Provincie Zeeland Statenvergadering Installatie van leden scoutinggroep Heenetrecht Tholen met nieuwe vlag Zeeland in de toekomst SGP komt met voorstel over garantiestelling TF lOfficiële Mededelingen Koersballen Donderdag 27 januari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 4/2000 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Stremming Zeelandbrug 4 februari, aanvang 10.00 uur, vergaderen Provinciale Staten (PS) van Zeeland. Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune van de historische Statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg. In beroep Meerderheid raad wijst verwijt schietclub af Alles of niets Uit den treure Diversen Zeegroente snijden natuurmonument Oosterschelde "MEULVLIET" THOLEN Winst Sporting Maroc Turners WIK pakken ereplaats in regiostrijd Abdij Op de uitkijk. Er wordt regelmatig een alles vernietigende voorspelling ge daan door dezen of genen en ook voor het jaar 2000 zijn de speculaties niet van de lucht. We leven alweer in de vierde week van januari en Zeeland staat nog steeds op de kaart. Sterker nog: Er wordt door de provincie hard gewerkt aan de toekomst van Zeeland Thema's voor de toekomst In december 1999 heeft de pro vincie Zeeland een agenda voor het Zeeuws omgevingsbeleid uit gebracht. Hierin staat uitvoerig beschreven welke vier thema's de toekomst gaan bepalen voor Zeeland. De thema's zijn: stedelijke com plexvorming, vitaal platteland, dynamiek van de deltawateren en de kwaliteitssprong kustzone. Op deze gebieden zijn de meeste kansen en ontwikkelingen te ver wachten. Samen sterker Een belangrijk motto van het om gevingsbeleid is: samen sterker. Niet alleen het provinciaal be stuur moet nadenken over de te varen koers, ook de andere over heden en belangengroepen heb ben en willen die verantwoorde lijkheid. Op basis van de nauwe samenwerking met de betrokken gemeenten, Rijkswaterstaat, waterschappen en belangen groepen, is de agenda voor om gevingsbeleid tot stand geko men. Deze samenwerking wil de provincie graag doorzetten om de onderwerpen op de agenda ook te realiseren. Doel omgevingsbeleid Voor al de thema's geldt dat het omgevingsbeleid tot doel heeft: economische ontwikkeling en het instandhouden en verbeteren van de kwaliteit van de omgeving. Stedelijke complexvorming Zeeland is een kleine provincie en bestaat uit drie stedelijke/indus triële gebieden: Middelburg/vlissingen, Goes en Terneuzen/Kanaalzone. leder heeft zijn eigen karakter en een eigen pakket aan voorzieningen. Door onderlinge samenwerking en de komst van de Wester- scheldetunnel is het aantrekkelijk al deze voorzieningen te bunde len en te komen tot voorzienin gen op grootstedelijk niveau, zon der het rustige, schone, ruime en groene karakter van deze gebie den aan te tasten. Vitaal Platteland De provincie en de betrokkenen zetten zich in voor agrarische vernieuwing en een plattelands ontwikkeling, waarin een duurza me landbouw samengaat met nieuwe activiteiten zoals recreatie op het platteland. Dynamiek van de deltawateren De deltawateren bepalen voor een groot deel het aanzien en de waarde van Zeeland. De provincie denkt aan (gedeeltelijk) herstel van natuurlijke processen, waar onder de overgang tussen eb en vloed. Herstel hiervan kan leiden tot positieve effecten voor water sport, recreatie, toerisme, indus trie en visserij. Kwaliteitssprong kustzone De kustzone is zowel voor de eigen inwoners als voor de re creant en toerist van belang. De provincie ziet het als haar taak de recreatie in het kustgebied voortdurend aan te passen aan wat de omgeving kan 'hebben'. Informatie De 'Agenda voor omgevingsbe leid, thema's voor de toekomst" is te verkrijgen bij het informa tiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118- 631400. De Zeelandbrug is voor gemo toriseerd verkeer gestremd in de nacht van maandag 31 januari op dinsdag 1 februari van twaalf uur 's nachts tot vijf uur in de och tend. Tijdens de stremming worden rij- ijzers aan voegovergangen in de brug vernieuwd. Tijdens het werk moet de brug trillingvrij zijn. Bovendien is door het weren van gemotoriseerd verkeer de veilig heid van de werkers beter ge waarborgd. Borden verwijzen het verkeer naar de weg over de stormvloed kering. Alleen hulpdiensten mo gen bij spoedgevallen over de brug. Nieuws Direct na de traditionele klap met de hamer waarmee commissaris van de koningin Van Gelder de vergadering van de Staten van Zeeland klokslag tien uur opent, vindt de beëdiging tot Statenlid plaats van de heer D.P. Visser. Hij komt voor de fractie van de Reformatorisch Politieke Federa tie/Gereformeerd Politiek Ver bond in de Staten als opvolger van ir. W. Mol uit Tholen die zijn werkzaamheden als lid van PS om gezondheidsredenen heeft moeten staken. De Verordening onderhoudssubsi- dies monumenten en draaipre- mies molens Zeeland 1998 is op een paar onderdelen niet helder geformuleerd. Vandaar het voor stel de tekst op die onderdelen aan te passen. Aan de strekking van de verordening verandert niets. Een tekstuele wijziging zonder inhoudelijke gevolgen is ook het lot van het Reglement van orde voor de bestuurscommissie Inter provinciaal Werkgeversverband. De eerste twee agendapunten lijken dan ook puur formeel en zullen naar verwachting geen dis cussie uitlokken. Zeelandbrug De Zeelandbrug is aan een forse opknapbeurt toe. En daar is een bedrag mee gemoeid van ruim dertig miljoen gulden. De aan nemer neemt voor dat bedrag ook gelijk de aansluitende wegen op de schop. Dat betekent dat de hinder voor het wegverkeer valt te beperken. Het neemt overigens niet weg dat de brug 22 dagen is gestremd voor ge motoriseerd verkeer. De opknap beurt zelf duurt in totaal een half jaar. Voor fietsers is de brug de volledige periode niet te gebrui ken. Maar daar is een oplossing voor bedacht. Zij kunnen al die tijd gebruikmaken van een soort taxi-bus. De fiets kan gratis mee, de fietser zelf betaalt het person- entarief zoals dat geldt bij het openbaar busvervoer. Het werk aan de Zeelandbrug be vat: vervanging van het wegdek; het aanbrengen van betonnen voertuigkeringen en reconstructie van de voegovergangen. Bij de aansluitende wegen gaat het om de renovatie van het wegdek en aanpassingen om de veiligheid voor het verkeer te verbeteren. De wegwerkzaamheden hadden eigenlijk pas over een paar jaar moeten gebeuren, maar GS stel len voor de wegen nu toch maar aan te pakken om niet in de na bije toekomst nog een keer een stremming te veroorzaken op een belangrijke doorgaande route. Ook is gesproken over verbre ding van de brug. Maar de uitwer king van die plannen en de proce dures die vervolgens opnieuw doorlopen moeten worden, ver gen een paar jaar, terwijl in de tussentijd wel fors onderhoud, met ook de nodige stremmingen, aan de brug nodig zijn. Vandaar dat GS er voor kiezen het crea tieve plan voor verbreding van de brug mee te nemen bij de vol gende grootonderhoudsbeurt over een jaar of tien. De kosten van de opknapbeurt zijn trouwens ruim 12 miljoen gulden hoger uitgevallen dan oor spronkelijk bedacht. GS willen die extra kosten eerst afschrijven over een periode van 20 jaar en op die manier de tijd nemen om het investeringsplan voor wegen en bruggen nog eens kritisch door te nemen. Wellicht dat door verschuivingen in planningen of oprekken in tijd van sommige werkzaamheden, financiële "winst" valt te behalen. Milieu Medewerkers van de provincie trekken er hard aan om voor 2005 een volledig beeld te hebben van mogelijke problemen (vervuiling) met de bodem in heel Zeeland. Het jaar 2005 vloeit voort uit het Nationaal Milieu beleidsplan. Om de onderzoeks gegevens administratief goed te verwerken is het nodig dit jaar extra personeel in te zetten. Daarmee is een bedrag gemoeid van 140.000 gulden. GS vragen de Staten hiermee in te stem men. IVN Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie wil met de provin cie graag een overeenkomst af sluiten voor zogeheten budgetfi nanciering voor de periode 2000 - 2003. De nieuwe overeenkomst vervangt de oude, die gold van 1996 - 2000. De vereniging kan jaarlijks rekenen op een provin ciale bijdrage van 357 duizend gulden. Gezien de ervaringen in de voorgaande periode, stellen GS voor een nieuwe overeen komst voor vier jaar aan te gaan. Gieterij De Gieterij Middelburg is vorig jaar in een faillissement geraakt. Er was een liquiditeitsprobleem ontstaan door het wegvallen van de orders van één grote klant. De orderportefeuille voor de toe komst was echter goed gevuld. Vandaar dat de curatoren zijn gaan zoeken naar een mogelijk heid de bedrijvigheid op een of andere manier door te zetten. Die mogelijkheid is er door over name van de gieterij door RMI Holland. Om de overname tot een succes te maken, stellen GS voor een eenmalige bijdrage voor de herstructurering te verstrekken van 275 duizend gulden en een zelfde bedrag als renteloze le ning beschikbaar te stellen voor een periode van 10 jaar. Het voorstel betekent dat er geen 65 arbeidsplaatsen verloren gaan. Klachten Als de Staten instemmen met de voorgestelde klachtenregeling kunnen de inwoners van Zeeland in de toekomst met klachten over handelingen of gedragingen van provinciale medewerkers of bestuurders ook terecht bij de nationale ombudsman. Er kan daar alleen een klacht over de provincie gedeponeerd worden als eerst gebruik is gemaakt van de klachtenregeling van de pro vincie zelf. Aan de eisen die aan een derge lijke regeling gesteld worden vol doet het voorstel van GS. Tot slot vragen GS de Staten in te stemmen met de 2e wijziging van de begroting provincie 2000. Informatie De agenda van de Statenverga dering en de stukken die daarbij horen, liggen ter inzage in het Informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg. De adviescommissie voor de bezwaarschriften (de commissie adviseert Gedeputeerde Staten, om al dan niet terug te komen op eerder ingenomen standpunten) komt dinsdag 1 februari in een openbare bijeenkomst bij elkaar om indieners van bezwaarschrif ten de gelegenheid te geven hun visie mondeling toe te lichten. Een inwoner van Middelburg is het er niet mee eens dat GS op grond van de Verordening onder- houdssubsidies monumenten en draaipremies molens, geen subsi die willen verstrekken voor onder houd aan de Evangelisch Lutherse Kerk in Middelburg. De behandeling van dit bezwaar schrift begint om 13.45 uur. Om 14.15 uur gaat het om twee bezwaarschriften naar aanleiding van de stellingname van GS dat op de locatie Poelendaeleweg 22 sprake is van ernstige bodemver ontreiniging en dat uiterlijk binnen een jaar met de sanering moet zijn begonnen. Bodemverontreiniging komt op nieuw aan bod om 15.00 uur. GS hebben vastgesteld dat de bo dem in de Willem-Alexanderpolder bij Kapelle ernstig is vervuild maar dat de sanering niet urgent is. Wel moet bij graafactiviteiten voor bijvoorbeeld leidingen de vrijkomende grond worden afge voerd en moet, als het gebruik van de bodem verandert in grondgebonden tuinbouw, land bouw of wonen met tuin, dit gemeld worden aan GS. Omwonenden en grondeigenaren zijn tegen dit besluit van GS in het geweer gekomen. Op de locatie Dorpsstraat 9 in Hoofdplaat is de bodem ook vervuild, maar urgent is het niet, stellen GS. Een inwoonster van Hoofdplaat krijgt om 15.30 uur de gelegenheid haar visie toe te lichten. Ook aan de Smitsweg in Noord- welle is de bodem ernstig ver vuild; maar bij het huidige gebruik en onder de huidige omstandig heden is het niet urgent. De ad vocaat van een inwoner van Noordwelle kan om 16.00 uur de zaak van zijn cliënt komen beplei ten. De zittingen zijn in het provin ciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Jeamie de Kok (links achter de vlag) en Lieke Kodde (rechts achter de vlag) worden op de nieuwe vlag geïnstalleerd als lid van de Heenetrechtgroep van scouting Tholen. In het midden leider Kees Aarnoudse en rechts leider Marko Joosen. Links een kind met hoge hoed, dat bij de ceremonie ook een rol vervult. 'Welkom in het land van Esta!', klonk zaterdagmorgen in de ge bouwen van de Heenetrechtgroep van scouting Tholen. Negen kin deren werden daar officieel geïn stalleerd en dat gebeurde met een nieuwe vlag. In aanwezigheid van de ouders en andere belangstel lenden vond de ceremonie plaats, waarbij - afhankelijk van de groep - telkens een ander, ouder scoutinglid het kind met de hoge hoed speelde. Dat overhandigde een naambordje aan de te instal leren Esta, waarna dat aan een poort werd opgehangen. Ieder kind stelde zich vervolgens voor, waarna de plechtige belofte werd afgelegd dat men zich aan de Esta-wet zal houden: 'Een Esta speelt samen met anderen. Hij of zij is eerlijk, vriendelijk, houdt vol en zorgt goed voor de natuur.' Geen takken van de bomen trek ken dus en geen snoeppapiertjes op de grond gooien. De Esta gaf zijn of haar linkerhand aan de leider of leidster en maakte met de rechterhand de groet: hand op schouderhoogte, wijs- en middel vinger rechtop; de duim houdt de pink en ringvinger vast. Daarbij ■i werd de volgende tekst uitgespro ken: 'Ik beloof mijn best te doen een goede Esta te zijn. ledereen te helpen waar ik kan en mij te hou den aan de Esta-wet. Jullie kun nen op mij rekenen.' Daarmee was de ceremonie nog niet afgelopen, want de gele groepsdas werd overhandigd, een passende kleur voor scouts uit de gemeente Tholen. Op de groene blouse werd een aantal onder scheidingstekens bevestigd: het installatieteken van scouting Ne derland, het takteken, het stelte- ken en een groepsnaambandje. En verder werd er nog een don kergroene klep uitgereikt. Een steller en een hulpsteller, wisse lend per groep, hielden intussen de vlag vast. Vijf jongens en vier meisjes wer den in vijf verschillende groepen opgenomen: alen, wiebers, fes ter, lotussen en volderianen. Uit Tholen Jeroen Westra, Roderick Schrijver, Ramses Jonkers, Juri- aan Bout, Jeamie de Kok en Lie ke Kodde. Uit Oud-Vossemeer Gerben v.d. Harst en Tiny Smit en uit Sint-Annaland Leonie Heijboer. T De SGP komt met een initiatiefvoorstel over de garantstelling van de gemeente Tholen voor de betaling van rente en aflossing van leningen van verenigingen. Fractievoorzitter M. Dijke kondigde dat maandag avond aan na een discussie over de brief van schietvereniging Prinses Juliana uit Scherpenisse. Die vereniging vindt, dat de gemeente met twee maten meet door de voetbal- en duivenclub wel gemeentegarantie te verlenen en de schietvereniging niet. Maar een meerderheid van de Thoolse raad wees dat verwijt van de hand. „Toch komt de schietvereniging met een behoorlijk verwijt naar de raad", stelde P. van Belzen vast. Hij vond dat b. en w. tekort waren geschoten in de informatieverstrekking aan de ge meenteraad en in het ontwerp-ant- woord aan de schietvereniging. „Ne gen raadsleden hebben de voor geschiedenis niet meegemaaHL maar het dossier lag niet ter inzage. Verder wordt de essentiële vraag over het me ten met twee maten niet beantwoord door het college. Er wordt niet met twee maten gemeten en dat had in de argumentatie tot uitdrukking moeten komen. Elke aanvraag wordt op zijn eigen merites beoordeeld en die onder bouwing mis ik in het antwoord van b. en w.", zei de RPF/GPV-ffactievoor- zitter. Daarentegen noemde Dijke het ver wijt van de schietvereniging 'niet he lemaal ten onrechte.' „Onze fractie heeft destijds ook tegen de garantstel ling voor de lening van Tholense Boys gestemd in verband met rechts ongelijkheid." De SGP-woordvoerder wilde de garantstelling aan verenigin gen, die daardoor minder rente hoe ven te betalen aan de banken, behan delen in de commissie algemeen bestuur en welzijn of de commissie middelen. Ook J. van den Donker was van me ning dat de schietvereniging 'gedeel telijk terecht bezwaren had inge diend.' Hij was destijds ook tegen de raadsbeslissing om nee te zeggen te gen het verzoek van Prinses Juliana. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger bracht in herinnering, dat het grootste deel van de raad destijds koos voor een centrale schietaccommodatie op het eiland. „Het was alles of niets. Een aantal schietverenigingen zag dat niet zitten omdat men niet door één deur kon met de Eendracht uit Tholen. Maar er is geen sprake van, dat wij met twee maten meten", zei de VVD- fractievoorzitter. M.A. van Beek wilde weten of Prin ses Juliana eerst een bouwaanvraag had ingediend voor het industrieter rein van Scherpenisse, voordat het verzoek voor een schietbaan op het industrieterrein van Sint-Maartens dijk werd gedaan, waar de accommo datie inmiddels verrezen is. Burgemeester H.A. van der Munnik, die een zieke wethouder van sportza ken I.C. Moerland verving, moest het antwoord schuldig blijven op de vraag of er voor Scherpenisse een bouwaanvraag was ingediend. „Ik neem aan, dat er geen aanvraag is ge daan. Er is in elk geval geen beroep ingesteld tegen een afwijzing daar. Tijdens mondeling overleg is er mo gelijk gezegd, dat wij geen schietbaan aan de Veerdijkseweg willen. De schietvereniging heeft in de hallen van Meijer twee jaar een vrijstelling gekregen, terwijl dat maximaal vijf jaar kan", zei de burgemeester. Wethouder W.C. van Kempen vulde aan, dat de schietvereniging geen mi lieuvergunning kon krijgen aan de Veerdijkseweg. „Op grond van wette lijke regels was dat niet mogelijk." De burgemeester was het niet met Van Belzen eens, dat de informatie voor de raad tekort schoot, al ging hij niet in op het feit dat negen raadsle den die voorgeschiedenis niet meege maakt hadden. „Het onderwerp is uit den treure in de raad geweest en dat de schietvereniging daar iedere keer op terugkomt, dat kunnen wij niet helpen. Voor ons is ook duidelijk wie er wel garantie krijgt en wie niet. De argumentatie in onze brief is dan ook goed." De burgemeester constateerde, Van dinsdag 1 t/m vrijdag 4 fe bruari 2000 verstrekken ge meenten, gelegen aan de Ooster schelde, zolang de voorraad strekt, aanvraagformulieren voor een seizoensontheffing voor het snijden van zeegroente in het natuurmonument "Oosterschelde- buitendijks". Voor de gemeente Veere is dit bij de afdeling Burgerzaken te Domburg. Een toelichting en een kaart van de schorgebieden waar met een ontheffing zeegroente gesneden mag worden zit bij het aanvraag formulier. Er worden maximaal 300 onthef fingen verleend. Informatie kan worden ingewon nen via tel. 0118-631988, dhr. H.S. Zandstra van de directie Ruimte, Milieu en Water. Uitslag van de wedstrijden van Sint- Maartensdijk: 1. mevr. C. Free en C. van Gorsel 28 p; 2. mevr. C. van Mierlo en W. Bijl 27 p; 3. mevr. R. van Driel en J. v.d. Klooster 26 p; 4. M. Bijl en mevr. L. Verschoor 23 p; 5. mevr. S. Wolse en mevr. M. Dane 20 p; 6. mevr. T. Goode en A. Leemreijze 18 p; 7. mevr. L. v.d. Klooster en A. van Splunter 17 p; 8. mevr. G. Verwijs en mevr. C. van Splun ter 9 p. Meulvliet: 1. mevr. R. Vroegop en J. Vroegop 32 p; 2. P. Nijs en A. Leemreijze 25 p; 3. mevr. B. Schot en mevr. D. Lin- denberg 19 p; 4. mevr. J. Bos en mevr. L. van Bale 17 p; 5. mevr. T. Soomers en mevr. T. Goode 15 p; 6. W. Schot en W. Bijl 14 p; 7. mevr. G. Melching en B. Melching 10 p. Tholen-stad: 1. mevr. Y. Verkamman en mevr. D. Pigmans 22 p; 2. mevr. F. Schellinger en J. Geuze 19 p; 3. D. Schellinger met wisselende partner én L. Soomers en J. Bal 14 p; 5. J. Moerker ken en mevr. R. van Driel 12 p; 6. mevr. C. Wilsing en N. Moerkerken 10 p; 7. mevr. R. Burrows en mevr. T. Bezooijen én mevr. C. Praat en M. v.d. Houten 8 p. Oud-Vossemeer: 1. mevr. C. van Mier lo 27 p; 2. W. Lindhout 25 p; 3. mevr. D. van Dijke 24 p; 4. mevr. M. v.d. Zande- Schoep 20 p; 5. mevr. L. van Poortvliet 17 p; 6. mevr. N. Minheere 13 p; 7. mevr. A. Bosters 10 p; 8. A. van Dijk 8 p. dat hij geen meerderheid in de raad zag voor de suggestie van de SGP om de garantiestelling in een commissie te bespreken. „Dan moet u de proce dure voeren voor het indienen van een initiatiefvoorstel", zei Van der Mun nik. „Dat doen we dan in de volgende vergadering", liet Dijke weten. - |W Zaalvoetbal Zondag is het tweede deel van de Meul- vlietcompetie van start gegaan. In de A- poule boekte Sporting Maroc een aardig succes door Bunny's Boys met 10-7 te verslaan. In dezelfde poule verloor l'Es- perance van Papbar met 4-2 (respectieve lijk de nummers 2 en 1 uit de vorige com petitie) en De Lunch en Hof van Holland hielden het op een 4-4 gelijkspel. In de B- poule werd de wedstrijd tussen Papbar Boys en Callela's afgelast. Van Meer Boys hield het op een 2-2 gelijkspel tegen Tholen United en Destina (hekkensluiter in het vorige deel van de competitie) hield Smits Boys van een zege af: 3-3. Joost de Wilde (klasse 4B), Benjamin van 't Hof (1D) en Armand Looyé (2D) van gymvereniging WIK zijn op het regiokam pioenschap van de KNGU eerste gewor den in hun klasse met respectievelijk 43,4, 44,5 en 44,3 punten. Hun clubgenoot Bart de Wilde (6D) werd tweede met 43,95 p. Robin van Dijke (6D) werd vierde met 43,1 p. en Leander van Schetsen (6D) zes de met 41,3 p. Marijn Dam van Spido (6E) pakte een vierde plaats en zijn clubgeno ten Dennis Uijl (6E) en Tommy van der Plas (5D) werden respectievelijk vijfde en zevende met 38,9 en 37,1 punten. Voor het eerst deden ook turners van de KNCGV mee die in '99 fuseerde met de KNGB.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 19