Budelpack neemt een cosmeticabedrijf over Regio VVV Zuid-Beveland en Tholen maakt een frisse start Drukbezochte show hoogtepunt historische beurs in Wellevaete /^ebibuot^s 4«odeubüS^ AL 55 JAAR THOOLSE COURANT SGP wil geen autovrije zondag vanwege activiteiten op die dag 140 boetes voor te hard rijden Vertrouwens commissie van raad ingesteld A.A. Meloen uit Sint-Maartensdijk voorzitter van nieuwe vereniging Comité 525jaar Sint-Annaland overweldigd door belangstelling Donderdag 27 januari 2000 56ejaargan Veertig miljoen omzet en 75 medewerkers Budelpack heeft een principe-overeenkomst getekend voor de overname van een cosmeticabedrijf met 75 per soneelsleden en een omzet van 40 miljoen gulden. De onderneming produceert zelf meerdere cosmeticapro- ducten, zodat Budelpack hiermee een nieuwe weg in slaat. Van alleen contractverpakker wordt de Poortvlietse onderneming daarmee ook producent. Algemeen direc teur A.A. Nieuwkerk zei desgevraagd pas in de loop van februari duidelijkheid te kunnen geven om welk bedrijf het precies gaat en welke producten er gemaakt worden. Hoge pieken na diepe dalen Deze week De nieuw regio VVV Zuid-Beveland en Tholen. denkt al weer aan een nieuwe partner. Het bestuur lonkt naar de streek VVV Noord-Beveland die nog zelfstandig ope reert. A.A. Meloen uit Sint-Maartensdijk is voorzitter geworden van de nieuwe cegio VVV. Het dagelijks be stuur is echter nog niet compleet. Het kantoor op de Ha ven in de smalstad werd opgeknapt en leden kunnen kie zen uit verschillende diensten om hun belangen te laten behartigen, zo bleek woensdagavond tijdens het 'toeris tisch café' in de Gouden Leeuw in Scherpenisse. De boer op Sint-Annalander bij bomen rooien omgekomen „De belangstelling is enorm. Er is zoveel publiek en er is zo'n enthousiasme." S. Westdorp van het comité Sint- Annaland 525/2000 is er zelf tegen zes uur, aan het einde van de beurs, nog van onder de indruk. De historische beurs in de Wellevaete werd door honderden mensen be zocht. Tussen de modeshows door was het schuifelen tussen de stands en het comité is door allle vlaggen van Sint-Annaland heen. Prikbord en film Heilige Anna Boerendracht Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. „Maar het gaat om merkartikelen maar het verpakken daarvan is juist en het bedrijf is één van onze gro tere klanten waarvoor we volop an dere artikelen verpakken", zo licht Nieuwkerk een tipje van de sluier op. Dankzij de overname verwacht hij 2000 te kunnen afsluiten als het grootste verpakkingsbedrijf van Europa, wanneer de huidige koplo per - het Duitse Glöckner - zelf tenminste geen grote overnames meer doet. De resultaten van Budelpack inter nationaal worden pas in maart de finitief bekend, maar volgens Nieuwkerk is het al duidelijk dat het grootste deel van de winst van de totale onderneming inmiddels uit het buitenland komt. „Dat geldt ook voor de toekomstige groei. Zo willen we in Engeland dit jaar een belangrijk bouwplan uitvoeren. De vergunningen zijn al verleend. Op hetzelfde industrieterrein verhui zen we naar een nieuw pand van 10.000 m2. Het bestaande bedrijfs gebouw van 3000 m2 verkopen we." Engeland doet het volgens Nieuw kerk beter dan Spanje, waar in sep tember een nieuwe directeur is aangesteld voor de vestigingen in Madrid en Barcelona: de 57-jarige Santiago Casado Gras. Hij was voorheen commissaris van het be drijf, zodat hij de onderneming goed kent. De vooruitgang is in middels daar te merken. In Spanje wordt ook al gedeeltelijk zelf ge produceerd, bijvoorbeeld een ont- haringsmiddel. Nieuwkerk legt uit, dat het binnenhalen van het nieuwe cosmeticabedrijf niet zo'n vreemde eend is als het lijkt. „Bij cosmetica gaat het voor 80 tot 90% om het verpakken. Het produceren van cosmetica is een eenvoudig proces, gecompliceerd", zegt de algemeen directeur. Budelpack Nederland heeft 1999 nog verrassend goed kunnen afslui ten met een winst van bijna 2 mil joen gulden, terwijl het jaar drama tisch leek te worden met een verlies in de eerste helft van 3 miljoen gul den voor belasting en 1,8 miljoen na belasting. Hoge pieken en diepe da len vormden het beeld van het Poortvlietse verpakkingsbedrijf in 1999. Het eerste halfjaar was ont zettend rustig, het tweede halfjaar enorm druk. Oostbloklanden had den geen geld meer voor producten, waarvan Budelpack er heel veel verpakte. Diverse voedingsmidde lenfabrikanten maakten eerst ook pas op de plaats. Het vaste perso neel bleef schoonmaken in plaats van verpakken en de afroepkrachten werden de dupe van de malaise in het eerste halfjaar. Na de zomerva kantie brak de orderstroom los. Er kwam teveel tegelijk en met veel uitzendkrachten erbij kwam met na me de afdeling voedingsmiddelen onder druk te staan. Maar van de fouten werd geleerd. Mensen kwa men met nieuwe ideeën en de ma chines gingen beter draaien, waar door het een sterke finish werd op de drempel van 1999 en 2000. De grootste werkgever van Tholen pep te het personeel zaterdagavond op met een buffet en een optreden van zanger Guus Meeuwis met zijn band. Zie pagina 13: Sterke eindsprint zorgt voor verrassend herstel De SGP eaat er Drat od. één van de gemeenteraad van Tholen. Toch De SGP gaat er prat op, één van de eerste partijen te zijn met een mi lieuparagraaf. En van recreatief verkeer op zondag moeten de staat kundig gereformeerden ook niets hebben. Die twee vliegen konden in één klap worden geslagen met steun aan de autovrije zondag op 24 september a.s., waarover het landelijk overleg autovrije zondag en de vereniging Milieudefensie een brief hadden gestuurd aan de gemeenteraad van Tholen. Toch steunde SGP-fractievoorzitter M. Dijke maandagavond b. en w. in hun advies om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. „De activiteiten die met de instelling van die autovrije zondag gepaard gaan, zijn voor ons de reden om hiermee niet akkoord te gaan. De zondag is door God ingesteld en die dag moeten we afzonderen van de andere dagen", aldus Dijke. ROC is blij met nieuwe ruimte in de Veste, maar was liever in oude mavo gebleven Honderden varkens in Scherpenisse gestikt door uitval van de ventilatoren Afbaken bar l'Esperance bij ondertekenen convenant Sint-Annaland wekt verbazing gemeenteraad Delta Nutsbedrijven wil te grote vestiging in Slabbecoornpolder afslanken Budelpack wil technische dienst voor heel Europa in magazijnen Bouman-Potter onderbrengen D66 en PvdA voorstander van zorgvuldige procedure verloten bouwkavels Behalve Tholen-stad gaat ook Poortvliet in inwonertal achteruit Rayonkampioenen Kees en Jan Jaap Bolier uit Scherpenisse selecteren hun duiven streng Smerdiek heeft periodetitel, maar gaat voor de hoofdprijs KIJKEN IS NOC GEEN ZIEN, LUISTEREN NOG GEEN HOREN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Volgens het ROVZ en de politie Zeeland moeten de intensieve ver keerscontroles leiden tot verhoging van de verkeersveiligheid. Of dat werkt, is maar de vraag. Deze week werden er op de Thoolse wegen weer 140 bestuurders op de bon ge slingerd voor het overtreden van de snelheidslimiet. Daarnaast kregen ook nog eens veertien bestuurders een boete omdat ze de autogordels niet droegen. Overigens constateert de politie dat het werk niet alleen door flitskasten gedaan kan worden. Afgezien van het feit dat die (ook op Tholen) regelmatig het doelwit van vandalen zijn, maakt de recht streekse aanhouding en de confron tatie met een agent blijkbaar meer indruk op de weggebruikers. Alleen het thuiskrijgen van een acceptgiro is blijkbaar niet meer genoeg om mensen te bewegen hun gedrag in het verkeer aan te passen. Na twee jaar van samenwerking is op 1 januari de regio VVV Zuid-Be veland en Tholen van start gegaan. Daarin zijn de streek VVV eiland Tholen, de VVV's Goes en Borsele en het toeristisch bureau Zuid-Be veland samengegaan. Directeur is L.J.G. Ausems-van Niel Schuuren uit Heinkenszand. Er waren zo'n 25 personen aanwezig, waaronder wet houder R. Ravensteijn, bedrijfsac- quisitieambtenaar H.M. Kieviet, campinghouders, horeca-onderne- mers en middenstanders. Volgens Meloen is er een professio nele organisatie ontstaan die de toe risten en de toeristische ondernemer beter van dienst kan zijn. Het gaat volgens hem niet alleen om een bete re kwaliteit van de dienstverlening, maar ook om het waarborgen van de continuïteit. „Als er op ons kantoor in Sint-Maartensdijk iemand ziek wordt, dan kan er vanuit een van de andere kantoren worden bijgespron gen." Wordt er vanuit Walcheren en de kop van Schouwen-Duiveland over oost- Zeeland vaak gesproken als het ach terland, Meloen draaide het om. „Zuid-Beveland en Tholen zijn de poorten van Zeeland. Ze nemen een sleutelpositie in. We kunnen de toe risten hier bezighouden. Ze hoeven niet verder naar het achterland. Onze regio beschikt over mogelijkheden om te recreëren. Deze streek heeft een eigen karakter en intimiteit." Het is volgens de voorzitter de be doeling dat het toeristisch bedrijfsle ven zich met eigen middelen actief via de VVV gaat promoten. Daarvoor zijn voor de leden drie pak ketten in het leven geroepen, van 150 gulden, 275 gulden en 400 gulden per jaar. De VVV zorgt ervoor dat de bedrijven een plaatsje krijgen in de losbladige inkijkboeken, in de pro motiebrochure, de informatiegids, tij dens de promotie van evenementen, de presentatie op beurzen en op inter net. De ondernemers kunnen daarbij deskundige begeleiding krijgen van de directeur, die haar sporen heeft verdiend in de toeristische sector (on der meer bij de ANWB en een reis bureau). Ausems is voor 20 uur in dienst van de regio VVV. Ook de informatrices zijn parttimers. Voor Sint-Maartens dijk zijn dat Anita de Boer uit Os- sendrecht en Iki Timmers uit Tholen (6 uur). Meloen wenste Ausems ge luk in haar nieuwe functie. De directeur vond dat er al veel des kundigheid aanwezig is bij de VVV, maar dat het in de gebundelde vorm sterker naar voren kan komen. „Er liggen veel plannen, zoals het promo tieplan. Maar ik wil hier vooral bena drukken dat wij openstaan voor de plannen van de ondernemer. Al zijn het 100 dingen die u wilt en halen er maar vijf de eindstreep. Dat maakt niet uit." De komende vier maanden gaat ze de boer op. Ausems wil zoveel mogelijk bedrijven in de regio bezoeken om nader kennis te maken en te zien wel ke plannen er leven. De regio VVV wil werken aan een 'breed pakket van dienstverlening.' Door vergroting van de regio zijn er volgens het bestuur meer mogelijk heden. Op alle kantoren komt dezelf de informatie te liggen. De VVV is voortaan de gehele dag telefonisch bereikbaar. Wie het kantoor in Sint- Maartensdijk tijdens sluitingsuren belt, wordt automatisch doorverbon den met het kantoor in Goes. In het kantoor komen mappen ter inzage met informatie over bij de VVV's aangesloten hotels, campings attrac ties en winkels. Ze komen voor de balie te liggen, zodat bezoekers ze in kunnen kijken tijdens het wachten. Ook zullen er streekeigen producten te koop aangeboden worden. ZIE VERDER PAGINA 9 De 57-jarige Jan Scherpenisse Mzn. uit Sint-Annaland is zaterdagmiddag omstreeks twee uur bij het rooien van populieren door een omvallende boom getroffen en overleden. Samen met zijn schoonzoon was hij aan de Keenhoekseweg tussen St.-Annaland en St.-Maartensdijk bij een kennis bo men aan het rooien. Naast de oprit bij een woning stond een rij populieren. Toen de mannen bezig waren met een boom, die met kettingen verankerd was, spleet de boom. Hoewel Scher penisse nog probeerde om zich uit de voeten te maken, werd hij door een deel van de boom van achteren ge troffen. De ambulance uit Sint-Maar tensdijk werd nog gealarmeerd, maar de man overleed ter plaatse. De gemeenteraad van Tholen heeft maandagavond een vertrouwenscom missie ingesteld die een belangrijke rol gaat vervullen bij de selectie van kandidaten voor het burgemeester schap van Tholen. Deze heeft dezelf de samenstelling als de profielschets commissie, maar er is één belangrijk verschil. Er zijn in de vertrouwens commissie geen plaatsvervangers toegestaan. Die kwestie was maan dagavond hoogst actueel, want wet houder I.C. Moerland ontbrak we gens ziekte, terwijl ook M.J. Klippel en A.P. Komaat afwezig waren. Maar die zitten niet in de profielschets-/ver- trouwenscommissie. Na de raadsver gadering kwam de profielschetscom missie bij elkaar en daarbij is wel vervanging toegestaan. Wethouder K.A. Heijboer kreeg de leiding en fractievoorzitter M.A.J. van der Linde verving voor de PvdA zijn wethouder. Wanneer er echter tijdens de periode dat de vertrouwenscommissie aan het werk is, iemand wegens ziekte afwe zig is, kan het voorkomen dat er een fractie geen oordeel kan geven over een kandidaat. De regels zijn zeer streng gezien de volstrekte geheim houdingsplicht die aan de leden is op gelegd. De commissie beoordeelt door de commissaris van de koningin tevoren geselecteerde kandidaten. Volgens de maandagavond aangeno men verordening wint de commissie noch mondeling, noch schriftelijk in lichtingen in omtrent de kandidaten bij derden. Alleen dus op basis van de schriftelijke informatie en de gesprek ken met de kandidaten moeten de he ren Moerland, Heijboer, Van Kem pen, Van Belzen, Van den Donken en mevr. Frigge een oordeel vellen. Daar mogen ze met geen enkele collega over praten. Overigens zit er in de profielschetsen die de zes fracties af zonderlijk ingediend hebben, een gro te mate van overeenstemming. Er zit heel weinig verschil in, al blijven er een paar punten van verschil bestaan. Maar het idee over welke bagage de nieuwe burgemeester van Tholen moet beschikken, is duidelijk. f— <5 VW-directeur L.J.G. Ausems (midden) in gesprek met campinghouders K. Menheere (links) van camping Stavenisse en B. Zwikker van recreatieterrein de Pluimpot in Scherpenisse. „We hadden vier dozen met 150 vlaggen besteld. Die zijn allemaal op. Hier heb ik nog een lijst met 50 na men van mensen die de vlag nabe stellen. De hele middag heeft het goed gelopen. Dat de mensen zo en thousiast zouden zijn, hadden we niet gedacht." Voor deelname aan het Setallands Spektakel is zelfs een stop ingevoerd, vertelt Westdorp. „We hadden 150 mensen nodig, maar het aantal dat mee wil doen is veel groter. Natuur lijk is dit heel positief. Als comité hoop je hierop, maar het heeft echt onze verwachting overtroffen." Bij Anita Ridderhof, die bij de stand stond waar bezoekers onder meer ideeën op konden doen om hun straat te versieren, is het druk geweest. Twee dames demonstreerden hoe haakmutjes werden gemaakt. Er wer den volop T-shirts verkocht, kaarten voor het optreden van Accelerando met gastzanger Ernst Daniël Smit en een uitrusting voor heksen, want Sint- Annaland is immers een toaverkot. „Voor alles was veel belangstelling. Het heksenspul, een zwarte doek, een bos stro en een beker, liep erg goed. Er zijn veel nabestellingen gedaan." Andere standhouders bevestigen het beeld van Westdorp en Ridderhof. Bij het bedrijf A.T. de Wit voor kle dingverhuur uit Den Haag is de heer Van Aggelen bezig zijn poppen met historische kostuums in de pakken. De kleurrijke kleding verdwijnt in stoffen hoezen die worden dichtge- ritst. „De belangstelling is enorm. Er is grote interesse. Nu maar hopen op veel respons." Het bedrijf is zeer breed gesorteerd. Van het 'stenen tijd perk tot de 21ste eeuw', maar op de beurs laat De Wit voornamelijk kle ding in rococostijl zien (eerste helft achttiende eeuw, ontwikkeld in Frankrijk uit de barok), kostuums uit de Bourgondische tijd en uit de Gou den Eeuw. „Een aantal van de kos tuums zat ook in de modeshow. Dan hebben mensen een indicatie. Ik ver wacht wel dat er gebruik van onze kleding gemaakt zal worden. Ik heb hier al eerder zaken gedaan. Ik ben in ieder geval heel tevreden." Ook bij de kraam van A. Rijnberg van het Havenplein is veel belang stelling. Hier staan geen poppen, maar liggen er rollen met stof: Zeeuws en Brabants bont, zwarte stoffen en een keur aan band en bies. Zelfs sieraden in mandjes, al waren de snoeren gitten en bloedkoralen niet echt. „Allemaal nog uit de tijd dat we klederdrachtpoppen maakten. Dat hebben we 25 jaar lang gedaan onder de naam Dibra. Die tijd is over. Dit is er nog van over." De bezoekers konden geen stoffen kopen, maar wel bestellen en patronen uitzoeken. Die kunnen op 26 februari in het atelier worden opgehaald, legt Rijnberg uit. „Ik ben dik tevreden." Bij de stichting historische kostuums uit Bergen op Zoom zijn de geluiden niet veel anders. Lucia Quick en Ria Weyts ruimen tevreden hun spullen op. Zij verhuren historische kleding voor diverse gelegenheden, uit de Griekse en Romeinse tijd, vroege en late Middeleeuwen en de zeventiende een achttiende eeuw. Weyts: „We zijn tevreden over de belangstelling. Er hebben wel vijftig mensen gere ageerd om bij ons te komen kijken. Het zal zeker wel aanslaan, denken we." De stichting is geen onbekende in het dorp. Ook tijdens de braderie was er kleding te zien van de Bergse stich ting, tijdens de show van historische kledij op de Ring. In een aparte stand waren er foto's van deze show te zien en na te bestellen. Bij de ingang konden bezoekers loten op een prikbord van de stichting Flo- riana uit Bergen op Zoom. De stich ting steunt met de opbrengst het op vanghuis voor kinderen van zuster Floriana in de Poolse stad Szcecinek. Er stonden 1000 prikkers in het bord bij aanvang van de beurs. Aan het 4 eind waren er ruim 500 verkocht. Toos Groffen: „De mensen zijn erg geïnteresseerd. De gemeente Tholen heeft ook een zusterstad zoals Bergen op Zoom. Polen is bekend op Tho len." In het kleine zaaltje werd de film ge toond van J.M. van Houten die al zo'n dertig jaar met zijn camera het dorp vastlegt in bewegende beelden. Ook hier was het druk. De historische modeshow vormde echter het hoogtepunt van de beurs die meer op een evenement leek. Tus sen twee verlichte gevels was de cat walk gebouwd waar Stina Hage in vogelvlucht de geschiedenis van de kleding van tekst en uitleg voorzag. Entertainer Leo Troost uit Sint-Maar tensdijk verzorgde de muziek. Vooral bij de eerste en de tweede show was de publieke belangstelling groot. De show was ingedeeld in zes groepen en tijden en opende heel vroom met Maja Bungener als een tere heilige Anna (met kindje), gevolgd door een indrukwekkende gestalte, Ab West dorp als monnik. De Bourgondische, Spaanse en de Gouden Eeuw pas seerden de revue in geleende kos tuums en zelfgemaakte kleding. Soms plechtig en voornaam, rijk en met veel opsmuk, maar ook in wat eenvoudiger uitvoering. De riddertijd zorgde voor wat snelheid in het op treden toen drie met zwaarden gewa pende kinderen het toneel opstorm den. Voor de pauze werd de kleding uit de Franse tijd getoond. Ook hier weer een afwisseling van gehuurde en zelfgemaakte kleding. Oude (fluwe len) gordijnen blijken telkens weer zeer bruikbaar voor broeken, capes, jassen en hoeden, maar ook andere gordijnstoffen (geweven of van orna menten voorzien) duiken op in de kleren van man, vrouw en kind. Bij de presentatie werd het met de ge schiedenis niet zo nauw genomen. De Franse tijd (1795-1813) werd ge koppeld aan het voorkomen van de pest. De grote pestepidemieën kwa men echter in de Middeleeuwen en de late Middeleeuwen voor (in de 14de eeuw vaagt de Zwarte Dood een derde van de Europese bevolking weg). De bezoeker met enige kennis van de geschiedenis zal zich hier op het hoofd hebben gekrabd. De pest lijders zorgden voor enige schrik on der het publiek toen ze met bulten en puisten en in lompen gehuld het po dium op strompelden. Kwamen er vele tijden uit de ge schiedenis langs, ook bijna alle leef tijden kwamen voorbij. Het kindje van Anna was nog een baby, maar Leen Hage als boer op reis met rie ten koffertje, hoorde met zijn 71 jaar tot de ouderen in het gezelschap. Hij deed het rustig aan met Adrie Moer land-Koopman aan zijn zijde in rijke boerendracht. Maar dat was al nadat de heksen en tovenaars de zaal on veilig hadden gemaakt. Voor sommi ge kleine kinderen werd het wat te veel. Ze kropen tegen hun moeder aan. De heksenketel werd nog eens opgestookt om heksennat te brou wen. De ridders joegen de heksen weer weg. De laatste vijftig jaar van de twintig ste eeuw was die van de rock and roll en de flower-powertijd. In de pauze van de show kon het pu bliek nader kennis maken met de stem van Janine Pleune die het num mer Straat van de toekomst zong, waarin mensen met verschillende achtergronden en uil verschillende landen voor een veelkleurige samen stelling van de bevolking zorgen. De modellen van de modeshow in de volle schijnwerpers op het podium in de Wellevaete.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1