'Toen ik voor het eerst uit de auto moest, had ik knikkende knieën' Nieuwe burgemeester wordt tussen half en eind juni bekend Eigenaren van fietsen blijven weg EXTRA KORTINGEN Trouwzaal wordt voor 85 mille opgeknapt DÉ THOOLSE COURANT Bushalte van 270 mille bij de sportvelden in Sint-Annaland Gemeente gaat opnieuw grond verloten DELSCHER Avond SGP-studievereniging Calvijn over geweld op straat Vijf kerken houden samen een eredienst Wapen Itawa op grensbordje Politie geeft rijwielen na kijkuur mee aan een opkoper KEUKENS m KEUKENS 30-85% g KORTING KORTING Donderdag 20 januari 2000 56e jaargang no. 10 FINALE WINTERUITVERKOOP Het was druk op de bijeenkomst die SGP-studievereni ging Calvijn vrijdagavond hield in het Calvijnc",w'1 Tholen. Het was dan ook geen gewone vergad deze vereniging. In tegenstelling tot voorgaai werd deze keer iedereen uitgenodigd om te ko invnx xw onderwerp was dan ook eerder maatschappelijk dan reli gieus te noemen: Geweld op straat. Angstgevoelens Alle voormannen in vertrouwens commissie behalve Ravensteijn De zes fracties in de gemeenteraad van Tholen hebben hun profielschets voor de nieuwe burgemeester al klaar, maar nu moet er uit die zes verlanglijstjes nog een con creet programma van eisen worden samengesteld. Zal er aan het compromis reuk en smaak zitten of wordt het vlees noch vis? „Het wordt in elk geval schipperen", zegt VVD-wethouder R. Ravensteijn. „Je moet de rol van de vertrouwenscommissie dan ook niet overschat ten, want het gaat immers om een compromis." Nog geen vacature Tholen bepaalt het Deze week Grote, kleine, zwarte, fel gekleurde, gave en kapotte fietsen. Ze staan donder dagochtend uitgestald op het terrein bij het politie bureau in Tholen. 45 stuks die wachten op de recht matige eigenaar. Maar tij dens het kijkuur dat de po litie organiseerde, kwam er niemand die een ooit van hem of haar gestolen rij wiel herkende. Tussen de 20 en 25 inwoners wipten even aan bij het bureau. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij voorrang moet de gemeente te genover de sportvelden in de Bie- rensstraat te Sint-Annaland een bus halte aanleggen. Anders is de kans aanwezig dat de 90% subsidie van het rijk verloren gaat. En dat zou de gemeente slecht uitkomen, want de ze nieuwe voorziening vergt maar liefst 269.410 gulden, waarvan de eigen bijdrage slechts 10% of bijna 27 mille is. De halte komt in de toe komstige woonwijk Vroonstede, maar daar zit totaal geen schot in. Vooruitlopend op dat bestemmings plan willen b. en w. wegens de ur gentie van de bushalte een artikel 19 procedure gaan voeren. De land bouwgrond, die al vele jaren eigen dom is van de gemeente, krijgt de bestemming verkeersdoeleinden en groenvoorzieningen. De werkgroep verkeer en de busmaatschappij BBA hebben met het plan inge stemd. Een gedeelte van de toekomstige ontsluiting van de nieuwe woon wijk Vroonstede zal voor de halte aangelegd moeten worden. Het kar wei moet zo spoedig mogelijk na goedkeuring van de artikel 19 pro cedure uitgevoerd worden. De verloting van tien kavels in Bui tenzorg te Tholen is bij het gemeente bestuur van Tholen kennelijk zo goed bevallen, dat er nu in de Muijepolder te Sint-Maartensdijk grond verloot wordt voor 30 huizen. Notaris mr. P.C. Knook zal opnieuw een greep in de bus mogen doen. Het gaat om ze ven kavels voor vrijstaande woningen aan particulieren en drie bouwblokjes aan drie verschillende Thoolse aanne mers. De inschrijvingstermijn is van 22 februari tot en met 3 maart. De lo ting is donderdagmorgen 9 maart om half elf. De inschrijver moet mini maal 18 jaar zijn en er is slechts één inschrijving per woonadres mogelijk of er gaat een zoon of dochter zelf standig wonen, maar dan moeten b. en w. daarvoor eerst ontheffing verle nen. Bij de aannemers gaat het om een blok van vier vrijstaande wonin gen, een blok met vier halfvrijstaande huizen en een derde blok voor vier halfvrijstaande en 1 vrijstaande wo ning. De grondprijs zal vermoedelijk 200 gulden bedragen, exclusief btw. Bij het in aanbouw zijnde project van F. Lindhout in de Muijepolder was de grondprijs nog 175 gulden per m2 voor de 13 vrijstaande en 8 halfvrij staande huizen. Maar gezien de vlotte verkoop in Tholen voor prijzen van 200 tot 225 gulden, zijn b. en w. ervan overtuigd dat 200 gulden in de Muij epolder ook nauwelijks een beletsel vormt. Pas op 27 maart zal de ge meenteraad een besluit nemen over de grondprijs. Advertentie I.M. (t/m donderdag 17 uur) Lange Vorststraat 12 Goes advertentie I.M. De leden van het forum op de bijeenkomst van Calvijn overleggen even van tevoren. V.l.n.r. Tweede-Kamerlid C.E. van derStaaij, voorzitter W. Heijboer, politieman C.IJ. Reitsma en burgemeester H.A. van der Munnik. Natuurlijk belicht een SGP-studie- lijk in Vlaardingen een stille tocht veilig over kunt. Maar angstgevoe lens zijn vaak erger dan cijfermatig f IJ»' i vereniging zo'n onderwerp vanuit haar eigen perspectief. Toch waren er drie redelijk verschillende spre kers uitgenodigd: SGP Tweede-Ka merlid C.G. van der Staaij, politie man C.IJ. Reitsma en burgemeester H.A. van der Munnik. Voorzitter Koopman was ziek en dus opende vice-voorzitter W. Heijboer. „In de bijbel vind je eigenlijk geen voor beeld van zinloos geweld. Je hebt geweld van de boze tegen de kerk en het geweld van God tegen de goddelozen", aldus Heijboer die uiteindelijk nog wel het voorbeeld van Kaïn en Abel noemde. Het ver haal van de twee broers vanwie Kaïn uit jaloezie zijn broer dood sloeg. „Dat is een voorbeeld van geen zorg dragen voor elkaar. In het verhaal van de barmhartige Sa maritaan zien we juist wel zorg voor elkaar." Heijboer ging nog even in op de actualiteit. Uitgere kend op deze avond werd er name- gehouden om een slachtoffer van zinloos geweld te herdenken. „Bij die tochten gaat men meestal voor bij aan het in Gods handen geven van alle zorgen en moeiten. Bij Hem is troost te vinden, ook voor deze dingen", aldus Heijboer die vond dat eigen rechter spelen in geen geval kan. „De overheid is daarvoor door God aangesteld." Politieman Reitsma uit Sint-Phi- lipsland is jeugdzorgspecialist voor de basiseenheid Oost (Tholen, Rei- merswaal en Kapelle). Hij merkte op dat Tholen en Sint-Philipsland in het algemeen vrij rustig zijn. „Puur cijfermatig valt het geweld op straat hier mee. Maar als ik ou dere mensen spreek, krijg ik een ander beeld. Er zijn angstgevoe lens, al is het nog niet zover dat je hier 's avonds de straat niet meer ailUUlU piUUlOVll TTIUU gv staat. Het begint al klein bij het pesten, plagen op school. Maar soms neemt dat uiteindelijk vrese lijke vormen aan." Reitsma defi nieerde geweld als het bewust ie mand verwonden of pijn doen. Maar ook intimidatie en bedreiging vatte hij onder dit begrip. „Meestal worden zaken trouw aan ons ge meld, maar soms denkt men dat de politie er toch niets mee doet. Dat is een misvatting. Natuurlijk mag je van de politie verwachten dat die zeker op zulke zaken actie onder neemt. En dat gebeurt ook." De politieman noemde enkele cijfers van geweldsuitingen op Tholen. „In 1997 deden zich 50 incidenten voor die met geweld te maken had den. Daarbij werden 37 aangiften gedaan. In 1998 waren het 52 inci denten en 24 aangiften en vorig jaar 35 incidenten en 24 aangiften. Het lijkt te dalen, maar dat is zo bedriegelijk. Want de praktijk leert dat er sterke schommelingen optre den. Volgend jaar kunnen het er weer veel meer zijn. Bij een aantal van die incidenten werd een wapen gebruikt. Dat kan een bierflesje zijn, maar ook een mes of erger." Reitsma gaf aan dat de politie ook flink heeft ingezet om dit soort geweldsuitingen tegen te gaan. „We hebben het VOS-project (veiligheid op straat). In het week einde surveilleren er zes politie- - mensen in Sint-Annaland en Tho len. De politie komt dan ook werkelijk uit de auto. En ik kan u wel vertellen dat ik knikkende knieën had, toen ik dat voor het eerst moest doen. Ik dacht: Hier kom ik niet levend uit. Niemand had dat tegen me gezegd, maar het was mijn eigen vooroordeel. Dat bleek onterecht te zijn. Het con tact met de jongeren, zeker ook in Sint-Annaland, is gewoon goed", aldus Reitsma. Hij schetste dat de politie ook een aantal duidelijke strafmogelijkheden heeft om op te treden tegen lastige jongeren (en ouderen). Openbare dronkenschap, kleine baldadigheden en het wei geren om de richtlijnen van de po litie op te volgen, worden meteen met een bon van 150 gulden be straft. Schelden tegen de politie kost 400 gulden. Ook hinderlijk gedrag bij woningen en bedrijfs panden en het wildplassen wordt beboet. ZIE VERDER PAGINA 5 Ravensteijn zit tot veler verrassing niet in de commissie die de profiel schets opstelt en ook de sollicitanten gaat beoordelen, terwijl al zijn colle ga wethouders/lijsttrekkers daarvan wel deel uitmaken. „Anders waren het allemaal mannen geworden", zegt de liberale voorman, die raads lid mevr. E. Frigge-Hogesteeger de eer gunt om met de kandidaat-burge meesters te spreken, waarvan de bes te straks samen met wethouder Ra vensteijn moet samenwerken. „Een fractievoorzitter kan er wat neutraler tegenover staan omdat hij of zij niet zo nauw met de burgemeester hoeft samen te werken. Gezien de samen stelling van de bevolking is het ook een hele goede zaak, dat er een vrouw in de vertrouwenscommissie zit. Elke fractie staat het bovendien helemaal vrij om iemand aan te wij zen en in principe kiest de VVD voor de fractievoorzitter. Wij vinden dit een hele goede verdeelsleutel en bovendien heeft een vrouw een iets andere kijk op de gang van zaken", aldus mevr. Frigge. Het gevolg hiervan is, dat wethouder Ravensteijn totaal niets over de kan didaat-burgemeesters krijgt te horen. Volgens artikel 6 van de verordening die de gemeenteraad maandag a.s. behandelt, geldt de geheimhoudings plicht van de leden van de vertrou wenscommissie ,ook tegenover de gemeenteraad en het college van b. en w. De leden van de commissie hebben volstrekte geheimhoudings plicht omtrent hetgeen direct of indi rect aan hen als lid van de commissie ter kennis is gekomen. Deze geheim houdingsplicht geldt zowel tijdens het bestaan van de commissie als na de ontbinding.' Ravensteijn zegt het er .helemaal mee eens' te zijn. „Met de fractie is dit zo besproken en bovendien is de vertrouwenscommissie van de hele gemeenteraad. Het minimale dat wij als VVD konden doen, is het inbren gen van een vrouw." De Thoolse gemeenteraad stelt maandagavond de verordening vast voor de vertrouwenscommissie en benoemt dan ook de zes leden. De PvdA vaardigt wethouder I.C. Moerland af, de SGP wethouder K.A. Heijboer, de VVD fractievoor zitter mevr. E. Frigge-Hogesteeger, het CDA wethouder W.C. van Kem pen, de RPF/GPV fractievoorzitter P. van Belzen en D66 levert een in breng via raadslid J. van den Don ker. De raad moet daarna snel aan de slag, want een week later al - maan dagavond 31 januari - komt com missaris der koningin drs. W.T. van Gelder naar Sint-Maartensdijk om tijdens een openbare raadsvergade ring te horen, hoe de profielschets eruit ziet. Gebruikelijk meldt hij dan al het aantal sollicitanten en hun politieke kleur en eventuele kerkelijke achter grond; maar dat is nog niet aan de orde. Het ontslag van burgemeester H.A. van der Munnik is namelijk nog steeds niet verleend en daardoor is de vacature Tholen nog niet open gesteld. Eerst komt de profielschets en aan de hand daarvan kunnen kan didaten beslissen of ze zullen solli citeren. Er is een omgevingsprofiel opgesteld en een takenpakket, maar de gemeenteraad moet in de profiel schets nog aangeven, of de burge meester naast zijn traditionele taken als openbare orde en veiligheid ook nog andere portefeuilles als bijvoor beeld ruimtelijke ordening of econo mische zaken krijgt. Voordat Tholen vier wethouders kreeg, had de bur gemeester die zwaardere taken en het al of niet handhaven daarvan, kan van invloed zijn op de keuze van gegadigden voor Tholen. Ingewijden stellen, dat een burge meester zonder echte' portefeuilles ook nuttig werk kan doen als ,de man met de oliespuit die de goede samenwerking bevordert.' Maandagmorgen 17 januari togen de vier Thoolse wethouders en se cretaris Nieuwkoop naar Middel burg om van gedachten te wisselen over de procedure. Een standaard bijeenkomst op verzoek van de commissaris. Hij onderstreepte nog eens het belang van een goede pro fielschets. ZIE VERDER PAGINA 3 Afdelingen hout- en bouwbond CNV bundelen krachten Vijf jubilarissen rijk bezit voor toneelvereniging St. Joseph Scholen voor voortgezet onderwijs zijn tevreden over Thoolse leerlingen Sarien Bout-Sakko wilde niet in het onderwijs, maar neemt na 25 jaar afscheid als juf Rioolwaterzuivering in Smalstad is krachttoer voor het waterschap Schilderij van nutsspaarbank hangt al 18 jaar in Tholen Zeventig mannen en vrouwen op auditie voor Sutallands spektakel in juli Hoog niveau bij NK apporteren in polders van Sint-Annaland Eerste team Batho maakt competitie niet af DE WIL IS DE ZIEL VAN ALLE ARBEID Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Het is een unicum voor Tholen. Zon dagmorgen zullen vijf kerken en ge loofsgemeenschappen samen een eredienst houden in de Ichthuskerk aan de Doelweg in Tholen. De deel nemende gemeenten zijn de Rooms Katholieke Kerk, vrijzinnige geloofs gemeenschap NPB (Protestanten bond), de Christengemeente, Her vormde Gemeente Immanuël en de Gereformeerde Kerk. De oecumeni sche dienst wordt gehouden in het kader van de week van het gebed voor de eenheid van christenen. Deze week wordt georganiseerd door de Wereldraad van Kerken en in vierin gen over de hele wereld wordt overal min of meer dezelfde liturgie aange houden. Het thema van de dienst is: Gezegend zij God die ons in Christus heeft gezegend (Efeze 1 vers 3). Aan de dienst verlenen leden van alle deelnemende gemeenten medewer king. De meditatie wordt verzorgd door ds. D. Peters van de NPB. Ver der verleent ook het koor Passage (voorheen het NCVB-koor) zijn me dewerking. Organist is W.C. van Kempen. De dienst in de Ichthuskerk begint om tien uur. Na afloop wordt er koffie gedronken en kan men met elkaar napraten over de dienst. De trouwzaal in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk wordt van 6 tot en met 16 maart voor 85.000 gulden opgeknapt. Er moet een sfeervolle ruim te met een warme uitstraling komen, die tevens geschikt is voor het ma ken van fotoreportages. Maar de bestemming van de ruimte blijft multi functioneel, zodat er meer in kan gebeuren dan trouwplechtigheden. De wanden worden geschilderd in een lichte crème tint, het meubilair wordt hergestoffeerd in een donke re zand- of bruin/beige tint en ook qua opstelling gewijzigd. Er komt nieuwe vitrage in een donkere tint, afgewisseld met gordijnen in een lichtere accenttint in de doorgang tussen de trouwzaal en de entree hal. Een nieuwe katheder en een verrijdbaar tafeltje moe.ten de amb tenaar van de burgerlijke stand in een betere stemming brengen en het bruidspaar komt meer in de schijnwerpers te staan met een ac centverlichting ter hoogte van de stoelen. Er komen forse planten. Het uit 1971 geborduurde doek (een geschenk van de plattelands vrouwen bij de gemeentelijke her indeling) ,zal worden verwijderd', zo hebben b. en w. besloten. Daar voor in de plaats komt een beschil derd paneel van mevr. Van Meer van atelier de Grebbe uit Bergen op Zoom. Wat voorstelling en kleur zal dit afgestemd worden op de schilderijen van de Oranjes. Verder wordt er een vloerkleed aange schaft, dat tussen de ambtenaar van de burgerlijke stand en het bruid spaar wordt gelegd. Het ontwerp van de verbetering komt van Wine Design Interior, bu reau voor interieurarchitectuur en meubelontwerp. Volgens een uit 1997 daterende enquete onder Thoolse bruidsparen is de huidige trouwzaal in Sint-Maartensdijk ,kil en sfeerloos.' Daar komt in maart verandering in. Ook de entreehal wordt in het verbeteringsplan mee genomen. De commissie middelen van de gemeenteraad zal eerst nog advies uitbrengen over het voorstel van b. en w. B. en W. willen 16.000 gulden uit trekken voor nieuwe borden bij de ge meentegrenzen. Op dit nieuwe bord komt volgens het voorstel ook het ge meentewapen van de Poolse zusterge- meente Itawa te staan. Het gaat om het vervangen van de vier borden op de gemeentegrens van Tholen: op de Oesterdam en Philipsdam en bij de brug van Tholen en Oud-Vossemeer. Net zoals er bij de bebouwde kom- grenzen nieuwe borden zijn versche nen zouden er ook bij de gemeente grens nieuwe borden moeten komen in dezelfde stijl en in dezelfde kleur: geel/blauw. Het kenbaar maken van de steden band tussen Tholen en Itawa op de borden is volgens het college een 'lang gekoesterde wens.' B. en w. wijst erop dat ook andere gemeenten in Zeeland en West-Brabant op derge lijke manier uiting geven aan de band met een buitenlandse gemeente. In de begroting is echter geen post voor deze uitgave opgenomen. Het college stelt voor de 16 mille te halen uit post onvoorzien. Dinsdag praat de openbare commissie gemeentelijke ontwikkeling over het aanschaffen van de vier borden. Aanvang 19.30 uur. „Het is de vierde keer in dertien jaar dat we dit doen, maar veel levert het over het algemeen niet op", vertelt politieman A.P. van de Belt. De par tij is het restant van de rijwielen die tussen augustus 1997 en december vorig jaar zijn gevonden. Maande lijks doen drie tot vier Tholenaren aangifte van vermissing van hun fiets. „En dan zijn er natuurlijk nog die geen aangifte doen, wat we dus niet weten." De politie registreert van zowel de verdwenen als de ge vonden exemplaren zoveel mogelijk kenmerken in de computer. Komen die kenmerken overeen, dan geeft de computer een signaal en kan weer ie mand blij gemaakt worden met zijn of haar rijwiel. Maar als er onvol doende kenmerken bekend zijn, blijft die herkenning uit. Daarom dit kijkuur, zodat mensen mogelijk hun fiets alsnog terugvinden. Bij de 45 exemplaren die er nu staan, ontbreekt bij zowat allemaal de post code in het frame. Terwijl dat juist een heel goed herkenningspunt is. „Als die erin gegraveerd is, kunnen we van gevonden fiets praktisch al tijd de eigenaar opsporen", zegt Van de Belt. Hij hecht waarde aan die postcode, zou willen dat mensen die bij verhuizing of verkoop zouden la ten aanpassen. En dat rijwielhande- C. van 't Hof uit Sint-Philipsland in laren deze er bij een nieuwe fiets gratis in zouden graveren. Zo af en toe loopt iemand het terrein op en bekijkt de rijwielen: heren-, dames- en kinderfietsen staan er, 'opoe'-modellen en mountain-bikes. Zelfs een exemplaar met een kran tentas van de PZC eraan. Een bewo- gesprek met agent A.P. van de Belt om de gestolen fiets van zijn zoon terug te vinden. Hij heeft echter pech. ner van de Molenvlietsestraat is be nieuwd of er niet toevallig één van de drie fietsen tussen staat, die vori ge zomer tijdens de vakantie uit zijn schuurtje zijn gestolen. Een Sint- Philipslander zoekt de van zijn zoon gestolen nog bijna nieuwe fiets. Bei den komen voor niets. Ze hebben een afschrift bij zich van de aangifte die ze na de verdwijning deden. Want pas als duidelijk het eigen domsbewijs is geleverd, wordt een fiets teruggegeven. En wie een fiets herkent maar nooit aangifte heeft ge daan, moet dat alsnog doen. Eén van de redenen is, dat voorkomen moet worden dat iemand er straffeloos met andermans fiets vandoor gaat. Maar de eigenaren van deze exem plaren kunnen naar hun rijwiel flui ten, want ze zijn donderdagmiddag door een opkoper meegenomen naar Rotterdam. De opbrengst ervan is voor de gemeente. 3.000 Showroom keukens en DONDERDAG O VRIJDAG KOOPAVOND GOES RINGBAAN WEST Rb - 0113-216451 HULST INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 Bel 0800-0153 voor een koopzondag bij u in de buurt ot kijk op internet http:7www.hans-verkerk.nl inbouwapparaten moeten ruimte maken voor de nieuwe collectie

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1