Waardestijging woningen Tholen heeft flinke gevolgen voor belastingbetaler Patiëntenvereniging benadrukt belang van vrijwillige thuiszorg Verburgh u. SGP dringt aan op Thoolse inbreng bij opknappen trouwzaal De verpleeghuizen verdienen meer geld Politie zet twintig rechercheurs in bij onderzoek naar gewelddaad Taak van de familie verlichten Buurtbewoner hoorde lawaai en geschreeuw in woning Donderdag 10 februari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 PvdA en D66 stellen verdeling lasten over huizen en bedrijfspanden ter discussie De waarde van Thoolse woningen is in enkele ja ren tijd met gemiddeld veertig procent gestegen. Dat blijkt nu de taxateur van de gemeente voorbe reidingen treft voor de her taxatie in verband met de onroerende-zaakbelasting (ozb). Omdat die taxatie ook uitgangspunt is voor de waterschapslasten en de inkomsten- en vermogens belasting, zal dit gevolgen hebben voor de lasten van huizenbezitters. Opbrengst gelijk Foutjes herstellen Vaker ruzie Pand bewaakt Achterstand ingelopen Laboratorium Soort ANWB Pijn hoort erbij Uitbreiding bestuur Bidden specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Wandkleed moet wijken voor beschilderd paneel In de praktijk zouden Thoolse leveranciers bijna altijd goedkoper zijn dan bedrijven van buiten de gemeente. Voor die stelling van SGP'er M. Dijke heeft de burge meester echter geen enkel bewijs. De discussie in de commissie middelen ontstond naar aanleiding van het plan om de trouwzaal in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk aan te passen. De SGP stemde daarmee nog niet in, maar wacht af of er nog Thoolse ondernemers inge schakeld worden. Met het karwei is 85 mille gemoeid. Pijnarts uit Daniël den Hoedkliniek: De woningprijzen in Tholen stijgen jaarlijks met acht tot tien procent. Mensen met een eigen huis zien daardoor hun lasten stijgen. „Met een uurtje in de week kun je al helpen!" Zo riep Gerda Akershoek de 1036 leden van de Nederlandse Patiëntenvereniging (NPV) Tholen dias dagavond op om zich in te zetten voor de vrijwillige thuiszorg. ,Je hoeft echt geen wijkverpleegkundige te zijn om hieraan mee te doen. Het gaat om de kleine dingen. Persoonlijk contact is belangrijk. En zowel vrouwen als mannen zijn welkom om de taak van de familie te verlichten." De waarde van onroerend goed per 1 januari 1999 moet bepaald wor den om daarop in de jaren 2001 tot en met 2004 de ozb te baseren (het tarief van deze belasting geldt voor elke 5000 gulden waarde). Het taxatiebureau dat de gemeente in de arm heeft genomen, heeft inmid dels Thoolse panden geselecteerd die als referentie voor de taxatie moeten dienen. Gebleken is dat de waarde van de huizen sinds de vori ge taxatie (waarde per 1 januari 1995) met 40% is gestegen. Voor bedrijfspanden blijft de stijging tot 22% beperkt. Wethouder R. Raven- steijn kijkt daarvan niet op. „De aan- en verkopen op de markt bepa len de referenties. We zitten vrij reëel met de waardestijging, er is tenslotte een hoogconjunctuur", zei hij in de commissie middelen. De wethouder wees erop, dat de peil datum ruim een jaar achter ons ligt, zodat de taxaties alweer achterlo pen op de huidige situatie. „Maar het zal gigantische gevolgen heb ben voor het huurwaardeforfait." De waardestijging met 40% ligt on der het landelijk gemiddelde, vulde sectorhoofd middelen F.W. Keur aan. „Er zijn gemeenten bekend waar de stijging 50 tot 90 procent is." Evenals bij de vorige hertaxatie is de opzet om de totale opbrengst van de ozb gelijk te houden. Het ta rief kan dan dalen, maar er zullen onderlinge verschuivingen optre den. Want de 40% is een gemiddel de. Bepaalde huizen zullen meer in waarde gestegen zijn en andere minder. Op dit moment is het ozb- tarief ƒ5,85 (per 5000 gulden waar de) voor een eigenaar, ƒ4,68 voor een gebruiker en ƒ10,53 voor een eigenaar/gebruiker. De tarieven voor woningen en bedrijfsgebou wen zijn in Tholen hetzelfde. Wet- Om de trouwzaal en de aangrenzen de hal van het gemeentehuis meer sfeer te geven, is een binnenhuisar chitect gevraagd met een voorstel te komen. Het plan op zich kan de goedkeuring van de commissie wegdragen. Het was hoognodig en wordt een hele verbetering, zeiden RPF/GPV en CDA woensdag. Wine Design Interior overlegt voor elk onderdeel twee offertes, maar de SGP zag liever dat eerst in de eigen gemeente prijs wordt gevraagd. „Er is nu maar één Thoolse leveran cier", zei M. Dijke. Volgens hem zijn Thoolse ondernemers in de praktijk bijna altijd goedkoper ge bleken. Een stelling waarvoor geen enkel bewijs te vinden is, aldus bur gemeester H.A. van der Munnik. De gemeente heeft met veel leveran ciers te maken, overal vandaan. Ten aanzien van de trouwzaal is er over de keuze van leveranciers overleg geweest met de binnenhuisarchitect, legde Van der Munnik uit. De op dracht is een zaak van het college en wethouders, omdat de verschillende onderdelen beneden de gestelde grens van 30.000 gulden blijven. „Ik heb ook niet gezegd dat het col lege buiten zijn boekje is gegaan", zei Dijke, die meldde dat zijn fractie nog geen standpunt inneemt in af wachting van eventuele aanpassin gen naar aanleiding van zijn opmer kingen. De mening van de VVD staat ten aanzien van dit aspect haaks op die van de SGP. „Iedereen telijk is het mogelijk om onder scheid te maken en sommige ge meenten doen dat ook, bijvoorbeeld Borsele. Gezien het verschil in waardestijging van beide catego rieën dat nu wordt gepresenteerd, stelde M.A.J. van der Linde in de commissie vast dat het aandeel van de woningbezitters in de ozb stijgt ten opzichte van de ondernemers. Hij zou graag zien dat daar eens naar werd gekeken. „Wij willen een evenredige belasting. En zo lang iemand zijn woning niet ver koopt, heeft hij niet méér te beste den ook al is zijn huis dan meer waard geworden", zei de PvdA'er. Maar volgens de wethouder zijn woningen nu eenmaal meer in waarde gestegen dan bedrijfsge bouwen. „Ik heb niet de intentie moet evenveel kansen krijgen", zei P.K.M. Stouten. Is er ten aanzien van dit project re kening gehouden met de toekomsti ge uitbreiding van het gemeente huis, wilde P. van Belzen (RPF/GPV) weten. Hij kreeg van de burgemeester te horen dat het deel waarin de trouwzaal zit - het oudste deel van het gebouw - buiten die verbouwplannen blijft. In de ver nieuwde trouwzaal zal een los pa neel worden geplaatst, beschilderd door mevrouw Van der Meer van atelier De Grebbe te Bergen op Zoom. Het wandkleed van twee bij drie meter dat nu aan de muur hangt, moet er voor wijken. Over wat er met dat kleed gaat gebeuren, is nog niet gedacht, kreeg Van Bel zen van de burgemeester te horen. Het wandkleed, een ontwerp van mevr. A.L. van Veenendaal-Groe- nenveld uit Tholen, is aangeboden bij de heropening van het gemeen tehuis in 1979. Het is gemaakt door 65 leden van de Thoolse afdelingen van de Plattelandsvrouwen en be taald door het overlegorgaan indus trie, de gezamenlijke campinghou ders, de middenstandsfederatie en de ZLM-kring. Het grootste deel van het werk aan de trouwzaal zal, nadat de gemeen teraad akkoord is gegaan, uitge voerd worden tussen 6 en 16 maart. In die periode zijn er namelijk geen huwelijkssluitingen gepland in het gemeentehuis. om het beleid te veranderen." Ook J. van den Donker (D66) stelde vast dat er sprake is van een discrepan tie tussen woningen en bedrijven. „Het gaat om het verdelen van de lasten. Wij willen niet tornen aan de grondslag", was M. Dijke (SGP) een andere mening toegedaan. „Ik wil het systeem niet aantasten, maar gebruik maken van de midde len die het biedt", verduidelijkte Van der Linde. Ambtenaar Keur vulde aan dat een landelijke com missie deze zaak momenteel be kijkt, maar hij wist niet of deze met adviezen zal komen. „Het al dan niet toepassen van gedifferentieer de tarieven, de zogenaamde band breedte, blijft echter een zaak van de gemeenten. Het is een politieke keuze." VERVOLG VAN VOORPAGINA Directeur J.J. Kloet van de woning stichting: „Na half één heeft een van onze mensen van de onderhouds dienst een pieper mee. Die is toen opgeroepen. Met de politie hebben we de afspraak dat ze ons altijd kun nen vragen om de woning open te maken. Op die manier voorkom je ook dat er braakschade ontstaat en dat er meteen een nieuw slot ingezet moet worden. Een bijkomend voor deel is dat er geen geweld hoeft te worden gebruikt om in de woning te komen. In veel gevallen geeft dat nogal eens trammelant in de buurt." Tegen half drie kon de deur worden geopend. Binnen trof de politie de bewoner levenloos aan onder aan de trap die naar de zolder leidt. De fa milie kreeg het slachtoffer niet te zien, ze werd niet in het pand toege laten. In de hal waren bloedsporen te zien. Politie en recherche begonnen na overleg met de officier van justitie de daaropvolgende uren met een grootscheeps onderzoek in de wo ning en in de buurt. Het onderzoek in de woning vond plaats onder verant woordelijkheid van de rechter-com- missaris uit Middelburg die later op de middag de plaats van het delict bezocht. Begrafenisonderneming Verstraten uit Tholen werd ingeschakeld voor het vervoer van het stoffelijk over schot. Toen de lijkwagen rond zes K.P.M. Stouten (VVD) had zich verbaasd over de keuze van de agrarische objecten als referentie. „In Tholen kennen we hoofdzake lijk akkerbouw en in de referenties zijn maar drie akkerbouwbedrijven genomen - waarvan slechts één vol waardig - en verder hoofdzakelijk veehouderij en intensieve veehou derij. Bovendien zijn in de periode 1954-1960 veel nieuwe bedrijven gebouwd en uit die periode zit er maar één tussen. Ik wil niet zeggen dat het niet goed komt, maar kijk er eens naar." Makelaar/taxateur J. Hopmans uit Tholen onderschrijft het belang van een goed referentiestelsel. „Naar uur arriveerde, moesten de chauffeur en een drager echter onverrichter za ke terugkeren omdat het lichaam nog niet kon worden vrijgegeven. Dat ge beurde pas rond negen uur 's avonds. Een van de buurtbewoners zegt 's nachts lawaai en geschreeuw te heb ben gehoord in de woning van Zwa- gemaker. Hoe laat dat precies was, is niet bekend. Het lawaai zakte af en laaide weer op. De bewoner om schrijft het geluid alsof 'het leek of er steeds stenen naar beneden vie len'. Eris bij het misdrijf geen steek of vuurwapen gebruikt. De politie wilde 'in het belang van het onder zoek' niet zeggen hoe Zwagemaker dan wel om het leven is gekomen. Ook is er 's nachts een wegrijdende auto gehoord. Een andere buurtbe woner zegt dat het tweetal vaker ru zie had en dat Zwagemaker wel eens met verwondingen aan het gezicht is gezien. Buurtbewoners zagen Zwa gemaker als een goedaardig iemand die zijn huisgenoot wilde helpen bij het verkrijgen van een verblijfsver gunning, maar ook onder druk stond en niet in staat was te breken met de man. De buurtbewoners die vrijdag rond half zes, zes uur thuiskwamen van hun werk reageerden geschokt. Ze groepten samen op de stoep achter, het steunpunt voor de schoolarts van mijn mening was dat in 1995 te smal. Wanneer je bijvoorbeeld in Tholen-stad een minder gewilde straat in één adem noemt met een zeer gewilde straat, dan heb je het niet begrepen", zegt hij desge vraagd. Met name de plaats van een woning bepaalt in toenemende ma te mede de waarde, aldus Hop mans. In zijn optiek is dat in de vo rige taxatieronde onvoldoende meegenomen en zijn er daardoor verkeerde taxaties gemaakt. „Er zijn gevallen waarbij je over aan zienlijke verschillen praat." Vol gens de Tholenaar is de rode draad in de waardebepaling per 1 januari 1995 dat burgerwoningen ten op zichte van vrijstaande bouw wat te hoog gewaardeerd zijn. De nieuwe ronde - de waardebepaling per 1 ja de GGD om over het gebeurde te praten. Sommigen reageerden fel en boos en wezen resoluut naar de huis genoot als de mogelijke dader. Bij Zwagemaker kwamen, behalve af en toe familie, weinig mensen op be zoek. Ook op de sociale werkplaats is de verslagenheid groot. Bolier: „Wie rekent er nou op zoiets? Het is de eerste keer dat we dit meemaken. Job was iemand die 's morgens aan zijn werk ging en rustig tot 's avonds doorwerkte." De hele avond en nacht werd het pand door de politie bewaakt. A. Weijler en C. Sturris van de Thoolse politie stonden vrijdagavond en nacht met een busje op een van de parkeervakken voor de woning. Dat is volgens Van Mourick een normale procedure bij dergelijke misdrijven. „Dat is belangrijk voor het proces verbaal. Wij moeten op ambtseed verklaren dat er op de plaats van het misdrijf geen verstoring is geweest. Daarom laten we het bewaken. Het is niet gedaan omdat we verwacht ten dat er nog iemand terug zou ke ren naar de woning van het slacht offer." Bij het onderzoek werden zo'n twin tig rechercheurs vanuit het bureau Kruiningen van het district Ooster- scheldebekken ingezet. Het was een nuari 1999 - biedt de mogelijkheid om foutjes te herstellen. „Er zal weer serieus naar elk object geke ken moeten worden." Hopmans - zelf ook bevoegd woz-taxateur - wijst er nogmaals op dat de plaats van een object binnen een woon kern bepalend kan zijn voor de waarde, en dat er ook verschillen zijn tussen woonkernen onderling. „Daarom is het ook gevaarlijk om een referentieobject uit een bepaal de woonkern te gebruiken voor taxaties in meerdere woonkernen." Hij verwacht dat het referentiestel sel in de loop van de tijd steeds fijn maziger wordt. En noemt het van belang dat taxateurs goed op de hoogte zijn van de plaatselijke om standigheden. Dat het er naar uit ziet dat Thoolse woningen gemiddeld 40% meer waard zijn geworden ten opzichte van vier jaar geleden, verbaast Hopmans niet. „Doorgaans kan ik bevestigen dat de prijzen acht tot tien procent per jaar zijn gestegen." Het betekent in zijn ogen niet, dat iedere woning nu ook 40% hoger getaxeerd zal worden. „Er zullen er bij zijn die 50% stijgen, tegen an dere maar 25 of 30% omdat die de vorige keer te hoog zaten. Er kun nen foutjes van toen hersteld wor den." Met name in Tholen-stad en Sint-Annaland zijn de huizenprij zen aangetrokken. „Bestond er en kele jaren geleden nog een achter stand van 25.000 tot 30.000 gulden, met name in stad Tholen is dat ver schil redelijk goedgemaakt. Een hoekwoning doet er inmiddels net zoveel als in Bergen op Zoom", geeft Hopmans aan. De vraag naar koophuizen overtreft vele malen het aanbod. De Thoolse makelaar kan wel enkele oorzaken noemen: er is te laat ingesprongen op de toe nemende vraag naar ouderenwo ningen en het ontwikkelen van be stemmingsplannen verloopt traag waardoor geen meter bouwgrond meer te koop is. „Kijk bijvoorbeeld naar Buitenzorg. Voor de tien ka vels die daar vorig jaar beschikbaar kwamen, waren meer dan negentig gegadigden." Uit cijfers van het kadaster blijkt, dat een gemiddelde eengezinswo ning in Zeeland vorig jaar 11,2% duurder is geworden. De prijs steeg met 23 mille tot bijna 231.000 gul den. Landelijk steeg de prijs van dit soort woningen in onze provincie het minst en bleef onder het lande lijke gemiddelde van 16%. In Utrecht was de prijsstijging met 20% het hoogst, daar moest voor een gemiddelde eengezinswoning bijna 433 mille neergeteld worden. komen en gaan van mannen in licht blauwe pakken die met koffers en speciale apparatuur de woning door zochten, maar ook de galerij en de daken van de bergingen. Voordat ze naar binnen gingen, deden ze plastic zakken om het schoeisel. Ook zaterdag en zondag werd het pand nog bekeken op sporen van de misdaad. Tot half tien zondagavond was de recherche actief in de straat. Vrijdagavond werden de buren in de flats en de bewoners van de Wilhel minastraat en de Zuidsingel ge hoord. Degenen die niet thuis wa ren, kregen een brief in de bus zodat ze alsnog contact konden opnemen met het recherchebijstandsteam. Volgens Van Mourick is de inzet van zoveel politie en recherche noodza kelijk omdat er in korte tijd heel veel moet gebeuren. Acht man politie is bezig geweest met het horen van bu ren, bewoners van de straat en fami lie van het slachtoffer. Zaterdag is het stoffelijk overschot van Zwagemaker door Verstraten onder politiebegeleiding voor sectie naar het gerechtelijk laboratorium (tegenwoordig het nationaal foren sisch instituut) in Rijswijk gebracht. Rond zes uur 's avonds is het li chaam van het slachtoffer naar het mortuarium van de begraafplaats in Sint-Maartensdijk gebracht. De vrijwillige thuiszorg was tijdens de door 66 mensen bijgewoonde al gemene ledenvergadering van de christelijke patiëntenorganisatie in de Wellevaete te Sint-Annaland één van de gespreksonderwerpen. Vorig jaar hebben de dertien vrijwilligers van het NPV 300 uren besteed aan vrijwillige thuiszorg. Een vrouw uit Stavenisse zei een negatieve ervaring te hebben ge hoord. Er werd vrijwillige thuiszorg aan iemand gegeven terwijl de hulp ontvanger zelf kinderen had, maar die werkten. Volgens mevr. Akers- hoek is er vooraf geen uitgebreide controle. „Vaak wordt het telefo nisch gevraagd en dan geven we hulp. Wij hebben juist meer de erva ring, dat men niet om hulp durft te vragen. De aanvragen komen vooral van mensen die weinig familie, wei nig of geen kinderen hebben", al dus mevr. Akershoek. Iemand uit Sint-Philipsland merkte op, dat daar de hulp van de familie nog heel sterk is, zodat er weinig van elders bijgesprongen hoeft te worden. „Als de hulp bij de familie op een paar mensen neerkomt, dan is het onze plicht om die taak te ver lichten", zei secretaris C. Verloop. „Maar vrijwillige thuiszorg is geen boodschappendienst, al kun je best een boodschap doen, of medicijnen halen, of iemand in een rolstoel rondrijden, en dergelijke", aldus Verloop. Er werd ook gevraagd of iedereen geholpen wordt: leden en niet-le- den. Volgens mevr. Akershoek wordt elke inwoner van Tholen bij gestaan en wie geen lid is, krijgt dan wel een informatiefolder van de NPV en dat wordt vaak positief ont vangen. „De vrijwillige thuiszorg opereert hier dus als een soort ANWB", concludeerde Chr. Koop man. Mevr. Akershoek deed een oproep om met name in Tholen, waar maar twee vrijwilligers zijn, en in Sint- Annaland versterking te krijgen. Zij vertelde nog, dat er een centraal meldpunt voor de vrijwillige thuis zorg op Tholen in voorbereiding is. In Reimerswaal had ze daar positie ve ervaringen over gehoord. Alle De arts, die veel met kankerpatiën ten te maken heeft, stelde dat de wens om thuis te overlijden in plaats van in een ziekenhuis nogal eens wordt geromantiseerd. „Vaak is het niet realistisch, wanneer huisarts en wijkverpleging niet he lemaal toegerust zijn. Dan is zie kenhuisopname nodig. Overigens vullen vrijwillige hulp en profes sionele hulp elkaar aan." Mevr. S. van de Woestijne van Oosterschelde thuiszorg vertelde, dat er op Tholen en Sint-Philips land geen wachtlijst is ten aanzien van de zorgverlening. „We geven zelfs zeven dagen per week nacht zorg." En ten aanzien van zorgver lening aan terminale patiënten en pijnbestrijding zei mevr. Van de Woestijne, dat hiervoor op Tholen twee instructieverpleegkundigen beschikbaar zijn, die in Utrecht een speciale scholing op dit terrein gekregen hebben. In de Wellevaete luisterden dins dagavond 66 belangstellenden naar het praatje van Lieverse. Pijn hoort erbij, was zijn uitgangspunt. „Je hoort soms wel: pijn hoeft niet meer tegenwoordig, maar dat zijn onwezenlijke verwachtingen. Dan houden we elkaar een beetje voor de gek." Volgens dokter Lieverse, die tien jaar in de Daniël den Hoedkliniek werkt, maakt praten een groot deel van zijn werk uit. „Uitleg geven over de mogelijkhe den en onmogelijkheden in plaats van injecties geven, slangetjes in brengen, e.d. Dat dien je van mens tot mens al te doen, maar ook vol gens de wet is een dokter verplicht om uitleg te geven over voor- en nadelen van een behandeling, waarvoor hij tevens toestemming dient te vragen." Lieverse signaleerde een verschui ving van de curatieve naar de pal- liatieve zorg. Niet direct en niet al leen morfine bijvoorbeeld, maar zorg in breed verband. In dit ver band noemde hij het voorzetten van een koude maaltijd, die de eet lust bij (kanker)patiënten minder wegneemt dan warm eten, dat al tijd geurtjes verspreidt. Hoewel in Nederland heel zuinig met morfine wordt omgesprongen in vergelij king met Engeland en de Scandi navische landen is dat middel vol- aanvragen worden bij het meldpunt gedaan en die stuurt de verschillen de organisaties aan, zoals de NPV en Graag Gedaan. „Met behoud van de eigen identiteit kunnen we de zelfde zorg blijven geven. We be hoeven alleen niet zo vaak meer een hulpaanvrager teleur te stellen, want het meldpiint beschikt over meer mogelijkheden", zei mevr. Akers hoek. Het aantal hulpuren was vorig jaar minder dan in 1998. „Dit komt waarschijnlijk omdat wijkverple ging en zorgloket weten, dat bijna al onze vrijwilligers al actief zijn", concludeert de Thoolse coördinatri ce. De dertien vrijwilligers zijn met de leiding en het bestuur bij elkaar geweest en dat is goed bevallen. Naast het onderlinge contact was er ook nog een spreekster over de ziekte m.s.: multiple sclerose. Het ledental van de vereniging is stabiel. De afvallers werden goed gemaakt door wervingsacties. Op Stavenisse en Scherpenisse na zijn alle woonkernen in het bestuur ver tegenwoordigd. De periodiek aftre dende A. Bout uit Tholen en J. Deurloo-Janssen uit Poortvliet wer den herkozen. Mevr. M. Bijnagte-de Vos, die eerder bestuurslid is ge weest, pakte die taak weer op en dat betekende een uitbreiding. Het be stuur vindt groei van het aantal ac tieve leden en vrijwilligers gewenst. Financieel was er nagenoeg een evenwicht met 2642 gulden aan in komsten en 2639 gulden aan uitga ven. Er is nog een reserve achter de hand. De NPV is vertegenwoordigd in de werkgroep gehandicaptenbeleid en Welzijn voor Ouderen. Waren de activiteiten in de vrijwillige thuis zorg vorig jaar licht gegroeid, het aantal gesprekken van de afdeling advies en informatie nam licht af. Wegens ziekte van voorzitter D.F. Duine uit Oud-Vossemeer had A.W. Beurkens uit Sint-Philipsland de leiding van de ledenvergadering. De opening en de sluiting werd verricht door G.D. Roeland, oud-bestuurslid van de NPV Tholen, die zich ver heugd toonde over de goede op komst. gens Lieverse niet gevaarlijk, al zijn daar veel misvattingen over. „Veel meer gaat het er echter om, dat de mensen serieus genomen worden. Aandacht geven, betekent al hulp verlenen. Goede palliatieve zorg geeft ruimte om zich op het naderend afscheid voor te berei den, want de helft van de kanker patiënten geneest. Maar ongenee slijk betekent niet, dat de patiënt niet behandelbaar is. Pijn kan ver lammend werken en door een bete re pijnstilling komt er fleur." De Rotterdamse arts ging uitvoe rig in op de gevolgen van chroni sche pijnen, die isolerend kunnen werken. Hij sprak ook over de christelijke levensvisie bij het werk van artsen en verpleegkundi gen. „Begripvol en met liefde re ageren, is belangrijk. En je kunt beter bidden met een patiënt dan hem of haar angst aanjagen." Ove rigens is er in de praktijk weinig verschil tussen de reacties van ge lovigen en ongelovigen op hun ziekte. In beide categoriëen zijn er patiënten die zich rustig en onrus tig gedragen, zo was de ervaring van de pijnarts. „Ziekzijn is al rouw en tweederde van de patiën ten stelt dezelfde vragen: waarom ik?" Volgens Lieverse zijn er grenzen nodig aan de medische inzet. „El ke arts is blij, wanneer een patiënt zegt wat hij wel of niet wil." Hij noemde een aantal boekjes die in dit verband ,lotgenotengevoel' kunnen geven, zoals Gods mega foon, Doorlopend bezoek en Mor gen kunnen we u meer vertellen. Een vraag over het nut van homeo- patische middelen bij pijnbestrij ding ging Lieverse in de Wellevae te uit de weg. „Ik aarzel om mijn mening daarover te geven, want dan zou ik eerst een aparte lezing over homeopathie moeten geven. Maar dat wil ik volgend jaar best doen", zei de Rotterdamse pijn arts. Waarnemend voorzitter A.W. Beurkens van de NPV Tholen ging daar gretig op in. „Ik denk dat we u volgend jaar zullen strikken voor een inleiding over homeopatische middelen, want deze avond was uw lezing boeiend." Beurkens be dankte dokter Lieverse met een en veloppe en een Thools drankje. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 fax 245360 70 jaa. Advertentie I.M. In ziekenhuizen is er geld zat, maar verpleeg- en verzorgingshuizen hebben veel te weinig geld. Daar zitten de problemen", zei P.J. Liever se, anesthesist en pijnarts in de Daniël den Hoedkliniek te Rotterdam. Hij sprak dinsdagavond tijdens de ledenvergadering van de Nederland se Patiënten Vereniging (NPV) over pijnbestrijding. Volgens Lieverse wordt er een enorme inhaalslag gemaakt ten aanzien van de deskun digheidsbevordering in verpleeg- en verzorgingshuizen, bij huisartsen en de wijkverpleging, maar houden de financiën geen gelijke tred met de vraag naar meer hulp. Het complex woningen aan de Wilhelminastraat. Op de bovenverdieping woonde het slachtoffer op nummer 27 dat door rechercheurs wordt doorzocht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5