Arbeidsbureau ingeschakeld in de strijd tegen misbruik uitkeringen Vier peuters leggen eerste steen voor nieuwbouw Olleke Bolleke Zorgen geluidsscherm langs de Thoolse brug Meer spel en tegenspel bij behandelen begroting Wilt u vrijblijvend advies? Tholen gaat hardere lijn hanteren tegenover onwilligen Garantstelling 'i Opruimen vuurwerk Niet minder, wél te weinig Donderdag 10 februari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Vanaf 1 maart vraagt de gemeente Tholen samen met medewerkers van het arbeidsbureau Sint-Maartensdijk bij werkgevers na, waarom werkzoekenden met een uit kering voor een baan zijn afgewezen. Het gaat om werk lozen die verplicht zijn te solliciteren en waarvoor beide instellingen zich sterk maken om hen aan een geschikte job te helpen. Gebleken is echter dat sollicitanten zich tijdens het eerste gesprek met de nieuwe werkgever al zo slecht gedragen, dat deze er niet aan denkt de man of vrouw aan te nemen. Niet de moeite waard Netto 1,2 miljoen Vacaturebakken Personeelsadvertentie Schuiven met geld Lezingencyclus over 'zorg' bij de plattelandsvrouwen Alleen SGP tegen plan Waterfront Het geluidsscherm langs de Thoolse brug en een deel van de Nieuwe Postweg voor het plan Waterfront in Tho len is gevoelig voor vandalisme en kan snel vervuilen. Die vrees uitten RPF/GPV, SGP, PvdA en CDA maan dagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Het scherm wordt 380 meter lang, het gedeelte aan de brug wordt doorzichtig. Het onderhoud is voor de weg- beheerder, in dit geval de provincie Zeeland. Kozijnen op weg Bestel-/Bedrijfsauto's Palen Achterstraat CNV-bestuur compleet Belt u voor een afspraak. Wij zijn u graag van dienst, ook 's middags. Matglas Voetgangersbrug 'Collegepartijen angstig in eigen kamertje' Chef sociale zaken Pierre van den Kieboom met zijn medewerkster Anna Pleune rechts) en Ria Volkers van het arbeidsbureau. „Als blijkt dat ze door eigen toe doen geen arbeid kunnen krijgen, korten we op de uitkering. We be ginnen met vijf procent, dus gemid deld honderd gulden per maand. Helpt dat niet dan stoppen we met de uitkering", waarschuwt Pierre van den Kieboom, chef sociale za ken van de gemeente Tholen. De samenwerking wordt per 1 ja nuari 2001 versterkt als daar een de legatie van werkgevers aan wordt toegevoegd. De samenwerking moet er toe leiden dat steeds minder Tholenaren van een uitkering hoe ven te leven. Per 1 januari van dit jaar stonden er 510 Tholenaren als werkzoekende ingeschreven. Daar staan 60 Thoolse vacatures tegen over. Niet alleen minder uitkeringsge rechtigden, ook het misbruik van uitkeringen moet worden terugge drongen, vindt Van den Kieboom. Naar schatting 75 inwoners van Tholen (25 procent van het totaal aan uitkeringsgerechtigden) maakt misbruik van .een sociale uitkering. Het gaat vooral om mannen en vrouwen die wel kunnen, maar niet willen werken.,Ze vinden het niet de moeite waard om voor honderd gulden netto per week méér rond de klok van zeven uit bed te komen om zich vervolgens acht uur per dag voor een baas in te spannen. Liever profiteren ze volgens Van den Kie boom van gemeenschapsgeld. Van den Kieboom reageert hiermee tevens op op- en aanmerkingen van lezers van de Eendrachtbode naar aanleiding van het artikel vorige week over vrijwilligerswerk. Daarin gaf hij aan waarom het noodzake lijk is zoveel mogelijk langdurig werklozen deel te laten nemen aan het maatschappelijk proces. Dat kan volgens hem door ze vrijwilligers werk te laten doen. „Als ze op die manier ook een baan kunnen krij gen, is dat mooi meegenomen", is zijn stelling. De gemeente trekt voor dit doel de komende jaren per jaar 40.000 gul den uit. Lezers van de Eendrachtbo de gaven telefonisch te kennen dat het verplichten van werklozen om een baan te accepteren eerder 'lo gisch' dan bijzonder is en dat de ge meente geen geld in die vorm van vrijtijdsbesteding moet steken. Het korten op de uitkering zou volgens andere Tholenaren stimulerend werken op het aannemen van een baan. Van den Kieboom is het met de eer ste stelling oneens. Hij ervaart dat mensen verzuren als ze noodge dwongen 'achter de geraniums' moeten zitten en bij het opnieuw in treden in de maatschappij best een steuntje in de rug van de gemeen schap kunnen gebruiken. Anders denkt hij over werklozen die bewust proberen bij werkgevers niet te worden aangenomen. En hij heeft weinig goede woorden over voor de 75 Tholenaren die de boel, zij het moeilijk bewijsbaar, in de maling nemen. „Het gedrag tijdens sollicitaties levert mogelijk aanwij zingen op." Een eenvoudig rekensommetje leert dat de 'club van 75' de Thoolse ge meenschap per jaar netto 1,2 mil joen gulden kost. Van den Kie boom: „Gelukkig willen de meeste van de 300 Thoolse uitkeringsge rechtigden wel graag aan het werk." Van den Kieboom, vroeger een overtuigd aanhanger en actief lid van de Partij van de Arbeid (PvdA), heeft dat gedachtegoed enige jaren geleden voor een deel achter zich gelaten. „De PvdA legt teveel de nadruk op het sociale beleid en wijst mensen te weinig op hun ei gen verantwoordelijkheid. Het pro gramma Werk en Inkomen van de VVD sluit meer aan bij mijn per soonlijke visie over de verdeling van arbeid, inkomen en het recht op uitkeringen." Een visie die kortingen op uitkerin gen niet schuwt en er in sommige gevallen geen probleem van maakt de uitkering simpelweg stop te zet ten. Ook als het gaat om een gezin met kleine kinderen waarvan de kost winner, onder het oplepelen van tal loze excuses, weigert aan het werk te gaan. „En je moet eens zien hoe snel mensen plotseling wél in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien als er geen uitkering meer komt." Van den Kieboom heeft veel moeite met mensen die hij er van verdenkt ten onrechte hun hand op te houden. „Als blijkt dat ze recht hebben op een uitkering ben ik de eerste die hem toekent. Dan zal ik er ook alles aan doen om die mensen te voor zien van alles waar ze volgens de regels voor in aanmerking komen. Maar als ze de kantjes er vanaf lo pen en bij controle blijkt dat ze geen enkele moeite doen om uit de uitke ringssituatie te komen, heb ik geen moeite met het nemen van strenge maatregelen." Of dat op grote schaal nodig is, be twijfelt hij vooralsnog. Hij ver wacht veel van de samenwerking tussen arbeidsbureau, gemeente en bedrijfsleven. Samenwerking die er niet alleen op is gericht iemand met een uitkering zo snel mogelijk aan een baan te helpen, maar ook om op een voortvarende manier in vacatu res te voorzien. Van den Kieboom neemt als voor beeld een productiemedewerker die buiten zijn schuld is ontslagen. „Die moet straks eerst bij het arbeidsbu reau informeren of er werk voor hem is. Hij spreekt daar met des kundigen en snuffelt in de vacature- bakken. Is er geen werk, dan komt hij bij ons om een uitkeringsformu lier. We controleren zijn identiteit en zijn arbeidsverleden. Wanneer nodig bekijken wè of er sprake is van spaarcentjes en de waardestij ging van zijn koophuis. Als alles klopt, volgt een uitkering. Die be draagt gemiddeld 2000 gulden netto per maand." Vanaf 1 maart krijgt die productie medewerker gelijk te maken met een ambtenaar van het arbeidsbu reau uit Sint-Maartensdijk. „Samen vragen we degene die om een uitke ring komt inderdaad het hemd van het lijf. We hebben allemaal een be roepsgeheim. Over privacy hoeven de mensen zich geen zorgen te ma ken. En is alles in orde, dan is er geen enkel probleem." De man van het arbeidsbureau doet volgens Van den Kieboom mee van wege zijn kennis van de arbeids markt. „Het arbeidsbureau belt met bedrijven die mensen nodig hebben of geeft de werkzoekende een per soneelsadvertentie mee. Dat spaart de gemeente geld en mankracht." Thoolse werkzoekenden kunnen volgens Ria Volkers van het Thool se arbeidsbureau deze maand een keus maken uit zestig vacatures. Va riërend van timmerman tot produc tiemedewerker en van installatie technicus tot monteur. Ook op andere manieren kan ten onrechte van een uitkering worden geprofiteerd. Een van de bekendste is het samenwonen van mensen die allebei een uitkering hebben. Vaak hebben ze recht op één. Van den Kieboom komt hen soms op het spoor door tips van onbekenden. „Vergis je niet. Dat tippen gaat veel minder anoniem dan wordt gedacht. Mensen geven aan ons op waar wordt samengewoond met twee uit keringen. Ze noemen daar hun ei gen volledige naam en adres bij. Tipgevers schamen zich niet meer zo." Tholen is wat betreft Van den Kie boom geen voorloper op het gebied van terugdringing van werkloosheid of het voorkomen van uitkerings fraude. „We volgen de landelijke lijn waarbij gemeenten de teugels steeds strakker aanhalen. In het ver leden ging dat allemaal veel te soe pel." Dat neemt volgens de chef sociale zaken niet weg dat de gemeente raad nog altijd het beleid bepaalt. „De gemeenteraad is mijn baas. De raad zegt welk product van onze dienst de meeste aandacht krijgt. De raad maakt uit aan welk onder deel we veel of weinig geld beste den." Van den Kieboom is over die keu zes nogal tevreden. „Op een ge meentebegroting van 65 miljoen gulden per jaar is het natuurlijk schuiven. De raadsleden hebben dat aardig onder de knie. Ze hebben de afgelopen jaren veel geleerd en zijn goed op de hoogte van de prioritei ten die moeten worden gesteld." Dat een aantal raadsleden soms eer der besluiten neemt op reformatori sche dan op rationele gronden, le vert bij Van den Kieboom geen problemen op. „Ik heb respect voor ieders overtuiging. Deze raad is de mocratisch gekozen. Als mensen vinden dat bepaalde principes te veel in de verdeling van de ge meentegelden tot uiting komen, is het aan de bevolking om daar tij dens de verkiezingen invloed op uit te oefenen." Stemmen van lezers Naar aanleiding van het verwijt in de brief van schietvereniging Prin ses Juliana uit Scherpenisse het vol gende: de gemeente wordt ervan be schuldigd met twee maten te meten, maar dat is ten aanzien van onze vereniging volstrekt niet waar. Het bestuur van postduivenvereniging De Reisduif laat weten dat de club in haar 50-jarig bestaan nog nooit ook maar epn halve cent van de ge meente heeft gekregen, en hoopt dit zo te laten. Want ons beleid is, dat wij geen actie ondernemen als wij geen centen hebben. Dus eerst geld en dan zaken doen. Prinses Juliana had beter eerst kunnen informeren hoe de vork in de steel zat. Mis schien kan ze hieruit nog lering trekken. Bestuur De Reisduif A.J. Hage, secretaris. Het thema 'zorg' staat centraal in vier middagen die de zes Thoolse afdelingen van de Ned. bond van plattelandsvrouwen gezamenlijk organiseren. Met dit initiatief speelt men in op het landelijke project 'sociale duurzaamheid' van de bond. Diverse sprekers vertellen er iets over aanvullende behandelwij zen. Vandaag bijt yogaleraar J. Horst uit Sint-Annaland het spits af. Hij vertelt over een bijzondere manier van kringspiertraining. Op 6 april behandelt podologe M. Maas de meest voorkomende voetproble men, terwijl verpleegkundige/pedi cure F. Raadsen dit nader toespitst op ouderen, diabetici en mensen met vaatproblemen. De derde le zing is op 14 september en dan zal mevrouw A. Hage het hebben over het werk van de ergotherapeut. Ten slotte komt op 9 november me vrouw M.J. Zandbergen uit Poort vliet aan bod. Zij gaat in op de factoren die verband houden met het ontstaan van een ziekte en de genezing ervan. Alle lezingen worden gehouden in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet en duren van twee tot vier uur. De toe gang is niet gratis. Ook niet-leden zijn welkom. VERVOLG VAN PAGINA 2 Stnt-Philipsland Op de Grevelingendam, ter hoogte van de afslag naar de Philipsdam, verloor een vrachtwagen geladen met kunststof kozijnen gisterenmorgen een deel van de lading. Niemand raakte gewond, maar vijf auto's lie pen schade op. De weg is enige tijd afgezet en het verkeer omgeleid via de parallelweg. Nieuw en gebruikt alle merken. Ook voor onderhoud en reparatie. Bovag autobedrijf NIEMANTSVERDRIET Poortvliet, tel. 0166-612680 Advertentie I.M. In de Achterstraat zijn een aantal pa len omvergereden. Raadslid A.L. Piet (RPF/GPV) maakte daar maandag avond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling wethouder K.A. He- ijboer op attent. Die was nog niet op de hoogte van de zaak, maar beloofde er naar te zullen laten kijken. Het afdelingsbestuur van de Hout- en Bouwbond CNV is weer compleet. Vrijdag stemden de 18 aanwezigen op de jaarvergadering in met de be noeming van C.L. Verstrate in de vacature, ontstaan door het overlijden van J. Joppe. Joppe was ruim 24 jaar bestuurslid en werd door voorzitter A. de Raat bij het begin van de vergade ring herdacht, evenals het overleden lid A. Fonteijne. De afdeling telt 125 leden. Districtsbestuurder Wuijten hield een praatje over de flexwet en de (on)zekerheden eromheen zoals ontslagprocedures. De avond werd af gesloten met het spelen van enkele ronden bingo. jk Rabobank T Tholen Schoolstraat 1 .3r Tel. 0166-609200 Advertentie I.M. De proef met het opruimen van vuur werkrestanten op nieuwjaarsdag door medewerkers van de gemeentelijke buitendienst moet een vervolg krij gen. Dat is de mening van de meer derheid in de commissie gemeentelij ke ontwikkeling. De SGP vindt het geen gemeentelijke taak. De vervuiler moet het zelf maar opruimen, zei J.C. Koopman maan dagavond. M.A.H. den Haan (PvdA) vond het een goede zaak en vond het logisch dat niet alles opgeruimd kan worden. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) wist te vertellen dat er in Stavenisse een week na nieuwjaarsdag nog 'volop restanten' lagen. Zij was benieuwd naar de kosten van de opruimactie en vroeg zich af of de veegwagen een paar dagen later de rommel niet op kon ruimen. A.L. Piet (RPF/GPV) had gezien dat jongeren, voor het bureau Halt, de troep in de Voorstraat in Sint-Pnilips- land op kwamen ruimen. „Dat heeft een positief neveneffect. Doorgaan daarmee." J.P. Bout (CDA) had de in druk dat er door particulieren meer was opgeruimd dan in andere jaren, dankzij een oproep in Tholenderwijs. Wethouder K.A. Heijboer zei dat er veel was opgeruimd, maar dat er geen complete ploeg vegers ingezet zal worden. „We moeten meer nadruk leggen op het opruimen door degenen die verantwoordelijk zijn voor het af steken." Het inschakelen van de veeg- machine wil hij wel bekijken. Het is volgens hem mogelijk de veegbeurten enigszins te verleggen, maar M.A.J. van der Linde (PvdA) protesteerde daartegen. „De actie is bedoeld uit veiligheidsoverwegingen. Kinderen moeten geen gevaar lopen. Dan kun je het opruimen niet uitstellen." J. van den Donker (D66) vond dat er bij het opruimen briefjes uitgedeeld zouden moeten worden om mensen op te roepen hun troep op te ruimen. „Maar wat doe je als je tegenover een café woont?" vroeg Piet. Heijboer haakte daar meteen op in. „Vooral bij horecaondernemers ligt veel. Het is een kwalijke zaak om daar de ge meenschap voor op te laten draaien." Tholen krijgt niet minder uit het ge meentefonds als gevolg van de door het rijk aangepaste verdelingsmaat staven, aldus wethouder R. Raven- steijn en ambtenaar F.W. Keur. Maar P.K.M. Stouten (VVD) liet zich in de commissie middelen niet overtui gen: „De bijdrage voor de opper vlakte buitenwater wordt gehal veerd. Daar is Tholen toch óók bij?" Keur bevestigde dat, maar vulde aan dat de bijdrage voor de bodemge steldheid wordt verhoogd zodat per saldo de uitkering gelijk blijft. „Dan komen we dus wel degelijk tekort", concludeerde Stouten. Hij rekende simpelweg dat Tholen recht heeft op een hogere bijdrage, die ook krijgt, maar op een ander onderdeel achter uit gaat en zodoende op nul uitkomt in plaats van in de plus. Inbraak. Uit een woning aan de Boswei in Stavenisse zijn gisteren morgen twee geldkistjes gestolen met daarin een onbekend geldbe drag, paspoort en identiteitskaart. Amy Potappel, Jelle Quinten Hendrikx, Rik Vermaas en Leroy Hage legden op de zeer zonnige woensdagmiddag 2 februari 2000 de eerste steen voor de nieuwe peuterspeelzaal van Olleke Bolle ke in Sint-Annaland. Onder het toeziend oog van vele ouders en het bestuur van de speelzaal plaatsten de vier peuters de mooie granieten steen met in scriptie. En onder leiding van juf Judith van der Vlies en juf Lia Bruyns zongen de peuters daar bij een lied: „Deze steen op deze Het politieke debat in de Thoolse gemeenteraad bij de behandeling van de begroting moet verleven digd worden. Dat kan volgens het college door in het voorjaar al de lijnen voor het komende beleid uit te zetten en de meerjarenbegro ting te bespreken. En door de be handeling van de begrotingsvoor stellen in de commissies openbaar te maken. Ook het bespreken van de voortgang van het beleid om de vier maanden helpt daarbij. Spel en tegenspel, meer leven in de brouwerij, zo kenschetste burge meester H.A. van der Munnik in de commissie algemeen welzijn en bestuur de nieuwe opzet. In maart kan de discussie al beginnen. Dan verschijnt een stuk voor nieuw beleid. Dat gaat vergezeld van cijfers die benut kunnen worden bij het op stellen van de ontwerpbegroting. Vol gens het college krijgt de raad dan meer kansen om de uitgangspunten van de begroting te formuleren. Vra gen van technische aard moeten zo veel mogelijk in de commissies be sproken worden. Het politieke debat steen en zo bouwen wij onze speelzaal." Achter de granieten steen plaatste voorzitter René Stokx een papier met daarop alle namen van de huidige peuters. Bouwbedrijf Vaessen uit Veghel schonk de eerste steen, terwijl het bouwbedrijf zelf al de laatste had gelegd. Zoals het er nu naar uit ziet, kan de aannemer het nieuwe gebouw volgens schema op 29 fe bruari opleveren. Voor het be stuur rest dan alleen nog de schoonmaak en het monteren van wat legplanken en andere klusjes. kan zich dan richten op de hoofdlij nen en plaatsvinden tijdens de raads vergadering. Volgens de burgemeester krijgen de raadsfracties een zware taak om dit debat te gaan voeren. De meeste fracties die vertegenwoordigd zijn in het college reageerden enthou siast, maar de 'oppositiepartijen' RPF/GPV en D66 stonden bepaald niet te juichen. Zij vrezen dat ze geen invloed kunnen uitoefenen op de kernpunten in de begroting. P. van Belzen (RPF/GPV) zei het zo: „Als de begroting er ligt, mag je er een heleboel over zeggen, maar je moet wel met je vingers van de bedra gen afblijven." Van Belzen is bang dat het blijft bij 'stevig debatteren', zon der dat er wijzigingen aangebracht mogen worden. „Dan is het effect nul." Ook J. van den Donker (D66) had zijn bedenkingen. Hij zag wel In de voorjaarsvakantie zal de verhuizing plaatsvinden van de Bierensstraat (achter de brand weerkazerne) naar de nieuw bouw bij de Wellevaete aan de Hoenderweg. Er komt andere st offering in de peuterspeelzaal en er zijn ook extra kasten aange schaft. Volgens het idee van de leidsters is een aankleedtafel ge maakt. Tijdens de feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van de eerste steenlegging zei voorzitter Stokx, dat de bouw heel wat voeten in de verbeteringen in de aanloop naar de begrotingsbehandeling, maar vreest dat het bespreken van de begroting eerder saaier zal worden. „Bij het in dienen moeten alle moties en voor stellen er al bij zijn. En als je dat dan doet, wordt alles afgewezen. Voor mij ligt alles nog vaster dan het al lag." Volgens de burgemeester verzuimen de partijen in de raad om samen over leg te plegen om zodoende steun te verwerven voor een motie of een voorstel. „Dat wordt in deze raad bij na nooit gedaan, terwijl dat toch een manier is om er een motie door te krijgen. U zult harder aan het werk moeten. U wordt uitgedaagd om het debat aan te gaan, maar dat is heel moeilijk handwerk." Van Belzen zei wel blij te zijn met de uitdaging, maar bleef erbij dat er 'aan de kern van de zaak niet meer te tor- aarde heeft gehad. Maar sinds november verliep alles volgens plan. Hij bedankte adjunct-direc teur Van Bezouw voor het schen ken van de bijzondere steen, die steeds aan deze zonnige middag zal herinneren. Ouders en peuters namen alvast een kijkje in de bij na voltooide speelzaal. Als de peu ters na de voorjaarsvakantie een maal hun intrek hebben genomen in het nieuwe pand, volgt er later nog een officiële opening, waar aan zal worden meegewerkt door middenstandsvereniging Activa. nen valt'. „Is dat niet juist de oorzaak dat het bij bijzaken blijft? Dit is voor ons niet de essentie om de politiek op een hoger plan te brengen. Zodra er op het collegeprogram geschoten wordt, vindt blokvorming plaats. Dan houdt het op. Men blijft angstig in het eigen kamertje." Van de Donker was niet zo voor het bedrijven van politiek in de wandel gangen: „Dat speelt zich buiten de waarneming van de burger af. De openbare meningsvorming is van be lang. Bij de begrotingsbehandeling moet het mogelijk zijn om in het openbaar een opening te maken." Uit onvrede met de gang van zaken over het behandelen van de begroting bespraken de voorzitters van de drie adviescommissies (M.A.J. van der Linde van gemeentelijke ontwikke ling, P.K.M. Stouten van algemeen bestuur en welzijn en M.J. Klippel van middelen) samen met de burge meester en secretaris S. Nieuwkoop de nieuwe aanpak. Vooral van de be spreking van de begrotingsvoorstellen in het openbaar verwacht Van der Linde veel: „In besloten vergaderin gen zijn we zo snel klaar." Het plan om zo'n honderd apparte menten en villa's te bouwen werd door de meerderheid van de com missie toegejuicht. De SGP is te gen het plan. De staatkundig gere formeerden vinden dat de plaats tussen het druk bevaren Schelde- Rijnkanaal en het bedrijventerrein Noord te veel risico's oplevert. Ook zal het scherm het zicht op Tholen ontnemen. De SGP is ook tegen de horecavoorziening in het plan en het verder uitbreiden van de pleziervaart, zo zei P.W.J. Hoek. Op dat punt vond hij raadslid A.L. Piet (RPF/GPV) naast zich. Hij stelde dat de druk op het natuurge bied de Oosterschelde door de toe name van het aantal ligplaatsen, zal toenemen. Mevrouw E. Frigge-Hogesteeger (VVD) vond het Waterfront een 'prachtig plan en een toplocatie'. Ze zei het te betreuren dat wethou der K.A. Heijboer van openbare werken tegen het Waterfront is. „Het gaat toch om permanente wo ningen en niet om recreatiewonin gen? Het past ook in de woonvisie van de gemeente. Als er een nieuw bedrijf op het industrieterrein komt, hoor ik de SGP ook niet. Als er geen restaurant of een theehuis mag komen, mogen er straks dan ook geen winkels meer komen in Tholen?" Heijboer onthield zich van een reactie. J. van den Donker (D66) vroeg of watersportbedrijven die nu op het industrieterrein gevestigd zijn, ook een plaats zouden kunnen krijgen naast het plan Waterfront, in zuide lijke richting op de landtong. Piet was beducht voor overlast vanuit de Auvergnepolder als daar zware industrie komt. Hij pleitte voor een groenstrook van 500 me ter op Brabants grondgebied. Vol gens hem loopt het geluidsscherm grote kans beklad te worden, 'zoals in de Randstad'. „Is het niet beter om het scherm achterwege te laten en de huizen beter te isoleren?" Ook Hoek wees op de mogelijke nadelen van het scherm. „Na de eerste de beste regenbui wordt het matglas, en dan zie je niks meer van de oude Thoolse vesting." Hij stelde voor het plan te schrappen, maar wel maatregelen te treffen om het gebied rond de baai te ver fraaien. „Een wandelgebied als groene buffer tussen de Auvergne polder en de stadskern." M.A.J. van der Linde (PvdA) noemde het plan een opleving voor het stadje. Hij vroeg naar de kwa liteit van het materiaal waarvan het scherm wordt gemaakt „Het moet er wel fatsoenlijk uit blijven zien." Volgens wethouder R. Ravensteijn (die W.C. van Kempen verving) zijn er afspraken gemaakt over het onderhoud aan het scherm. Hij gaf toe dat het een gevoelig element is: „Het staat of valt met het on derhoud. Het gezicht op Tholen moet goed zijn." De wethouder zei niet zo bang te zijn voor oprukkende industrie aan de overzijde van het kanaal. „Ber gen op Zoom is er constructief mee bezig. Over de komst van zware industrie is niks bekend." Het uitbreiden van het aantal lig plaatsen voor pleziervaart is vol gens Ravensteijn beperkt. Aan de nieuwe steiger bij de werf van Van Duivendijk komen bootjes die nu her en der in de baai liggen. Een kwestie van sanering. Ook waren er volgens hem geen problemen te verwachten met het aanpalende bedrijventerrein. En volgens ambtenaar F. Buer- mans is het volgens de wet op de geluidhinder noodzakelijk dat het geluid bij de bron wordt aange pakt. „Dat is de weg, en niet de huizen die er komen." J.P. Bout (CDA) stelde voor om het scherm op enkele meters van de brug te bevestigen zodat er niet op geklad kan worden. Hij wilde weten wie het onderhoud uitvoert. Volgens de wethouder is dat de provincie. De voetgangersbrug van de Contr' Escarpe naar de overzijde van de baai is uit het plan geschrapt. De PvdA betreurde dat. „Dat was voor de eigen bevolking leuk ge weest, maar ik besef dat de scheepswerf daar hinder van on dervindt." Bij het bruggetje is plaats voor een horecavoorziening. Van de PvdA mag dat geen discotheek worden. Ravensteijn zei dat er geen plaats is voor een discotheek. Hij vroeg zich zelfs af of een ondernemer nog wel genegen is daar een café te exploiteren nu de brug uit het plan is verdwenen. „Het moet wel rendabel zijn." Autobotsing. Op het kruispunt Bie- rensstraat/Anna van Bourgondië- straat in Sint-Annaland botsten vrij dagavond rond half negen twee auto's met totaal vijf inzittenden te gen elkaar. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar beide voertuigen werden zwaar bescha digd. Eén auto kon niet verder rij den. Het ongeluk ontstond toen een uit de Bierensstraat afkomstige au tomobilist geen voorrang gaf aan de van rechts komende auto uit de An na van Bourgondiëstraat. Juf Judith van der Vlies en de peuters voeren de gedenksteen aan die in de nieuwe peuterspeelzaal gemetseld wordt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3