Procedure loting kavels zorgvuldiger Verburgh u Honderden varkens stikken door uitval van de ventilatoren Pachtsommen stijgen nauwelijks op Tholen Varkens Nee geeft raad een cadeautje Rattenvanger Fluijt van Sint-Philipsland /(IJ- B. en w. kijken opnieuw naar watervoorziening Stroomstoring oorzaak, alarmleiding door ratten aangevreten gemeente Tholen Donderdag 27 januari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 'In Tholen zijn me de oren gewassen De procedure van de openbare loting voor het verkopen van bouwkavels op Tholen moet zorgvuldiger. Dat vin den J. van den Donker (D66) en M.A.J. van der Linde (PvdA). Ze uitten dinsdagavond in de commissie ge meentelijke ontwikkeling hun zorgen over de gevolgde procedure. Over de verloting van de tien kavels voor het plan Buitenzorg III in oktober is veel commotie ontstaan in Tholen. Het college heeft maar één brief ontvangen met kritiek op de gevolgde gang van zaken. Veel reacties Prijs bedrijven Oude begraafplaats St-Philipsland PvdA, VVD, CDA en D66 willen dat het college van burgemeester en wethouders alsnog nagaat of er voor water gezorgd kan worden op de oude begraafplaats van Sint-Philipsland voor het begieten van bloemen of reini gen van een grafsteen. Als er geen kraan kan komen, dan zou een regenton of het plaatsen van een vol watertankje door de gemeente soelaas kunnen bieden aan de bezoe kers van de begraafplaats. Slecht ter been specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, (speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. ij- Ramen open Uitzonderlijk SGP en RPF/GPV zwengel den maandagavond in de gemeenteraad bij de vast stelling van de pachtsom men 2000 voor de jachtha vens in Tholen en Sint- Annaland een discussie aan over de geringe prijsstijging. In Sint-Annaland wilden de partijen van 264.600 naar 264.700 gulden, exclusief btw, dus maar 100 gulden meer. In Tholen was er zelfs sprake van een verlaging met 50 gulden van 110.000 naar 109.950 gulden. Ravensteijn: jachthavens kosten burgers geen cent De Groot en Figee in de Vossenkuil Kantooi spreekt aan, maar mist vaart Vaart Klonters in vellen Knorretjes ii A i OPHALEN KLEIN GEVAARLIJK AFVAL BIJ HUISHOUDENS IN HET BUITENGEBIED VAN THOLEN Op vrijdag 28 januari kan er na aanmelding KCA worden opgehaald in het buitengebied. U kunt uw aanmelding voor a.s. vrijdag doorge ven aan de reinigingsdienst van de gemeente Tholen tel. 0166-668401. Van den Donker had zich verbaasd over de verloting, zo zei hij toen het voorstel om de grondprijzen voor de Muije III in Sint-Maartens dijk te verhogen aan de orde werd gesteld. Voor de laatste 30 wonin gen zal een openbare loting plaats vinden, net als voor de villawijk (op het terrein van de gesloopte hoeve Buitenzorg) in Tholen. Volgens Van den Donker was bij de verloting in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk de doos met de namen van de gegadigden open toen hij werd binnengebracht. Die moet volgens de D66-er dicht zijn. Ook zou iemand uit het publiek ge vraagd moeten worden met de hand door de enveloppen te roeren voordat de notaris de eerste naam uit de doos trekt. Zoals bekend was de enveloppe van de nieuwe gemeentesecretaris S. Nieuwkoop de eerste van de 95 gegadigden die door mr. P.C. Knook uit de grote houten bus werd getrok ken. Volgens Van der Linde en Van den Donker heeft de gevolgde procedu re in Tholen veel stof doen opwaai en. „Mij zijn de oren gewassen. Het heeft tot veel discussie geleid in Tholen. Zeker omdat de gemeente secretaris als eerst het kaveltje trok. Let op de procedure," zei van der Linde tegen wethouder K.A. Heij- boer van openbare werken. Van den Donker haastte zich te zeggen dat hij niet twijfelde aan de integriteit van de notaris, maar vol gens zijn informatie zou op andere plaatsen in den lande de doos ge sloten worden binnengebracht en de hulp van het publiek worden in geroepen. Van den Donker zei 'ongelooflijk veel reacties' te hebben gehad over de gevolgde procedure. „De doos had dicht moeten zijn. De notaris kwam met een open doos binnen en trok een enveloppe. Mensen verweten mij dat ik er niks van ge zegd heb, hoewel ik bij de loting aanwezig was." Van den Donker vroeg de wethou der of hij de kwestie over de te vol gen procedure met de notaris wilde bespreken. Heijboer zegde dat toe, maar vond dat er over de procedure 'niet veel gesteggeld' was. „Er is één brief over binnen gekomen. De briefschrijver is er daarna niet meer voor in actie gekomen." Dat Van der Linde de oren zijn gewassen, was volgens Heijboer niet terecht. Van der Linde wilde ook weten of twee personen voor een kavel in mogen schrijven, bijvoorbeeld een meisje en een jongen die nog thuis wonen en willen gaan trouwen en een huis willen bouwen. Volgens Heijboer was dat geen probleem. „Stel dat ze een verbintenis aan gaan, wat is daar op tegen? Twee inschrijvingen van één adres is ook gerechtvaardigd bij schippers bij voorbeeld die soms maar over één adres aan de wal beschikken." Voor Buitenzorg III waren 95 gegadig den. De commissie had geen moeite met het voorstel om de grondprijs met 25 gulden per vierkante meter te verhogen van 175 naar 200 voor de resterende kavels in het plan Muije. Volgens A.L. Piet (RPF/GPV) zou den echter ook de grondprijzen voor bedrijfsterreinen verhoogd moeten worden. „Op zijn zachtst gezegd zijn die aan de lage kant. Ook daar kan de markt wel wat meer hebben. Op dit punt wijken we substantieel af van andere ge meenten in de regio." Wethouder W.C. van Kempen van ruimtelijke ordening wilde er niet op ingaan. „Daar ligt nu geen voorstel over, maar we kunnen er intern wel eens naar kijken." Het college wil geen watertappunt aanleggen omdat de begraafplaats zelden bezocht wordt en de dodenak ker vlakbij het dorp ligt, zo legde wet houder K.A. Heijboer van openbare werken dinsdag uit in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Bezoe kers uit het dorp kunnen zelf water meenemen, zo redeneren b. en w. Volgens mevr. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) is er ook op de oude begraaf plaats van Stavenisse en Sint-Anna- land geen kraan. Ook daar zou het college naar moeten kijken. „Een tappunt aanleggen zou 3000 gulden kosten. Straks gaan we in deze com missie praten over vier gemeente grensbordjes die 16000 gulden kos ten omdat het wapen van de Poolse gemeente Itawa erop moet komen. Maar als we geen 10.000 gulden meer over hebben voor een kraan op een plaats waar we iedere dag kun nen komen, dat gaat er bij mij niet in." J. van den Donker (D66) was het he lemaal met haar eens: „Ik kan het niet beter zeggen." Ook A.L. Piet (RPF/GPV) voelde wel voor een her overweging, maar J.C. Koopman (SGP) zei het voorstel van b. en w. te steunen: „De begraafplaats ligt dicht bij de woonkern. Het is geen groot probleem om zelf water mee te ne men." M.A.J. van der Linde (PvdA) en J.P. Bout (CDA) wilden weten hoe vaak de begraafplaats tussen de Oostdijk, Deensestraat en de Rijksweg bezocht wordt. Beiden zagen wel wat in een tussenoplossing. Van der Linde dacht aan het plaatsen van een 'forse regen ton.' Volgens Heijboer wordt de begraaf plaats incidenteel bezocht. „We heb ben ook gekeken hoe lang het is gele den dat er graven zijn uitgegeven. Dat was 25 jaar geleden, sinds de nieuwe begraafplaats is aangelegd. Het was bij de wateroverlast twee jaar geleden dat er iemand begraven werd. Maar het is een tere zaak. Als man of vrouw elkaar lang overleven, dan wordt er nog steeds begraven." De wethouder wees erop dat er op al le andere (nieuwe) begraafplaatsen wel kranen staan en dat de gemeente de grafmonumenten op alle begraaf plaatsen twee keer per jaar schoon maakt. Frigge vond het voor mensen die slecht ter been zijn een grote opgave om met water naar de begraafplaats te moeten. Heijboer antwoordde dat b. en w. niet 'voor elke vraag van elke burger op moet draven'. En dat er geen alternatief was om bijvoorbeeld regenwater op te vangen. Van den Donker stelde voor een handpomp te plaatsen, maar dat zou volgens de wethouder nog wel eens duurder uit kunnen vallen dan het aanleggen van een kraan. Frigge vond dat de gemeente er dan maar een wa tertankje moet plaatsen en het regel matig dient bij te vullen. PvdA, VVD, CDA en D66 willen dat het college de zaak opnieuw bekijkt en ook alternatieven onderzoekt. SGP en RPF/GPV steunden het college om geen watertappunt aan te brengen op de oude begraafplaats van Sint-Phi lipsland. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 fax 245360 Jan 70 jaat Advertentie I.M. De kadavers werden voor de stal aan de Noormansweg verzameld met een shovel om afgevoerd te worden naar een destructiebedrijf Door het uitvallen van de ventilatoren in een van de stallen van var kensbedrijf KDW van A. van Genugten aan de Noormansweg bij Scherpenisse zijn honderden beesten door verstikking om het leven ge komen. Dinsdagavond werden de dieren afgevoerd naar een destructie bedrijf. Oorzaak is een stroomstoring en het falen van het alarmsys teem. Bedrijfsleider J. de Wit ontdekte dinsdagochtend dat de stroom was uitgevallen in een van de stallen. Volgens woordvoerder J. van Dis van het bedrijf is nog niet bekend hoe groot de schade is. Van Dis schat dat tussen de 300 en dan wordt dat meteen gemeld." Van 700 varkens door verstikking zijn om gekomen. „Ze hebben 80 kilo slacht- gewicht. Op dit moment is de prijs op de binnenlandse markt nog geen twee gulden per kilo." De schade zou dan uit kunnen komen op 50.000 tot 100.000 gulden. De oorzaak van het bedrijfsongeval is een stroomstoring. „De stroom komt binnen in de ene stal waar niks is ge beurd (de stal aan de oostzijde -red.) en wordt vandaaruit naar de andere stal geleid. De leidingen zijn onder gronds in een mantelbuis gelegd. Ook de alarmleiding. Er is kortsluiting ont staan en de alarmlus is onderbroken geweest. Daarom is het alarm niet af gegaan, wat normaal gesproken altijd wel gebeurt. Als de temperatuur in de stal te hoog is of te laag bijvoorbeeld, Dis denkt dat ratten in de mantelbuis de zaak kapot hebben gevreten. „Daar zijn sporen van gevonden." Rond zeven uur 's ochtends ontdekte bedrijfsleider J. de Wit dat de stroom- installatie in de betreffende stal niet werkte. „Het eerste wat hij gedaan heeft, is alle deuren van de verschil lende afdelingen naar de gang open zetten en de ramen naar de buitenkant om er verse lucht in te laten stromen. Bij elke afdeling kan het raam er ge woon uitgelicht worden." De eerste drie kwartier kon De Wit volgens Van Dis echter zelf niet in de stallen komen vanwege de hoge tem peraturen en de lage concentratie zuurstof. „Het was erg dampig. De doodsoorzaak van de varkens is zuur stofgebrek. Het was voor hem niet mogelijk om zelf de storing te verhel pen. Er is diezelfde ochtend nog een noodstroomvoorziening aangelegd om de ventilatoren weer op gang te bren gen. Dat is gelukt. De kapotte kabel is emit gehaald en er is een nieuwe ka bel aangesloten." Het intensieve veehouderijbedrijf van Van Genugten telt 4500 dieren in ver schillende leeftijden: van biggen van af 30 kilo tot volwassen dieren van 110 tot 120 kilo. De dieren verblijven er tussen de 3,5 en 4,5 maanden. „Er is wekelijks aan en afvoer. We hebben een leverancier voor de mesterij die ook de gemeste dieren afvoert." Niet alle dieren in de door stroom storing getroffen stal legden het loodje. „De dode beesten lagen tus sen de levende dieren, 's Middags zijn we begonnen om de dode var kens met de hand uit de hokken naar de gang te slepen. Dat was het mees te werk." Voordat de kadavers kon den worden afgevoerd, is er volgens Van Dis een vertegenwoordiger van de verzekeringsmaatschappij en een dierenarts poolshoogte komen ne men. Aan het eind van de middag kon met het afvoeren van de dieren worden begonnen. Met een shovel werden de dode dieren uit de gang naar buiten gereden en op een hoop gelegd. Een kraan met een grijper laadde de dieren in grote vrachtwa gens van het destructiebedrijf uit Son. Volgens Van Dis komt het zelden voor dat de stroom en het alarm tege lijkertijd uitvallen. „Dit is een zeer uitzonderlijk geval. Een topper. Het gebeurt wel eens dat er een stroomin- stallatie van een afdeling het niet doet door een storing, maar dat merk je heel snel. Dat kan ook overal gebeu ren, maar wat hier gebeurd is, niet." Van Dis kon niet zeggen of ook de al gemene inspectiedienst nog een on derzoek zou instellen. „Waar dat van daan komt, weet ik niet. Vanmorgen (woensdag) heb ik nog niemand ge zien." „Meestal gaan de pachtsommen met het indexcijfer van zo'n drie procent omhoog, maar nu is dat maar een half promille", zei M. Dijke. Zijn collega drs. A.L. Piet constateerde, dat de kosten voor de Kogge dalen en dat ondanks een uitbreiding van de jachthaven de liggelden goedko per worden. „Heeft vervroegd af schrijven hierop nog invloed gehad? En zo ja, is dat dan wel rechtvaardig ten opzichte van onze burgers? Zou het niet terecht zijn, dat de betrokke nen ook een bijdrage leveren?", al dus Piet. Wethouder R. Ravensteijn erkende, dat de verhoging van de pachtsom in 2000 inderdaad beperkt bleef. „Het niveau van de index wordt niet be reikt omdat de reserve voorlopig toereikend is. De vaststelling van de pachtsom gaat ook in samenspraak met de watersportverenigingen." Volgens de wethouder hadden ver vroegde afschrijvingen geen effect voor de pachtsom, maar alleen voor de kapitaallasten. Volgens Piet vor men die echter juist een belangrijk onderdeel bij de berekeningen van de pachtsom. In Sint-Annaland zijn de kapitaallasten 163.526 van de pachtsom van 264.700 gulden. En in Tholen gaat het om 32.568 van de 109.950 gulden. De wethouder be nadrukte echter, dat de jachthavens de burgers van Tholen geen cent kosten. „Alles wordt met de liggel den verrekend." Dijke herinnerde eraan, dat was afgesproken dat er niet vervroegd wordt afgeschreven wanneer daarbij tarieven in het ge ding zijn. „We hopen dat bij de jachthavens alles kostendekkend is." Volgens de burgemeester was dat geen hoop, maar een zekerheid! In de pachtsom van de Sint-Anna- landse jachthaven is nog een onder- houdsreserve van 47.244 gulden op genomen, in Tholen is de toe voeging aan die reserve 1228 gul den. Ook de aan Domeinen ver schuldigde huur van 32.568 gulden is in de pachtsom voor de Kogge verrekend. Marcel de Groot, zoon van de be kende liedjeszanger Boudewijn de Groot, treedt vrijdag 4 februari - samen met Sven Figee - op in de Vossenkuil in Oud-Vossemeer. Beiden beheersen meerdere instru menten. Die diversiteit, de prachti ge samenzang, indringende teksten en uitstraling van vriendschap en respect voor elkaar, maken - aldus de recensenten - dat deze voorstel ling geen bezoeker onberoerd laat. De Groot heeft dit programma spe ciaal ontwikkeld voor kleine zalen waar sprake is van een direct con tact met het publiek. Kaarten voor deze voorstelling van Uit op Tho len zijn verkrijgbaar bij de VVV in Sint-Maartensdijk en boekhandel Dieleman in Tholen. Uit op Tholen is ook mede-organi sator van de voorstelling die Acce lerando, het Smalstads mannen koor en Ernst Daniël Smid op 22 april in Sint-Annaland geven. Hiervoor zijn nog kaarten ver krijgbaar. De raadsleden Van den Donker (links), Stouten, Frigge (achteraan) en Velthuis (rechts) vermaken zich met de houten speelgoedvarkentjes. Varkens Nee presenteerde zich maandagavond in de Thoolse ge meenteraad met een houten speelgoedvarken voor iedereen op de tafel. Bij de eerste verga dering in 2000 wilde het stich tingsbestuur duidelijk maken, dat de actiegroep nog steeds ac tief is, hoewel het de laatste maanden rustig is. Maar achter de schermen wordt er nog hard gewerkt, zegt bestuurslid J. Ou- desluijs. Elke maand komt het stichtingsbestuur met een aantal sympathisanten bij elkaar om de voortgang van de procedures te bespreken. Er worden stuk ken gekopieerd en informatie uitgewisseld. „De meeste zaken lopen bij de Raad van State en daar richten we ons voorname lijk op", zegt Oudesluijs. De varkentjes waren er in allerlei variaties, maar de krulstaart ontbrak. Bij het stukje speel goed vond elk raadslid ook een gedicht van D.L. Koppenhol op de tafel. De Thoolse politiek blijft niet onbesproken tijdens de dialectavond van Uit op Tholen in Sint-Philipsland. Kant'ööi heeft zich goed laten voor lichten: politieposten, varkensstallen en het naderende vertrek van de burgemeester passeren de revue. De zeskoppige groep uit de Schouwse Westhoek brengt verhalen die het publiek aanspreken. feerd. 'De regenboog', gezongen door Henk Blom, is zo'n soort lied. De sketches van Lenie Blom, ook te horen op de cd-rom van het woorden boek der Zeeuwse dialecten, zijn heel herkenbaar. Dames in de zaal stoten elkaar aan als het onderwerp kleren vermaken ter sprake komt. En het liedje over pa z'n broek - die na een lange reis via Dingeman, Melis, Me- rientje. Stoffel en Toon toch nog als pet vermaakt kan worden - is de Zeeuwse 'zuunigheid' ten top. Er volgt in De Wimpel zelfs nog een meezinger. Want Kesteloo, die zijn vader muzikaal terechtwijst dat alles vroeger allerminst beter was, laat de aanwezigen het refrein 'mit aever- mout in hriesmeelpap dee moe ons daehluks kwelle, ik proeve nog bie el- leke hap de klonters in de vellen' uit volle borst meezingen. Na het num mer 'De fanfare' is Kant'ööi aan het einde van haar programma. Het woa een leuk optreden, waarbij als kanttekening gezet mag worden dat het nog vaart mist. Bijna zeker zou advies van iemand op het gebied van beweging, of zelfs van een regis seur, het concept van het programma positief kunnen ondersteunen. De in houd, zowel de verhaaltjes als de lied jes, spreken namelijk iedereen aan. Kant'ööi bestaat een jaar of twee en is ontstaan uit een gelegenheidscabaret. Met nieuwjaar trad men ook wel op als Wannes, Jannekee en Hendrik. Maar de behoefte aan groepen die dialect brengen groeit en dit seizoen staan dan ook al een twaalftal optre dens geboekt. Terwijl Kant'ööi na de zomer graag met een nieuw program ma wil komen. De meeste leden zijn echter mensen uit het onderwijs, waaraan ook van andere kanten wordt getrokken. Met de verhalen van de Schouwse Westhoek in het achter hoofd, en belevenissen van de leden zelf, moet het toch mogelijk zijn om weer zo'n gevarieerd programma sa men te stellen. De liefhebbers van de streektaal ko men dit seizoen bij Uit op Tholen in ieder geval aan hun trekken. In no vember was de toneelgroep Ad Hoe uit Heinkenszand met het Zuid-Beve- lands dialect in Scherpenisse en zater dag genoten zo'n 55 mensen van het Schouwse dialect in Sint-Philipsland. Kant'ööi is het 'gos' aan de sloot- en wegkanten, 'ruugte' eigenlijk, ver klaart Lenie Blom de naam van de groep na de gezongen introductie in De Wimpel. De naam staat te lezen op de paarse T-shirts die de leden - ze stellen zich niet afzonderlijk voor - dragen. Jikke Troost verzorgt de mu zikale begeleiding op piano of accor deon. terwijl Mientje Bliek - de derde vrouw op het toneel - met de tuba een belangrijke factor is in het nummer over de fanfare. Henk Blom schreef de teksten van de liedjes. Henk Keste loo en Arie Damman completeren Kant'ööi. De verhalen en liedjes die de groep brengt, zijn uit het leven gegrepen. Ze gaan bijvoorbeeld over twee moppe rende mannen op de klapbanke, ook wel een SOP genoemd (senioren ont moetingsplek). De schoonmaak zit hen dwars en ze luchten hun hart. Het onderwerp 'Jantje mit de belle' is kenmerkend voor vroeger. Eén per soon die gemeentebode, lijkdienaar, marktmeester en omroeper was, kom daar tegenwoordig nog eens om! Damman voert 'Aijoan een Zierik- zeese jongeman' ten tonele in een lied met een moraal. Grote pret was er bij 'Tango van de rieke mensen', waarin Leni en Henk Blom de nadelen van het winnen van een grote prijs duide lijk maken. Een komisch nummer dat leuk gebracht werd. Na de pauze gaat Henk Blom in op de Thoolse politiek. De politieposten ko men ter sprake, de varkensstallen en het naderende vertrek van de burge meester. Voor de kattenplaag in het Rammegors draagt hij de volgende oplossing aan: laat boswachter Dirk Fluijt net als de rattenvanger van Ha- meln zijn 'fluijt' gebruiken en de kat- tenvanger van Sint-Philipsland wor den! Verder constateert Blom dat de erfenis uit Oud-Vossemeer inderdaad aan jeugdzaken besteed wordt. Er zijn immers doosjes voor melktandjes van gekocht en als dat geen jeugdactiviteit is! Er wordt deze avond ook gefiloso- Het programma van Uit op Tholen is onverwacht uitgebreid. De details zijn nog niet bekend, maar het betreft het optreden van een jongenskoor uit Kiev in de R.K. kerk in Tholen. /- Stemmen m van lezers Bevallige zeugen en stoere beren onderhouden een ondernemende relatie. Zorgen, behalve broodjes smeren, voor steeds weer een nieuwe generatie. Roze, bonte en blonde biggen, die zuigend bij hun moeder liggen, vormen met z'n allen het begin van de zeer omstreden Thoolse varkens-in. Snelgroeiende, kleutergrote knorretjes, sommige uitgedost met krul en snorretjes, gaan swingend en zingend - vol goede moed - onbewust een ongewisse toekomst tegemoet. Halfvolwassen, altijd hongerige keuen die dag en nacht schreeuwen en kreunen, worden gevoed met brijvoerdrab rijkelijk overgoten met uiensap. Torenhoog wegwerpafval van slachterijen, van industrie en brouwerijen, zijn de onsmakelijke ingrediënten voor het product varkensvlees, bestemd voor consumenten. Megastallen, massaproductie, bio-industrie, een weerzinwekkende ontwikkeling. Mest, stank, vliegen, pest, virus en tragedie, een mens en dier onwaardige behandeling. De bevolking is verbitterd en teleurgesteld door de politiek en in de overheid. Ze protesteerde en demonstreerde 'zonder geweld' en klaagt nog dagelijks over de ongeriefelijkheid. Weet zich het slachtoffer van de varkensvleesindustrie, ondergeschikt gemaakt aan een bevuilde economie. Zo was de stemming van de burgers in de negentiger jaren. Hopelijk zullen de nieuwe wetten voor de toekomst geen varkensoverlast baren. De burgers echter staan nog steeds afwijzend in de rij en roepen luid: We willen er geen meer bij! D.L. Koppenhol Sint-Annaland. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7