Rioolwaterzuivering in smalstad is 'krachttoer' voor waterschap Klaarmeester Aart Heijboer stuurt zuivering met computer Schietclub mag minder dan voetbal en duivenclub Uitbreiding installatie Oudelandseweg lijkt meer op nieuwbouw Gasleiding bij de Molenplaat Lavastenen, houtsnippers en champignonmest tegen stankoverlast Donderdag 20 januari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Pr. Juliana ergert zich aan ongelijke behandeling De gemeente Tholen meet met twee maten. Niet alleen met de garantieverlening bij geldleningen aan verenigin gen, maar ook nog met de plaats van een clublokaal. Die klachten uit de schietvereniging Prinses Juliana uit Scherpenisse in een brief aan de gemeentraad. Voor klaarmeester A. Heij- boer uit Sint-Annaland is er nog veel werk te doen voordat alles op rolletjes loopt, maar vrijdag open de dijkgraaf W.A. Gosse- laar van het waterschap Zeeuwse Eilanden offi cieel de vernieuwde riool- wateringzuiveringsinstal latie in Sint-Maartensdijk. In elf maanden tijd is er op het terrein aan de Oude landseweg voor 10,3 mil joen gulden gegraven en gebouwd. Vuil water Maandverband Natuur nagebootst Oude tarief Volgevreten Boot gemist Fusie voorwaarde Zwarte klei Hoge rekening Milieuvergunning Gemeente praat met Goorden over ambitieus plan Met een eenvoudige klik van de muis tovert klaarmeester Aart Heijboer de ene grafiek na de andere op het beeld scherm. De computer houdt alles bij: hoe groot het de biet is van het binnenkomende vuile water op de riool waterzuiveringsinstallatie, hoe groot het debiet is van het uitstromende schone water op de sloot. Hoe hoog het zuurstofgehalte is, het gehalte aan droge stof, ammoni um en nitraat. Vierentwintig uur houdt de computer het zuiveringssysteem in de gaten, maar Heijboer moet het sturen. Na de opening van de rioolwaterzuivering leidde Jan den Engelsman, hoofd onderhoudsdienst technische installaties en zuiveringsbeheer, omwonenden rond. Behalve de smalstad, Scherpenis se, Stavenisse en Sint-Annaland is nu ook Poortvliet op de zuivering aangesloten. Een groots moment, zo kenschetste gezworene A. Ruij- tenberg van het waterschap het in gebruik nemen van de zuivering. De vernieuwing van de rioolwater zuivering maakt deel uit van een groter plan. Zo wordt in 2002 of in 2003 de zuivering in Tholen ver nieuwd. Vanaf de nieuwe persgemalen in Poortvliet, Scherpenisse, Sint-An naland en Stavenisse wordt het ri oolwater via nieuwe leidingen naar Sint-Maartensdijk gepompt. De nieuwe buizen voor Stavenisse worden dit voorjaar gelegd. Het waterschap moet er de Vierde Dijk (bij C. Groenewege) voor open graven. Omdat deze dijk een wa- terkerende functie heeft, mag er tussen 15 oktober en 15 maart niet aan gewerkt worden. Ook de pers leiding van het recreatieterrein Go- rishoek en het uienverwerkende bedrijf Danisco Foods in Sint- Maartensdijk zijn op de waterzui vering aangesloten, zodat de woon kernen van het westelijke deel van het eiland op de zuivering in Sint- Maartensdijk zijn aangesloten. Het afvalwater uit Oud-Vossemeer gaat naar Tholen en Sint-Philipsland heeft zijn eigen rioolwaterzuive ring. Bij Sint-Maartensdijk wordt in mei ook een helofytenfilter aangelegd. Hier wordt het gezuiverde water uit de zuivering nog eens door een rietveld geleid waardoor het nog schoner wordt. In de opslagloods op het terrein heette Ruijtenberg de ongeveer ne gentig genodigden welkom. Behal ve personeel en bestuurders van het waterschap waren dat vertegen woordigers van de provincie en ge meente, aannemingsbedrijven en adviesbureaus maar ook de omwo nenden van de Provincialeweg en de Stenepad. Ruijtenberg legde uit dat het water schap van de rijksoverheid meer stikstof en fosfaat uit het vuile wa ter moest gaan halen. De oude wa- De klaarmeester is in zijn nopjes met de vernieuwde en uitgebreide 'zuuvering' in Sint-Maartensdijk. Het grote werk is achter de rug. Vrij dag vond de officiële opening plaats door de dijkgraaf van het water schap Zeeuwse Eilanden en was Heijboer in net pak bij de plechtig heid aanwezig. Maandag is hij weer gewoon in spijkerbroek om zijn ron de te doen op het terrein aan de Ou delandseweg waar werknemers van een van de aannemers nog volop be zig zijn de laatste klusjes te klaren. Zo moet er nog een lekkage gedicht worden aan een van de slikbassins. En rondom de slibbuffertanks wordt nog getegeld. Maar de installatie is al volop in bedrijf. In de ontvangstput komen de buizen met rioolwater uit de woonkernen Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland, Poortvliet, Scherpenisse Stavenisse en de campings bij Gorishoek bin nen. Het rioolwater uit de smalstad komt vanzelf (onder vrij verval) de zuivering binnen, het vieze water uit de andere dorpen wordt er door een rioolgemaal via persleidingen inge pompt. Hier begint het meten al. „Elke afvalstroom wordt bijgehou den. We kunnen precies zien hoe veel er uit elk dorp komt. Er staan overal persgemalen: in Stavenisse achter de molen bij de oude zuive ring, in Sint-Annaland bij de ijs baan, in Poortvliet bij zuivering ach ter het gymnastieklokaal en in Scherpenisse aan de Platteweg. We kunnen het proces met een frequen tieomvormer zo sturen dat we de ge malen langzaam aan en uit kunnen zetten. Dat is beter voor de verde ling van de druk op de leidingen. Voorheen gingen de gemalen vol aan of ineens uit. Daar had je wel eens schade van." De totale capaci teit van de rioolpersgemalen is 1,1 miljoen liter per uur. Het rioolzui- verngsinstallatie kan 24 miljoen liter water per dag aan. De cijfers zijn in drukwekkend, de bassins ook. Het probleem van de schade door te hoge druk op de leidingen hoort vol gens de klaarmeester tot het verle den, maar het kost nog wel enige weken voordat alle gemalen 'ingere- geld' zijn. „Er zit nog lucht en zand in de leidingen. Dat zal er eerst uit moeten." In het ontvangstwerk staan ook al onderdelen klaar voor het moment dat de meetapparatuur uit de buizen wordt gehaald om geeikt te worden. „Je kan de instroom niet zomaar stopzetten natuurlijk. Het proces terschappen (voor de fusie in 1996) zijn daar volgens Ruijtenberg niet of nauwelijks aan toe gekomen. Ook het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden stond niet met een klaar om maatregelen te treffen om aan die eis van de rijksoverheid te voldoen. „Wij hadden direct na de fusie wel wat anders aan ons hoofd, namelijk om van vier water schappen en een wegschap één or ganisatie te maken." Het waterschap koos uiteindelijk voor twee afvalwaterzuiveringsin stallaties op Tholen: die in de smalstad en in Tholen-stad. De zui vering in Poortvliet moest worden afgebroken. Er moest een riool- persgemaal worden gebouwd en er moesten leidingen aangelegd wor den. Belangrijk uitgangspunt was dat het te lozen water uit de zuive ring moest voldoen aan de eisen die voor de kwaliteit van het sloot water gelden. Ook moest het wa terschap voldoen aan de wet- en re gelgeving, maar daar slaagt het waterschap volgens Ruijtenberg nu moet doorgaan. Daarom zetten we er een ring tussen." In dit betonnen gebouw wordt het water ook ontdaan van grof en fijn vuil: stukken hout, papier, plastic, maandverband, chipszakjes en snoeppapiertjes. Dat gebeurt door een rooster met fijne spleetjes die maar 4 mm groot zijn. „Het vuil wordt samengeperst en komt droog uit het water en gaat via een pijp naar een vuilcontainer. Vroeger was dat handwerk. Het gaf veel verstop pingen van de pompen. Het vuil wordt opgehaald en naar de stort plaats gebracht." Als Heijboer een van de deksels opent van een put waar het rioolwater in kolkt, stinkt het behoorlijk. Maar de stank wordt hier al te lijf gegaan. „De lucht wordt afgezogen met een ventilator en gaat door een lavafilter." Een grote koker van zwarte kunst stof bijna geheel gevuld met kleine lavasteentjes die door een sproeier worden nat gehouden. „Daar wordt de stank al gedeeltelijk mee afge broken. Via een pijp wordt het naar de compostfilter geleid." Deze filter is een open bak waar een dikke laag compost van houtsnippers en cham pignonmest de kwalijke geur van het rottingsproces verder verwijdert. „Het werkt behoorlijk goed, maar het is nog maar pas in bedrijf." Na de eerste behandeling van het ri oolwater loopt de drap naar de zoge naamde selector en zandvanger. „In de selector zitten drie mixers die het afvalwater mengen met actief slib, dat is slib uit de nabezinktank." Dit (retour)slib bestaat uit bacterievlok jes die zich in de installatie hebben gevormd en een belangrijke rol spe len in het zuiveringsproces. In de se lector wordt ook zoveel mogelijk zand uit het water opgevangen. „Dat blijft op de bodem achter." Vandaaruit wordt het water naar de zogenaamde anaërobe tank gevoerd. Een tank waarin nog geen zuurstof is toegevoegd. Het is een kleine bak midden in het indrukwekkende be luchtingsbassin. Deze kuip heeft de grootste diameter en diepte van de gehele installatie: 43 meter doorsne de en 4,75 meter diep. Er kan 6,1 miljoen liter water in. In de anaërobe binnentank (ruim vijf meter hoog) wordt het zelfreinigen de vermogen van de natuur nage bootst. Met behulp van bacteriën wordt het water schoongemaakt. De speciale bacteriën absorberen een deel van de organische vervuiling in het afvalwater. Daarbij geven ze fos- nog niet helemaal in wat betreft het verminderen van het stikstofgehal te in het water. „Het is voor ons niet mogelijk om in 2003 aan de normen te voldoen. Dat komt door de omvang en de ingewikkeldheid van de materie. We verwachten dan aan 70 procent stikstofreductie te voldoen en in 2005 aan 75 pro cent." Een andere belangrijke voorwaarde was volgens de dagelijks bestuur der waterkwaliteit dat er zo doel matig mogelijk wordt gezuiverd te gen lage kosten. En dat het afvalwatertransport en de zuivering op duurzame wijze geschiedt. „De ze krachttoer vergt veel van ons waterschap en vooral van het per soneel waterbeheer. De eerste klus is met goed gevolg geklaard, ter wijl de overige werkzaamheden op schema liggen." Ruijtenberg bedankte alle betrok ken medewerkers voor hun inzet. „Er is hard gewerkt en niet op een paar uur gekeken. Mannen be dankt." Hij feliciteerde ook klaar- faat af, in de vorm van defosfateren- de bacteriën. Later wordt het fosfaat - in de beluchtingstank - verder af gebroken. Het water wordt via de buitenring van de anaërobe tank in het grote bassin gebracht. Met een schakelaar op de brug kan Heijboer de schoepen in werking treden (mixers of voortstuwers) die het water in beweging zetten. Het vlakke oppervlakte verandert in een borrelende watermassa. Door middel van grote blaasmachi- nes wordt er warme lucht in het bas sin gebracht. De buis met lucht loopt als een halsband rond de tank. Hier en daar takt een dunnere buis af om de lucht over de rand in het water te brengen. „Vroeger werd de lucht er in geslagen, maar dit systeem met warme lucht is veel beter voor het zuiveringsproces," zegt de klaar meester. Met behulp van de zuurstof breekt het actieve slib de organische stoffen helemaal af. Ook stikstofverbindin gen worden afgebroken. De defosfa- terende bacteriën nemen weer veel meester A. Heijboer. „Maar er rest nog veel werk voor je." Ook voor Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland staan grote werken op stapel. Voor een planpe riode van 8 jaar is 123 miljoen gul den uitgetrokken. Ongeveer 27 miljoen daarvan is voor Tholen be stemd. „De grootste investering zit uiteraard in de vandaag geopende installatie met de persleidingen en de rioolpersgemalen." Volgens Ruijtenberg is het water schap erin geslaagd om het zuive ren te bewerkstelligen tegen de la ge kosten. „De fusie heeft een lager tarief voor het gebied van het voormalige waterschap Tholen tot gevolg gehad. Het starttarief heb ben we drie jaar kunnen handha ven. Vorig jaar en dit jaar is ons ta rief slechts 3 procent omhoog gegaan, waardoor we nu, vijf jaar na de fusie, op het oude tarief van Tholen zitten, namelijk 105 gulden fosfaat op. De zuurstoftoevoer wordt aan en uit gezet. Beluchte en onbe- luchte periodes wisselen elkaar af. Hierdoor komt een biologische pro ces op gang dat ervoor zorgt dat am monium oxideert naar nitraat. Het nitraat wordt weer omgezet in stik- stofgas en dat vervliegt in de lucht boven de Oudelandpolder. Opvallend is dat deze brug niet draait om het water in beweging te houden zoals bij vele installaties het geval was. „Draaiende bruggen ga ven nogal eens storingen. Deze is ook uitgerust met een speciale trap die in het water hangt. Als je erin valt kun je hier weer naar boven. Ar- bo hè," zegt Heijboer over de veilig heidsvoorziening die de wet op de arbeidsomstandigheden nu eenmaal voorschrijft. „Een goede zaak." In de beluchtingstank hangt meetap paratuur die vanaf de brug uit het water te halen is. 24 uur per dag wordt er gemeten: de hoeveelheid droge stof, het zuurstofgehalte, de hoeveelheid ammonium en nitraat. De ammoniummeter moet elke per vervuilingseenheid. Als u dan ziet wat hier gerealiseerd is, dan kunnen we stellen dat we er tot op de dag van vandaag in geslaagd zijn." Met enkele cijfers schetste de ge zworene wat er zoal aan werk is verzet. Voor de uitbreiding is 15.000 m3 meter grond uitgegra ven, afgevoerd of hergebruikt. Er is 7000 m3 zand gebruikt en alleen bij het storten is 1600 m3 beton ge bruikt. Het werk is op 23 november 1998 begonnen en op 22 oktober 1999 werd de installatie in bedrijf genomen. Het rendement is een stuk verbeterd. Ruijtenberg be dankte de gemeente en voor de ver eiste vergunningen het aanleggen van de leidingen en voor de uit breiding 'die echter meer op nieuwbouw lijkt.' De omwonenden van de zuivering in Poortvliet ondervonden volgens Ruijtenberg nogal eens last van stank. „Van deze installatie hoeft u dat naar verwachting niet te vre zen." maand vervangen worden. Geen goedkope zaak, weet Heijboer. „Het is een Deens product. Elke maand komt een koerier uit Denemarken een nieuwe brengen." De bacteriën hebben hun werk ge daan: de biologische vervuiling is opgepeuzeld, het water kan naar de nabezinkbak. Met een doorsnede van 42 meter en een diepte van twee me ter ook bepaald geen kleintje. Hier staat het water nagenoeg stil. De vol gevreten bacteriën zinken naar de bodem en vormen een slib-laag die door een schuiver aan de ronddraai ende brug in het midden van het bas sin wordt verzameld. Daar wordt het afgevoerd naar de selector om ge deeltelijk weer terug in het proces te worden gebracht. Het overtoiling slib verhuist naar een kleiner bassin, de indikker, op het terrein. Het gezuiverde water stroomt over een getande rand een goot in die evenwijdig aan de cirkelvormige i Namens de gemeente Tholen feli citeerde wethouder K.A. Heijboer het waterschap met het gereed ko men van de rioolwaterzuivering. Maar ook de gemeente wilde de wethouder gelukwensen. „In prin cipe is de investering voor de men sen gedaan. Het gaat immers om de volksgezondheid." Heijboer legde het belang uit van een goed rioleringsstelsel dat op één punt afwatert: op de zuivering. „We proberen te voorkomen dat er onderweg problemen optreden, zo als water op straat, lekkage naar de bodem of juist andersom." Een belangrijker punt is volgens Heijboer dat er bij hevige regen buien zo min mogelijk vervuild ri oolwater op het oppervlaktewater wordt geloosd (via de overstort). Niet alleen op dit punt werkt de gemeente samen met het water schap. Ook bij het saneren van lo zingen in het buitengebied en het terugdringen van het grondwater- overlast en het voorkomen van wa teroverlast hebben instellingen el kaar nodig. Volgens Heijboer betekent dat niet dat beiden het op alle punten met elkaar eens zijn. Wel moet er ge streefd worden naar een gezamen lijke oplossing, waarbij de kosten zo laag mogelijk worden gehou den. De wethouder maakte van de gele genheid gebruik om er voor te pleiten het kwijtscheldingspercen tage van het waterschap voor de minder draagkrachtige burger ge lijk te stellen met die van de ge meente (100 procent). Zoals er nu wordt samengewerkt om de zuivering in Tholen aan te pakken, zo is dat niet gebeurd voor die in de smalstad. „In feite heb ben we net de boot gemist. Op het moment dat de plannen voor de uitbreiding van de zuivering in Sint-Maartensdijk werden ge maakt, waren de mogelijkheden voor het maken van computermo dellen voor het toekomstig gebruik nog niet toereikend genoeg." Ook waren er gelukwensen van di recteur R Kemps van aannemings maatschappij Van der Straaten uit Hansweert. Hij zei blij en niet blij te zijn. Blij omdat het werk vol tooid was en niet blij omdat het bedrijf weer op zoek moet naar an der werk. Namens de aannemers bood hij dijkgraaf Gosselaar een informatiebord aan met de platte grond van de rioolwaterzuiverings installatie. Na de toespraken begaf het gezel schap zich naar de beluchtingstank waar de genodigden op de vaste brug getuige konden zijn van de openingshandeling. Gosselaar zet te de knop aan om de beluchting in werking te stellen. Daarna werden de bezoekers in kleine groepjes rondgeleid langs bassins, door pomphuizen, het bedieningsge bouw en kelders. tank loopt, stort zich in een bak en verdwijnt via een buis onder de Ou delandseweg om in de sloot uit te komen en deel te worden van het op pervlaktewater uit de omgeving. Uiteindelijk wordt het door het ge maal De Noord op de Oosterschelde uitgeslagen. Volgens Heijboer is het rendement van de installatie boven verwach ting. „De fosfaatverwijdering is door de grote beluchtingstank en de grote selector groot. Het fosfaat wordt voor 79,3 procent verwijderd. Dat was 40 procent. Het is biolo gisch afgebroken. Er zijn geen che micaliën aan te pas gekomen. En als straks ook de helofytenfilter erbij komt (een rietveld waar het gezui verde water doorheen wordt gevoerd red.) dan wordt het nog schoner. Be ter kun je het niet krijgen." Ook de verwijdering van nitraten ligt rond de tachtig procent. Een nieuw snufje aan de nabezinktank is dat de rand - waar het wiel van de brug over rijdt - in de winter ver warmd kan worden. „Als het gevro- De brief is al van 25 augustus en prijkt vijf maanden later op de raadsagenda. „Iedereen bij de ge meente is ervan overtuigd dat dit de schoonheidsprijs niet verdient", zegt woordvoerder F.A.P.M. Bakx. „Maar de brief is op drie verschil lende bureaus behandeld: voor de garantstelling, bouwzaken en ruim telijke ordening. En op bouwzaken zit men met een gigantisch perso neelsprobleem, zodat het allemaal lang heeft geduurd." De schietvereniging 'stoort zich er vreselijk aan' dat de gemeente 'een andere, schijnbaar belangrijker sport wel aanspraak laat maken op gemeentegarantie.' In de brief wordt Tholense Boys genoemd, die van de gemeente een garantie heeft gekre gen voor de uitbreiding van de ge bouwen. De schietvereniging heeft echter nog een tweede argument dat er met twee maten gemeten wordt. Oorspronkelijk wilde men aan de Veerdijkseweg in Scherpe nisse een nieuwe schietbaan bou wen. Tenslotte is Prinses Juliana daar gevestigd, maar de gemeente weigerde toestemming. „Ons werd steeds voorgehouden, dat het ter rein aan de Veerdijkseweg een ag rarische bestemming had en dat een schietbaan hier absoluut niet kon. Als het echter om een postduiven vereniging gaat, dan kan het plotse ling wel", aldus secretaris L. Bij- nagte, die de gelijke behandeling van zijn club in twijfel trekt. In hun antwoord wijzen b. en w. op de pogingen om een centrale eilan- delijke schietaccommodatie van de grond te krijgen. Stavenisse haakte af en stichtte een eigen baan aan de Pilootweg en ook die club ving voor garantie bot bij de gemeente. Een zelfde beleid werd toegepast bij een verzoek van de Eendracht uit Tho len en vervolgens ook bij prinses Juliana uit Scherpenisse, die ten slotte op het industrieterrein van Sint-Maartensdijk een schietaccom modatie bouwde. De gemeente wil de alleen meewerken als de schiet- clubs zouden fuseren, een eis die niet aan andere (sport)verenigingen wordt gesteld. Prinses Juliana pro beerde de grond van de gemeente voor een symbolisch bedrag te krij gen. Toen dat niet lukte, werd ge probeerd de 35.000 gulden die de grond vergde, als subsidie van de gemeente te krijgen, maar de ge ren had, bleef de oude brug hangen. Nu zal dat niet meer gebeuren." Een deel van het slib wordt in het proces teruggebracht, maar het res tant vormt een probleem. Werd het vroeger als mest gebruikt en op de akkers uitgereden, sinds een jaar of vijf is dat verboden. Uit onderzoek is gebleken dat er nog te veel zware metalen in achterbleven (uit koperen leidingen of zinken dakgoten). Van de indikker wordt het slib naar de slibbuffertanks gebracht door de pompen in de kelder van het bedie ningsgebouw. Vier van de bestaande bassins worden hergebruikt als slib- buffer, de vijfde is nieuw en staat te genover het kantoor van Heijboer, is vier meter diep met een diameter van 30 meter, goed voor 2,9 miljoen liter. In totaal kan er op de zuivering een half jaar lang 4,8 miljoen liter worden opgeslagen. Het waterschap huurt twee keer per jaar een milieutechnisch bedrijf in om met een slibontwateringsinstal latie het water (via een centrifuge) uit het slib te halen. Wat overblijft, is een soort zwarte klei dat met een vrachtwagen naar de stortplaats werd gebracht. Maar vanaf 2000 moet het naar de verbrandingsoven in Moerdijk. Heijboer houdt niet alleen toezicht in Sint-Maartensdijk, maar werkt ook op de zuivering in Tholen. Sinds 1988 werkt hij bij het water schap. Eerst bij het waterschap Tho len. Samen met Toon Bolier uit Scherpenisse had hij het beheer over de rioolpersgemalen en poldergema len. Jan den Engelsman was hun chef. Na de fusie werd het werk op nieuw verdeeld. „Er werd een split sing gemaakt tussen waterbeheer (poldergemalen) en zuiveringsbe heer. Ik mocht aangeven wat ik het liefst wilde. Ik heb gekozen voor de zuivering. Zo ben ik klaarmeester geworden. Leen Andriesse uit Scherpenisse doet nu de polderge malen en persrioolgemalen. Den Engelsman is vanaf 1 januari hoofd van de onderhoudsdienst technische installaties en zuiveringsbeheer." Heijboer stuurt het proces, maar on derhoudt ook de pompen, regelt de meetapparatuur, neemt monsters en analyseert ze. En 'loopt' storings dienst: alle onderdelen van de zuive ring worden door hem dagelijks geïnspecteerd. Daar waar storingen optreden, probeert hij ze te verhel pen. Lukt dat niet, dan schakelt hij de onderhoudsdienst in. „Als je ziet wat je nu al nodig hebt om voor vijf woonkernen rioolwater te zuiveren, dan is dat heel veel. Tholen en Oud- Vossemeer zijn er niet eens op aan gesloten. De mensen klagen wel eens over het waterschap. Ze vinden de rekening zo hoog. Maar er.js veel voor nodig om het afvalwater te zui veren. We worden het ook van over heidswege verplicht. Het zou goed zijn als de mensen eens een keer hier komen kijken." k meenteraad zei nee. Alleen bij een fusie van de vier schietverenigingen in Tholen, Scherpenisse, Poortvliet en Sint-Annaland zou er gemeente garantie verleend worden. Volgens b. en w. gaat de vergelij king van Prinses Juliana met Tho lense Boys dan ook niet op. Wat de Veerdijkseweg in Scherpe nisse betreft, stellen b. en w. dat het bestemmingsplan daar geen agrari sche, maar een bedrijfsbestemming aangeeft. Op dit bedrijventerrein zijn overigens voornamelijk bedrij ven gevestigd die een nauwe relatie hebben met de agrarische sector. Vanaf december 1993 zat Prinses Juliana tijdelijk in de hallen van Meijer, toen er niet meer in de gymzaal van Scherpenisse gescho ten mocht worden. En in januari 1998 werd een bouwvergunning verleend voor de nieuwe accommo datie aan de Pluimpotweg in Sint- Maartensdijk. Ten aanzien van de postduivenver eniging bestonden geen bezwaren tegen de vestiging van een vereni gingsgebouw aan de Veerdijkse weg. Ook deze vereniging had dringend behoefte aan een nieuw gebouw, ter vervanging van het houten gebouw aan de Dorpsweg in Scherpenisse. De milieubelas ting van een verenigingsgebouw van een postduivenvereniging is echter nihil, aldus b. en w. Hier voor was ook geen milieuvergun ning nodig; dit in tegenstelling tot de schietclub. Uit het antwoord van b. en w. wordt niet duidelijk, of Prinses Juliana voor de Veer dijkseweg een milieuvergunning heeft aangevraagd en op welke gronden die door het college is af gewezen. De gemeenteraad mag maandag avond beslissen of b. en w. van Tholen inderdaad met twee maten meten. Het gemeentebestuur heeft J.M.F. Goorden uitgenodigd voor een ge sprek over het afstaan van de 11 ha. pachtland bij Tholen voor de verwezenlijking van het ambitieu ze plan tegenover Van der Harst op het bedrijventerrein Welgelegen. Hier zou een woonboulevard met kantorencentrum en een garage verrijzen. De grond is eigendom van een Belg, terwijl Goorden van boerderij de Laatste Stuiver de pachter is. Het is niet de eerste keer dat hij moet wijken voor oprukken de woningbouw of bedrijvigheid. „Een 25 jaar geleden moest ik al grond afstaan in Dalempolder voor de aanleg van die nieuwe woon wijk. En later gebeurde in de Slab- becoornpolder hetzelfde voor de industrie. En dan nu de uitbreiding van Welgelegen weer. Tot nu toe heb ik steeds compensatiegrond gekregen, maar de grond is duur tegenwoordig." Misschien dat er in het ruilverkavelingsblok Tholen nog ruimte gevonden kan worden voor Jan Goorden. Hij wacht de besprekingen met de gemeente eerst af. De boerderij de Laatste Stuiver, in de lus van de wegen bij de Thoolse brug, is zijn eigendom. Het pand valt onder monumenten zorg. Vorige week werd gemeld, dat op de grond van de Belgische eige naar de woning en het bedrijfsge bouw van A. Goorden staat, maar dat is onjuist. De 11 ha. van de Belg betreft alleen de grond in de punt, ingesloten door de voormali ge Langeweg en de afslag naar Poortvliet. Het perceel grenst wel aan de 20 ha. grond die A. Goorden aan weerskanten van zijn gebou wen heeft. „Maar met ons is er geen enkel contact geweest en wij willen ons landbouwbedrijf ook graag voortzetten", zegt zoon Paul Goorden. De commissie gemeentelijke ont wikkeling buigt zich dinsdag over het bestemmingsplan aan de grens van de gemeente bij Bergen op Zoom. Het gaat om een strook Thoolse grond bij de Molenplaat/ Markiezaatskade waar een pijplei ding is gelegd voor het vervoer van gassen van het Bergse industriete- terrein Noordland naar Antwerpen. Het tracé van de buizen ligt voor een deel op Thools grondgebied. Om medewerking te verlenen voor het leggen van de leidingen was een bestemmingsplan nodig. Daar voor is een ontwerp gemaakt dat vanaf 18 november ter inzage is gelegd. Er zijn geen bezwaren op gekomen. Het bestemmingsplan wordt bekos tigd door de opdrachtgever Air Li quide industrie b.v. uit Bergen op Zoom die samen met General Elec tric Plastics b.v. een syngasinstalla- tie in productie heeft voor het ver voer van de gassen. De leiding wordt al gebruikt. De bedrijven hadden hier toestemming voor omdat de provincies en de ge meenten medewerking verleenden via de uitzonderingsregel op de wet ruimtelijke ordening. De vergadering van de commissie is openbaar en begint om half acht. t Klaarmeester Aart Heijboer van waterschap Zeeuwse Eilanden maakt een ronde langs de bassins. Op de achtergrond de beluchtingstank met een diameter van 43 meter.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 11