Bedrijventerrein tot 65 hectare beperkt in Auvergnepolder De Rijke neemt taak Goense over bij fusie suikerbietenclub Overleg over huizen Schoolstraat stroef Boer wint trip naar Londen met slagzin Ook goede resultaten van Thoolse agrariërs? 'Schaf eigen bijdrage scootermobielen af' Perfect bietenjaar, maar wereldmarkt extreem laag Drie ton voor ruilverkaveling Donderdag 10 februari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Zeeland en Brabant ontwikkelen regiovisie Geen 200 hectare zware industrie en een insteekhaven, maar 65 hectare gemengd bedrijventerrein komt er in de Auvergnepolder aan de Brabantse kant van het Schelde- Rijnkanaal. Tot 2010 moet Bergen op Zoom daarmee vooruit. Een onderzoek dat Zeeland en Noord-Brabant sa men laten uitvoeren, moet duidelijk maken waar in het grensgebied tussen de provincies - bij Bergen op Zoom of bij Rilland - ruimtelijk gezien de beste kansen liggen voor het ontwikkelen van grootschalige bedrijventerreinen. Antwerpen Ook bij de suikerbietentelersverenigingen heeft de schaalvergroting toegeslagen. Zeeland en Zuid-Holland slaan de handen ineen en de Zeeuwse leden die hun sui kerbieten leveren aan de Centrale Suiker Maatschappij (CSM) staan daarachter. In de Wellevaete te Sint-Anna- land viel woensdagavond het unanieme besluit om sa men met de Zuid-Hollandse collega's de vereniging van suikerbietentelers Zuidwest te vormen. Voor J. Goense uit Tholen het sein om na 22 bestuursjaren de fakkel over te dragen aan een jongere boer: buurman C.R de Rijke uit Tholen. Waterschap plant 163 knotwilgen langs wegen Het overleg dat bewoners van de Schoolstraat en Raadhuisstraat in Oud- Vossemeer voerden met de stichting Beter Wonen is stroef verlopen. De emo ties liepen zelfs zo hoog op dat de directeur van de woningcorporatie dreigde op te stappen. Op de bres Gezonde sector Kritisch volgen Vijf gulden Genetische manipulatie Werkgroep wil dat gemeente besluit herziet De stichting werkgroep gehandicaptenbeleid Tholen wil dat de raad terugkomt op het besluit om gehandicapten een eigen bijdrage te laten betalen voor een scootermo biel. Volgens de werkgroep mag de gemeente hier geen eigen bijdrage voor vragen. De werkgroep doet dat ver zoek in een brief aan het college en de raadsleden in de commissie algemeen bestuur en welzijn. Rond de tafel Beter Wonen dreigde op te stappen Brabant en de gemeente Woens- drecht kwamen nog niet zo lang ge leden in het geweer tegen Zeeuwse plannen voor bedrijvigheid aan de oostkant van het kanaal, terwijl Zeeland en Tholen bezwaar maak ten tegen de plannen voor de Au vergnepolder. Maar nu trekken bei de kampen samen op. De twee provincies en de gemeenten Tholen, Reimerswaal, Steenbergen, Bergen op Zoom en Woensdrecht willen een interprovinciale regiovisie ten aanzien van het ruimtelijke beleid laten opstellen. Door het betrekken van de stellingen was er een patstel ling ontstaan en die moet doorbro ken worden door het vinden van in houdelijke argumenten om elkaar te overtuigen. Dat was de boodschap die de Zeeuwse gedeputeerde van ruimtelijke ordening J.G. van Zwie- ten en zijn Brabantse collega P.L.B.A. van Geel donderdag in het oude stadhuis van Bergen op Zoom bij zich hadden. Waar grenzen steeds meer vervagen en het bedrijfsleven zich daaraan al helemaal niets gelegen laat liggen, kunnen overheden niet achterblij ven, vond Van Zwieten. Tot nu toe was dat in de plannenmakerij wel anders, want Van Geel gaf toe dat bijvoorbeeld het kaartmateriaal bij de provinciegrens ophield en er met omstandigheden aan de andere kant van die grens geen rekening werd gehouden. De druk uit het bedrijfs leven om voor faciliteiten te zor gen, neemt toe en daarom zullen spijkers met koppen geslagen moe ten worden. Van Zwieten noemde Antwerpen als voorbeeld van een gebied dat richting Nederland kijkt, omdat het zelf geen ruimte meer heeft voor het ontwikkelen van be drijvigheid. Maar de Zeeuwse ge deputeerde maakte meteen duide lijk geen uitbreiding van de havens richting het Zeeuwse te willen, ge zien de concurrentiepositie. Bij Vlissingen wordt een containerter- minal aangelegd waar jaarlijks an derhalf miljoen containers zullen omgaan. De ontwikkelingen rond om de A4 en lijn 11 (goederen spoorlijn) zijn eveneens van be lang. Wat dat betreft, is het tijdstip voor de studie gunstig gekozen, meent Van Zwieten. De regiovisie (een 'globale verken ning') richt zich op de Zoom-as. In beeld gebracht worden alle facetten: de landschappelijke en natuurwaar den, waterbeheer en infrastructuur. Daarnaast de kansen om grootscha lige bedrijventerreinen (rail, weg, water, buis) te ontwikkelen. De ont sluiting en de mogelijkheden voor een regionaal Zeeuws distributie centrum en voor glastuinbouw rond bedrijventerreinen zijn aandachts punten. Vooralsnog gaan de initia tiefnemers ervanuit, dat er twee ge bieden in aanmerking komen: de Auvergnepolder tegenover Tholen- stad (aanvullend op de al genoemde 65 ha) en de Kreekrakpolder (in de gemeenten Reimerswaal en Woensdrecht) aan de oostkant van het Schelde-Rijnkanaal. De effecten van een dergelijk bedrijventerrein op milieu, woningbouw en ver- keers- en vervoersstromen worden voor beide gebieden vergeleken. Tenslotte worden al deze zaken te genover elkaar gezet in een ruimte lijke visie. Wat niet in de studie wordt meegenomen, is hoe dergelij ke terreinen ingericht zouden moe ten worden. Dat kan eventueel een vervolgonderzoek zijn. Eind mei zouden de eerste resultaten van de studie bekend moeten zijn. Tijdens het jaardiner van de Indus triële Kring Bergen op Zoom noem de voorzitter K. Hielkema onlangs het gebied in de gemeente Reimers waal een voor de hand liggende plek voor een grootschalig indu strieterrein, gezien de nabijheid van A4, Schelde-Rijnkanaal en moge lijk goederenspoor lijn 11 Bergen op Zoom onderhandelt al geruime tijd met General Electric Plastics om van dit bedrijf grond op het terrein Noordland te ver krijgen (het bedrijf kocht dat in de jaren tachtig op), om bedrijfs vestiging of -uitbreiding mogelijk te maken. Want de stad heeft geen meter industriegrond meer te vergeven. Berichten in BN/De Stem dat de gemeente mogelijk 80 hectare van Noordland krijgt in ruil voor het deel van de Auverg nepolder tussen Tholenseweg, Lange Water en Nieuw-Beijmoer- seweg (dat grenst aan het terrein van GEP), wil de afdeling voor lichting bevestigen noch ontken nen. Maar de woordvoorder is er zeker van, dat de gemeente niet de door de provincies Brabant en Zeeland gepresenteerde plannen in de wielen rijdt. De Bergse wet houder Janssen van ruimtelijke ordening was bij de presentatie van die plannen aanwezig. J.Goense (rechts), die na 22 jaar het bestuurslidmaatschap van de CSM heeft overgedragen aan C.P. de Rijke, noemt de suikerbietenteelt stabiel, zonder pieken en dalen. van lezers In de Eendrachtbode van 3 februari werd bijna een volle pagina gewijd aan de gang van zaken bij de onder nemingen op Tholen. Het begon met de zin: 'Het gaat goed met de Thoolse ondernemers' en even verder lees ik onder meer: 'De groei is in bijna alle sectoren te zien.' Nieuwsgierig als ik ben, ging ik in het lange artikel op zoek naar de resulta ten van de meest voorkomende groep Naschrift redactie: Het artikel was gebaseerd op gege vens die de Kamer van Koophandel over het Thoolse bedrijfsleven had verzameld via de jaarlijkse erbo-en- quête. De handicap is dat slechts een klein deel van de landbouwbe drijven ingeschreven staan bij de Kamer van Koophandel omdat het wettelijk niet verplicht is. Alleen voor de vennootschappen onder fir ma en de besloten vennootschappen geldt dat in de landbouw. Van de totaal 388 agrarische bedrij- Het waterschap Zeeuwse Eilanden is maandag begonnen met het plan ten van 163 knotwilgen langs twee Thoolse wegen. Eerst werden er 89 van deze bomen geplant langs de Withoekseweg bij Sint-Annaland. Dat gebeurde aan de westkant van de Anna Vosdijkseweg tot aan de watergang en aan de oostkant vanaf de watergang tot aan de Molendijk. Later deze week begon men aan de Groeneweg te Sint-Maartensdijk waar 74 knotwilgen moeten komen. Deze worden aan de oostzijde vanaf de Tolweg tot aan de Anna Vosdijk seweg geplant. De actie van het wa terschap vloeit voort uit het groen structuurplan en groenbeheerplan van Zeeuwse Eilanden. Zieke bo- Thoolse ondernemers, namelijk de agrariërs. Daar werd echter met geen woord over gerept. Daarom ben ik zo vrij hieronder enkele cijfers van enke le meer of minder belangrijke artike len van deze ondernemersgroep te presenteren in guldens/kilo's. Ik denk dat ik wel begrijp waarom met geen woord werd gerept over de bedrijfsresultaten van de agrarische ondernemers op Tholen: er stond al genoeg andere ellende in diezelfde krant. P. Alkema, Sint-Maartensdijk. ven in de gemeente Tholen zijn er maar 90 ingeschreven bij de KvK en bij die negentig zitten ook nog de visserijbedrijven. Handels- en ver werkingsbedrijven voor aardappe len en uien zitten er bijvoorbeeld wel bij, evenals landbouwmechani- satiebedrijven. En van die 90 inge schreven ondernemingen heeft 48% meegedaan aan de erbo-enquete. De KvK heeft de landbouw in de verschillende branche-uitsplitsin gen dan ook niet verder meegeno men. men en struiken worden gerooid en nieuwe komen ervoor in de plaats. Hoewel het niet altijd herkenbaar is, heeft Tholen een opbouw in oude en nieuwlandgebieden. De nieuw- landgebieden hebben een open ka rakter. Taluds van wegen en dijken zijn beplant met opgaande populie ren en knotwilgen. De oudelandge bieden zijn meer gesloten en haag achtig. De van nature hogere kreekruggen zijn dicht beplant met laanbomen en ondergroei. In de ou de poelgebieden komt geen beplan ting voor. De jonge wilgen die nu langs de Withoekseweg en Groene weg worden gezet, benadrukken volgens het waterschap de structuur van de nieuwlandpolders. The Box videoclips. Het videoclipka naal The Box gaat 24 uur per dag, 7 da gen per week uitzenden op de kabel op 519,75 mHz. Kijkers kunnen via tele foon of internet een clip kiezen. Voorzitter K. Poppe uit Grijpsker- ke noemde het verstandig om op tijd de bakens te verzetten. „Als we niets doen, dan missen we de boot. Met de nieuwe gebiedsinde ling sluiten we beter aan op de fa brieken en het terugdringen van het aantal bestuursleden kan kos tenbesparend zijn." J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk was benieuwd hoe de fusie er financieel uitziet, want twee verenigingen met twee reservepotten gaan samen. „Er is een behoorlijk evenwicht aanwe zig", stelde Poppe. „Zuid-Hol land heeft iets meer geld, maar wat hectares betreft, ligt de situ atie ongeveer gelijk. En elke ver eniging stort evenveel in de fusie- kas." Door de verschillende De bewoners kunnen deze en volgen de maand aan de stichting laten we ten wat voor soort huizen ze wensen op de plek waar ze nu wonen. Dat is volgens C. Boogaart in grote lijnen de uitkomst van de bespreking. Boogaart is woordvoerder namens de Mooi van Renault, want autorij den moet je voelen, dat is wat ze bij Renault bedoelen. Die slagzin le verde H. Boer uit Tholen een twee daags uitstapje naar Londen op. Hij vulde bij Renault-dealer auto bedrijf C. Bal in zijn woonplaats fusiebesprekingen leverde 1999 wel een nadelig saldo op van 5100 gulden, maar er zijn nog bijna 30.000 gulden reserves achter de hand. Naast de nieuwe vereniging Zuid west blijven er in Nederland nog drie gebieden over. Zuidwest is aangewezen op de suikerfabriek van CSM in Breda. Zuid-Holland levert de voorzitter in de persoon van P. Molenaar, W. Verhage uit Koudekerke is de Zeeuwse vice- voorzitter. De ook in de Wellevaete aanwezige landbouwvoorman A. Maarsingh, voorzitter van de Nederlandse bie tenfederatie en akkerbouwleider bij LTO Nederland, feliciteerde de leden met hun unanieme fusiebe- bewoners. De stichting wil geen commentaar geven. Volgens Boog aart pleitte Kloet voor een 'volledige persstilte.' De stichting wil op deze plek een woonzorgcentrum bouwen, maar mogelijk ook een Puk en Mukhuis voor kinderopvang, gecombineerd met ongeveer zes woningen. Dat laat ste was voor de bewoners nieuw. Wanneer de nieuwbouw plaats moet een formulier in voor de 'Mooi van Renault'-actie tijdens de einde- jaarsshow. Tot Boers verrassing viel hij in de prijzen. De trip, voor twee personen, wordt gemaakt met de boot van Hoek van Holland naar Harwich en verder met de sluit. „Er is draagvlak voor, dat is helder. En u kiest zelf, voordat an deren voor u gaan kiezen. Als bie tenfederatie pleiten wij ervoor om vanuit iedere regio een vertegen woordiger in de ledenraad te heb ben. Dan kunnen de boeren hun be stuursleden aanspreken", aldus Maarsingh. In verband met de fusie en de leef tijdsgrens stopten o.a. voorzitter Poppe en bestuurslid Goense. „Vanuit de basis stond je voor de telers op de bres. Je hield hun be langen scherp in de gaten, maar daarnaast was je een prettig be stuurslid", zei de voorzitter tegen de vertrekkende Tholenaar. Hij begon destijds bij de suikerfabriek en telersvereniging Steenbergen en maakte vanaf 1992 de fusie met overig Zeeland mee. „Dat was destijds geen vrolijk moment, want de suikerfabriek in Steenber gen ging dicht", herinnerde Goen se zich nog. „Het was dan ook stil tijdens die spoedvergadering." Goense kwam 22 jaar geleden in het bestuur voor J. Versluys uit Scherpenisse die in de gemeente politiek ging. De Thoolse bieten teler stond zijn nieuwe taak wel vinden, bleef volgens Boogaart on duidelijk. Er was vooral irritatie over het ach terwege blijven van groot onderhoud dat volgens de bewoners wel was toegezegd en over het feit dat er leeg stand voorkomt in de straten. Van de zestien huizen staan er zes leeg. Vol gens de bewoners is de leegstand be wust gecreëerd door de stichting. De stichting ontkent dat. trein naar Londen. „We gaan in mei", vertelt Boer. „Mijn vrouw en ik zijn tuinliefhebbers en dan zijn de tuinen daar op hun mooist", geeft hij aan. De Tholenaar stuurt regelmatig slagzinnen in. Hij schrijft simpelweg op wat in zijn aan. „Het bestuur was een hechte groep en meestal kwamen we met een gezamenlijk standpunt naar buiten", aldus Goense, die zijn opvolger Kees de Rijke veel suc ces toewenste. De Rijke zat in de financiële commissie en in die vacature werd voorzien door de benoeming van Ph. Verduit uit Tholen. Voorzitter Poppe noemde de fusie een mooie afsluiting van zijn pe riode bij de suikerbietentelersver- eniging Zeeland. „Als de opkomst hier in Sint-Annaland elk jaar zo blijft, zul je weinig van de fusie merken", zo sprak Poppe de 75 aanwezigen moed in. Ook H.C. Antonissen, landbouwkundige bij de CSM-fabriek Breda, verzeker de dat de jaarvergadering in Sint- Annaland ook na de fusie gehand haafd blijft, gezien de altijd goede opkomst op Tholen. Bij alle malaise in de landbouw springt de bietenteelt er nog gun stig uit. Poppe sprak over 'een ge zonde sector.' Niet dat hij hele maal zonder zorgen was, want de vele onzekerheden in de agrari sche sector slaan de bieten niet over. „De beperking van gewasbe- De bewoners hoeven de eerstvolgen de twee jaren geen huurverhoging te betalen. Ze vroegen of de huur om laag kon, omdat er volgens hen van verpaupering sprake is. Nu betalen de huurders ongeveer 600 gulden per maand. De huurprijs van de nieuwe woningen zal tussen de 600 en 900 gulden per maand bedragen. Wel kunnen de bewoners afspraken maken over verhuiskosten (bij een eenmalige verhuizing), over het in richten van een tussenwoning zodat bewoners terug kunnen keren als de nieuwe huizen er staan en over hulp bij verhuizing (van zware huisraad bij alleenstaanden). Volgens Boogaart werd veel aan gedachten komt. En met succes, want zo won hij ooit een videore corder en een levensmiddelenpak ket Mevrouw Bal overhandigde Boer, die onlangs een nieuwe Re nault kocht, zijn prijs en wenste hem er veel plezier mee. schermingsmiddelen, de nitraat richtlijnen, de commotie over dioxine, het is de hoogste tijd voor duidelijkheid in alles, zodat zowel het voedsel als het milieu gediend wordt." De voorzitter durfde de stelling wel aan dat de bietenteelt sterker is door beperking. „Het areaal moeten we meer afstemmen op de toewijzing, want aan C-suiker kan niemand wat verdienen." En C- suiker was er vorig jaar volop, na dat er door de barre oogstomstan- digheden als gevolg van de wateroverlast in september 1998 zo'n 4000 ha bieten in de grond bleven. 1999 was ook weer een bijzonder jaar, want de opbrengst per ha. was veel hoger dan ver wacht. „Ook in het najaar groei den de bieten nog. Zelfs nog op de vrachtwagen", zei Poppe. De campagne had een vlot verloop en net voor de kerst was de oogst op de fabrieken verwerkt. „We dachten met zijn allen: het wordt niks, maar het werd een perfect bietenjaar", concludeerde Maarsingh. Met 61,6 ton per ha. tegenover 51,1 in 1998 en bijna 16% suiker en lage tarra was er een extreem hoge opbrengst. Met 5% minder tijd werden 10% meer bieten in de fabrieken verwerkt en dat sprak de CSM wel aan. „Toch valt de koers van de aandelen ons niet mee, want iedereen koopt maar automatiseringsfondsen." De bietentelers bezitten 3,76% van het aandelenkapitaal en de suikerpoot is een hele stabiele fac tor bij CSM. Was de bietenprijs in 1998 hon derd gulden per ton, over vorig jaar zal er 92 gulden betaald wor den. Bij de meerjarentoeslag, waarvan het gemiddelde over de afgelopen vijf jaar f 25,90 was, zette Maarsingh nog een vraagte ken. „Het kan goed zijn, maar er zijn veel bieten en dat verdunt de soep. De pulpprijs staat onder druk en we moeten er ook reke ning mee houden dat de energie duurder is." Maarsingh noemde de wereld marktprijs voor suiker extreem laag. „Dankzij de goede marktor dening in Europa hebben we daar geen centje pijn, maar vooral door de sterke productiestijging in Bra zilië is de voorraad in procenten van de consumptie opgelopen van 28 naar 40! De wereldmarktprijs is 5 gulden per ton. Daar kan hier geen boer voor telen; kijk alleen maar naar de zaadprijs." De landbouwvoorman pleitte er voor om de suikermarktordening 'met hand en tand te verdedigen.' „Dat is een groot goed en wees daarom voorzichtig met de opper vlakte. Bij velen staat echter voor op: het quotum moet vol! Er zijn boeren, die 40% C-suiker telen in de hoop dat ze een keer van onder- telen kunnen profiteren. Laat men hier echter verstandiger mee om gaan. We zouden in zo'n geval geen meerjarentoeslag moeten be talen. Laat de Cosun (Suiker Unie-red) de statuten aanpassen voor de ledenraadtoeslag, want de wereld is niet meer zoals veertien jaar geleden", aldus Maarsingh. Eén van de problemen in 2000 is volgens hem een mogelijke quo- dacht aan de inrichting van de huizen besteed en hoe ze er uit zouden moe ten zien. De bewoners vrezen dat de nieuwe woningen kleiner zullen uit vallen. Ze wezen daarbij naar de hui zen in de Willem van Beierenstraat. De stichting stelde de bewoners voor te bepalen wat ze willen: een nieuw huis kopen of huren op dezelfde plek of verhuizen naar een andere plek. Ook kunnen ze voorstellen doen over de inrichting en het uiterlijk van de nieuw te bouwen woningen. Volgens Boogaart zullen de bewo ners de stichting kritisch volgen. Ze willen een afspraak waarin alle be sproken punten worden vastgelegd. 'Afspraken in gedeelten vastleggen, heeft geen zin, omdat de stichting dan de rest van de afspraken gewoon niet nakomt.' tumkorting van 5 tot 8%, een ver laging van de exportrestituties van 4,5% en een vermindering van het exportbudget met 322.000 ton. De voorzitter van de Nederlandse bie tenfederatie maakte zich boos over de Antillenroute, die ook bij suiker bestaat. „Dat kost ons 120 tot 130 miljoen gulden die in de zakken van een paar mensen te recht' komt in plaats van bij de hard werkende mensen. De armen zijn ook nog nooit zo arm geweest als nu, want in Thailand krijgt men geen compensatie voor de la ge suikerprijs. Voor Oost-Europa ontkomt men niet meer aan een toeslag. Aansluiting van de mid den- en oost-Europese landen is het grootste probleem van de 21ste eeuw. Wanneer de compen saties afgeschaft zouden worden, dan sneuvelen de grote bedrijven in Frankrijk en Oost-Duitsland het eerst en niet in Nederland. Met de suikermarktordening als hecht fundament moeten alle neuzen één kant op, en met de vuist op tafel dienen we te houden wat we heb ben", zei Maarsingh. De Landbouwkundige Antonissen schetste in zijn praatje, hoe een Thoolse bietenteler in mei de plaatselijke CSM-vertegenwoordi- ger Han Overbeeke had gebeld met de mededeling, dat hij in ver band met de structuur van de grond maar mais zaaide in plaats van bieten. „De volgende dag bel de hij echter om meer bietenzaad dan hij eerder van plan was. En met 61,5 ton gemiddeld hebben we een zeer hoge opbrengst gehad. Sterke gewassen en zeer tevreden- de stellende resultaten. Voor Tho len waren de cijfers 61,1 ton per ha., 15,76% suiker en 16,8% tar ra." Antonissen zei dat de teler in de toekomst veel meer studie zal moeten maken van zijn rassenkeu- ze. „Dat wordt maatwerk en de nieuwe rassen Lenora en Toledo, rhizomaniebestand, zijn het meest gewild met 30,2 en 15,3%. Het be staande ras Aristo volgt op de der de plaats met 12,3%." De landbouwkundige van de CSM voorspelde, dat de onkruid- en ziektenbestrijding in de suikerbie ten moeilijker en duurder zal wor den. Als oplossingen somde hij beperking van het areaal op, het gebruik van resistente rassen, vak manschap en een betere organisa tie voor de oogst en het transport. Genetische manipulatie werd ook nog even besproken. Maarsingh wees op de situatie, dat er gmo- pulp uit de magen van de koeien gehaald moest worden. Hij had geen behoefte aan een discussie, zoals die over de gewasbescher ming is gevoerd. „De samenle ving, de politiek moet kiezen en wetenschappers moeten de moge lijkheden en risico's aangeven", aldus Maarsingh woensdagavond in de Wellevaete over genetische manipulatie in de suikerbieten teelt. Dat de CSM nog allerlei gezonde levensmiddelen fabriceert, kregen de leden thuis te zien, toen ze hun doos met producten openmaakten, die Han Overbeeke bij de uitgang overhandigde, maar daarvoor had men wel 3,5 uren vergaderd. Dit jaar zal er 300.000 gulden provin ciaal geld beschikbaar zijn voor de uitvoering van de ruilverkavelings- blokken Oud-Vossemeer en Stavenis- se. Beide zijn ruilverkavelingen met administratief karakter. Oud-Vosse meer beslaat 2584 hectare. Hierin moet nog voor 2,5 miljoen gulden werk uitgevoerd worden. In 2000 komt daar twee ton van los. Voor Sta- venisse (totaal 2700 hectare) komt een ton beschikbaar van de nog reste rende verplichting van drie ton. Voor de aanpassing van de Winkelzeesche watergang te Sint-Annaland tot eco logische verbindingszone komt dit jaar geen geld vrij. artikel kostprijs gemiddelde consumentenprijs agrariërs verkoopprijs in de supermarkt aardappelen 0,16 0,07 0,92 uien 0,18 0,08 1,11 appels 1,20 0,55 2,19 broccoli 1,75 1,00 4,00 bloemkool 1,25 0,75 2,38 winterwortels 0,17 0,05 1,35 komkommer) stuk) 0,60 0,46 1,49 Het raadsbesluit om een eigen bij- extra strip bij voor het vervoer van drage te vragen, moet volgens de werkgroep worden teruggedraaid. Ook zou de gemeente het geld moeten teruggegeven aan de men sen die een eigen bijdrage hebben betaald. De werkgroep doet het verzoek naar aanleiding van een artikel in het landelijk maandblad Mensen van de multiple sclerosevereniging Nederland waarin gesteld wordt dat de gemeenten geen eigen bijdrage mogen vragen voor de scootermo bielen omdat ze onder de rolstoelen vallen. Voor rolstoelen geldt geen eigen bijdrage. De stichting verwijst naar een arti kel in de wet voorzieningen gehan dicapten over een wijziging in de financiële tegemoetkomingen en ei gen bijdragen uit 1996. Daarin staat dat er voor rolstoelen geen eigen bijdrage gevraagd mag worden. De gemeente stelde vorig jaar in overleg met de werkgroep vast dat een gehandicapte 600 gulden als ei gen bijdrage moest gaan betalen. De eigen bijdrage was deel van een bezuinigingsronde die de gemeente ruim een half jaar geleden had in gesteld om de kosten van de WVG te drukken. Zo kwam er qok een gehandicapten en moesten ouders voor een kinderwagen 200 gulden gaan betalen. „We wisten niet beter of de ge meente mocht een eigen bijdrage voor de scootermobiel vragen totdat we erover lazen in het maandblad," zegt secretaris mevrouw P. de Klerck van de werkgroep. „We zijn het verder gaan uitzoeken en heb ben de stukken opgevraagd bij de Tweede Kamer en uit de Staatscou rant. Daaruit blijkt dat de mobielen onder de noemer van de rolstoelen vallen." Op de brief is nog niet inhoudelijk gereageerd door het college. Dit jaar gaat de werkgroep driemaal rond de tafel met de gemeente om te praten over de beleidsnota die de werkgroep heeft geschreven en en kele maanden geleden aan wethou der I.C. Moerland heeft overhan digd. „De gemeente wilde pas in 2001 het beleid gaan vaststellen, maar wij vonden dat veel te laat. Daarom hebben we zelf een nota gemaakt. Daarover gaan we nu pra ten", aldus de secretaris. -- ,x: H. Boer krijgt van mevrouw Bal zijn prijs overhandigd. (Advertentie LM.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 11