Veel geïnteresseerde Tholenaren op bijeenkomst over whiplash „Het is tijd voor samenwerken, voor pionieren en vernieuwen" voor uien en aardappelen wisselend De Oude met zuinige jaarrekening Nederlandse vereniging houdt bijeenkomsten in Lievensberg Het gaat slecht in de fruitteelt1 Voorzitter A. Vermeer van ZLTO in Wellevaete te Sint-Annaland: Negatief beeld Donderdag 17 februari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De Whiplash Stichting Nederland (WSN) wil nog voor le zomervakantie in Zeeland een informatiecentrum yoor Whiplashpatienten inrichten. Volgens woordvoer der M. Hulsink is de belangstelling groot. „In ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom kwamen in februari 35 geïnteresseerden naar de eerste inloopochtend. Daarvan cwam het leeuwendeel uit Tholen. Landelijk is het be zoekersaantal gemiddeld twintig." Vroeger was het zaak iemand zo snel mogelijk uit de auto te trekken Schade beperken Lastige diagnose Dure behandeling Je bent bezig je hoofd van je romp te scheiden Enquête: 77% de Jager en T.J.M. Rietkerk in ZLTO Tweede natuur Boeren zullen in de toe komst veel meer rekening moeten houden met de wensen van de consument en andere maatschappelij ke organisaties. Schaalver groting en kostprijsreduc tie zijn niet langer de middelen om een hoger in komen te halen. En een aardappel is niet langer een aardappel meer. Het is tijd voor samenwerken, voor pionieren en vernieu wen om het product voor een hogere prijs bij de con sument te kunnen brengen. Die boodschap bracht voorzitter ing. A. Vermeer van de ZLTO donderdag avond in de Wellevaete tij dens de algemene jaarver gadering van de afdeling Tholen. Ambtenaren actief Toekenning lening Bondgenoten 3e WSN verzorgt nog zeven bij enkomsten in Bergen op Zoom. 3e tweede wordt gehouden op 1 naart. /olgens Hulsink zijn er besprekin- ;en gaande met vrijwilligers in joes die het Midden-Zeeuwse :entrum moeten bemannen. „Die 'rijwilligers zijn in opleiding. Ons s gebleken dat Zeeland een witte dek is als het gaat om voorlichting m andere vormen van informatie >ver whiplash, terwijl mag worden langenomen dat er, gelet op de ve- e aanrijdingen, een flink aantal nensen woont met whip-lash." /olgens woordvoerder Jolanda )uinkerke van de politie Midden- Zeeland gebeurden er in 1998 376 lanrijdingen waarbij sprake was an letsel. „Daaronder ook whi- ilashletsel, maar dat houden we liet bij. De cijfers over 1999 ko- tien in april van dit jaar." laar schatting van de WSN wor- en jaarlijks tussen de 15.000 en 0.000 mensen het slachtoffer van en ongeval met whiplash tot ge- olg. Whiplash ontstaat als het oofd, bijvoorbeeld door een aan- ijding, hard heen en weer wordt eschud. Dat heeft consequenties oor onder meer de spieren in de tig en de nekstreek, maar ook oor andere organen in het li- haam. Slachtoffers krijgen last an misselijkheid, hoofdpijn en oncentratiestoornissen. Ze wor- en soms zo ziek dat ze niet meer unnen werken. Klachten kunnen iren aanhouden en familie en rienden snappen er vaak niets an. Op die momenten is praten iet lotgenoten het enige dat ver- chting geeft. Directeur P. van Kogelenberg van ziekenhuis Lievensberg stelt zijn ruimte gastvrij ter beschikking. Veel whiplashpatienten heeft hij echter niet. „Tussen 1996 en 2000 hebben we in totaal drie patiënten opgeno men waarvan de diagnose whiplash luidde. In diezelfde periode hebben we 150.000 patiënten poliklinisch behandeld. Daar zal best een aantal whiplashpatiënten hebben tussenge- zeten." Kogelenberg verwacht ove rigens dat het aantal whiplashklach- ten de komende jaren afneemt. Hij dankt dit aan de verhoging van de kwaliteit van de auto's. „Met Volvo voorop. Blaaszakken in het stuur, aan de zijkanten bij de portieren, noem maar op. Verder kun je in Ne derland steeds minder hard rijden en sta je steeds vaker stil." Maar als het dan raak is, is het ook goed raak, waarschuwt Hulsink. Commandant J. de Feijter van de Thoolse brandweer weet er alles van. Zijn brandweerploegen rukten vorig jaar op het eiland dertig maal uit voor hulpverlening bij vooral aanrijdingen. „Dat is veel", zegt hij. „Zeker vergeleken bij het totaal aantal van 90 keer dat we zijn uitge rukt." Tien jaar geleden was de brandweer veel minder met hulp verlening bezig. „Dat komt omdat het aantal ongelukken elk jaar stijgt. Ook wordt de brandweer sneller in zijn functie van hulpverlenings dienst gealarmeerd." Volgens De Feijter is er sprake van stijgende kennis bij de hulpverleningsdien sten over rug- en nekletsels. „Vroe ger was het zaak iemand zo snel mogelijk uit de auto te trekken. Als die in brand staat, gebeurt dat na tuurlijk nog wel, maar is er geen brandgevaar, dan wachten we eerst het advies van de verpleegkundige af voordat we een slachtoffer uit de auto halen. De insteek is nu: zoveel mogelijk schade aan wervelkolom Whiplash komt vaak voor nadat een auto plotseling met een klap tot stilstand komt tegen een boom of paal bijvoorbeeld. men voorkomen. De kreet whiplash kennen we natuurlijk wel en je pro beert de ruggengraat zo stabiel mo gelijk te houden. Met een wervel plank of een nekkraag bijvoorbeeld." De Feijter en zijn mannen zijn aar dig thuis geraakt in het medische wereldje. „Er lopen veel zenuwba nen door het ruggenmerg. Is de eer ste hulp aan een slachtoffer van een aanrijding niet juist, dan kan hij daar de rest van zijn leven last van houden." Dat geldt volgens Hulsink zeker voor whiplash. Naar schatting komen er in ons land elk jaar 20.000 patiënten bij, maar dat kun nen er ook veel meer zijn. „Op rönt genfoto's kunnen orthopeden, neu rologen, neuropsychologen of KNO-artsen vaak niets vinden. Daar zijn meer onderzoeken voor nodig. Maar de centrale plek is toch de onderzoekskamer van de neuro loog." Hulsink heeft daar het een en ander op aan te merken. Een goed inter view met de patiënt over het klach- tenverhaal vindt hij van groot be lang. „En dat gebeurt vaak niet. Ook het maken van röntgenfoto's hoort er bij. Zij het dat je daar wei nig whiplasheffecten op ziet." Hij erkent dat het medisch een lastig onderwerp is. Temeer omdat het Nederlandse onderzoeksinstrumen- tarium naar zijn mening niet ade quaat is. „Er is apparatuur nodig die afwijkingen signaleert in de weke delen van de hals of de nekstreek. Eigenlijk zou er onderzoek moeten komen naar fijnmaziger opsporings methodes." Van Kogelenberg verbaast zich over de'kritiek van de Whiplashstichting. „Whiplash opsporen met behulp van röntgenfoto's is eigenlijk on mogelijk. Maar met de mri-scan (magnetic resonance images - red) is met name een whiplash in de we ke weefsels zichtbaar te maken." Ook ondeskundigheid van huisart sen of specialisten, zoals de stich ting de medische stand verwijt, is volgens Van Kogelenberg een on juiste weergave van de feiten. „Neurologen en traumatologen krij gen de informatie over het signale ren van whiplash in de opleiding mee." Dat neemt niet weg dat dr. G.W.A. den Hartog, neuroloog van ziekenhuis Lievensberg, toegeeft dat whiplash moeilijk is vast te stel len. „Want wat moet je precies on derzoeken", vraagt hij zich af. Het antwoord is onder meer van belang als arbeidsongeschiktheid moet worden aangetoond en er vergoe dingen bijvoorbeeld door verzeke ringsmaatschappijen moeten wor den berekend. Den Hartog: „Aan de hand van het klachtenpatroon word je op de diagnose whiplash ge bracht. Maar wat moet je er vervol gens mee? Er is geen medicijn voor. Hooguit pijnstillers." Uit de berichtgeving, onder meer via internet, blijkt dat een flink aan tal mensen zich met de genezing van whiplashpatiënten bezighoudt. Onder hen het Bonati Instituut in Florida. Volgens de reclame van de Amsterdamse vertegenwoordiger Medag Europe, een soort tussen persoon, gebruikt dr. Alfred Bonati een lasermethode om de pijn door whiplash te bestrijden. Ook een arthroscopische ingreep, waarbij via een holle buis gewrichten wor den geopereerd, hoort tot de moge lijkheden. Woordvoerster M. Bleijerveld van de WSN houdt zich wat betreft de betrouwbaarheid van deze mejhode op de vlakte. „Ik hoor van mensen dat de behandeling circa 100.000 gulden kost. We volgen de verrich tingen wel, maar houden ons afzij dig." De neuroloog van Lievens berg doet dat ook. Wat niet wegneemt dat hij het initiatief van de inloopochtenden van de stich ting toejuicht. „Voor artsen is er weinig aan te tonen. Daarbij is de procedure rond de arbeidsgeschikt heid evenmin eenvoudig. Als men sen met lotgenoten over hun pro bleem kunnen praten, lost dat het probleem niet op, maar heb je wel steun aan elkaar." En steun is nodig, zegt de WSN. Whiplash kan een heel leven com pleet verzieken. „En voorkomen kun'je dat letsel nauwelijks", vindt De Feijter. „De autogordel helpt niet altijd. Bij het merendeel van de aanrijdingen wel, maar ik ken ook situaties waarin de gordel niet helpt." De Feijter legt uit: „Een ge middeld hoofd weegt zes tot zeven kilo. Je rijdt met tachtig tot honderd kilometer per uur tegen een boom. Het hoofd krijgt dan een snelheid van 200 kilometer per uur. Dan helpt een gordel niet. Je bent bezig je hoofd van je romp te scheiden en dan is een gordel niet effectief." Volgens De Feijter krijgen ook an dere lichaamsdelen enorme klap pen te verwerken. „Als je zo snel tot stilstand komt, loop je het risico dat de hartspier scheurt. Zie het li chaam maar als de omkasting waar in alle zachte delen zitten. Die wor den met een grote snelheid tegen de binnenkant van die omkasting ge lanceerd." De Feijter verwacht dit jaar minder aanrijdingen. „De toenemende snelheidscontroles op Tholen zor gen er al voor dat we minder ge alarmeerd hoeven te worden. Maar de ervaring leert dat je tegen een eenzijdig ongeval niet altijd iets kunt doen." Is er wél een tegenpar tij, dan is het zaak vast te stellen wie aansprakelijk is, zeggen ze bij advocatenkantoor Van Pijkeren Van Leeuwen uit Tholen. Een woord voerder zegt ervaring te hebben met letselschade als gevolg van whi plash. „Whiplash is moeilijk vast te stellen. Daardoor duurt het lang voordat de medische eindtoestand van een slachtoffer bekend is. Voor dat er dan een schadebedrag vast staat, ben je een hele tijd verder." De WSN gaat er vanuit dat bij kop- staartbotsingen de aansprakelijk heid meestal ligt bij de 'achterop- komer'. >e opbrengsten van de gewassen op Tholen waren het afgelopen jaar verwegend goed. Ook over de oogstomstandigheden hadden de boeren iet te klagen, maar de prijzen van de verschillende producten geven ;n wisselend beeld. Vooral de late aardappelen en uien bereikten wat rijs betreft een dieptepunt. De fruitteelt had het moeilijk en ook de telkveehouderij kampt met tegenvallende prijzen. at zei voorzitter E. Hage van de LTO afdeling Tholen op de alge- lene jaarvergadering donderdag- zond in de Wellevaete in Sint-An dand. Er waren ruim zestig leden, olgens Hage groeiden de gewassen red, ondanks de slechte structuur tn de grond door het zeer natte na ar van 1998 en de zachte winter, ijdens het groeiseizoen regende het gelmatig en dat bracht - met het ooie weer - voor de meeste gewas- in goede kilogramopbrengsten. Er as volgens Hage wel een zware te- :nvaller. Dat was de kwaliteit van ;t ras Bintje. Deze aardappel had te impen met zogenaamde glaskop- :n waardoor het product voor de insumptie niet geschikt is. oor de vroege aardappelen kregen telers tot eind juni een goede prijs. Daarna ging het bergafwaarts. Bij de late aardappelen bleven de prijzen tot begin december redelijk. „Maar op dit moment is het buiten gewoon slecht. Met uien hetzelfde verhaal. Slechter kan haast niet. Dus laten we hopen op beter." Anders is het gesteld met de bloem zaadteelt. Die gaf volgens Hage ge middeld goede financiële resultaten te zien. Ook de glastuinbouw ver toonde een gunstig beeld over 1999, met als uitschieter de prijs voor een kropje sla. De fruitteelt heeft volgens Hage ech ter een slecht jaar achter de rug. „Vooral de prijs van de appels was desastreus. In deze sector gaat het slecht en krijgen de hardwerkende gezinnen zware klappen te verdu ren." Ook in de melkveehouderij gaat het minder goed. De oorzaak is de da lende prijs voor de melk. „Je schrikt als je hoort wat dat voor mindere op brengst per bedrijf betekent." Het aantal gemengde bedrijven (akker bouw en melkveehouderij) is vorig jaar op Tholen en Sint-Philipsland weer verminderd, aldus Hage. Beter nieuws had de voorzitter over de enquête die eind november onder zo'n 350 landbouwers is verspreid over de bedrijfsontwikkeling in de komende vijf jaar. De resultaten worden gebruikt voor het landbouw ontwikkelingsplan (lop) dat in juni gepresenteerd wordt. „77 procent van alle bedrijven heeft de enquête ingevuld. Dat betekent dat de enquê te representatief is voor ons gebied." Door de fusie van GLTO en LTO tot ZLTO zijn er met de inning van de contributie over 1999 problemen ge rezen. Volgens de voorzitter is dat nog door de GLTO verzorgd, maar op een veel te laat tijdstip. Ook krij gen leden 25 gulden boete als ze de contributie voor 2000 niet automa tisch betalen. „Als afdelingsbestuur vinden we dat jammer omdat we de ZLTO steeds meer evaren als een sterke professionele landbouworga nisatie met 27.000 leden." let een batig saldo van ruim 1600 gulden op de jaarrekening, nam pen- ngmeester L. de Oude uit Sint-Philipsland donderdag afscheid van de deling Tholen van de ZLTO in de Wellevaete te Sint-Annaland. De ude is op 1 februari in dienst getreden van dezelfde zuidelijke land en inbouworganisatie (Vastgoed ZLTO) in Goes zodat hij zijn bestuurlij- i functie voor de afdeling niet kan combineren met zijn nieuwe baan. j trad tussentijds af. De Oude laat plezierig dat de verwachtingen mee st ruim 227.265 gulden een vermo- nde afdeling achter. Het bestuur nd het jammer dat De Oude ver- :kt. Voorzitter E. Hage schertste dat nog over een 'transferbedrag' ge roken moet worden, maar De Oude eft zelf voor de nieuwe functie ge- zen na 28 jaar vanuit het rentmees- skantoor Overwater in Strijen te bben gewerkt. Oude begrootte het tekort over 99 op 9525 gulden op een totaal n 42.375 gulden. De uitgaven x>r bestuurskosten, vergaderkosten administratiekosten) bleken mee vallen en de inkomsten waren 'al- :n maar plusjes.'„Het is een zuinig ir geweest." Bij de begroting was lgens den Oude rekening gehou- i met 'enige onduidelijkheden' die maken hebben met de overgang i de LTO naar de ZLTO. „Daarom bben we wat hoger begroot. Het is gevallen zijn." De begroting van 2000 bedraagt 41.350 gulden. De ruim zestig leden hadden geen vragen over de jaarreke ning en begroting. Na afloop van de vergadering nam het bestuur afscheid van De Oude en bestuurlid M.J. Stoutjesdijk uit Tho len. Voorzitter Hage bedankte beiden voor hun inzet. Hij typeerde De Oude (sinds 1994 penningmeester/bestuur lijk secretaris ZMO en LTO) als een goed bestuurder, 'ondanks de dubbe le en drukke functie.' „Ook een man met twee gezichten. De driftige Leo die in maart 1990 met zijn trekker het Prins Clausplein in Den Haag opreed (om te protesteren tegen het land bouwbeleid -red.) en zich onverzette lijk toonde: hij was zelfs niet bang voor de mobiele eenheid. Toen kwam hij al op voor zijn collega's. Maar er is ook de bewogen mens die zichzelf Advertentie I.M. wegcijfert." Hage typeerde Stoutjesdijk als een rustige maar vastbesloten bestuurder. Ook Stoutjesdijk ging tien jaar gele den mee naar Den Haag, zo herinner de Hage zich. „Hij had eten en drin ken meegenomen. We hebben nog worst zitten eten op de kipkar. Je hebt het vermogen om problemen in een paar woorden uit te leggen." Beiden ontvingen een gazen appel en een peer, voor hun echtgenote waren er bloemen. Stoutjesdijk bedankte het bestuur en de leden. Hij benadrukte dat allen in het bestuur belangrijk zijn. „Het was soms wel eens een beetje rommelig, maar door teambuilding hebben we een goed bestuur gekregen." De Oude zei dat hij een nieuwe rich ting in gaat en niet meer als bestuur der actief kan zijn. Het kost hem wel enige moeite. „Besturen is een twee de natuur van me geworden. Op ver gaderingen kan ik zelden mijn mond houden." De Oude herinnerde zich de actie in de residentie ook nog heel goed. Hij vertelde dat er twee politie agenten naast hem kwamen rijden, een elke kant een, terwijl hij heel zachtjes over het verkeersplein reed. „Jacob Mol reed achter me. Die kwam naar voren en zei: Leo zit je in de problemen? Dat zal ik nooit ver geten." Volgens de scheidende penningmees ter is het bestuur niet alleen uitge groeid tot een hecht team, maar zijn de bestuursleden een grote familie geworden. „We hebben elkaar leren kennen en waarderen. We zijn vrien den geworden. Dat is een grote toe gevoegde waarde. Het is vreselijk jammer dat ik weg moet, maar het is ook mijn eigen keuze. De laatste ja ren moest ik veel tegen de boeren in werken, nu kan ik alleen maar voor de boeren werken. Ik ben niet wegge kocht, zoals jullie misschien mogen denken, ik het er zelf voor gekozen." Trad De Oude tussentijds af, Stout jesdijk was aftredend en niet herkies baar. Het bestuur stelde twee nieuwe kandidaten voor, bloementeler T.J.M. Rietkerk uit Tholen en akkerbouwer J. de Jager (oud CDA-raadslid) uit Anna Jacobapolder. Beiden werden gekozen. A.J.M. van Rossum uit Sta- venisse werd herkozen in het bestuur. Er waren geen tegenkandidaten. De nieuwe landbouworganisatie met 27.000 leden (LTO en GLTO) bezint zich op de toekomst. Voor zo'n zes tig leden van de Thoolse afdeling lichtte Vermeer toe welke richting het op zou moeten. Het bestuur heeft uit eigen kring vertegenwoordigers gevraagd hoe het verder moet met de land- en tuinbouw in Nederland, maar ook maatschappijke organisa ties naar hun mening gevraagd, zoals de dierenbescherming en de milieu federatie. Volgens Vermeer is er nog zeker per spectief voor de landbouw in het dichtbevolkte West-Europa. „Maar men waardeert ons niet meer omdat we voedsel produceren. Ook de zorg voor het platteland wordt aan ons toegerekend. Voor die combinatie moeten we marktconcepten zoeken om onze producten kwijt te kun nen." Een groot probleem is dat er een gat gaapt tussen was de producent krijgt voor zijn product en wat de consu ment ervoor betaalt. „Het cellofaan van een zakje chips kost meer dan het schijfje aardappel dat er in zit. Het gat is nog nooit zo groot ge weest." Om dat tij te keren is het volgens Vermeer van belang dat de landbouw het product zover weet te begeleiden (van akker tot consument) dat er een goede prijs voor bedongen kan wor den. Zo steunde de ZLTO de mam moetveiling The Greenery met een achtergestelde lening van 25 mil joen. Dat was niet om deze veiling te steunen, maar om meer greep van de producenten op de handel te krijgen, zei Vermeer. Er zal in Nederland volgens de voor zitter ook vernieuwender geprodu ceerd moeten worden omdat hier de regelgeving (bijvoorbeeld als het gaat om het gebruik van bestrijdings middelen) strenger is dan in andere landen. „Doordat er voldoende voedsel is en er een open wereldmarkt ontstaat, spelen de inkopers ons faliekant te gen elkaar uit. Daarom moeten we samenwerken om meer greep te krij gen op de weg die ligt tussen produ ceren en consumeren." Vermeer noemde daar enkele voor beelden van. In de pluimveesector hebben groepen ondernemers samen de inkoop, de productie en de afzet geregeld. „Het is niet langer de agra rische ondernemer, maar de onder nemende agrariër die zich nieuwe vaardigheden eigen moet maken." Dichter bij huis zag Vermeer wel brood in akkerrandbeheer. „Als je dat combineert met spuitvrije zone Akkerbouwer N. Vermue is bezig met het keren van de pootaardappelen op zijn erf aan de Nieuweweg in Poortvliet. Hij is een van de boeren die aan akkerrandbeheer doet, stroken van drie tot tien meter langs de percelen waar een grasmengsel of een bloemenmengsel in gezaaid kan worden en waarvoor de boeren een vergoeding ontvangen. en de braakregeling, kun je daar fi nancieel voordeel uit halen. Het is een aanbod naar de samenleving. Voor de boer geen topsaldo, maar wel iets watje in kan plannen." De taak van de ZLTO is samen met de leden te zoeken naar toekomstper spectieven (bedrijfsgrootte, opvol ger) en te helpen bij het uitoefenen van invloed op streekplannen en be stemmingsplannen (via een advies dienst). Ook moeten er projecten ko men om te onderzoeken of bijvoorbeeld windenergie kansen biedt voor de boeren. Het werk van de ZLTO zal ook gebiedsgericht zijn. „We willen vroegtijdig richting ge ven aan het beleid en daar ook mede verantwoordelijkheid voor zijn." Tijdens de discussie vroeg M. van Strien uit Anna Jacobapolder zich af waar de regeltjes die boeren opge legd krijgen' toch vandaan komen. „Ambtenaren hebben de naam dat ze niet actief zijn, maar op dit punt zijn ze dat wel." Volgens Vermeer komen regels vaak voort uit crisessituaties, zoals de var kenspest, de bse-besmetting en de dioxineaffaire. „Bij de dioxinecrisis in België zie je dat er een Europees keuringsbureau komt om basiskwali teitseisen te formuleren. Terwijl er, gelukkig, geen slachtoffers gevallen zijn en ook geen mensen ziek zijn geworden. De zorg bij de ambtena ren is dat ze bij controle van de re gels niet fout zitten. Controle en handhaafbaarheid is voor ons ver stikkend." A. Pot uit Sint-Maartensdijk stelde dat er tien jaar geleden al een visie had moeten liggen. Vermeer gaf hem daarin gelijk, maar kon niet verklaren waarom dat niet is gebeurd. De fusies aan het landbouwfront hebben er vol gens hem ook toe bijgedragen dat het allemaal langer heeft geduurd. „We zoeken nu naar concrete projecten, naar groepen die samen iets onderne- mem, naar voorbeeldfuncties. We zit ten op een enorm omslagpunt." J. de Jager uit Anna Jacobapolder had kritiek op het verstrekken van een achtergestelde lening van 25 miljoen gulden aan The Greenery. Hij twijfelde eraan of deze steun wel voorwaardescheppend is zoals de ZLTO beweert. „Het gaat maar om een deelsegment van de markt. Straks komen andere sectoren en die willen ook geld." Volgens Vermeer was de toekenning wel gerechtvaardigd. „Het is een groep ondernemers die als voorbeeld voor anderen geldt. Daar hebben we op willen inzetten. Daar moet je niet mee wachten als deze ondernemers investeringen willen doen. Strategie en perspectief zijn belangrijk. De noodzaak was aanwezig. Een kwart van de aanvoer komt uit Noord-Bra bant en Zeeland. Verhoudingsgewijs zitten er veel kleine ondernemers in. De aanvoer wordt nu gebundeld, dat bespaart kosten. Wij operen niet in de logistiek van The Greenery, maar op het niveau van de leden." J. Mol uit Sint-Maartensdijk vroeg zich af of de ambities van de ZLTO niet te hoog zijn en of de organisatie niet meer aan public relations moet doen of zover moet gaan dat de boe ren de grootwinkelbedrijven links la ten liggen. Vermeer erkende dat de ZLTO veel hooi op de vork neemt. „We kunnen niet alles halen, maar we willen toch de uitdaging aangaan. De tijd vraagt erom. We moeten niet meer restaureren." Hij twijfelde aan de slagkracht van de grote coöperaties van weleer. „Zit daar nog vernieuwing in? Dat is een hele lastige." Maar om de grootwinkelbedrijven kan de boerenstandorganisatie niet heen, zei Vermeer. „Dat is wereld handel. Het is wel mogelijk om via de consumentenbond de discussie aan te zwengelen om betere kwali teit te eisen waardoor wij ook een betere prijs kunnen bedingen. We moeten bondgenoten op het spoor zetten." De voorzitter wees erop dat er rond de steden al boeren zijn die school klassen ontvangen, daarvoor een ruimte inrichten en er ook inkomen uit halen. „We moeten veel meer de booschap brengen, maar het product moet goed blijven anders worden we afgeschoten." Het wierp bij Van Strien de vraag op wat voorop moet staan: het product of het inkomen uit nevenactiviteiten. „En wil je pionieren dan moetje een goed inkomen hebben om tegenval lers op te vangen." Vermeer benadrukte dat 90 procent van het inkomen gehaald moet wor den uit het product. „Maar het ande re stukje is ook wezenlijk. We heb ben jongeren in Brabant gevraagd hoe het landschap er over 20 jaar moet uitzien. Zij willen geen groot schalige landbouw. En dat zijn straks de beleidsmakers." Vermeer voorspelt' dat er steeds meer voor verschillende segmenten in de markt geproduceerd zal gaan worden. „De aardappel is geen aard appel meer, een deel is voor chips, een deel voor friet. Daar zal de vraag van de consument toenemen. Met schaalvergroting en kostprijsre ductie halen we het niet meer. We zitten aan onze grenzen. Dus zullen we het elders moeten halen." Ver meer denkt dat het ook noodzakelijk is te kijken naar de 'bovenkant van de markt', naar die afnemers en con sumenten die meer willen betalen voor een goed product. Varkenshouders die grootschalig willen blijven produceren en die het niet zo nauw nemen met de milieuregels trekken steeds meer naar Oost-Duitsland, Noord-Spanje, Canada en de Verenigde Staten. Voor zitter A. Vermeer van de ZLTO zei dat het om een hele kleine groep binnen de varkenssector gaat, waar in Nederland geen plaats meer voor is. Akkerbouwer C. de Rijke uit Tholen typeerde deze veehouders als varkensbaronnen. Vermeer noemde ze managers van guldens. „Ze hebben een type bedrijf dat de uitstoot van ammoniak kan minimalise ren zodat de omgeving er geen last van heeft, maar ze kijken precies hoever ze volgens de regels mogen gaan. Dit kan niet meer als de sec tor wil overleven. De sector is aan heroriëntatie toe." Volgens De Rijke heeft deze groep het imago van de boeren geen goed gedaan. „We hadden hier schone lucht. Dat is verpest. Wij als akker bouwers hebben ook last van dat negatieve beeld." Veel lentegroen en sprankelende voorjaarsideeën Tuinarchitectuur en tuinadviezen Nieuwste trends in tuinmeubelen en fuinaccessoires Tuingereedschap, -machines, -huisjes en kassen Verzorgingsartikelen voor en informatie over dieren Presentaties en keuringen van verschillende veerassen Voor de kinderen: kleindieren en voorbrengwedstrijd van kalfjes Vrijdag van 10.00-22.00 uur Zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur Zondag van 10.00 tot 18.00 uur Bezoek ons ook op internet: www.tuinbeurzen.nl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 13