Provincie Zeeland Stad en platteland Rabobank Tholen reikt reischeques uit aan winnaars van prijsvraag kerstmarkt Zeeuwse bevolkingsprognose 28 teams in schooldam- en schaaktoernooi Meulvliet Koersballen Officiële Mededelingen Emergo 2 verliest in matige partij tegen KVK 3 Donderdag 20 januari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOQLSE COURANT 19 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 3/2000 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Einde Stuurgroep Oosterschelde Wonen in een dorp of in de stad. Moeten we de verschillen aanstippen en op die manier beleid voeren? 'Nee', zegt Scoop, 'natuurlijk zijn er verschillen, maar willen we Zeeland evenwichtig ontwikkelen, dan moeten we stad en platteland als één geheel beschouwen'. Statenleden in beeld Mooie films Ruime winst Noad 4 Verkeer en Vervoer Aanvraag ontheffing Wegenverordening voor aanpassing van de provinciale wegen N681 en N682 in de gemeente Terneuzen «11 Tholense Boys verzuimt te scoren tegen koploper Abdij Een van de eerste onderwerpen die worden behandeld in een nieuw jaar, zijn de gemeentelijke bevolkingscijfers van het afgelo pen jaar. In dit geval de vorige eeuw, het jaar 1999. Er worden ook voorspellingen gedaan voor de toekomst. Er ligt nu een be volkingsprognose voor de provin cie Zeeland 1999 op tafel, die loopt tot het jaar 2030. De Zeeuwse ontwikkelingen met betrekking tot geboorte, sterfte en de totale migratie (binnen- en buitenland) zijn vergeleken met de bevolkingsprognose 1999 van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Analysejaren De Zeeuwse bevolkingsprognose 1999 is gebaseerd op zes jaar analyse, namelijk van 1992 tot en met 1997. Er is een voor spelling gemaakt op basis van een doorrekening van geboorte en sterfte, zonder migratie en een voorspelling mét migratie (vestiging en vertek). Geboorte, sterfte en migratie Het aantal geboorten in Zeeland daalt nog steeds. De levens verwachting neemt daarentegen toe. De veronderstelde levens verwachting voor mannen en vrouwen in 2010 is respectie velijk 76,0 en 81,5, voor 2050 is dat 80 en 83 jaar. Het verschil in leeftijd tussen beide seksen wordt steeds kleiner. De oorza ken hiervoor moeten worden gezocht in het rookgedrag, het algemene levenspatroon en de werkomstandigheden, die steeds meer overeenkomen. De binnenlandse migratie onder jongeren (15-24 jaar) blijft ook in de toekomst hoog en het vertrek onder de middengroep (25-29 jaar) blijft stijgen. De binnen landse migratie in Zeeland wordt onvoldoende gecompenseerd door de vestiging van ouderen. Voor de korte termijn wordt een toename van buitenlandse mi gratie verwacht. Er hebben de laatste jaren in toenemende mate asielzoekers en vluchtelingen onderdak gekregen in Zeeland. Conclusies De totale bevolking van Zeeland zal zich, afgaande op de trend 1992-1997, ontwikkelen binnen een bandbreedte van -1% tot +8% in de komende dertig jaar, oftewel een afname van 4400 tot een toename van 31.000 perso nen. Informatie De bevolkingsprognose provincie Zeeland 1999 is op te vragen bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. Na 23 jaar komt het werk van de Stuurgroep Oosterschelde ten einde. Formeel dienen de deelne mers hun fiat nog te geven aan een voorstel van het dagelijks bestuur van de stuurgroep. De Stuurgroep Oosterschelde werd in 1977 opgericht, toen het Kabinet besloot de Oosterschel de niet hermetisch af te sluiten, maar - vanwege de milieubelan gen - een waterdoorlatende stormvloedkering te bouwen. In de stuurgroep werkten alle be trokken overheden en belangen organisaties samen om vorm te geven aan de ontwikkeling en het beheer van het Oosterschelde- gebied. Dit werd gebundeld in het 'Beleidsplan Oosterschelde', waarvan alle deelnemers afspra ken zich eraan te houden. Op initiatief van de Stuurgroep Oosterschelde en de provincie Zeeland, heeft de Oosterschelde nu de status gekregen van Nationaal Park (in oprichting). Het Nationaal park krijgt een Overlegorgaan dat zeer breed is samengesteld. Vandaar dat de stuurgroep nu kan worden opge heven. Nieuws Op verzoek van het provinciaal bestuur heeft Scoop (het Zeeuws Instituut voor zorg, welzijn en cul tuur) de jongste resultaten van het nationale woningbehoefte onderzoek onaer de loep te nemen, met het oog op het door de provincie te voeren beleid. Er is vooral gekeken naar de ver houding tussen het wonen in de stad en op het platteland. Voor het provinciebeleid is dit een actueel thema, aangezien er ver schillende plannen op stapel staan waar dit soort gegevens voor gebruikt kan worden, bij voorbeeld: 'vitaal platteland', het 'omgevingsbeleid', een 'strate gische toekomstvisie' en stede lijke vernieuwing). Goed wonen Uit een vergelijking tussen de provincie Zuid-Holland, de rest van Nederland en Zeeland blijkt dat de provincie Zeeland kan wor den gekenschetst als aange naam, veilig, met voldoende par keer- en groenvoorzieningen, maar met een naar verhouding gering gebruik van het openbaar vervoer. De samenstelling van de woning voorraad is eenzijdiger, de bevol king is ouder en men is minder geneigd tot verhuizen. Vergeleken met andere Nederlan ders, is de Zeeuw het meest te vreden met woning en woonom geving. Een en ander illustreert zowel de kracht als de zwakte van Zee land. Een aanbeveling voor de toe komst is de gunstige 'woonposi- tie' te behouden, maar heldere keuzen te maken bij het schep pen van arbeid en voorzieningen. Eén geheel Uit analyses blijkt dat dorpen steeds meer het karakter krijgen van sociale woongemeenschap pen. Het beeld van de platte landsbevolking, wonend volgens traditionele rolpatronen, vervaagt steeds meer. Op het platteland wonen naar verhouding heel wat tweeverdieners, werkzaam in han del en industrie en niet in het agrarische bedrijfsleven. Zwakke plek is het groot aantal ouderen met een laag inkomen dat in het buitengebied woont. Dit verklaart wellicht ten dele de naar verhouding grote vraag om 'meergezinswoningen' op het platteland: de woonzorgcentra zijn er populair. De wisselwerking tussen stad en platteland wordt steeds intensie ver: mensen werken in de stede lijke gebieden - en wonen in de dorpen. Een punt is wel dat het voorzieningenniveau in de steden niet evenredig toeneemt. Het 'buitengebied' draagt daartoe maar zeer beperkt bij. De steden moeten zelfs hun uiterste best doen de inwoners vast te hou den. Vastgesteld wordt dat de gren zen tussen stad en platteland steeds vager worden: het werk en de voorzieningen zijn op korte afstand in de stad; veel mensen wonen naar tevredenheid op het platteland. Dit is een reden om in het beleid de stad en het platteland als één regionaal geheel te benaderen. Het behoud en verbetering van de kwaliteit van de woonomge ving, zowel voor stad als dorp, schept kansen voor Zeeland zich te presenteren als een uitstekend woon- en werkgebied. Het 'wonen' moet dan meer om vatten dan het hebben van een goed huis. Het wordt dan ook bepaald door het landschap, de cultuur en het niveau van voor zieningen. Aanbevelingen zijn o.a. dat Zee land stevig zal moeten werken aan stedelijkheid als motor van de Zeeuwse samenleving. Het huidige provinciebeleid van bun deling van voorzieningen, ver dient krachtige voortzetting. Voor de verdere ontwikkeling van Zeeland is het belangrijk te stre ven naar meer kennisintensieve bedrijvigheid, zijnde een belang rijk antwoord op het probleem van de toenemende vergrijzing. Enkele cijfers Het wonen in Zeeland wijkt op een aantal punten behoorlijk af van Nederland als geheel. In Zeeland woont 87 procent van de bevolking in een eengezins woning (Nederland 69%). Het per centage koopwoningen is 63% (huur 37%); landelijk is dit respec tievelijk 51 en 49%. De 'verhuisgeneigdheid' is in Zee land 18%, in Nederland 24%. Bij vergelijkende cijfers tussen Zuid-Holland, Zeeland en Drenthe, komen er nogal wat verschillen uit de bus, waarbij de laatste twee provincies over het alge meen sterke overeenkomsten vertonen. Gevraagd naar basisscholen zegt ruim 90% van de inwoners van alle drie de provincies: voldoende aanwezig. In Zeeland vindt 76% dat er genoeg winkels zijn (Zuid- Holland 85 en Drenthe 80%). In Zeeland gaat 46% van de bevolking niet met de auto naar het werk (in Zuid-Holland 49%; Drenthe 39%). Overigens gebruikt in Zeeland en Drenthe maar 2 procent het openbaar vervoer om op het werk te komen. Natuurlijk: het zijn allebei mooie provincies en ook om naar je werk te gaan, gebruik je dan de fiets! Voor wie het rond de millen niumwisseling is ontgaan: er is een brochure verkrijgbaar, waarin alle Zeeuwse Statenleden (por tret, adres, politieke wensen en hobby's) zijn vermeld. Het drukwerk is gratis verkrijg baar bij het Informatiecentrum van de provincie, tel. (0118) 63 14 00. Wie gratis voor bijeenkomsten, onderwijsdoeleinden enz. een mooie film over Zeeland wil lenen: keuze volop. Bel met het Informatiecentrum (0118) 63 14 00) en vraag om de - eveneens gratis - catalogus, met bestelbon. De families Reijngoudt (links), Van der Dussen en Walpot (rechts) kregen uit handen van reisadviseur Astrid de Wit (midden achter) van de Rabobank Tholen een reischeque en een bos bloemen. (Advertentie I.M.) Vrijdagmiddag maakte de Ra bobank Tholen drie families blij met een reischeque. Zij wonnen deze door de juiste antwoorden in te vullen op de prijsvraag van de Rabobank tijdens de kerst markt in Meulvliet. Aan deze prijsvraag deden zestig mensen mee van wie zes de juiste ant woorden op de vragen wisten. Daaruit trok de Rabobank in to taal drie winnaars die allen een reischeque kregen. De Familie Van der Dussen uit Tholen won de cheque van 250 gulden. De familie Walpot kreeg een cheque van 150 gulden en de familie Reijngoudt uit Sint-Philipsland ontving een exemplaar ter waar de van 100 gulden. De Rabobank Tholen zal naar alle waarschijnlijkheid ook dit jaar weer te zien zijn op de kerstmarkt met weer een nieuwe prijsvraag en leuke prijzen. Voor wie echter niet tot die tijd kan wachten, is er ook nu al een kans op een heel mooie prijs. Wie namelijk een reis boekt bij de Rabobank Tholen met ver trek binnen de periode 1 april tot 31 oktober van dit jaar, krijgt een wedstrijdformulier waarmee maar liefst de hele reis- som teruggewonnen kan wor den. Op de woensdagen 9 en 16 februari worden in gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen weer de Thool- se schooldam- en schaakkampioen schappen gehouden. Er doen in to taal 28 teams mee, 20 dam- en 8 schaakploegen. Bij de schakers hebben de volgende scholen zich ingeschreven: De Re genboog, Eben Haëzer, De Kraal en Ter Tolne uit Tholen, De Luyster uit St.-Philipsland, De Rieburch uit St.- Maartensdi jk, de School met de Bij- bel uit St.-Annaland en De Ark uit Oud-Vossemeer. De schaakwedstrij den beginnen op 9 februari om twee uur en op 16 februari om half twee. De wedstrijden worden afgewerkt in een poulesysteem, de indeling is door loting ontstaan. De damteams zijn beperkt tot twintig (dit vanwege de drukte in de zaal). De deelnemende teams zijn: De Regen boog, Eben Haëzer 1 en 2, De Kraal en Ter Tolne 1 en 2 uit Tholqft, de School met de Bijbel 1 en 2 en de Ee- vliet uit Poortvliet, de Oosterschelde- school 1 en 2 uit Scherpenisse, De Rieburch 1 en 2 uit Sint-Maartens dijk, De Schalm uit Stavenisse, de School met de Bijbel 1 en 2 en de De Casembrootschool uit Sint-Annaland, Het Kompas uit Anna Jacobapolder, de Sint-Anthoniusschool en de Die Heenetrechtschool uit Oud-Vosse- meer. De danswedstrijden beginnen op beide speeldagen om half twee. Er wordt weer gespeeld volgens het Zwitsers systeem. Dat wil zeggen dat de indeling van de volgende rondes wordt bepaald naar aanleiding van de uitslagen. De eerste vier rondes wor den 9 februari gespeeld, de andere rondes op 16 februari. De winnende teams zullen uiteinde lijk de Rabo-wisselbeker in ontvangst nemen. Winstpunten Laura Geluk Laura Geluk heeft twee winstpunten be haald bij een dressuurwedstrijd in Oude Tonge. Ze kwam zondag met Nora uit in de B-dressuur. De eerste proef leverde 159 punten op, de vijfde prijs en een winst punt. De tweede ging nog beter: een derde prijs met 160 punten, en een winstpunt. In Fijnaart behaalde Noad 4 een 0-5 over winning op de vierde keus van FSV. De Sint-Philipslanders staan nu in de midden moot, terwijl Noad 3 in dezelfde klasse onderaan bungelt. Noad begon met een hoog baltempo en hield dat lange tijd vast. Opvallend was dat aanvoerder André van Westen op het middenveld kon blijven gaan; hij was het centrale aanspeelpunt tussen verdediging en aanval en dankte zijn conditie aan het trouw bezoeken van de training tijdens de winterstop. Van Wes ten was ook de aangever van de eerste kans, maar Jan Walpot schoot rakelings naast. Vlak daarna scoorde Walpot wél, nu op aangeven van Jarco Verwijs. FSV pro beerde in de wedstrijd te komen, maar de stugge Noad-verdediging gaf geen krimp. Aan de andere kant werd de Fijnaartse de fensie vastgezet, Edwin Hage bemachtig de de bal en maakte 0-2. De Sint-Philips landers hielden het hoge tempo vast. Jan Walpot knalde de bal van net buiten het zestien-metergebied via de paal in het doel: 0-3. Vlak voor rust viel Kees Reijn goudt uit met een fikse scheenbeenbles sure. Wim Verhage was zijn vervanger. In de tweede helft kwamen Jan Kot en Ri chard Feleus in het veld voor Joes Huijs- mans en Adrie Fonteijne. Noad begon wat angstig, maar de verdedigers stopten de Brabantse aanvallers af. Met name cen traal op het middenveld werd hard ge werkt. Piet-Jan Ridderhof liep er alle gaten dicht. De kansen kwamen dan ook voor Noad, maar de al jaren erg trefzekere Kot komt dit seizoen niet tot scoren. Wél gaf hij een assist op Walpot, die zijn derde treffer van de middag aantekende (0-4). FSV slaagde er met een kopbal uit een hoekschop bijna in om de nul weg te wer ken. Jarco Verwijs, die na een langdurige liesblessure weer van de partij was, redde echter op de lijn. De 0-5 kwam op naam van Edwin Hage. Op een steekpass van Antoine Quist schoot hij het leer in de ver re hoek. Uitslagen van de wedstrijden van: Meulvliet: 1J. Vroegop en mevr. J. Bos 35 p; 2. B. Melching en mevr. T. Soom- ers 27 p; 3. A. Leemreijze en mevr. G. Melching 26 p; 4. mevr. B. Schot en mevr. T. Goode 24 p; 5. W. Schot en mevr. D. Lindenberg 19 p. Tholen-stad: 1. mevr. C. Wilsing en M. v.d. Houten 27 p; 2. mevr. J. Moerkerken en L. Soomers 23 p; 3. J. Bal en mevr. R. Nagtegaal 20 p; 4. mevr. C. Praat en mevr. F. Schellinger én mevr. R. van Driel en mevr. Y. Verkamman 18 p; 6. mevr. R. Burrows en N. Moerkerken 16 p; 7. J. Geuze en D. Schellinger 13 p. Sint-Maartensdijk: I. mevr. C. van Splunter en mevr. W. Lutt 42 p; 2. C. van Gorsel en A. van Splunter 35 p; 3. mevr. T. Goode en mevr. M. Bijl 27 p; 4. mevr. C. Free en W. Bijl 22 p; 5. mevr. M. Dane en A. Leemreijze 21 p; 6. mevr. S. Wolse 15 p. Activiteitenbegeleiding. De Zeeuw se sportraad organiseert een cursus 'recreatief bewegen voor activitei tenbegeleiding' in samenwerking met het Cios. Voor meer informatie tel. 0118-670834. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een aanvraag ont vangen van de N.V. Wester- scheldetunnel voor een onthef fing ingevolge de Wegenveror dening Zeeland 1994 voor de uitvoering van aanpassings- werken aan de provinciale wegen Braakman-Terneuzen (N681) en Philippine-Terneu- zen (N682) in 'de gemeente Terneuzen. De werken zijn nodig in verband met de aanleg van de toeleidende weg naar de Wester- scheldetunnel. Het betreft in hoofdzaak: de reconstructie, met tracéaan passing in ophoging, van het gedeelte N681 vanaf km 2.060 tot km 2.830 de aanleg van 2 rotondes in genoemd gedeelte N681 ten behoeve van de aansluitingen van de verbindingswegen met de toeleidende weg naar de Westerscheldetunnel de reconstructie in ophoging van het gedeelte N682 vanaf km 4.550 tot km 5.310 de bouw van viaducten ter plaatse van de toekomstige kruisingen van de N681 en de N682 met de toeleidende weg naar de Westerscheldetunnel. Gedeputeerde Staten zijn voorne mens de ontheffing te verlenen, met voorschriften ter bescher ming van de veiligheid van weg gebruikers, ter voorkoming van onnodige beperking van de vrij heid van het verkeer en ter ver zekering van de kwaliteit van de te maken werken. De ontheffingaanvraag ligt vanaf 20 januari 2000 tot en met 16 februari 2000 ter inzage bij de Directie Infrastructuur en Vervoer te Middelburg, Abdij 6, kamer D103 en in het regiokan toor te Terneuzen, Willem Alexanderlaan 45, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kan tooruren, een mondelinge toelichting en kopieën van de ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot de heer F.C. Mol, telefoon (0118)-631554. Belanghebbenden kunnen tot uiterlijk 17 februari 2000 hun zienswijze omtrent de ontheffin gaanvraag en de voorgenomen ontheffingverlening schriftelijk naar voren brengen bij Gedepu teerde Staten van Zeeland, Post bus 6001, 4330 LA Middelburg, of mondeling bij de heer F.C. Mol, Abdij 6, kamer D101 te Middelburg, telefoon (0118)- 631554 De A-jeugd van Tholense Boys verloor zaterdag het uitduel tegen koploper Dosko geflatteerd met 3-0. De Tholena- ren speelden een goede partij, maar Dosko bleek doeltreffender. De vorige 1 duels (competitie en beker) werden met grote cijfers verloren. Door blessures en vakantie miste Tholense Boys vijf spe lers. Daardoor moest er een beroep wor den gedaan op B-speler Anthonie Soli- man. Tholense Boys startte goed tegen de koploper. In de beginfase was het spel voor de Tholenaren en er werden meteen wat mogelijkheden gecreëerd. Maar voor het doel lukte het telkens net niet om doeltreffend uit te halen. Naar mate de wedstrijd vorderde, kreeg Dos- ko ook wat kleine kansen, maar echt ge vaarlijk werden de Brabanders niet. De geel-zwarten hadden het grootste deel van de wedstrijd de touwtjes in handen, maar gescoord werd er niet. Vooral te rugspeelballen op de zwak meevoetbal- lende Dosko-keeper, zorgden voor wat hachelijke momenten voor het Brabant se doel. Vijf minuten voor rust was het toch raak voor de thuisploeg. Een kluts- bal belandde precies voor een speler van Dosko ,die van dichtbij inschoot: 1 -0. Na rust drong Dosko meer aan en had ook meer balbezit. Tholense Boys bleef echter gevaarlijk. In de 54e minuut scoorde Dosko weer. Een afstandschot werd gekeerd door de Thoolse keeper, maar in de rebound werd de bal wel ingeschoten: 2-0. Wat Dosko wel klaarspeelde, lukte dus niet bij de Tholenaren. In de 67e minuut werd het zelfs 3-0 voor de Brabantse ploeg. Vanaf de rand van het 16-meter- gebied werd het leer in de kruising ge schoten. De geel-zwarten kregen op nieuw twee drie kansen om te scoren, maar de bal wilde er maar niet in. Zo moest Tholense Boys de punten uit han den geven. Zaterdag spelen de geel zwarten thuis tegen de nummer 2 in de ranglijst: FC Bergen. Emergo 2 speelde in de eerste helft van het duel tegen KVK 3 niet goed, waar door KVK de kans kreeg om een zeer rui me voorsprong te nemen bij rust: 8-2. In de tweede helft ging het iets beter bij Emergo. De ploeg kreeg geen doelpunt meer tegen, maar er werd ook slechts één keer gescoord. Hierdoor werd de eind stand bepaald op 8-3. Adri de Frel, Jos Oostdijk en Patricia Pelgrim maakten de doelpunten voor Emergo. Emergo A en HKC A3 maakten er geen goede wedstrijd van. Bij rust was het voordeel voor HKC met een 3-2 voor sprong. In de tweede helft was het over en uit voor Emergo. De ploeg uit Sint- Maartensdijk maakte geen doelpunt meer, terwijl het team uit Hardinxveld nog vier keer scoorde. De eindstand werd dus 7-2, waarbij Marchel de Frel en Ru ben Steketee de treffers maakten voor Emergo. Emergo C speelde een goede partij tegen Voltreffers C uit Oosterhout, maar, na de eerste helft was dat in de stand nog niet te merken: 2-2. Na rast werd de wedstrijd een regelrechte thriller. Emergo nam eerst eéfi 2-4 voorsprong, maar Voltreffers pak te daarna de leiding over met 5-4. In de laatste minuten pakte de ploeg uit Sint- Maartensdijk toch nog de volle winst met 5-6 door doelpunten van Dominic v.d. Berg (4 keer), Anneloes Oudesluis en Gi- nio Wijngaarde. Emergo D had in de wedstrijd tegen Swift D2 niets in te brengen. Swift was veel te sterk en haalde uit, na bij rust al met 6-0 voor te hebben gestaan. Uiteindelijk werd het 11-0 voor de ploeg uit Middelburg. Emergo W speelde een heel spannende wedstrijd tegen Juliana W en de ploegen gaven elkaar geen duimbreed toe. Het team uit Sint-Maartensdijk kwam eerst nog op achterstand, maar Sander Aarden zorgde met zijn treffer voor de gelijkma ker. De strafworpen gingen deze keer voor Emergo verloren met 16-8. Programma 22 januari: Scheldevogels 3- Emergo, Scheldevogels 5- Emergo 2, Voltreffers A2- Emergo A, Scheldevogels $iV- Emergo W. -

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 19