Juridische strijd om de Bellevue ontaardt in zware mishandeling Man mishandeld in Tldpstraat smalstad Innemende, tactvolle burgemeester krijgt op Tholen sowieso bouwgrond DISCOUNT Visie van ZLTO op de toekomst Varkenshouders geen gelijk van Raad van State Molenvlietsedijk in Tholen twee maanden dicht Uitdiepen haven Sint-Philipsland half jaar later Kwaliteit staat voorop en vertrouwenscommissie speelt hoofdrol MA KEUKENS V1 30-85% 0 KORTING KORTING HANS VERKERK uKENS ZEELANDHALLEN HARD- SOFTWARE TEGEN BODEMPRIJZEN Vader en zoon takelen onroerendgoedhandelaar toe De 46-jarige onroerendgoedhandelaar C. Bazen uit Sint- Maartensdijk is door vader en zoon S. bedreigd en zwaar mishandeld, nadat de eerste een procedure over een wo ning bij de rechtbank had gewonnen. Met een koevoet van 80 cm. werd Bazen donderdagmiddag geslagen bij het omstreden huis aan de Molendijk in Sint-Maartens dijk, in de volksmond bekend als de Bellevue. Een passe rende automobilist - een ver familielid van S. - toeterde luid toen hij de situatie op klaarlichte dag aanschouwde, waarna het slaan stopte. Twee keer verkocht Onder druk Burgemeester: Hier zijn we niet van gediend' Zaterdagavond is een 33-jarige inwoner van Sint-Maar tensdijk door een groepje van vijf jongeren zodanig mis handeld dat hij naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Aanleiding hiervoor was een ongeval dat even daarvoor had plaatsgevonden. Uit de hand gelopen Zinloos geweld Deze week De nieuwe burgemeester van Tholen krijgt bij voorrang een kavel grond om een huis te kunnen bouwen. Dat besluit nam de gemeenteraad maandagavond even tussen neus en lippen, nadat 'de schets van bekwaamheid en geschiktheid' voor de komende voorzitter was gemaakt. Wie solliciteert, moet tact en wijsheid bezitten, een natuurlijk overwicht hebben, een hartelijke, innemende persoonlijkheid zijn en gevoel voor humor hebben. De nieuwe burgemeester moet bovendien beschikbaar zijn voor activiteiten van de talrijke verenigingen, ook op vrijdag- en zaterdagavond. Zijn poli tieke kleur is ondergeschikt aan de kwaliteit als bestuurder. Politieke voorselectie Getuigen I v-V -J Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag'. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers f 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. www.interexpo.nl DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS GOES 10-16 UUR ZATERDAG 5 FEBRUARI E-f-J 1 - III j t M Advertentie I.M. Een jongen bracht de gewonde man naar de huisarts op de Molendijk, waarna Bazen per ambulance naar het ziekenhuis werd gebracht. Za terdag mocht hij naar huis, maar maandag moest hij toch weer terug naar Lievensberg. Zijn heupen, nie ren, ribben en benen zijn gekwetst. Kees Bazen was donderdagmiddag rond vier uur bij zijn pas verworven pand aanwezig. Hij trapte de maten af voor de totale oppervlakte van 800 m2. Toen hij daarmee bezig was, werd Bazen verrast door vader en zoon S. die kwamen aanrennen en hem in woord en gebaar duide lijk maakten, dat hij moest ophoe pelen. De zoon had een breekijzer bij zich. De twee kregen Bazen te pakken en namen hem onder han den. Het slaan stopte, toen een auto mobilist luid claxonerend passeer de. Rechercheurs bezochten het zieken huis en toonden daar de koevoet aan Bazen in het kader van het onder zoek. De vader en zoon werden in verzekering gesteld. Na drie dagen werd de hechtenis nog eens met drie dagen verlengd. De rechter-com- missaris beslist over eventueel ver der vasthouden van de twee ver dachten. Het verlies van de procedure bij de rechtbank was kennelijk een bittere pil voor S., die een langlopend me ningsverschil met Bazen had. De ju ridische strijd, die al in de zomer van 1997 begon, mondde uit in een grote teleurstelling toen de enkel voudige civiele kamer van de arron dissementsrechtbank in Middelburg 12 januari 2000 Bazen in het gelijk stelde. De laatste vierde dat als een triomf door met vlaggen op de Bel levue zijn overwinning aan te geven. En dat strooide nog meer zout in de wonden van de verliezende partij. Het huis, bij de ingang van Sint- Maartensdijk, ligt op de voormalige molenberg. Omstreeks 1915 was het hoog gelegen pand een herberg. Vanuit de woning kijk je de hele polder in over de Provincialeweg tussen Scherpenisse en Sint-Maar tensdijk. Een mooi punt, waarop zo wel S. als de onroerend goed hande laar zijn oog had laten vallen. Bazen kocht voor 80.000 gulden de woning Molendijk 32 van de toen 85-jarige mevr. I.A. de Wilde, zo blijkt uit een onderhandse akte van 16 augustus 1997 die 22 augustus bij het Kadaster in Middelburg werd aangeboden. Bij notariële akte van 27 augustus 1997 heeft mevr. De Wilde het woonhuis echter voor 50.000 gulden geleverd aan de vrouw van S. Vol gens de akte was die verkoop geba seerd op een mondelinge overeen komst van 1 augustus 1997, dus ruim veertien dagen voor de datum waarop Bazen de koop sloot. Met toestemming van de president van de rechtbank liet Bazen op 19 sep tember 1997 conservatoir beslag leggen op de woning. Bazen eiste vernietiging van de overeenkomst tussen De Wilde en mevr. S. en leve ring van het pand op straffe van een dwangsom van 2500 gulden per dag met een maximum van 100.000 gul den per persoon wanneer daaraan niet voldaan werd. Bazen voerde voor de rechtbank aan, dat die mondelinge overeen komst van 1 augustus er niet was, maar dat mevr. De Wilde onder druk van mevr. S. de eerder aan hem ver kochte woning nogmaals verkocht. Aan de andere kant voerde mevr. S. aan, dat juist Bazen mevr. De Wilde onder druk had gezet en na de al eer dere mondelinge overeenkomst met mevr. S., toch nog een overeenkomst liet tekenen. De rechtbank stelde vast, dat de wo- De man reed met zijn auto om streeks kwart over acht 's avonds in de Tulpstraat toen het groepje jonge ren (in de leeftijd van 17 tot 20 jaar) hem aanhield en de portieren open trok. De bestuurder werd geslagen en op het pleintje uit de auto getrok ken. Toen de man op de straat lag, werd hij in zijn zij en heup getrapt. Zijn bril en halsketting werden daar bij vernield. De daders gingen er vandoor met de sleutelbos van de wagen. De gewonde man heeft nog een tijd je op de straat gelegen voordat hij met een taxi naar een huisarts werd gebracht. De dokter stelde vast dat de man inwendig letsel had. Zijn nieren waren gekneusd. Ook had hij diverse schrammen en schaafwon den op zijn hoofd en in zijn nek. Net even voor de kloppartij was er een ongeval waarbij beide partijen betrokken waren. De politie sluit dan ook niet uit dat de mishandeling een uit de hand gelopen afwikkeling van dit ongeval betreft. Een aantal daders is inmiddels gehoord. Uit de verklaringen zou blijken dat twee van de jongeren daadwerkelijk de mishandeling hebben gepleegd, ter wijl de rest toekeek. Zaterdagavond hoorde de politie ook enkele getui gen uit de buurt en voorbijgangers. De auto van het slachtoffer is weg gesleept door bergingsbedrijf Faas- en uit Steenbergen. Er zit nog nie mand vast, maar chef basiseenheid A.W. van Tol van de politie, sluit niet uit dat er nog aanhoudingen zul len volgen. Van Tol wil niet spreken van zinloos geweld. „Het is niet zo dat dit groepje jongeren willekeurig ie mand heeft uitgezocht en in elkaar geslagen. Er was een duidelijke aan leiding. Daarmee blijft de openlijke geweldpleging natuurlijk wel staan en als je voor een auto weg moet springen, is dat nog geen reden om de bestuurder in elkaar te slaan. Maar het werpt wel een ander licht op de zaak", aldus Van Tol. „Elk jaar maken we binnen onze basis eenheid en ook in Tholen wel enkele gevallen mee waarbij het uit de hand loopt. Daaruit blijkt dat de maat schappelijke ontwikkelingen ook aan Tholen niet voorbijgaan. Overi gens zijn zulke voorvallen hier ge lukkig nog wel uitzonderingen." In de commissie algemeen bestuur en welzijn sprak E. Frigge-Hoge- steeger (VVD) dinsdagavond tijdens de rondvraag haar afschuw en zorg uit over 'het zinloos geweld in Sint- Maartensdijk.' Ze kon er niet over uit dat een aantal jongeren zomaar iemand in de Tulpstraat in elkaar heeft geslagen. Het raadslid vroeg burgemeester H.A. van der Munnik om de zaak extra onder de aandacht te brengen bij de politie. Ook de burgemeester zei behoorlijk te zijn geschrokken van het incident. „Wat heet behoorlijk? Er is iemand gewond geraakt. Ik heb me er ook zorgen over gemaakt. Niemand had gedacht dat zoiets in Sint-Maartens dijk zou plaatsvinden. Ik hoop dat de politie er kort op zit. Hier zijn we niet van gediend." De commissie ging akkoord met het beleidsplan 2001-2003 voor de poli tie. In dit plan geeft de gemeente aan welke zaken voorrang verdienen. De lijst is op verzoek van de korpsbe heerder opgesteld. Het gaat om pro jecten zoals intensief verkeerstoe zicht (snelheid, alcohol, drugs en wapens), het verder uitvoeren van de wijkzorg, vandalisme, woninginbra ken, parkeergedrag, auto-inbraken, recreatie Oesterdam en Philipsdam, slik op de weg, fietsverlichting en het ondersteunen van het project veilig uitgaan in Sint-Annaland. Ook voor evenementen vraagt de gemeente bij de politie aandacht. Het gaat om de volgens de burge meester drukbezochte braderieën in Sint-Annaland en Tholen, het schuurfeest van de plattelandsjonge ren Zeeland, en het carnaval, zeven- dorpentocht/braderie/dweilbandfes- tival in Oud-Vossemeer. De opsomming is willekeurig, zo zei hij op vragen van verschillende raadsleden. M. Dijke (SGP) zei mi lieutoezicht in het rijtje te missen, maar Van der Munnik zei dat dit door meerdere diensten (water schap, milieudienst rijkswaterstaat en AID) wordt gedaan. De beleidsvisie van de ZLTO op de toekomst wordt door voorzitter A. Vermeer toegelicht op de jaarverga dering van de afdeling Tholen. Ook ontwikkelingen omtrent een aantal actuele zaken worden toegelicht bij de land- en tuinbouworganisatie. De vergadering wordt op 10 februari gehouden in De Wellevaete te Sint- Annaland. Dan zullen de leden ook een aantal nieuwe bestuursleden moeten kiezen. A.J.M. van Rossum uit Stavenisse en M.J. Stoutjesdijk uit Tholen zijn periodiek aftredend. Laatstgenoemde is niet herkiesbaar en daarom stelt het afdelingsbestuur T.J.M. Rietkerk uit Tholen kandi daat. L. de Oude uit Sint-Philipsland stopt tussentijds als bestuurslid en in die vacature wordt J. de Jager uit Anna Jacobapolder voorgedragen. Oud-schipper M. Theunisse is derde eeuweling in De Schutse Kunstwerk Sint-Maartensdijk is het laatste in de open lucht Indië-kwestie was pure oorlog, zegt Oud-Indiëganger L. Giljam Driejaar cel geëist voor aandeel Tholenaar in drugslaboratorium Gemeente heeft geen tijd om rem te zetten op aankoop bouwgrond door projectontwikkelaars Thoolse ondernemers boeken betere resultaten dan hun Zeeuwse collega's Gemeente stopt 40 mille in omscholing werklozen tot vrijwilligers SPS mikt op vierde plaats en promotieduels na ruime zege op Alliance EEN OUDE KOE VERGEET AL RAS DAT OOK ZU EENS EEN KALFJE WAS Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Tien bouwaanvragen voor varkens stallen zijn in 1997 terecht aangehou den en een elfde terecht geweigerd door het gemeentebestuur van Tho len. Dal oordeelt de Raad van State. De gemeente kon de vergunningen niet verlenen omdat de bouwplannen in strijd waren met de herziening van het bestemmingsplan die in voorbe reiding was. Die herziening is er im mers op gericht om nieuwvestiging van agrarische bedrijven te beperken. Staatsraad mr. P.J. Boukema betrekt in zijn overwegingen de uitspraak van 3 december waarbij DJ. van Gorsel uit Tholen in het ongelijk is gesteld met betrekking tot de bouw van een agrarisch bedrijf aan de Postweg. Het hoger beroep van de elf varkenshou ders (november vorig jaar ingesteld) is kennelijk ongegrond en daarom laat de Raad van State - die het al van een meervoudige naar een enkelvou dige kamer verwees - het niet eens tot een zitting komen. De weigering be treft maatschap A. en J. van Leysen te Poortvliet. De tien andere zijn D. Jan sen te Sint-Philipsland, J.A. Smits te Anna Jacobapolder, firma Fase en M.A. Lindhoud te Poortvliet, J.L. Goedegebuure te Sint-Annaland, M.A.M. Veraart te Oud-Vossemeer, P. van Asseldonk te Nistelrode, P.H.J. Roefs te Mierlo, maatschap Daandels te Heeswijk-Dinther en A. Straathof te Kapel-Avezaath. De Molenvlietsedijk in Tholen wordt vanaf vandaag afgesloten voor het verkeer in verband met de reconstructie van de weg. De werk zaamheden zijn al geruime tijd be gonnen aan de kant van de basis scholen. Aannemer Van Gelder en ingenieursbureau DHV hebben een gesprek met de schooldirecteuren gehad en de kinderen hebben een brief mee naar huis gekregen waar in staat dat de Molenvlietsedijk voor het verkeer wordt afgesloten. Men vraagt de ouders dan ook de leerlingen zo weinig mogelijk met de auto naar school te brengen. Ook de Jan van Bloisstraat en Machteld van Gelrestraat worden aan de zijde van de Molenvlietse dijk afgesloten. Vanaf de Ten An- kerweg richting de scholen en de Zoekweg zullen trottoirs blijven zodat men niet door het zand hoeft te lopen en ook niet door de werksi tuaties heen hoeft. De verkeersbri- gadiers blijven gedurende deze pe riode (tot de tweede week van april) paraat. Vandaag begint men met het wegfrezen van de asfaltlaag van het wegdek. In de tweede week van april moet het hele karwei dan geklaard zijn. Wellicht zullen er gaandeweg (in maart) enkele stuk ken van de Molenvlietsedijk al worden geopend. Het trottoir langs de huizen aan de Molenvlietsedijk tussen de Jan van Bloisstraat en de Machteld van Gelrestraat zal zo lang mogelijk blijven liggen. Het uitbaggeren van de haven in Sint-Philipsland is met bijna een half jaar vertraagd. Voor het stor ten van de grond heeft de gemeen te een vergunning aangevraagd maar het duurt volgens wethouder K.A. Heijboer van openbare wer ken wel vijf maanden voordat de toestemming binnen is. De wethouder verwacht dat er pas in mei of juni met de werkzaamhe den kan worden begonnen. Hij be antwoordde daarmee dinsdagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling een vraag van raads lid J.C. Koopman (SGP) die wilde weten wanneer er met het uitbag geren van de haven kan worden be gonnen. Koopman had ook vernomen dat het dichtslibben van de haven ver oorzaakt wordt door het 'afzan- den' van de schorren aan de oost zijde van de haven. Hij wilde weten of hiertegen maatregelen genomen kunnen worden. Volgens Heijboer zijn deze gronden van rijkswaterstaat en zal er met deze instelling overleg gevoerd moeten worden. Dat kreeg commissaris van de konin- bouwkavels in de Thoolse villawijk gin, drs. W.T. van Gelder, maandag avond van de Thoolse gemeenteraad te horen. Na het voorlezen van de profielschets door loco-burgemeester I.C. Moerland scherpte de commissa ris een aantal onderwerpen aan door specifiek vragen te stellen, o.a. over de eis, dat de burgemeester zich met zijn eventuele gezin op korte termijn in de gemeente vestigt. „Als mij iets verrast heeft in Zeeland, dan is het wel de schaarste aan woningen en bouwgrond. Dat is niet zo gemakke lijk en u weet niet hoe erg het is, om in een beginfase een halfjaar in je eentje in een hotelkamer te zitten. Daar word je chagrijnig van, dus krijgt de burgemeester hier voorrang als hij een huis moet bouwen?", zei Van Gelder onder veel hilariteit. Ge meentesecretaris S. Nieuwkoop voel de alle blikken op hem gericht, want hij kwam bij de verloting van de tien Buitenzorg vorig jaar als eerste uit de bus. De Thoolse raad vertrouwt voor de burgemeester niet op het lot. „Als we van hem eisen dat hij hier komt wonen, dan kun je dat alleen doen als je hem bij voorrang grond geeft", zei J. van den Donker (D66). „Ik sluit me daar zeer gaarne bij aan", liet SGP-wethouder K.A. Heijboer we ten, die de portefeuille grondzaken beheert. „Dan hoeft dit onderwerp dus geen onderonsje te worden", voegde hij eraan toe. De wethouder van volkshuisvesting W.C. van Kem pen was voorzichtiger. „Er valt over te praten", merkte hij op. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger noemde het ,van cmciaal belang' dat de nieuwe burge meester in de gemeente gaat wonen. Als er niet direct een woning is, dan zijn hier ook uitstekende hotels op Tholen, voegde het VVD-raadslid er aan toe. „Maar het is zeker geen luxe om daar een halfjaar te verblijven", wilde de commissaris nog maar even kwijt. Bij Koninklijk Besluit van 24 januari is aan de huidige burgemeester H.A. van der Munnik per 1 juli a.s. ontslag verleend. De vacature wordt 7 febru ari opengesteld en binnen drie weken moeten de gegadigden dan hun brief in Middelburg hebben. „Nu de pro fielschets er is, krijg je des te gemoti veerder kandidaten. Het wordt een spannende tijd en ik ben ontzettend benieuwd, hoeveel sollicitanten er ko men. Want menigeen van buiten Tho len heeft een ander beeld van deze ge meente dan u hier vanavond hebt ge schetst." Loco-burgemeester Moerland was ze ker van zijn zaak. „Tholen is een leu ke gemeente en ik ben ervan over tuigd, dat er veel sollicitanten ko men." De commissaris zei, dat Tholen qua grootte inderdaad een aantrekkelijke gemeente is voor een burgemeester uit een kleinere gemeente of een wet houder uit een grotere gemeente. De Thoolse raad maakte de politieke kleur van de nieuwe burgemeester he lemaal ondergeschikt en de commis saris benadrukte, dat het een misver stand is om te menen, dat een burgemeestersbenoeming een kwestie van politieke handjeklap is. „Sollici tanten kunnen politiek wel gaan voor sorteren. Als ze zeggen: ik maak in Tholen geen kans, is er al een voorse lectie." Van Gelder zal zo'n zes sollicitanten, eventueel met informatie van zijn ambtsgenoot uit de desbetreffende provincie, voorleggen aan de vertrou wenscommissie van de gemeente raad, die dus een zeer belangrijke rol speelt. Mijn selectie motiveer ik. Dat zijn mensen die ik allemaal benoem baar vind. Of een persoon hier klikt, dat bepaalt de vertrouwenscommis sie. Een tweede gesprek met de ver trouwenscommissie is ook nog moge lijk als daar behoefte aan bestaat. Als het maar om de kwaliteit blijft gaan, want het benoemen van een burge meester is een kwaliteitskeuze. De vertrouwenscommissie moet in alle geheimhouding werken ter bescher ming van de sollicitanten, want maar 1 sollicitant kan het worden. Als de commissie snel kan werken, kan het advies ook weer gauw naar de minis ter, die rekening kan houden met bo venlokale belangen." De commissaris was ervan overtuigd, dat de vervulling van de Thoolse bur gemeestersvacature goed zal verlo pen. „Ondanks dat het de dertiende is. Bij de twaalf vacatures hiervoor zaten vertrouwenscommissie, commissaris en minister steeds op één lijn. De pro fielschets, het belangrijkste instru ment voor de sollicitant, is zeer even wichtig", aldus Van Gelder. Pagina 13:Man of vrouw, maar kerkelijk meelevend Commissaris Van Gelder begroet CDA-raadslid J.P. Bout. Achter hem schudt mr. Van der Hoop de hand van RPF-raadslid P. van Belzen. Loco-burgemeester I.C. Moerland rechts) was gastheer. In het deurgat staat gemeentesecretaris S. Nieuwkoop. Advertentie I.M. 3.000 Showroom keukens en GOES RINGBAAN WEST Rb - 0113-216451 HULST INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 Bei 0800-0153 voor een koopzondag bi| U in dé buurt Ut klik up internet r1'; Mnn., rkruk.nl DONDERDAG U VRIJDAG KOOPAVOND inbouwapparaten moeten ruimte maken voor de nieuwe collectie Het omstreden pand de Bellevue aan de Molendijk te Sint-Maartensdijk, hier in oktober 1997. De schuur is inmiddels gesloopt. ning op 27 augustus 1997 door De Wilde aan mevr. S. is geleverd en die transactie is niet betwist. De eer ste had daarna geen enkele bevoegd heid meer over de woning, want de laatste was eigenaresse. Wanneer er sprake zou zijn van bedrog, bedrei ging of misbruik van omstandighe den had mevr. De Wilde zich vol gens de rechtbank daarop moeten beroepen, maar dat deed ze niet en Bazen kon zich op die wilsgebreken niet beroepen. Ten aanzien van het eventuele on rechtmatig handelen van mevr. S. moest de rechtbank vaststellen of de mondelinge overeenkomst van 1 au gustus inderdaad heeft bestaan. Di verse schriftelijke verklaringen en getuigen moesten hierover helder heid verschaffen. De rechtbank con stateerde, dat er geen schriftelijk stuk van dhr. of mevr. S. was voor de koopovereenkomst van 16 augustus van mevr. De Wilde met Bazen. De door de familie S. overlegde stukken zijn allemaal opgesteld na 16 augus tus .kennelijk nadat zij op de hoogte waren gekomen van het bestaan van de overeenkomst met Bazen.' „De rechtbank hecht aan die schriftelijke verklaringen, gelet op de wijze van totstandkoming ervan en gelet op de steeds wijzigende opstelling van De Wilde - een oude en kennelijk beïn vloedbare vrouw - geen waarde voor het bewijs van de stelling, dat op 1 augustus 1997 een koopovereen komst is gesloten." Het kwam toen aan op de getuigen. Bazen liet mevr. De Wildé' horen, maar aan haar verklaring hechtte de rechtbank geen waarde omdat mevr. S. als partij geen gelegenheid had gekregen haar vragen te stellen. De verklaringen van dhr.S., twee ande re mannen en een vrouw werden wel erkend. Aan de zijde van de fa milie S. werden twee mannen en een vrouw gehoord. Eén van die mannen vertelde op 1 augustus aan wezig te zijn geweest bij het ge sprek tussen dhr. S. en mevr. De Wilde, toen de verkoop van de wo ning aan de orde kwam. ZIE VERDER PAGINA 5

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1