Sint-Maartensdijk opgeschrikt door moord na mishandelingen Scholen luiden noodklok over reconstructie Molenvietsedijk Nieuw overleg over gedenkteken militairen AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Marokkaanse huisgenoot van Job Zwagemaker spoorloos Raad staat bevoegdheden af Twee jaar cel voor maker van xtc-pillen RPF/GPV -fractie kritisch over uitvoering van het werk Jaar cel in na neersteken zoon Donderdag 10 februari 2000 56e jaargang no. 13 BEW. EX. Draagvlak opvang van asielzoekers gemeente Tholen De politie zoekt in binnen- en buitenland naar aanwijzin gen die moeten leiden naar de dader van de moord op Job Zwagemaker. In de nacht van donderdag op vrijdag is Zwagemaker in zijn woning in de Wilhelminastraat in Sint-Maartensdijk om het leven gebracht. Het 52-jarige slachtoffer is donderdagavond laat voor het laatst gezien toen hij zijn broer bezocht in het dorp. Vrijdagmiddag rond half drie werd zijn levenloze lichaam door de poli tie gevonden in zijn flat. Vandaag (donderdag) wordt hij begraven op de algemene begraafplaats in Sint-Maar tensdijk. Vomi betreurt trage besluitvorming Samenstellen lijst Deze week De Thoolse basisscholen De Regenboog, Eben-Haëzer, Ter Tolne en De Kraal én het Calvijncollege hebben een brandbrief gestuurd aan de gemeente. Ze vinden dat de leerlingen onacceptabele risico's lopen door de werk zaamheden tijdens de perioden dat ze van en naar school gaan. De RPF/GPV-fractie in de gemeenteraad wil dat het college na afloop van de werkzaamheden aan de Ten Ankerweg en de Molenvlietsedijk eens kritisch kijkt naar het gevoerde beleid bij de reconstructie van de stra ten in het stadje Tholen. Zware machines Parkeergedrag ouders Foutje? - V I \_J Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl adfhin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 56-jarige M.M. uit Tholen heeft een celstraf van gen jaar gekregen wegens het steken van zijn zoon met een mes. Tegen hem was twee jaar, waarvan zes maanden voorwaarde lijk, geëist wegens poging tot moord. De rechtbank kwam tot een iets mil der vonnis: 18 maanden cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. M. zat nog al tijd vast. Hij krijgt een proeftijd van twee jaar en zal in die periode de aanwijzingen moeten opvolgen van de reclassering. Het mes waarmee M. heeft gestoken, wordt vernietigd. Het trieste voorval, vorig jaar no vember, was de climax in een reeks van incidenten. M., die een alcohol probleem heeft, leeft al jaren in on min met zijn familie. Hij woonde tij delijk bij zijn moeder aan de Ten Ankerweg. Nadat hij haar had be dreigd, zat M. drie dagen vast op het poitiebureau in Bergen op Zoom. Weer vrijgelaten ging hij terug naar zijn moeder om spullen te halen. Daar kwam het tot een treffen met zijn zoon, wat erin resulteerde dat M. deze in de borst stak waardoor hij een ingeklapte long opliep. De werkgroep Draagvlak uit Burgh Haamstede die streeft naar het ver groten van het draagvlak voor de op vang van asielzoekers in Zeeland wil ook op Tholen activiteiten ontplooi en. De werkgroep denkt aan het ge ven van informatie aan verenigingen en andere vrijwilligersorganisaties over de opvang van vluchtelingen die nog wachten op de beslissing of ze hier mogen blijven of niet. De commissie algemeen bestuur en welzijn steunde vorige week het col lege om 1500 gulden te geven aan de werkgroep. De werkgroep heeft alle Zeeuwse gemeenten gevraagd om een bijdrage. Een deel van het geld is gebruikt om een vetjaarskalender uit te geven met tekeningen van kinde ren uit oorlogsgebieden, in een opla ge van 4000. Draagvlak was ook pre sent op het bevrijdingsfestival in Vlissingen op 5 mei. De werkgroep komt voort uit de sa menwerking tussen de stichting ago gisch zorgcentrum Zeeland die min- deijarige asielzoekers opvangt en het centraal orgaan opvang asielzoekers (die ook op Tholen actief is met de opvang van asielzoekers in Tholen, Poortvliet, Sint-Annaland, Sint- Maartensdijk, Oud-Vossemeer en Scherpenisse). De werkgroep bestaat uit drie perso nen, maar kan een beroep doen op andere vrijwilligers om informatie avonden te verzorgen over de opvang van asielzoekers in Nederland en Zeeland. Het verzoek om subidie was eenma lig. Met de verkoop van de kalenders wil de werkgroep sportactiviteiten houden voor minderjarige asielzoe kers en Zeeuwse kinderen. Een rechercheur op de berging bij de flat zoekt naar mogelijke sporen die te maken hebben met het misdrijf. Links C. van der Wielen van de Thoolse politie. De moord op Zwagemaker vond plaats kort nadat het dorp al was op geschrikt door twee gevallen van zware mishandeling. Donderdag op de Molendijk en zaterdagavond in de Tulpstraat. Het drama in de Wil helminastraat, was de trieste balans van geweld in nauwelijks een week tijd, ook al hebben de drie zaken niets met elkaar te maken. De moord op de als zachtaardig be kend staande Zwagemaker is in de smalstad het gesprek van de dag. Op de sociale werkplaats de Betho in Tholen, waar Zwagemaker werk te, is de verslagenheid groot. De po litie kon gistermiddag nog niets zeggen over een mogelijke dader. Wel dat het een tijdrovende zaak is omdat het onderzoek zich ook tot België en Duitsland uitstrekt omdat er van beide kanten (slachtoffer en huisgenoot) familie woont. De huisgenoot van Marokkaanse af komst, die al driejaar bij Zwagema ker woonde, is verdwenen. Hij heeft familie in Duitsland. Hij werkte sinds december bij Dragon Plastics in Sint-Maartensdijk, beschikte wel over een sofinummer, maar had (nog) geen verblijfsvergunning. Het is bekend dat er de laatste tijd regel matig spanningen waren tussen het tweetal die soms uitmondden in heftige ruzie. Vaak ging het om geld. De huisgenoot zou huurschul den hebben van de woning in Poort vliet waar hij enkele jaren geleden is uitgezet. Ook zou de vriend aan gokken zijn verslaafd. De politie zoekt de man, maar wijst de huisge noot van Zwagemaker niet bij voor baat aan als verdachte, zo laat woordvoerder J. van Mourick van de politie weten. „Dat kan nog ie dereen zijn." Zwagemaker werkte op de zonne bankafdeling van de Betho. Sinds 20 september was hij daar in dienst, nadat hij geruime tijd zonder vast werk was geweest. Hij deed monta gewerkzaamheden. Elke morgen werd hij met een collega uit de Wil helminastraat met een busje naar het werk gebracht op het industrie terrein in Tholen. Vrijdag verscheen hij niet op de afdeling. De sociale werkplaats begint om 8 uur. Productiechef C. Bolier van de Be tho: „De receptioniste is gaan bel len, maar kreeg geen gehoor. Rond tien uur heeft de voorman van de af deling het nog geprobeerd en toen hebben we besloten om er samen naar toe te gaan. Hij kwam altijd trouw naar het werk. Als iemand dan niet komt, ga je dat uitzoeken. Je leest zo vaak van die verhalen dat er iemand een paar dagen dood in zijn huis ligt." Rond kwart over elf belden ze bij Zwagemaker aan op nummer 27, op de bovenverdieping van het com plex van 16 flats voor een- en twee persoonshuishoudens van de stich ting Beter Wonen. Niemand deed open. Ook niet na herhaald bellen en kloppen. „We zijn toen eerst nog gaan eten Tegen een uur hebben we de politie gebeld. Voor ons hield het toen op." De Thoolse politie is met twee man, G. van 't Slot en K. Bosman, in ac tie gekomen. Zij namen contact op met een broer en een zwager van de bewoner. Om het pand binnen te gaan werd de woningcorporatie ge vraagd de deur te komen open ma ken. Dat was rond kwart over een. Vanuit het kantoor van de stichting op de Haven werd een medewerker van de buitendienst opgeroepen. Het kantoor is op vrijdagmiddag ge sloten. ZIE VERDER PAGINA 5 Het Zeeuwse bestuur van de vereniging oud militairen Indiëgangers (Vomi) betreurt het dat er nog geen duidelijkheid bestaat over het plaatsen van een gedenkteken op Tholen voor de gesneuvelde militairen in het voormalig Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea. Binnenkort vindt er nieuw overleg plaats met burgemeester H.A. van der Munnik over de kwestie. Vomi had graag voor de dodenherdenking van 4 mei de pla quette willen onthullen, maar het bestuur vreest dat het er dit jaar niet meer van komt. Voorzitter F.J.F. Smoorenburg van de Vomi lichtte dinsdagmiddag de stand van zaken toe tijdens de jaar lijkse bijeenkomst in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Met zo'n 55 per sonen waren er meer bezoekers dan vorig jaar. Smoorenburg stond uitvoerig stil bij het plaatsen van gedenktekens in de verschillende Zeeuwse gemeenten. Het is de Vomi gelukt om in bijna alle gemeenten een plaquette te plaatsen. Na SeroQskerke en Vlis singen is Middelburg aan de beurt (gevel provinciehuis), maar in de gemeente Tholen zal het nog wel even duren, zo bleek uit zijn woor den. Hij las een brief voor van de burge meester waarin wordt uitgelegd dat er nog geen overeenstemming is in de gemeenteraad, (in oktober werd het verzoek beproken, toen tekende zich een meerderheid af in de raad voor een gedenkplaat, het college nam het voorstel om geen paquette te plaatsen terug en zegde toe op nieuw met de Vomi te gaan praten). Volgens de voorzitter stond de bur gemeester tijdens het overleg op 8 november positief tegenover het verzoek van de Vomi, ,maar hij heeft de stemmen van de gemeente raad niet in zijn zak.' „De onthul ling zou mogelijk dit jaar op 4 mei plaatsvinden. De Vomi zou daarbij betrokken worden, maar wij zijn te gen een onthulling op 4 mei. Dan gaat het verloren in het algemene herdenken. Wij willen voor 4 mei het gedenkteken onthullen. Het col lege heeft opnieuw beraadslaagd en is er nog niet uitgekomen, (afkeu rend gemompel in de zaal -red.). Het verzoek gaat nu eerst naar de commissie algemeen bestuur en welzijn en wij moeten opnieuw contact opnemen. Het is dus nog helemaal niet rond. Ik betreur dat. Het ziet er naar uit dat Tholen de laatste gemeente in Zeeland wordt waar een gedenkteken voor onze gesneuvelde kameraden komt." Of de plaat er komt, is dus nog niet zeker. Ook is nog niet precies be kend hoeveel namen van Thoolse militairen er op moeten komen. Dat wordt volgens de voorzitter zorg vuldig onderzocht. Oud Indiëganger D. Kaashoek uit Sint-Maartensdijk helpt bij het samenstellen van de lijst. Voorzover bekend zijn er ne gen Tholenaren in het Oosten ge sneuveld. Voor de overledenen na men de leden een ogenblik stilte in acht. De afdeling met ruim 600 leden, kon weer een nieuw lid inschrijven: J. Koopman uit Sint-Maartensdijk, zodat het aantal Thoolse leden op 36 komt. De gemeenteraad gaat meer be voegdheden delegeren aan het college van burgemeester en wet houders. Het voeren van alle rechtsgedingen zal voortaan een zaak worden van het college, en niet langer van de ge meenteraad. Het gaat nu om die ge vallen waar de gemeente als verweer der is betrokken, bijvoorbeeld in een bestemmingsplanprocedure. De ge meenteraad moet zo'n zaak bekrach tigen maar omdat de behandeling in de raad vaak veel later gebeurt, leidt dat tot het niet-ontvankelijk verklaren van het verweer. Om dit te voorko men raadt het college op advies van de vereniging Nederlandse gemeen ten aan om ook deze bevoegdheid in handen van het college te stellen. De meeste raadsfracties gingen er in de commissie algemeen bestuur en welzijn morrend mee akkoord. Alleen D66 was tegen. M. Dijke (SGP), E. Frigge-Hogesteeger (WD) zeiden dat ze niet stonden te trappelen om de bevoegdheden af te staan. Dijke lichtte toe dat zijn fractie om praktische redenen voor het voorstel was. „Als er een proces gevoerd wordt, kan het voorkomen dat er een te korte voorbereiding is om het in de raad te laten bekrachtigen. Maar we worden nu wel buitenspel gezet." Frigge vond dat het voor het college makkelijker wordt, maar zij wilde wel weten hoe de commissie op de hoogte wordt gesteld van de rechtsgedingen waarbij de gemeente is betrokken. Burgemeester H.A. van der Munnik beloofde daar een volgende keer op terug te zullen komen. Het college was al bevoegd om in an dere zaken zelfstandig op te treden (recht van beroep, recht van bezwaar, schorsing van aangevochten beslis sing of het verzoeken om een voorlo pige voorziening, en het doen van verzet). Het algemeen delegatiebe sluit dat al voor de gemeente bestond, wordt nu dus verder uitgebreid. Het college is bevoegd tot het aangaan van rechtsgedingen en het voeren van verweer in alle gevallen. Arbeidsbureau ingeschakeld in de strijd tegen misbruik van uitkeringen Waardestijging van woningen in Tholen heeft flinke gevolgen voor belastingbetaler Koos Heijboer uit Tholen te vreden bij Amerikaans Allied Mineral Products De Rijke neemt taak Goense over bij fusie verenigingen bietentelers Bedrijventerrein in Auvergnepolder beperkt tot 65 hectare Begroting gemeente moet W. Zoetemeijer levert Lori's aan Apenheul WHS droomt van de nacompetitie na eenvoudige 0-1 zege op Noad Johan Sulkers nieuwe trainer van SPS EEN VOGEL ZINGT ZOWEL VAN ARMOEDE ALS VAN WEELDE Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De Middelburgse rechtbank deelt de mening van de officier van justitie dat G.D.E.M.J. (38) uit Tholen betrokken was bij de productie van xtc-pillen in een loods op het industrieterrein Prins Hendrikpolder te Sint-Philipsland. Conform de eis is J. veroordeeld tot drie jaar cel, waarvan één jaar voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De in beslag genomen attributen uit het drugslab worden vernietigd. Het laboratorium werd een jaar gele den ontmanteld na een inval door jus titie. Die trof er 23,2 kilo xtc-pillen aan, alsmede apparatuur en grond stoffen om synthetische drugs te ma ken. De Tholenaar en J.J.G. uit Wouwse Plantage werden aangehou den, maar de betrokkenheid van laatstgenoemde viel voor justitie niet te bewijzen. J. ontkende voor de rechtbank dat hij iets met de produc tie van de drugs te maken had. Hij zou slechts de ruimte en apparatuur hebben schoonhouden. Zijn opdracht gevers wilde hij niet noemen uit angst voor represailles. J. 's raadsman en de reclassering hadden gepleit voor een werkstraf, maar dat neemt de recht bank niet over. Het is momenteel een behoorlijke chaos op de Molenvlietsedijk en het kruispunt van die weg met de Ten Ankerweg en Parksingel. Van wege de reconstructie van deze wegdelen, ligt de complete straat momenteel open. Daardoor zijn de doorgang van de Ten Ankerweg en de Molenvlietsestraat geblokkeerd. De Molenvlietsedijk is eveneens afgesloten, net als de Jan van Bloisstraat en de Machteld van Gelrestraat die daarop uitkomen. De situatie is lastig voor verkeer dat het centrum van Tholen in of uit wil, of juist richting de Mossel laan wil. Maar het meest ondervin den de scholen hinder van de situ atie. De Regenboog en Eben-Haëzer hebben hun toegang aan de Molen vlietsedijk en De Kraal en Ter Tol ne zitten aan de Zoekweg die mo menteel veel drukker is geworden, omdat ouders die hun kinderen met de auto komen brengen, naar het parkeerterrein bij zwembad De Spetter worden gedirigeerd. On danks overleg met gemeente en aannemer, is de situatie bij de scholen volgens de directeuren on veilig. De scholen stuurden een brand brief met de vraag om maatrege len. „We zijn volop in overleg met de gemeent. Er moeten maatrege len komen, want er zijn met name de afgelopen week situaties ge weest die echt niet verantwoord waren, onder andere met bouwver- keer", zegt directeur C. van Dis van De Regenboog. De leerlingen moeten via een nieuw aangelegd voetpad van de Ten Ankerweg naar de Zoekweg lopen. Op dat pad wordt het zodoende heel druk. Ook directeur A.J. Nederlof van Eben-Haëzer maakt zich erg onge rust over de situatie. „Toen ze het asfalt eraf gingen frezen, zijn er heel gevaarlijke situaties geweest. Het was een chaos. Natuurlijk heb je meer viezigheid in school, maar dat is niet zo'n probleem. Verleden week heb ik echter een paar keer mijn hart vastgehouden. En ouders hebben ons ook opgebeld. Op de tijdstippen dat de scholen in- en uitgaan, blijven de grote machines gewoon doorgaan. Wij willen dat ze dan even stoppen. Anders zijn de risico's veel te groot." Maar niet alleen het voortdende rende werkverkeer baart de schoolleiders zorgen. Ter Tolne heeft de ingang aan de Zoekweg. Behalve dat er kinderen uit het centrum en de wijken Buitenzorg het obstakel van de opgebroken Molenvlietsedijk moeten nemen, is ook de Zoekweg gevaarlijker ge worden volgens adjunct-schoollei der mevr. M. v.d. Reydt-v.d. Vos van Ter Tolne. „Heel wat meer ou ders komen hun kinderen nu bren gen, omdat de situatie gevaarlijk is geworden. Dat levert ons proble men op in de Zoekweg. Want ook ouders van andere scholen, zijn voor parkeergelegenheid aangewe zen op het terrein aan de Zoekweg. Maar de extra auto's zijn niet het enige probleem. Er wordt namelijk ook veel in de Zoekweg zelf ge parkeerd, in plaats van op het par keerterrein. En dat levert weer ex tra gevaarlijke situaties op. Er staan *s morgens wel collega's bij de Zoekweg om mensen erop te wijzen dat ze op het grote terrein moeten parkeren, maar sommigen doen dat gewoonweg niet. De leer lingen moeten nu tussen de sho vels en de auto's door naar school. En er zitten hier - alle scholen bij elkaar - zo'n 900 kinderen. Moet er dan eerst een ongeluk gebeuren voordat er actie wordt onderno men?" Volgens mevr. Van den Reydt is er behalve het stilleggen van de machines als de scholen in- en uitgaan, ook een tijdelijk par keerverbod én extra politietoezicht in de Zoekweg nodig. Haar collega F. Rodenburg van montessorischool De Kraal is het daarmee eens. „Wat ons toch wel steekt, is dat er geen extra politie toezicht kan zijn. Maar de politie zegt dat ze er geen mensen voor heeft, tenzij de gemeente er direct opdracht voor geeft. En de ge meente ziet de noodzaak er niet van in, terwijl er al verschillende bijna-ongelukken zijn gebeurd. Wij vinden de reconstructie een goede zaak, maar zo'n situatie vraagt wel om extra veiligheids maatregelen", zegt Rodenburg. „Van onze leerlingen komt onge veer de helft van buiten Tholen. Dat betekent dat de rest in het al gemeen met de auto wordt ge bracht. Dat is in dit geval voor die leerlingen wel iets veiliger, maar voor de anderen betekent het nog een obstakel erbij. Dat de straat openligt, daar kunnen kinderen wel mee omgaan, maar als er dan tegelijkertijd nog allerlei zwaar verkeer rondrijdt en ook het gewo ne verkeer anders verloopt, dan wordt het extra gevaarlijk. We heb ben het er op school vrijwel dage lijks over: 'Kijk alsjeblieft uit als je naar school komt en weer naar huis gaat'. Alle kinderen moeten over die ene stoep, maar ook de fietsers moeten daarover, dat heeft de gemeente zelf gezegd. En als je ziet dat ook oudere kinderen op de fiets over het voetpad rijden (en iets meer vaart zetten dan de jon geren) dan is ook dat een gevaar." Vanmorgen zou wethouder K.A. Heijboer van openbare werken (die met een ambtenaar met film camera poolshoogte kwam nemen) de scholen laten weten wat de ge meente denkt te gaan doen. Volgens Raadslid A.L. Piet is het tempo waarin de werkzaamheden zijn uitgevoerd niet juist en man keerde er ook het een en ander aan de verkeerstechnische uitvoering, zoals het afsluiten van hele straten. Piet riep maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwik keling het college op de zaak eens op een rijtje te zetten. Het raadslid was zelf met de neus op de feiten gedrukt toen hij in Tholen spullen op moest halen voor zijn pas gebo ren zoontje (hij trakteerde op be schuit met muisjes). „Het was een drama in Tholen," zo typeerde hij de verkeerssituatie in de grootste woonkern van de gemeente waar al maanden wordt gewerkt aan de re constructie van de belangrijkste verkeersaders. J. van den Donker had daarvoor al gewezen op de werkzaamheden aan de Ten Ankerweg. Hij had be grepen dat het werk aan het voet pad langs de Vest stil was gelegd. Van den Donker wilde weten of er wel voldoende ruimte is voor de aanleg van het voetpad en het fietspad langs de waterkant. „De rietkraag zou blijven, maar het lijkt wel of men de ruimte voor het pad onderschat heeft. Is er een foutje gemaakt?" Volgens Piet lijkt het fietspad 'het water in te gaan.' Hij vroeg zich af of er extra kosten moeten worden gemaakt om een en ander in goede banen te leiden. Ook E. Frigge-Hogesteeger (VVD) had begrepen dat het werk stil was gelegd, maar bij wethouder K.A. Heijboer van openbare werken was dit niet bekend, zo zei hij. Hij kon zich wel indenken dat Piet enige moeite had gehad om spul len op te halen voor de baby. „In zo'n situatie ben je gehaast. Dat kan ik van mezelf ook nog herin neren. Later kijk je daar misschien weer anders tegenaan." De wethouder zegde toe om na af loop van de werkzaamheden de zaak te evalueren, maar voegde daar aan toe dat er nu ook dage lijks toezicht op het werk plaats vindt. Zware voertuigen vormen voor naar school gaande kinderen een gevaar en zouden volgens de scholen dan ook tijdelijk stil moeten staan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1