Damestasje leidt niet tot de dader Pieter van Vollenhoven opent in Tholen nieuwe groothandel voor duiksportartikelen Scholen zingen samen voor 2000 'Poortvliet is gezegend met een stel bijzondere ondernemers' AL 55 JAAR THOOLSE COURANT Vermandere vierde keer in Tholen te gast HANSVERKERK KEUKENS Toneel PJZ over Tholen nu en in 1950 r# Krantenjongen mishandeld in Oud-Vossemeer Dranghekken bij basisscholen in Tholen-stad ty uw gulden ÜIS EEN EUftO WAAiD. Vrouw na drie dagen vrijgelaten Signalering van snelheid op de Groenewegeweg vergt 45 mille Suunto Benelux vestigt zich op Welgelegen Carrosseriebedrijf Elenbaas denkt aan verplaatsing naar Rilland Donderdag 17 februari 2000 5<Sfe jaarj ^sfcBieuor/tó bew ex. Subsidie voor kunst en spektakel DAGEN! De 58-jarige R. de J. uit Sint-Maartensdijk die donder dagavond door de politie werd aangehouden wegens mo gelijke betrokkenheid bij de moord op Job Zwagemaker, is maandag vrijgelaten. Zij is vrijdag voorgeleid aan de rechter-commissaris om als verdachte gehoord te worden en drie dagen in verzekering gesteld, maar het openbaar ministerie ziet na haar verklaring geen reden om haar lan ger vast te houden. Ze zat in een cel van een van de poli tiebureaus in het Oosterscheldebekken. Bloemen Deze week 176 bekeuringen Pieter van Vollenhoven verricht na de zomervakantie de of ficiële opening van Suunto Benelux b.v., een groothandel in duiksportartikelen die zich op het bedrijventerrein Welgele gen bij Tholen vestigt. De onderneming telt vijf personeels leden. E. Bleiji uit Zierikzee is de directeur, terwijl zijn va der B.Ph. Bleiji ook nauw betrokken is bij het project. Twee verdiepingen i Met twee zilveren en twee koperen jubilarissen vierde carrosserie Elenbaas in Poortvliet zaterdag feest. Het nuttige werd met het aangename verenigd. De bedrijfs auto Rai in Amsterdam liet de vijftig belangstellenden (medewerkers met echtgenote) de laatste nieuwe snufjes uit de branche zien. Daarna volgde er ontspanning in Snow World (skiëen, snowboarden of darten) te Zoeter- meer waar aansluitend het jubileumdiner plaatsvond met totaal tachtig gasten, inclusief familieleden van de twee zilveren jubilarissen. Elenbaas heeft een bijzonder goed jaar achter de rug. Nu de uitbreidingsmogelijkheden aan één kant van de Paasdijkweg uitgeput zijn, kijkt het car rosseriebedrijf naar groeikansen elders. Aan de overkant van de Paasdijkweg, op Welgelegen in Tholen, maar ook op het gunstig gelegen industrieterrein de Poort bij Ril- land-Bath. Omzetstijging 20% Duiven Engeland Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 13-jarige inwoner is maandag middag in Oud-Vossemeer mishan deld. De jongen was bezig aan zijn krantenwijk, toen hij het aan de stok kreeg met iemand die hem uiteinde lijk een klap in het gezicht verkocht. Daarbij raakte de jongen gewond. Zijn vader deed aangifte bij de poli tie. Volgens de jongen was er geen duidelijke reden voor de aanval. Er zou wel wat gescholden zijn. Als reactie op de brandbrief van de Thoolse schooldirecteuren over de gevaarlijke toestand in verband met de reconstructie van de Mo- lenvlietsedijk in Tholen, heeft de gemeente dranghekken laten plaat sen langs het voetpad bij de scho len. Zo zijn de kinderen en ouders afgescheiden van het terrein waar de zware voertuigen rondrijden. Verder is er een stopverbod in de Zoekweg ingesteld dat door de po litie wordt gecontroleerd. Ter hoogte van de Machteld van Gel- restraat is een oversteek gemaakt met platen, zodat men niet meer over het braakliggende terrein hoeft en ook droog over kan ste ken.' Van de 390.000 gulden subsidie voor culturele activiteiten die het provinciaal bestuur dit jaar toekent, gaat 9500 gulden naar Tholen. De gemeente krijgt 7500 gulden voor het verlenen van kunstopdrachten en het comité 525/2000 Sint-Annaland ontvangt 2000 gulden voor de uit voering van het Setallands spekta kel, het historisch openluchtspel dat begin juli aan de haven wordt uitge voerd. Het grootste bedrag, 40 mille, gaat naar het project van de eeuw van Scoop. Duizend gulden gaat naar bijvoorbeeld de stichting Be houd Hoogaars voor het maken van een lespakket over diverse scheeps- typen. Er werden totaal 104 subsi dieverzoeken ingediend. De raad voor de cultuur heeft de aanvragen beoordeeld, maar stelt ook vast, dat er voor cultureel erfgoed en literaire activiteiten te weinig geld is om waardevolle projecten te kunnen on dersteunen. De raad constateert ver der, dat de gemeenten niet steeds voldoende financieel bijspringen in de amateurkunst. De Vlaamse liedjeszanger Willem Vermandere staat zaterdagavond in Meulvliet in Tholen. Voor de vierde keer is hij te gast bij Uit op Tholen. Vermandere kan als geen ander zijn liedjes (waarvoor hij de teksten zelf schrijft) over het leven, personen en gebeurtenissen op een conference achtige manier - en met een unieke mimiek - aan elkaar breien. De zan ger wordt begeleid door Pol De- poorter en Freddy Desmedt. De voorstelling in Tholen begint om kwart over acht. Kaarten zijn te koop bij de VVV in Sint-Maartens dijk en bij boekhandel Dieleman in Tholen. Dat betekent dat elke piek maarliefst 2 gulden en 20 cent waard is. Profiteer vandaag nog van deze super voordeelactie. DONDERDAG O VRIJDAG KOOPAVOND GOES RINGBAAN WEST Jb 0113-216451 HULST INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 Bel 0800-0153 voor een koopzondag bi| u in de buurt ol kijk op internet hltp. www.ltans-verkerk.nl Advertentie I.M. ZIEVEKDER PAGINA 3 Het damestasje dat de recherche in de woning van Zwagemaker aan trof, leidde na verder onderzoek in een aantal cafés in het dorp tot de aanhouding van De J. Tegenover de politie zou ze gezegd hebben niet te weten hoe haar tasje in de woning van Zwagemaker te recht is gekomen. Vrijdagmiddag werd haar verklaring voorgelegd aan de officier van justitie. Die zag geen aanleiding om haar nog een periode van drie dagen vast te hou den. Pas later zal uitgemaakt wor den of zij nog gedagvaard wordt. De J. zou de avond voor het misdrijf met de 39-jarige kostganger van Zwagemaker tot na middernacht in café De Buurvrouw aan de Haven zijn geweest. De aandacht richt zich meer en meer op de huisgenoot van het slachtoffer, de Marokkaan O. Die is nog steeds spoorloos. De politie werkt onverkort met tien man aan de zaak door. Op grond van het spo renonderzoek in de woning wordt hij nu door de recherche als ver dachte van de moord beschouwd. Het staat nog niet vast hoe O. in de nacht van donderdag 3 op vrijdag 4 februari uit de Wilhelminastraat is weggegaan. Hij had geen auto. Buurtbewoners hebben 's nachts wel een auto horen rijden, maar de politie kan niet zeggen of deze met de zaak te maken heeft, noch op welke mogelijk andere wijze ver dachte de benen heeft genomen. De recherche heeft ondertussen fa milie van de verdachte in Duitsland gehoord, maar heeft hem nog niet De provincie betaalt het waterschap Zeeuwse Eilanden 22.416 gulden voor het verkeersproject op de rou te Poortvliet/Sint-Annaland. Dat is de helft van de kosten, die op 44.831 gulden zijn uitgekomen. Er is al een voorschot betaald voor de ze subsidie, maar dat bedrag blijkt 84 gulden te hoog uitgevallen te zijn, zodat het waterschap moet te rugbetalen. Op de Bram Groenewegeweg is een snelheidssignaleringssysteem ge plaatst met de tekst 'U rijdt te snel.' kunnen aanhouden. O. zou overi gens over een paspoort beschikken waarvan de geldigheid is verlopen. Dat zou het verkrijgen van een ver blijfsvergunning in Nederland heb ben bemoeilijkt. Daarvoor is name lijk een uittreksel van het geboor teregister nodig en dat kan alleen persoonlijk bij de burgerlijke stand in het land van herkomst opgehaald worden. Of dit paspoort zijn bewe gingsvrijheid nu ook beperkt, is niet duidelijk. In ieder geval is de politie in binnen- en buitenland bezig om de man op te sporen. Moeilijkheden bij het verkrijgen van een verblijfsvergunning en de schulden die de huisgenoot had, zetten de relatie tussen beiden re gelmatig zwaar onder druk. Zwage maker moest opdraaien voor de fi nanciële problemen van zijn huis genoot. Donderdag is Zwagemaker in be sloten kring begraven op de algeme ne begraafplaats in Sint-Maartens dijk. Vrienden uit de cafés waar Zwagemaker regelmatig kwam, brachten 's avonds bloemen naar de woning in 't Bosje' zoals de Wilhel minastraat door vele inwoners nog genoemd wordt, ter nagedachtenis van de overledene. Zo'n twintig personen liepen - toen het al donker was - in stilte naar zijn huis op de eerste verdieping en hingen de bos sen bloemen en een bloemstuk aan de galerij: We zullen je missen, stond er op het witte lint. Die tekst licht op, wanneer er harder dan 80 km wordt gereden, komend vanuit de richting Poortvliet. Alleen die installatie vergt al 25.214 gul den. Daarbij komt nog de aanslui ting op de elektriciteitskabel van Delta Nutsbedrijven: 11.867 gul den. De beschermkast van 2585, het aanbrengen van de doorgetrokken asstreep en het opfrissen van de kantstrepen kost 4105 gulden en de twee mottoborden ,80 km ken je li miet' is het goedkoopste onderdeel van het project met 1059 gulden. De politie heeft op de Bram Groe newegeweg nog een flitspaal ge plaatst, waarbij recent een bestra ting is gelegd om het verwisselen van de films wat minder modderig te doen verlopen. Ook dat is een fik se kostenpost, maar via de boetes komt daarvan volop geld binnen. Twee besturen van Thoolse natuurverenigingen streven naar een fusie Thoolse deelnemers aan grootste merklap ter wereld zijn al flink op dreef Vroonstede moet allure geven aan Sint-Annaland Gemeente Tholen vermoedt vertragingstactiek in aanvechten milieuvergunningen Veel Tholenaren op bijeenkomst over Whiplash ZLTO-voorzitter maant boeren om in toekomst meer rekening te houden met wensen van de consument 56-jarige Rinus Minheere uit Tholen beleeft nog elke week plezier aan de voetbalsport Harry van Dorst krijgt van Louis van Gaal rondleiding bij Barcelona WIE VAN KLEREN HEEFT GEWISSELD, HEEFT NOG NIET VAN MENS GEWISSELD Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Zaterdag houdt de afdeling Tholen en Sint-Philpsland van de Platte landsjongeren Zuid (PJZ) de jaar lijkse toneeluitvoering. In Haestin- ge te Sint-Maartensdijk brengen de spelers acht verhalen, uitgevoerd in een hedendaagse versie en een die zich afspeelt in 1950. De komedie handelt over baby's, schoolkinde ren, energie, bieten rooien, mode shows, wasmachines, varkens slachten en verliefdheid. In de afgelopen week heeft de poli tie op Tholen 176 bekeuringen uit gedeeld voor verkeersovertredin gen. Er werden 38 mensen op de bon geslingerd wegens te hard rij den en nog eens 138 werden geregi streerd door de flitspaal op de Nieu we Postweg bij Tholen die zowel overtredingen op snelheid als het rijden door rood licht vastlegt. „Als voorzitter van de Nederlandse duik zelf al dertig jaar en ik maak onderwatersportbond was ik 11 ja nuari op de nieuwjaarsreceptie van koningin Beatrix in het paleis op de Dam in Amsterdam en daar raakte ik in gesprek met Pieter van Vollen hoven. Die duikt zelf, evenals kroonprins Willem Alexander en andere prinsen. Ik ga nog een keer naar paleis het Loo om de definitie ve datum af te spreken. Pieter van Vollenhoven is zeer geïnteresseerd, want hij wil duikinstructeur wor den." Bleiji sr. is niet alleen een be langrijke voorman binnen de Ne derlandse onderwatersportbond, waarvan hij nu trouwens ook inte rim-directeur is. Hij is ook voorzit ter van de Europese duikbond. „Ik ook het overleg met de vissers en de provinciale overheid mee ten aan zien van de duikcorridors e.d." Daardoor heeft Bleiji talrijke con tacten opgebouwd in de duikwe- reld. Zijn groothandel is nu in Roosen daal gevestigd op het industrieter rein Borchwerf. „We konden daar niet uitbreiden en toen zijn we in het rond gaan kijken. Tholen is dichterbij huis - we wonen zelf in Zierikzee - en de grond is goed koop. Bovendien beviel de slag vaardigheid van de gemeente ons." Aan de Energieweg wordt 1787 m2 grond van de gemeente gekocht, waarop een hal van 20 meter breed, 35 meter lang en 7 meter hoog komt. Twee verdiepingen totaal met een totale oppervlakte van 1400 m2. Tweederde daarvan heeft Suunto zelf nodig, eenderde wordt ver huurd. De welstandscommissie heeft het ontwerp goedgekeurd en in april hoopt aannemer Krikke en v.d. Hulst uit Heeze te kunnen be ginnen aan de bouw van het maga zijn met showroom en kantoor. Tholen zit voor Bleiji mooi op de grens van Nederland en België. „Onze groothandel voorziet 50 win kels in Nederland en 30 in België van artikelen. Suunto duikcompu- ters en duikkompassen en Bare duikpakken." De artikelen worden ingevoerd uit Taiwan, Finland, Frankrijk, Malta, Canada en Italië. De in Helsinki gevestigde leveran cier Suunto heeft aandelen in het nieuwe Thoolse bedrijf, dat daar door ook de Finse naam draagt. De leerlingen die Duitsland als land hebben gekozen, slopen symbolisch 'de muur'. Nog vijf weken en dan is het zover. Dan treden de drie Oud-Vosse- meerse basisscholen samen naar buiten met een muzikaal pro gramma. Al maanden wordt er enthousiast gerepeteerd door de 80 kinderen van de groepen 6, 7 en 8. Vrijdag gebeurde dat voor het eerst met de kostuums die een v aantal moeders - het werkgroepje dat dit 2000-project begeleidt - hebben gemaakt. Leuke creaties zoals een Franse kunstschilderes, een Griekse godin en Hongaarse dansers. Want het programma be staat onder meer uit 'landenlied- jes'. Een hele rij landen passeert daarin de revue. De kinderen zin gen enthousiast, muzikaal bege leid door Rien van Dijke. Zijn vrouw Marian heeft de algehele leiding van dit spektakel. Om de drie weken waren er de afgelopen tijd groepsrepetities, tussendoor oefende men op eike school afzon derlijk. Er zullen ook oud-Hol landse liedjes gebracht worden en verder is er een playbackgedeelte met typerende nummers van de afgelopen decennia. Op 23 en 24 maart kan het publiek het resul taat zelf komen bekijken in De Vossenkuil. De voorstellingen vor men de eerste activiteit die wordt georganiseerd onder de paraplu van het comité Vosmeer 2000. Vooraan de zilveren jubilarissen Jaap Wesdorp (links) en Jaap de Vos. Links van hen koperen jubilaris Thijs Bruijnzeel en rechts Corné Gaakeer. Op de wagen de directie van het Poortvlietse carrosseriebedrijf v.l.n.r. Rens, Henry en Hans Elenbaas. „We zijn ons al een jaar aan het oriënteren, maar we hebben nog niet veel vooruitgang geboekt", zeggen Rens en Hans Elenbaas. Andere on dernemingen aan de zeer bedrijvige Paasdijk zitten met dezelfde proble men. Bouman-Potter, Budelpack en transportbedrijf De Groen zijn nog veel langer met uitbreiding/nieuw bouw bezig. „Poortvliet is gezegend met een stel bijzondere onderne mers", concludeert Rens Elenbaas. „En het bedrijfsleven wil sneller dan de politiek nu gaat. Voor ons is de overkant van de Paasdijkweg (het weiland tussen bloemenhandel PC. Heijboer en het melkveebedrijf van K M. Deurloo aan de Hogeweg) een reëele optie. Maar hoe lang duurt dat nog? We zijn ook in contact met de gemeente Reimerswaal voor nieuw bouw op het industrieterrein de Poort bij Rilland-Bath. Dat ligt heel centraal, ideaal gewoon, maar Elen baas Poortvliet is een begrip. We zit ten hier al 110 jaar en bijna al ons personeel komt van Tholen, maar Rilland is via de Oesterdam ook vlakbij. We bekijken een aantal op ties serieus: Poortvliet, Rilland, Tho len. Ons bedrijf staat voor een vitale beslissing", zegt Rens Elenbaas. De knelpunten bij Elenbaas zitten vooral in de spuiterij. De capaciteit schiet tekort bij de productie, maar uitbreiding is niet mogelijk. „We willen op ons terrein namelijk ook nog parkeerruimte houden en voor voluminieuze wagens vergt dat de nodige vierkante meters. Maar ook de in 1962 gebouwde hal is eigenlijk verouderd. Bij nieuwbouw zou je een veel doelmatiger indeling kun nen toepassen. Verder zitten we ook qua personele bezetting aan de top met onze 23 medewerkers. De per spectieven voor onze branche zijn goed omdat er steeds hogere kwali teitseisen aan het transport worden gesteld, o.a. met een fijnmaziger dis tributie. De geluidsnormen worden aangescherpt om 's avonds en 's och tends te mogen laden en lossen en dat betekent aanpassingen in de vorm van dempende materialen, e.d. Voorts is er in Goes een collega ge stopt en dat levert ons ook extra werk op." Elenbaas heeft een heel goed jaar achter de rug met een om zetstijging van 20%. „De economie loopt als een trein en daar profiteren we van mee. We hebben al geruime tijd voor een paar maanden opdrach ten vooruit en we moeten zelfs af en toe werk afzeggen. Ons bedrijf levert maatwerk en geen standaardprodu^ ten. Daarvoor is onze organisatie op een hoger niveau gebracht met het aan trekken van een hts'er als tekenaar constructeur. De werkvoorbereiding is daardoor goed verzorgd. Voor de uitvoering hebben we een grote plaat-freesmachine gekocht, waar door we sneller en nauwkeuriger kunnen werken. En het magazijn wordt straks geautomatiseerd. We hebben trouwens een compleet nieuw pakket gekocht met een volle dige integratie van de bedrijfsvoe ring en de financiële administratie. Een specifiek pakket voor onze bran che met calculeren, offertes maken, factureren, magazijnbeheer, enz." Bij de 110 jaar oude Poortvlietse on derneming zit inmiddels de vierde generatie Elenbaas aan het roer. Voor het eerst werd de exportmarkt ver kend en dat is prima bevallen. Alleen moet men zich noodgedwongen be perken tot Engeland, want de in Duitsland geleverde duivenwagen kan geen voorlopig geen vervolg krijgen omdat de capaciteit ont breekt. Maar in Engeland worden wel activiteiten ontplooid. „We heb ben twee keer op een beurs in de badplaats Blackpool gestaan, waar 30.000 duivenliefhebbers op afkwa men. Er rijdt inmiddels 1 oplegger en omdat het in Engeland veelal om kleinere clubs gaat, hebben we een kleinere duivencontainer ontwik keld. De rest van het jaar kan die een andere bestemming krijgen en dat is voor de clubs natuurlijk mooi mee genomen." Tijdens de bouw in Poortvliet namen de Engelsen een kijkje in het carros seriebedrijf en Elenbaas nodigde daarbij de Thoolse duivenvoorman Rinus Laban uit en dat klikte direct. „Op uitnodiging van de Engelse dui- venbond zijn Laban en ik naar de overkant geweest, waardoor er goede contacten zijn ontstaan", vertelt Rens Elenbaas. Ook voor de Zeeuw se duivenbond heeft hij een oplegger voor duiventransport in aanbouw. Het is één van de specialiteiten van de Poortvlietse onderneming, naast bibliobussen. In de periode dat mr. J.A. de Boe gedeputeerde was, werd de eerste bibliobus voor de Zeeuwse bibliotheek gebouwd en inmiddels zijn er vele gevolgd. Elenbaas heeft er drie op stapel staan: twee voor Noord- en Zuid-Holland en één voor Gelderland. En dat komt dan naast het traditionele carrosseriewerk voor de veelal vaste klanten. Elenbaas maakt zo'n 60 tot 65 carrosseriëen per jaar waarvan de helft is voorzien met een laadklep. Het bedrijf is dealer voor Dhollandia laadkleppen en liften van 300 tot 9000 kg. Ook het dealerschap van MKG autolaad- kranen en montagekranen, alsmede Lamberet koelcarrosserieën legt Elenbaas geen windeieren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1