in Vroonstede te maken met een hoogte van 3 m. Molen de Vier Winden, die onlangs in andere handen is overgegaan, speelt nog een belangrijke rol bij de ontwik keling van Vroonstede. Nadat eerder de familie Verhage het beroep tegen de bouw van Vroonstede verloor, hecht het college nu bijzonder aan be perking van de hoogte in de nieuw bouwwijk om voldoende wind voor de Vier Winden te houden. Er is een molenbeschermingsroute geprojec teerd waarbij tot 71 meter rond de molen geen obstakels hoger dan 4,5 meter mogen komen. Elke 50 m. ver der mag 1 m. hoger worden gebouwd. Deze nieuwe eisen zouden ook gevol gen kunnen hebben voor de eventuele nieuwbouw van de Schutse, wanneer het bestaande verzorgingshuis hele maal gesloopt zou worden. De molenbeschermingsroute raakt het gebied tussen de landbouwschuur van de familie Snoep - die volgens bestemmingsplan Vroonstede ver dwijnt om plaats te maken voor wo ningbouw - en de begraafplaats. Dit binnengebied bestaat uit drie woon- vlekken. Het noordoostelijke deel heeft een circuitvormige ontsluiting met een centraal pleintje van 500 m2, waaraan rijenbouw is gepland. In ver band met de vereiste windvang van de molen is de bebouwingshoogte be perkt. Door de noodzakelijke toepas sing van platte of lessenaarsdaken krijgt dit woongebied een eigen sfeer. Het binnengebied wordt aan de kant van de begraafplaats afgesloten met een waterpartij en aan de Bierens- straat-kant is het centrale busstation de scheiding met het vervolg van Vroonstede. De halteplaats voor de bus krijgt een ruimtelijke meerwaarde als plein door zijn inrichting (bestra ting, vormgeving voorzieningen). Het meest open gedeelte van Vroon stede ligt aan de Dorpsweg, tegenover het huidige parkeerterrein en de ten nisbanen. Het watersysteem is na drukkelijk herkenbaar. De huizen staan aan smalle straatjes waarin het regenwater in gootjes en zogenaamde IT-stroken wegstroomt naar de vijver of watergangen. Bij de bebouwings- wijze wordt ernaar gestreefd de zon- ne-oriëntatie te optimaliseren. In de smalle woonstraatjes wordt niet ge parkeerd. Dit kan op eigen terrein of op de koppen van de straat.] Zowel dit wijkje als het gebied tussen de Zoetwaterweg en de begraafplaats worden van elkaar gescheiden door de vijver en de aanliggende brede oe vers. Door aan de Zoetwaterweg lage vrijstaande bebouwing te projecteren wordt een harde dorpsrand voorko men. De buitenranden worden ook verzacht door bomenrijen, watergan gen en tuinen. Duurzaam bouwen, stedebouwkundi- ge en architectonische vormgeving en verkeersveiligheid zijn sleutelbegrip pen voor de ontwikkeling van de nieuwbouwwijk Vroonstede in Sint- Annaland. Gebouwd zal er dit jaar niet meer worden omdat de hele pro cedure via de wettelijke inspraak, be handeling in commissie gemeentelij ke ontwikkeling en gemeenteraad en goedkeuring door de provincie nog gevoerd moet worden. Met de aanleg van het busstation heeft de gemeente wel haast, want anders dreigt de forse subsidie weg te vallen. Via een artikel 19 procedure zou de bushalte bij voorrang aangelegd kunnen worden. De grond is al vele jaren in eigendom van de gemeente, maar de landbou- wers Moerland en Slager hebben voor het aanstaande zaaiseizoen weer hun plannen getrokken. K gegevens bij elkaar moeten leiden tot een ruimtelijke visie voor de Zoom-as. Het onderzoek heeft een globaal en verkennend karakter. Het resultaat kan aanleiding zijn om vervolgonderzoek te beginnen op het niveau van exploitatie en in richting. De antieke geldkist van wijlen molenaar Robbe wordt tentoongesteld in de hal van het gemeentehuis. De gemeente is sinds kort in het bezit van een bijzondere kist. Het betreft een antieke geldkist die ei gendom was van molenaar W.G. Robbe uit Sint-Maartensdijk. Op 31 december jongstleden is Rob be echter overleden. Het was zijn wens om de kist de gemeente na te laten met de bedoeling dat het antieke gebruiksvoorwerp ten toongesteld zou worden in de hal van het gemeentehuis. Burge meester en wethouders stellen de gemeenteraad voor het legaat te aanvaarden. De kist zal naast de schouw, vlakbij de trouwzaal ko men te staan. Navraag bij gemeente-archivaris J.P.B. Zuurdeeg leert dat het gaat om een zogenaamde 'Spaans ijzeren geldkist'. Het voorwerp van zo'n zestig centi meter breed, is geheel van me taal gemaakt en dateert vermoe delijk van rond 1700. In het voormalige stadhuis van Tholen staat namelijk een soortgelijke kist. Het zware voorwerp heeft een ingenieus slot. Op het eerste gezicht lijkt het sleutelgat zich in het midden aan de voorkant van de kist te bevinden. Maar dat is echter niet het geval. Het echte sleutelgat zit verborgen in het deksel. Overigens wilden de oor spronkelijke eigenaren (het is niet bekend hoe Robbe aan de kist is gekomen en wie driehon derd jaar geleden de gebruiker was) blijkbaar meer zekerheid, want er zijn nog eens twee hang sloten bijgezet. Zuurdeeg denkt dat er meerdere sleutelhouders geweest zijn, zodat er altijd een aantal mensen nodig waren om de kist te openen. Zo kon nie mand in zijn eentje een greep uit de kas doen. De gemeenteraad beslist maandag definitief over het aannemen van het legaat van Robbe. Zoals gebruikelijk heeft de Lions- club Tholen dit jaar ook weer open-haardhout gehakt ten bate van een goed doel. Deze keer werd gekozen voor het comité Di- Tho dat hulp verleent aan het dorpje Lopadea Noua in Roe menië. DiTho is een samentrek king van Dinteloord en Tholen, de plaatsen waar de initiatiefnemers vandaan komen. Het dorpje in kwestie telt 1700 inwoners en ligt op ongeveer 90 kilometer van Cluij Napoca. Er is zijn geen gas- en waterleidingen en alleen de doorgaande weg is 'geasfalteerd'. De medische voorzieningen zijn slecht en er is één winkeltje waar de allereerste levensbehoeften worden verkocht. Omdat de bevol king Hongaars van afkomst is, wordt ze achtergesteld bij de Roe menen. De geldstroom van de overheid is zo klein dat de plaatse lijke basisschool zelf niet de hele winter verwarmd kan worden. Di Tho wil daarom inzamelingen houden van goederen, met name kleding, laarzen, schoenen, schoolartikelen en speelgoed. Ook wil man de basisschool van hout voorzien om de verwarming te stoken. Een ander doel is om een ambulance te laten kopen voor het plaatsje. Als contactpersonen voor DiTho in Tholen zijn aangewezen: Hans van Voorst tel. 602967, Wim van Vossen 603503 en Henk Quist 603502. De Lions hakten heel wat hout voor dit goede doel. Er is nog on geveer tien kubieke meter voorra dig. Men dat tegen 75 gulden per kubieke meter gezaagd (gehakt) hout kopen. Het hout wordt dan thuisbezorgd. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij camping De Pluim- pot te Scherpenise tel. 662727 of 664368. De houtopstanden in de stad Tholen vallen onder toezicht van het ge meentebestuur en dat willen b. en w ook zo houden. In de andere plaat sen zijn echter geen bijzondere boomsoorten of concentraties van beplantingen. Daarom wil het colle ge bij gedeputeerde staten van Zee land ontheffing vragen voor vast stelling van de bebouwde kom ingevolge de Boswet. Volgens die wet gelden de bevoegdheden van het rijk alleen buiten de bebouwde kom. De meldingsplicht en de her- beplantingsplicht hebben dus geen werking binnen de bebouwde kom, waar het rijk dan ook geen kapver- bod kan opleggen. Provincie en ge meente hebben binnen de bebouw de kom meer bevoegdheden dan daarbuiten. Buiten de bebouwde kom hebben ze alleen wat te vertel len over alleenstaande bomen en kleine bosjes. Wanneer de gemeenteraad de grens van de bebouwde kom vaststelt, be perkt zij daardoor de bevoegdheden van het rijk en breidt die van de pro vincie en de eigen gemeente uit. De mogelijkheid van vrijstelling voor vaststelling van de komgrens is aan wezig en daar willen b. en w. ruim schoots van profiteren, behalve dan voor Tholen-stad. De commissie gemeentelijke ontwikkeling brengt dinsdagavond advies uit over dit voorstel. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5